Reklama

středa 16. prosince 2020

Vykotlaná demokracie – aneb nechte nás utratit 47.5 miliardy eur a neptejte se na co

 

Ivan David
16. 12. 2020

Včera večer jsme na plénu Evropského parlamentu hlasovali o návrhu nařízení, které Evropskou komisi zmocňuje k utracení 47.5 miliardy eur na podporu ekonomického oživení po krizi vyvolané pandemií COVID-19. Stručně by se dalo popsat jako „bianco šek“. Jako bývalý ministr zdravotnictví a poslanec české Sněmovny si troufám tvrdit, že takovým návrhem by na vnitrostátní úrovni parlament kterékoli členské země EU vládu vyhodil hned v 1. čtení.
 
Vzpomínám si, jak ČR v roce 2002 postihla přírodní pohroma v podobě povodní. Stát si na zahlazení škod způsobených velkou vodou a na pomoc postiženým musel půjčit. Sněmovna tehdy kvůli tomu schválila zvláštní zákon o změně státního rozpočtu a o mimořádném vydání tzv. „povodňových dluhopisů“. V zákoně bylo přesně stanoveno, kolik peněz může vláda použít na jaké účely při opravě škod. V novele státního rozpočtu bylo napsáno, kolik má na co vynaložit které ministerstvo.
 
Pandemie koronaviru je také svým způsobem přírodní pohroma. Legislativní způsob získání a utrácení peněz na nápravu škod je však na úrovni EU naprosto nesrovnatelný s pravidly, která platí v členských státech. Na podporu ekonomického oživení po koronavirové krizi si EU půjčila 750 miliard eur. Včera jsme hlasovali o způsobu, jímž má být utraceno 47,5 miliard eur. Nařízení REACT, které to má umožnit, a jehož celý název zní „o mimořádných dodatečných zdrojích a prováděcích opatření v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost na pomoc při podpoře zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravě ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství“, je předpis, který naprosto odporuje pravidlům pro účelné hospodaření s penězi daňových poplatníků.
 
V dokumentu, který včera schválila většina poslanců EP, není žádný rozpis, za co mají být peníze utraceny. V nařízení je pouze uvedeno, že 37 miliard eur má Komise utratit v roce 2021 a 10.5 miliardy eur v roce 2022. Pak je v něm dlouhý seznam frází o nutnosti podpořit zaměstnanost a tvorbu nových pracovních míst. Zvláštní dlouhé odstavce jsou věnovány potřebě tvorby pracovních míst pro mladé a pro ženy. 
 
Nechybí v nich obvyklé fráze o „genderové rovnosti“. Nařízení je samozřejmě prošpikováno dlouhými odstavci o tom, jak má být utrácení peněz na podporu zaměstnanosti v souladu se Zeleným údělem a závazky EU oblasti klimatu. Nechybí ani digitalizace, kterou orgány EU cpou do všech projednávaných textů stejně jako kdysi KSČ do všech knih musela dostat zmínku o Leninovi. Jako se dříve ve filatelistické ročence musela vyskytovat pasáž o tom, jak Lenin miloval poštovní známky, obsahuje dnes každý unijní text fráze o digitalizaci, Pařížské dohodě o změně klimatu, nebo genderu.
 
Nařízení naopak zcela postrádá výčet dotačních programů, přes něž mají být peníze utraceny. Logicky v něm pak nelze najít ani to, k čemu by měly dotace sloužit. V nařízení je uveden pouze seznam unijních fondů, do nichž mají být převedeny peníze k utracení. Není však stanoveno, kolik má do kterého fondu jít peněz. To si asi Komise určí sama podle své aktuální nálady. Zajímavý je ale i seznam fondů, přes něž mají být peníze utraceny. Jde o tyto fondy:
 
- Evropský fondu pro regionální rozvoj (EFRD),
- Evropský sociální fond (ESF),
- Fondu soudržnosti (CF),
- Fondu pro spravedlivou transformaci (JTF)
- Evropský námořní a rybářský fondu (ENRF)
- Azylový a migrační fond (AMIF).
 
