Reklama

úterý 15. prosince 2020

Trump uvalil na Turecko zbrojní embargo

 

Ivan David
15. 12. 2020

Süddeutsche Zeitung včera napsaly: „USA a Turecko rozděluje už roky spor o nákup ruských systémů S-400. Vláda v Ankaře ignorovala varování USA o použití ruského systému protiraketové obrany S-400 - a nyní je Washingtonem trestána. Z důvodu použití ruského systému protiraketové obrany uvalují USA sankce na svého spojence Turecko. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí ve Washingtonu oznámil, že na Ředitelství obranného průmyslu (SSB) budou uvalena represivní opatření. Ředitelství je podřízeno kanceláři tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Sankce zahrnují zákaz všech amerických vývozních licencí a povolení pro SSB, uvedl Pompeo. Veškerá aktiva šéfa SSB Ismaila Demira a dalších vedoucích pracovníků budou v USA zmrazena. Rovněž budou čelit vstupním omezením.“

Turecko letos otevřeně otestovalo „kontroverzní“ ruský systém protivzdušné obrany „S-400“, který získalo proti vůli USA a NATO. Erdoğan ale v říjnu potvrdil testy ruského systému S-400 tureckou armádou. S ohledem na kritiku Washingtonu zdůraznil, že USA nebudou žádány o povolení. Americká vláda opakovaně varovala vládu v Ankaře před použitím ruského systému protiraketové obrany S-400 a hrozila represivními opatřeními. Pentagon kritizoval, že používání systému není slučitelné s povinnostmi Turecka jako partnera NATO. NATO rovněž varovalo, že systém S-400 nelze integrovat do systému letecké a protiraketové obrany aliance.

Německý deník Spiegel dodává, že „USA se obávají, že Rusko by mohlo použít citlivý radar zbraňového systému S-400 k získání údajů o tajných schopnostech proudového letadla F-35. Ankara byla partnerem při stavbě stíhačky F-35 a chtěla zakoupit mnoho letadel. Kvůli zbrojní dohodě s Moskvou USA již vyloučily Turecko z programu F-35. Před několika dny republikánští senátoři Lindsey Graham a James Lankford napsali v článku pro Wall Street Journal, že použití ruských „poradců“ a radaru S-400 v blízkosti stíhaček F-35 je nepřijatelné.“ Základem amerických sankcí je zákon Caatsa („Counter America's Adversaries Through Sanctions“) z roku 2017. Podle toho může americký prezident uvalit represivní opatření proti třetí straně ve „významné transakci“ s obranným sektorem ruské vlády.
Turecké ministerstvo zahraničí v pondělí ostře odsoudilo sankce a oznámilo, že v pravý čas podnikne proti tomuto „nespravedlivému“ rozhodnutí nezbytná opatření. Turecká vláda mezitím vyzývá USA, aby přehodnotily rozhodnutí o sankci a stáhly „závažnou chybu“.

Süddeutsche Zeitung uzavírá své hodnocení slovy: „Z Atén bylo přijato rozhodnutí USA potrestat jejich sousedy „s uspokojením“. Reakce, která není nijak překvapivá. Členské státy EU a Turecko již měsíce bojují o rozsah výlučných hospodářských zón ve východním Středomoří, svrchovaná práva v Egejském moři a kyperskou otázku.“ Pro Řecko je rozhodně dobrá zpráva, že jeho úhlavní nepřítel nezíská z USA stíhačky páté generace F-35. Řekům toto rozhodnutí – pokud jej USA nezruší – umožní udržet si nad svým územím a ostrovy vzdušnou převahu.

USA tedy nakonec uvalily na Turecko sankce. Vyloučení z programu F-35 je pro Ankaru velmi citelné. Podotýkám, že přes všechny chyby, které Trump ve vztahu s Erdoganem natropil – nehorší bylo stažení vojáků ze severní Sýrie a zrada spojenců z bojů proti ISIS – syrských Kurdů – uvalil na Turecko sankce již podruhé. Poprvé to bylo přede dvěma roky za zadržování amerického pastora Andrewa Brunsona.
Biden slíbil Kurdům, že bude vůči Erdoganovi tvrdší. Tak uvidíme, jak dlouho po jeho případném nástupu vydrží US zbrojní embargo proti Turecku…

19 komentářů :

 1. No jo poskok si je neměl koupit naše přání je rozkazem tak funguje západ spíš by potřeboval turek vystrnadit ze Sýrie

  OdpovědětSmazat
 2. S 400 není kontroverzní, možná by se dalo spekulovat, že kontroverzní je rozhodnutí turecké vlády. Myslím si, ale že jde o svobodné rozhodnutí turecké vlády a svobodě nákupu a to čehokoliv. Ať už jde o fusekla, nebo zbraně. USA zastánci "svobody" ji samy velice porušují.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sultan kopiroval Lukyho vicevektorovou politiku. Ovsem nevedel, ze nakup zbrani z Ruska je synergie, ktera ho zatahne tam, kam patri. Spadnou zpatky pod Rusko jako i jini muslimove u hranic RF. Staci, kdyz jejich kolonizator ztrati svuj vliv. Ten cas prichazi a Dodon po zfalsovanych volbach v Moldavii dostane zase sanci.

   Smazat
  2. Je jasné,RF na Turecko útočit nebude, proč by jim dodala zatím nejpokročilejší protiletadlový, protiraketový systém. Nelze si nevšimnout obrovský rozdíl, naprosto samostatné země i když nejsem příznivec Turecka. Rozdíl vidíme doma, Babiš je "zavázán", že nemůže a zároveň musí. Mám nápad kupme také S400 a nebudeme muset již od USA nic kupovat a RF na nás určitě nezaútočí. A bude po nebezpečí z Ruska, chtělo by ještě něco koupit v Číně. Ale to by nás zase mohlo ohrožovat USA. Ta já nevím ?

