Reklama

sobota 26. prosince 2020

FN stupeň 1

Vladimír Pelc
26.12.2020 VašeVěc

Fake news, fejk, je slangové označení něčeho falešného, nepravého, co se snaží působit pravdivě, opravdově. Svět je fejky nabit. Příjemce fejku by měl, podle jeho tvůrců, nabýt nezvratitelný dojem, že přináší o skutečnosti pravdu. Není tomu tak. Fejky mají úroveň rozličnou. Navrhuji zavést, kvůli jejich hodnocení, stupně fejkovosti.


(Na snímku torpédoborec USS Meddox, který posloužil k fake-new 5.stupně - lživému tvrzení, které se stalo záminkou pro útok USA v nevyhlášené válce proti Severnímu Vietnamu.) 


Měly by se zřídit stupně fejkovosti – od těch nejsofistikovanějších, těžko zjistitelných a odhalitelných, kvalifikovaně připravených až po ty prostoduché, naivní, primitivní, evidentně průhledné, stupidní.

Dovolím si k tomu převzít pětibodovou stupnici, podle níž se hodnotí padělky bankovek:

5. velmi nebezpečný fejk – téměř ho od skutečnosti nelze odlišit, je vytvořen po pečlivé přípravě a skutečnost je dokonale maskována, nebo ji nelze odhalit, dokonce je fejkem plně vytvořena, ochranné propagandistické a mocenské krytí je rozsáhlé, do verifikace a distribuce fejku jsou zapojena státní mocenská centra a propagandistické centrály;
4. nebezpečný fejk – obsahuje vysokou míru pravděpodobnosti shody se skutečností, při bližším zkoumání lze nalézt drobné odchylky od reality podněcující pochybnosti, ochranné propagandistické a mocenské krytí je méně rozsáhlé;
3. zdařilý fejk – obsahuje nižší míru pravděpodobnosti shody se skutečností, odchylek lze při kritické úvaze najít více, ochranné propagandistické a mocenské krytí je nerozsáhlé, verifikace státními mocenskými centry není konzistentní, propagandistická podpora je dílčí, někdy podezřelá;
2. méně zdařilý fejk − obsahuje nízkou míru pravděpodobnosti shody se skutečností, neshod s realitou je mnoho a jsou evidentní, verifikace a politické krytí státními mocenskými centry a propagandistická podpora většinou absentují, tento fejk pozorný laik rozezná bez dalších úvah;
1. neumělý fejk – nevydařená imitace skutečnosti, ochranné krytí zcela chybí nebo je, byť rozsáhlé, evidentně falešné, fejk rozezná i laik; takový fejk je, jednoduše řečeno, proti zdravému rozumu, jde o (nejnižší) prostoduché fejky, jež za pravdivé mohou přijmout pouze osoby s inteligencí v pásmu lehké idiocie.

Samozřejmě, že rozdělení je schematické, a jednotlivé parametry fejků a fejkování se mohou prolínat.

Pro přehlednost tedy navrhuji uvedené stupně fejkovosti, označení „zn. FN“ (fake news), značeno např. „X. stupeň FN“, či „Xº FN“, nebo „FN stupeň X“).

Příklad:
Stupeň 5. (nejvyšší) – fejky důmyslné, promyšlené, formálně propracované, využívající technické vymoženosti, s výrazným a rozsáhlým politickým (mocenským) a informačním krytím, odhalené zpravidla až po mnoha letech, užité k zásadním mocensko-politickým převratům, agresím; kupř. fingovaný přepad německé radiostanice v Gliwicích (31. 8. 1939) jednotkou SS, vydávaný za polský útok, posloužil k doložení údajné polské agrese, propagandisticky byl využit k ospravedlnění útoku nacistického Německa na Polsko; tzv. Tonkinský incident (2. a 4. 8. 1964) byl výmysl o útoku severovietnamských torpédových člunů na americký torpédoborec USS Maddox (DD-731), stal se záminkou pro útok USA v nevyhlášené válce proti Severnímu Vietnamu; lživé tvrzení, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení posloužilo Spojeným státům k údajnému ospravedlnění vojenského vpádu do země (20. 3. 2003); další příklady si laskavý čtenář doplní sám.

