Reklama

úterý 22. prosince 2020

Times o budoucnosti Guaidóa ve Venezuele: „Tento příběh je u konce“

Stephen Gibbs a -kou-
22. 12. 2020   TheTimesPrvníZprávy

Politická budoucnost vůdce opozice Juana Guaidóa ve Venezuele je značně pochybná.


(Na snímku Juan Guaidó, vůdce venezuelské opozice)


Téměř před dvěma lety oznámil svůj úmysl svrhnout úřadujícího prezidenta Nicolase Madura, píše The Times. Příznivci Guaidóa zároveň věří, že politik bude muset uprchnout ze země, protože v lednu přejde kontrola nad Národním shromážděním na Madura.

Na otázku ohledně vůdce venezuelské opozice odpověděl kurýr z Caracasu Francisco Torres otevřeně: „Tento příběh skončil“, přestože většina západních vůdců stále nazývá Juana Guaidóa venezuelským prezidentem, uvádí The Times.

Slova Torrese, který je zastáncem opozice, poukazují na vážný problém, kterému čelí kdysi velmi populární Guaidó. Téměř dva roky poté, co vůdce opozice oznámil bezprostřední svržení úřadujícího prezidenta Nicolase Madura, vypadá jeho politická budoucnost „pochybně“.

A nejde jen o to, že jeho hlavní spojenec mezi světovými vůdci Donald Trump opustí post amerického prezidenta za několik týdnů. Guaidó ve své domovské zemi po volbách 6. prosince ztratil místo předsedy Národního shromáždění a venezuelská opozice se rozdělila do několika táborů. Mezitím Maduro „vyzařuje sebedůvěru“ prohlašuje, že jeho političtí oponenti jsou „hotovi“.

Publikace připomíná, že se situace od roku 2019 dramaticky změnila. Před téměř dvěma lety slíbil mladý a ambiciózní muž ze střední třídy, který se v mládí nápadně podobal bývalému americkému vůdci Baracku Obamovi, být katalyzátorem změn v zemi. Guaidův návrh našel u Venezuelanů širokou odpověď unavenou z „korupce a nekompetentnosti“ vlády, tvrdí britský list.

V zimě roku 2019 se politik prohlásil za prozatímního prezidenta Venezuely a své rozhodnutí vysvětlil skutečností, že Maduro je nelegitimní hlava státu. Následně více než 50 zemí uznalo Guaidovu „prozatímní správu“. Washington navíc vystupoval na podporu opozice a uvalil sankce na desítky členů Madurovy vlády i proti němu samému.


Bolton: Trump považoval myšlenku invaze do Venezuely za „skvělou“!


Za posledních 22 měsíců byla naděje pro Guaidó opakovaně nahrazena dalším zklamáním. Na začátku roku 2019 se ve Venezuele konala řada masových protestů proti současné vládě. V dubnu téhož roku politik podpořil neúspěšné povstání malé skupiny vojáků, kteří chtěli změnit vládu v zemi.

A v letošním květnu, když se Guaidó setkával se západními vůdci, venezuelské úřady uvedly, že zmařily dva pokusy o námořní zásah ve státech Aragua a La Guaira poblíž Caracasu, kterých se účastnili žoldáci z americké bezpečnostní firmy Silvercorp.

Jak víme, všechno to bylo marné. Maduro si podporou Ruska, Číny a Íránu udržel moc v zemi a Guaidó ztratil důvěru i těch, kteří hledají změnu ve Venezuele. The Times si zároveň klade otázku, proč, přes veškeré úsilí, opozice neuspěla.

„Každá ze stran - USA, Británie, spojenci i opozice - byla velmi naivní ohledně životaschopnosti Madurova režimu,“ uvedla Vanessa Neumannová, bývalá „velvyslankyně“ Guaidóa v Londýně, která nikdy nebyla britskou vládou oficiálně akreditována.

Navzdory skutečnosti, že Neumannová stále podporuje Guaidó, se podle ní venezuelská opozice rozdělila a zapomněla na svůj úkol svrhnout „diktátora“. Politička se domnívá, že je nepravděpodobné, že Maduro opustí prezidentský úřad alespoň v příštích „dvou nebo třech letech“.

Jak noviny uvádí, ačkoli se hlava státu těší podpoře ne více než 15% populace, má oproti kterémukoli uchazeči o moc obrovskou výhodu, protože ovládá armádu, soudní systém, státní média, volební orgány a nyní parlament.

„Z politického hlediska to vypadá, že mu nehrozí nebezpečí. Ale není lídrem, který může doufat, že zvítězí v demokratických volbách,“ uvedl expert Krizové skupiny z Caracasu Phil Ganson. Ganson však varuje, že pro zachování loajality armády je nutné neustále uspokojovat jejich materiální potřeby, což se vzhledem k obtížné ekonomické situaci země stává ve Venezuele stále obtížnějším úkolem.

