Reklama

čtvrtek 24. prosince 2020

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom

24. 12. 2020   ChrudimskéNoviny CzechFreePress 

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce data z Euro státu i z jiných renomovaných zdrojů a došel k jednoznačným závěrům. Nyní varuje před tím, že společná Evropa je dobrá jen pro některé. Jiným, například Česku, prý přímo škodí. Článek publikoval uznávaný ekonom Piketty už v lednu, nyní nicméně v Česku jeho překlad začal obíhat po sociálních sítích.

  

„V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí nedostatku vděčnosti za obrovské sumy veřejných peněz, které ze svých daní posílají na východ. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak. Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly. Ve skutečnosti, když se podíváme na čísla, mají ti Češi a Poláci pravdu. Po kolapsu komunismu se postupně západní investoři (především Němci) stali majiteli významné části kapitálu v postkomunistické Evropě. Když vezmeme celkový objem fixního kapitálu (včetně budov), patří jim čtvrtina“ napsal v lednu letošního roku na svůj blog známý francouzský ekonom Thomas Piketty, který se zabývá otázkami příjmové nerovnosti. Jako nejvíce poražený stát z tohoto srovnání vychází jednoznačně Česká republika, což dokládá i přiložený graf.(viz. fotogalerie)

Piketty přitom cituje data svého spolupracovníka Filipa Novokmeta. Výstižné je srovnání, kolik peněz ze střední Evropy v letech 2010 až 2016 odešlo na dividendách, tedy rozděleném zisku. A kolik sem naopak přišlo na evropských dotacích. Podle oficiálních statistik Euro státu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách „odkloněno“ 7,6 procenta HDP. "V absolutních číslech to znamená, že z naší země za tu dobu odešlo 2 252 miliard korun, zatímco ve formě evropských dotací se nám za stejnou dobu „vrátilo“ 1,9 procenta HDP. To dělá 563 miliard korun. Česká republika je tedy v minusu 1 689 miliard korun za sedm let. Roční minus dosahuje 241 miliard korun. V přepočtu na výkon ekonomiky to dělá minus 5,7 procenta HDP," jak uvedla analytička Lenka Zlámalová v březnu na serveru Echo24.cz v článku ,,Z Česka se stal krmelec Evropy , kde rovněž označuje Česko za, nejvíce poražený stát", pokud jde o poměr přílivu euro dotací a odlivu dividend.

„Evropa bude muset překonat mnohé výzvy. Tou hlavní je obecný přesun celého světa směrem k příjmové nerovnosti. Evropa své občany neuklidní vysvětlením, že jsou na tom lépe než ve Spojených státech nebo v Brazílii. Nerovnost roste ve všech zemích a je podpořena fiskální soutěživostí, která odměňuje ty nejmobilnější. Evropa jen přikládá pod kotel. Nebezpečí kulturního izolacionismu a hledání obětního beránka může být s úspěchem odvráceno pouze tehdy, pokud dokážeme dělnické třídě a mladším generacím nabídnout skutečné strategie ke snížení nerovnosti a k investování do budoucnosti,“ píše dále Piketty.

zdroj: https://chrudimskenoviny.cz/kategorie/z-medii/cesi-jsou-porazenym-narodem-na-clenstvi-v-eu-prodelali-nejvic-rika-jasne-svetoznam

23 komentářů :

 1. A ti kteri to zarizovali jsou u lizu stale a radi a radi jak lepe a radostneji bude zitra a pozitri

  https://www.youtube.com/watch?v=zpe4T0lXZcE&feature=youtu.be

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dovolim si upozornit,ze prvni pochopilo v Programu co je treba SPD

   Ma totiz v programu zmeny jasny bod c 10 a jine body,ktere na pozadavky zajisteni opravdove Nove republiky odpovidaji.
   Bez rasantni zmeny systemu na SOLIDARNI STAT, podobny pravicovemu socialnimu statu,ktery stale funguje u sousedu ,je nemozne uvazovat o jakekoli naprave.Rabovani obcanu a republiky bude jinak pokracovat!
   Zmeny bude mozne dosahnout jen usilim vsech obcanu volicu ve prospech volby tech polit.subjektu,ktere si dokazi dat do svych programu obcany prodiskutovane body jejich navrhu Programu volicu.