Mezi 1º FN patří fejkování o novičoku. Aktuálně je tu jeho další pokračování. Fejk, distribuovaný CNN, Bellingcatem, časopisem Der Spiegel a u nás fejkodistributory, zní stručně takto: Ruský agent ruské tajné služby FSB Konstantin Kudrjavcev, údajně zapletený do otravy kritika Kremlu Alexeje Navalného novičokem – toxickou látkou, která způsobuje smrt v řádu sekund a není proti ní obrany (ovšem Navalný je už druhým, po Sergeji Skripalovi, na něhož látka takto nepůsobí) – tedy ruský agent Kudrjavcev se prý po telefonu, tedy v telefonickém rozhovoru, nechal vyzpovídat Navalným, prý se domníval, že hovoří s nějakým svým nadřízeným, tak nějak se měl Navalný prezentovat, a prý se přiznal, že Navalný měl být zavražděn na nejvyšší rozkaz. V jedné distribuované verzi fejku mu měli ruští agenti dát v hotelu v Tomsku novičok do trenek, v jiné do boxerek a v další do spodků – avšak Kudrjavcevovi se údajně novičok, po otrávení Navalného, z trenek, boxerek, spodků podařilo odstranit, a to prý až pět dní poté (ruský agent prohrabával hotelové prádlo tak dlouho, až trenky/boxerky/spodky Navalného našel a od novičoku očistil). On totiž Navalný trenky/boxerky/spodky své odložil do hotelové prádelny v Tomsku − takže nejdříve mu je otrávili, pak je hodil do hotelového prádla (to se přece dělá, viďte), pak nasedl do letadla k plánovanému letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy, pak letadlo nouzově přistálo v Omsku, protože Navalný byl otráven (vyhozenými trenkami atp.), v Omsku byl hospitalizován, zde lékaři otravu vyloučili.

Kudrjavcev prý v telefonátu potvrdil, že za otravou stojí ruská tajná služba. S Navalným si povídali skoro padesát minut. A skutečně to prý byl tento ruský agent ruské tajné služby.

A takovými pitomostmi se nás fejkaři snaží krmit: K. Kudrjavcev, podle CNN a Bellingcatu člen elitního týmu ruské tajné služby FSB, se prý tři čtvrtě hodiny baví s cizím člověkem, kterého nikdy neviděl, nikdy se s ním nesetkal, nikdy o jeho existenci neslyšel, a to služebním telefonem, bez ověření jeho totožnosti a bez možnosti takového ověření, a sděluje mu tajné informace. Pan Navalný mu přece mohl bez problémů zatelefonovat, protože tajná čísla služebních telefonů tajných agentů, hlavně ruských, se nacházejí na kdejaké plakátovací ploše, že. A ruská tajná služba je sto let za opicemi, protože nepoužívá kódování služebního telefonického rozhovoru. A agent si nemůže ověřit, s kým mluví. A agent, člen elitního týmu ruské tajné služby FSB, je subalterní blbec, který se staví do pozoru při každém telefonátu anonymního volajícího, nebo volajícího, který se představí jakkoli.

A takovými pitomostmi se nás fejkaři snaží krmit. Fejkotvůrci chtějí lidem namluvit, že vyškolený pracovník tajné služby se chová jako idiot. Adresáty fejku mají za debily.

Je však nutné opovědět si na otázku, proč se opět rozhořívá propagandistická fejková novičoková kampaň. Ta první, údajná otrava Sergeje Skripala, se politicky nepovedla: Soudný člověk přece neuvěří tomu, že byl novičokem otráven, když přitom vesele křepčí životem a nyní je kdesi uschován, aby se ho nikdo nemohl zeptat, jak to vlastně všechno bylo. Pokračování „novičok č. 2“ je dáno konspirativně paranoidním dezinformačním znázorněním světa s cílem opět vykreslit Rusko jako agresivní stát, proti němuž je možné či nutné zaútočit. Prozatím propagandisticky − fejky. Rusko ale není jako Polsko v devětatřicátém, Severní Vietnam ve čtyřiašedesátém nebo jako Irák ve třetím roce tohoto století. Zůstaňte raději jen u primitivních fejků 1º FN.

41 komentářů :

 1. Opravdu jsme se doma všichni srdečně pobavili a zasmáli, když jsme ve večerních zprávách na TV Prima tu zprávu viděli a slyšeli. Češi opravdu mají zdravý selský rozum a takovému nesmyslu neuvěří. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kravinám o Navalném se člověk může jen smát. Avšak na Západě tomu věří jako my ČT ! Západ je odchovancem reklamy a propagandou. Tam jsou nechopní odlišit fake news od reality.

   Smazat
 2. Tohle neni fake. Bolsonaro: Jestlize se z vas po ockovani stane krokodyl, je to vas problem!
  A co je mozna fake: Vakciny na zapade mohou obsahovat dve latky, ktere zpusobi neplodnost u muzu i u zen. To je cil, ktery propaguje Bill Gates. Snizit populaci na 10 %. A Gates vlastni velke podily na vyrobcich vakcin i financuje WHO, ktera zakazala Hydroxychlochin, ucinny lek na COVID-19.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Václave, prosím, nešiřte blbosti.

