Reklama

úterý 8. prosince 2020

Kdo brání uvalení sankcí proti Turecku?

Ivan David
8. 12. 2020

Včera začala Rada ministrů zahraničí EU jednat o sankcích proti Turecku.
V Radě vznikly dva „tábory“, jak píše server el.gr: „Na straně Řecka a Kypru jsou Francie, Rakousko, Lucembursko, Slovinsko, Nizozemsko, pobaltské státy, Belgie, Irsko a Dánsko. Německo, Itálie, Španělsko, Malta, Maďarsko a Polsko jsou proti přísným sankcím.“
Všimněte si, že o ČR se vůbec nemluví. Ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček (ČSSD) jako vždy nemá názor žádný a čeká na pokyny z Berlína.

Včera večer byla jednání na úrovni ministrů přerušena. Dnes pokračovala na úrovni Výboru stálých zástupců (COREPER). Před chvílí byla zveřejněna informace, že diplomaté se na uvalení sankcí neshodli.

Řecký premiér již proto požádal o zařazení problému sankcí proti Turecku na jednání Evropské Rady - summitu premiéru a prezidentů 10. a 11. 12. 2020. Podle těchto informací webu el.gr velmi pravděpodobné, že sankce budou uvaleny pouze na jednotlivce, za provokace spojené s průzkumem lodi Oruc Reis. Ty budou asi obdobné jako v případě tureckých porušení v kyperské výhradní ekonomické zóně (VHZ). Athény prosazují rozšíření sankcí vůči tureckým společnostem, ale „odpor Berlína je silný“.

Atény se také snaží prostřednictvím závěrů summitu pověřit Josepa Borela, předsedu Evropské rady, aby znovu představil balíček rozšíření sankcí na průmyslová odvětví, které se projednávají od loňského léta a podzimu, kdy Turecko zaútočilo na severní Sýrii.

Tento „balíček“ zahrnuje zbrojní embargo na Turecko včetně pozastavení jeho předvstupního financování a ukončení financování tureckých bank a společností ze strany evropských institucí.
Ale zejména v otázce zbrojního embarga je už nyní jasné, že jednání řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise nebudou na summitu EU tento týden snadná. Turecko je příliš velký odběratel zbraní z Německa i dalších zemí, přestože se naposledy v případě Arcachu/Náhorního Karabachu ukázalo, jak děsivé jsou účinky takto dodaných zbraní a součástek a jak krvavou cenu platili lidé na Kavkaze za báječné obchody evropských a izraelských zbrojovek.

Německý Tagesspiegel píše, že sankce mohou být uvaleny především na cestovní ruch, který je klíčovým zdrojem deviz pro tureckou ekonomiku, a sekundárně na energetiku, bankovnictví a případně i na sektor dopravy.

To bychom tedy měli Evropu ohledně turecké politiky. A co se chystá v USA s možnou novou Bidenovou administrativou? Jak píše server pronews.gr, „očekává se, že Joe Biden vybere na post ministra obrany USA afroamerického generála ve výslužbě Lloyda Austina, který po 46 letech odešel z aktivní služby v roce 2016.“

Austin byl jedním z viníků fiaska v oblasti výcviku a vybavení Svobodné syrské armády, která měla svrhnout vládu Bašára Asada a která dnes bojuje po boku turecké armády v Sýrii. Jeho „triumfem“ bylo, když musel přiznat, že jen „5 bojovníků zůstalo na americké straně v Sýrii“, zbytek z 5 000 bojovníků vycvičených USA se připojilo k ISIS nebo Al-Káidě. „Vzhledem k tomu, že operace vytvoření Svobodné syrské armády proběhla společně s Ankarou, udržuje Austin vynikající vztahy s tureckým vedením a několikrát navštívil Turecko, a to i jako generál v aktivní službě.“, dodává Pronews. 

