Reklama

pátek 11. prosince 2020

Víc než polovina Čechů letos nedosáhne na mzdu, za kterou se dá důstojně žít

Kateřina Hovorková

11. 12. 2020  ČNL

Minimální důstojná mzda je částka, za kterou lidé pracující na plný úvazek zvládnou při stávající hladině cen pokrýt výdaje za všechny běžné věci. V letošním roce tato mzda stoupla na 32 438 Kč hrubého, respektive 37 987 Kč hrubého pro Prahu. Vypočítali ji sociologové z Platformy pro minimální důstojnou mzdu a experti z Nadace Friedricha Eberta.


Minimální důstojná mzda vychází ze zahraničních konceptů takzvané living wage. Pokouší se vyčíslit, jak vysoký by měl být příjem, aby z něj lidé byli schopni pokrýt základní, běžné výdaje a zajistit si tak běžný životní standard pro sebe a svou domácnost.

Podle sociologů a dalších expertů z Platformy pro minimální důstojnou mzdu jde letos o částku 32 438 korun měsíčně, v Praze pak o částku 37 987 korun. Z té by měl pracující člověk bez problémů uhradit nájemné či náklady na bydlení, nakoupit potraviny, hygienické potřeby, zaplatit dětem kroužky, pokrýt náklady na telekomunikace a dopravu a odjet jednou za rok na dovolenou.

Jenže na takový výdělek jen tak někdo nedosáhne. "Důstojná mzda je podobná té mediánové - a u té z definice plyne, že na ni dosáhne jen polovina Čechů," uvádí ekonom a člen platformy Jan Bittner.

Velká část společnosti tak navzdory tomu, že pracuje na plný úvazek, obtížně pokrývá běžné výdaje. "To se podepisuje jak na jednotlivcích a jejich zdraví, vztazích či vzdělání dětí, tak na prosperitě, odolnosti a soudržnosti společnosti jako celku," varuje politoložka Kateřina Smejkalová.

Zejména pro lidi, kteří splácí vlastní bydlení či musí hradit vysoké tržní nájmy, to často znamená ekonomickou nejistotu, nutnost dodatečné práce na úkor odpočinku či času s rodinou, zadlužování se nebo setrvávání v konfliktních vztazích.

Z historie i z mnoha průzkumů je podle Smejkalové jisté, že ekonomická a sociální stabilita a i s tím související pocit spravedlnosti, že je vlastní úsilí společností adekvátně oceněno, jsou důležité pro důvěru ve společenské uspořádání. "Bez důstojného materiálního zajištění všech může liberální demokracie jen těžko prospívat," doplňuje Smejkalová.

Platforma se u každé položky podrobně věnovala definici toho, co je minimální standard, některé z nich staví na odborných doporučeních, jako je složení zdravé výživy nebo míra úspor, u nákladů na bydlení pak vychází z normativů ministerstva práce a sociálních věcí. Experti pak došli k následujícím částkám:

Položka Měsíční výdaje

Potraviny 5 747 korun

Bydlení 8 380 korun, v Praze 12 205 korun

Oblečení a obuv 1 132 korun

Zdraví a hygiena 1 028 korun

Doprava 1 680 korun

Telekomunikace 1 353 korun

Volný čas a vzdělávání 2 891 korun

Úspory 3 290 korun
České mzdy za evropským průměrem

Odborníci z platformy také upozornili na to, jak nízko se u nás pohybují různé typy příjmu, na něž jsou dlouhodobě odkázány chudší domácnosti. Česká minimální mzda nedosahuje ani poloviny důstojného minima, podobně nízké je nezabavitelné minimum zbývající k zajištění živobytí skoro milionu lidí v exekucích a insolvenci.

"Problém je především v dlouhodobosti nízkých příjmů, které přispívají k zacyklení v pasti chudoby nebo dluhů a frustraci, že nikdo jejich situaci nevidí a neřeší," vysvětluje antropoložka a členka Platformy pro důstojnou mzdu Lucie Trlifajová.

Přitom je česká důstojná mzda o necelých 350 eur nižší než platná německá zákonná minimální mzda a v přepočtu na kupní sílu ji převyšuje jen mírně.


