Reklama

sobota 12. prosince 2020

Proč Maláčová přehlíží pátou cestu reformy penzí?

Radim Valenčík

12. 12. 2020  RadimValenčíkPíše
Včera (11. prosince) zveřejnila ministryně Maláčová dlouhodobě očekávaný návrh penzijní reformy. Rozpaky vyvolává nejen návrh, ale zejména diskuse k němu.
Tomu, kdo uvedené problematice rozumí, by mohly být sympatické dva významné parametry návrhu:

1. Neobsahuje nebezpečné prvky, které jsou naší zemi vnucovány – tj.:
- Otevření cesty k "rozfondování" penzijního systému, které by z naší země (zejména v období dlouhodobého vyrovnávání se s globálními dopady koronavirové epidemie) udělalo skládku toxických finančních aktiv.

- Odmítá paušální prodloužení doby odchodu do důchodu, což by znemožnilo využití největší potenciálního finančního zdroje trvalé stability penzijního systému a jeho pozitivního vlivu na celý komplex reforem v oblasti systému sociálního investování a sociálního pojištění, které jsou spojené s reálnou perspektivou každé zemi.

2. Vychází z dlouhodobě prosazovaného a trpělivě zdůvodňovaného návrhu profesora Jaroslava Vostatka z VŠFS zaměřeného na využití v řadě zemí osvědčeného spojení testované jednotné základní penzijní dávky (v návrhu Maláčové tzv. "nultý pilíře") a plně zásluhové složky (nazývané ve světě NDC systém).

Přesto s pochvalou návrhu Maláčové váhám, resp. budí ve mně spíše skepsi. Obecně je navržený směr reformy správný. Ale cesta, kterou se bude jakákoli reforma tohoto typu ubírat, je mimořádně citlivá na nastavení parametrů systému. Zvláště v době, kdy se reforma dlouhou dobu odkládala a kdy se budeme dlouhodobě potýkat s výrazným nárůstem deficitů veřejných financí a růstem veřejného dluhu. Především mě však zneklidňuje způsob prezentace návrhu, ze kterého dost zjevně vyplývá nepochopení toho, o co jde. Uvedu dva příklady:

1. Včera v pořadu UK na ČT24 mlácení prázdné slámy. Naprosté nepochopené toho, o co v reformě penzijního systému jde, zejména toho nejdůležitějšího (k tomu se ještě dostanu). Přitom tématu byl vytvořen obrovský prostor více než 24 minut, viz: ZDE

2. Bohužel ani samotná Maláčová nechápe, o co jde (patrně to platí i pro její okolí). V souvislosti s prezentací reformy totiž na Seznamu-Zprávy uvedla:

"Jsou čtyři cesty, jak zajistit udržitelnost důchodového systému. Buď zvýšíte věk odchodu do důchodu, to já jako sociální demokratka odmítám. Nebo zvýšíte sociální pojištění, myslím si, že u nás je zdanění práce už velmi vysoké. Třetí možnost je, že snížíte důchody, pevně doufám, že se k tomu nikdo nechystá, protože důchody jsou nyní nízké. No a ta čtvrtá možnost, protože si myslím, že ty tři první jsou nepřijatelné pro většinu politické reprezentace, jak jsem s těmi jednotlivými zástupci mluvila, je ta, že to stabilizujete přes dodatečné daňové příjmy."

Viz: ZDE

Hlavní problém Maláčové a jejího okolí je, že nevidí pátou cestu. Tou je posílení motivační role penzijního systému k prodloužení doby dobrovolného produktivního (výdělečného) uplatnění. Toho lze dosáhnout právě na základě dobře nastaveného NDC systému s jednotnou základní dávkou. A také dobře rozloženého procesu nastartování realizace reformy. Spoléhat jen na "čtvrtou cestu", tj. dodatečné daňové příjmy, znamená buď potlačit motivační složku systému k prodloužení doby produktivního uplatnění, nebo (což je pravděpodobnější) pohřbít ještě nenarozené dítě.