Tolik k nadějím, že Bidenova administrativa bude k Erdoganovi méně vstřícná než Trumpova. Za Trumpa proběhla agrese Turecka a různých džihádistických skupin, mezi nimi i těch ze Svobodné syrské armády, do severní Sýrie. 500 tisíc lidí muselo opustit své domovy, američtí vojáci se stáhli na ropná pole. Nyní se zjevně chystá další agrese Turecka do oblastí pod kurdsko - arabskou správou SDF v Sýrii. Boje na hranicích pásma, okupovaného Tureckem, zejména v provincii Rakká, už probíhají – za nezájmu světa. 

Možná dostane někdo z tureckých generálů zákaz cestovat do Evropy. To jsou asi sankce, jak si je představuje Německo. Není síly, která by chránila lidi, na jejichž území dostane Erdogan zálusk. Není to EU, NATO ani OSN. Naopak, Erdogan si vyrobí další uprchlíky, kterými bude účinně vydírat Evropu. Všechno mu krásně vychází. Jak už jsem jednou napsal – co by se mohlo pokazit?
24 komentářů :

 1. No, ono je to možná tak, že sultána nechávají v jeho iluzích všemocnosti, ať se uválčí a položí sám Turecko na lopatky, protože to jeho vojenské roztahování stojí peníze, že. Do té doby mu prodávají zbraně a vydělávají na jeho zpupnosti a blbosti. Rus mlčí, nechá sultána taky dělat co chce, a až se položí sám na lopatky, a pak budou jako pomáhat Turecku vytahovat ho ze sraček - třeba za to, že jim pak nástupce sultána svěří do rukou kontrolu nad Dardanely a Bosporem. Nebo nějaký jiný, dobrý kšeft.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nikam se nepoloží. Řekne si Merkelové o další peníze a ta mu ráda přisype !

   Vymazat
 2. jake sankce? jeste jste neprisli na to ze zadne sankce nemaji ten ucinek jak by si "uvalovaci" prali? treba na rusko cinu kubu iran s.koreu irak libyi syrii egypt? no kdo mi tam chybi? nechce se mi hledat!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sankce nezničí režim, ale mohou ho o hodně zpomalit. Kdyby například ale zablokovali dálnici z Istanbulu přes Bulharsko do Evropy pro vývoz i dovoz asi by Turecko krachlo.

   Vymazat
 3. Když se neshodli, tak ať tu EU rozpustí. Dříve či později k tomu stejně dojde. Národům a státům Evropy se jen uleví...

  OdpovědětVymazat
 4. Vzpomeňme si kdo "prosadil" pytlíčka Petříčka na místo ministra.
  Byl to přece úžasný soudruch Poche. Všichni se před jeho přáním museli sklonit. Tahle příhoda svědčí o tom,že v ČR nezáleží na tom kdo bude ministrem. Může to být i pytlíček.

  OdpovědětVymazat
 5. Petříček má vždy takový názor , který prosazuje silnější.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš nemá žádný názor a ani si ho nemůže dovolit a jako za socialismu to byla Moskva tak nyní poslouchá co velí Brusel. To prázdno mu kouká z obličeje.

   Vymazat
  2. Tady je názor ubohého služebníčka co to mele o nějakých hodnotách 70% občanů ČR je nechce:

   Žádné podlézání, hájíme své hodnoty. Petříček promluvil o vztahu k Rusku i Zemanovi

   https://cz.sputniknews.com/politika/2020120512887028-zadne-podlezani-hajime-sve-hodnoty-petricek-promluvil-o-vztahu-k-rusku-i-zemanovi/

   Vymazat
 6. Londýnské Centrum pro potírání digitální nenávisti (CCDH) představilo zprávu, ve které je Ukrajina označována za jedno z center šíření neonacistické ideologie. Zpráva popisuje využití Facebooku k mezinárodní koordinaci neonacistů. Současně se za jádro této činnosti označuje prapor ukrajinských nacionalistů „Azov“ a teroristická organizace Misanthropic Division. Vývoj na Ukrajině byli osobní účastí podpořit dva významní členové ČSSD, shodou okolností oba dva v té době zastávající funkci ministra zahraničí. Lubomír Zaorálek pobýval v Kyjevě v době samotného Majdanu a Tomáš Petříček se zúčastnil předvolební kampaně bývalého prezidenta Porošenka. Je tedy vidět, že významní činitelé ČSSD, Zaorálek a Petříček mají své názory i postoje a jsou schopni i podporovat stát, který ve Velké Británii označili za jedno z center šíření nacistické ideologie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z kolaborantů nácky snadno a rychle - čeští ministři zahraničních věcí - Zaorálek a Petříček. Masaryk s Benešem se obracejí v hrobech.

