Reklama

sobota 6. června 2020

Práva a povinnosti člověka v ohrožení


Patrick Ungermann
6. 6. 2020
Léta chodím do obchodního domu, který „drží ceny při zemi“. Není drahý a tváří se, že drahota je ošklivá. Po celou dobu držení cen při zemi ceny stoupají. Země se sune směrem nahoru. Jistě se to děje všude, jistě i s našimi platy. Někdy rostou o inflaci, někdy lépe, jindy hůř… O protiváhu k cenovému růstu se i v prodejně, kam chodím, snaží krátké nárazové slevy. Tady se raketovým tryskem vzneslo nad míru vlastně jen máslo. Naštěstí jsem se na internetu dočetl, že tohle inteligenta nerozhází.

Stejné dotace pro naše zemědělství? Nikdy!

Ivan David
6. 6. 2020
Úterního jednání Zemědělského výboru Evropského parlamentu se zúčastnil německý komisař EU pro rozpočet Johannes Hahn. Jako koordinátor frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i europoslanci zvolení za SPD, jsem měl právo na devadesátisekundové vystoupení. Zde je český přepis mého vystoupení:

Vítejte v ostudném českém Dezinformátorsku!

Jiří Kouda
6. 6. 2020     prvnizpravy
Nyní lze české politické prostředí opovržlivě označit slovem „ukrajinizace“, což je mnohem horší, než kdysi znamenalo slovo „balkanizace“. Ukázalo se, že případ „ricin“ a ohrožení na životech tří komunálních politiků je dezinformace. Nebo chcete-li fake news, kterou ochotně šířil za pomoci české Bezpečnostní informační služby (BIS) jakýsi Kundra na stránkách plátku s názvem Respekt. Jehož majitel se pro jistotu nechce ani v Česku objevit za své machinace na severu Moravy jak s uhlím, tak byty, a jemuž lze soudním rozhodnutím říkat „grázl“.

Kam se poděl kufřík s ricinem?

Radim Valenčík
6. 6. 2020      RadimValenčíkPíše
Zdůvodnění vyhoštění ruských diplomatů je věrohodné asi tak, jako to, že jeden z nich přicestoval s kufříkem plným ricinu. 14. května, to je skoro měsíc (!) jsem položil tyto "ricinové" otázky BISce: 

1. Jako to, že časopis RESPEKT měl tu drzost zopakovat si svůj vydařený kousek s použitím téhož Ondřeje Kundry a uveřejnil ještě větší blábol, než v případu "Dvojitého agenta na útěku", a to i přes to, jak jej tehdy BIS ve svém prohlášení oprávněně zesměšnila?

Rusko, Čína a Německo odsunuly USA do pozadí


Anton Orlovský
6. 6. 2020 
вперёдроссия 
Americký list The Wall Street Journal se domnívá, že USA nyní ani nemají kdy bojovat s Čínou a Ruskem, protože se nahromadilo příliš mnoho vlastních problémů. Přece ekonomická krize, vyvolaná pandemií, udeřila na těžbu břidlicové ropy. Jak se říká, "nejsou úvěry - nejsou nové vrty". Zdravotnictví rovněž předvedlo své selhání. Plus ke všemu rasová nerovnost, která vyústila do hromadných protestů, ukázala celému světu zranitelnost USA.

pátek 5. června 2020

Znásilnění v důsledku onemocnění schizofrenií?


Ivan David
6. 6. 2020
Dvouletý trest pro Abdallaha Ibrahim Diallo za znásilnění šestnáctileté dívky vyvolal pochopitelně velkou reakci od vážných pochybností o přiměřenosti trestu až po krajní rozhořčení. Ve hře je ovšem i tvrzení, že pachatel trpí schizofrenií. Jako soudní znalec jsem se opakovaně setkal s tím, že někteří kolegové každého psychotika trpícího schizofrenií hodnotili jako univerzálně nezpůsobilého rozpoznat trestnost jejich činu a neschopného se ovládnout. Zkrátka, má-li někdo „papíry na hlavu“, je zcela beztrestný.

