Reklama

středa 9. prosince 2020

Potravinová soběstačnost – podmínka obnovy naší suverenity (1. část)

Buran
9. 12. 2020 KOB Fórum

Část první

V poslední době oživla diskuse o naší potravinové soběstačnosti nebo také potravinové bezpečnosti (dostatkem potravin a jejich finanční dostupností pro všechny obyvatele, zajišťující stabilitu státu v případě krizového scénáře).

Potravinová soběstačnost je základem suverenity státu. Nedostatek výroby vlastních potravin znamená závislost na dovozu, nejistou kvalitu a cenu. Kvalita může být nízká a cena vysoká, podle situace na trhu, který se silní hráči snaží vždy podle svých záměrů řídit. Potravinový trh je totiž nejen ekonomické, ale i politické bojiště. Neutkávají se na něm jen domácí konkurující firmy. Ten hlavní soupeř je nadnárodní, globální. Jeho cíle jsou výrazně odlišné od zájmů domácího českého spotřebitele. Rozebereme si to dále.


Jaký je současný stav zemědělství a potravinářství?

Začněme tím, jak to s ČR vypadá po třiceti letech působení „neviditelné ruky trhu“. Uvedená statistika pochází z veřejně dostupných zdrojů (většinou Agrární komora), čísla jsou zaokrouhlená.

V roce 2019 byl schodek v bilanci zahraničního obchodu za agrární sektor cca 40 mld Kč. Odhadovaná celková průměrná potravinová soběstačnost byla v ČR zhruba 50-60%. Samozřejmě, data pro různé potravinářské komodity se liší. Zatímco v produkci obilovin jsme soběstační, dokonce vykazujeme přebytek obchodní bilance (vývoz za 3 – 4 mld Kč ročně), nejhorší situace v rostlinné výrobě je u komodit vyžadujících velké množství ruční práce(zelenina, ovoce, brambory,…), kde v podmínkách otevřeného trhu, dotovaná zahraniční konkurence vytlačila naše pěstitele. Zde je hrubý odhad současné produkce max. okolo 30% roku 1989 a dovozy tvoří cca 2/3 domácí spotřeby (platí pro komodity, které se dají úspěšně pěstovat v našem mírném klimatickém pásmu).

Kromě zeleniny, ovoce a brambor jsou další významnou složkou dovozu již zpracované potravinářské výrobky (balené potraviny, konkurence pro naše potravináře).

Ovoce a zelenina – současná sklizeň ve srovnání s rokem 2000 (data za rok 1989 jsem nenašel):

Komodita podíl v roce 2019 ve srovnání s rokem 2000

jablka 38%
hrušky 15%
broskve 10%
meruňky 31%
třešně 18%
rajčata 27%
okurky 26%
česnek 10%
zelí 32%

Relativní produkce zemědělských komodit za rok 2019 ve srovnání s rokem 2000
Komodita Relativní rozloha obdělávané půdy za r. 2019 ve srovnání s rokem 1989

brambory 19%
ovoce 31%
zelenina 43%
cukrová řepa 46%

Pokles rozlohy obdělávané půdy podle pěstovaných komodit, r. 2019 ve srovnání s r. 1989


Tristní situace je i v živočišné výrobě. Ke hlubokému propadu došlo v produkci masa (chov hospodářských zvířat). Specifické je pouze hovězí maso, kde jsme soběstační, ale důvodem je značný pokles spotřeby hovězího masa v uplynulých letech – přibližně na 1/3 spotřeby v roce 1990. Důvodem je jednoznačně cena. Zajímavostí je také to, že naše kvalitní čerstvé hovězí maso (přirozený odchov na pastvinách, v podstatě bio kvalita) se vyváží (Itálie, arabské země, …) a k nám se dováží levnější hovězí nižší kvality ze zahraničí.

Komodita Soběstačnost (podíl domácí produkce na konečné spotřebě)


vepřové maso ne více než 40%
hovězí maso 100%
drůbeží maso 60%
mléko 90%
vejce 60%

Podíl spotřeby živočišných komodit pokrytý domácí produkcí (2019)

Stavy hospodářských zvířat byly značně sníženy. Stav hovězího dobytka celkem je na cca 40% stavu v roce 1989 (z toho dojnice cca 30% původního stavu), stav vepřového je na cca 30% stavu roku 1989. Pro srovnání: Německo, které má srovnatelné klimatické podmínky, má 2,3x vyšší stavy hovězího a cca 5x vyšší stavy vepřového na ha zemědělské půdy než ČR. Náhoda? Nikoliv.

Nízké stavy hospodářských zvířat znamenají malou produkci statkových organických hnojiv (hnůj atd.). Nedostatek organických hnojiv má negativní dopad na úrodnost půdy a její propustnost a schopnost zadržovat srážkovou vodu. Nedostatek organického hnojení je nutné nahrazovat průmyslovými hnojivy.

Zajímavou zprávu jsem našel na webu Správy státních hmotných rezerv: „V tuto chvíli máme potraviny na 1,3 dne fungování státu. To je dohromady 13 milionů porcí. Jde především o mražené maso, konzervy, máslo, sušené mléko, obilí, sýr, cukr nebo sůl. V této oblasti je Česká republika na rozdíl od ropy totiž soběstačná. Máme tady spoustu supermarketů, zemědělských družstev a výrobců potravin. Takže naše zásoby by pokryly ten první nápor, než by se zase rozjela výroba.“


https://www.sshr.cz/pro-verejnost/dotazy-hopks/

Posuďte sami. Kdyby mě to neděsilo, tak bych se i zasmál.