   Kdo ma jiny napad,at to tady napise a take ho zduvodni


   V NAVRHU PROGRAMU VOLICU se uz klubou prvni body k diskusi,kdy prozatim jedinecna NR vola pomoci

   OBCANSKE PRIME DEMOKRACIE IHNED, po DISKUSI O NEM A TO JESTE HNED!

   Smazat
  2. 2:32
   Po případném vystoupení z EU a naprostém šoku naší malé ekonomiky,budeš prvním kdo bude hulakat,jak se vše zdražilo, o kolik stoupla nezaměstnanost,jak dlouho budeš čekat na hranicích a další problémy,viz. dnešek ve V.B.
   Děkuji NECHCI.
   Ten tvůj Okamura je obyčejný populista, který dělá vše jen pro svou kariéru a kapsu. Už několik let od něj neslyším než neustále stejné blàboly, stále dokola, jiný program nemà, co také chtít po hlupacich z jeho strany.Přiklad Baldy, který řeže stromy pod vlaky a takových je v SPD naprostá většina.

   Smazat
  3. Unknowne, ty jeden nenapravitelný lháři. Už ti tady několikrát diskutéři vypočítali, kolik tratíme na našem členství v EU a ty, vyhřezlé střevo, opakuješ stále stejné lži. Styď se, trolle!

   Smazat
  4. Pardále, s 2:32 nemá cenu diskutovat, škoda slov. Je to zacyklovaný chudák. Jen připojím, že vedle EU je tu ještě nebezpečnější naše domácí 5.tá kolona. Tu nelze vynechat.

   Smazat
  5. 9/32 "UNKNOT"

   Zkus diskutovat o tom ,jak by se ti libilo zajistit zmenu nynejsiho systemujak to chce SPD a lid a proc nechces,aby jsme dostali plny plat jako sousede,kteri valku prohrali.
   Skoda,ze neholdujes pokroku,ale mas rad,ze jsi zacofany a das se vyrabovat brzy na plech.
   Napis jak se ti libi,ze sousedi v germannii maji plne platy a jak to prislo,ze my tu mame jen tretinu.

   Zajimalo by me proc nevis nic o navrhu Programu volicu a jak si predstavujes co je to jeho prvni bod prozatim s nazvem SOLIDARNI stat,pokud chces diskutuj ve vlastnim zajmu za nase penize nebo zkrachnes jako Stredni trida a prijde na tebe exekutor,navis pujdes do peca s C20,21,22 a bude z tebe vyrobena ekoelektric.
   Pokud chce pan Okamura vystoupit z EU tak,kdyby jsi v diskutoval k navrhu Programu volicu sekvencne,tj bod po bodu,dozvedel by jsi se,ze v druhe polovine uz je prvni navrh jak v EU zustat nebot to vypada to,ze se stejne rozpadne samo viz vynucovani ideologie modreho trockismus tzv neomarxismus a tobe nepomuze,ze jsi jeho fanda nebot natahnes backory.