Válka vypukne v roce 2026


Jiří Jírovec
5. 6. 2020
No konečně, chce se říct!
V tom roce již (možná) budeme mít nové houfnice z Francie, které prý dostřelí dál než naše staré.
Dorazí i vrtulníky, které si Američané s těžkým srdcem utrhli od úst, když Babiš Trumpa tolik a pěkně prosil.
Budeme mít obrněnější transportéry, nové ručnice, a méně prostřelitelné vesty.
Tož zbraně bychom měli, teď ještě nějaké ty žoldáky, tak lze parafrázovat TGM.

O vysychání civilizací

Ivan David
5. 6. 2020
Rád bych dnes dal sice rok starý, ale stále aktuální rozhovor s biologem Janem Pokorným - o vysychání civilizací. Tváří v tvář kácení pralesů kvůli palmovému oleji a pastvě pro dobytek, jehož dovoz má z velké části nahradit evropskou produkci, tváří v tvář spalování dříví v elektrárnách, které přešly na "obnovitelné zdroje" a dalším šílenostem v rámci boje proti CO2, je v rozhovoru mnohé, co stojí za přemýšlení.

Udávat, udávat, udávat!

Karel Sýs
3. 6. 2020
Včera povídal jeden chytrý pán v televizi, že můžeme hlásit – tedy udávat – šiřitele úředně neschválených názorů. Jak to volal Čurda na atentátníky ukryté v pravoslavném chrámu v Resslově ulici: „Vzdejte se, nic se vám nestane!“
Dnes v Metru už se bankovky i mince hemží bakteriemi! Víte, kolik taková umouněná pětka váží!
S tím se musí něco udělat. Naše měna bude pevná a pod kontrolou.
Další křížová výprava za platební karty právě začala.
Taková karta, když se pečlivě opláchne dezinfekčním roztokem, skryje i špinavé peníze. A Velký Bratr o nás bude všecko vědět i bez udavačů.
Lidičky, to by se vám líbilo ulejt si nějaký ten bakšiš do zadní kapsy!
Kapsu si můžou mastit leda Velkokapsáři!

Rusko zavrčelo: Jsme připraveni sestřelovat americké bombardéry!

Americký strategický bombardér B-1B
-kou-
5. 6. 2020  Lenta.ru a PrvníZprávy
Ruské vojenské velení dalo jasně najevo, že nebude trpět jakékoliv narušení hranice státu americkými letadly.


čtvrtek 4. června 2020

Nákup děl: Neschopné diletantství, nebo korupce?


Martin Koller
4. 6. 2020
V českých médiích se objevila informace, že resort obrany, vedený ministrem Metnarem chce nakoupit dělostřelecké systémy Caesar, výrobek francouzského konsorcia NEXTER. Pravděpodobně bez výběrového řízení, aby se neztrácel čas v době koronaviru. Běžnému občanovi toto rozhodnutí asi moc neřekne. Nicméně odborníkům nad ním zůstává rozum stát, a to jak z taktického, tak technického hlediska. O smysluplnosti takové „investice“ není třeba hovořit. Na místě je otázka, zda se jedná o odbornou neschopnost, korupci, nebo arogantní spojení obou. 

Trumpův dekret proti digitální cenzuře

Stanislav Blaha 
4. 6. 2020 e-Republika
Donald Trump podepsal 28. května 2020 dekret ‘Preventing Online Censorship‘ (Ochrana před online cenzurou).

Téma pro komisi: Kdo dával Švédsko za vzor?

Docent Radim Valenčík
Radim Valenčík
4. 6. 2020 VašeVěc

"Existuje jistě potenciál pro zlepšení toho, co jsme ve Švédsku udělali," řekl státní epidemiolog švédského Úřadu pro veřejné zdraví Anders Tegnell a pokračoval: "Pokud bychom narazili na stejnou nemoc a věděli o ní to, co víme dnes, myslím, že bychom přijali opatření někde mezi tím, co jsme udělali ve Švédsku, a tím, co udělal zbytek světa." (ZDE)

Polsko chce budovat státní zemědělský a potravinářský holding

Ilustrativní foto
Jan Urbach
4. 6. 2020   VašeVěc
Polská vláda chce vytvořit zemědělsko – potravinářský holding, jehož částí by byla i síť potravinářských obchodů. Podle deníku „Rzeczpospolita” přichází v úvahu zapojení sítě „Žabka“ nebo „Tesco“.

