Reklama

pondělí 28. prosince 2020

Jaroslav Bašta: Vpřed do třetí dekády třetího tisíciletí

Jaroslav Bašta a -rp-

28. 12. 2020    PrvníZprávy

Po pravdě řečeno nevím, zda mě více fascinuje magie čísel našeho letopočtu, nebo zjištění, že čas letí stále rychleji. Během pár dnů končí druhé desetiletí nového tisíciletí, a pohled zpět asi nikoho nenaplňuje optimismem, píše Jaroslav Bašta.


Sice začalo zdánlivě nadějně Arabským jarem, které mělo přinést demokracii do severní Afriky a na Blízký východ a svrhnout tamní přežívající diktatury. Místo toho jsme se dočkali pádu všech tamních sekulárních režimů a vypuknutí nových konfliktů v bezprostředním sousedství Evropy, které dodnes doutnají.

Svržení ukrajinského prezidenta Janukovyče nakonec symbolicky přeneslo severoafrické poměry na evropský kontinent v podobě zástupné války mezi Ruskou federací a Západem. Další dvě občanské války se západní účastí v Sýrii a Lybii otevřely stavidla masové muslimské migrace do Evropské unie. Což během posledních pěti let způsobuje postupnou islamizaci některých západních zemí.

Na tomto místě komentáře si dovolím malou terminologickou odbočku – archeologové zjistili, že termín migrace se stal politicky nekorektním, takže ho v rámci svého oboru nahradili pojmem demická difuze. Označují jím šíření inovací a nových myšlenek prostřednictvím přesunu obyvatel do nových oblastí. Procházka Londýnem, Paříží nebo Marseille dává poznat, že jde o velmi přesný výraz.

Zprávy o válce s islámským fundamentalismem Evropany provázejí už od počátku třetího tisíciletí počínaje 11. zářím 2001. Nejprve z Afganistánu, pak z Iráku. Bohužel, zdá se, že po porážce Islámského státu se z pouští Blízkého východu a Afriky pomalu stěhuje do ulic evropských velkoměst. Protože vlády postižených zemí EU (naposledy Francie a Rakousko) na to musejí reagovat, obávám se, že boj s islámským terorismem se stane běžnou součástí našich životů v nastupující třetí dekádě. Zásadní rozdíl proti minulosti i současnosti bude v tom, že informace o něm se přesunou z rubriky zpravodajství ze zahraničí do zpráv z domova.

Měli bychom si uvědomit včas, že nebudeme bojovat s islamismem, ale s islámem. Islám je totiž jen jeden. Naposledy to pronesl turecký prezident Erdogan, ale před ním to napsal francouzský historik a religionista Jean-Paul Roux: „nepředstavovat si, že existuje dvojí islám – jeden otevřený, mírumilovný, osvícený, tolerantní, moderní, druhý uzavřený, bojovný, fanatický, tmářský, archaický. Existuje jen jeden, ale s mnoha tvářemi.“

Ve třetím tisíciletí část odborníků a politiků považuje za hlavní problém soužití postkřesťanské Evropy s islámem působení radikálních imámů, a hodlá to změnit. Naposledy se k tomu vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron a hodlá vyškolit „republikánské imámy“. Autoři toho plánu zapomněli na to, že muslimské duchovní nikdo zvenčí nedosazuje, ty si náboženská obec volí. Případně odvolává, pokud jejich názory nesouzní s většinovým míněním věřících (nedávno jsme to mohli sledovat v pražské muslimské komunitě). Proto působení fundamentalistických duchovních není příčinou, ale důsledkem celkové radikalizace evropských muslimů.

Současná pandemie koronaviru a omezení, která ji doprovázejí, vnáší do společnosti nebezpečně vysokou míru frustrace, která se bude v následující hospodářské krizi dále zvyšovat. Připočtu-li k tomu pokračující masovou muslimskou migraci do Evropské unie, pravděpodobnost, že válka civilizací se z pouští a hor Asie a Afriky přenese v začínající třetí dekádě nového tisíciletí do našich ulic, se stala nepříjemně aktuální.
16 komentářů :

 1. Mě z toho všeho vychází, že jsme byly vlastně tím socializmem tak rozmazlení, že jsme si nevšimly jakou boudu na nás paraziti připravily. Pak už jsme se nechaly vést jako stádo do zvrhlé spotřeby a teď čekáme na spasitele. Bude to AFRIKA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. NE-scénář je KONEČNÉ řešení. https://pravdive.eu/news/259538/neni-nac-cekat-2-dil
   Vše tedy vyúsťuje v boj mezi světovými globalisty a lidstvem. Je to boj na život a na smrt, přečká pouze jeden z obou soupeřů. Tak tedy, vážení spoluobčané, vyberte si podle vaší základní orientace a zájmu, zda jste ovčané jdoucí bezhlavě na smrt (jásání je přitom vítáno), nebo svobodní lidé bojující za život a perspektivu svoji i své rodiny.Více nabídek není a dokonce je nám všem podsouváno, že NWO je naší jedinou možností, což je naprostá lež. Na delší přemítání jste měli neskonale času, takže by vám rozhodování v této zcela zásadní záležitosti nyní nemělo činit potíže. Opravdu již není nač čekat! A pokud máte zájem o 2. alternativu, vězte, že nikdo jiný ji za nás nevybojuje!

