Reklama

neděle 6. prosince 2020

Poslanci poradili BIS, aby "nebyli jako oni"

Jan Schneider

6. 12. 2020  Prvnizpravy.cz.

Poslanci, kteří jsou členy Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS), se usnesli, že BIS má striktně dodržovat zákon. Jak k tomuto skutečně navýsost odbornému a objevnému výroku došli?


Začalo to tím, že web „Radiožurnál“ informoval o údajném úkolu prezidenta republiky Miloše Zemana pro BIS. Jakési znění tohoto údajného úkolu zveřejnil, přestože mělo jít o utajený materiál. Respekt k zákonu tento web veřejnoprávního média neprokázal.

K tomu údajnému úkolu, jehož znění nikdo nepovolaný nemohl znát, se však přesto vyjadřoval doslova kdekdo. Odbornou erudici neprokázal téměř nikdo, vyjádřit nesympatie k prezidentovi si ale leckdo ujít nenechal.
 

Ředitel BIS Michal Koudelka následně potvrdil, že jakýsi úkol z Hradu dostal, ale mluvit o něm nemůže, protože je utajený. Koudelka by rád dosloužil své funkční období, a dokonce se nabízí, že by ho rád ještě jednou zopakoval – a teď taková šlamastyka!


Podle zákona o BIS má ale Stálá komise pro kontrolu BIS právo se seznámit s písemným zadáním úkolů, které BIS uloží vláda nebo prezident republiky. Koudelka tedy všeho nechal a hned tam spěchal, poradit se s poslanci, kteří jsou členy oné Stálé komise. A ti mu poradili onu třeskutou novinu, že má postupovat podle zákona.


Komické na té celé situaci je skutečnost, že složení oné Sněmovní komise pro kontrolu BIS neodpovídá zákonu, který schválila tatáž Poslanecká sněmovna! Ta podle zákona zřídila pro kontrolu BIS zvláštní orgán (to je tato „Stálá komise pro kontrolu činnosti BIS“), nejméně sedmičlenný, v němž má být zastoupen každý poslanecký klub. Těch je však ve Sněmovně devět ale členů Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS je jenom sedm, přičemž zastupují pouze pět z devíti poslaneckých klubů! Své zástupce v komisi nemají – v rozporu se zněním zákona – čtyři z devíti poslaneckých klubů: ČSSD, TOP 09, KSČM a STAN.


A k tomu všemu má tato komise drzost doporučit řediteli BIS, aby dodržoval zákon! V podstatě mu říká, my zákon sice nedodržujeme, ale vy musíte. No, a pak se někdo ještě diví onomu právnímu marasmu v této republice.


Po jednání Stálé komise se vyjádřil její člen, poslanec Marek Benda, že prezidentova výtka, že se BIS „nevěnuje ekonomice“, je prý „nepochopením toho, co je BIS“. Snad by si měl poslanec Benda konečně přečíst zákonem stanovenou působnost BIS, kde je ochrana významných ekonomických zájmů výslovně uvedena.

Dosti hloupou sofistiku pak předvedli členové této komise, když obvinili vládu, že doposud nenavrhla Sněmovně ke zvolení žádné členy Orgánu nezávislé kontroly, který nemá být složený ani z poslanců, ani ze senátorů, a měl by vykonávat hlubší kontrolu zpravodajské služby. Tento původně dobře koncipovaný záměr však poslanci totálně zazdili, když mezi zákonné požadavky stanovili, že členem orgánu nezávislé kontroly může být pouze ten, kdo získal vysokoškolské vzdělání v oboru právo a současně je držitelem platného osvědčení fyzické osoby pro stupeň utajení Přísně tajné.


Vládě se pak docela pochopitelně ani za dva roky účinnosti zákona nepodařilo někoho takového najít, kdo by takovýmto kritériím vyhovoval.


Připomíná to starý vtip, jak vůz, vezoucí mladý pár, opilý láskou a štěstím, že bude následující den oddán, se srazil s náklaďákem a snoubenci tragicky zahynuli. Hned při vstupu na nebesa vznesli hořkou stížnost na osud a začali hledat možnost, jak být oddáni alespoň na nebesích. Neslýcháno, ozývalo se ze všech stran. Avšak Nejvyšší zalitoval onoho unáhleného nápadu s náklaďákem a slíbil nápravu. Věděl, že to nebude snadné, a tak stanovil páru zkušební dobu pěti let, a budou-li chtít být pak stále ještě oddáni, ať za ním přijdou. Tak se také stalo. Nicméně Nejvyšší zcela nečekaně a bez vysvětlování prodloužil lhůtu o dalších pět let. Když však poté přišli, že chtějí být oddáni, byla vystrojena velká veselice a jejich přání bylo splněno. Jenže - věčnost je věčnost. A začalo to mezi nimi skřípat a nebeskému sňatku to vůbec nedělalo dobrou pověst. Tak nebylo divu, že jednoho dne předstoupili před Nejvyššího s žádostí o rozvod. Ten se však zachmuřil. Zamračil se tak, že to začalo vypadat zase na potopu. Hlas hromu jim pak vyjevil hnutí mysli Nejvyššího: Rozvod! Šílenství!!! Když jste chtěli být oddáni, čekal jsem deset let, než se tu na nebesích objeví nějaký duchovní! Máte vůbec představu, jak dlouho budeme čekat na právníka?


