Reklama

čtvrtek 24. prosince 2020

Šunkový salám? Přirážka 85 procent. Hořčice 120. Odhalen důvod odporu proti „povinným" českým potravinám

rozhovor s Mgr. Ing. Jarmilou Dubravskou, PhD.
 
24.12.2020   ParlamentníListy

„Jsou tady stále tací, kteří usilují o likvidaci českého zemědělství a potravinářského průmyslu. Pod rouškou dobrých úmyslů, ale já říkám, že čert nikdy nespí, a proto je třeba dokola vysvětlovat, jaká je skutečnost,“ říká odbornice na zemědělství a členka EHSV Jarmila Dubravská.

(Na snímku Mgr. Ing. Jarmila Dubravská, PhD., členka Evropského hospodářského a socialního výboru)
Podílela jste se na přípravě pozměňovacího návrhu o potravinách a tabákových výrobcích, ten měl být projednáván ve Sněmovně v polovině prosince. Jaká je situace dnes? Došlo k posunu?

Jedná se o pozměňovací návrh č. 6922, kterým se mění zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, konkrétně tedy o jeho schválení. V Poslanecké sněmovně se rozpoutala diskuse k návrhu rozpočtu a třetí čtení se opět odkládá. A protože čert nikdy nespí, tak se objevil otevřený dopis čtyř organizací. Podle něj je v praxi pozměňovací návrh nekontrolovatelný, nerealizovatelný, poškodí spotřebitele, ohrozí export, poruší pravidla vnitřního trhu, tím, že nezavedeme zákon, kterým ve skutečnosti zabezpečíme pro každého obyvatele České republiky kvalitní domácí čerstvé zboží za přiměřenou cenu. Podle mého výrazně levněji, protože když dovezenému zboží, kterému nekonkuruje domácí zboží, jeho ceny stoupají do nesmyslných výšek.

Tak jak to opravdu je a proč tak urputně bojuje obchod? Jde mu zdraví nás všech o naše dobro? Ne, jinak by se k návrhu postavil tak, jak vláda ve Francii. A zákon by u nás platil již dva roky. 


V ParlamentníchListech jsme již novelu řešili několikrát, mohu poprosit jen o krátké připomenutí, o co konkrétně jde?

Zákon má narušit monopol maloobchodních prodejců, a proto ten povyk, kteří preferují dovoz jakéhokoliv zboží, často bez ohledu na kvalitu, nejdůležitější se stává cena, a mnozí mají jediné heslo: „Co nejlevněji nakoupit a co nejdráž prodat“. Velmi důležitým artiklem dovozu jsou potraviny, které v cenách prodávaných pod výrobní náklady vytlačují kvalitní domácí potraviny z krátkého dodavatelského řetězce. Jak je to možné? Rozumné a bohaté státy dotují několikanásobně výrobu potravin proto, aby je pak mohly vyvážet do jiných zemí. Z důvodu efektivnosti výroby je nutné vyrábět veliké objemy, pak jsou náklady nižší. Proč asi Španělsko za poslední desetiletí zvýšilo svoji výrobu vepřového masa na současných 373 procent soběstačnosti? Vyrábí téměř 4krát více, než je domácí spotřeba.

Když přestaneme vyrábět určité potraviny (komodity) nebo z důvodu levných dovozů dojde k následnému snížení objemu domácích potravin, nastavují prodejci nehorázné ceny a zdražují neúměrně potravinářské zboží. Že je to lež? Ne, všude kolem sebe vidíte příklady. A v době pandemie to můžeme považovat za zvěrstvo, takhle profitovat na úkor domácích výrobců a domácího obyvatelstva. Příkladem jsou jablka, když v letošním dubnu byla vyprodána česká jablka, cena na pultech maloobchodu se zvýšila na 50 až 70 korun za kilogram. Po nové sklizni domácích jablek v září poklesla cena na 29 až 40 korun na kilogram. Co je na tom nejsmutnější? Producent jablíček dostává cenu 7 až 12 korun za kilogram, a to ještě z toho platí „bedýnkové“ nebo nálepky na jablka. A prodej pro nás spotřebitele? Ten je za výše uvedené ceny.Problém jsou nejen dotace, podnákladové ceny, ale také samotný maloobchod?

