Reklama

úterý 22. prosince 2020

Schneider: Jsou Timothy Snyder a papež František komunisty?


Jan Schneider a -rp-

22. 12. 2020  PrvníZprávy

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) dala vládě premiéra Andreje Babiše podmínku, při jejímž splnění schválí rozpočet na příští rok, píše Jan Schneider v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

(Na snímku Jan Schneider - bezpečnostní expert)


Andrej Babiš se zachoval jako Princezna Koloběžka ve Werichově pohádce, podmínku splnil i nesplnil. Oněch požadovaných 10 miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany vyňal, ale po schválení rozpočtu je tam prý vrátí. Všichni se přitom tváří, jako by armáda musela jít žebrat, když nedostane těch 10 miliard na lampasy, fedrpuše, pozamenty, kyrysy a šavličky!

Z podnikatele Babiše, který měl péči o prospěch státu, se tak stal politik Babiš, který se stará o své politické přežití, ať to už bude pro stát znamenat cokoliv.

Podstatou sporu je totiž názor, vycházející z původní správné teze premiéra Babiše v dobách, kdy chtěl řídit stát jako firmu, že je potřeba s rozpočtovými prostředky zacházet odpovědně, aby stát – stejně jako firma – nezkrachoval, ale naopak prosperoval.

Majitel firmy přece třeba v případě hrozící povodně nenakoupí pro firmu pistole. Což znamená, že v době koronakrize, těžce devastující ekonomiku, nebude utrácet za vrtulníky (nota bene cizí provenience) na zahraniční mise, které jsou součástí Západem vyvážené destabilizace asijských a afrických regionů, v jejichž důsledku se pak zdvihají migrační vlny, devastující Evropu.

V intencích odpovědného hospodaření by bylo naopak vynakládat prostředky na zmírnění migračních tlaků v zemích původu, tedy nepomáhat je rozvracet, protože nekontrolovaná masová migrace s sebou nese i různé nemoci. V době koronakrize to jednoznačně znamená namísto zbrojení posilovat opatření k zamezení šíření pandemie a ke zvyšování odolnosti ekonomiky.Zajímavé je, že podobně jako komunisté se k tomuto rozpočtovému dilematu vyslovil americký, těžce antikomunistický historik Timothy Snyder ve své poslední knize „Nemocná Amerika“. Konstatuje, že Donald Trump nazval epidemii "válkou", což vede k dobré otázce, kolik asi virů zastavily americké roční výdaje na zbrojení (700 miliard dolarů). Odpovídá lakonicky, že žádný virus nezastavily, a dodává, že peníze určené na obranu by našly lepší uplatnění v ochraně veřejného zdraví.

Není to žádný nový objev. Kritikou nenasytného vojensko-průmyslového komplexu se zabýval ve svém posledním projevu v lednu 1961 též antikomunistický americký prezident Dwight Eisenhower, s tím, že vláda se mu musí bránit, protože možnost zvyšování jeho nežádoucího vlivu existuje a je nebezpečí, že bude vzrůstat.

A komunismu tradičně nepříliš přející papež František v těchto dnech řekl: „Kolik zdrojů je vynaloženo na zbraně, když by přitom mohly být použity na významnější priority, na zajištění bezpečnosti jednotlivců, na podporu míru a integrálního lidského rozvoje, na boj proti chudobě a na poskytování zdravotní péče."

S výše uvedenými stranami a osobnostmi můžeme v mnoha dalších případech nesouhlasit, a to až zásadně. Tím zajímavější je proto jejich názorová shoda na to, zda dát – obzvláště v době koronakrize – přednost zbrojení nebo ochraně společnosti. Je to bezpochyby dáno tím, že tyto názory nejsou ovlivněny vztahem ke komunismu, ale jsou podloženy použitím selského (podnikatelského) rozumu.

V rozporu s ním však vlády mnoha států plní tajná přání vojensko-průmyslových (a nyní i farmaceuticko-průmyslových) komplexů a postupují přesně podle scénáře, který popsala Naomi Kleinová ve své prorocké knize „Šoková doktrina“ o vzestupu kalamitního kapitalismu, který využívá kalamit, katastrof, neštěstí a krizí v privátní prospěch. Technologie ovládnutí společnosti „šokem a bázní“ zneužívá kolektivní strach coby zbraň, kterou paralyzuje společnost jako celek.

Modem operandi je realizace vládních rozhodnutí, která sama o sobě nejsou protizákonná, ale jsou uskutečněna ve chvílích, kdy společnost je v šoku, způsobeném kataklyzmatickými událostmi. Změny jsou provedeny rychle, nezvratně a v takovém rozsahu, že v podstatě paralyzují jakýkoliv odpor, protože demokratické kontrolní mechanismy jsou v podstatě nefunkční, neboť lidé mají starost o základní přežití.

Mnoho lidí napadne, zda tento faul s fiktivním vynětím rozpočtových prostředků nedosáhl již takové hrubosti, že by si vláda zasloužila nejen žlutou, ale přímo červenou kartu. Zkušenost nám však odhaluje drsnou realitu, že opozice by byla ještě horší, že by zbrojila nejen na minulou, ale i na předminulou válku.