Zdůrazňuji, že v případě posílení motivační role penzijního systému se jedná o zcela jinou než tu výše uvedenou "třetí cestu", která je prezentována jako "zvýšení věku odchodu do důchodu". To navrhuje například Národní rozpočtová radaDůvody, proč je tato cesta chybná nejsou jen sociální (jak uvádí Maláčová), ale i ekonomické. Paušální prodloužení doby odchodu do důchodu by výrazně oslabilo stimulační roli systému právě k tomu, aby byl využit největší ekonomický zdroj vycházející z diferencovaných předpokladů dlouhodobého a zainteresovaného uplatnění na profesních trzích. Mj. naplnil by se tím i samotný smysl penzijního pojištění, protože pojistnou událostí je ztráta schopnosti plného či částečného výdělečného uplatnění v důsledku stárnutí. Smyslem penzijního pojištění je vytvářet solidaritu mezi těmi, u nichž příslušná pojistná událost nastala, a těmi, u nichž nenastala, tj. mezi těmi, kteří mohou a chtějí být ve vyšším věku produktivně činní, a těmi, kteří z řady důvodů již nemohou či nechtějí být výdělečně činní.

Přitom existuje cesta, jak celou reformu udělat naprosto bezbolestně a bez rizik. Jednoduše tím, že se věk odchodu zastropuje na 65 létech a ti, kteří budou pokračovat ve výdělečné činnosti, dostanou zpět (po velmi nízkém odvodu do solidárního prvku systému) to, co do nadstavbového plně zásahového systému vloží. Po nastartování a vyladění tohoto nadstavbového systému lze pak postupovat směrem k nižším věkovým skupinám podle pravidel obdobných předčasnému odchodu do důchodu, tj. rozšiřovat NDC systém směrem k nižším věkovým skupinám. Výhodou tohoto postupu je, že vnáší do ekonomiky okamžitě velmi silné motivace všech zúčastněných subjektů (nejen pojištěnců, ale také subjektů poskytujících vzdělávací, zdravotní, lázeňské a jiné služby).

Podrobně jsme to popsali s kolegou J. Šulcem v článku Jakou reformu penzí pro ČR a proč? uveřejněném ve druhém letošním čísle časopisu Fórum sociální politiky. Širší kontext jsme pak s kolegou P. Sedláčkem objasnili ve čtvrtém letošním čísle téhož časopis v článku Čtvrtá průmyslová revoluce, nebo změna srovnatelná s průmyslovou revolucí? (v článku je popsána i oblast uplatnění kvalifikovaných osob vyššího věku, v tvůrčích mezigeneračních týmech, které jsou nositeli hlavního inovačního potenciálu země). Uvedený časopis je poměrně prestižní, vydává jej Výzkumný ústav práce a sociálních věcí při ministerstvu, kterému Maláčová šéfuje. A je určen právě těm, kteří se problematikou reforem v dané oblasti zabývají. Oba články lze stáhnout v plném znění ze stránek uvedeného výzkumného ústavu zde:

https://www.vupsv.cz/casopis/

Navrhovaný přístup je výsledkem několikaleté práce týmu působícího při VŠFS. Výsledky jsou prezentovány v pěti monografiích dostupných ke stažení zde:

https://www.vsfs.cz/lidskykapital/?id=2479-monografie

(šestá, týkající se bohatství a chudoby, je v tisku).

V monografiích je mj. zdůvodněno, proč výrazné zvýšení role odvětví produktivních služeb (vzdělání, péče o zdraví, výchovy v rodině apod.) může být odstartováno vhodnou reformou penzijního systému. Zdroje v oblasti dobrovolného produktivního uplatnění člověka, pokud bude k tomu dobře připraven systémem vzdělání, výchovou a zdravotní i lázeňskou péčí, jsou totiž snadno dostupné a perspektivně obrovské.

