Reklama

úterý 22. prosince 2020

Kterak si Erdogan vyrábí uprchlíky, aby jimi mohl vydírat Evropu

Ivan David
22. 12. 2020

Francouzský web Kurdistan au Feminin včera zveřejnil informace, které se kupodivu nikde v uplakaných žádostech o přijímání uprchlíků z Lesbu – třeba Somálců – nedočtete. Turecko a jeho islamistické gangy zintenzivnily své útoky na kurdskou oblast Ain Issa v severní Sýrii na hranicích oblasti, kterou okupují od podzimu 2019, a na sousední dálnici M4. V důsledku toho odsud v zimě utíkají před tureckou palbou stovky a tisíce lidí. Rusové si v této oblasti zřídili po dohodě s kurdsko-arabskými silami SDF svá stanoviště, ale nijak nezasahují, i když civilisté se u jejich stanovišť dožadují ochrany, která byla součástí dohody.

„V posledních týdnech se zvýšila agrese a intenzita útoků Turecka a jeho žoldáků na region Ain Issa. Tváří v tvář této situaci zveřejnily úřady z Ain Issa zprávu, ve které shromáždily údaje o humanitárních důsledcích útoků, a o humanitární krizi. Jelikož se ostřelování Syrskou národní armádou podporovanou Tureckem v oblasti Ain Issa jižně od Tel Abyadu zintenzivňuje, bylo téměř 9 600 civilistů, kteří zůstali v zóně konfliktu, nuceno uprchnout. 38 lidí bylo zraněno v důsledku nevybíravého ostřelování a nejméně 8 lidí zemřelo. Některá těla ještě nebyla vyproštěna z trosek.“, píše Kurdistan au Feminin.

Zde jsou podrobnosti zprávy připravené kanceláří organizací v Tal Abyad - Ain Issa: „Ode dne 15. prosince 2020 se v poslední době zvýšilo utrpení obyvatel Ain Issa a okolních vesnic kvůli nárůstu útoků ozbrojených organizací podporovaných tureckým státem a dosáhlo úrovně humanitární katastrofy, zejména v zimním období, kdy mnoho lidí opustilo své vesnice a domovy a zanechalo za sebou veškerý svůj majetek, při útěku daleko od linií střetů a nevybíravého ostřelování tureckými houfnicemi, v naději, že se vrátí do svých domovů a zemí.

V poslední době bylo vysídleno velké množství místních obyvatel, zejména z vesnic na frontové linii, jako je (Al-Jahbl - Mashraqa - Ain Isa al-Hayy al-Sharqi), kromě západních vesnic Ain Issa v obavě z ostřelování a bombardování Turky.
Vesnice východní linie byly poškozeny po nedávném útoku zahájeném tureckou okupací. 1. - vesnice Al-Jahbel, počet obléhaných rodin je 30, počet rodin vysídlených je 25 rodin, z toho asi 120 lidí, počet mrtvých je 4, dva bratři jsou pod troskami a zraněných je 8. Uprchlíci utekli do města Al-Hisha a pobývají na volném poli kvůli nedostatku přístřeší po předchozím vysídlení mnoha lidí před deseti měsíci, kdy útoky začaly.

Vesnice Al-Mashraqa, počet vysídlených 34 rodin (155 osob), vysídlenci odešli do města Al-Hisha, oblasti Al-Shibl a vesnice Tawila s tím, že obyvatelé této vesnice museli překonat velké nebezpečí, aby se dostali ven kvůli nevybíravému bombardování tureckou stranou, bez pomoci ruských sil.
Sousedství Ain Issa - Asi 840 rodin, včetně přibližně 6500 lidí, uprchlo do města za posledních pět dní, do města Raqqa - vesnice severně od Rakká a vesnic v oblasti Ain Issa daleko od frontové linie.
Vesnice západní linie, které byly vyprázdněny, tedy Debs, Hoshan, Khalidiya, Atshana, Rummana, Koberlik, Korek, Qazali, Bir Arab Al-Jarin.
Konečné statistiky od začátku útoků od 1. října do 15. prosince 2020 jsou následující:
Počet vysídlených je 1600 rodin - téměř 9 600 lidí
15 vesnic a město Ain Issa byly zcela vyprázdněny od obyvatelstva
Vyhnaní obyvatelé směřují k vesnicím hraničícím s vyprázdněnými vesnicemi a zbytek směrem k Rakká a vesnicím v jejím okolí na severu a východě.
Počet zraněných je 38 zraněných - počet zabitých je 8.
Turecko-džihádistické síly se zaměřují na ty, kteří překračují silnici M4, včetně vysídlených civilistů, před očima ruských sil, které nereagují.“