Co v tomto předsvátečním období říci po těch „jobovkách“ na závěr optimistického? V nejlepší české tradici můžeme snad jen sarkasticky konstatovat, že budoucnost nám nabízí pouze výběr podobný tomu, co již v útlém věku zjistila jedna zvídavá holčička: „Mamá, když se vdám, dostanu takového muže, jako je papá?“ – „Ano, zlatíčko.“ – „A mamá, když se nevdám, zůstanu taková kyselá stará panna, jako slečna Winternitz?“ – „Ano, srdíčko.“ – „To pak ale tedy, mamá, nemáme my ženy moc nadějné vyhlídky - ?“26 komentářů :

 1. Čistě z logiky věci, pokud otroci vychcípají, nebude je nutno bránit (samozřejmě ironie). Navíc, kdo by je vlastně bránil, když i v armádě jsou otroci?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. he,he,he... dobře řečeno, pane Zhnusený! Ovšem na druhé straně přísloví říká, že kdo nemá otroka, je sám sobě otrokem...:-)

   Vymazat
  2. 6,54
   Pokud budete povýšený nad materialismem, budete svobodný. Pokud vás ovšem nezotročí systém.
   Zapomněl jste na Diogéna? Právě kvůli materialismu jsme se stali otroky. Všichni jsme chtěli vlastnit domy, byty, auta,... A protože jsme to chtěli hned, půjčili jsme si na to. A dluhy z nás udělaly otroky.

   Vymazat
  3. Re (10:05):
   To já mám zas pocit, že otroka dělá z člověka mj. i jeho skutečné (podřízené) postavení ve společenském systému produkce a dělby práce a jeho (ne)vlastnický vztah k výr. prostředkům!
   Souhlasím s vámi v tom, že bezduchý konzumerismus (a oblíbené zážitkářství/požitkářství) je sice svůdně dlážděnou ale stále jen cestou do pekel. Vede totiž k iracionálnímu hromadění a nadspotřebě, a tedy i drancování lidských i přírodních zdrojů jinde.

   Vymazat
  4. 10,52
   Ale proto se zmiňuji o systému. Jedna ze základních lidských potřeb je bydlení. Pokud srovnáte ničím neregulované měsíční nájemné a měsíční splátku hypotéky, asi se obě částky nebudou výrazně lišit. I proto značná část lidí dává přednost pořízení vlastního bydlení před nájemním bydlením. Ale neplacení obou vede ke stejnému konci. Bezdomovectví.
   A tak se značná část, zejména mladých, stává otroky střechy nad vlastní hlavou. Přidat k němu můžete i auta na splátky. Ve městě je auto otázkou luxusu. Na vesnici je auto otázkou přežití. Bez auta se nedostanete do práce, k doktorovi, na nákup a často nedostanete ani děti do školy. Navíc potřebujete auto spolehlivé. Zaměstnavatele nezajímá, že nemáte na nové a to staré vás co chvíli někde nechá.
   Tak že takto z vás systém nenápadně udělá otroka přes pořízení základních životních potřeb, i když se budete zuby nehty bránit nerozumnému zadlužování.

   Vymazat
 2. Teď jsem se od MaP dozvěděl, že Jourová je roz. Špaková a její otec byl držitelem konspiračního bytu. Prostě genetická výbabva je předpokladem úspěšného parazitování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jste se dozvěděl hodně pozdě. Na Map je o ni zmínka několikrát a dokonce i nějaké ty dokumenty, které se týkají Jourové.

   Vymazat
 3. Ten, kdo vidí jak je "naše armáda" koncipována, jaké jsou její skutečné úkoly pochopí, že tu nejde o "naši armádu" a naši bezpečnost, ale o docela něco jiného.

  OdpovědětVymazat
 4. Ukázalo se, v jak nesmyslné době žijeme. Zatímco na covid umírají lidé ve všech zemích, vojenské bloky zbrojí usilovněji než v minulosti. Pokud by platilo aspoň něco málo z těch ušlechtilých hesel, kterých mají politici od rána do večera plnou hubu, vrhly by se prostředky místo na rakety, letadla, ponorky a tanky na vývoj bezpečných vakcín a na přípravu kapacit pro případ, že přijde ještě horší pandemie. Spíše to ale vypadá, že vojáci všech stran budou cvičeni na boj v rouškách, aby se proboha někdo nenakazil, než ho ten druhý zabije. Takhle dnes funguje naše civilizace.

  OdpovědětVymazat
 5. Smyslem "levice" byla vždy starost o většinu občanů - situovanou pod těmi 5% co vlastní většinu světa. Kde je levice která by jasně podpořila ochranu lidí před virem a omezila zbrojení ? Zbytečky KSČM se o to alespoň stydlivě pokoušejí. A mají pochopitelně pravdu. Takový je dnešní
  život v "demokratické" ČR kde média jsou v rukou těch 5% a "děsí" se omezení zbrojení. Co si lidé počnou bez děl,bomb
  a dronů. Kdy bude mít nejsilnější blok na světě dost
  zbraní ?

