Reklama

pondělí 14. prosince 2020

Agrarheute: manévrování Ruska se snížením cen potravin vyvolal znepokojení ve světě

Stanislav Blochin

14. 12. 2020     politros
Boj ruských úřadů s růstem cen potravin může mít velmi zajímavé důsledky pro celý svět. Tento názor vyslovili němečtí experti. Na pozadí zjevného růstu cen na chléb i další potraviny na vnitřním trhu prezident Ruska Vladimír Putin vyzval úřady k příslušným krokům. Podle názoru německých analytiků mohou mít tyto kroky vážné následky pro celý svět, zejména silně se dotknou odvětví zemědělství. Informuje o tom list Agrarheute. "Není vyloučeno, že Rusko zavede exportní clo na obilí. Poté, pravděpodobně, bude následovat růst cen pšenice", poznamenávají autoři Agrarheute.

Ministerský předseda Ruska Michail Mišustin oznámil, že RF chystá opatření pro stabilizaci místních cen potravin. Den před tím prezident Vladimír Putin podrobil kritice úředníky a účastníky trhu za růst cen chleba, obilí, cukru a slunečnicového oleje. Obchodníci s obilím po celém světě zareagovali na toto oznámení se znepokojením. Jde o to, že Rusko je největším vývozcem obílí na světě a jeho vliv na toto mimořádně důležité odvětví je obrovský. Manévrování RF s cenami na potraviny může mít za následek prudký růst ceny obilí na světovém trhu.

Ruský premiér charakterizoval dynamiku cen na vnitřním trhu RF za nepřijatelnou, protože v poslední době v zemi prudce vyrostly ceny chleba, mouky a slunečnicového oleje. Němečtí experti připomněli, že Rusko letos sklidilo obrovskou úrodu obílí, nicméně vnitřní cena tohoto zboží prudce vyrostla kvůli vysokému exportu a vysokým exportním cenám. Na pozadí tohoto Ministerstvo zemědělství RF navrhlo zavedení kvót na vývoz obilí ve výši 17,5 milionu tun od 15. února do 30. června.

"Vláda ještě tento návrh neschválila, nicméně mnozí chovatelé dobytka požadují vybírání vývozního cla na ruskou pšenici jako doplnění ke kvótě nebo místo ni", konstatovali němečtí dopisovatelé.

Exportní ceny ruské pšenice tento týden trochu klesly, nicméně to proběhlo ještě před oznámením plánů Moskvy na snížení cen potravin. Pšenice s obsahem bílkoviny 12,5 % se expedovala v přístavu Novorossijsk za cenu 253 dolarů za tunu, což je o 1 dolar méně, než v týdnu před tím.

Dříve PolitRossija informovala o záměru Generální prokuratury RF prověřit odůvodněnost růstu cen potravin.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

35 komentářů :

 1. Na ruských webech předevčírem ukázali záznam z té schůzky, kde prezident Putin "vyzval" úředníky k řešení situace s cenami základních potravin. Putin měl v ruce jakýsi papír, bylo vidět, že je značně rozzloben a podával si ministra pro ekonomický rozvoj. "V zemi roste nezaměstnanost, příjmy obyvatel klesají a vy mně tady krmíte jakýmisi pohádkami o tom, že zorganizujete jakési setkání a že vše vyřeší antimonopolní úřad,". Pak vytáhl čísla pokračoval: "Na světových trzích prudce roste poptávka po potravinách a naši vývozci se chtějí přidat. A ceny potravin v Rusku zvýšili na ceny světové. To je naprosto nepřípustné. Na řešení situace vám dávám týden." Pan ministr celou dobu mlčel a klepal se jak list. Druhý den (včera) k věci vystoupil premiér Mišustin a kartáč dostali další ministři a úředníci. Dneska je konstatováno, že ceny potravin (především cukru, chleba a leje klesají. Tomu říkám autorita. Koukněte se na předvčerejší a včerejší Vesti. Dovede si někdo představit, že by se toto odehrálo v Lánech nebo ve Strakovce? K věci bych chtěl ještě dodat, že ještě v roce 2008 se do Ruska potraviny dovážely v rámci humanitární pomoci. Jako do rozvojové země (i to jsou slova prezidenta Putina). Dneska ovládá ceny pšenice a jak je vidět, přes ní i potravin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A taky proto jde Rusko stále nahoru, zatímco Západ jde už jen dolů. V USA například dostává 40 milionů lidí žebračenky na žrádlo, velkoměsta začíná ovládat chaos i násilí, lidi bydlej na ulicích a v parcích ve stanech. Prostě "kvetoucí" Západ a "zahnívající" Rusko. Proto je Rusko pořád tolik trnem v oku tomu Západu. Zatímco v době rozkladu za Jelcina bylo Rusko Západem vychvalováno až do nebes.