Takže takhle nějak to poslanci navlékli na vládu, a teď ještě kafrají.


11 komentářů :

 1. Jo a proto vydávají takové zprávy zákon by měl platit pro všechny což se ale neděje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V dusledku naprosto poplantaneho reditele BIS,ktery sam sebe udal,

   ze pry dal zamorit republiku spioiny z celeho sveta a nyni vykrikuje,ze nic proti tomu nedelal a nikoho nechytil,nema jejich seznam je to tak jedine na vyhazov a jeho funkce je tim padem zbytecna a mela by se okamzite zrusit a organizaci procistit!

   Jeho prace je tedy asi vysledkem neomarxistickeho pochodu nepratel republiky institucemi,kde ty neomarxisty asi podle toho vlastne podporuje on a je od nich je treba tuto instituci vycistit,coz je pry asi mnoho prace pri ktere ma obe ruce "leve" a mozna i on je levy sam je neomarxista a kryje je ...

   Vymazat
 2. http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky2/jedee.htm

  OdpovědětVymazat
 3. Dobře popsáno - na rozdíl od mizerů v ČT. Dodávám,že podstatou toho příběhu je nesoulad názorů na výsledky práce BIS stran prezidenta ČR a jemu ze zákona "podřízené" BIS. Ve stabilní společnosti by běžný občan ani nevěděl, že tajná služba na něčem pracuje. U nás ale BIS vydává veřejné zprávy které stále obecně varují před špiony ale nikdo neví jak je úspěšná a kolik špionů nebo např. zlodějů předala policii. Tajná služba se nemá co míchat do politiky a prostřednictvím redaktorů i ČT kritizovat prezidenta.To je doklad neprofesionality jejího vedení .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale BIS chce a musí upozorňovat na to, že je užitečná a potřebná. A když bude svou tajnou práci před veřejností tajit, tak by jsme si mohli myslet, že je úplně na h.vno.

   Vymazat
 4. Kolik odstínů demokracie je , tolik politických stran. Proto kapitalistická vláda jedná jak splašená kobyla. Pro mne je vzorem socialismus , kdy se táhlo za jeden provaz a vědělo se kam se chce za 5 let dopracovat.

  OdpovědětVymazat
 5. To je zázračné prozření, že by měla BIS dodržovat zákony!! To je tak blbé ze samé podstaty, to jako kdyby příslušníkům BIS a blbému Koudelkovi nařídili, aby nezapomněli dýchat!! Hlupák Koudelka má stejně dobře namazané schody a pojede brzo do hájíčka, a ani velmi čilé zálezáni do amerického rekta mu nepomůže!!

  OdpovědětVymazat
 6. To je pořád řečí a přitom veškeré informace, které má BIS poskytnout Zemanovi, dávno zveřejnil Hašek ve Švejkovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koudelka rezident CIA v naší tajné službě je světová rarita a taky se nám musí všichni smát, že jsme banánová republika.

   Vymazat
 7. Snad BIS nedodržuje zákony, když jej k tomu musí kdosi vyzývat My občané si myslíme , že v demokratickém státu každý poslanec, či senátor dodržují zákony. Ten zarostlý Benda v rozhovoru s Wutovskou neprokázal, že tomu právu rozumí. Vůbec bych rád věděl čím pozitivním se tento doživotní poslanec tomuto státu prospěl. Členství v ODS, to je naopak přitěžující okolnost. Proč se tento poslanec neřídí Chartou OSN, nebo aspoň jí neprosazuje v PS. Přece štvát proti Rusku a Číně je v rozporu s ideou Charty. A ještě by měl různé rusoby a činofoby usměrňovat nebo pranýřovat..

  OdpovědětVymazat
 8. Máte rádi pohádky ?
  Slibuji to co jsem odvolal a odvolávàm to co jsem slíbil.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.