Reklama

úterý 1. prosince 2020

Brusel dokáže „zmršit“ sebelepší návrh

Ivan David
1. 12. 2020

Dnes máme na programu Zemědělského výboru EP závěrečné hlasování o návrhu nařízení o přechodných opatřeních. Původně šlo o návrh, který měl o rok prodloužit vyplácení dotací zemědělcům podle stávajících pravidel. Jejich platnost vyprší poslední prosincový den letošního roku. Zemědělská politika EU funguje tak, že pravidla jsou stanovena vždy na dobu určitou. V tomto případě na 7 let. Bez jejich prodloužení by hrozilo, že by zemědělci byli od příštího roku bez dotací.


Jednání o další podobě Společní zemědělské politiky ještě řadu měsíců potrvají. V polovině října byly nové verze tří reformních nařízení schváleny v 1. čtení na plénu Evropského parlamentu a v Radě. Verze schválená europarlamentem je hodně odlišná od toho, co chválili ministři zemědělství v Radě. Nyní zástupci EP a Rady jednají v Trialogu o tzv. kompromisech. Pokud se u odlišných věcí podaří najít nějaké formulace, s nimiž by byli spokojeni ministři zemědělství i členové zemědělské výboru EP, bude kompromisní návrh předložen k závěrečnému hlasování. A v případě jejich schválení vstoupí v platnost po vyhlášení v Úředním věstníku.

Jako stínový zpravodaj frakce Identita a demokracie (ID) pro nařízení o financování, řízení a kontrole Společné zemědělské politiky se účastním Trialogu v němž se zástupci Rady a Komise jednáme o odlišnostech, které oba spoluzákonodárci schválili v 1. čtení. Původně byla naplánována jen 4 jednání, ale ukazuje se, že odlišností je tolik, že to bude práce na řadu měsíců.

Ani schválením kompromisu mezi Radou a EP však práce na reformě zemědělské politiky EU nekončí. Potom nastoupí Komise a bude muset vyrobit několik stovek prováděcích Nařízení Komise, v niž budou stanoveny detaily povinností zemědělců a členských států. Tyto prováděcí předpisy musí být schváleny Radou. Znalci odhadují, že to bude práce asi na rok.

Proto jsme při projednávání návrhu nařízení o přechodných opatření protáhli lhůtu prodloužení současných dotací o 2 roky. Europarlament a Rada se na tom dohodli už před prázdninami. Pak však prezidenti a premiéři členských států zasedli v Evropské radě a schválili zřízení Fondu obnovy. K jeho naplnění si má EU půjčit od bank a investičních a penzijních fondů 750 miliard eur. Podle rozhodnutí premiérů by měly být investovány do oživení ekonomik členských států po krizi způsobené pandemií COVID-19.

Návrh na zřízení Fondu obnovy předložil na jaře italský premiér Giuseppe Conte. Tak, jak byl původně koncipován, měl pomoci členským státům získat peníze na investice do obnovy ekonomiky a ulehčit státním rozpočtům z krize způsobené výpadkem daňových příjmů způsobeným přerušením činností podniků. Komise však návrh přepracovala tak, že si členské státy nebudou moci samy určit, na co použijí peníze z Fondu obnovy. Ekonomika každé členské země EU je odlišná. V každé zemi postihla COVID krize jiné druhy podniků. Komise však prosadila, že to bude Brusel, kdo určí, na co mají být peníze použity.

Peníze si sice půjčí EU jako celek, dluh však budou muset splácet členské státy formou zvýšených odvodů do rozpočtu EU. Logicky by tedy mělo být na národních vládách, aby se rozhodly, do který sektorů ekonomiky peníze investují. Podle rozhodnutí Evropské rady, s nímž bohužel souhlasil i premiér české vlády Andrej Babiš (ANO), však budou muset členské státy použít peníze z fondu obnovy pouze na klimatická opatření, jako jsou dotace na elektromobily a dobíjecí stanice, na projekty digitalizace jako jsou 5G mobilní sítě. Podle mého názoru to ekonomikám členských zemí vůbec nepomůže. Spíše to uškodí.

