Reklama

středa 2. prosince 2020

Delokalizace, neboli české potraviny dovážené ze zahraničí

2. 12.  2020 (zdroj se nepodařilo zjistit, ale údaje jsou správné)
Mochov východně od Prahy byl dlouhá léta považován za místo, odkud k českým hospodyňkám plyne mražená česká zelenina. Pokud dnes do Mochova zavoláte a budete chtít hovořit s někým, kdo má na starost výrobu, neuspějete. "To musíte volat do Rakouska, veškerá výroba se přesunula tam, tady je už jenom obchod", říká do telefonu spojovatelka. A skutečně. Výrobky, které jsou dnes v obchodní síti stále prodávány pod značkou Mochov, respektive Mochovská zelenina, mají na obalu připsáno Made in Austria. Nadnárodní koncern Ardo o přesunu výroby obchodní partnery Informoval v listopadu loňského roku.

Podobných příběhů najdeme celou řadu, psány jsou jak přes kopírák. Během letošního roku zcela ukončil v Česku výrobu i koncern Unilever. V povltavských tukových závodech v Nelahozevsi dostalo výpověď přes šest stovek lidí. Výsledkem je, že všechny rostlinné tuky, které z Nelahozevsi do českých kuchyní putovaly (Perla, Flora, Rama, Hera) jsou dnes dováženy z jiných evropských závodů. Týdeník Ekonom se zajímal, odkud k nám míří například Hera, Tradiční surovina pro vánoční cukroví. Místem výroby jsou polské Katowice, uvádí mediální zástupce Unileveru Martina Janebová. Z Polska se na český trh dovážejí i některé cukrovinky s logem pražské čokoládové hvězdy Orion, zrozené v roce 1896. Dnes z produkce švýcarského koncernu Nestlé. Konkrétně Oplatka Delissa.

Tajné informace? U některých firem je cítit, že o tomto tématu se baví jen velmi nerady. Když chtěl týdeník Ekonom od koncernu Tchibo informaci o aktuálním místě výroby kávy Jihlavanka, nejprodávanější kávy na našem trhu (která se kdysi skutečně pražila v Jihlavě, ale v roce 2005 se výroba přestěhovala do Vídně), odpověď nedostal. Výrobní závody máme ve více zemích, ale konkrétní místa nesdělujeme, uvedla PR manažerka české pobočky Tchibo Eva Kadlecová. Na zaslané otázky nereagoval ani švýcarský koncern Hero, který na český trh uvádí dětskou výživu pod tradiční značkou Sunar. Z údajů na obalech lze ale dovodit, že aktuálním místem původu je převážně Velká Británie, u některých produktů Španělsko. Přitom ještě do roku 1999 se Sunar vyráběl v Zábřehu na Moravě. Zákazníci v supermarketech si těchto přesunů většinou ani nevšimnou, protože na obalech informace o původu chybějí či je zde uvedeno pouze Made in EU. Navíc řadě spotřebitelů je možná ukradené, kde se co vyrábí. Jedno by jim to ale být nemělo. ,,Kdo tady jednou bude platit daně, z čeho ten stát bude žít a kde lidi seženou práci, když se všechna výroba přesune pryč?" táže se prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman.

Z těchto důvodů komora chce, aby se informace o místě Výroby na obalech povinně zveřejňovaly. Klamání spotřebitele? Kdo by neznal televizní reklamu o Pepovi ze středočeských Sedlčan? Plísňový sýr prodávaný pod značkou >Sedlčanský Hermelín< je další ze stálic českých ledniček. Jaké překvapení na zákazníky asi čeká, když zjistí, že některé šarže pocházejí z Polska. Týdeník Ekonom se opakovaně snažil od zástupců firmy Bongrain získat k celé věci nějaké stanovisko. Bez úspěchu.

Výrobce přitom nijak neomluví, že polská výroba je výrazně menšinová a dochází k ní jen tehdy, když česká mlékárna kapacitně nestíhá. Alespoň tak zní neoficiální odpověď jednoho z manažerů. V Polsku se dnes ale částečně vyrábí i některé sýry Lučina, další tradiční produkt sedlčanských mlékáren. Skupina Bongrain v tom ale není sama. Konkurenční Francouzský koncern Bel, který od roku 2000 vlastní Želetavskou sýrárnu na Třebíčsku, používá podobné praktiky. Část tavených sýrů - chlubících se více než stoletou značkou Želetava - vyrábí na Slovensku. Konkrétně v Michalovcích.

