Reklama

sobota 18. července 2020

Sociálno-filozofická koncepcia Noama Chomskeho a jeho kritika moci

Lukáš Perný, Noam Chomsky
18. 7. 2020    DAVDVA

„Ľudia nevedia čo sa deje a nevedia ani to, že to nevedia.“
– Noam Chomsky

Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov vydalo v slovenskom preklade dokopy tri knihy významného amerického autora, Noama Chomského (v rozhovoroch s Davidom Barsamianom): Mocenské systémy, Imperiálne ambície a Čo povieme, to platí. Všetky tri publikácie sú mimoriadne užitočné pre poznanie súvislostí sveta, v ktorom žijeme. České vydavateľstvo Karolinium vydalo v českom jazyku knihy ako Kdo vládne světu?, Perspektivy moci, Disident Západu, ale preklady Chomskeo kníh vyšli aj v ďalších vydavateľstvách, čo iba dokazuje relevantnosť a záujem o tohto pozoruhodného, mimoriadne plodného a hlavne odvážneho autora. 


Vše se dá zrelativizovat

Ivan David
18. 7. 2020
iDNES píše o turecké těžbě ropy a plynu ve "vodách, které Kypr považuje za své". A hned to vypadá, že asi považuje neprávem a že Turecko je klidně může také "považovat za své". Termín "výsostné vody" nebo "teritoriální vody" už se zřejmě do budoucna nebude používat, ani když půjde o vody u Kréty a dalších řeckých ostrovů.
 

Krvavá kosovská skvrna i na tváři V. Havla?

Madeleine Albrightová a Václav Havel
Jiří Vaško
18.7.2020

Byl Václav Havel padouch nebo hrdina? Je hoden neustálého velebení, jak to činí mj. Česká televize, nebo zatracení, jak tvrdí někteří lidé, kteří ho osobně dobře znali? A poškodila nedávno vylitá krvavá špína z Kosova i jeho pracně udržovaný zářivý kult?


pátek 17. července 2020

Věk víry

Lu Lina
17. 7. 2020   NonServiam

Lidstvo žilo nejprve dlouho ve věku víry, pak krátce ve věku rozumu a teď se podle všech známek opět nachází na počátku věku víry. Věk víry se dá definovat tak, že víra je v něm nadřazena rozumu. Přemýšlet se nedoporučuje. Prostě musíte především věřit. V boha, čarodějnice, poslední soud, židovskou vinu, třídní boj, socialismus, uhlíkovou stopu, 72 pohlaví, ruskou vinu, bílou vinu nebo v Českou televizi. Čím se lidé řídí ve věku rozumu nemusím doufám vysvětlovat. Jedním z nedotknutelných lokálních článků současné světové víry o kterých se nesmí přemýšlet a lze v ně pouze věřit, je právě Česká televize.


K odchodu Milouše Jakeše


Jiří Jírovec 17. 7. 2020
Můj text by nevznikl, kdybych se byl nesetkal s bývalým generálním tajemníkem ÚV KSČ. Bylo to na podzim 2019, na křtu jeho knihy. Pozvánka, kterou jsem různými oklikami dostal, vzbudila moji pozornost, protože jsem se nikdy k výše postavenému komunistovi nepřiblížil. Milouš Jakeš měl při křtu asi dvacetiminutový, naprosto koherentní proslov, ze srdce, a bez papíru.

Skuteční organizátoři parodie na „protierdoganovský puč“ z roku 2016 dnes řídí turecké vojenské operace v Libyi a Azerbajdžánu

Ivan David
17. 7. 2020
Legendární turecký investigativní novinář a expert na islamistický terorismus a džihádismus Abdullah Bozkurt, který dnes žije v exilu v New Yorku, na stránkách zpravodajského webu Nordic monitor zveřejnil skandální informace a faksimile úředních dokumentů dokládajících, že údajný pokus o vojenský puč proti tureckému prezidentu Recepu Erdoganovi byl ve skutečnosti „útokem pod falešnou vlajkou“. Dokládají, že provedení „imitaci puče“ nařídil sám Erdogan a zorganizovala jej turecká tajná služba MIT.
 

