Reklama

pátek 11. prosince 2020

Potravinová soběstačnost – podmínka obnovy naší suverenity (3, část))

Buran

11. 12. 2020 KOB Fórum

Část třetí – potřeba změny

Tak. Tristní stav je popsán. Jak ho změníme? Jak zvýšíme naši potravinovou soběstačnost?

Odpověď opět z pohledu Koncepce společenské bezpečnosti a pochopení provázanosti jednotlivých priorit zobecněných prostředků řízení:


Na 1. prioritu (konceptuální) zatím nedosáhneme. „Oprava“ 17.listopadu 1989 je ještě teprve před námi. Odstranění příčin, které způsobily dnešní stav, změna „nastavení pravidel“ je proveditelná nejníže na úrovni výkonné moci – státu (vláda, ministerstvo, státní kontrolní organizace, …). Je však zřejmé, že správa naší země často neprobíhá v zájmu našeho obyvatelstva.

O potravinové soběstačnosti se začíná mluvit čím dál častěji. Mluví se i v parlamentu, ve vládě, na ministerstvu, v Agrární komoře, atd. Na řešení již byly uvolněny i konkrétní finance. Letos v březnu se vláda rozhodla uvolnit 3,3 mld na posílení soběstačnosti (v souvislosti s COVIDEM) *). Zda to přinese konkrétní výsledky, nebo je to jenom obranná reakce na otevření tématu, se teprve ukáže. Obecně se obávám, že se bude zatím jednat jen od dílčí korekce stavu, podstatu problému zásadně neřešící.

Sami jsme mohli pozorovat vyšumění případu „dvojí kvalita potravin“, nebo neúspěšný pokus o zavedení povinných % pro prodej českých potravin v řetězcích.

Že se cesta dá vždycky najít, pokud se chce, je nám známo. Např. v Maďarsku se chce. Mají zákon, který umožňuje prodej privátních značek potravinářských výrobků jen pod podmínkou, že budou vyrobeny domácími producenty. Účinně tak regulují nekalou, dotovanou zahraniční konkurenci.

Šlo to i u nás po válce, půjde to i po té současné, „hybridní“. Máme na co navazovat.

Obecně dnes lze využít synergii, kterou nabízí podobný vektor cílů s globální snahou o obnovu národních států, snížením ekologické zátěže planety prostřednictvím omezení transportu a vyšším využíváním lokálních zdrojů, důležitost agrárního sektoru při adaptaci na probíhající klimatické změny.

Nejsilnější využití těchto synergií nastane v případě budování naší suverénní státnosti (nejlépe obnovení ČSR – větší trh a zdroje). Proces bude naopak blokován v případě našeho setrvání v nesuverénním postavení v EU, případně našeho začlenění do nějakého nově utvořeného konglomerátu států, kde budeme v podřízeném marginálním postavení.

Jsme odbytištěm EU přebytků (hlavně Německých, Polských, Holandských, …). Jejich národním zájmem je udržení si současného postavení na našem trhu. Zejména Němci si pozice pojistili, vlastní většinu maloobchodních řetězců (pro Němce je velmi důležitý i náš průmysl a dostatek levné pracovní síly pro něj).

Jaká opatření by se dala udělat?

Zmíním jen některé nápady, které nejsou vždy součástí uvažování v mantinelech „korektních“ úvah:
 • posilování a budování nových národního maloobchodních řetězců (státních, družstevních,…) – omezení diktátu cizích zájmů **)
 • stejná pravidla pro všechny potraviny české i dovozové (zavedení stejných požadavků na kvalitu pro dovážené potraviny, jaké platí pro ty české) ***)
 • zajistit povinnost akceptace výrobků do prodeje při plnění národní legislativy (eliminovat řízení pomocí cizích potravinářských standardů)
 • máme zde velký nevyužitý potenciál v podobě zatravněných polí, kde se omezila produkce na minimum (převážně odchov masného hovězího dobytka). Tato pole jsou v extenzivním využívání již desítky let (bez průmyslového hnojení a pesticidů) a lze je využít k intenzivnější formě produkce. Podmínkou je však kvalifikovaná pracovní síla (obnovení skutečného zemědělského školství) a obnova zaniklé infrastruktury (stáje, kravíny, sklady, …). ****)
 • výroba kvalitních domácích potravin v ekologickém nebo integrovaném zemědělství (minimalizované využívání pesticidů) vytvoří zároveň potenciál pro snížení budoucí možné po COVID-ové nezaměstnanosti. *****)
 • podpora prodeje zdravých potravin
 • podpora prodeje z farem a na farmářských trzích, drobných prodejen
 • přímá podpora státu pro samozásobení (domácí chovatelé a zahrádkáři)

