Reklama

sobota 14. března 2020

Prohlášení prezidenta republiky

14. 3. 2020 OstrovJaniky
Napsal sax:
"A jeste lepe!
O prohlaseni prezidenta k situaci informuje fake Sputnik, zatimco ceska media bud mlci, anebo zpravu soupnou nekam, kde ji nenajdete…tak hluboko jsme klesli…"

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020031311643749-zeman-vsichni-musime-projevit-bezpodminecnou-solidaritu-spolecne-to-zvladneme/

Turecko ničí európske hranice pomocou pancierových vozidiel. Gréci zverejnili šokujúce (video)

Andrea Lopatková
14. 3. 2020    HlavnéSprávy
Grécke úrady zverejnili šokujúce videozáznamy zachytené kamerou s nočným videním. Záznamy zobrazujú turecké taktické obrnené bojové vozidlo, ktoré ničí hraničné oplotenie pozdĺž grécko-tureckej hranice, aby pomohlo útočníkom z radov prisťahovalcov, z ktorých väčšina sú muži v bojovom veku, nelegálne prechádzať do GréckaSnímka z videa


Léčba koronaviru, která v Číně uspěla

Paul Craig Roberts
14. 3. 2020  
PaulCraigRoberts
Existují vědecké studie dokazující účinnou léčbu koronaviru, jak ji dnes uplatňují v Číně. Používanými léky jsou chlorochin (C 18 H26 CIN3), a hydrochlorochin (HCQ).
K hydrochlorochinu čti toto: ncbi.nlm.nih.gov a reader.elsevier .
Uvedené vědecké studie poukazují na slibné antivirové působení jak hydrochlorochinu, tak chlorochinu.

Ladislav Jakl: Více Evropy více ví?

Ladislav Jakl a -rp-
14. 3. 2020   PrvníZprávy
Známe to z nedávných minulostí dobře. Objeví se vskutku zásadní problém (třeba zakřivenost banánů importovaných z Ekvádoru), a ihned se konaly summity, Evropské rady, mimořádné jednání Evropské komise, noční tiskovky, a řešilo se a řešilo.

Staré nápady v nových lahvích - Nová „krycí skupina“ hlásá zdrženlivost, zatímco praktikuje intervencionismus

Philip Giraldi
14. 3. 2020   ICH, překlad Zvědavec
Ve Spojených státech působí mnoho tzv. „krycích skupin“. Krycí skupina je velmi zjednodušeně řečeno organizace, která předstírá, že má určitý program, přičemž využívá svou identitu jako krytí pro podporu skryté agendy, která je zcela odlišná, ​​a často je navíc v protikladu k tomu, co se hlásá veřejně. 

14. 3. 2020 - Svět při sobotní ranní kávičce Terezy Spencerové - Informační doplněk k hlavnímu proudu

Tereza Spencerová
14. 3. 2020 iPrima
Ranní kávička Terezy Spencerové je Vaše denní dávka informací k hlavnímu proudu. Tedy těch, které by se neměly opomíjet, pokud chcete být dobře informovaní a chcete mít vždy nadhled. Teď se jen pohodlně usaďte a pusťte se do čtení.

Přemysl Votava: Kam se schovala EU?


Přemysl Votava
Přemysl Votava
14. 3. 2020  VašeVěc
Evropská unie (EU) nám byla od samého počátku našeho vstupu do EU představována jako, záruka naší bezpečnosti, jak politické, tak i ekonomické. Dnes po 16 letech členství přišla první větší krizová zkouška. Právě krizové situace jsou tím věrohodným měřítkem k objektivnímu hodnocení a to nevychází pro EU příliš dobře.

pátek 13. března 2020

Okamžik pravdy

Zbyněk Fiala
13.3.2020
Teď je ta chvíle, kdy se ukáže, kdo opravdu umí. Pro ty, kdo nejsou v první linii, znamená nouzový stav hlavně omezení, ale takové vytržení z rutiny může být docela užitečné, když pominu hrůzy na bankovních účtech. Může nabídnout odstup k zamyšlení, kde všude jsme si o ten průšvih koledovali. Až to odezní, neměla by následovat jen úleva, ale také poučení z krize.