České značky z ciziny, to není jen záležitost potravinářského průmyslu.

Například autobaterie Akuma se dnes vyrábějí v Itálii (veškerou výrobu tam z Mladé Boleslavi přesunul italský koncern Fiamm, který Akumu ovládl v roce 1998). Tužky pod značkou Koh-I-noor vyrábí impérium rodiny Břízových nejen v Česku, ale i v Rusku, Bulharsku a Číně.
Výroba zápalek Solo se ze Sušice přesunula do Indie, elektrospotřebičů ETA zase do Číny. Altruismus nečekejme. Vraťme se ale k hypotetickému importu škodovek z Číny. Filiálka Volkswagenu v Šanghaji už vyrábí modely Fabia, Octavia a Superb a v roce 2013 přibude I Yeti. Čína je už pro Škodovku největším trhem. Letos by tam mělo být prodáno 180 tisíc vozů. Nynější šéf Škodovky Winfried Vahland v minulých dnech uvedl, že Škodovka bude zvažovat i dovoz levnějších čínských autodílů pro výrobu v Evropě. Kolik už zbývá k tomu, aby se do Evropy vozily celé čínské škodovky, nejen díly? Mzdové náklady mluví jednoznačně ve prospěch čínských dělníků...


36 komentářů :

 1. Inu, v kapitalismu je motivací veškeré podnikatelské činnosti dosahování maximálního zisku. Takže se počínání uvedených podniků není co divit, pokud jim to přináší větší zisk. Nějací Češi či Moravané je nemusí zajímat, když už jim všechno prodali.

  OdpovědětVymazat

 2. doufám, že do konce roku se to umravní.

  OdpovědětVymazat
 3. Jenom doplním, že dnes už se v Sedlčanech nevyrábí sýry žádné.

  Viz odkaz ze dne 25. březen 2019 - Slavná výroba sýrů v Sedlčanech po desítkách let skončila https://region.rozhlas.cz/slavna-vyroba-syru-v-sedlcanech-po-desitkach-let-skoncila-zamestnanci-zabalili-v-7799745

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hned po privatizaci zanikla čokoládovna DIANA v Děčíně. Západoevropský koncern ji zavřel, protože vyráběla ve vysoké kvalitě a v cenách, které podskakovaly předraženou konkurenci. Výsledek: zlaté "čokoládové mince" dnes nestojí za nic.

   Vymazat
  2. Pane Dvořák a Velim, která vyvážela do Arabských bohatých zemí! Její kvalita daleko převyšovala např. švýcarské čokolády. No nevážili jsme si toho.

   Vymazat
 4. Tohle ale muselo být jasné všem normálním lidem. Komouši o tom mlely od rána do noci a byl známo jak to vypadalo za první republiky. Tím nechci kritizovat co tu bylo kdysi, jako někteří zdejší pomatenci co stále přirovnávají možnosti kdysi a dnes. V podstatě kapitalizmus je parazitický systém a s parazity se ve svém životě potká každý, takže ví co ho čeká když se parazité přemnoží. Očekávat pomoc od parazita může jen člověk slabého ducha.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. 21:44
   Ale, že ti kapitalističtí paraziti to těm upoceným komoušum od konce války natřeli. Pomatený Dědku, ty se konečně vzpamuj

   Vymazat
  2. 22:11
   Co vás tak trápí, že jste tak výřečný? Vždyť to byl předem připravený převrat komoušských parazitů, co tam sedí do dnes. Stáhněte si z USTR ku jejich seznam a zjistíte, že jsou to stále stejná jména nebo jejich děti. Ostatní členi rodin a jejich přátel obsadily všechny místa ve státní zprávě, která tím pádem musí stále růst. Protože jste jen rakový ROUP, co se zmůže jen tady smrdět, vzpamatujte se dokud máte možnost.

   Vymazat
  3. To ti kapitalisti to natřeli hlavné občanum ČR.Ti téď čumi kam se jejich továrny podély.