I tato malá epizoda s návrhem reformy, který je v současné době spíše plácnutím do vody, ukazuje, že bez poctivé vědy a dobré teorie to nepůjde. Jde jen o to, aby se našel ten, kdo to pochopí.
Zdroj: https://radimvalencik.pise.cz/8750-proc-malacova-prehlizi-patou-cestu-reformy-penzi.

29 komentářů :

 1. Pan docent Valenčík, sociální demokrat, se jako čert kříži vyhýbá problému nízkých mez a platů v ČR ve srovnání s Rakouskem a Německem a každoročnímu vykradení stovek miliard. Přece vyšší příjmy obyvatelstva znamenají vyšší odvody na důchody. Máme se podle něj už natrvalo spokojit s koloniálním vykořisťováním? Pan docent patřil k vládnoucí straně. Když už všechno tady pokálel, nemá se on a ani jakási Maláčová vůbec k důchodům vyjadřovat. Kužvart by měl nějakým velmi dlouhým textem vysvětlit, proč po komunistech všechno po-rali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby prestalo rabovani mezd a vyplacela by se ne jenom jedna tretina,vypadal by vyber dani jinak.

   Proto pokud nebudeme trvat na rasantni zmene nynejsiho systemu na SLIDARNI STAT a vznik KOALICE PARTNERU novych polit.subjektu s programem
   obcanu volicu,pujde vsechno dale do sracek a politici se budou delat dale blbi,ze jako nic nevedi,pry "ja nic ja muzikant" a docent Valencnik ze sebe bude delat temi clanky,jejich papiroveho krale!

   Vymazat
 2. Zásadní otázka je, co udělají peníze jako takové!! Nikdy v minulosti nebyly záporné úroky, to znamená, že se na důchody nedá spořit, protože o ty peníze přijdete! Stejně se sníží životní úroveň a to se také u důchodců projeví, ale těžko říci jakou měrou! Na Ukrajině, již penzisté bojují o život, ale tak hrozné to snad u nás nebude, jenomže na ty penze také moc prostředků nezbyde!

  OdpovědětVymazat
 3. Slovo reforma NESMÍ být synonymem pro:
  1) platit někam déle a více
  2) zpět dostávat méně a po kratší dobu
  Je třeba princip progresivního zdanění rozšířit i na tzv. parafiskál, i když se může stát, že někdo z vysokopříjmových zpět dostane méně, než tam přispíval.
  Je nutné zrušit stropy na odvody
  Je nutné vyrovnat odvody zaměstnanců a OSVČ.
  V Rakousku to dobře funguje i v koronakrizi.

  OdpovědětVymazat
 4. incognita 22:29 je, snad v dobré víře, nepříliš chytře a zbytečně osobní. Pan Valenčík píše o důchodové reformě a jisté neschopnosti ministerstva pod vedením snaživé paní Maláčové, zabudovat do důchodového systému dobře možnou motivační složku.
  Panem Valenčíkem zmiňovaná, propracovaná a dostatečně publikovaná motivace k pozdějším odchodům do důchodu z vlastního rozhodnutí, tvorbě podmínek pro taková rozhodnutí, je nenákladným prostředkem k řešení alespoň části problému rostoucích nákladů na starobní důchody. Ignorance této možnosti je k nepochopení.
  Sám jsem do důchodu přešel až celé čtyři roky po nároku prostě proto, že zůstat v zaměstnání nebylo zdaleka tak „rentabilní“, jako lákavé pohodlí rentiéra, když při jistých znalostech a dovednostech je možné si podle potřeby či chuti přivydělat. Zdá se, že neznalost dnešního praktického života, neznalost odborných prací v celém tom aparátu ministerstva hříchu nečiní.
  Problém vidím v tom, celé to politické úsilí už není nic jiného, než bitva o volební úspěch, o voličské hlasy, tedy o moc a koryta, ať to stojí, co to stojí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také se domnívám,že paní Maláčové jde jen o zviditelnění už téměř průsvitných socanů.