   Smazat
  2. Proc to maji byt blbosti? Zduvodnit, nebo jste sam blb! Chovate se jako chazarsky smejd, ti mji vzdy pravdu! Musite nam verit, rvala taky Nicky Healey v Rade bezpecnosti OSN. (Nemela zadny dukaz).
   Mimochodem o Gatesovi jsem schopen vse dolozit.

   Smazat
  3. Co to je za odpověď? Víte vůbec, co píšete?

   Smazat
 3. Závěr je přesný:snaha vykreslit Rusko jako agresivní stát proti němuž je nutno zaútočit.z těchto propagandistických hrátek je zřetelně jasno kdo to vymýšlí .Rusko to není ani Čína! prostě USA a západ si nedají pokoj!a ještě je zde mnoho lidí kteří západ obdivují.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. rusti hackers zajistili ty volebni podvody v usa! a proto vyhrava biden! tady v "zadnem" pripade ceska media nesiri FN!😂😂😂😂

   Smazat
  2. Dobráku nestarej se o podvody v USA a nauč se psát s háčky a čarkami.Jestli nechceš psát česky, tak táhni jinam za jidášským grošem.

   Smazat
  3. venclovcky a ty se starej o sebe a ne o moji cestinu! poucujes jak maji druzi psat s hacky a carkami a sam je nemas! tebe v cestine udelam kdykoliv o cizich jazycich se ani nezminuji!😘😘❤️❤️😘😘

   Smazat
 4. USA na zaklade prokazatelne falesnych tvrzeni prepadly Vietnam a Irak, bombardovaly Syrii a zabily miliony lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To samé ve válce v Bosně a potom bombardovací kampaň proti Jugoslávii byla také na základě fake-news o "masakru" v Račaku.

   Smazat
  2. 8:49 vietnam jsem osobne nezazil ale lzi o lRAKU a jeho atomovem arzenalu ano!!! maly citat jirky bushe: "ikdyby bychom tam nic nenasli stejne bychom tam sli"! -nenasli ale sli😂😎😂😎😂

   Smazat
 5. Západ se poučil od hitlera jeho falešné operace v Polsku a teď nic jiného nedělají.

  OdpovědětSmazat
 6. Za mého mládí nám byl předkládán jako světový problém , který by mohl vést k válečnému konfliktu , boj “komunismu” s “kapitalismem”!! “Komunismus” se nám jaksi vytratil , protože dnešní nám předkládáný “nepřítel” , což je “zlé” Rusko , je také kapitalistický stát, takže proč máme jít zase do války a za čí zájmy!!! Kdo má opět vydělávat na válce a na životech opět do války nahnaných nevinných lidí!!! Já už nebudu v klidu poslouchat “ometálované” dobytky , kteří zase bubnují do války!!! Nikdo válku nechce, pouze ty dobytkové , co na ní a na zbrojení vydělávají!!! Pro mě není žádný prostý Rus, Američan, Číňan a další příslušník jiného národa , nepřítel!!! To jenom ta vrcholně špatná a “zaplacená” média opět “vyřvávají” a štvou lidi proti sobě , aby se zase zabíjeli!! Co je to za zvrhlost? Všichni, co dnes štvou lidi do války, jsou zločinci a budou po zásluze potrestáni a už to nebude dlouho trvat!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejde o nic jiného, než o pokračování tisícileté války Chazarů proti Rusku. Chazaři, vykopaní z Ruska pro svoji krutost a neuvěřitelné křiváctví v 10. a 11. století, po té, co kyjevský kníže Svjatoslav zničil hlavní chazarské město Itil a chazarská říše se rozpadla, měli už vítězství na dosah za vlády jejich Jelcina ("nejlepší ruský prezident jakého kdy Amerika měla" - citát Billa Clintona), kdy už si začali Rusko porcovat, ale hodil jim do toho vidle do té doby naprosto neznámý, malý chlapíček zvaný Putin. Tehdy začala ta šílená štvanice proti Rusku, která nejen nebere konce, ale nabývá na intenzitě.

   Smazat
  2. To je rasizmus jako vyšitý. Fokie - jděte s těmi krutými a neuvěřitelně křivými chazary" do háje!

   Smazat
  3. 10:21 chazari byly kopani odevsat a ja sa ptam proc asi?

   Smazat
  4. Češi byli "kopáni" ze Slovenska v březnu 1939 a já se ptám proč?