   Smazat
 2. A zase jenom nechutná lež, ČR získalo za období v členství EU více jak 900 miliard na víc, než vložilo.
  Západní firmy po r.89 z toho neskutečně zaostalého průmyslu, který tady po soudruzích zůstal, vybudoval za miliardových investic celkem významný průmysl a je pochopitelně, že své obrovské investice chce zpátky, plus zisky v dalších letech.Proč se nepíše
  o statisícich lidí které zaměstnávají, platí za ně do státní kasy obrovské odvody, tohle se v pomluvách nehodí co.
  Příklad Škodovka.Koncem roku 88 vyjela s usmoleným Favoritem,auto na tehdejší dobu zcela zaostalé, neschopné Západní konkurence. Jen díky našim přátelům z Německa a jejich miliardových investic je dnes Škoda Superb světové Auto. Vyváží pomalu do celého světa.
  Tyhle neustále pomluvy mazalu jsou už ubohé,zase jen snaha pomluvit EU, rozumní lidé vám tohle nesežerou, hlupàci budou tleskat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknowne, ty jeden nenapravitelný lháři. Už ti tady několikrát diskutéři vypočítali, kolik tratíme na našem členství v EU a ty, vyhřezlé střevo, opakuješ stále stejné lži. Styď se, trolle!

   Smazat
  2. 9/23 "UNKNOT"

   No,ze obratni Nemci koupili za nase penize,ktere dluzi z reparaci tu fabriku Skoda,to je pravda,ale tez je skoda,ze vsecko pujde do srotu,nebot,kdyz vsecko p
   bude na elektriku tak 50% VW ve wolfsburgu bude stacit vyrobit autozbozi pro celou zemekouli.
   Co budes delat ty,kdyz tvuj synator ekoneomarxista te misto do chudobince strci primo do peca,aby te ekorecykloval a zajistil si ekoproud v ramci tveho vychvalovaneho komunismu nebudes mit totiz ZADNE penize,ale plastickartu a nebudes vlastnit ani auticko na elektriku nebot si ho jen pronajmes bo dostanes jen klicek a muzes si s nim jen hrat!.
   Sotva onemocnis dostanes mortalinjekci a jeste podekujes nebot zivot,kdy se nebudes moci vzdalit od sveho pribytku vyrobeneho z papendeklu 3d tiskarnou te stejne utrapil k smrti a vsude budou Afroarabi,kteri ti urezou kedlubnu tak nebo tak.
   Nemel by jsi sveho synatora clena neomarxistickych piratu uz dnes radeji zabit,co ty na to?

   Smazat
  3. 9:33
   Jen blbec rajtuje na automobilkách.
   Kolik se za za třicet let postavilo bytů, kam jsme se posunuli v zemědělství, co jsme udělali pro rodiny - tedy pro naši budoucnost, neb ta bez dětí neexistuje - jak jsme na tom s tím vůbec nejcennějším - se suverenitou - uvřískané Nevzdělano?
   Ani za totáče jsme nebyli čistí slouhové - zato teď ano. Hlupče.

   Smazat
 3. Porovnávat to co bylo na konci socializmu s tím co je dnes, může jen debil. V současnosti všechno patří přes dluhy pár vyvoleným lidem a je zřejmé, že se dostaly do fáze, kdy už je přestává bavit starat se o moderní otroky. Pokud je pro někoho EU vzor, ať se teda jasně vyjádří k migrantům, protože to je otázka bytí a nebytí. Zatím jich tady moc není.

  OdpovědětSmazat
 4. Je iluze si myslet, že ta obrovská suma která odtekla, by byla jinak mezi obyvatelstvem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V historii "kdyby" neplatí. Suma odtekla a je pryč - to je faktum.

   Smazat
 5. Tento graf by měl viset na fasádě Národního muzea na Václaváku místo toho debila Havla!

  OdpovědětSmazat
 6. Vzhledem k tomu, že naši vojáci a dobrovolníci bojovali na straně vítězů, ať na západní nebo východní frontě, řadili jsme se právě i k těm vítězům. Porazili jsme společně Němce. My jsme ti, koho by Němci měli respektovat. Beneš na pokyn spojenců vyhlásil své dekrety a ty jsou neoddiskutovatelné. Sudečtí Němci byli svou vládou navíc odškodněni za zabraný majetek a my jsme se velkoryse vzdali za to nároku na reparace. Německo a ostatní Evropa nám nemá co poroučet neb to byli naši nepřátelé a ani bývalí nebo současní spojenci taky ne. Jsme hodni respektu Západu o čemž nelze pochybovat. Když se štajfujeme proti Rusku, tak proč ne proti Západu? Tam by to bylo logičtější.