   Vymazat
  2. Též to tak vidím příští rok budou volby tak je třeba udělat gesto stejně jim to nepomůže.

   Vymazat
  3. Já nechápu proč tolik slov. Problém důchodů, je jen problémem hromádky peněz na výplatu důchodů. Protože z důvodů pandemie znatelně ubyde jeho klientů a je to kruté, ale penzijní fond bude dostačující. Na místě je snad jen jeho obrana proti jeho vytunelovávání.

   Vymazat
 5. Pane Valenčík.
  Paní Maláčová,zatím nedoplnila tři body do desatera.
  Co udělá s důchody přiměřený příjem.
  To hlavní také nenapsala,zdanění důchodů.to musí schválit ODS,aby tak jako utěchto daňových změn vydělali bohatší,tak i zdanění důchodů,bude větší u těch nižších důchodů.
  K těm daním,jak víme,ti z vyššími přijmi vydělají nejvíc,proto nebyl problém,aby to schválili senátoři,tak mě u toho napadlo toto,aby si poslanci přidali v této koronavorové finanční krizi,tak si přidali změnou daní.

  OdpovědětVymazat
 6. Jak by se taková změna projevila na důchodu- odchodu do důchodu u obyčejného stavebního dělníka? Šel by sedřený pokrývač, kopáč, lešenář, fasádník do důchodu dřív? Ti chlapi jsou "hotoví" už v pětapadesáti... nebo budou mít vyšší důchod?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za nedobyla se to řešilo tím, že dělat na stavě dozor, aby se tolik nekradlo. Myslím, že by to bylo potřeba i dnes. Ale hlavní perspektiva je vybudovat ekonomiku, jejímž základem nebude boj o přerozdělovací diktát, ale inovční potenciál na baázi tvůrčích mezigeneračních týmů. Kdo si myslím, že mu pohodlný život v naší zemi zaplatí bohatý strýček a dorovná platy do úrovně německých, ať si jde snít ma kyjevský majdan.

   Vymazat
 7. . V médiích nedávno proběhla informace o penzijní reformě v Číně, kdy čínští komunisté v reformě stanovili za cíl do roku 2025 dosáhnout věku odchodu do důchodu 55 let a do roku 2030 věku 50 let. Jako bonus má každý důchodce každoročně dostat bezplatně desetidenní poukaz k zahraniční rekreaci ve vybraných destinacích (Řecko, Španělsko, Francie atd.) Reforma je vedena pod heslem: “Nechť pracují stroje, staří lidé ať odpočívají“. Zatím co my se snažíme v rámci reformy posunout odchod do důchodu na hranici 70 let, komunisté v Číně ji chtějí snížit na 50 leta to za pomoci zvyšování produktivity práce zaváděním do výroby nových strojů a technologií. Kdy se u nás mluvilo o tom, co s důchodovou reformou udělá zvyšování produktivity práce. Ten výraz jsem u různých návrhů důchodových reforem vůbec neslyšel.

  OdpovědětVymazat
 8. lide je treba postupovat dle hesel : prace slechti cloveka, buduj vlast posilis mir, milovymi kroky ke kyzenemu cili socialismu a v zapeti za dobrou praci rekreaci! heslo kapitalisty kolik si odpracujes a prispejes na socialku tolik ti to hodi duchodu! kdyz toho bude malo tak netreba plakat anebo nadavat na stat, ze neda nebo dava malo!
  nove heslo: v mladi poradne platit a makat ne pak ve stari ze mam malo plakat! happy 3rd advent too all😂😂😂😂😂😂😂😎😎😎

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nové heslo by Teta Kateřina řekla asi takto: "Mladý ležák, starý žebrák!"