   Smazat
  2. 20:07 Běžte to říci těm co nechodí k volbám a už se to blíží příští rok na podzim. Pokud to projedeme tak to dostaneme sežrat.

   Smazat
 2. Netuším, jak mám vyjádření pana archeologa pojmout. Co dělal dosud proto, aby tomu tak nebylo? Pan ministr bez portfeje za ČSSD? Z ČSSD vystoupil v roce 2018, nebo 2019? Nevím. Minimálně do roku 2018 prosazoval Hamáčkovu politiku. Připadá mi to tak, že pan archeolog v roce 2020 vykopal na světlo boží něco, co spousta lidí již ví a prožívá od roku 2015. Nebo nás chce na něco připravit? Ale my už to víme. Proč jeho slavná BOS, když tu již existovala parlamentní strana, která o nebezpečí neustále mluví? (Úsvit- později SPD polovina roku 2015?) Osobně dotyčnému nevěřím a jeho vyjádření beru jako vyjádření falešného kajícníka, který nemíní nic napravit. Jen další z mnoha chartistů, kteří si neuvědomují, že o nich ví málo populace. Nic pro ně neznamenají a zbytečně sílu odporu svými postoji drolí. Co vůbec v ČSSD jako chartista pohledával? Tu dobrotu, kterou ČSSD této zemi připravila musel poznat na 100 honů. Kdo za vším stojí je známo. Jen je třeba být rychlejší, než je naše vláda a spousta stran okolo. To ovšem díky cenzuře a chování tzv. opozičních stran není možné, neboť obyvatelstvo jeho morálka a zodpovědnost je natolik rozložena, že pokud se nám jako národu podaří stav, který nastal do 5 let zvládnout, bude možné mluvit o zázraku. Mám na mysli kontrolu občanů nad naší zemí, politiky, zákony a suverenitou. Nemluvím o ekonomice. Proč 5 let? Domnívám se, že do 5 let, pokud národ nedostane rozum budeme mít spoustu problémů se svou bezpečností jako občané a suverenita s dalšími cíli půjde do pozadí. Brrr to jsem se ale rozohnil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale no tak 22:57, je mi Vás docela líto, i když co Vás čtu, jsme v principu na stejné straně. Posuzujete autora, dokonce povrchně a mimo časová souvislosti, jako by v diskuzi šlo o to kdo, nikoli o to co. Panu Baštovi lze vytýkat, nebo mu podsouvat lze kde co, ale o to přec v diskuzi k publikovanému článku nejde, nechápete?

   Smazat
  2. Unknown29. prosince 2020 8:18
   Nemůžu za to, ale jsem důvěřivý a přímý člověk. Ten, kdo mou důvěru zklame nemá šanci ji po druhé získat ve stejném rozsahu.(životní zkušenost) Stále bude přítomna část nedůvěry. Nechtěl jsem autora posoudit do hloubky. Ne vše si o něm pamatuji. Uvedl jsem to, co mi utkvělo v paměti. Proto ani data nejsou přesná. Vždy je u nich otazník. Ono možná v diskuzi nejde o to kdo, ale co. V životě to tak nechodí. Prvý je kdo a pak je co. Pokud je první co, je to na úrovni jedna paní povídala. Chápu vás o co vám jde. Pokud jste četl dobře, velmi krátce jsem zhodnotil jeho politické působení a pak jsem zdůvodnil, proč mu nevěřím. Nevím jak u vás, ale u mne platí, že když dva lidé řeknou přesně totéž, není to ve skutečnosti totéž. Jinou váhu u mne budou mít slova člověka o kterém vím, že nelže a ničeho nezneužívá, než člověka, který lže, zneužívá situace a jen mu hoří za patami převleče, nebo obrátí kabát. Což dotyčný jednoznačně udělal. V březnu 2019 vystupuje z ČSSD a v květnu 2019 kandiduje do Evropského parlamentu co by nezávislý. Koncem roku 2020 říká to, co říká. Tohle má být rovný člověk? Proč tak neučinil již v roce 2015??? V první řadě jde o něj a jeho politickou karieru nikoliv o nás a daný stav. Ten ho zajímá, až začíná být zle. Proč ho nezajímal dříve a pomáhal ho navodit? Že by o ničem nevěděl? Jde zase jen a jen o něj. Nikoliv o nás.

   Smazat
  3. "Ale no tak" 18:20, nechápu, proč potřebujete při četbě analyzujícího článku autorovi věřit. Buď má text logiku a vychází z relevantních skutečností, je při pohledu na věc, událost nebo výhled přínosný, nebo při srovnávající zjistíte chyby, nebo se ukáže, že obsah textu je nicotný. Co to má s vírou v někoho společného? Jestli osobě věříte nebo ne je podstatné u voleb, při volbě přátel, obchodních partnerů, spolupracovníků a podobně. Při posuzování analýz, úvah, prognóz atd., vůbec ne. Tam rozhoduje znalost, rozhled, logika, zkušenost, dílem třeba i intuice a podobně. Nakonec i autorovo odborné i profesionální renomé, když zvážit je zapotřebí i možnost zájmového zkreslení posuzovaného textu jako informace.