9 komentářů :

 1. Víte co je problém? A nejen ohledně potravinové soběstačnosti.
  Kolik lidí si dokáže racionálně poskládat žebříček hodnot!
  Pokud bude neúroda brambor, bude to mnohým u zádele, důležité je že operátoři zlevnili tarify.
  Přestane jezdit do vsi vlak? Zavře ordinaci další dentista?Nevadí hlavně že začíná další řada superstar.Oni skrz ty média dokonale lidi oblbují.Než abychom tady vymýtili bezdomovectví, než abychom zlepšili život našich seniorů, ať už kvalitnější péčí, přístupem k nim, protože to oni také vybudovali to, čeho my teď užíváme, tak budeme vítat příchozí kteří nepatří do našeho kulturního prostoru.
  Ono se musí něco stát, aby si mnozí uvědomili, co je důležité, a co ne.

  OdpovědětVymazat
 2. Taky mne překvapilo když jsem projížděl asi 25 km Rakouskem že v každé ze tří vesnic byly hospodárky, krávy...prý totéž je i v Belgii,no, a u nás se po polích prohánějí nepostižitelní jedinci i skupiny na terénních motorkách, zákon je na ně krátký. Řepka kam se jeden podívá.Asi začarovaný kruh.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Belgie Holandsko a Dánsko přidávají palmový olej. Tak nepotřebují řepku.

   Vymazat
 3. Důležité je to , že se o tomto problému bude stále hovořit a psát. Všechny zrůdy vytvářející obraz konzumu jsou stále na obrazovce, hlavně v reklamách.Konečně se národ probudil a chce nazpátek ukradenou svobodu , která se starala o potravinovou soběstačnost.

  OdpovědětVymazat
 4. Vážení: socialismus pod sankcemi západu a ochranou SSSR který zajišťoval nedostatkové suroviny fungoval 40 let. Většina lidí žila bezproblémově - spokojeně. Kdo chce vědět tak ví, že kromě moderní elektrotechniky, mandarinek a banánů ve všem byla plná soběstačnost v kvalitě dle ČSN ! To se však už nedá říct o dnešní obrovské = záměrně nepřehledné nabídce pěkně zabalených,ochucených,obarvených,návykových a chemicky umrtvených náhražek s trvanlivostí 1-9 měsíců. Toto plně vyhovuje globálním výrobcům i prodejcům. Má to však jednu obrovskou chybu: spotřebitelům- nám lidem však tento systém více škodí než prospívá což se následně odráží v enormním nárustu "civilizačních" chorob. Podvodné západní zdravotnictví nás pomocí chemických "léků udržuje" ve snesitelném stavu. Farmacie taktéž globální už má větší moc než vlády a diktuje lékařům jak "neléčit-udržovat".
  Masmédia v rukách cabaly denodenně masírfují obyvatelstvo v duchu globálních polopravd a LŽÍ Geblsovské teorie - 100x opakovaná lež se stává pravdou. Kdo si dovolí nejít s proudem je nejprve zesměšňován, korumpúován a pokud se nepodvolí nemilosrdně odstraněn. Tak funguje SVĚT.
  J,F.K Junior, PREZIDENTI trump a putin s armádou SHAF úsilovně pracují na osvobození celého lidstva. Kdo chce vědět tak ví a věří, že BOUŘE zvítězí. Gojímové a cca 90% "spokojeně i NESPOKOJENĚ spících" lidí to bohužel stále NECHÁPE !

  OdpovědětVymazat
 5. Přesně tak musíme opět zemědělství obnovit bylo by to dobré do programu SPD. Sice všude není řepka například v Hradeckým kraji ale je to málo.

  OdpovědětVymazat
 6. Lidé v ČR nejsou informování o zemědělské produkci a jejím úbytku ve srovnání s rokem 1989. Co nevědí - je nepálí.
  Za tu neinformovanost a stav zemědělství i pronájem vody
  mohou naši "zainteresovaní politici". Ti jsou dílem zcela
  neschopní,přikrádají si nebo se starají jen o sebe. Dílem jsou to obchodní agenti-kolaboranti s cizím kapitálem který ovládá prodej potravin ve svých obchodních domech.Ten tvoří cenu a dováží do ČR cokoliv proto,že to je možné a nikdo to nestačí zkontrolovat. Dokud mají lidé co jíst a stačí jim výplata na nákup potravin - tak věří politikům a jejich demokracii. Ta by se nekonala kdyby zde demokracie ve státní správě a státní kontrole fungovala. Když je problém politici ho ale řešit dokážou. Vytáhnou kauzy,
  zločiny komunismu a sobě si zajistí širokou amnestii jako např. celá ODS. Tohle tvrzení není nijak přehnané - bohužel. Naši politici jsou většinou velmi mizerní ve všech politických stranách. Vypadá to ,že nemáme slušné, inteligentní a vlastenecké politiky. Když vidím ty kejkle s cenami je jasné,že si navíc z ČR dělají páni EU srandu jako Rakušáci za císařpána.

  OdpovědětVymazat
 7. Umořit české (a řadu dalších) zemědělství je součást nejen obchodní, ale i mocenské hry. Vnutit co nejmenší soběstačnost (nejen v potravinách) a zadlužit, to je způsob jak ovládnout a vytěžovat jakoukoli národní ekonomiku. To je také to, co mainstream zastírá a kdejaký prospěchář, opřen o domácí hlupáky, často s cizí pobídkou, účinně prosazuje.

  OdpovědětVymazat
 8. Kéž by zemědělské půdě věnovala naše společnost pozornost, jako elektromobilům.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.