Jako politický veterán si umím představit leccos. S určitými výhradami týkajícími se účelnosti některých dotací – např. na stavbu rozhleden v plochém terénu jižní Moravy – chápu, že při stavbách a opravách infrastruktury spolufinancované z Fondu pro regionální rozvoj najde řada lidí práci. Pochopím, že v nových čističkách odpadních vod nebo moderních vodárnách či třídírnách odpadu, které mohou být postaveny z Fondu soudržnosti, také může najít práci řada nezaměstnaných. Včetně těch s nízkou kvalifikací, kteří zaměstnání shání nejobtížněji. Za rozumné považuji i rekvalifikační kurzy, které jsou rovněž spolufinancovány z Evropského sociálního fondu. 
 
Zásadně však nesouhlasím s tím, aby v době nejhorší ekonomické krize od konce 2. světové války EU vyhazovala oknem peníze členských států na dotace k zavírání uhelných dolů a elektráren. Zvlášť když to způsobí likvidaci tisíců pracovních míst v regionech, které jsou již dnes postiženy strukturálními nezaměstnaností.
 
Naprosto žádnou logiku pak nenacházím v tom, abychom v době rekordní nezaměstnanosti způsobené COVID krizí do EU za půjčené peníze vložené do Azylového a migračního fondu do EU dováželi další migranty. Většina z nich je totiž nezaměstnatelná a představuje jen zátěž pro systémy sociálního zabezpečení členských států.
 
Velmi podivný byl i způsob, jakým jsem o tomto návrhu včera hlasovali. K návrhu nařízení z dílny Komise bylo předloženo celkem 61 pozměňovacích návrhů. Mezi dobrými návrhy byly přimíchány o ty, které mají dát Komisi pravomoc nasypat miliardy eur do Azylového a migračního fondu. Doposud se na plénu vždy hlasovalo po pozměňovací návrzích samostatně. Nebo aspoň po tematicky uspořádaných blocích. Včera bylo vedením EP rozhodnuto, že se mají všechny pozměňovací návrhy hlasovat společně jako tzv. „kompromisní návrh“. Europarlamentní mazáci tomu říkají „prohloubená demokracie“. Domnívám se, že její prohlubování dosáhlo v Bruselu rozměru naprostého „vykotlání“.
 
V takto pojatém hlasování jsem musel hlasovat proti. Souhlasil bych s vyčleněním peněz na investice do infrastruktury nebo na dotace do tvorby pracovních míst, ale nemohu souhlasit s dotováním dovážení nezaměstnatelných migrantů.

20 komentářů :

 1. cekam co nam zde vyblije 🤑 unhownoun a jeho grupa! to zas bude srandy kopec na starem belidle😂😎😂

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 2. Tak to je hlupáci z eu nás táhnou ještě do většího průšvihu který hlavně pocítí naši nástupci. Dovážet migranty je blbost jenže oni neumí přiznat chybu. Tak hlavně ať se nedostanou k nám.

  OdpovědětSmazat
 3. Rozhodně si otevřete CZ 24 News, kromě dalších výbušných článků je tam Video Vypusťte Krakena. Dr. Igor Shepard zde objasňuje celý tento obludný pokus Deep Statu s "pandemií"
  Obsáhlé a úderné.

  OdpovědětSmazat
 4. Vážený pane doktore Davide, vzhledem k Vaší psychyatrické praxi by bylo dobré všechny tyto vyšinuté individua co toto navrhují pochytat svázat do kozelce a doživotně hospitalizovat v některém tom zařízení a krmit je těmi papíry s navrhovanými dotacemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže EP není soukromý blog a navíc pana Davida platí. Vím, že vy byste dokázal řídit státy mnohem lépe, třeba pěstí medzi rohy každému, kdo by vás neuznávam, ale vás jsme prostě nezvolili.

   Smazat
  2. J.J. - co to pletete? Odlište laskavě EU, blogy a pana doktora Davida. Vaše sdělení je dost zmatené.

   Smazat
 5. Takže vidíte jak s Maďarskem, Polskem a všemi státy co nechtějí příjmat migranty vydupaly a platit to budem všichni. Kam se na ně hrabe ÚV. Paraziti pokud je nezlikvidujete si cestu vždy najdou.