   Vymazat
  2. jo a teta muze pridat heslo jak si kdo ustele tak si lehne!jinak receno tezce na cvicisti lehce na bojisti! jeste jinak receno kdo v pritomnosti mysli a setri ma ve stari za tri!! zivot me naucil ze nikdy nikdo neni "za vodou" a vzdy muze byt hur! aneb not everyday is a holiday😎

   Vymazat
 9. Ja nevím, možná jsem 5. cestu pana Valnčíka dobře nepochopil, ale není to přece nic jiného, než prodloužení odchodu do důchodu, trošku zabalené do barevného papírku. Hraní si se slovy a s čísilky. Prostě co nejdele držet lidi od možnosti čerpat důchod, na který celý život pracovali.
  Už dnes je přece velmi silná motivace pracovat co nejdéle, díky tomu, že je možný souběh důchodu a výdělečné činnosti. Pravda vlhký sen "reformátorů" o co nejdelším odkladu čerpání důchodu to moc neřeší. Ale když člověk pobírá důchod a pracuje, tak aspoń do systému platí a pomáhá ho udržovat. Přijatelný kompromis.
  Průběžný systém žádnou reformu nepotřebuje, je to systém jediný možný. Pod slovem reforma se nemůže skrývat nic jiného než snaha o jeho zničení.
  Co potřebuje, aby by základní parametry byly v souladu, tedy řádně placené odvody v přiměřené výši ode všech výdělečně činných osob a úroveň mezd a platů, která by měla odpovídat vytvořenému společenskmu produktu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel jde asi o to - rozdělit lidi na chudé a bohaté.To by řešilo vše. Směřuje k tomu zejména zdravotnictví,ale i školství a finance. I příjmy občanů se dělí na průměr a nadprůměr s obrovským a stále rostoucím rozdílem. V tom nadprůměru vyčnívají
   stamilionáři a miliardáři. Tací boháči prostě za
   socialistického státu neexistovali a v přírodě nemají opodstatnění. Přerozdělování bohatství světa nemůže být tak rozdílné. Vytváří pak devianty jednotlivce,
   náboženství i malé skupiny co chtějí upravit svět a k tomu vymýšlejí příslušná zdanění,volební systémy a způsoby jak omezit počet obyvatel. Tento trend začal v EU tím,že masmédia pomohla zničit a zkorumpovat levicové strany. Příkladem budiž sešup ČSSD. Její šéfové prostě zběhli k oligarchům.
   I chování soudruhů z ČSSD k sobě navzájem potvrdilo
   jejich zkažené charaktery. Nakonec klesli až tak hluboko,že zrádně volili Klause Mikimause prezidentem místo Zemana. Tím levici v ČR zničili. Obecně chybí
   levicová řešení pro budoucnost. Ta stojí na způsobu
   přerozdělování bohatství společnosti,úrovni vzdělávání a snížení rozdílů mezi lidmi. Oligarchie ovládá vlády,justici,armády i řešení krize s virem.
   K čemu to povede ?

   Vymazat
 10. Kecy úplně o ničem, když nebudou prachy, tak co chcete reformovat! Pokud dojde k nějakému těžkému propadu ekonomiky, což nelze vyloučit, spíše je to stále více pravděpodobnější , tak bude veliká část důchodů jenom tak vysoká, aby lidé neumřeli hladem, na nic jiného nebudou peníze a všechny reformy si můžete strčit za klobouk!!! Ten vyskákaný chocholouš z ČSSD se může snažit jak chce, stejně jde ČSSD po volbách do řitě, tak ať si ještě užije několik měsíců slávy,to se ještě dočkáme do voleb od ČSSD za cirkusy, jak se budou chtít zachránit!!