Na závěr:

Velmi důležité je to, co můžeme ovlivnit sami – naše vlastní rozhodnutí.
Nenechme se řídit masmédii (vesměs sloužícími cizím zájmům), použijme vlastní rozum.

Již nyní můžeme zapracovat na nižších prioritách – ekonomické a zdravotně výživové. Každý sám za sebe. Zkusme si odpovědět na otázky:
 • Které potraviny přispívají k našemu zdraví (čerstvá, kvalitní místní produkce prvovýrobků vs. produkce konzervovaná, ochucená a obarvená, vyrobená z několika nejlevnějších druhů surovin pocházejících z úzce specializovaných konvenčních farem, Bůh ví odkud)?
 • Kde budeme nakupovat (přímo od domácích lokálních producentů z farem, na farmářských trzích, od malých místních zpracovatelů nebo v nadnárodních řetězcích)?
 • Koho chceme podporovat (naše lidi a stát nebo cizince)?
 • Jaká produkce přispívá ke zlepšení ekologie planety (lokální nebo z druhého konce světa)?
 • Chceme nakupovat hory barevných, téměř prázdných plastových obalů nebo raději budeme přemýšlet o skutečné zdravotní a výživové hodnotě jejich obsahu?
 • Chceme vědět odkud nakupovaná potravina pochází? Pokud ano, ignorujme výrobky, které tyto informace na obale neuvádějí, atd.

Pokud bude naše rozhodování správné a v dostatečném (masovém) měřítku, bude mít velký vliv na realitu a budoucnost. Podílejme se na obnově potravinové soběstačnosti sami!

*) Pozn. red. I.D.: S Covidem to nesouvisí, podobnou částku Ministerstvo financí poskytuje každoročně jako povolenou národní dotaci. 
**) Na diktátu je Evropská unie postavena.
***) Západní země v EU to nikdy nepřipustí. 
****) Nelze je využít, je to v EU zakázáno, E. komise to kontroluje. 
*****) Nezaměstnanost v zemědělství neexistuje, chybí pracovní síly, při nízkých výdělcích a těžké práci se nelze divit.

26 komentářů :

 1. Domnívám se, že nejvíce práce ve směru potravinové bezpečnosti odvádí "naše" eurokomisařka Jourová. Neustálým prosazováním různých sankcí, tu za nedodržování jejích hodnot, ondy zase za nepřijetí inženýrů a doktorů z Afriky, nebo naším nezodpovědným čtením a sledováním různých dezinformací, od kterých se nás snaží uchránit atd. atpod. Tak prostě snad se už konečně, té hodné a snaživé holce, podaří u těch ostatních pablbů z vedení EU, prosadit sankce proti vlastní zemi. Nejlépe potravinové embargo. Mohla by uspět, uvážíme-li s jakým úspěchem jsme tuto akci provedli v Rusku. Těm chudákům to dalo takovou facku, že se stali soběstační a ještě k tomu jsou ti blbci jedním z největších exportérů potravin na světě. Dobře jim tak. Měli dodržovat ty hodnoty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odpovídat nechci,jen děkuji,lepší bych to asi nenapsal.