  OdpovědětSmazat
 6. Mě fascinují ty blažené xichty dobroserů*. Nepřipomíná vám ta fon Lejnová Vašáryovou?

  Dobroser: imbecil páchající "dobro" bez ohledu na realitu a kontext, který napáchá víc zla, než kdyby se o to zlo někdo cíleně snažil.

  OdpovědětSmazat
 7. Považuji také zavírání uhelných dolů za blbost hodnou naší hloupé demokracie . Poláci se na nějakou unii vyprdnou , ale naši vševědi dělají zase blbost , tak jak 30 let po zvratkách.

  OdpovědětSmazat
 8. Vážený pán doktor. Možno by bolo vhodné pozrieť sa na "gender rovnosť" azylového systému. Zvlášť by ma zaujímalo aký je pomer žien voči mužom, keď ich tak zaujímajú pracovné miesta pre ženy. Taktiež by ma zaujímalo, ako nám pomôže v demografickom vývoji nerovnomerné prijímanie pohlaví (keďže prirodzene sa rodíme 50 na 50).
  Už ma unavuje toto násobenie konštantou. Vytlačia sa peniaze z ničoho. Po čase rovnako stúpnu príjmy aj výdaje, ale vždy sa ukazujú iba príjmy. Priemerné platy stúpnu, dôchodky stúpnu, HDP stúpne... Všetci sú z toho nadšení, ale nič sa neudialo okrem násobenia konštantou (pretože stúpnu aj poplatky a ceny). Dokonca ani infláciu to nenaštartuje. A keď už to vyzerá, že by sa mohli znehodnotiť majetky "hlavou" zarábajúcich boháčov, tak vymyslia migráciu. Ani nechápu vlastné vyhlásenia typu "moja sloboda končí tam, kde začína sloboda druhého". Nuž kde je podľa vyššie uvedeného viac slobody? Tam kde je tisíc ľudí na kilometer štvorcový, alebo tam kde je sto ľudí na kilometer štvorcový? Samozrejme to nie je lineárna závislosť, pretože keď ste úplne sám a široko ďaleko nikto, neznamená to, že ste najslobodnejší. Ale vypísať granty na túto tému a výsledky popularizovať sa nehodí (musí sa riešiť gender problematika a podobné, pretože to sú akútne problémy s pravdepodobnosťou výskytu 1:10 000 a menej).
  Čo ale čakáme od sveta, kde najlepšie zarábajúci herec v živom vysielaní a pred neplnoletým dieťaťom nemiestne vtipkuje že "Ja jem deti hahaha. Ale iba do desať rokov hahaha". A pritom dobre vie, čo sa šušká.
  Alebo oficiálne druhý najbohatší človek, ktorý chce kolonizovať mars. Odpoveďou na otázku, koho by si vybral, či Teslu alebo Edisona, bol Edison, pretože nie je nutné vymyslieť, ale predať. Nuž nevedel som, že jeho firma sa volá Edison. A toto je človek ktorý chce kolonizovať mars. Nech tam letí s nimi a keď budú mať problémy tak asi nebude nutné vymyslieť ako im pomôcť, ale ako to speňažiť. Tiež nechápem ako by s myslením "lebo je dôležité predať" fungoval medzi prvými osadníkmi.
  Budem sa opakovať, ale aj jeho výroba elektrovozidiel je ekologická len v propagande. Životnosť batérii je max. pár rokov, pričom je otázkou ich ekologická likvidácia. V zime prudko klesá ich kapacita. No a v lete (aj bez havárie) hrozí prehriatie a požiar. Koľko už takých áut vyhorelo do tla (koľko ľudí mohlo ešte žiť)? Záchranné zbory nie sú na to pripravené a väčšinou iba prizerajú kým to nedohorí. Mimoriadne bezpečné a mimoriadne ekologické. (A to nehovorím, ako je plánované zabezpečenie elektrickou energiou a jej transport.) Keby ho aspoň napadlo urobiť kapotáž zo solárneho panelu, ale to budem musieť asi pár rokov počkať, kým to vyššie spomínaný génius niekomu ukradne...
  Mimoriadne ekologické je aj to hliadkovanie a zachraňovanie migrantov. Taktiež je extrémne ekologické dovážať zemný plyn tankermi. A naivné predstavy o automobiloch na vodíkový pohon skončia vo chvíli, keď sa zistí, že americký akčný film bude iba rozprávkou na dobrú noc voči dnes bežnej kolízii vozidiel.
  Nevravím, že ten koncept je zlý, ale je nutné sa zamyslieť, ako je nastavená grantová politika a čo sú priority nielen v sociálnej, ale aj technickej oblasti.