No ano. Samotné ministerstvo zemědělství přiznává, že marže v maloobchodě jsou vysoké, jako příklad uvedlo ministerstvo šunkový salám s 85procentní obchodní přirážkou, hořčici se 120procentní, tvaroh se 100procentní obchodní přirážkou. Když si kupujete tvaroh za 20 korun, tak vězte, že výrobce ho prodal za 10 korun, musel tvaroh vyrobit, zabalit podle požadavku prodejce, uskladnit, dopravit do skladu maloobchodu. To vše za 10 korun. A maloobchod? Tvaroh ze skladu dopravil na pult. Ministerstvo uvádí: „To jsou skutečně marže, které mají obchodníci a ten zemědělec, nemůže nebo nemá absolutně vliv na konečnou cenu.“

Dalším příkladem z letošního podzimu jsou brambory, které se vykupovaly od zemědělců od 1,5 do 3 korun za kilogram a v akci byly za 15 korun za kilogram, běžně však za 20 korun za kilogram.


Počkejte, ale kde tedy leží ta přirážka? A kdo ji platí komu?

No my všichni maloobchodu a peníze odtékají za hranice naší vlasti. Přidaná hodnota jde pouze prodávajícímu a ten, kdo zabezpečuje to nejnáročnější, to je celou výrobu, je tlačen ke ztrátě a z tohoto důvodu postupně tuto činnost opouští. To je důvod, proč i přes dotace některé komodity nevyrábíme nebo je vyrábíme jenom okrajově. I přes dotaci na výrobu nedokážeme dlouhodobě prodávat zboží pod nákladové ceny.

Spotřebitel tedy platí nehorázně vysoké ceny za dovozy s neúměrnou chemickou ochranou. Mimochodem, víte, že některá dovezená jablka mají v průmětu 27 postřiků? Vzdálené dovozy navíc zvyšují uhlíkovou stopu. Tak je to u řady potravin, jako je ovoce, zelenina, vepřové maso, drůbeží maso, vejce a další poživatiny, ve kterých jsme byli v roce 1990 soběstační a ještě jsme exportovali potraviny do zahraničí. Ne však neúměrně chemicky ošetřované nebo závadné. „Západ“ od nás vždy kupoval jenom kvalitní zboží.

26 komentářů :

 1. Teď si představte, že by tyto zisky zůstávaly v republice. Tak je to ze vší výrobou a to nemluvím o bankovním sektoru. Parazity nemůžete nikdy nasytit. Věřit v milosrdný kapitalizmus je bláznovství.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nezapomente,

   kapitalismus bez privlastku,vychazejici z gangsterismu a privleceny na hrbete pana "presidenta ODS" je pricina nizkych tretinovych mezd.
   Dokud tu nebude nikdo,kdo by chtel napravu v podobe
   Solidarniho statu muze se tady diskutovat doneknecna a nikdy kladivo neuderi na hlavicku.
   Proto zkuste diskusi,jak si kazdy tento stat predstavuje nebo taky ne!
   jinak budeme ohlupovani dalsich 30 let a jeste se nam budou smat,ze odborovy prdak je clenem ASPEN INSTITUTU,stejne jak nami zvoleny pohlavar..
   No ni?

   Smazat
  2. Jinymi slovy,

   tvorba cen se ridi podle oblasti,ktere plati plne mzdy tj ne jen tretinu.
   Vyssi platy znamenaji i vyssi vyber dani,proto tam statni kasa zvoni... atd!

   Smazat
 2. To je právě ono proč to nechtějí sloužit cizákům je pro ně přednější než vlastní národ.

  OdpovědětSmazat
 3. Dovolím si tvrdit, že uváděné skutečnosti o předražování zboží u prodejců jsou známé již dávno. A nikdo proti tomu nic nedělá, zejména pravicové vlády si s tím problém nedělají. Těžko pochopitelné je to u těch potravin, které si dokážeme vypěstovat doma. Např u masa, prodejci raději dovážejí levnější vepřové, kuřecí či jiné v zahraničí, kde mají vyšší dotace a naší zemědělci nejsou schopni pak konkurovat cenám ze zahraničí. Jak si to důkladně hlídal Trumf, na zahraniční výrobky levnější než doma uvaluje cla a tak tlačí např. na Čínu, ale i Rusko. A v současné době nevidím u nás, že by se tím chtěl někdo zabývat. Podpora i podvodnému podnikání je neomezená!

  OdpovědětSmazat
 4. Tento problém je jen součástí řetězce demontáže našeho státu. Díky naprosté absenci opozice byl proveden výprodej průmyslu, naprosto zpřetrhány zemědělskopotravinářské vztahy a uvolněný trh byl věnován zahraničním korporacím. Poděkování za tento stav platí domácí 5.té koloně a divadelní opozici. Nedivím se, že pro cizinu jsme levné sousto.