   Vymazat
  2. Je treba dosahnout realizace navrhu Programu obcanu volicu,

   vidite vsichni sami,ze nami volici zvolene polit.subjekty,plne dubovych hlav,ktere 31 let volici akceptuji a ty na nich nemaji nejmensi zajem,ackoli je prave my obcane za to platime.
   Neni tu zadna reakce techto "nasicch zastupcu",naopak dochazi spise k naproste ignoranci JAKYCHKOLIV navrhu obcanu.
   Asi se bude muset zacit kritikou jejich programu a transformaci OS(obcanske spolecnosti) na Českou spolecnost volicu(8 395 132 dusicek),ktera je stale oblbovana jimi zaplacenymi ohlupovadly do dotlacovana do pozice ignorance a lhosteneho bezmocneho komatu,mistru ve skoku na spek.
   Dokonce se tu neobjevi ani novy cerstvy pohrobek chlivkaru z Letne,abychom mu tu vysvetlili,kde bude muset zahrat opravdu muzika,aby dosahl monumentalniho vitezstvi,anebo taky ne!

   Do te doby budou dobre rady obsazene v clancich autoru na NR jen bezmocna para nad stale vice pod tlakem roztopenym hrncem.
   No ni?   Vymazat
  3. Dokud budeme volit ANO,BUDE LIP ,ktera se neciti zodpovedna za komisarku,ktera jde proti tem co ji zvolili a tvrdi,ze je nezastupuje,ale zastupuje stat EU,ktery zadnym statem neni,pak bohuzel nezbyva nez misto pana Babise volit SPD a akceptovat,ze pan Okamura bude vecne jen swely taborovy recnik,ale zadny clovek,ktery by chtel zastupovat VETSINU VE SNEMOVNE a svuj program posilil tak,aby byl na uroven vetsiny ve Snemovne take i zvolen.
   Do te doby budou mit jeho navrhy zmen a jeho neposileny program,i kdyz bude skvely jen symbolicky charakter.
   Tak koho mame vlastne volit,co,kdo nas opravdu bude zastupovat?

   Vymazat
 2. Problém je v tom, že velcí hráči Německo, Francie, Anglie nemají zájem na obnovení naší suverenity. A jako kolonie se z toho nemáme šanci nikdy dostat. I kdyby, nedejbože, jsme měli vládu, která by hájila zájmy ČR a jejich obyvatel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Předpokládá to samozřejmě, aby vláda tak snadno neustupovala nařízením a nátlakům z EU, dokázala se vzepřít a prosadit to naše. Má na to? To je to v čem to vězí. Babiš, jako nový člen Bakalova Aspen
   institutu je pro USA, ale zároveň má v Německu byznys. Měl ho dávno prodat a nebyl by tak vázaný!
   Udělá taky něco pro národ a stát nebo jen stále kecat
   Ahoj lidi?

   Vymazat
  2. Babiš je především podnikatel a ještě ke všemu cizák! Proč by mu mělo záležet na suverenitě Česka, dělat si kvůli němu zle u "kamarádů" a kazit si kšefty??
   Ten to chytře hraje na všechny strany a udělá cokoliv co pro něj bude přínosem bez ohledu na ČR.

   Vymazat
 3. Yebat jim shnilé banány, otrávené žrádlo, neziskovky, drahotu, buzny, lgbt, cenzuru, vymyšlený covid, nesvobodu! Zlatí komouši, ti si tě nevšimli!

  OdpovědětVymazat
 4. Bohužel dnešní konzumní společnost toto nepodpoří prohlédnou si letáky z velkoobchodů a jdou nakupovat.

  OdpovědětVymazat
 5. Ročně k nám proudí přes 100 000 kamionů se základními potravinami, které si však dokážeme vyprodukovat sami, sdělila PL rázná odbornice

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Rocne-k-nam-proudi-pres-100-000-kamionu-se-zakladnimi-potravinami-ktere-si-vsak-dokazeme-vyprodukovat-sami-sdelila-PL-razna-odbornice-646896

  OdpovědětVymazat
 6. „V Budapešti se bojuje i za Prahu!“ zazněla podpory Hamplové. Ta označila Orbána za hrdinu

  https://cz.sputniknews.com/politika/2020121012905475-v-budapesti-se-bojuje-i-za-prahu-zaznela-podpory-hamplove-ta-oznacila-orbana-za-hrdinu/

  OdpovědětVymazat
 7. Obrat v USA! Donald Trump a vítězství pravdy poprvé opatrně připouští i ČT24

  http://svobodnenoviny.eu/obrat-v-usa-donald-trump-a-vitezstvi-pravdy-poprve-opatrne-pripousti-i-ct24/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vsechny staty usa jiz oficialne uznaly vitezstvi bidena! donald zkousi jeste zalobu pres texas ale nic mu to nepomuze!