   Smazat
  5. cesi byli "kopani" ze severu moravy polakama 2.10.1938 a ja sa ptam proc?

   Smazat
  6. 11:48 omlouvam se sam sobe ze je to fcknFN-polaci nikdy nenapadli hlucinsko tesinsko! jo a arabi nevykopali zidy z egypta a ti pak smatlali 40 let po pousti neveda kudy kam az jim mojzis ukazal cestu do palestiny! jj vsecko FN ted nevim ktery stupen?😂😎😂

   Smazat
  7. S tema Clintonama nic neni jednoduchy.
   Vyslo najevo,ze.
   Saudska Arabie nabidla ze vyda bin Ladena, 54.syna miliardare do USA a Clinton odmitl.
   To zase naznacuje neco...

   Smazat
  8. Dvoraku, dolozit ty tvoje tvrzeni! Nebo si dej radsi pohov.

   Smazat
  9. Já nic dokládat nemusím. Vy jste prokazatelný radista. Budete-li pokračovat, tak tady nebudete!!!

   Smazat
  10. vaclav16:56 jo v.d.20:20 nemusi von je sef! kdyby tak vyhrozoval Unknownovi ze tady nebude! to by tu byl klid na starem "belidle"

   Smazat
 7. Po covidu nás čeká další peklo, varuje expert z Izraele. Agresivní migranti. Slíbili jsme jim dobrý život a tito lidé nejsou zvyklí tiše mlčet

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Po-covidu-nas-ceka-dalsi-peklo-varuje-expert-z-Izraele-Agresivni-migranti-Slibili-jsme-jim-dobry-zivot-a-tito-lide-nejsou-zvykli-tise-mlcet-648190

  OdpovědětSmazat
 8. O Rusku jako hrozbě může hovořit jenom debil. Omlouvám se za výraz, ale přiléhavější neexistuje. Pro debily tedy zopakuji neúprosná fakta. V roce 2017 ruské vojenské výdaje činily 61 miliard dolarů, americké desetkrát tolik, tedy 603 miliardy dolarů. Čína utratila za obranu 151 miliard dolarů, Francie a Německo dohromady 90 miliard dolarů, což je o 50 procent více než Rusko. Vzhledem k rozloze Ruské federace a omezeným možnostem vydávat finance na vojenské výdaje je Rusko státem, který udržuje obranné schopnosti na nejmodernější technické úrovni. Jeho armádní potenciál není útočný jako v případě USA. Spojené státy přímo v rozpočtu počítají s útočnými operacemi v zahraničí. Veškerý tlak na Rusko je vydíráním v tom smyslu, aby Ruská federace zvažovala podstupované náklady a rizika svého odporu vůči tlaku států NATO. USA a na Američany napojené západní korporace se usmívají, že i bez boje Rusku uškodí další eskalace napětí. Není nic krásnějšího, než za mezinárodní bezpečnostní vztahy skrývat zcela účelové jakési sankce přijímané jenom proto, aby bylo Rusko pokud možno ekonomicky podvázané, kde se dá. Už několikrát jsem doporučoval, aby se ti řvouni podívali na mapu amerických vojenských základen a také na stejnou mapu ruských. Není třeba dalších zjišťování, abyste viděli, od koho nebezpečí přichází, kdo je největším nebezpečím pro světový mír! Kauza Skripal? Podivné. Jed, který spolehlivě usmrtí do několika vteřin, není proti němu protijed a oba „zasažení“ přežijí? Sýrie? Vždyť až když tam nastoupila ruská armáda, nastal k nelibosti Američanů zásadní obrat. A tak bych mohl pokračovat.
  Připomínám také, že například Julian Lindley French z National Defense University, Washington anexi Krymu označil za v jádru obrannou (inherently defensive) akci země, která není na vzestupu… A navíc je neobyčejně zranitelná v důsledku fluktuace cen ropy na světových trzích, a tak nemůže představovat obávaného vyzyvatele pro Západ.

  OdpovědětSmazat
 9. Fejky potřebují ke své existenci navodit zdání nějakého děje, nebo skutečnosti, která se ve skutečnosti nezakládá na pravdě. Je tu ale ještě jedna věc, která je velmi nebezpečná a nepotřebuje žádné vymýšlení událostí. Tou je vymývání mozku. K tomu stačí neinformovat o skutečnostech, které se udály. A předložit nenápadně vzor, jak se má myslet a jednat. Pokud se přeci jen někdo najde, kdo zjistí něco pravdivého z dějin, není problém dějinnou skutečnost vydat za fejk bez zbytečných výmyslů a konstrukcí. Když to jinak nejde, máme tu ještě upravené dějiny. Dnes pokud člověk není pamětník událostí je velký problém se ve všem vyznat.