  OdpovědětVymazat
 11. Právě jsem se podíval na ruské weby. Je tam záznam z jednání prezidenta Putina, kde prezident mává jakýmsi lejstrem a pucuje tam kohosi řádně pucuje. V první chvíli jsem si myslel, že jde o nějakého novináře nebo tak, ale ukázalo se, že jde o jednání s vládou a kartáč dostává ministr pro ekonomický rozvoj. "V zemi roste nezaměstnanost, příjmy obyvatelstva klesají a ceny základních potravin a prostředků raketově rostou. A vy mně zde krmíte jakýmisi pohádkami, že zorganizujete nějaké setkání a schůzky a vše vyřeší antimonopolní úřad. Příčiny růstu cen jsou známé: ve světě prudce roste poptávka po potravinách a ruští producenti se na tom chtějí podílet. Jednak tím, že potraviny vyvezou ze země a také tím, že jejich ceny dostanou na světovou úroveň. Toto nelze v Rusku dopustit.". redaktor uvedl, žer prezident měl v rukou přesná čísla o cenách ve světě i v Rusku a dal panu ministrovi čas na řešení: TÝDEN!! O problému hovořil už v průběhu týdne i premiér Mišustin. Stouply ceny chleba, cukru a másla. Tady nevím jestli jenom másla nebo i olejů, protože v ruština tak označuje oboje. Každopádně má pan ministr o čem přemýšlet.

  OdpovědětVymazat
 12. Podivné je, že paní Maláčová přichází s návrhem důchodové reformy v době naprostého rozvratu státních financí, nekontrolovatelného nárůstu státního dluhu, v době kdy řada firem neodvádí odvody na zdravotní a sociální pojištění, apod. Zřejmě jí vůbec nezajímá, kde se na to vezme !
  OdpovědětVymazat
 13. Pokud budeme protektorátem Německa tak na duchody nikdy nebude všichni nás vysávají jak mohou .Mi jenom mlčíme a čumíme.

  OdpovědětVymazat
 14. Kapitalizmus neuvěřitelně oblbuje lidi , pak se nedivte , že z demokracie se stala darmokracie . Komunisté dovedli počítat a tak všichni občané žili na stále se zvyšující úrovni. Každý rok jsem dostal přidáno a měl jsem průměrný plat a tak jsem si mohl pořídit 2 pok. byt za 30 tis. Kč a splatit jej ve FKSP za 4 roky. Důchod byl také slušný. Tak si volte strany zlodějů , lhářů a válečných obětí !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vše se změní. VĚŘTE VE VÍTĚZSTVÍ Trumpa a BOUŘE!
   Zatčení agenta Cabala v Japonsku změní hru. https://benjaminfulford.net/2020/11/23/arrest-of-cabal-agent-in-japan-will-be-a-game-changer/
   Je čas přepsat historické knihy jako Úsvit svobody na lidstvo. https://benjaminfulford.net/
   Králičí nora – obrázek říká vše : https://www.facebook.com/ota.vesely.1238/posts/712387733026196
   Díky moc za datování, jsi šikulka. Jen jedno mě strašně vytáčí, ale to nemá nic společného s tebou a to jsou pitomí kloni. Lidé, kteří jsou již popraveni, tak pořád figurují za ty původní neřády a pořád něco chystají, upřímně, je to již na palici a i když jsou „vytvořeni“ údajně pro oklamání lidstva, tak co já vím, tak to probuzené lidstvo již pěkně s..e. Již to nemůžu napsat jinak, protože jak slyším jména popravených, kteří pokračují dále jako klony,hrůza.Jak to vnímáte vy ? Pěkný den všem.

   Vymazat
 15. https://www.czechfreepress.cz/amerika/nadchazejici-dny-budou-definovat-republiku-ktera-bude-trvat-po-staleti.html
  https://ac24.cz/en/-/bourlivy-potlesk-a-podpora-nejen-v-ulicich-americky-prezident-vystoupil-na-fotbalovem-stadionu?