Podle The Times se za současné situace v zemi dokonce i Guaidóvi příznivci domnívají, že poté, co Maduro v lednu převezme kontrolu nad Národním shromážděním, může opozičník v obavě ze zatčení uprchnout z Venezuely.


15 komentářů :

 1. Bůh ví, co se bude dít ve Venezuele. Z bohaté rozkvétající země se jako mávnutím kouzelného proutku stala země chudá zmítající se v obrovských problémech, které chtěly řešit USA. Plán byl překažen Rusem a přidala se i Čína. Každopádně Venezuelský lid má na svém území poklad, který mu bylo umožněno prodávat pod taktovkou USA. Co bude s pokladem a lidem Venezuely ukáže až čas.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O jak duchaplne .To ze drancovani zeme Chavez zastavil je strasne rozciluje Pokusu nekolik o puc ,zadny nevysel . Dosazeny kasparek CIA lezouci pres plot aby se dostal do parlamentu je k smichu a je jen otazka casu nezli ho prejede nastastnou nahodou pomalu jedouci traktor.Vice cti a studuj a nebud k smichu lidem kteri vedi vice nezli pice republice

   Smazat
  2. Je moc dobře že ten zrádce lidu je odstaven a usa by je vyrabovali tak jak to dělají v okupovaných zemích.

   Smazat
  3. jozin z bazin22. prosince 2020 22:23
   Nevím, zda jste četl co jsem napsal. Má reakce byla více méně neutrální. Ano Chavarez drancování země zastavil. Za cenu chudoby. Psal jsem snad dost jasně pod čí taktovkou se ropa směla prodávat. A to, že tam přistála velmi brzy ruská letadla je snad taky známé. Nejsem odborník na Venezuelu a proto jsem uvedl to, co jsem uvedl. Dost dobře nechápu vaši reakci. Nedá se nic dělat. Buď jste skutečný odborník na dané téma, nebo něco jiného. Jak jsem již uvedl výše. I to, jak to s vámi je, ukáže čas.

   Smazat
  4. Ja do ted nevedel ze kdyz USA drancuji lid vzkveta a ma se dobre .Nic neutralniho jsem nenasel jen obecny CT24 nazor Ta to dostava od nadrizenych organu jak pumpovat informace do lidu obecneho Mrkni na film "Hugo my friend" od Stona ktery natacel ve Venezuele v dobe kdy ho junta generalu a zaprodancu dala do satlavy na 2 dny .
   Dnes je kazda informace jen lez hoax a stupidita pro lid ktery se zacina ucit ve skolach zda ma pindika a je holcicka a ne ze 3+4=7

   To ze maji nejvetsi zaasoby ropy neni tak podstatne ,nemaji rafinerie a vozi benzin z Iranu .Chudobu zavinila dosazena banda zaprodancu kteri drzeli lid temer v okovech ,stejne jako v cele jizni Americe .Ostatne podobne je na tom i cesko -Czechia- pod vladou podobnych zaprodancu -havloidu Pruzinskych Salgovicu Zemanu a podobnych slouhu mumlavcu co stale radi .Jak to cesky lid muze vubec trpet po zkusenostech co ma ??