Složí se EU Turecku na nákup dalších ruských raket S-400?

Ivan David
4. 6. 2020
Z Řecka přišla minulý týden jedna dobrá zpráva. Turecká armáda evakuovala skupinu vojenských policistů, kteří obsadili jeden z řeckých meandrů řeky Evros. Podle webu pronews.gr tomu předcházely telefonáty řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise US prezidentovi Donaldu Trumpovi a následný telefonát Donalda Trumpa tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi. Co si pánové po telefonu řekli zveřejněno nebylo. Ale tentokrát to zabralo.

Angela Merkelová splnila Hitlerův sen na ovládnutí Evropy

Přehnané? 
Radim Fiala
4. 6. 2020 EuroPortál a ČeskéNárodníListy
Angela Merkelová splnila Hitlerův sen na ovládnutí Evropy, napsal maltský velvyslanec ve Finsku a musel skončit ve funkci. Přitom napsal jen pravdu. V souvislosti s výročím druhé světové války je nutné odmítnout lži, že druhá světová válka byla důsledkem existence národních států a národovectví. Jak dokazuje Hannah Arendtová ve své knize Původ totalitarismu či jak o tom mluvil sám vůdce Třetí říše Adolf Hitler, nacismus byl nadnárodním rasismem, který měl sjednotit germánské árijské národy v jeden celek – ukázkou v praxi byly nadnárodní jednotky Waffen SS. Současná EU v lecčems navazuje na Hitlerův projekt Nové Evropy.

Končí neslavná kariéra pana Petra Vokřála?

Šéf suetoněmeckého landsmanschaftu
Bernd Posselt
a starosta českého města Brna
Petr Vokřál
Ogňan Tuleškov
4. 6. 2020  ČNL
„Faltýnek: Konec Vokřála je jako rána z čistého nebe
Renáta Bohuslavová, Novinky
"Konec bývalého primátora Brna Petra Vokřála v hnutí ANO je podle šéfa poslanců strany Jaroslava Faltýnka jako rána z čistého nebe. Doufá, že jediným důvodem není to, že prohrál bitvu o zrušení tří brněnských kandidátek. O válku podle něj nejde.“

Kdy Rusko použije jaderné zbraně – Putin představil novou vojenskou doktrínu

4. 6. 2020  EuroZprávy a ČNL
Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil strategický dokument, který označuje vytvoření a rozmístění protiraketových a úderných zbraní ve vesmíru za jedny z hlavních vojenských hrozeb.

Přepisujeme dějiny: Kdo má zájem na vymazání paměti? Letošní výročí bylo přelomové. Zajímá někoho skutečná historie? Němci nás chtěli zlikvidovat. Zakázané slovo "osvobození". Pocit viny všem. Celonárodní zrůdnost

Originální grafika ProtiProudu
Václav Klaus a Jiří Weigl
4. 6. 2020   
Institut Václava Klause a ProtiProud
Václav Klaus a Jiří Weigl důrazně varují před nastoupenými snahami o překroucení tragických událostí II. světové války, čehož jsme byli letošního května svědky v nebývalé míře:

středa 3. června 2020

Jde až na prvním místě jen a jen o peníze, majetky, moc

Růžena Chrastekova
Růžena Chrastekova
3. 6. 2020  VašeVěc
Protagonisté všeho současného dění proti tomuto státu, demokratické vládě, vzešlé z řádných, svobodných voleb, ale i proti výsledkům demokratickému hlasování rovněž svobodně, řádně zvoleného Parlamentu České republiky, Poslanecké sněmovny, jsou, byť hlásají něco jiného, naprosto proti jakýmkoliv ideálům a v podstatě i ideologie jako takové, jelikož jediným jejich snažením, cílem, motivem, jsou peníze, boj o majetky skrzená tu moc, kterou nemají a tak moc chtějí mít.

Dopis poslancům Parlamentu České republiky k volbě do Rady ČT právem pobouřil

3. 6. 2020  Sputnik
Dopis poslancům Parlamentu České republiky od evropských mediálních hlavounů s odporem proti volbám do Rady ČT nenechal lhostejnými představitele hnutí Trikolóra, kteří na Facebooku sdíleli tento dokument.