Tolik citát z webu Kurdistan au Feminin. Dodávám, že zatímco jsou televize plné uprchlíků z táborů na Lesbu, dopravených tam pašeráky lidí a tzv. neziskovými organizacemi, které se na pašování lidí podílí, tyhle uprchlíky z Rojavy – severovýchodní Sýrie – nikde neuvidíte. A že by tam bylo plačících dětí, které se jinak mezi převážně mladými muži z Lesbu shánějí daleko hůře. Ale Turecko přece nic špatného nedělá, kromě toho, že kupuje Ruské S-400. A jak se zdá, dobře mu tento kalkul vychází. Provincie Rakká se zřejmě stane dalším tureckým „zásekem“ do Sýrie, a tak pořád dále – na sever, na východ, na jih, na západ, Sýrie, Irák, Kavkaz, Libye, Kypr, Řecko – všude Turecko rozšiřuje své území, vyhání lidi, stěhuje národy a celý svět přihlíží a přemítá, co mu to vynese. A neptá se, zda mu náhodou nezvoní hrana.

6 komentářů :

 1. A nebo turek dostane po hubě:

  Čas odplaty pro Erdogana právě nastal. Názor

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020122212953275-cas-odplaty-pro-erdogana-prave-nastal-nazor/

  OdpovědětVymazat
 2. Media nikde nezverejnuji zpravy, kolik penez neustale Turek od EU dostava! Temito penezi pro uprchliky on valci uz na trech mistech a rozdmychava stale nove konflikty. Plive na Macrona. Rusum uz nekolikrat vrazil dyku do zad. Smlouvy a sliby porusuje. Znepratelil si vsechny. Jak dlouho se tam sultan jeste bude drzet? Rdousi i obcany sve zeme, spousta lidi je ve vezeni.

  OdpovědětVymazat
 3. Turek není problém světa. Problém světa je NATO, jenž mu takový postup umožňuje. Nezískává jen Turek. Získává také NATO. Proto proti Turkovi, jako členu NATO nevystoupí a nezastaví ho. EU dělá jako, že se nic neděje a tento nezvratný fakt ještě podporuje. Nikoliv otevřeně, ale přes uprchlíky. Vše je mnohem složitější. Turek a Řecko, Turek a Afrika atd.

  OdpovědětVymazat
 4. Není ovšem pravda, že Rusko nic nedělá. Dělá to jediné, co dělat může. Podniká nyní četné letecké útoky na džihadistické turkické skupiny podporované Tureckem. Za poslední týden jich bylo několik desítek. Rusko se nemůže v této oblasti přímo Turecku podporovanému NATO ze Středozemního moře a základen USA v celém okolí. Ztratilo by i základnu v Hmejní. V případě konfliktu s Tureckem můžou Turci uzavřít pro ruské lodě Bospor. Dodnes ruská letadla létají na syrskou základnu z Ruska přes Turecké území. V případě konfliktu by Turecko svůj vzdušný prostor uzavřelo a rusové by museli létat přes Írán a pak přes Irák, kde by je mohli Turci sestřelit. Největším problémem Ruska je přístup do Sýrie a to je také příčina toho, proč Rusko nemohlo nabídnout účinnou pomoc Řecku.

  OdpovědětVymazat
 5. Oprava: Rusko se nemůže v této oblasti přímo Turecku postavit

  OdpovědětVymazat
 6. Myslíte si, že Rusku po tom všem čeho se dočkalo od euroatlantického obyvatelstva jde o jeho ochranu za cenu života vlastních lidí jako v 2 SV? Vždyť se o to nesnažíme ani my sami, tak proč hazardovat silami. Štěstí přejepřipraveným.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.