Článek, který by do apríla vyčichl

Ambasáda USA v Praze Na Tržišti
Rado Miko 
13. 3. 2020  Outsidermedia
Šéf Senátu Vystrčil (ODS) zřejmě příští týden navrhne, aby ČR požádala USA o výměnu jejího velvyslance kvůli dopisu, v němž varuje před přijetím digitální daně, která má zdanit velké nadnárodní korporace. Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce předseda poslaneckého klubu opoziční ODS Zbyněk Stanjura.

Boj tehdy i dnes: Proč si nemáme připomínat německý teror? Klacky pod nohy ze všech stran. Máme být na co hrdí - a komu vděční. Statisíce mrtvých. Západní spojenci nás vždycky zradili. Nezapomeňme!

První nařízení okupantů
Jiří Kobza a Tomáš Doležal
13. 3. 2020   ProtiProud
JIŘÍ KOBZA a Tomáš Doležal připomínají velevýznamnou (a poučnou) událost naší nedávné historie, pro kterou se "kupodivu" v kalendáři "významných dnů" dosud nenašlo místo

CounterPunch: Cvičení NATO u ruských hranic připomíná invazi Barbarossa!

"Defender Europe 2020" . je to jen nácvik,
nebo invaze do Ruska už naostro?
13. 3. 2020 CounterPunch a PrvníZPrávy
Největší cvičení USA a NATO v Evropě za posledních 25 let jsou navržena tak, aby posoudila bojovou účinnost bloku a zjistila, jak rychle se vojska mohou dostat na ruskou hranici, píše CouterPunch.

Bergamo v obležení: svědectví lékaře z centra epidemie - Překlad zprávy doktora Daniela Macchiniho z nemocnice Humanitas Gavazzeni v Bergamu

Nemocnice v italském Bergamu
- příjem pacienta ve vážném stavu
Marian Kechlibar
13. 3. 2020   blog autora
Bergamo znají čeští turisté hlavně jako velké letiště nedaleko Milána. Do města samotného zavítá jen málokdo, i když má pěkné středověké centrum. V posledních dnech se ovšem Lombardie dostala na stránky novin kvůli tomu, že zde propukla epidemie koronaviru. Italská vláda čerstvě vyhlásila nad oblastí karanténu.

Nebojte, pane Hrušínský! Tereza Spencerová k situaci: Koronavirus, migrace, k tomu zelená EU... Velmi vážné závěry

Tereza Spencerová
13. 3. 2020   ParlementníListy
OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ 
Pro EU je neštěstím, že migrační problémy nastaly zrovna v době koronaviru. Do toho se Brusel snaží prosazovat „zelený úděl“, který může připravit o práci až 11 milionů lidí, komentuje současné vyhrocené dění analytička Tereza Spencerová. A jak to může dopadnout? „Už roky opakuji, že se nynější systém reformovat nedá, že by bylo jednodušší ho zmuchlat, vyhodit do koše a začít z gruntu nanovo. Možná se nějaké takové situaci blížíme,“ sdělila Spencerová ParlamentnímListům.cz s tím, že až krize pomine a rozhlédneme se, „jestli ještě vůbec existuje nějaká EU“, pak bude prostor pomoci třeba i divadlu Jana Hrušínského. Ten může být v klidu: Koza pojde i sousedům.

čtvrtek 12. března 2020

Telepolis: USA ve snaze dominovat jdou do konfrontace s Ruskem!

Johannes Schillo a -kou-
12. 3. 2020  TelepolisPrvníZprávy
Podle Telepolis zvýšením vojenské a jaderné moci chtějí Spojené státy dosáhnout konkrétní cíl: stavu, kdy budou ruské jaderné zbraně neúčinné.

Spojené státy tak získají úplnou geopolitickou svobodu jednání, protože je to právě Rusko, které jim brání v dosažení tohoto cíle. Podle Telepolisu jsou cvičení Defender Europe také součástí této strategie.

Náš Deep State, či filiálka?