Podle rozhodnutí Evropské rady má být malá část ze 750 půjčených miliard eur vyčleněna do Evropského fondu pro obnovu venkova. Konkrétně 8 miliard ve 2 splátkách v letech 2021 a 2022. Zemědělství je jedním z odvětví, které koronakrize poškodila nejvíce. Během pandemie se prokázalo, že jde o strategicky důležité odvětví, které rozhoduje o přežití populace během podobných pohrom. Částka vyčleněná pro zemědělství je proto nepřiměřeně nízká.

Při rozumném způsobu jejich investování by však mohla přinést velký užitek k zajištění větší potravinové soběstačnosti evropských zemí. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) má v zásobníku projekty za 10 miliard Kč, které by bylo možno okamžitě realizovat, pokud by si ČR sama mohla vybrat, na co peníze použije. Jde o o projekty na zvýšení potravinové soběstačnosti jako kvalitní sklady brambor a zeleniny, které by naše zemědělce nenutily prodávat své výpěstky za nízké ceny hned po sklizni do zahraničí. Umožnily by naši produkci za lepší ceny pouštět na trh během celého roku. Jejich realizace by mohla umožnit odbourat větší část dovozů brambor a zeleniny z poloviny Afriky a jižní Ameriky.

Mezi zemědělským výborem EP a Radou bylo dohodnuto, že ustanovení o přenosu peněz z Fondu obnovy do Fondu pro rozvoj venkova budou v zájmu urychlení v Trialogu o nařízení o přechodných opatřeních vložena do tohoto nařízení. Aby mohly být schválena a vyhlášena v Úředním věstníků ještě během prosince a aby peníze mohly k zemědělcům začít proudit co nejdříve. Podle původního návrhu německého předsednictví neměly být peníze nijak účelově vázány a členské státy si měly vybrat na co je ve prospěch zemědělců použijí. Tento návrh jsem jako stínový zpravodaj za frakci ID, v níž působí i europoslanci zvolení v ČR za SPD, pomáhal prosazovat.

V Trialogu pro nařízení o Fondu obnovy, který nám měl dodat text ke vložení do návrhu přechodných opatření, však bylo do textu vloženo ustanovení, podle něhož mohou členské státy použít peníze přesunuté z Fondu obnovy do Fondu pro rozvoj venkova pouze na účely, které stanovil Brusel. Konkrétně 37% peněz musí jít na klimatická opatření. 25% musí jít na digitalizaci. A zbytek má být rozdělen na zlepšení životních podmínek zvířat a zvýšení biodiverzity.

Takto uzákoněné rozdělení peněz znemožňuje jejich využití na zlepšení potravinové soběstačnosti. Zemědělcům to pomůže asi stejně, jako kdyby eurokraté peníze spálili v kamnech. S textem, který nám byl předložen k zapracování do návrhu přechodných opatření, zásadně nesouhlasím. Kvůli splácení dluhů Fondu obnovy budou škrtány dotace zemědělcům. Peníze, které si EU půjčila, však zemědělcům nijak nepomohou. Proto jsem dnes hlasoval proti tomuto škodlivému návrhu. Před závěrečným hlasováním na plénu s kolegy předložíme pozměňovací návrh, který by účelové vázání peněz vyškrtl z nařízení a umožnil členským státům peníze použít na užitečné projekty.23 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:58-když už si mne berete do své nevymáchané huby, vůbec nejsem "prokremelskej" ale "pročeskej", jako protiváha Vaší zadnice proamíkovské. Pozor na AIDS.
   A naučte se oslovovat 5. pádem, to máte také z USA?

   Vymazat
  2. Pribehl jsi sem z Indie bez mozku?
   Ano, jsem fanda Ruska, ktere bude jednou zachranovat zdegenerovany a zadluzeny zapad bez surovin, kteremu vladnou buzeranti, pedofilove a sataniste. Je pouze slouha US Chazaru, nema suverenitu, US smejdi mu zakazuji i navstevu Ruska, urcuji co smime koupit a jedine od nich! Pak reknou nic vam nedodame, zadne nahradni dily, kdyz neudelate pro nas tohle a onohle! Vidite to vy proamericka hovada kazdy den, jak se ve svete americky Chazar chova!
   Vase patologicka nenavist k Rusku z vas dela slouhy Chazaru, zradce Ceska a jeho zajmu!!!!