  OdpovědětSmazat
 10. Novičok je nejlepší lék na koronavirus, po jeho podání, ještě nikdo nezemřel.

  OdpovědětSmazat
 11. Fake media maji za ukol manipulovat,soudit ,odsuzovat a prosazovat zajmy vrchnosti.
  Ale take diky tomu a jim v tom lita vrchnost jako posranej papir v prujezdu..
  A my samozrejme s nima. Nechod Vasku...
  Nekdy mam v umyslu aspon trochu verit.
  Jsou takovy positivni nalady...Ale nejde to.
  Psal jsem o tech kandidatech nezvolenych,co po nezvoleni svolavaji nejhorsi zkazu na sve spoluobcanu.
  A tak se ihned prozradi,jaky zkaze populace unikla,kdyz je nezvolila.
  Jak to bylo na Krymu nevim, ale nekde se rika,ze chteli sami k Rusku a jinde zase ,ze je rusove nejak premluvili,prinutili atd.
  /ale zadnej mrtvej ani zranenej ,zadny nasili ,vubec,atd./.
  Ted jsou denne krute presvedcovany Ukrajinskou vladou ,ze jim jine reseni ani nezbylo.
  Pise se ,ze Ukrajina jim zavira vodu a dela to od te doby nejhorsi co muze. Tedy musi si myslet a souhasit ,ze si zachranili hole zivoty a musi s Putinem asi hodne souhlasit. Ze jim poradil, nebo je premluvil..
  Nebo v pripade ,ze byli armadou donuceni a Putinem,a se stali obeti ruske okupace ,jak tvdi denne Ukr. vlada a zapadni vlady,instituce, organizace a Evropsky soud a media.
  A tak by je nemela, ukr.vlada sve spoluobcany uz vubec devastovat a vselijak nicit..Ale naopak pomahat.
  Pomahat jim aby treba prohledli a brzy zmenili sve mineni.
  A od rusu utekli pryc a vratili se jako uzemi a zpet..
  Uz takhle jsou prece obeti okupace a trpi /udajne/,pod ruskou nadvladou.
  Proc jeste pridavat a zhorsovat jejich zivoty?
  To ma nasledky.
  Jak maji obranci na Donbasu vubec pomyslet na zpetne spojeni s Ukrajinou..
  Kdyz vidi jaky persekuce jsou pachany na jejich Krymske spoluobcany.
  To nemuzou delat i kdyby sebevic chteli..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA strkaji Ukrajinu do valky s Ruskem. Rusove to vedi a posiluji obranu Krymu i Kaliningradu. Vychod Ukrajiny neustale nackove ostreluji a zabijeji civilisty, Zelensky chce vystoupit z Minskych dohod. Pasinjana take strcili do valky, aby vtahli Rusko do konfliktu. Na Putina si ale museji privstat, smejdi. Ted o nem roztrubuji, ze je nemocen. Zbozne prani zoufalcu.

   Smazat
  2. No vidíte Václave, jde to i bez "chazarů".

   Smazat
  3. 16:50 misto chazaru pouzij vyvoleni a mozna to bude ok😃😎

   Smazat
  4. 16:50 licousati taky nezni spatne nebo vrkocaci?😎😃😂🤣😁

   Smazat
 12. Nebo. Fake media maji za ukol......fake vlady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro stále ještě neprobuzené....
   Putin zdůraznil, že lidstvo je manipulováno, aby se stalo nevědomým, pomocí programů v masmédiích a politice, čehož vynikajícím příkladem je nedávný únik dokumentů Panama Papers. Garnitura, která vládne světu, má tyranskou kontrolu nad našimi potravinami, vodou a vzduchem, a aktivně ohlupuje masy.
   https://www.exopolitika.cz/putin-dal-jasne-najevo-ze-svet-je-ovladan-reptiliany/5013

   Smazat
 13. Muj komentar zmizel kvuli erroru sytemu. Nemuzete jeho kopii v editoru zachovat?

  OdpovědětSmazat
 14. Za posledních 30 let stačí ze zamyslet co je účelem všech křiváren na světě a komu slouží. Pan Tichý po popsal výborně.

  OdpovědětSmazat
 15. Všem doporučuji film "Balkánská hranice". USA dobytek!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a ja doporucuji knihu 200let pospolu A.Solzenicina ktera nebyla oficialne Jeste prelozena do anglictiny! proc asi?

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.