Radim Valenčík
12. 3. 2020 blog autora
Do seriálu o dobré teorii zařazuji dříve napsaný článek o tom, zda existuje "český Deep State", nebo zda je to jen filiálka toho globálně působícícho, tedy jádra současné globální moci. Myslím, že i ti, kteří se mnou před pár dny nesouhlasili, pochopili, jak funguje současná moc. Je to důležité, protože jde o efektivní protihru.Generál Šándor: Nemoc? Přijdou další problémy! Pokud se nepoučíme, skončíme na kolenou

Generál Andor Šándor
Rozhovor s gen. A. Šándorem
12 . 3. 2020  ParlamentníListy
„Tato nemoc by nám měla otevřít oči. Měla by nás spojit, měli bychom vést debatu, jak se připravit na další problémy, které přijdou. A ty přijdou a mohou být horší než tento. Pokud se nepoučíme z této krize, pak jednou budeme skutečně na kolenou krvácet,“ říká bezpečnostní expert, někdejší šéf vojenské rozvědky generál Andor Šándor. „Měli bychom si uvědomit, že v dnešním otevřeném globálním světě bez skutečných hranic se krize může šířit velmi rychle, nemá žádnou hranici, žádnou zábranu a dosáhne téměř na každého z nás. Tohle by mělo být mementem, abychom se skutečně zabývali schopností státu na jedné straně, ale hlavně aby si občané uvědomili, že když oni sami budou dobře připraveni, tak se jim lépe taková krize podaří zvládnout,“ domnívá se.

Mojmír Grygar - epigramNové poslání Mariánského sloupu 


Dřív bojovnice pro korunu a víru,
dnes, svatá Panno, zbav nás koronaviru!

Zemědělec - ohrožený druh: Vlna sebevražd farmářů v USA i Evropě. Vyrábět potraviny bez dotací již vůbec nejde? Zelení bolševici brání dobytek, hnusí si lidi. Banksterské praktiky. Kdo ale nakrmí populaci?

Americký farmář - ohrožený druh
Viktoria Nikiforova
12. 3. 2020  Vzgljad, překlad ProtiProud
VIKTORIE NIKIFOROVÁ poodhrnuje závoj nad zoufalstvím a bídou zemědělců na Západě, kteří stále častěji řeší své existenční problémy tragickým způsobem.

Problém typický pro země třetího světa se dnes stal děsivým trendem nejen v nejbohatším státě, ve Spojených státech amerických, ale i v mnoha dalších zemích západního světa: Mezi farmáři se množí případy sebevražd. Abychom pochopili, jak vážné to je - sebevražd mezi zemědělci je už dokonce víc, než mezi narkomany. Co se to děje?

středa 11. března 2020

Ruce pryč od poslankyně Karly Maříkové! Smíme myslet? Obávat se? Bránit se?

Ivan David
11. 3. 2020 parlamentnilisty

Naše země nám byla už z velké části ukradena pomocí bizarních zákonů podporujících invazivní korporace, invazivní neziskovky a invazivní organismy. Je třeba přijmout zákon proti každému, kdy by chtěl omezovat svobodu slova a svobodu projevu. 


Idlib a Kateřina Veliká a váha Erdoganova podpisu

Yekta Uzunoglu
11. 3. 2020
Prezident Turecka Erdogan před několika dny v Moskvě se svými požadavky neuspěl. Podepsal dohodu, která pro něj byla zcela nevýhodná. Nepomohla mu v jeho severosyrském dobrodružství. Jenže Erdogan je politik, který se necítí vázán vlastním podpisem, a tak za necelé tři dny přicestoval do Bruselu, kde se setkal s předsedkyní Evropské komise a předsedou Evropské rady a řekl si o další miliardy. A také s generálním tajemníkem NATO, aby požádal o podporu terecké armády v Sýrii. Předivo diplomatických vztahů je ale mnohem jemnější.

Romantika zimní Prahy

11. 3. 2020  Tribun
Pokud žádnou zimu ani romantiku nevidíte, vězte, že já také ne. Přitom pamatuji jak sníh, tak romantiku, ale poslední dobou je sněhu čím dál méně (letos nebyl už vůbec žádný) a romantiky také, tu postupně vytlačují turisté a komerce. Možná, že někdo umí ještě vyfotit Prahu tak, aby v sobě měla něco tajemného, ale já už to nesvedu. Město, ve kterém jsem se narodil, a které ještě před pár desítkami let dýchalo tajemnem, je mrtvé.
 