"Naše možnosti a kontakty jsou omezené"...

Ivan David
3. 6. 2020
Doputoval ke mně pozoruhodný mail:
Vážená paní/vážený pane,
děkuji Vám, že jste svým podpisem podpořil/a paetici Dopis občanům Ruska na adrese: https://e-petice.cz/petitions/dopis-obcanum-ruska.html
Petici již svým podpisem také podpořili:
politik a diplomat Martin Palouš, poslanec Jiří Bartošek, biskup Václav Malý, bývalá europoslankyně Zuzana Roithová, kněz Tomáš Halík, novináři Jiří Zajíc a Štefan Hríb, politik Daniel Herman, ředitel radia Proglas Martin Holík, teolog a publicista Dan Drápal, a další. Pod peticí jsou podpisy z celé České republiky, také ze Slovenska.
Máme však jen necelých 300 podpisů, protože petice je zatím málo známá. Naše možnosti a kontakty jsou omezené, snaha o mediální pokrytí zatím nemá odezvu.

Ľuboš Blaha posiela list veľvyslankyni Spojených štátov amerických

Ľuboš Blaha - poslanec
Národní rady Slovenské republiky
Ľuboš Blaha
3. 6. 2020     DavDva
A dosť. Stačilo. Posielam list americkej veľvyslankyni. Roky nás tu Američania poučujú o ľudských právach – nech sa kuknú na seba. To, čo sa aktuálne deje v USA, je neuveriteľné!

Ivan David se ptá: Je rabování jako hlavní efekt?

Europoslanec Ivan David 
3. 6. 2020  PrvníZprávy
„Těžko říct, kdo a zda vůbec organizuje nepokoje v USA a kdo je vlastně cílem… Víme, co byl spouštěč – smrt černého muže, který platil falešnou bankovkou," napsal na úvod svůj komentář k událostem za velkou louží europoslanec Ivan David.Ozvěny z bruselské věže ze slonoviny

Ivan David
3. 6. 2020
Včera jsme na Zemědělském výboru Evropského parlamentu hlasovali o kuriózním návrhu, který jménem frakce socialistů předložila francouzská poslankyně Anna Sanderová. Tato europoslankyně navrhla zablokovat nařízení Komise o mimořádní podpoře pro pěstitele ovoce a zeleniny a pro vinaře na kompenzaci škody způsobených pandemií COVID-19.

Profesor Krejčí: Všichni poznají, že jsou bez peněz. Nekupujte zbraně, vyjednejte nový systém. Nechte být bourače Koněva. A Čína s USA...

Profesor Oskar Krejčí
rozhovor s profesorem Oskarem Krejčím
2. 6. 2020 ParlamentníListy
HŮŘ UŽ BYLO? „Nevypočitatelná třaskavina!“ „Kdybych chtěl být škodolibý, pokud by takto postupovali v Hongkongu…“ Politolog profesor Oskar Krejčí analyzuje situaci nejen ve Spojených státech amerických, ale také v Rusku a v Číně. Vysvětluje, proč Čína nechce být hegemonem, a jak se urychlil pohyb k multipolaritě. „Vzrostlo ale nebezpečí, že tu budeme mít vedle sebe paralelní světy. Jeden kolem Spojených států s velmi silnými odstředivými tendencemi u spojenců USA, a druhý podstatně volnější třeba kolem Šanghajské organizace spolupráce.“ Česko má podle profesora v této historické chvíli šanci podílet se na vytváření úplně nové bezpečnostní architektury v Evropě. „Všichni brzy poznají, že jsou bez peněz.“ Hovoří o vytvoření pásma garantované bezpečnosti. Vyslovuje i zásadní obavy z budoucnosti.

úterý 2. června 2020

Rabování jako hlavní efekt?

