Reklama

čtvrtek 3. prosince 2020

Představitel turecké menšiny provokativně vyhrožuje Řecku

 

Ivan David
3. 12. 2020

Předseda turecké nacionalistické strany v Řecku DEB A. Destinji (Α.Ντεστιντζί) pohrozil Řecku, že západní Thrákie (východní část Řecka) „skončí jako Náhorní Karabach, pokud bude v Thrákii jedinému Turkovi zkřiven byť jen jeden vlas!"
Takové výhružky je třeba brát vážně, protože Turecko se chová stále agresivněji a skutečnost, že nikde nenaráží na odpor, jeho sebevědomí jen stupňuje. Turecko se samozřejmě opírá o páté kolony v řadě evropských zemí a turkické a arabské spojence na blízkém východě.
 
Otázkou je, jaká bude reakce Atén. Za normálních okolností by měl být Destinji stíhán a zatčen, souzen a odsouzen. Pokud se tak nestane, autorita řeckého státu dál utrpí. Pokud se tak stane, bude to vítanou záminkou pro agresi Turecka proti Řecku, nebo přinejmenším součást propagandistické přípravy agrese pro domácí turecké publikum a možná by došlo i k reakci některých evropských států (například Německa), které by zatčení interpretovaly jako perzekuci turecké národnostní menšiny a Destinjiho jako politického vězně. 
 
Samotný předseda vlády Mitsotakis má problém i ve své vlastní politické straně Nová demokracie, jejíž funkcionáři žádají, aby při jednání s představiteli evropských vlád prosadil sankce proti Turecku, a to také proto, že by jeho strana mohla dále ztrácet přízeň voličů. 
 
Bude dovoleno extremistovi terorizovat řecké občany (všechny, dokonce i muslimy, kteří dodržují zákony)? Pokud by učinil srovnatelné prohlášení, např. prezident řeckého klubu v Istanbulu, jak dlouho by ještě byl na svobodě? 
 
Nepřipomíná to Hitlera a akce německých menšin v Sudetech? Nejsou postoje evropských "demokratických států" podobné postojům signatářů Mnichovské dohody? Neschyluje se ve východním Středomoří k velkému válečnému konfliktu?

3 komentáře :

  1. Bohužel se dějiny opakují v tom negativním smyslu přejí Řecku ať tu situaci zvládne hlavně ve svém státě.

    OdpovědětSmazat
  2. Jako by se vrátil Mnichov a otázka Sudet. Kdo nezná historii, je a bude překvapen.

    OdpovědětSmazat
  3. Ke konfliktu se neschyluje, on už dávno probíhá. Zatím se Turecko vydalo směrem jižním do Sýrie kterou částečně okupuje, poté silně ovlivnilo vývoj v Libyi a nedávno pomohlo Azerbajdžánu ovládnout část Náhorního Karabachu. Dlouhodobě a bez jakýchkoliv sankcí Turecko okupuje část Kypru a myslím, že je jen otázka času, kdy vojensky obsadí některé ostrovy, které jsou nesporně řecké. Opravdu to silně připomíná situaci před 2. světovou válkou. Mimo jiné i v tom, že se na situaci podílí dodávkami zbraní Německo. Jak se zdá, zatím jdou Turkům všechny velmoci "na ruku".

    OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.