Den zrady. Poslanci žádají, abychom si připomínali německou okupaci


Nacistický wehrmacht 15.března 1939 pochoduje
Matyášovou branou na pražský Hrad.
-PL-
11. 3. 2020 ČNL a ČNL
Poslanci Leo Luzar (KSČM), Helena Válková (ANO) a Jiří Mihola (KDU–ČSL) mají za to, že by si čeští občané měli připomínat Den zrady, den, kdy bylo definitivně zničeno Masarykovo Československo.

Jak se dělá revoluce

B. Sanders mezi lidmi
Zbyněk Fiala
11. 3. 2020  VašeVěc
Sandersův pokus zvrátit Bidenův nástup nevyšel, prohrál i ve státě Michigan, kde spoléhal na bílé dělníky. Bidenovou slabinou jsou televizní debaty, ta nejbližší bude v neděli. Ať už to dopadne jakkoliv, po Sandersovi zůstanou zkušenosti účinného politického boje zdola.

Policejní stát: Za kritiku migrace doživotí, za hanobení EU gilotina? Na koho si troufne Hamáček? Snaha o lynč poslankyně. Svoboda opět o kus ořezána. Sejdeme se v jedné cele? Zítra už bude pozdě se ozývat

Josef Provazník
11. 3. 2020    ProtiProud
JOSEF PROVAZNÍK kroutí hlavou nad absurdní snahou obvinit poslankyni SPD z takzvaných nenávistných výroků a tuší, že s chatrnými zbytky svobody slova bude u nás brzy definitivně amen


„Nějaký Rozumek či bývalý pornoherec mi budou říkat, co si myslet?!“ Do dění kolem Maříkové vstupují právníci. Expert od Klause ml. se neudržel

Karla Maříková - poslankyně za SPD
11. 3. 2020   ParlementníListy
Nejde o kriminalizaci protiimigračních postojů ani o potlačení svobody slova. Tak hodnotí advokátka Klára Long Slámová rozhodnutí policie požádat Poslaneckou sněmovnu o vydání Karly Maříkové k trestnímu stíhání za její loňské výroky na Facebooku. Migranty v nich přirovnala k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Právník Aleš Rozehnal je zase přesvědčen, že je nutno akceptovat i existenci projevů, které jsou extrémní či útočné. Takové jsou potřeby tolerance a pluralismu. Svoboda projevu, tedy i svoboda odmítání muslimských imigrantů, je naprosto zásadní pro demokratickou společnost.

úterý 10. března 2020

Kovanda vysvětluje krvácení na ropném trhu: Saúdové hrají vabank, Rusko je ale díky sankcím odolnější

Lukáš Kovanda - ekonom
10. 3. 2020 Sputnik
Český ekonom Lukáš Kovanda tvrdí, že jsme se právě stali svědky cenové války dvou světových ropných velmocí. Strategickým cílem Ruska je vymést břidličné producenty z trhu, čemuž může přispět právě výrazné zlevnění ropy. Rijád doufá, že stejnou zbraní přinutí Rusko ke kompromisu, Moskva je však vůči levné ropě odolnější než saúdská monarchie.


Putin: Válka byla důsledkem Mnichovské dohody

Jan Urbach
10. 3. 2020  VašeVěc
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina vypukla II. světová válka v důsledku tzv. Mnichovské dohody ze září 1938, kdy Velká Británie a Francie zradily Československo. Řekl to v rozhovoru pro agenturu TASS.

Socializace ztrát

Erik Best
10. 3. 2020  EB
Posledních pět let zažívaly české firmy nepřetržitý hospodářský růst, a to zejména díky devalvaci koruny v roce 2013 a podobné expanzivní měnové politice předních světových centrálních bank. Byl to převážně růst umělý a každému s dobrým smyslem pro obchod mělo být od rané fáze jasné, že party jednou skončí bolestivě. To se nyní děje některým českým firmám kvůli koronaviru.  