   Smazat
  2. Nikdo poradne nevi,zda se ode dneska aplikovana "vakcina"se v USA ujme a jak dlouho bude chranit imunitou pokud je spichnua horkou jehlou a amici ji snesou.

   Pry 300 000 mrtvych dnes u amiku "nebude znat" a vakcina je tam ode dneska a brzy i v EU, jen provizorne povolena a hledi se na ni jak to vypada asi vydelat a neprevzit zadnou odpovednost.
   Dukazem je i to,ze nic nevime o ruske "normalni" vektorove vakcine a nikdo z gumivlady nesmi dovezt vzorky k prozkoumani jak to udel ORBAN.
   Vyvoj muze byt tak nepriznivy,ze potraviny se budou muset bunkrovat a zlodeji budou cekat na raketovy panicky rust cen,"aby vydelali".
   Proto zacali vztekle nakupovat a trh se dostava do turbulenci i v Rusku .
   Kupuje se vsechno co je jeste k dispozici a Ruska stabilni cena psenice brzy ma zmizet,coz ma za nasledek
   rust svetovych cen a v Rusku i kdyz ma psenice dost se zacal proces vykopnout spekulanty ceny na tzv "svetovou"tj spekulativni uroven.
   Je tu proto ta Jourova,ktera byla zvolena pres ANO,BUDE LIP a ta chce absolutni gumivladu nebot ji za to plati pry EU a pry jsme sami vinni,nebot jsme ji pres ANO ASPEN zvolili a CSSD a KSCM to podporuji a neobjevi se tady mezi nami,aby na to svinstvo nedostali tu knecnou porazku!

   Smazat
  3. 0,13
   Jedna věc je autorita, která, mimo jiné, vyplývá i z prezidentského systému vládnutí. Ale věc jiná je zájem vůdců o problémy těch, kterým vládnou.
   Zatím, chvála bohu, neřešíme otázku hladu. Ale problém exekucí a astronomických nájmů "řešilo" před volbami tolik partají, že bych je už asi ani nespočítal. Bohužel, vždycky jenom před volbami.

   Smazat
  4. No, taky se hned toho nechopily nezávislé ruské televizní stanice, a nezaujatě jej nezpranýřovaly- tam narozdíl od našich TV si myslím že upřednostňují ruské zájmy nad zájmy korporací

   Smazat
 2. Tak tomu teda nerozumím. Západ pořád vyhlašuje nějaký embarga na Rusko a klidně odtamtud dováží obilí? A teď jsou najednou poprdění z toho, když si chce Rusko chce udělat pořádek mezi vnitřním trhem a vývozem.
  A jak je to vůbec možný, že taková zaostalá země, za jakou je Rusko neustále vydáváno, je největším vývozcem obilí? Vždyť jsou tam prý jen věčně vožralí mužici v láptích, kteří žijou v zemljankách, kouřej machorku a nic nedělaj. Kdo tam teda to obilí pěstuje a sklízí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni vám to unknown a indický běžec vysvětlí. Jen co se proberou a dorazí.

   Smazat
  2. Raději ne, danny. A doporučuji na jejich urážky a vulgarity nereagovat. Jiná možnost není.

   Smazat
  3. Přesně tak, jak říkáte-mlíkaři. Nereagovat na ně a ono je to přestane bavit.

   Smazat
  4. Re (00:27):
   Západ na Rusko vyhlašuje své sankce proto, že proti němu vede válku, jak mu velí staletá "tradice" anglosasů (anglosionistů).
   Zatím (jen) válku informační a ekonomickou. Sankce jsou v prvé řadě míněny tak, aby se Rusku zabránilo v jeho přístupu k vyspělým technologiím či technice. Což je ovšem dost slaboduchý záměr.
   To, že od Ruska Západ kupuje obilí či mnohé jiné suroviny jen zapadá do role, která je Západem Rusku určena, a sice držet Rusko jako surovinovou kolonii, a pokud možno co nejvíce vyhladovělou a technologicky zaostalou. Leč Rusové se i tak postupně stavějí na kolena a vlastní nohy, nejsou uvyklí (a taky to nikdy nebudou!), aby je kdokoli stále srážel k zemi. Zvednou se ...

