Ivan David
22. 12. 2020
Před
Vánoci mám pro Vás i ostatní spotřebitele dobrou zprávu. Evropský
parlament minulý týden ve čtvrtek schválil námitku proti povolení dovozu
8 druhů geneticky modifikované kukuřice z laboratoří nadnárodních
korporací Bayer – Monsanto a Syngenta. Povolení k uvedení na společný
trh EU udělila Evropská komise přes nesouhlas Evropského úřadu pro
bezpečnost potravin (EFSA). Evropský parlament podle článku 112
jednacího řádu proti tomuto rozhodnutí Komise odhlasoval námitku, takže
povolení bylo zrušeno.
Kukuřice, jejíž velkoobjemový dovoz do EU jsme na posledních chvíli „zatrhli“, byla genetickou modifikací vyšlechtěna tak, aby přežila desítky násobků limitů povolených nyní v EU pro postřiky. Taková kukuřice je pak doslova nosičem jedu do těla spotřebitele. Rostlina na těžce toxické postřiky nezahyne. Jed však přenáší do krmiv zvířat a do potravin pro lidi.
Europarlament zrušil povolení dovozu, které Komise vydala v rozporu s nařízením 1829/2003/ES o geneticky modifikovaných potravinách a krmivech. Toto nařízení stanoví, že povolení může Komise vydat pouze v případech, kdy je v řízením před Evropským úřadem pro bezpečnost potravin prokázána neškodnost geneticky modifikovaných rostlin pro lidské zdraví. V případě těchto kukuřic úřad pro bezpečnost potravin naopak prokázal jejich škodlivost. Ve svém stanovisko zaslaném Komisi, které je pro její rozhodování závazné, výslovně nedoporučil povolení dovozu tohoto „toxického biologického odpadu“.
Na přípravě této námitky jsem se s kolegy ze Zemědělského výboru EP rovněž podílel jako koordinátor frakce Identita a demokracie (ID). Návrh na zrušení povolení k dovozu těchto jedů vydávaných za "potraviny" předložili plénu europarlamentu společné Výbor pro životní prostředí a Zemědělský výbor. Mám radost, že se dovoz tohoto svinstva podařilo zablokovat.
Děkuji Vám za to pane doktore. Vám i Frakci v Evropském parlamentu, ve které pracujete.
OdpovědětSmazattreba tých tupích debilov potrestat
SmazatVýborně. S geneticky upravovanými potravinami byl nemalý problém a tento problém se promítal i do potravního řetězce. Pak vše pro veřejnost utichlo. Ale jen pro veřejnost. Jak vidět vše jede ve starých kolejích a pokusy o protlačení takových potravin neustávají.
OdpovědětSmazatJojo, a hlavně asi z Ameriky a Monsanta zvlášť. Komisaři se chtěli zavděčit a neprošlo jim to. Dobrá zpráva.
SmazatMě přivádí k zuřivosti ta bohorovnost evropských komisařů a úředníků, kteří i přes negativní stanovisko EFSA to stejně pustí. Prostě to zkusí, a doufají že to nějak projde. A každému soudnému člověku musí být jasné, že to nebude zrovna z "lásky ke kukuřici". Doprdele, to je opravdu nedokáže nikdo srovnat? Opravdu si mohou beztrestně dovolit, co je napadne?
OdpovědětSmazatDěkuji panu dr. Davidovi i všem (pro)hlasujícím zastupitelům EP na bohulibě správné rozhodnutí!!
OdpovědětSmazatA neodpustím si: doufám, že redaktor této webové stránky, V. Dvořák, nebude opět protestovat proti zákazu GM plodin, třeba s jeho poukazem na to, že tyto přece byly modifikovány gen. manipulacemi proto, aby se snížila spotřeba pesticidů. Tady jde v prvé řadě o ten problémový selekt. herbicid RoudUp a jeho různě značené deriváty ...
---
Při omezování nadspotřeby těch agrochemikálií však nejde jen o snížení rizik pro lidi, ale i o zachování půd jako biotopu, spodních a podpovrchových vod i veškeré býložravé polní zvěře! To vše je neuváženě lehkomyslným (leč ziskuchtivým) použitím "agrochemie" ohrožováno.
To je velice dobrá zpráva jako by jsme už v ČR neměli navezeno potravinového odpadu dost.
OdpovědětSmazatPane Doktore, při čtení tak skvělé zprávy od Vás se mi derou slzy do očí!!! Vděčím Vám za Vaši tak skvělou práci a moc děkuji. Snad Česká republika přežije tento útlak EU.
OdpovědětSmazatMame jeste i jine borce nezli p doktora ,pohledte tu rafinovanost
OdpovědětSmazathttps://www.youtube.com/watch?v=zpe4T0lXZcE&feature=youtu.be
nespamujte, nesouvisí to s článkem
SmazatDíky doktore, jsem rád, že máme někoho jako Vy v EP.
OdpovědětSmazat