Blaha tvrdě o možném plagiátorství Igora Matoviče: Je to podvodník a zloděj a neprodleně by měl odstoupit

Předseda slovenské vlády Igor Matovič
17. 7. 2020   SputnikCz
Dnes (16.7.) jsme informovali o tom, že skandál s plagiátorstvím diplomových prací politiků na Slovensku nabírá na obrátkách. Tentokrát se na mušku dostal tamní premiér Igor Matovič, který měl svou závěrečnou práci o daňovém systému z roku 1998 opsat ze dvou knih. K této informaci se nyní ostře a bez kompromisů vyjádřil člen Směru-SD Ľuboš Blaha.

Vraždící drony: Jak mohou státy ospravedlnit cílené zabíjení?

Při útoku amerického dronu byl v iráckém Bagdádu
v noci na pátek 3.1.2020 zabit velitel
íránských elitních jednotek Kásim Sulejmání.
Aleš Macháček
17. 7. 2020    e-Republika

Agnes Callamardová je zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní a svévolné zabíjení. Ve své nové zprávě, která zkoumá zákonnost použití smrtících dronů a zejména zabití Sulejmáního, uvedla, že americký nálet, který jej zabil, byl „nezákonný“.

Kde byl komunizmus ? Komunizmus a totalita se vylučují.


Petr Sak
17. 7. 2020
Ve veřejném a mediálním prostoru se běžně potkáváme v nejrůznějších souvislostech s tvrzením, že před listopadem v Československu existoval komunizmus. V České televizi jsou běžné používány obraty: „když tu byl komunizmus“, „když u nás skončil komunizmus“. Pokud by šiřiteli tohoto názoru byli pouze novináři, tak by mne to při jejich vzdělanostní úrovni nepřekvapovalo. Ovšem toto tvrdí i bývalí a současní ústavní činitelé, u kterých lze předpokládat určitou míru vzdělanosti, již také občas proklamují.

čtvrtek 16. července 2020

ČTK umí napsat titulek...

Ivan David
16. 7. 2020
Tak jsem se dnes ve zprávách ČTK dočetl hned v titulku: "Důvěra v prezidenta podle CVVM klesla na 44 %, je nejníže od r. 2017" ZDE. Ano, je to asi pravdivá zpráva, a víme, že nejméně třetina čtenářů hlouběji do textu nepronikne. ČTK tak plní svoji úlohu manipukovat veřejným míněním. Jak lze pravdivou zprávou manipulovat veřejným míněním? Jednoduše, vytrhne se z kontextu.


Timio Okamura krátce k událostem včerejšího dne

16. 7. 2020  youtube

Země bez jediného poctivého média je ztracena


Paul Craig Roberts
16. 7. 2020   paulcraigroberts
Už nějaký čas upozorňuji na to, že namísto médií, na která naši Otcové zakladatelé spoléhali jako na něco, co má naši společnost chránit, mají dnes Spojené státy ministerstvo propagandy, jehož jediným smyslem a účelem je naši společnost zničit. Od několika svých přátel jsem se dověděl o dopisu, zaslaném redaktorkou listu New York Times Bari Weissovou A.G. Sulzberbergerovi, ve kterém tato na další své působení v tomto listu rezignuje. 


Kdybychom kdysi převzali čínský ekonomický model, byli bychom za vodou…

Jiří Vyvadil
Jiří Vyvadil
16. 7. 2020 VašeVěc
Po úmrtí Miloše Jakeše začaly diskuze ohledně jeho jména a opět se objevil termín totality či diktatury… Přitom podstata je někde úplně jinde.


Turecko má rádo vrtání….

Ivan David
16. 7. 2020
Turecká vláda oznámila, že tuto sobotu začne průzkumné vrtání v kyperských vodách, za účelem krádeže tamních ložisek plynu. Reakce Evropy byla do této doby malá až nulová, NATO stojí neochvějně za Tureckem, tak co by nevrtali…
 

středa 15. července 2020

Úmrtí a potrestání Miloše Jakeše


Docent Radim Valenčík
Radim Valenčík
15. 7. 2020  bloga autora

V záviděníhodném věku 97 let zemřel Milouš Jakeš, člověk věřící v socialismus, skromný, který se dokázal i v nejvyšší funkci vyhnout sklonu k papalášství. Ani pro ty nejprimitivněji uvažující a chápající odpůrce komunismu se nestal symbolem zla.