   Vymazat
  4. Já nejsem pamětník, ale podle vyprávění svých dědů, se kapitalismus 1. republiky nepodobal dnešnímu systému. Jednak snahy bank byly opravdu nasměrovány na návratnost investic, ve výrobní sféře se mezi dodavateli dodržovaly termíny a platby. Kdo nedodržel pravidla vypad ze systému. U malovýrobců existovaly cechy, které si hlídaly kvalitu jak výrobků, tak podnikání. Překvapil mne i dozor nad cenami stánkovÿch trhů, kdy radní spolu s cechy stanovovali aktuální limitní ceny přímých prodejů. Každý prodejce mohl např prodat zeleninu levněji, ale ne dráž. Tak asi šlo o jiný systém než dnes. Samozřejmě i tenkrát existovali šikulové, ale systém sám byl schopen je vytěsnit. Dnes je situace nejpřehlednější, šikulové jsou složitěji odhalování a navíc nebývají adekvátně potrestání. Mám podezření, že jsme žili v karikatuře na socialismus a nahradili ji karikaturou na kapitalismus. V obou systémech měl rozhodující úlohu "jánabráchismus". Tak se tu, prosím vás, nehádejte nad karikaturami.

   Vymazat
 5. Jo to udělali jen u nás kapitalisté se poučili z 48 tak všechno prodali aby nebylo co znárodňovat.

  OdpovědětVymazat
 6. Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Cpou-penize-na-migranty-lateri-Okamura-nad-novinkou-z-Bruselu-kterou-byste-meli-znat-645972

  OdpovědětVymazat
 7. Nedávno jsem četl o kvalitě másla. Bylo šokující co za chemický koktejl obsahovalo máslo za těch vašich milovaných komoušu.
  Karcinogeny jako PCB, DDT, opravdu za rudých byla velká "" kvalita "", tak jako všeho co se před 89 r.vyrábělo.
  Ještě by se mělo napsat o tehdejší kvalitně hovězího masa, plného PCB.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám dojem, že dnešní rozbor, a to nejen másla, by tehdejší stav, zejména přispěním fy Monsanto, polskou posypovou solí, salmonelou, či leptospirózou jistě lehce překonal...
   Naše potraviny byly tak "špatné", že Rakušáci a další od nás pašovali kbelíky salátů, kola sýrů, nehledě na železářské zboží - nářadí atd.
   Nechte si svoje plky na koledu Skunknowne!

   Vymazat
  2. Pro 22:07
   Dokonce i MUDr. Kateřina Cajthamlová, kterou lze dle názorů těžko podezírat z podpory komunistů, v jednom rozhovoru tvrdila, že před rokem 1989 u nás byly běžné mléčné výrobky v podstatě v biokvalitě. Tolik k tomu vašemu máslu.

   Vymazat
  3. Pomatený liberecký dědoušek-sprosťáček Unknown nezaznamenal stoupající kvalitu mléka a hovězího masa v osmdesátých letech, kdy byly zakázány běžné nátěry obsahující PCB a jiné v hospodářských budovách chovů skotu. Dnes je kvalita českého mléka vysoká, 4. v Evropě a 6. na světě. A to se ty kravky chovají ve stejných technologiích jako tehdy. DDT je reziduum vyskytující se všude v civilizovanějších zemích. Komouši nekomouši. DDT se používalo běžně na celém světě proti hmyzu než se přišlo na to, že představuje zdravotní riziko.
   Nauč se plivat jedovatiny trochu lépe, trollí plesnivko.

   Vymazat
  4. Kdo jsou ti, kteří to všechno prodali? Byly to soukromé firmy nebo státní? Nebo oboje?

   Vymazat
  5. unknow, ikdyz mas nekdy "divne" prispevky, tak tady musim s Vaclavem Dvorakem a jeho vykladem o kvalite mleka a masa v 80 letech souhlasit i presto, ze te nazyva pomatenym plesnivym a sprostym trollim dedkem! von muze urazet dyt je tu jeden z sefu ne?
   nehled k tomu, ze jako stary bolsevik ma z minule doby zkusenosti!

   Vymazat
  6. Pane Neznámý doporučuji vám sehnat si normy potravinářských vÿrobků z totáče, tam zjistíte předepsanou kvalitu ČSN pro máslo (výběrové, I., II. a tzv stolní). Budete překvapen.