  OdpovědětVymazat
 6. Řítíme se do řízeného průšvihu a peníze na nepotřebné staré us zbraně budou vyhozeny oknem. Jste měli vidět jak ve sněmovně flanďák vyřvával o prozápadním postoji a nějaká ČR ho absolutně nezajímá.

  OdpovědětVymazat
 7. Doufám, že si tu babišovskou skrčku komunisté nenechají líbit! Takhle, jak na příkladu 10mld. rozpočtové rezervy ukázal Babiš, jednat může jen nefalšovaný podrazák.
  Takovému dávat podporu či tolerovat jej, je ovšem hodně na pováženou!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:56
   Soudruhu Opluštile, už konečně uznejte,že ti vaši komouši u nás končí, Vy jste jeden z posledních rudých fosilních soudruhů, desetiletí strávené u armády na vás zanechalo nesmazatelně následky.

   Vymazat
  2. Útočit na poražené "komouše" jejichž vedení přeběhlo
   na druhou stranu - viz. např. soudruzi Dlouhý,Pavel,
   Rychetský atd. - je levné. Svědčí to o vyčůranosti
   útočníků. Možná se ale té původní teorie bojí a kadí z toho bobky. Útok na levici dnes kdy je poražena všude - kromě excelentní Číny - je laciné. Až se lidé v důsledku krizí vrátí k příčinám zásadních problémů na světě - jako je zbrojení, války a obrovským rozdílům mezi oligarchií a tím zbytkem - budou možná volit zcela jiné řešení než nabízí málodůvěryhodná EU.

   Vymazat
 8. Pokud chce Babiš politicky přežít, musí zaplatit tradiční výpalné americkým zbrojovkám. Přes to vlak nejede!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsme pouhym vazalem a pomocnikem kolonizatora USA. Bohuzel to stale spousta lidi nevi a mysli si, ze nasi poltitici neco proti tomu zmohou. Kdo je jen trosku nekonformni jako Babis, toho vystavi neskutecne stvanici, aby ho odstranili.

   Vymazat
  2. 13'36
   No vidíte Václav, já jsem spokojený a pyšný na takové přátelstvím jako je s USA, záruka toho,že nás rusák zase tak jako v 68 r. neobsadí na více jak 20 roku.

   Vymazat
  3. 15:58
   No no, nekritický obdiv k velmocím je daň, kterou platí dosud mnozí z nás. Je to škoda, přiznám se, že i já jsem prošel vývojem obdivu US od žvÿkačky, přes amerikána (tramptornu), gramodesky, filmy k pochopení, že všude žijí normální lidé a jejich vrchnost. Dnes když vidím tóčo okolo volby prezidenta, si přeji neopisovat chyby od US. Přitom tam mám kamaráda se stejnými problémy jako mám já a oba se bavíme stejným pokrytectvím našich elit. Možná dnešní mládež, bude mít víc prostoru a času poznat a dřív pochopí, to co mi trvalo hodně let. Zrovna dnes je zase v klatbě Rusko, není lepší řešení, než se tam vypravit, nejlépe neorganizovaně mezi normální lidi. Povedlo se mi to, ještě před krizí s Ukrajinou a prozradím, že tam jsou taky prima lidi, jen o politice se raději nebaví.

   Vymazat
  4. Václave, Babiš je nekonformní jen zdánlivě. Pro koblihy vypustí pár silných slov, ale jinak se stačí podívat, kde je situována v EP frakce Renew. Po příštích volbách to zabalí komouši a uvidíte, s kým bude koalice.

   Vymazat
  5. Právě se dovídám, že v GB je soudně beztrestné urážení. Je to zdůvodněno svobodou slova. Tak opět jsem vyléčen z naivního obdivu k Británii a vlastní představy svobody slova. Byl jsem vychován k slušnosti, ale nikdy k pokrytectví, či prudérnosti. Proto osvobozující rozsudek nad nenávistným vulgarizmem v Anglii mi vzal dech. Svobodu slova si nikdy nebudu nahrazovat sprosťárnami. Každý máme svobodu volby.

   Vymazat
 9. Ne nejsou,na rozdíl od vás starého komouše.Šnaider.!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Unknown22. prosince 2020 15:51
   Schneider jest jeho pravé jméno. Měl by jsi si nějak ty nálepky označit. Velmi lehce by jsi při tvé inteligenci a chuti nálepkovat mohl onálepkovat sám sebe.

   Vymazat
  3. Dežo 15,51
   Schneider byl za bolševíka na černé listině, blbče. Mimo jiné byl bubeníkem v Plastic Peaple. Ale to ty, novodobý Pavlíku Morozove, nemůžeš znát.
   Když chceš trolit a máš dutou palici, měl by jsi si vzít alespoň na pomoc google.

   Vymazat
 10. Každý kdo podporuje parazitizmus je v skrytu také třeba takovým malým parazitečkem. To že v tom systému musím žít, neznamená že s nimi musím výt. Dá se žít i normální život.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.