  OdpovědětSmazat
 7. Po listopadu 89´ tady bylo krátké období několika let, kdy český trh ještě neovládaly západní obchodní řetězce. Maloobchodem se LUXUSNĚ!!! živily statisíce Čechů. Jejich obchod prosperoval, vzkvétal, obchodníci bohatli, ale pak přišly německé řetězce a všechno bylo pryč. Desítky tisíc českých podnikatelů zlikvidovaly a všechen zisk šel na západ především do Německa. Němci nás ovládli a zkolonizovali jako úplné Pepíky.
  Jenom ze svého okolí znám minimálně deset takových podnikatelů. Jeden co měl na začátku 90´let prosperující obchod s potravinama si po příchodu řetězců zoufal, že by mu k uživení stačilo prodat denně jeden plný koš co si lidi vozí z Lidlu. Samozřejmě skončil.
  Když dneska vidíte krámky v českých rukách, to je zoufalství, paběrkování, středověk. Na chvíli nám dali čichnout k byznysu a pak nás nahnali do montoven jako dobytek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také to byla jiná obchodní kultura! Boty se prodávaly v obuvi, vrtačka se neprodávala vedle rohlíků. Já se divím, že tady nebyla ani známka vůle po ochraně vnitřního trhu? Jako by to byla ta nejpřirozenější věc, že nás tady Němci zlikvidují!
   Vyzobat z trhu nejlukrativnější produkty a pak je prodávat na jedné hromadě, jako to dělají řetězce? Co to je za sprostotu? Jak k tomu přijdou specializovaní obchodníci, kteří vedou rozsáhlý nízkoobrátkový sortiment a kteří tím přijdou o zisk z těchto vysokoobrátkových produktů?
   Na tohle už dávno měly existovat zákony!

   Smazat
 8. Čísla jsou jistě v pořádku, řekl bych ale, že podobně velká procenta proudí do západních zemí i ze států, které v EU nejsou. Německá firma těžko přenese výrobu do Asie, aby tam zvýšila životní úroveň místních. Pavel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11/59

   Kapitalisti se prekalkulovali.domnivali se,ze se v Cine rozpadne komunismus kdyz tam budou patenty a vyrobky,ktere cinane vyrobi a stejne se rozpadnou,nebot budou nizke kvality.
   ale ouha,pini cinane zacali prodavat vsecko jak ztrhani a AMICI a svet kupoval.
   ted zabunkrovali za prodej toho srotu tolik dolaru,ze by koupili i presidenta U.S.A a to take ted asi udelali.
   Pozde honit si bycha!
   Bude to jinak a je na case,abychom se starali v CR sami o sebe a zvolili lidoveho taboroveho recnika SPD za krale!
   No ni?

   Smazat
  2. Pánové, ten Unknowt je placený od hondíka jandíka, ten bude zde blábolit, pořád stejná lejna !! Je potřeba volit SPD a rozvrátit spolu s Le-Pen a Salivinim tu současnou totalitní socanskou EU !! EU je potřeba vrátit zpět před Lisabonskou smlouvu a zrušit 740 členný parlament a 30 tisícoví Pentagon v Bruselu, a nevolenou EK !!!!! Volíme SPD, jedině SPD nás dostanou s tohto marazmu !!

   Smazat
  3. Krtečku, to nepochybně ano, jen jsem chtěl napsat, že srovnávat peníze, které my pošleme do Brusele a Brusel nám milostivě pošle zpět, s penězi, které odvádí ze země západní banky, nadnárodní firmy, ap., nedává smysl. Ty by mizely stejně, i kdybychom v EU nebyli. Pavel

   Smazat
 9. Pokud se to aproximuje na celé polistopadové období, tak západ z nás mohl vydojit 10-15 biliónů korun.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.