   Vymazat
  3. Na Unknown neodpovidejte. Je to patologicky lhar a psychopat, troll. Jeho ukolem je nicit diskusi a srat lidi.

   Vymazat
  4. Kachno 10:34, Vy asi budete natvrdlej. Rusové jsou mi opravdu blízcí svoji mentalitou, podobnou té mé. Máte něco proti tomu? Zvolili si Putina, tak to respektuji.
   Američané si zvolili Trumpa, pro mne sympatického slibem, že vysuší bažinu Deep State. Mám rád tedy i tu polovinu Američanů.

   Vy nemáte rád současný americký Kreml a těšíte se na změnu. Z toho dedukuji, že jste ta bažina, která se chce za každou cenu zachránit.

   Vaše příspěvky to jen potvrzují, hezký den.

   Vymazat
  5. Pánové, asi to mezi vámi bude končit hozením bílé rukavičky a střelbou za ranního kuropění. Je to škoda a je to zbytečné. Já si myslím, že lze být hrdým Čechem bez Ruského medvěda i Amerického bělohlavého orla. Já mám kamarády v obou zemích. Mají velmi podobné existenční problémy a taky problémy se svými elitami, či pandemií, jako já. Jen EU jím nevadí.

   Vymazat
  6. adonisi, já také mám kamarády, možná jste si všiml, že jsem nikdy nepoužil hanlivá (rasistická) slova o kterémkoliv národě ani rase oproti kachně a spol.
   Proto jsem na ně alergický.

   Vymazat
  7. Pane Povolný dík. Nechci být mentorem, ani soudcem, jen se snažím oprostit od emocí.

   Vymazat
  8. https://www.mix24.cz/levny-lek-na-koronavirus-opravdu-funguje-lekari-ho-ale-podavaji-na-vlastni-riziko-oficialne-s-nim-kvuli-zakulisnim-hram-lecit-nemohou/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=pws38GCjLQD-202012032113&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

   Vymazat
 2. Je to špatné že se do toho montují nevolení hlupáci z eu každý stát a jeho odborníci vědí co jejich země potřebuje.

  OdpovědětVymazat
 3. Vyšší integrace EU pouze škodí! Brexit asi jako lekce eurosajůzníkům nestačil a nejsou schopni ani nějaké sebe reflexe, protože EU je ve své podstatě "dobrý" projekt, ale musí se dělat velice citlivě!Více jak 10 let se žvaní v Bruselu, že budou v EU zrušeny daňové ráje a nic se neděje! A takových "zlých" věcí, které EU škodí je hodně!! Proč nutit Maďarsko a Polsko k nějakým postupům k "právnímu státu"! Orbán má po několik let doma ústavní většinu , takže není žádný důvod mu něco vyčítat! Zrovna tak Polsko si musí samo doma udělat pořádek, bez nátlaku z Bruselu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. CZEXIT a NATOexit. Nepodilet se na zlocinech NATO a USA ve svete!

   Vymazat
 4. Co po nich chtít, když vytvořili moloch, který by neuřídili větší kádři, než je Jourová a spol.. Tak dlouho jsme přibližovali státní správu občanům až o nás rozhoduje partička nikým nevolených exotů odněkud z tramtárie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cely konstrukt EU slouzi k ovladnuti zemi a zniceni jejich narodnich zajmu ve prospech globalistu. EU komise i parlament jsou jejich slouhove. Zkorumpovali je superplaty a odmenami, na ktere by nikdo z EU slouhu jinak nedosahl. Tim udelali z EU organu tlupu kejvalu a Eurohujeru. Personalni politika EU komise tam potrebuje lidi jako Jourova. V minulosti se osvedcili jako praskaci a poskoci kazde vladnouci moci.