   Smazat
 3. Zbrojni embargo na clena NATO? Maji valcit klackama? Je to ale jinak, soudruzi! Soudruh Erdogan ma byt zahnan se svym Sultanatem do naruce sveho severniho souseda. Sam to uz ma spocitane.

  OdpovědětSmazat
 4. Rusko na tom z finančni stránky bude v poslední době hodně špatně, státu NATO prodá zbraně, včera čtu jak se v Ru. zdražují skokově potraviny. No,ono zbrojení něco stojí a pokud do světa nevyvážim mimo fos. paliv a zbraní nic jiného,tak padla bída na rusáka.
  Tihle věčně nalití mužíci nikdy nic neuměli. Tahle země směřuje k totální destrukcí a pro svět k válce, zbankrotované rusko nemůže už o nic přijít. Ne z USA hrozí válka,jak se tady snažite podsouvat, ale z Ruska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Putin seřval ministry, premiér se přidal a Rusové sníží ceny potravin pro vlastní občany. Součástí opatření je omezení vývozu potravin.

   Bída padla na trapného trola, nenávistného přihlouplého.

   Válka nebude, protože mimo banderovců a islamistů ji nikdo nechce.

   Smazat
  2. Nikdo se nesnaží nic podsouvat, to je bohužel smutná realita, že USA jsou celosvětovou hrozbou.

   "Jejich obchodním modelem je válka"

   Americký novinář James Risen popisuje ve své knize obrovský průmysl, který žije z boje proti terorismu a nemá žádný zájem v tom, byl tento boj ukončen.

   "Americký politolog: Jak Západ zničil vztahy s Ruskem!"

   Činy Spojených států a jejích spojenců vedly ke krizi ve vztazích mezi Západem a Ruskem, přičemž Moskva pouze reaguje na agresi vůči sobě.
   Uvedl to Ted Carpenter, americký expert v oblasti bezpečnostní politiky ve svém článku v časopise American Conservative.

   Smazat
 5. Když si blbeček nevážil USA, má, co chtěl. Turek si myslí, že bude sestřelovat americká letadla. Že bude pánem na Blízkém východě. No tak to teda nebude. Pánem je Amerika a Západ všeobecně, do toho se Turek montovať nebude. Už z toho vidíte proradnost Rusa. Kdyby nebyl Rus, není problém s Turkem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odkdy je na Blízkém východě USA pánem? V jaké to iluzi žiješ?

   Smazat
  2. Pane Dvořák. Přečtěte si ještě jednou J.J. Pánem na Blízkém východě. Závěr je úplně geniální: Kdyby nebyl Rus, není problém s Turkem. Geniální.

   Smazat
  3. To je taková one-man trolí dílna - Unknown z Liberce, J.J. či Indický Běžec. Pozná se ne podle alaisů, ale podle velmi nízkého IQ a velmi vysokého stupně nenávisti. Pro obveselení p.t. publika ho tu občas necháváme.

   Smazat
  4. 11:33, 13:00 nelze nez souhlasit! jeste se tubobjevu i nejaky Forkie! jen dodam ze pokud zacnou osobne napadat prosim ihned mazat blokovat vyhazovat eliminovat!thx

   Smazat
 6. shttp://www.joza/kniha/dopi-ce-cesko-musi-byt-zbaveno-cu-raku-jako-unknown j.j. forbie a spol forever-! cena 1.-kc-degenerati a jejich stoupenci FREE

  OdpovědětSmazat
 7. 11:15zase napadas a vyhrozujes mlademu klukovi!vidis i s takovym
  nizkym lQ na tebe bohate stacim a jeste zbyde pro ty ostatni degeny! splnujes podminky pro zaslani te knizky 4free? do liberece?

  OdpovědětSmazat
 8. Pokud by ruský systém PVO nestál za nic, v Pentagonu by nevyvolával takové emoce. I jeho exportní verze je však asi dost efektivní, a tak vadí. Tuze.
  Nadto je zřejmé, že US voj.-prům. komplex ostrouhá i kvůli ušlým příjmům z neuskutečněného odprodeje US systému Patriot do Turecka. A nyní i příjmům kvůli zamítnutému odprodeji předražených F35, které ve skutečnosti až tak neviditelné nejsou.
  Což vše je celkem pochopitelným důvodem k rozčarování a zuřivosti, a to nejen v Pentagonu.
  US odvetná reakce se dala očekávat, oni si tam totiž snad i dnes stále myslí, že jsou pány tvorstva na Zemi ba Vesmíru, a podobné kousky neodpouštějí!
  Úsměvné je spíš to, že takto trestají svého vlastního spojence!! Čímž opět (jako již pokolikáté) světu připomínají, že USA nemají přátel, jen své zájmy ...

  OdpovědětSmazat
 9. NATO je primárně statutárně organizovaná jako obranná aliance a S400 je výhradně obranné zařízení , útočit s ním nelze , takže námitky USA jsou mimo rámec aliance! Erdogana nemám rád, ale zde má pravdu, proč si nemůže svoje území chránit systémem, který si zvolí! To není proti žádnému ujednání NATO!! Něco jiného je,když Turecko vojensky napadá sousedy , včetně Řecka, což je člen NATO a zde se nabízí otázka, jak může ještě Turecko být v NATO, když neplní podmínky členství!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.