   Smazat
  4. Unknown29. prosince 2020 22:35.
   Máte z tohoto pohledu pravdu. Unikla vám asi tato věta." Netuším, jak mám vyjádření pana archeologa pojmout." Nepojal jsem to jako analýzu, ale jako ospravedlnění jeho osoby. Otočení kabátu (vystoupení z ČSSD a kandidatura do EP jako nezávislý) a z toho vyplývající jednání. Z mého pohledu, který nikomu nevnucuji je to jen korouhvička, která škodí a když se něco zvrtne analyzuje. To měl udělat dříve, než se rozhodnul škodit. Opakuji. Nikomu nevnucuji svůj osobní postřeh. Nikdy jsem se s dotyčným nesetkal, osobně ho neznám, ale vidím, co za sebou zanechává a jak postupuje.

   Smazat
 3. Zdá se mi, že postrádáme rozum. Stále si stěžujeme na EU, dříve na RVHP, dnes na Babiše, dříve na Husáka, přitom jsme sami tvůrci svého štěstí. Já taky. Svou omluvu, si za dobu totáče vysvětluji strachem z tanků Varšavského paktu, ale dnes jen osobní hloupostí a naivitou. Možná že též chybí osobnosti s kreditem, na kandidátku voleb. Za 30 let jsem nenašel solidní politickou stranu, která by opravdu kopala za lidi této země. Dnes dochází ke katarzi díky pandemii a jak vidím, jsou ještě naivnější občané než já, kteří si realitu vůbec nepřipouštějí. V situaci možná záměrného rozdělení národa na dvě poloviny nevidím rozumné východisko. Navíc jsem neporozuměl mnoha spoluobčanům, co požadují pod pojmem svoboda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zatím je nezodpovězena otázka, co je to svoboda. Já mám svobody stejně jako za totáče. Tehdy i dnes je moje svoboda omezena zdroji, které mám k dispozici. Nový režim poskytl některým otrlým spoluobčanům hodně svobody krást, lhát, podvádět a vydírat. Tyto svobody komunisté nedávali, a proto je hodně lidí nenávidí.

   Pan Bašta se dostal po převratu do významných funkcí. Měl by proto napsat, co sám udělal proti tomu, co se ve světě děje.

   Smazat
  2. Domnivam se,ze pojem svoboda se vztahuje na cloveka,ktery nebyl kdysi otrokem(v dobe Kristove) a na toho,kdo neni zadluzen.


   Dnes jsou zamerne zadluzovany nejen domorodci s jejich exekutory,ale i cele staty a chysta se neco obludneho.
   Ukradou nam hotovost a nahradi ji plastik kartami ,anebo placenim telefonem.To zarizuje ten zmetek Gates,ktery byl prijat do klubu multimiliardaru s tim,ze zajisti,aby jsme byli nejen vybiti,ale i otroci a "vo tom to je!"
   Pak pokud nad necim nespokojene ceknete, zastavi vam tzv Nepodmineny zakladni prijem a v te dobe uz bude mista pod mostem a v kanalech opravdu malo.
   Nebudete mit ani svobodu pohybu a nebudete ani vlastnit nic ani drahe elektro auto.
   Bude taky "na karticku"!
   Mala ukazka,jak to bude fungovat je nynejsi epidemie,kdy nikdo nemuze ani najit ten virus, protoze v prirode neexistoval a byl pro ucel omezeni svobody laboratorne vyvolan k zivotu a ne ze ne ANO!

   Smazat
 4. Dnešní svoboda lidského jedince je přímo úměrná prostředkům, se kterými disponuje a nepřímo úměrná tomu, jak je nucen tyto prostředky nabývat. I když jsem materiálně situován mnohonásobně lépe, než bych kdy mohl být za komunistů, byl jsem v jejich časech svobodnější, než jsem dnes. A navíc, žil jsem, právem, s lepším pocitem než dnes. Jen kolik všelijaké té obezřelosti je třeba, že?

  OdpovědětSmazat
 5. Vida Unknowne, v tomto s vámi souhlasím. Moje svoboda není ve volbě výrobce praček, nebo mobilů, ale na rozdíl od vás, moje svoboda neuráží jiné občany.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý adonisi. Co, krom toho co jsem v 8:39 napsal, víte o mé osobě, abyste mohl tvrdit, že Vy ne, ale já svou svobodou urážím jiné občany? Jak jste k takovému závěru dospěl? Že se tu neblyštím nickem? Když všechny ty "registrace" z principu odmítám a pokud lze, tak jejich možnost ignoruju?

   Smazat
  2. 5:16 Jestli někdo zneužívá vaše alias, tak se omlouvám a radím změnit pseudonym.

   Smazat
 6. Buďme bdělí a ostražití, držme se hesla "Lidé, bděte!"

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.