  OdpovědětSmazat
 5. Dusledek naseho vstupu do EU. Jsme lacina pracovni sila v podnicich vlastnenych zapadnimi chazary. Odbytiste subvencovanych nekvalitnich potravin za zapadu, striknutych Round up a pesticidy, maso hormony a antibiotiky. Obcane druhe kategorie, ktere si zapadaci kdykoliv namazou na chleba za pomoci jejich poskoku v nasi politice a v mediich. Neustale odtekaji od nas nezdanene zisky podniku, ktere nam ukradli. Jsme kolonii zapadu se vsim vsudy.
  Uslintana vzteklina, rusofobie a nenavist ke vsem, kdo v tomhle otrokarskem radu US chazaru z Deep Statu jeste neni pod jejich bicem!!!!

  OdpovědětSmazat
 6. 5. kolona pomocniku chazaru z Deep Statu ve vlade a v mediich pracuje proti nam obcanum a stara se, abychom chazarum odevzdali i posledni zbytek suverenity, nakupovali pouze US zbrane a elektrarny.
  Zpolitizovali i elektrinu, nesmime ji vyrabet s technikou jinou nez americkou, ktera je zaostala a predrazena!

  OdpovědětSmazat
 7. Vidím to jednoznačně, a sice tak, že zatímco dříve byl nepřítelem komunismus, tak dnes je to Evropská unie.

  OdpovědětSmazat
 8. 12:35
  Jen díky za EU, NIKDY se neměli naši lidé,tak dobře jako dnes.Tohle neokecáš.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, to je hodně velká otázka, když si vzpomeneme třeba na 70 tisíc bezdomovců a milion lidí v exekuci...
   Nicméně, v každý jeden rok od r. 1948 do roku 1989 se na dalo na tuto otázku tehdy odpovědět mnohem jasněji - nikdy se neměli lidé tak dobře jako dnes...
   Tak čím se to pokoušíte tak demagogicky argumentovat ?
   A když se srovná skok za 31 let, tj od 1958 do r. 1989, tak tam je na rozdíl od posledních 31 let skok naprosto jasně čitelný, rozpoznatelný a nezpochybnitelný ve všech oblastech života.

   Smazat
 9. Unknowne 13:27, vaše naivita opisující ta nejhloupější hesla mainstreamu, je okouzlující. V celé své historii se lidstvo, krom případů přírodních katastrof, pandemií a válek, má setrvale jak nikdy předtím.
  Když tak opěvujete současnost, nebýt tak viditelně, znamenalo by to naprostou prohru režimu. Prohru režimu to ovšem znamená i tak, pokud kdo pochopí, za jakou že se tak máme cenu a navíc, že přibývá těch, kteří se mají hůř a hůř, než se kdo měl, například, za komunistů.
  Takže vy chytráku 13:27, kde jsou ony biliony korun za prodaný, rozkradený a i jinak zmarněný národní majetek, kdo splatí všechny ty narůstající dluhy státu, hospodářských subjektů i domácností?
  Pokuste se chatrnost celé té stavby, kterou tady vytrvale adorujete, pokuste se celou tu její falešnost věcně vyvrátit. A jestli to nedovedete, tak sem se svými hloupostmi raději nelezte. Jen se ztrapňujete.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jásat nad tím jak se máme vždyť je to pokrok.Stejně tak byl pokrok životní úrovně jak jsme žili v roce 1948 a 1985 to byl také skok.Bolševika jsem nenáviděl a neměl s ním nic společného,stejně tak mám rád EU dnes. Co do kvality jídla tak jen vzpomeňte jak chutnal třeba obyčejný český Ementál a nebo Madeland a jak chutná dnes co se jmenuje stejně.V jednom je pravda že nás kapitalismus dovedl k tomu odevzdat práci až mám pocit že jsem byl placen lépe v socialismu. Neříkám že tu svobodu v práci mněli všichni.

   Smazat
 10. sudruzi co jste si zasadili a vycinkali v 89 tak
  tak to sklizite! at ta ci onak faktem zustava ze dobre jiz bylo a ze kapitalismus ukazuje svou odvracenou tvar!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzpomeňte na ty pocintané ulepené stoly v hospodě a jak se po chvíli přilepil pulitr ke stolu, to byl slad. Dnes se vám takového nic nestane, je to je jen voda.