Ivan David
2. 6. 2020
Těžko říct, kdo a zda vůbec organizuje nepokoje v USA a kdo je vlastně cílem… Víme, co byl spouštěč – smrt černého muže, který platil falešnou bankovkou.
Starosta Minneapolisu Jacob Frey vyhlásil v sobotu ve městě noční zákaz vycházení v obavách z pokračujících protestů a nepokojů, které jsou reakcí na smrt George Floyda, jenž minulé pondělí zemřel při zatýkání poté, co mu bělošský policista Derek Chauvin přes osm minut klečel na krku.

Nepokoje se rozšířily po celých Spojených státech a prezident Donald Trump se musel ukrýt v bunkru pod Bílým domem. Mnozí kladou vinu právě jemu a jeho údajné rasistické politice – ale proč byl tedy napaden i štáb CNN, který mu zrovna nefandí? 

Drama z jara roku 1942

Jiří Pondělíček
2. 6. 2020 VašeVěc
Ten příběh je známý na celém světě. Nenapsal ho žádný romanopisec ani dramatik. Ten příběh napsaly dějiny a prožít ho museli skuteční lidé. Žádní herci, žádné fiktivní postavy. Živí lidé, jejichž život byl právě tak opravdový, jak opravdová byla jejich odvaha, jejich statečnost, jejich strach, jejich bolest a také jejich smrt. Příběh těch, kteří odstranili z povrchu země netvora, který se jmenoval Reinhard Heydrich. Třetí muž hitlerovské Říše.

Technofašismus a konec hry na demokracii


Květa Pohlhammer Lauterbachová 
Květa Pohlhammer Lauterbachová 
2. 6. 2020 e-Republika

Po uplynutí této pandemie, ať již byla vyvolána kýmkoliv a za jakýmkoliv účelem, přijdou účty a hladomor. Ty účty nebude platit ono 1 promile nahoře, ty účty zaplatíme všichni. Hlavně však naše děti a vnoučata.

A soudruh Halík, první imám zdejší katolické církve, je pohoršen

Petr Štěpánek, komentátor současného dění
-ps-
2. 6. 2020  PrvniZpravy, Štěpánkův facebookový profil,
Skvělou aktuální satiru k volbě do Rady ČT uveřejnil na svém facebookovém profilu někdejší kandidát do této Rady Petr Štěpánek, který nakonec neprošel, neboť militantní aktivisté vyvolali tehdy takové šílené protesty, že hnutí ANO Štěpánka jako kandidáta do Rady stáhlo. Štěpánek nyní píše ostré komentáře. Tady je ...


Pomůže zvolení nových členů televizní rady? Dost pochybuji


Jan Žižka 
1. 6. 2020    Outsidermedia
O práci ČT byly napsány stovky článků a dokonce i knihy. Autoři většinou označují zpravodajskou práci tohoto média za neobjektivní a nekvalitní, a řekl bych, že plným právem. Pravdou je, že ČT se zprofanovala převážně nekvalitním zpravodajstvím, které většinou ani za zpravodajství považovat nelze. Je to často spíše propagandistické vysílání namířené proti prezidentovi, premiérovi a všemu a všem, kdo se neřídí současným proamerickým a probruselským diskursem. Bez ohledu na morálku, zdravý rozum a národní zájem.


pondělí 1. června 2020

Syrští Kurdové požadují vyšetřování únosů žen v Afrínu

Ivan David
1. 6. 2020
Proturečtí džihádisté z nejrůznějších odnoží Al Kajdy, dále takzvané Svobodné syrské armády (FSA), a dokonce zasloužilí džihádisté z ISIS si udělali ze syrského kantonu Afrín, který Turecko dobylo v roce 2018, neomezený zdroj peněz a požitků. Peníze loupí a vydírají u obyvatel, většinou Kurdů, kteří v kantonu zůstali i po okupaci a poté, co 150 000 lidí prchlo. Požitky si obstarávají unášením žen. Unášejí také za účelem výkupného, mučí a zabíjejí, znesvěcují kurdské a jezídské svatyně a hřbitovy. A v neposlední řadě si „dopřávají“ neomezený zdroj sexu tím, že unášejí ženy coby sexuální otrokyně. Stejná praxe jako v tzv. Islámském státu. 