   Smazat
  5. uz davno je dokazano ze zadna embarga na "neposlusne" zeme jako rusko kuba korea iran cina NEFUNGUJI!!! ano nemaji tam 20 druhu jogurtu bananu jablek chleba atd ale hladem tam netrpi!👌🏾😎

   Smazat
  6. 9.47
   Ona je to vůbec sranda, Františku.
   Lidé, ale i národy, se dají dělit, krom jiného, na poučitelné a nepoučitelné. Na moudré a blbé po prostu řečeno.
   Někdy v osmdesátých letech se strejda Sam krutě zamračil na Ivana, neb ho ten něčím mocně nasral - už si nepamatuji čím - a uvalil embargo na vývoz svých čerpadel do "Říše zla". (Mám na mysli čerpadla používaná v ropovodech.) No a Ivan podumal, vodky papiál, a zahájil výrobu vlastních čerpadel, časem kvalitnějších, než byla ta dovážená. A tak by se dalo pokračovat. Někdo se holt nikdy nepoučí.

   Smazat
 3. danny 0:53
  Tak to už se těším na to vysvětlení, bez toho bych snad ani neusnul.:-)

  OdpovědětSmazat
 4. Pro 1:26
  Je podstatný rozdíl v symbolice mezi vakcínami FISA a Pfizer!

  OdpovědětSmazat
 5. Rusko si jde svou cestou .Západní demokracii přetáhlo karabáčem a vyhostilo za hranice. Utváří se znovu socialistické myšlení podle vzoru v Číně . Kapitalizmus musí sloužit socializmu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Putin naprosto perfektně využil situace, kdy Západ na Rusko uvalil sankce. Uvalil je v technologiích a očekával, že Putin odpoví recipročně. Ale ten udeřil na nejcitlivější místo EU - zemědělství. Zaprvé většina nově přijatých států v EU měla (a má) slabé zemědělství (Bulharsko, Rumunsko,...) a spolkne nejvíce dotací. Dále potřeboval z ruského trhu dostat dotované "potraviny" ze západu (hlavně italské, francouzské a německé), které se tam dostaly za kořaly Jelcina a devastovaly ruský trh. Tím dosáhl toho, že se vytvořil prostor pro domácí produkci, zemědělství roste v Rusku 12,5% ročně. Dále zemědělství je i při vší mechanizaci a automatizaci závislé na velkém množství ruční a nekvalifikované práci, což vyřešilo i problém zaměstnanosti v zemědělských regionech. Tak se obnovily zpustlé sady, vinice apod. Obdělaly se tisíce hektarů půdy. Za 6 let se Rusko stalo vývozcem potravin. V pšenici dokonce světovou jedničkou a v dalších komoditách šlape na paty i Američanům. Např. v sóji. To sebou nese ovšem i rizika spekulací a turbulencí. Ale jak vidět, v Rusku si poradí i s tímto.

   Smazat
 6. 8:43 i 8:57 tak jest !!! zadne sankce a embarga nemaji ucinek zeme si pomohou samy jinak

  OdpovědětSmazat
 7. Euroatlantickou civilizaci zachrání BANDEROVCI. Pracují v celé EU a tlačí se i do Amériky. Zemědělství je tam na světové úrovni a k tomu tak úrodná půda, že jí i Áda vozil domu vagonama. Většina občanů má nějaký diplom, nebo zkušenosti ve všech vědeckých oborech. Doma už všechno tak vylepšily, že tam není co dělat. Celý svět by se měl učit jejich řeč, protože až to všechno ovládnou, jinou řeč nedovolí.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak to ještě dopadne že se zeleným šílenstvím bude západ somrovat po Rusku potraviny.

  OdpovědětSmazat
 9. To EU tupanům spadla čelist.Bravo pane PUTINE jen tak dál.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:58
   V čem bravo, že je rusko v háji.Vy jste tady tak zpitomělý,že pokud Rusko zase zbankrotuje,tak ho ještě pochvalite jak je na tom dobře.

   Smazat
 10. Takového Putina bychom potřebovali u nás, v České republice!

  OdpovědětSmazat
 11. Rusko má výhodu ve své obrovské zemědělské produkci. A chová se jak rozumný kapitalista. Samo určí nové tržní ceny a bude
  při tom rozumě preferovat vlastní trh. To dělají velmoci všude na světě. POroč se proboha ale ty velmoci raději mezi sebou o výhodném pbchodu - raději nedomluví ? Proč na Rusko žalují ? Má to cenu ?

  OdpovědětSmazat
 12. ....nasledovat rust cen psenice - v Evrope. No a co, tak se misto solaru zase zacne pestovat obili, pak ceny klesnou. Ceny potravin v Rusku jsou v pomeru k jejich prumernym platum horentni, byl o tom clanek na internetu, jeste asi 2x vyssi nez v CR, takze bylo hodne na case, ze Vlada bouchl do stolu, nechal to dojit uz dost za hranu. Chudaci lidi.

  OdpovědětSmazat
 13. Unknowne, kdy bouchne do stolu Rokefeler a řekne dost. Už ani jeden doláč. Dluhy se platí i když se režimy mění. Chudáci lidi.