  OdpovědětVymazat
 16. V dnešní době, když někomu teče do bot, tak spásu hledá v komisích a reformách. Nepřetržitě třeba reformujeme školství, výsledek je dost mizerný. Spousta lidí mluví už léta o reformě EU, což je samozřejmě nemožné, kdo jednou drží moc, tak se jí akorát snaží utužit a rozšířit.Takže se EU zreformuje maximálně do Spojených regionů evropských s centrální vládou. Atd. Kolem důchodů taky se hemží pořád nějaké komise, které plodí spoustu učených reformních teorií. Věc je však docela jednoduchá. Ti co pracují a odvádějí daně, platí, mimo jiné, i důchody té starší generaci. Kolik se vybere, tolik se vyplatí, co chybí se doplatí ze státní kasy, zase z daní. Máme ovšem relativně nízké platy, takže nemáme ani na vysoké důchody. Navíc máme rovnou daň z příjmu, protože to je prý nutné pro hospodářskou prosperitu. No nevím. Ti, co si skutečně žijí na vysoké noze mají všichni daň progresivní. Dokonce tam zdaňují i důchody. Rovnou daň má v EU, kromě nás, pokud vím, jen Slovensko, Lotyšsko, Estonsko a Rumunsko. Jinde vím jen o Rusku. No, že by si tam mohli lidi zrovna moc vyskakovat se mi nezdá. Každopádně tím máme i méně na důchody. Šetřit na důchod se moc nedá, protože úroky nejsou prakticky žádné a možná budou i záporné. Peníze vždy bude znehodnocovat nějaká inflace. Nad tím bdí ČNB.Fondy taky vesměs nic nevynášejí, snad některé rizikové, ale tam je velká naděje, že přijdete nakonec o všechno.Investovat miliony do koupě třeba bytů nebo výhodných pozemků si asi může dovolit málokdo. Pracovat po nároku na důchod v některých povoláních lze,ale moc velkého zvýšení důchodu tím nedosáhnete. Pracoval jsem do 70 let, tak to vím. Navíc zabíráte místo těm mladším. V kapitalismu je někdy a někde pracovních míst dost, ale zase přijde doba, kdy je jich málo. Prostě vyplatit můžete na důchody jen to, co vyberete nebo v rozpočtu uberete z něčeho jiného, či si půjčíte. Co na tom chce někdo reformovat teda nevím.Doma si asi taky nedáte želví polévku za tisícovku, když máte v kapse stěží na držkovou.V podstatě každá ta "reforma" je jen příjemnější slovo pro snížení výše důchodů, protože důchodců přibývá více než pracantů platících daně. Stejně jako za socíku "úprava" cen znamenala jejich zvýšení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tak. Průběžný systém je jediný funkční, dokud funguje stát. Fondy? To je tak na rozkradení. Akorát ta dršťková polévka mi tam při ceně držtěk nesedí, tak spíše česnekačka.

   Vymazat
  2. Velice jasný a přesný názor, také lze doložit přesnou ekonomickou analýzou, že v nestabilním ekonomickém prostředí / záporné úroky a další systémové "poruchy" ekonomiky !! / nelze žádnou reformu důchodů provést! Bude se "reformovat" , jak to přijde a je zcela jasné , že v budoucnu to bude z výšší důchodů velmi nahnuté!! Matematika je neúprosná , jsou ve hře tyto parametry, věk odchodu do důchodu, hodnota důchodu, "doplácení" z rozpočtu z daní a to je velice jednoduchá úvaha, kde moc manévrů nemáte!! ČSSD se snaží ještě nahnat nějaké politické body zbytečnými a zoufalými pokusy, ale je to marné, ta jde z politiky po volbách a nikdo jí už nezachrání!!

   Vymazat
 17. Radim Valenčík:
  Zde postupně uveřejňuji svůj komentář k příspěvkům do diskuse na toto téma:
  https://radimvalencik.pise.cz/8717-covi-kavicka-17-12-cr-8235-usa-2842686-co-dal.html

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.