Jaroslav Foldyna obhajuje svobodu slova Karly Maříkové

1. 6. 2020 YT
Poslanec Jaroslava Foldyna (nezávislý) - vystoupení na obranu svobody slova Karly Maříkové
27.5. 2020 Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky


Kandidát do Senátu: Chybějí nám státníci

Rozhovor s Ing. Bohumilem Ježkem, kandidátem za SPD v doplňovacích volbách do Senátu v obvodu "Teplice".
1. 6. 2020

Veřejnost někdy podceňuje zkušenost kandidátů s prací pro veřejnost. Samotné slovo „politik“ jí nezní příjemně. Kandidujete do Senátu, jak si myslíte, že můžete uplatnit svoje zkušenosti z krajského zastupitelstva? Můžete hovořit o úspěších? Úspěchem je nejenom něco prosadit a podpořit dobré projekty, ale i zabránit škodám.
"Rozladění veřejnosti nad slovem politik docela chápu. Politiků máme dost, chybí nám státníci. Státník je politik, který pracuje tak, aby z toho za všech okolností těžila jeho země. To je má představa výkonu politické funkce a tak bych v ní chtěl vždy působit!

EU jako Hitler? Jaroslav Bašta připomněl projev z roku 1938, ze kterého mrazí

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta
1. 6. 2020  ParlamentníListy
Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta se ve svém nedělním komentáři věnoval dopisu současného ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho dvou předchůdců ve funkci Karla Schwarzenberga (TOP 09) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ti v dopise zpochybnili plán Izraele na anexi části palestinského území. Především jej zaráží Zaorálkův výrok, že je nutné zastat se Palestinců, pokud jim hrozí podobný osud, který opakovaně stíhal Československo ve dvacátém století. „Argumentovat historickými paralelami bez znalosti historie může být hodně zrádné,“ upozorňuje Bašta.

Amerika v plamenech

Ivan David
1. 6. 2020
V USA mají letos volební rok. Na podzim budou volit federálního prezidenta, celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu federálního Kongresu. Mnohá velká americká města – od východu na západ – ale připomínají spíše scény z občanské války někde v zemích třetího světa. Hořící automobily, vyrabované obchody a násilné střety mezi policií a demonstranty. Ve státě Minnesota poslal guvernér na demonstranty v městě Minneapolis vojáky Národní gardy.

Svět ruskýma očima 561

1. 6. 2020 Outsidermedia
Nastupuje doba zavedení historických účtů * * * Americký „Program zapojení do speciální biologické aktivity“ na Ukrajině * * * V jazyce Brzezinského jsou elektronika a komunikace technotronikou


Vyzobáno z webů za květen 2020


Jan Kadubec 
1. 6 . 2020    Outsidermedia
*Trump vyhrožuje tím, že anuluje portfolio amerických státních dluhopisů, které jsou v rozvaze Národní banky Číny. Cenový objem těchto papírů činí 1,1 triliónů dolarů. Trump tvrdí, že Washington tak učiní, jestliže Čína nenajde jiné způsoby, jak kompenzovat Americe škody, způsobené rozšířením koronaviru v USA. Centrální banky jiných zemí (nejen Číny) pochopily, že Trump opravdu může odmítnout plnění dluhových závazků skrze státní dluhopisy. Zasadil tak velmi silnou ránu důvěře v dolar. Právě proto poptávka po americkém dluhu za hranicemi USA za poslední dva měsíce prudce opadla. Právě proto se hlavním kupujícím nových vydání státních dluhopisů v dubnu stal Federální rezervní systém. Brzy se může stát jejich výlučným kupujícím.

Profesor Ivo Budil: Mohli jsme být Rakousko, jsme periferie Západu. Tihle za to můžou. Ale už mají problémy. Velká šance, připravte se

Profesor RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc. působí jako
vysokoškolský pedagog  (Trikolóra)
rozhovor s prof. Ivo Budilem
1. 6. 2020   ParlamentníListy
Po roce 1989 jsme nezaujali pozici v jádru světového ekonomického systému, ale jsme jeho využívanou periferii, říká ParlamentnímListům.cz konzervativní filozof, profesor Ivo Budil. ,, Výsledkem je přetrvávající odstup za nejbohatšími zeměmi světa, který by byl v případě normálního ekonomického vývoje již překonán, jak ukazují příklady Finska, Irska nebo států jihovýchodní Asie,” soudí. Vidí však, že ty kruhy, které u nás tento vývoj drží, ochabují. ,,Zahraniční patroni už nejsou tak silní jako dříve, nebo jsou zaměstnáni na jiných frontách. Mediální a politická rétorika ztrácí sebejistotu a přechází do hysterie svědčící o předtuše konce. Koronavirová epidemie zabránila v pokračování pouličního politického nátlaku,” uvádí profesor Budil.