  OdpovědětSmazat
 14. ... dědo, až bude mít finanční poradce z čr. Do té doby nic nepochopí.

  OdpovědětSmazat
 15. V Rusku to vzali od podlahy. Vláda rozhodla včera o nasazení kvót na export pšenice, cla na vývoz cukru a o důvody zvýšení cen se začala zajímat generální prokuratura a antimonopolní úřad. Ceny letí strmě dolů a výrobci se mohou přetrhnout ve vysvětlování a dušování se jak dají vše do pořádku. Prezident Putin dal v pondělí ministrům termín: do týdne! A výsledky budou do pátku. Tvrdí vláda. A jistě to stihne. Koukněte se na ruské weby. Jsou tam záběry z obchodů. Obchodů narvaných zbožím. Domácím zbožím dovolím si dodat.

  OdpovědětSmazat
 16. A technická zaostalost Ruska či Číny oproti Západu je jen jejich těšínské jablíčko. Na Západě nemají tak účinné zbraně jako mají Rusové, takže kde to kopírovali? Rusko je neporazitelné i když byly nejednou v historii na kolenou, vždy se však zvedly a žijí. Vždyť v USA se sami pohřbívají, nedokáží si poradit s pandemií. Jestli je tam už 14 milionů. nakažených, tak kolik musí být mrtvých, nejméně milion. Víc než jejich ztráty ve 2.sv. válce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vše je a bude úplně JINAK. Starý svět se HROUTÍ!
   Debata dnes ráno v Kremlu mezi Putinovými patrioty a Prezidentem byla následující: „vladimír vladimírovič, vy zdelali gratuláciu Joeu Bidenovi..?“„Da, segodnja…voliteli dali jemu segodjna svoje glasy… No moji druzia, 20.janvarja ja budu zdelať gratulaciu k inauguracii donaldu trumpovi !
   Jedná se o dlouhodobě připravovaný plán. Lidmi? Pouze lidmi určitě ne, za oponou toho musí být více.

   Smazat
 17. Tak konečně došla bída na Rusa. CHAAAAA To bylo keců jak nám sankce nevadí, naopak posílí CHÁAAA To bylo keců, kolik vyvezeme obilí a dnes ti žvanilové nemají ani hajzl na chodbě.
  Kasa prázdná, fosilní paliva pod cenou,tak aspoñ vyvezeme toho obilí co to dá, když nic jiného neumíme vyrábět, dnes hrozí v Rusku hlad. Ty zbraně jsou tak drahé.Armata stejně tak jako poslední vývoj stíhačky se zastavil. Vesmírný program se zastavil, dnes jsou více jak 25 roků za USA Konec, došly děngy.
  Rusko jde do kopru,tak jak se čekalo, výborně vy Ivani.
  Můžete pomlouvat Západ dál,na vás nikdo nemá,dopadnete stejně jako v devadesátých letech. CHIIICHÁÁÁ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:51
   Pro pána krále, dyť meleš úplně z cesty. Seš vožralej, sjetej, nebo seš po ráně do hlavy???
   Pitomec co dělá CHIIIICHÁÁÁÁ nad svými vlastními žvásty. To se hned tak nevidí.
   Fakt mazec ty Tvý kidy. Jedličkův ústav, nebo odkud vlastně seš?

   Smazat
  2. 20:21
   Co čekat od Mimoně jako ty, jen osočování a žádný rozumný názor, kterým by si můj názor rozporoval. Jen taový ubohý výkřik do tmy, chudáku.

   Smazat
 18. To není všechno, dnešní prům.mzda v Rusku je 15 600,a důchod 5 000 Kč v přepočtu. Ceny vyšší jak u nás, mimo benzínu Jo ten Putin je ale kabrňák.
  Něco vám pane Putin doporučim, méně ZBROJTE a bude všechno dost, i ten svět vás bude mít raději.
  Místní milovníci ruska, budou tenhle problém považovat za velké plus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jste placený a ubohý PROVOKATÉR........
   Ruské bohatství je trnem v oku už od Napoleona= židovských bankéřů, kteří ovládají svět. Všechny války jsou a vždy byly ne o lidech, ale o bohatství = suroviny a ropu. Lidi jsou nástroje na kterých nezáleží. Jsme spotřební materiál.
   Nečekaný nález přinese Rusku miliardy. https://quicker-news.com/212073-neozhidannaya-naxodka-prineset-rossii-milliardy-full.html

   Smazat
 19. 23:04
  Může mně vysvětlit proč jsem provokatér, pokud napiši o Rusku fakta ??? Na jejích bohatství prdí pes. Tisíce kilometrů vzdálená těžba nerostů nikoho dnes nezajímá, náklady dostat je do Evropy jsou tak obrovské,že se těžba dnes nevyplatí. Mudrlante.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.