Ema má maso. Ukrajinský Vasil má ruskou raketu. My máme jasno

Lu Lina
10. 3. 2020 MediálníHovínka
Kvůli mediální koronavirové hysterii a díky již řádné vyčpělosti nemělo tohle téma nijak velký mediální ohlas, ale zítra (viz 9.3.) začíná v Nizozemsku dálkový soud s podezřelými ze sestřelení letu MH17 v roce 2014. Dálkový proto, že nikdo z „podezřelých“ se z celkem rozumných důvodů pravděpodobně před inkviziční tribunál nedostaví. Čili ačkoliv všichni už dávno známe oficiálního viníka i budoucí soudní rozhodnutí, dosud nikdo nebyl a ani nemůže být jako viník tragédie určen. Soud přece ještě ani nezačal. Nicméně Český rozhlas má jasno – bylo to Rusko.

Je holka předsudečná prodejná?

Oldřich Lukáš
10. 3. 2020  Zvědavec
Když jsem se vloni poprvé setkal s pojmem předsudečná nenávist, nejprve jsem si myslel, že jde o chvályhodnou iniciativu pana Hamáčka, potažmo BIS, jak ochránit naši zemi před nenávistí těch, kteří ji chtějí zničit, stejně jako odvěké hodnoty a tradiční rodinu.

Jan Vítek: Putinova odplata

Jan Vítek
10. 3. 2020  VašeVěc 
Vměšování do politického života jiných zemí a změny režimu se vyplácí. Jedním z mnoha důkazů je puč na Ukrajině, kterým byl svržen demokraticky zvolený po Rusku šilhající president Viktor Janukovyč a moci se chopil proamerický Petro Porošenko.

Zakrývání katastrofální války v Libyi, kterou má na svědomí Západ

Ted Galen Carpenter
10. 3. 2020  IHC,  překlad Zvědavec
Média vesele informují o chaosu, které v Libyi nyní panuje; již méně však informují o tom, co zapříčinilo tento chaos.

Vykonstruovaný proces s Julianem Assangem: USA a UK na lavici obžalovaných

Editor SCF
10. 3. 2020  SCF překlad Zvědavec
Extradiční proces pro novináře a vydavatele Juliana Assangeho není ničím jiným, než fraškou. Brutální perzekuce ze strany amerických a britských orgánů je šokujícím svědectvím o těchto západních státech a jejich pokrytecké samolibosti ohledně demokratických práv a respektování zákonů.

Assange může být ten, kdo usedne na lavici obžalovaných. Ale celý svět uvidí, že to není on, kdo je ve skutečnosti souzen, ale spíše tak zvané vládní orgány, které ho perzekuují.


pondělí 9. března 2020

Schneider: Stahují se nad NÚKIBem mraky?

Jan Schneider
Jan Schneider a - rp-
9. 3. 2020   PrvníZprávy
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) je od prosince loňského roku bez ředitele a vláda vypsala výběrové řízení na obsazení této pozice.
Sedmičlennou výběrovou komisi tvoří tři současní ředitelé zpravodajských služeb, vládní zmocněnec pro IT, náměstek ministra vnitra pro bezpečnost a dva zástupci opozičních politických stran, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.


Svět ruskýma očima 549

Zajoch 
9. 3. 2020 Outsidermadia
O připojení struktur NATO k akcím v Turecku nemůže být řeč * O neoblíbenosti Trumpa u Japonců * Rusko rozvíjí perspektivní region – Arktidu


Rusko vyzvalo NATO: Přemýšlejte o důsledcích svých agresivních akcí!

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
-kou-
9. 3. 2020 PrvniZpravy a MID.ru,
Agresivní akce NATO při vytváření své „úderné pěsti“ a provádění manévrů podél ruských hranic jen zvyšují mezinárodní napětí.


Oznámila to oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

PRAVDA O OBĚTECH ARMÁD ZA OSVOBOZENÍ ČESKOSLOVENSKA a proč ji lidem připomínat.

Rychlé skupiny Sovětské armády postupující na Prahu
- květen 1945
Bohumil Svoboda
9. 3. 2020
Téměř před 75 lety skončila v Evropě druhá světová válka bezpodmínečnou kapitulací nacistického Německa. Je až neuvěřitelné, že dokáže většina našich veřejných sdělovacích ostředků, po tolika desetiletích, navršit sprostých, neomalených lží na bývalý Sovětský svaz a jeho hrdinnou armádu, která byla hlavním nositelem protifašistického boje a vedoucí silou porážky hitlerovského Německa.