   Smazat
  2. Tradicne cesi vyborne varili vsude v Evrope ,ve Vidni a dokonce i v jidlem proslule Francii kde bohaci a restaurace/ceska kavarna Prokop je nejstarsi ve Francii/ ,casto meli ceske kucharky a kuchare.
   Doma levne potraviny meli vzdy vysokou kvalitu a jeste chutnaly jako nic na svete.
   Vyrobky nejen potravinarske nase byly proslule v celem svete..Kvalitou a chuti.
   Zadny svindle.
   Kdyz pivovar uvaril varku piva sli zamestnanci ochutnavat ,lavici polili pivem a starek /zodpovedny a vyrobu/si na ni sedl. Kdyby se po chvili neprilepil,ihned by vyslo najevo ,ze pivo nemelo patricnou kvalitu.
   Pamatuji si na porad v CT , kde expert se zavazanyma ocima ochutnaval vzorky piva z ruznych pivovaru a spolehlive vzdy uhadl vyrobce.
   Velmi rychle po 1918, jsme zaznamenali uzasny vyvoj tedy pravy hospodarsky zazrak, bez opakovane pomoci zapadnich miliard jako vedle v Nemecku, ve vsech odvetvich cele spolecnosti.
   S USA jsme meli aktivni obchod 7 milionu dolaru v dobe krize..S Evropou a svetem jeste vice.
   Obrovska castka, na malou samostatnou zemi od 1918 zemi.
   Prodat nove auto napriklad vzduchem chlazene , projeli se vyrobci, Aero, pres celou Saharu.
   Casto mne napada ,ze Mnichov byl take za ucelem odstranit hospodarskou konkurenci a lide tezce nesli zpomaleni takoveho vyvoje,po 48.
   Take komunisti nemluvili casto pravdu a znarodneni nebylo v pravde znarodneni ale platili za nej obrovske miliardy dolaru tovarnikum do zahranici.
   Vitkovice a zeleznice patrily napr. Rotschildum, dale prumyslovy sever ,kde velkofabrikanti s povolenim komunistu se stehovali i do Izraele a dostavali miliony odskodneho a se vsim majetkem..
   Pak nezbyvalo casto na pense.
   Cesi byli nejkvalitnejsi delnici a pracujici v celem svete.
   Proto se do Ceska investovalo s velikymi zisky.
   Jeste na Svetove vystave v Bruselu 1956 jsme vyhrali a doslova oslnili svet..
   Jestlipak se nekdy dockame vrchnosti, ktera nelze a nepodvadi..
   Cas ukazal , jak ti bojovnici za svobodu po 48 /i v moji rodine/vetsinou bojovali za vlastni prospech a umirali jako treba M.Horakova a za co ?
   Za zapad ktery povolil a umoznil fasistum okupaci,vyrobil a pouzil atomove zbrane na /zlidicovani ve velkem/civilni populaci, za valku v Koreji,masove bombardovani civilni populace v Evrope pod rouskou valky proti fasismu..A jejich nekonecne dalsi agrese po valce.
   A proti Sovetskemu Svazu a Rude Armade, kteri nas z toho vseho nejen osvobodili,ale tez vysvobodili ?
   Soucasti naseho vyspeleho hospodarstvi byli germani ze Sudet, kteri obrovsky bohatli na vyvozu, nez zesileli sami proti sobe destruktivni nenavisti.
   Nikdy,opakuji nikdy se german nemel tak dobre a nikdy nezil tak svobodne jako u nas...Ani za Rakouska.Nikdy.
   Je ale zaroven faktem a skutecnosti, ze nas rusove neosvobodili do prvni republiky, coz si Cesi tehdy a samozrejme velmi prali..

   Smazat
  3. Globalismus zavedeny asi pred 40 lety znamena organizace absolutniho mozneho vyvozu a dovozu a tim moznost prudkeho a neustaleho zvysovani cen vyrobku kseftari,kteri si vyrobky predavaji a predrazuji pro lokalni trh.
   Zaroven s tim prislo velke snizeni na kvalite a utok na ovzdusi nasi planety.
   Korporace se tak zbavily zodpovednosti za vyrobky. Bohatnou na zakaznicich v zahranici,kteri si tak nemohou ani stezovat. Neni komu.Nebo prilis daleko.
   Lide nakupujici na celem svete take nemaji moznost koupit jinde/hlavne potraviny/,kdyz konkurence se snizila a nebo uplne zmizela.
   Korporace globalne vladnouci trhu spolupracuji a koordinuji sve cinnosti za tim ucelem.
   /Vyrobky masivne cestuji po celem svete/.
   Zaroven s tim se vymrstily v mediich pokrytecke propagandy a Nobelovy Ceny za zlepseni ovzdusi /Gore a spol./...
   Kdyz napriklad ..
   Cesnek se dovazi z Mexika az do Australie /zeme s vyspelou agrikulturou a vyvozem potravin/, kde zrejme neni mozne cesnek pestovat ? Opravdu ?
   Ani trochu..?
   ..neni ,doufam ani ted o vanocich vubec dulezite se posmivat lidem , kteri v duvere a nadeji a kdy pravo a spravedlnost byly plne na jejich strane, demonstrovali nejen za sebe, ale za nas vsechny a za lepsi zivot pro sve deti a byli podvedeni parasitickymi hyenami ,predstirajicimi /s pomoci giganticke masinerie fake medii a politiku a miliard dolaru denne v celem svete/,ze jsou jedni z nich.
   Posmivat se anonymne obetim ,neni zrovna neco dobreho a ukazuje ,upozornuje nazpet na autora prispevku a jeho dusevni uroven a stav..
   Dokazuje tez /vysmechem/, ze neni schopen ani zakladni solidarity/soucitu s obetmi, nezakonnych podvodu, lzi,spatnych skutku ,dodnes pachanych na ne ze vsech stran a ohrozujici i zaklad, zivot, zdravi, nas vsech ...A nejen v CR.
   Tedy vysmiva se tak i sam sobe..