   Vymazat
  7. 11:01
   Tím, že byla nějaká ČSN,na kterou stejně každý kašlal ,nezaručovalo kvalitní tohle jsou jen hloupé bláboly.

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  9. 17:15- a můžu přijít i já k pokecu, méně vyžraný 175/75?

   Vymazat
  10. Unknown je ubohý provokatér. ZA minulého režimu se normy tvrdě kontrolovaly a proto i dodržovaly. Když se někde nedodržovaly, znamenalo to rozkrádačku a na to byl kriminál. Liberecký nenávistný troll ale musí za každou cenu lhát a přehánět. Berte ho proto s velkou rezervou. Svou nekonečnou hloupost maskuje primitivní formou antikomunizmu.

   Vymazat
  11. 18:49. Máte samozřejmě pravdu pane Dvořáku, on jen vykřikuje lži zahnán do kouta.
   Ono šidit normy nešlo ani z technických důvodů, dnes by se asi módně řeklo z logistických.... vše bylo centrálně plánovano, takže když někdo vyráběl dejmě tomu majonézu, nemohl požadovat v plánu dodávek modifikované škroby, barviva, konzervanty a podobné dobroty, kteýrmi nás dnes oblažují, ale jen ty suroviny ze kterých se podle ČSN mohla vyrábět, tedy vejce a olej, ocet...

   Vymazat
 8. To co ste si zvolili, nebo koho, tak to nate. Volite 30 zlodeje a podvodniky, gak neplacte, ze vsechno je prodany.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:38 Já sem nikdy nic takového nevolil.

   Vymazat
  2. Ty je volis taky, tak nekecej.

   Vymazat
  3. Pane Neznámý, vy jste takový zdejší čertík Bertík. Pište raději do Mateřídoušky.

   Vymazat
 9. Teď plakat nad rozlitým mlékem je pozdě. Počátek je nutno hledat,ale proč hledat. Tak zv.sametová revoluce, nebyla revolucí, byl to majetkový převrat, kdy většina byla okradena a někteří pohádkově zbohatli. Já vidím prodej, privatizaci rozvodů plynu, částečně i el.energie výroba, rozvod jako zločin. Otřesným příkladem je voda. Jak to že v Chorvatsku zůstala voda státu ? Byli chytřejší nebo zodpovědnější do budoucna? Ztráta trdičních našich značek sice mrzí, ale mnohem důležitější je, že ta odvětví nejsme schopni ovládat a daně jdou jinam. Když se vlastník rozhodne převést výrobu, tam kde je to pro něj rentabilnější, tak můžeme jen koukat a lidé ztrácí práci. Zejména u potravin je to pro nás velmi špatné. To jsou jen důsledky "sametové". Nic více nic méně, to je kapitalismus.

  OdpovědětVymazat
 10. Chemie je úžasná věda, zeptejte se řezníků nebo si kupte maso ze dvora a z obchodu. To druhé nemusíte podlévat, jakož i ryby mají uměle navázanou vodu. Jiné fígle jsou s nahrazování ingrediencí náhražkami, dobrou chuť.

  OdpovědětVymazat
 11. Český výrobek by měl být ten, který vyrábí český výrobce z českých surovin a doma. Nepovažuji ty výrobky, které mají jen české ,,historické" jméno a zhora uvedené podmínky nesplňují za české. To se týká hlavně piv, kde ta zaručeně česká piva nemají českého majitele a vaří se např. v Polsku atd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. kutnohorský, máte pravdu, jde jen o certifikaci. Patrně by na výrobku měly by být i "glejty" místně cechovní.

   Vymazat
  2. Tohle bylo předloženo jako návrh zákona o potrvinové bezpečnosti Sněmovně. Demoblog čili vlastizrádci a idioti byli zásadně proti.

   Vymazat
 12. Se základní myšlenkou článku zcela souhlasím, nicméně když si doma prohlížím výrobky nejrůznějších "západních" firem, tak všechny mají nápis "vyrobeno v Číně". To je prostě globální problém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. unknow a ja jsem se stal sberatelem vyrobku made in usa and germany! a mam jich dost

   Vymazat
  2. jo a par kousku made in ctechoslovakia italy france ap taky mam

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.