"To odráží dlouhodobě nízkou hladinu českých mezd ve srovnání se západními členskými státy Evropské unie. Hrozí, že tyto nerovnosti bude replikovat i aktuálně diskutovaná evropská minimální mzda, pokud by byla stanovena ve vztahu k průměru či mediánu té které země. To by pro státy s nízkým průměrem nebo mediánem, jakým je i Česko, žádné důstojné minimum nezaručovalo," komentuje Kateřina Smejkalová.

Vyšší zranitelnost lidí s nízkými příjmy, a potažmo tedy i celé společnosti lze podle expertů dobře pozorovat především v krizových situacích, jakou je současná pandemie koronaviru. "

Dostatečné úspory jsou klíčové pro to, aby domácnosti byly schopny pokrýt výpadek příjmů nebo zvýšené zdravotní výdaje. Negativní efekty jsou v současnosti asi nejviditelnější u samoživitelek, pandemie ještě znásobila genderové rozdíly v odměňování," uvádí Lucie Trlifajová.

Najevo vyšly i další důsledky nízkých mezd: "Když se zaváděla on-line výuka, vláda očekávala, že všichni mají počítače. To přesně ukazuje, jak vylučující může být, když nemáte něco, co je obecně vnímáno jako standard," upozorňuje antropoložka.

Nejde ale jen prý o odolnost vůči bezprostředním negativním dopadům pandemie. "Aktualizací důstojné mzdy chceme také upozornit na to, že pravděpodobný ekonomický pokles nesmí být záminkou ke snižování mezd," říká Jan Bittner.

"Naopak musí být důstojné odměňování v jádru postcovidové ekonomické obnovy. Zajištění dostatečných příjmů domácností stimuluje lokální poptávku, a tedy i místní ekonomiku. Především je však stěžejní pro to, aby z krize vzešla společnost odolnější vůči těm dalším, nikoliv ještě více destabilizovaná a polarizovaná," dodává ekonom.27 komentářů :

 1. Pokud je někdo bez vzdělání, nemůže počítat s vysokým příjmem. Co by potom měl být přijem pro lidi, kteří vzdďelani podřídí mnoho let studia.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:49-Asi tu nejde o vysoké příjmy ale minimální k běžnému životu rodin i jednotlivců.

   Smazat
  2. Pane Unknote,dnesni tzv profesori pripravuji ubohe studenty a studentky

   na priklad na praci, viz velka pismena dole.
   Misto takoveho vzdelavani by mely studenti pozadovat po pohlupavych neomarxistickych profesorech navrat skolneho,nebot takovy titul Mgr lidove magor, je dobre pouzitelny jen v domacnostti!

   VLIV VZHLEDU NAHEHO MUZE NA ZENU!

   Tak si dejte pauzu,na to pry dostanou ty devcatka diplom?
   Radsi napiste proc dostavame vsichni pouze tretinu platu a zbytek je nam ukraden a JAK!

   Smazat
  3. Doufam,ze je tady vsem jasne,ze beze zmeny rezimu

   VIZ bod 10 Programu SPD a jeho naplneni konkretni instalaci SOLIDARNIM STATEM podobnym socialnimu,ktery je vyvoznim artiklem pravice z Nemecka nikdy nedojde k naprave,nikdy nemuze vzniknut tzv Stredni vrstva,ktera je u sousedu oporou statu a NIKDY nemuze dojit ani k oprave vadneho exekucniho zakona a brzy milion exekuci prorazi v domacnostech v domech republiky vsechny stropy!

   Smazat
  4. 17.49
   Jo. Například genderu, politologii a podobné, lidstvu nesmírně prospěšné obory.

   Smazat
  5. Unknown Tak lidé se vzděláním si vydělají daleko víc. Lidé bez vzdělání by měli dostat také odpovídající mzdu jako to je u skopčáku.

   Smazat
  6. Uroven vsech humanistickych studii ve svete i u nas je pod psa. Absolventi jsou nepouzitelni k nicemu jinemu, kde se neco uzitecneho pro spolecnost vyrabi, ci vytvari. Maji ovsem po ziskani diplomu opisovanim jinych del a papouskovanim kravin velke platy i ambice.