neděle 31. května 2020

K výuce dějin Československa

Jiří Jírovec
31. 5. 2020
Tu a tam se objevují kritické hlasy, že školy zanedbávají výuku naší moderní historie.
Česká historie je ovšem velice dramatická, takže se okamžitě nabízejí dvě vysvětlení:
Buď jsou učitelé obětí vzdělávacího systému a historii neznají nebo je nebaví učit pod tlakem ÚSTR.
V případě hodnocení místních historických událostí se nabízí analogie s meteorologií. Místní počasí je dáno působením obrovských mas vzduchu a souvisejících energetických procesů. Když pochopíme jejich pohyb a sílu, můžeme předpovědět počasí na českém rybníku.

Pozn. red. I.D. Řada tvrzení v tomto textu je jistě velmi diskutabilní. My, kteří tu dobu pamatujeme jako dospělí, jsme ji nahlíželi každý z jiného úhlu. 

Lid versus Věra Jourová

Ivan David
31. 5. 2020
Německý zpravodajský web Tichys Einblick ukázal cestu, jak bojovat s cenzurou na facebooku. Před bádensko-württemberským vrchním zemským soudem v Karlsruhe vyhrál soudní spor s „cenzorem“, najatým facebookem, aby ověřoval „pravdivost“ zveřejňovaných zpráv. Soud podle německého deníku die Welt nařídil odstranit ze sociální sítě hodnotící komentář facebookového „cenzurního žoldnéře“ Correctiv. Ten označil za „částečné fake news“ článek o otevřeném dopisu, který generálnímu tajemníkovi OSN Antoniovi Guterresovi zaslalo 500 vědců, v němž zpochybňují tzv. „klimatickou nouzi“.

Correctiv je nevládní nezisková organizace, která sama sebe označuje jako „výzkumná síť“. Na základě obchodní smlouvy s facebookem v Německu prověřuje „pravdivost“ příspěvků, které nahlásí jiní uživatelé sociální sítě. U nás podobnou „cenzurní službu“ pro facebook nově provádí neziskovka Demagog. Pracovníci Correctivu označili článek o dopisu 500 vědců k tématu klimatické nouze za „částečně dezinformační“. Což vedlo k tomu, že facebook zpomaloval jeho šíření. Ke každému sdílení, které na sociální síti provedl některý uživatel fb navíc počítačový systém přivěsil oznámení Correctivu o „nesprávnosti“ článku.

Vydavatel Tichys Einblick Correctiv zažaloval u soudu. U prvoinstančního krajského soudu v Mannheimu neuspěl. Výrazně však zabodoval u odvolacího Vrchního soudu v Karlsruhe. Odvolací soudci důkladně rozebrali německým Základním zákonem (ústavou) garantované právo na svobodné šíření informací. A přiklonili se na stranu zpravodajského webu.

Cenzoři z Correctivu se při označení článku za „částečně dezinformační“ opírali o názor, že ne všichni signatáři dopisu zpochybňujícího stav klimatické nouze pracují jako vědci. Soud detailně posuzoval, co se podle názoru cenzorů považuje za „vědu“ a kdo je podle nich „vědec“. Právníci obou stran i soudci si spornost hodnocení „kdo je a není vědec“ názorně vysvětlili na pojmu „jurisprudence“. Jde o odborné označení právní vědy. Řada lidí ji nepovažuje za vědu, protože ti, kteří se jí živí, nepřináší žádné nové vynálezy. Což lze ovšem říci i o řadě jiných disciplín, které jsou většinou lidí za vědecké označovány.