   Vymazat
  2. "Dobraku",financni elita dostala ejmeriku do gigantickych sracek.

   jsou tak zoufali,ze riskovali i podvodne volby a chteji za presidenta chudaka, dobre vi,ze CHATSCHER uz davno nestoji o nasledne presidentstvi.
   Dukazem je,ze mluvi pouze o obnoveni duvery ve volby.
   Co toho Bidena ceka,kdyz se s polamanou nohou doplazi,bude vysmech a krach o jakem se amikum prozatim ani nesnilo.
   bidet se hodi pak na "krancetlu" a necha tu "kamelu" v tom plavat.
   Ta se muze pak obratit o pomoc k mao-ocet-tunovi a staci si pry hodit jen masli!
   Nechci byt spatnym prorokem,ale EU bude v tom sama plavat po hladinu plne smrdutych viru a amici ji v tom nechaji a jeste ji vezmou plyn,aby se moc nenadychala a nenatahla backory!
   Vydelaji na EU konecne i vakcinami,ktere zadnymi vakcinami nejsou a tisk pise,ze by stejnou sluzbu vykonala medvedi davka vitaminu C.

   Vymazat
 8. esce ze jsem necinkal klicema v89 takze nejsem zodpovedny za ten pseudokapitalismus s "lidskou tvari"! ani ne za 30lety "fekalistan"😂😎😂

  OdpovědětVymazat
 9. Celý článek i diskuse k němu stojí na omylu, že existuje ještě nějaká ´šance získat suverenitu. Suverenitu už nemá nikdo, a mít ji už nikdy nebude, a princip, že nikdo nesmí být soběstačný, patří mezi dvě základní podmínky budování nadnárodního světového ekonomického a politického systému. (Tou první podmínkou je absolutní vlastnictví sdělovacích prostředků světa, včetně veřejnoprávních).
  Soběstačné v potravinách nejsou ani Francie nebo Německo, ale stejně tak ani USA a Rusko. Nejde přece jen o brambory, pšenici a vepřové... ale také o obrovský sortiment pochutin, na které bylo obyvatelstvo světa systematicky navyknuto.

  Stoupněte si k dálnici a sledujte kamiony. My nesmíme do hospod, ale kamiony převážející jejich kovirka ze země do země frčí zcela neomezeně, protože nikdo nesmí být soběstačný a regály nesmí vyschnout.
  Radujte se! Batáty, kešu, kafe a banány budou....
  W.Vokoun

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravdu nejde jen o brambory ale o základní potraviny pro daný region obvyklé. V případě konfliktu se na nás každý vybodne včetně EU. Nejsem sice zelený ale proč se tyto potraviny převáží sem a tam? Není to postavené na hlavu? Pochutiny jsou zbytné ale ani s nimi se obchod nezastaví.

   Vymazat
  2. PS. ...obvyklé a pěstitelné, chovatelné.

   Vymazat
 10. Výčet opatření ke zvýšení soběstačnosti ve výrobě zákl. potravin by mohl být doplněn i zákaz pěstování GMO produktů a zákaz nadužívání agrochemikálií, zejména herbicidů.
  Jde o uplatnění principu předběžné opatrnosti, který přirozenou zdravotní kvalitu produkce spíše zvýší než-li sníží.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Opluštile, vidím, že GMO a zemědělské chemii mnoho nevíte. GMO rostliny jsou vyšlechtěny/vymanipulovány právě proto, aby té chemie bylo v zemědělství málo.

   Předběžná opatrnost je príma, ale vědecké důkazy také.