   Smazat
  5. Vylamali si zuby i z protezy na Venezuele.
   Uz to neni,co to bejvalo../Zadni dvorek USA/.
   Veci se staly ponekud neprehledne.
   President zvoleny obcany Venezuely neni udajne president,ale zvolenec nejakych zahranicnich anonymnich clenu vlad musi byt president.
   Tedy lidsky prava se zmenily na zahranicne-vladni /tedy nelidska/prava tvrdeho diktatu.
   To stejne ale se nesmi v USA. Putinovi se upiraji prava volit tamtez.
   Tamni vlada se stara o dalsich 6 milionu uprchliku ze sousedni Columbie/spojenec NATO/..
   Toho se zneuzije a
   krici se o chudobe, udajne spatne vlady zvoleneho pres.Madura. Atd.Proc?
   Za ucelem ,aby Londyn City mohli uloupit cely zlaty poklad Venezuely./Predtim treba ten ceskej poklad/.
   Tam uz jsou na vselijaky loupeze davno zavedeny.
   Kdyz uz myslime,ze dalsi problemy nemohou vzniknout na nas uz jsou tady.
   Cina s prumyslem a hospodarskou pomoci od USA si ted,pocitam brousi sekeru..
   Od 1844 USA a dalsi kolonizatori okupovali a pachali cokoliv v Cine. Tedy valky, masakry,zlociny ,vykoristovani,hladomory,infekcni nemoci,zavadeni a sireni povinne spotreby drog atd.
   Vypomahali islamsky Uigurove /dnesni lidskopravni hrdinove zapadu/,kdyz jen v Syrii je jich 6 tisic..Pomahali terorizovat v Cine hlavne japoncum.
   Japonci tam mimo jine zavedli Unit 732. Nelidskej pokusy s lidmi jejich cinnosti,ktery potom privitali v USA...
   A prave ti a japonci jsou nejbliz, prvni na rade,Ciny, ktera si pamatuje, vidi a citi prilezitost...
   Srovnat ucty : Kolonizace jako pujcka na oplatku.
   A kdyz kazdej chvilku taha pilku...
   Ale co by nikdo necekal.
   Obecna povedomost pravi,ze:
   Zvoleny president Biden pestoval cile styky a muze se tvrdit, se zaprodal i s rodinou prave Cine.
   Korespondence, jako poslete mi 10 milionu atd.atd.se uverejnuji.
   Korporace se jmenovala Sinohawk a reditele se jmenovali Zong a Dong./Jako nejaky klaunove z cirkusu,spise ale agenti cinske vlady/.
   Divny, podezrely, usetrit a nevysetrit.
   Zatim. Protoze aby poslech na slovo..?
   Cort znajet.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  7. jozin z bazin23. prosince 2020 0:56
   Nemluvil jsem o vzkvétání lidu, ale země.
   Svým způsobem máš pravdu. Ovšem ne ve všem. USA do Venezuely investovaly a ne zrovna málo. Problém nastal až došlo na úplné podrobování si země. To, co nazýváš drancováním, neznamená vždy to nejhorší pro danou zemi. Viz Jihoafrická republika. Drancování diamantů, ale také vzkvétající zemědělství, které tam bylo na mizerné úrovni. Vzkvétalo většinou díky bílé populaci.(nové technologie, nové poznatky atd.) Pak došlo na rozepře a boj. Bílá populace byla vytlačena, ale s ní odešlo i zemědělství, které bylo pro tuto zemi přínosem i přesto, že hlavní zisk měl někdo jiný. Čína totéž. Zaostalá, ale levná pracovní síla. Zneužívání této levné síly, ale na druhou stranu růst země až do podoby v jaké ji známe dnes. Ne vždy je drancování provázeno jen ztrátou drancovaného. Vše vidíš jen jednostranně. Každá ztráta znamená i nějaký zisk. Ztratíš svobodu, ale získáš zkušenost a je jen na tobě jak s ní naložíš. Proč myslíš, že do všeho se zapojil Rus a Čína? Kvůli blahu obecného lidu? Zase to bude jen o zisku (drancování). Možná za lepších podmínek pro Venezuelu.

   Smazat
  8. Ale no tak, nakonec je to o má dáti dal. Porušování rovnováhy má za následek vždy katastrofu a je to jen otázka času, kdy k tomu dojde.. Podle Vás by jsme měly i my bít spokojeni, protože nám také vždy trochu zůstane. Jenže, paraziti se vždy přemnoží a pak musí zákonitě přijít něco co to uvede do rovnováhy. Je to popsáno v celé historii lidstva.

   Smazat
  9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  10. praděda 23. prosince 2020 20:09
   Až takhle jsem to nemyslel. Nejde o spokojenost, ale o kvalifikovanou pracovní sílu, která by dokázala rafinerie postavit, provozovat a zajistit odbyt. Pokud to nedokáže, nezbývá nic jiného, než se ke všemu nějak propracovat a získat investice. Třeba na základě pronájmu. Někdo to tu již řekl. Co s ropou, když nejsou rafinerie, nejsou odborníci, není odbyt. Problém nastává, když se "investor" pokusí získat i politický vliv, aby jeho ekonomický vliv byl ještě větší. Což USA jednoznačně udělaly. To jste v podstatě uvedl. (Přemnožení paraziti) Věřím, že se Venezuela vzpamatuje za pomoci Ruska a Číny. Bude ji to ovšem také něco stát. Totéž čeká nás. Veškerý strategický průmysl, zemědělství, voda atd. jsou v háji. Stát, který je ve všem závislý na jiných není státem, ale kolonií jiných. Ekonomiku máme téměř zpracovanou a už jde jen o politiku. Pokud se necháme zpracovat díky ekonomice, končíme jako stát.

   Smazat
 2. Skvěle pan Okamura!!!

  Evropská unie je podvod od samého počátku. Okamura přináší děsivá fakta o bruselských mocipánech

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Evropska-unie-je-podvod-od-sameho-pocatku-Okamura-prinasi-desiva-fakta-o-bruselskych-mocipanech-648141

  OdpovědětSmazat
 3. Dodnes se stydím za presidenta Zemana, který tohohle pučistu uznal venezuelským presidentem a dokonce ho pozval do Prahy... Hanebnost!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Se Zemanem to jde asi hodně z kopce. Nerozumím co se s ním děje. Asi stařecká nemoc...

   Smazat
 4. Prostudujte si jak to Zeman řekl a zjistíte, že to byla zase jedna jeho kulišárna. Merkelové také při její návštěvě v Praze řekl, že když si pozve k sobě hosty, tak je nepošle na oběd k sousedovi. Mám k němu dost výhrad, ale šaškovat umí. Pokud víte co bylo úkole šaška u krále, dovtípíte se.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.