Veřejnoprávnost 2020: Chvilkaři přežívají na kapačkách ČT. O sílící Trikolóře ani slovo. Klaus mladší: Obrana normálního světa. Kdy ho kolaborant v hnědé uniformě udá )Hohlmeierové? VIDEO

Grafika ProtiProud
Radek Pokorný
9. 3. 2020   ProtiProud
RADEK POKORNÝ přináší srovnání z regionálních výjezdů protektorátních udavačů z Miliónu chvilek a cestách po republice v podání Klause mladšího, jehož veřejnoprávní média pochopitelně ignorují

Řecký farmář aplikoval na migranty postřik na škůdce
9. 3. 2020
Ivan David

Řecký web Molwnlave.com zveřejnil video, na němž řeckých farmář aplikuje na migranty ničící pohraniční zátaras hranici s Tureckem postřik na škůdce. Je to názorná ukázka, že řecká policie a armáda odrážející na hranici migrační invazi organizovanou tureckou vládou má skutečně masovou podporu řecké veřejnosti. 

Video bylo v poledne 10. 3. 2020 na Youtube zablokováno, prý šířilo nenávist. 

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 121. díl. Volá LondýnPetr Žantovský
9. 3. 2020
Před nedlouhým časem vyvolal veřejnou polemiku film, věnovaný Janu Masarykovi (1886–1948), synu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a v exilové i poválečné vládě ministru zahraničí. Onen film byl poměrně přesným dokladem toho, jak s ubíhajícím časem máme tendenci zjednodušovat a trivializovat lidi, události a okolnosti, jak z toho všeho děláme černobílý obrázek pravdy a lásky, případně lži a nenávisti.
9. 3. 2020 - Svět při pondělní ranní kávičce Terezy Spencerové - Informační doplněk k hlavnímu proudu

Tereza Spencerová
9. 3. 2020 iPrima
Ranní kávička Terezy Spencerové je Vaše denní dávka informací k hlavnímu proudu. Tedy těch, které by se neměly opomíjet, pokud chcete být dobře informovaní a chcete mít vždy nadhled. Teď se jen pohodlně usaďte a pusťte se do čtení.

„Italská stávka“ ve vládě RF: Pokoušeli se strefit do Mišustina, ale trefili Medvěděva

Zasedání ruské vlády.
Tv Cargrad
9. 3. 2020     Outsidermedia
Celá série publikací o Mišustinově vládě přešla do pokusu o zasažení nového premiéra a nové vlády. Vyprávěli dokonce o „italské stávce“ ve vládě, že prý se odmítají podřídit novému velení. Nicméně se velmi brzy ukázalo, že objednatelé materiálů místo Mišustina trefili Medvěděva…

neděle 8. března 2020

75. výročí ostravské operace

Bohumil Svoboda
8. 3. 2020
Úvodem
Před 75. léty 10. března 1945 byla zahájena nejtěžší a nejkrvavější bitva za osvobození tehdejšího Československa, probíhající převážně na jeho území.
Zrada Československa západními velmocemi, především Velké Británie, Francie a jimi podepsaná Mnichovská dohoda ve prospěch Hitlera vedla k rozbití Československa a posunutí hranic ve střední Evropě ve prospěch fašistického Německa.

Jaroslav Bašta: Test koronavirem (a migrací)


Jaroslav Bašta a -rp-
8. 3. 2020 PrvníZprávy
Existuje jedna optimistická poučka, která tvrdí, že krize nepřinášejí jen problémy a zhoubu, ale také nové příležitosti a perspektivy, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

8. 3. 2020 - Svět při nedělní ranní kávičce Terezy Spencerové - Informační doplněk k hlavnímu proudu

Tereza Spencerová
8. 3. 2020   iPrima
Ranní kávička Terezy Spencerové je Vaše denní dávka informací k hlavnímu proudu. Tedy těch, které by se neměly opomíjet, pokud chcete být dobře informovaní a chcete mít vždy nadhled. Teď se jen pohodlně usaďte a pusťte se do čtení.