   Smazat
  7. Lidé bez vyššího vzdělání, kteří se vyučili řemeslu, jsou dnes nedostatkový artikl a jejich výdělky jsou velmi slušné. Takže není pravda, že vzdělání vede k vyšším příjmům. V Německu či Británii je to obdobné.

   Smazat
 2. Dnes už to je celkem jedno. Vše bude jinak. Těšme se.
  https://m.facebook.com/…415 Plán na vyhlazení lidstva vytesándo kamene. Díky BOUŘI SE NEUSKUTEČNÍ !
  Demonštrácie nebudú mať význam. Merkelovej poskok na Slovensku sa z toho vysmieva a využíva vo svoj prospech proti ľuďom. Všimnite si ale ako zareagovala celá fašistická vláda na situáciu, keď sa ľudia dohodli a otvorili prevádzky. ZJEDNOTENIE A ODPOR NEVEDELI ROZDYCHAT. Toto je tá správna cesta. JEDNOTA A ODPOR !!!!!!!!!!!!!
  Prezident Trump vydal v září 2018 exekutivní nařízení, které se zabývalo zahraniční intervencí ve volbách. Tento zakon bude brzy v centru pozornosti, .
  Podle toho zakona, muze prezident reagovat 45 dni po volbach. Od 3.11. to vychazi na 18.12 Takze nebojte, určitě pred Vánocemi bude jasno . Pokud vše dopadne podle PLÁNU bude to NEJVĚTŠÍ vánoční dar pro každého SLUŠNÉHO a poctivého člověka! Ti ostatní - zaprodanci budou PYKAT!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen aby. Zatim to vypada, ze maji chazari SCOTUS v ruce a Trumpovy zaloby zamitnou. Nic jineho jsem neocekaval. Zbude jenom revoluce, jinak to nepujde. Trump se pokusil o nekrvavy prevrat. Kdyz nevysel, tak musi jit Amici do toho. Neverte zpravam, ze nejake bile klobouky vitezi a ze i Rusove pomahaji. To siri sama CIA a chazarska centrala, aby ovcane zustali v klidu, ze je vse na dobre ceste chazarum zakroutit krkem. Neni.
   Co bude, je otazkou. Vse s Plandemii i Locdowny bylo peclive pripravene a jede se podle roadmap k nastoleni NWO. Media i politiky maji chazari vsude v ruce a protesty a argumenty jsou vysmivany a prohlasovany za konspirace.
   Rozdil mezi pravdou a konspiraci je ten, ze i konspirace se stava po pul roce pravdou. Dal to ale fusku vsem, kdo pravdiu hledaji.
   Nase media i politicka garnitura jsou zradci a musi byt spravedlive potrestani.

   Smazat
 3. 17:49 to je pekny nazor za 100bodov👎🏾 plus 200blivajzu🤑

  OdpovědětSmazat
 4. Kolonie,bída a chudoba. Výkladní skříně a obchody plné zboží jsou pouze pozlátkem , tanec okolo zlatého telete, to jsou Boží zpěvy českých vlád od hadráku. Prostě jsou Čeśi, Moravané a Slezané úplně v řítí, ten agrofleťák může blábolit co chce a s tím Corona sráčem to jen potvrdil jak nemá koule. Žižku , ano potřebujeme Jana Žižku z Trocnova

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. kapitalisticky si zit socialisticky se mit! odkdy se v kapitalismu "a la" jewsa stat stara o zkrachovalce, bankrotare, podnikavce, socky atd?

   Smazat
  2. Copak jenom o ty! Stara se a sype vydatne ruznym NGOs, ktere za nase penize pak organizuji levoty proti ovcanum. Jsou i jine nesmyslne organizace jako CT a Cro, jejichz uroven je pod psa a slouzi k temuz ucelu - k oblbovani a klamani lidi za jejich penize.