Záhada superpřenašečů Covidu-19


Alison Snyder
31. 5. 2020   axios
Jak začíná naznačovat současný výzkum, může být malé procento lidí – tzv. superpřenašeči – zodpovědni za velké množství dalších lidí, které oni superpřenašeči Covidem-19 infikovali.
Zatímco neexistuje metoda jak by bylo možno tyto lidi, dříve než někoho nakazí, identifikovat, existují způsoby, jak kontrolovat a řídit lidská chování, která superpřenašečské události zapřičiňují – a všechny tyto způsoby nalézt a uplatnit je, je hlavním problémem, před jehož řešením dnes stojíme.

Atentát! A nejen atentát!


Jiří Pondělíček
31. 5. 2020
Mnohé sdělovací prostředky nám nabízejí obraz atentátu na Heydricha jako ojedinělé akce vedle masové kolaborace...

Byl 27. květen roku 1942. V ostré zatáčce na cestě z Břežan do centra Prahy čekali tři muži, tři parašutisté, vojáci Československé zahraniční armády, připraveni splnit svůj úkol. Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík. Celý svět už dnes ví, že svůj úkol splnili a krutému nepříteli zasadili vážnou ránu. Celý svět ví, co následovalo. Zatýkání, popravy, vypálení a vyvraždění Lidic a Ležáků.

Konečné řešení "české otázky"


Petr Žantovský
31. 5. 2020
Dnešní díl cyklu dokumentů, vztahujících se k příčinám a výsledkům druhé světové války a role německého nacismu v ní, věnujeme dvěma materiálům, jež vzešly z dílny nacistické „páté kolony“, totiž v Sudetoněmecké straně Konrada Henleina. Nejprve „Grundplanung“, tedy opravdu zgruntu pojaté plánování decimace a postupné likvidace českého národa v onom novém „lebensraumu“, který si nacisté v Říši i mimo ni představovali.

Era Ázie nezadržitelně přichází


Vladimír Voroncov
31. 5. 2020    вперёдроссия
Ministr zahraničích věcí RF předem určil nynější kurz zahraniční politiky Evropské unie. A o jím vyřčené tvrzení se nyní opírají přední představitelé EU při formování své pozice vůči USA. Na unikátní v určité míře zákonitost poukázala během briefingu oficiální zástupkyně ministerstva zahraničí RF Marie Zacharová, když jako příklad uvedla nedávné vyjádření vysokého představitele EU pro zahraniční záležitosti a bezpečnostní politiku Borrella.

Petříčkův dopis a jeho ozvěny


Petr Vlk
31. 5. 2020 KosaZostra čili https://vlkovobloguje.wordpress.com/2020/05/29/petrickuv-dopis-a-jeho-ozveny/#more-963916
Redakce Nové republiky stála vždy spíš na straně prezidenta Miloše Zemana a většinou podporovala i mnohé politické kroky premiéra Babiše. To nám ale  nemůže zabránit, abychom některé jejich politické kroky nepodrobovali kritice. Následuje příspěvek vydavatele portálu Kosa Zostra, dlouholetého kritika Miloše Zemana a Andreje Babiše. Nyní tedy Ing. Petr Vlk:

Revize dějin: Kdo z politiků se nejvíc bratříčkuje se sudeťáky? Nekonečný problém s Němci. Mráz přichází ze Čtvrté říše. Poučení z Henleina. Halík s kamarády na jedné chodbě. Bratři Čižinští i šéf ODS Fiala. 5. kolona č.2?

Jiří Kobza - poslanec SPD
Jiří Kobza  (SPD)
30. 5. 2020 ProtiProud
Jiří Kobza analyticky sleduje vývoj česko-německých vztahů, a dává do souvislostí v současnosti stále sílící snahy o revizi poválečných pořádků v naší zemi

Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

Jiří Jaroš Nickelli
Jiří Jaroš Nickelli
31. 5. 2020  ČNL
V současnosti Ústavní soud zamítl žádost o uznání státního občanství předka Kristiny Colloredo–Mansfeldové a tím i restituční nárok na zámek Opočno, potažmo další majetky. Učinil tak již podruhé, na což veřejnost, přehlcená informacemi, dávno zapomněla. A zapomněli na to i fanatičtí obhájci protektorátní šlechty, která usilovala o říšské občanství a zachování svých majetků i v časech okupace a germanisace republiky.