   Vymazat
  2. Re (22:30):
   Pane Dvořáku, máte pravdu v tom, že o zemědělské chemii mnoho nevím. Nejsem agrochemikem.
   Ovšem tomu, že jsou některé plodiny šlechtěny proto, aby byly tzv. RoudUp ready, jsem již přece jen zaslechl. A snad i vy.
   Což - jinými slovy - znamená, že takové plodiny je možno "ošetřovat" herbicidy, aniž by vedle těch plevelných hynuly. Vám to možná přijde jako smysluplné. Mě nikoliv. Protože to v důsledku vede k tomu, že dřívější zemědělské postupy obdělávání jsou "zdokonalovány" zvýšeným užitím herbicidů, jejichž celková spotřeba jde jen v našem zemědělském sektoru do desetitisíců tun.
   To se však nemůže neprojevit na obsahu reziduí nejen v půdách samotných (či spodních vodách), ale i v jejich obsahu v cílových produktech, stejně jako v chemické zátěži hmyzu a polní zvěře, která se na té produkci také přiživuje ...

   Vymazat
 11. Pane Dvořáku, bohužel není tomu tak, jak říkáte . Naopak, např. GM kukuřice je upravena tak, aby snášela velmi vysoké dávky glyfosátu, protože proti standardním již byla značná část plevelu rezistentní.
  Nemůžeme si přece myslet, že by západní výzkum vážně vyvíjel něco co by ohrozilo zisky tak ohromných koncernů, jako je Mosanto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Heriote, prosím nastudujte si to z pramenů vědy a ne ze zdrojů zelených aktivistů. GMO manipulace mají za cíl resistentní rostliny odolné plísňovému napadení, hmyzím škůdcům a pod. Vyžadují podstatně, ale podstatně nižší dávky herbicidů a pesticidů. To je cíl manipulací. Proč by se genové manipulace jinak prováděly?

   Mýlím-li se, prosím uveďte zdroj, z kterého čerpáte své vědomosti. Rád se poučím. Děkuji a zdravím.

   Vymazat
 12. Pane Dvořáku, mám o tom nastudováno dost, určitě ne od zelených aktvistů, pokud máme na mysli stejnou skupinu. Nechci být moc jedovatý, ale i vy byste neměl čerpat jen z promočlánků v mainstreamu a z Biotrinu a podobných společností, jejichž úkolem je GMO podporovat, protože to je ohromný kšeft.
  Ona jedna věc je jak se zdůvodňují GMO manipulace, druhá skutečné cíle a výsledky. Bt kukuřice je prý odolná proti zavíječi (proti němuž se dá efektivně bojovat jinými způsoby), to možná ano, ale taky proti opakovaným megadávkám pesticidů, bez nichž by se už ani nevypěstovala.
  Do toho také vstupují i patentová práva na takové osivo apod.
  Takže když tu v NR správně brojíte za potravinovou bezpečnost, tak nemůžete zároveň propagovat GMO, které jsou patentově chráněny a bez drahého nákupu takového osiva si ani neškrtnete.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Dvořáku, ještě doplněk k mému příspěvku - výňatek z usnesení EP z roku 2019.

   "G.vzhledem k tomu, že bylo prokázáno, že pěstování geneticky modifikovaných plodin, které jsou odolné vůči herbicidům, vede k vyššímu používání herbicidů, a to z velké části kvůli výskytu plevele odolného vůči herbicidům(9); vzhledem k tomu, že je proto třeba očekávat, že kukuřice MZHG0JG bude vystavena jak vyšším, tak opakovaným dávkám glyfosátu a glufosinátu, což potenciálně povede k vyššímu množství reziduí ve sklizni;"

   Výňatek ze zprávy EFSA : "Kukurica MZHG0JG bola vyvinutá za účelom vykazovania tolerancie voči herbicídnym účinným látkam glyfosát a glufosinát-amónium".
   Pro úplnost EFSA nevidí nebezpečnost v této kukuřici, ale to nic nemění na tom k jakému účelu, který jsem zmínil, byla vyvinuta.

   Ale pro příště - jistě se nemusíme špičkovat co kdo má nastudovat že...Zdravím.

   Vymazat
  2. Mate pravdu. Omlouvám se za to špičkování.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.