Reklama

úterý 15. prosince 2020

Pomohly by kvóty na dovoz potravin ze zahraničí, které navrhuje SPD, českým malým a středním zemědělcům?

Ivan David
15. 12. 2020
Předkládám audiozáznam (26:27) mého včerejšího rozhovoru v ČRo plus s Ing. Petrem Bendlem (bývalým ministrem zemědělství. ODS). Paní redaktorka Karolina Koubová se snažila dát hlas oběma stranám, ale titulek v archivu ČRo, který jsem převzal, je nesmyslný a manipulativní. Novela zákona o potravinách nemá za cíl pomáhat malým a středním zemědělcům, ale všem, kteří jsou schopni dodávat zboží do řetězců. (I malý zemědělec může dodávat třeba česnek, má-li ho dost.) Hlavně má pomoci spotřebitelům. Netýká se totiž obchodů zo 400 m2 a specializovaných prodejen. Druhý titulek "Kvóty na zahraniční potraviny způsobí fronty jako před rokem 1989, varuje Petr Bendl" je lživý, navíc s tím, že na obrázku je Petr Bendl, jako by šlo o jeho zasvěcený monolog a ne rozhovor v němž opakoval řadu nesmyslných a lživých frází, aniž by je byl schopen věcně doložit. Novela rozhodně nepovede ke zdražení a nedostatku potravin. Něco takového může tvrdit jen někdo, kdo ji nečetl nebo nepochopil, nebo potřebuje strašil a lhát.

11 komentářů :

 1. Bendl z ODS byl původně hasičem. Byl a je ale tak drzý ,že se necpal i do funkce ministra za mizernou - ale amnestovanou ODS. Bohužel je to stále vůl a je tedy nebezpečné ho pouštět k jakémukoliv rozhodování.

  OdpovědětVymazat
 2. No Bendl zničil na co šáhnul. Měl by radši držet tlamu.

  OdpovědětVymazat
 3. Nechci zase prázdné zeleniny jak za komoušu. Dovoz kvalitního zboží v jakémkoliv množství mně nevadí. Prázdných obchodu před r 89 jsem si užil dost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to vidět, že to nechalo na vás stopy. Docela se divím, že jste to přežil.

   Vymazat
  2. Nacistický běžec 21:17 alias Unknown, jak se sám prozradil, alias JJ je skutečně imbecil. Prázdné obchody si vybájil, protože je stopro nezažil, lže ostošest v každé větě, a ještě by dal přednost dnešní záplavě šuntů a bakelitové zeleniny z dovozu před kvalitnější zeleninou domácí. To je skutečně nenávistná vysypaná makovice, ideál dnešních liberálů a jejich korporátních šéfů.

   Vymazat
 4. Rusko je na tom přesně obráceně. Musí se bránit vývozu potravin a tedy i jejich zdražování pro obyvatele. Právě zavedlo kvóty na vývoz potravin. Na pšenici a kukuřici + 50% daň na další druhy (cukr). Ministři dostali takovou sodu od prezidenta a následně premiéra, že jednali okamžitě. Den po zasedání vlády. Do obchodů vyrazily kontroly a to včetně příslušníků generální prokuratury. Obchodníci dostali takového lufta, že snížily ceny nejen u vyjmenovaných potravin (cukr, slunečnicový olej, mouka), ale i u řady dalších. Hned je přešla chuť na lichvu. V záběrech jsou vidět regály narvané zbožím. Vzhledem k protisankcím na dovoz potravin ze zahraničí tedy domácího původu. Takže ono to jde. Stačí se kouknout na ruské weby.

  OdpovědětVymazat
 5. Nestacilo by dotovat vlastni produkci pro domaci trh vic nez to cini ostatni zeme a konkurovat dovozcum cenou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skvělý nápad, vybereme daně za dph a vrazíme je zemědělcům... Ministerstvo smí dávatř asi 11 mld., ale dává 3,2 mld. Zvýšení by ve Sněmovně neprošlo...

   Vymazat
 6. Na ruských webech předevčírem ukázali záznam z té schůzky, kde prezident Putin "vyzval" úředníky k řešení situace s cenami základních potravin. Putin měl v ruce jakýsi papír, bylo vidět, že je značně rozzloben a podával si ministra pro ekonomický rozvoj. "V zemi roste nezaměstnanost, příjmy obyvatel klesají a vy mně tady krmíte jakýmisi pohádkami o tom, že zorganizujete jakési setkání a že vše vyřeší antimonopolní úřad,". Pak vytáhl čísla pokračoval: "Na světových trzích prudce roste poptávka po potravinách a naši vývozci se chtějí přidat. A ceny potravin v Rusku zvýšili na ceny světové. To je naprosto nepřípustné. Na řešení situace vám dávám týden." Pan ministr celou dobu mlčel a klepal se jak list. Druhý den (včera) k věci vystoupil premiér Mišustin a kartáč dostali další ministři a úředníci. Dneska je konstatováno, že ceny potravin (především cukru, chleba a leje klesají. Tomu říkám autorita. Koukněte se na předvčerejší a včerejší Vesti. Dovede si někdo představit, že by se toto odehrálo v Lánech nebo ve Strakovce? K věci bych chtěl ještě dodat, že ještě v roce 2008 se do Ruska potraviny dovážely v rámci humanitární pomoci. Jako do rozvojové země (i to jsou slova prezidenta Putina). Dneska ovládá ceny pšenice a jak je vidět, přes ní i potravin. Exportní ceny ruské pšenice tento týden trochu klesly, nicméně to proběhlo ještě před oznámením plánů Moskvy na snížení cen potravin. Pšenice s obsahem bílkoviny 12,5 % se expedovala v přístavu Novorossijsk za cenu 253 dolarů za tunu, což je o 1 dolar méně, než v týdnu před tím.
  http://www.skrytapravda.cz/ekonomika/3592-rusko-proc-se-zapad-silene-zadluzuje-stale-mene-statu-ve-svete-se-nechava-okradat

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane/paní. Okopíroval/a jste můj příspěvek. To není fér. Račte zapojit svoji invenci.

   Vymazat
 7. Když srovnám KSČ do roku 1989 a ODS po roce 1990 , tak mohu jen konstatovat , že komunisté budovali pro blaho celého Československa a ODS jako demokratická strana vše zničila a rozkradla. Nebýt ČSSD , tak je na tom stát ještě hůř.ODS dokonce buduje pomník nacistům atd. Společnost je zmítána konzumem a nenažraností , tady se nedá budovat něco smysluplného jako za socializmu.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.