   Vymazat
  2. 6:28
   Mně se chce blejt z takového DOBYTKA jako jseš ty Dvořáku
   Takových proruského DOBYTKU není moc.
   Pan Havel se musí z tebe a podobných zmetků v hrobě obracet.
   Vás a podobné darebàky, tak jako zde, měli po 89 radikálně odstranit.Dnes by byl od rudých zmrdu klid. Jediná chyba pana Havla. No,snad k tomu dojde.Smrt rudým darebákum.

   Vymazat
  3. Moc pěkně to píšeš. Děláš mi radost. Slovník sice máš omezený, ale zato ten mimořádný rozhled, vychování a dobráctví z tebe jen sálá. Doufám, že ti to vydrží a budeš nás navštěvovat často.

   Vymazat
 7. Já osobně si myslím,že podporovat Nového Hitlera v této době je tak trochu je trochu mimo mezi normálními lidmi.Smůla je v tom,že normálních lidí je moc málo!!!!!Vladimír

  OdpovědětVymazat
 8. Odpůrce sankcí vede, pochopitelně, Německo a ČR je v jeho vleku. Tak, zřejmě spolu se Slovenskem rozbíjí V4 a podráží stejně slabé Řecko. Pak nelze žasnout nad oním "Mnichovem" 1938. Řekl bych, zejména Petříčkovi a vládě fuj! Těším se, jak dalece hloupě vyzní případná reakce onoho myslitele z množiny "Unknown". Ten, jak se zdá, svůj projev teprv piluje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tomu individuu ho teprve píší.

   Vymazat
  2. Ten už se neozve, nahradil jej inteligentnější J.J.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. 9:43- už se mi po Vás stýskalo.

   Vymazat
  5. Ty parchante Dvořák zase mažeš, čeho se ty ubožáku bojíš??? Pravda se zde ty zarchante nenosí,ty na to jednou velilice dojedeš
   Mně po blbovi povoleném určitě ne. HŇUPE

   Vymazat
  6. 14:58- praskne Vám cévka, máte krvavé oči a špatně vidíte na klávesnici.

   Vymazat
  7. Taky mám o něj upřímnou obavu. Vždyť by nám tu chyběl.

   Vymazat
 9. je tu zminka o vaskovi lahvacovi? neni to ten co sedel Heydrichovi na kline a pak se z nej stal "el presidente"? neni to ten vasek co po tvrdem vyslechu a muceni u organu STB nasednul do mercedesu a jel domu?neni to ten "cisty"
  vasek ktery uz caroval s dasenkou kdyz byla olga nemocna a jeste nazivu?
  ten se teda ma proc v hrobe obracet!!!😂😀😎

  OdpovědětVymazat
 10. Nejsilnější vojenský pakt světa NATO nezabránil útoku turků z Azerbajdžánu a Turecka na spornou část území křesťanské
  Arménie. Přitom se šéfem Arménie stal politik co přišel do Arménie ze "západu" (podobně jako před časem Gruzínec Sakašvili co začal válku proti Abcházii). Arménie budovala s NATO úzké vztahy. A jak to dopadlo...
  Co je na té věci zajímavé z pohledu člena NATO - České republiky ? To, že do Azerbajdžánu se dostaly těžké zbraně vyrobené v někdejším Československu. Samohybné houfnice Dana a raketomety na podvozku Tatra pomohly rozsekat a zabít v Karabachu tisíce lidí. Jak se České těžké zbraně dostávají do válek? Proč tomu Koudelka nevěnuje větší pozornost ?
  Azerbajdžán využil starší ale stále kvalitní Dany k porážce Arménských křesťanů. A nikomu zdá se nevadí,že Česká armáda chce podobná děla draho nakupovat ve Francii. To je divné že ?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.