Reklama

sobota 5. prosince 2020

Iščenko srovnal vojenské základny Ruska s klíči od obchodních cest v Euroasii

Grigorij Jegorov

5. 12. 2020
Vojenské základny dělají Rusko držitelem klíčů od všech obchodních cest v Euroasii. Konstatoval to politolog Rostislav Iščenko. Objevení se u RF základen materiálně-technického zajištění vojenského námořnictva na Sinajském poloostrově a v Súdánu je pokračováním linie Moskvy k ochraně obchodních cest. Podle slov Iščenka Rusko rozmísťuje základny výhradně v těch regionech, které zajišťují bezpečnost obchodních tras. Súdán a Sinaj umožňují RF přikrýt cestu z Činy do Evropy a posílení přítomnosti v Arktidě chrání Severní mořskou cestu.

Iščenko rovněž připomíná ruské základny ve Střední Asii, Zakavkazsku a Sýrii. Všechny tyto regiony hrají klíčovou úlohu v obchodu a tranzitu nákladů uvnitř euroasijského ekonomického prostoru. Politolog srovnává vojenské základny s "klíči" od obchodních cest, které jsou k dispozici Moskvě, což vážně upevňuje její pozice v geopolitice.

"Rusko v podstatě vojensko-politickými prostředky zabezpečuje svůj status hlavního držitele klíčů od těchto obchodních cest. Kdo chce obchodovat, bude se muset domlouvat s Ruskem. Základny jsou situovány tak, aby se s co nejnižšími náklady a úsilím plně uvedly pod kontrolu obchodní cesty v rámci Euroasie. Ten, kdo se chce vyhnout ruské kontrole, může plout kolem Afriky", řekl Iščenko.

Podobné pokusy politolog pozoruje i u Turecka, ale poukazuje na podstatnou omezenost možností a zdrojů Ankary. Rusko, největší země na světě, je samo svéráznou "vojenskou základnou", což mu umožňuje ovlivňovat obrovská přiléhající území a vodní nádrže. Turecko se avšak nemůže pochlubit něčím podobným a nejlepším východiskem pro ně bude dohoda s RF o nových pravidlech euroasijského obchodování, řekl Iščenko ve vysílání kanálu YouTube Rádio Aurora.

O přednostech zeměpisné polohy Ruska ve světovém obchodu hovoří nejen místní, ale také západní experti. Dříve německý list Die Welt psal o úplné absenci u USA a EU pák vlivu na Moskvu v Arktidě. Znepokojení Západu souvisí s monopolním právem RF na Severní mořskou cestu, která je nejperspektivnější obchodní trasou mezi Evropou a Čínou.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Dík!

Děkujeme za příspěvky určené pro modernizaci a kvalitativní změnu Nové republiky. Moc si toho vážíme.

Redakce

4 komentáře :

 1. Kdo umí, ten umí. Kdo neumí ten---

  OdpovědětSmazat
 2. Euroatlantická civilizace usnula na vavřínech, zvrhla se a zdegenerovala. Takhle už zaniklo mnoho říší.

  OdpovědětSmazat
 3. Tak tak veliké Rusko si poradí sankce a podobné habaďury na ně neplatí. A s nějakým nenáviděním Ruska se západ může jít bodnout.

  OdpovědětSmazat
 4. Smesny clanek. Rusko vsichni obchazi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.