   Smazat
  4. Potvrzuji test kvality piva i jinde. Naš stařéček, tak s ostatními sedláky testovali na Hané novó várku piva z Litovle. Nekteří nosili i kožené gatě a na tech lavica držela fest. Zajímal by mne stejný test dnes.

   Smazat
 11. ...žvanění, žvanění a nic než žvanění - tak založte český supermarket, vybudujte obchodní řetězec jen s českými potravinami, kde budou ty vaše úžasně nízké ceny, všechny zisky zůstanou v česku a je vymalováno - zahraniční markety budou prázdné!!!

  OdpovědětSmazat
 12. Predávať jeden druh tovaru s rôznymi obchodnými prirážkami, alebo rôznou výškou dotácie predsa musí byť v rozpore s korektnou hospodárskou súťažou a malo by sa to riešiť, nie nejakým zákonom o potravinách, ale obchodným zákonníkom.
  Možno by bola priechodná aj nejaká ekologická daň, v pevnej sume ako spotrebné dane, za prepravu nad určitú vzdialenosť a obsah chémie v produktoch.

  OdpovědětSmazat
 13. Vy, Unknowne 9:43, se trapně opakujete. K vybudování supermrmarketu a celého řetězce jsou nutné finanční prostředky, které když nemáte tak si můžete leda vypůjčit a potom z výtěžku splácet. To vás ovšem zatíží natolik, že vůči zavedeným nebudete konkurenceschopný a zbankrotujete.
  A kdyby tohle ne, uvědomte si, že konkurovat daleko víc státy i EU dotovaným potravinám ze západu EU je obtížné a z dalších zemí, kde normy neomezují míru chemizace a kde jsou drasticky nízké platy, ani nelze.
  Vaše neznalost a omezenost, Unknowne 9:43, je až omračující. Račte to vyvrátit. Těším se.

  OdpovědětSmazat
 14. Tak jsem si vzpomenul, že jsem několikrát, co snad ještě kluk, v nějakých těch textech z První čs. republiky četl, že Berní (finanční) úřad u obchodníků kontroloval, stejně jako za Rakouska-Uherska, zda cenami nepřekračují státem stanovenou marži. Texty se týkaly tzv. "koloniálů", tedy potravin, takže nemám za jisté, že by platily i k ostatnímu zboží, nebo zda nešlo o pozůstatek válečného hospodářství. Víte o tom něco, například vy, zabedněný Unknowne z 9:34?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Liberecký Unknown ví celé ho.no. Coby zdroj naprosot k nepotebě.

   Smazat
 15. Nejdriv zradlo moralka atd. az potom./Brecht/.
  Tedy potrava je zakladni, absolutne nezbytna k zivotu a proto musi byt velmi dulezitou starosti statu a kazde vlady a tak vlada zvolena obcany a poverena starosti o ne ma za povinnost neprodlene zorganizovat mistni cesky obchodni retez co nejlevnejsi a na podporu mistnich vyrobcu a jejich vyrobku at to stoji co chce...
  Take na odstraneni a znemozneni korupce, spekulaci a smeliny, mistni i zahranicni a to je verim zakladni pravo vsech obcanu...

  OdpovědětSmazat
 16. Unknown 15:31 nadávkami se nikam neposunete. Čeští producenti mohou založit a.s. z vlastních prostředků s nulovou, nebo minimální podporou bank. Už to mohli - a měli - udělat dávno! Nikdy není pozdě, jenom láteření nad nenažraností obchodních řetězců plní jen novinové články -nic neřeší!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.