   Smazat
  3. 12:15 taky spravne neziskovky CT Cro i jine instituce podporuje stat
   ted se divam jak placou o podporu hospodsti, provozovatele lyzarskych arealu! jeste neni snih a uz maji milionove ztraty?😂😂

   Smazat
  4. Hospodští pláčou zcela oprívněně, protože se podménky mění ze dne na den ale zásoby se kazí a dochází expirace.
   Totéž platí pro ostatní postižené ve službách: Nájmy po nich požadují ale zákazníky utrácet nepouští vládní chaotická opatření.
   Umělci co nemají angažmá v seriálech, mohou hrát před prázdným hledištěm, které ale nedonese vstupné, takže zadarmo. A náklady rostou...
   A když utnete 1 milionu lidí příjmy, tak ten milion nebude utrácet a hlady budou všichni mimo vlády a miliardářů. A i akcie padají a tak zchudnou všichni. Jen majitelé bank a státní úředníci v Bruselu se budou mít OK.

   Smazat
  5. nahore dole to je tvrdy kapitalismus jak rikam v 11:28 dale NC

   Smazat
 5. v kalitalismu se ovcan musi starat sam o sebe ne cekat stale ze se stat postara! to jste si vycinkali v 89?ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak ses vycinkal ty v te emigraci ,smim li se zeptat ?

   Smazat
  2. jozinko no ja jsem se "procinkal" v tom us-kapitalismu velmi tvrde az ke kyzenemu cili! chces vedet kolik x jsem "plival krev", kolikrat jsem myslel ze to zabalim, kolik x jsem byl totalne na mizine bez "tvrdeho poctiveho $" nebo co by ses rad zeptal mladeho kluka?😂😎😂

   Smazat
  3. jozinko nebo mi nakonec reknes jako nekteri "cinkalove" z Vaclavaku:
   "ty sis to tam na zapade uzival a my jsme to tu za tebe museli vybojovat"! ?

   Smazat
  4. Ne vsude na zapade ze by se nestaral. Stara se, zebraka nevidite treba ve Svycarsku. Socialismus tam pokrocil vic nez si myslite!

   Smazat
  5. vaclave spravne svajc dojcland esterajch a mnoho statu evropy jsou socialne nakloneni k lidu! ja hovorim o kapitalismu "vzor" jewsa!

   Smazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 7. Cesko je jenom nevyznamna zeme, kterou pokazde strhnou synergie zmen v globalni politice nekam, kam ani nechceme.
  Proto ze by lide meli neco delat a povstat jsou k smichu. Ovcan nepujde na ulici si nechat rozbit drzku, pokud mu to uz nebude jedno, protoze nema co zrat a kde bydlet. To jsou dve nutne podminky, aby zvedl zadek ze zidle od piva. Klice by ovsem mel nechat doma a vzit si neco efektivnejsiho s sebou na svou obranu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Václave, je to smutné, ale nejste asi daleko od pravdy. Vždyť už teď se nenápadně podsunují davu různá jistá řešení, sloužící k zfanatizování. Jsem pesimista, je mi jedno jestli se bude manifestovat za svobodu s klíči nebo bez. Nedej pánbůh, ujmout se akcí ultras, tak budou hořet i auta, neb je to dnes moderní. Nejvíc se bojím, že v nové svobodě nebudu mít na zaplacení nájmu, nebo doktora a v mé hospodě se nedomluvím česky. Něčí zprivatizovaná svoboda asi nebude ta moje. Nespoléhám se na Blanické rytíře, ty se na nás vyfláknou a já se jim nedivím. Jsem pragmatik, a na izmy se nenechám nachytat.

   Smazat
 8. Většina lidí dobře ví že přerozdělování bohatství na světě je
  naprosto nespravedlivé a vede i v 21. století k prasečím válkám. Není prostě možné aby zavedený světový systém - jako je křesťansko-židovský kapitalismus umožňoval existenci miliardářů. To není s ohledem na důsledky v politice únosné. Vše se dá koupit a kde jaké, svinstvo se dá obhájit vlastníky médií a církvemi které na to čumí a
  starají se už tisíce let hlavně o své břichy. Způsob
  přerozdělování bohatství na světě by měl být předmětem zkoumání sociologů a soudných vlád velmocí. Jinak zas někdo udělá ministrem Petříčka nebo nějakou podobnou figurku,
  která slouží oligarchii. To je proti přírodě.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.