  OdpovědětSmazat
 9. Pepr, neni vůbec špatný nápad zjistovat genderovou rovnost nå lodich s migranty. Myslím, že na to by eu zcela bez problémů vyčlenila nějaký tučný grant. Teda než by pochopili, že jim ty čísla nejak nevychází, ani pozměnit o 90% by nepomohlo, takže by jim doslo, že ten, kdo jim nevinně tento program navrhl,je chtěl znemožnit v přímém přenosu. Pak by se pomstil. Pan David neřekl, jestli se ta silenost schválila. Předpokládám, že ano, jako všechny zlodějiny. O placení dluhů není vhodné teď mluvit, však oni někoho najdou, kdo jim za to zaplatí.

  OdpovědětSmazat
 10. Místo poděkování za pomoc EU, za opravdu velké peníze pro nás všechny,zase jen nehorázná pomluva. Tohle není normální,asi nějaká demence Davida.Za koho ten " člověk " bojuje.Je velké štěstí,že je sám jak kůl v plotě,plus několik zoufalců zde, kteří nemají na nic vliv. Neustále ti samí, pouze ta samá hloupá individua.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poruším vlastní zásadu na trolíky nereagovat, ale ten 17:45 je tak půvabně blboučký, že ho musím alespoň touto cestou vyzvat, aby neumdléval ve své práci. Současně jej ubezpečuji, že má obrovský vliv. Dokáže totiž jistě mnohé definitivně přesvědčit, že takové hovado musí financovat jen hovada, na která si musíme dávat setsakramentský pozor...

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 11. Zel , skluzavka v podobe EU je pekne namazana a usti do horoucich pekel..tezko se bude asi z ni dostavat, kdyz uz na ni sedime..... certi vedi ( jenom kolaborantum je vse jasne....)

  OdpovědětSmazat
 12. Vzdy rad si prectu od soudruha 17:45 od inteligentniho, sebevedomeho cloveka , ktery vi ( oproti nam) kolik americkych soudruhu se vejde do jejich obrneneho vozidla. Navzdory tezkemu osudu, kdy matka ho v utlem mladi odvrhla a sveho otce neznal , nebot pry se upil k smrti pred jeho narozenim..A presto ma vysoke IQ

  OdpovědětSmazat
 13. J.J. a Unknown 17:45 To si skutečně myslíte, že nám EU nebo kdokoliv dá něco zadarmo? To jste teda ve skutečnosti komouši. J.J. ještě k tomu, že EU platí pana Davida. No tupci OK.

  OdpovědětSmazat
 14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 15. Možná se na mou hlavu snese něco nadávek, ale přesto se upřímně přiznám, že jsem přesvědčen, že různé dotační fondy jen škodí ekonomice, protože ji pokřivují a navíc se stávají živnou půdou podvodů. Zrovna tak jako dnes se staly kompenzace zdrojem závisti a možná i polem pro nespravedlnost. Chápu, že část rizika vždy nese podnikatel a na běžné problémy by měl být pojištěn, ale při katastrofách je skutečně na místě pomoc od státu. Přesto jak dnes vidíme, není strategie a pomoc od státu precizní a srozumitelná, tak vzniká prostor pro "lidovou tvořivost". Proto jsme dnes tam kde jsme. Navíc v době nečekaných výdajů se páchá dobrodružství ve výběru státních příjmů a jako by to ještě nestačilo začínají se plánovat budoucí nelogické vÿdaje například další runway v Ruzini. Nevím kolik letišť mají naši páni v plánu, ale zahraniční turisté se v milionech k nám určitě několik let nepohrnou. Kéž by ušetřené investice věnovali do našeho zemědělství a potravinářství a neničili zemědělskou půdu. Potraviny budou brzy strategickou hodnotou.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.