   Vymazat
 5. Cilem prevzeti vychodu do EU byla likvidace jejich rostlinne a zivocisne vyroby v lepsi kvalite a nahrada importy ze zapadu. Rovnez likvidace uspesnych a tradicnich vyrob jako tanku na Slovensku, podniku jako CKD Stalingrad, atd. Otevrit zeme jako odbytiste zapadnim lezakum, neprodejnym na zapade, zvysit zavislost zemi na importu.
  Udelat zde montovny s levnou pracovni silou. Skodovka je pro koncern WV nejlukrativnejsi podnik ze vsech tovaren, tahne zaroven ekonomiku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přidám vlastní zkušenost, ještě za totáče jsme si koupili český plynový kotel Viadrus s automatikou od HP. Fungoval bez poruchy přes 30 let, teď jsme ho už museli vyměnit za nový z ciziny. Jsem moc zvědav, jak dlouho nám vydrží. Naše firma která kotly vyráběla prý zkrachovala, nebo byla zkrachována a v tom je ten zakopaný pes.

   Vymazat
 6. Od prvopočátku vzniku EU bylo zřejmé, že zde budou vládnout silní a rozhodovat ve svůj prospěch a zemičky typu ČR, SR, Maďarsko (které jediné se vzpříčilo) budou muset poslouchat. A kdo má obhajovat ty slabé, snad ne ti bohatí.

  OdpovědětVymazat
 7. Kupujte ceske potraviny. Pomuzete zemi k sobestacnosti a farmarum. Zlikvidovali nase vyroby, aby ziskali odbytiste pro sve GMO potraviny a maso. Jsme ve vyrobe stale na chvostu zapadnich zemi.

  OdpovědětVymazat
 8. V astronomicky předlužených USA byly veliké pouliční kravály a větší nás ještě čekají, takže jsou USA doložitelně a dlouhodobě velkým světovým centrem nestability, což se obráží ve světové politice stále větší mírou!! Nic dobrého nás nečeká, protože USA se budou snažit rozpoutat nějaký válečný konflikt za každou cenu, nic jiného jim nezbývá!

  OdpovědětVymazat
 9. Za těch 30 let se stále víc a víc noříme hlouběji do sraček, nejenom hospodářsky, ale politicky. Jsme stále méně a méně samostatní a svéprávní a neustále se přejímají ničivé direktivy nevolených zločinců. Všichni rozumní lidé zde ví ,
  o co jim jde a my stále čekáme až zahřmí? Musíme to udělat sami, nahoře to za nás neudělají. Jsou jejich!!!
  Pryč z EU a Nato!!

  OdpovědětVymazat
 10. Ukládání osob do karantény pouze na základě „pozitivního“ testu PCR již není v Portugalsku zákonné, a to díky soudnímu rozhodnutí, které stanoví, že test je ze své podstaty nespolehlivý, a tedy podvodný pro účely tvorby politiky. Citujíc Jaafar et al. 2020 soud rozhodl, že test PCR přináší různé výsledky v závislosti na virové zátěži jedince a na počtu použitých cyklů. Ve svém závěru soud napsal, že: „… Pokud je někdo testován pomocí PCR jako pozitivní, když se použije prahová hodnota 35 cyklů nebo vyšší (jak je pravidlem ve většině laboratoří v Evropě a USA), je pravděpodobnost infekce uvedené osoby menší než 3% a pravděpodobnost, že uvedený výsledek je falešně pozitivní, je 97%. “ https://beforeitsnews.com/health/2020/11/science-fail-portuguese-court-rules-pcr-tests-are-unreliable-unlawful-evidence-of-alleged-covid-19-infections-3036345.html

  OdpovědětVymazat
 11. Trošku mimo téma, ale někteří umí i pravdu; v tomto případě Francouzi:

  Q VIDEOS – M.Kadhafi: « Voila la vraie histoire qu’on vous cache ».

  OdpovědětVymazat
 12. https://www.mix24.cz/levny-lek-na-koronavirus-opravdu-funguje-lekari-ho-ale-podavaji-na-vlastni-riziko-oficialne-s-nim-kvuli-zakulisnim-hram-lecit-nemohou/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=pws38GCjLQD-202012032113&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.