Evropské komisi jsme překazili bleskový podvod na osiváře

Ivan David
15. 7. 2020
V době karantény COVID-19 byla mezi Evropským parlamentem, Radou a Evropskou komisí uzavřena dohoda, že během největšího náporu pandemie budou projednávány pouze návrhy předpisů, které mají pomoci řešit ekonomické dopady koronaviru. Europarlament a Rada jako spoluzákonodárci vyšli Komisi vstříc a většinu opatření na zmírnění škod umožnili projednat ve zrychleném řízení. V době nejprudšího náporu epidemie se však Komise pokusila spáchat podvod na pěstitelích osiva. 
 

Neziskovky a charita - dobře si rozmyslete, než přispějete...,

Poslanec Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna
15. 7. 2020  
Není neziskovka jako neziskovka! Jsou neziskovky společensky užitečné, pracující na poli péče o lidi, které stávající systém znevýhodňuje a kteří pomoc potřebují. Poslanec Jaroslav Foldyna upozorňuje ale i na neziskovky, o jejich čistých cílech i pracovních postupech lze s úspěchem pochybovat.

Dudu v rámci plurality potřebujeme. Ale jinak je to rusofóbický bigotní fanatik

JUDr. Jiří Vyvadil
Jiří Vyvadil
13. 7. 2020  VašeVěc

Čas od času má člověk napsat článek, u kterého jeho známí a stoupenci budou jaksi rozčarováni.
Když jsem dnes pod postem Jaroslava Polanského na jeho fb četl nadšené hlasy o tom, jak někteří jeho přátelé slastí vzlykají, že zvítězil Duda, protože nechce lízat řiť Číně ani Rusku, a to my jako neumíme, povzdychl jsem si: No právě, je to vůl jako naše opozice.

Odmítáme platit globalistickým lichvářům za dluhy krachujících - komentář Tomia Okamury, předsedy SPD, na facebookovém profilu k Plánu na podporu oživení Evropy

Tomio Okamura
15. 7.2020    Tomio Okamura PL - profily
Tak, a je tady to, čeho jsme se báli. Na jednání Sněmovny dali poslanci ANO, ČSSD, KSČM a tzv. demobloku premiérovi Andreji Babišovi mandát, aby při jednání špiček EU podpořil Plán na podporu oživení Evropy počítající se zadlužením 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Poslanci SPD byli proti. Upozorňuji, že Facebook nám za to, že upozorňujeme na islamizaci, imigraci a diktát EU hrozí smazáním. Tak se dívejte, čtěte a sdílejte, než náš nás velký cenzor Facebook smaže...

Rusové klečí jenom před Bohem, vlastí a ruskou vlajkou

10. 7. 2020  bit.ly   ceskenarodnilisty
Jezdec „Formule 1“ Daniil Kvjat odpověděl fanouškům Black Lives Matter: „Rusové klečí před Bohem, Vlastí a vlajkou“. Již třetí den neutichá skandál kolem „selhání“ ruského jezdce „Formule 1“ Daniila Kvyata, který odmítl pokleknou před černochy USA. Feministky, aktivisti LGBT a všichni horliví příznivci „nového světového řádu“ se spojili proti ruskému sportovci a dalším pěti jezdcům „Formule 1“ kvůli jejich „rasistické pozici“. 


úterý 14. července 2020

Facebook hrozí zrušením facebookové stránky Tomia Okamury, Radima Fialy i hnutí SPD. Okamura se chce bránit i u soudu


14.07.2020  parlamentnilisty
Facebook hrozí zrušením facebookové stránky Tomia Okamury, Radima Fialy i hnutí SPD. „Stránce hrozí zrušení zveřejnění. Vaší stránce v důsledku pokračujího porušování zásad komunity hrozí zrušení zveřejnění,“ mohli se dočíst předseda hnutí SPD Tomio Okamura, místopředseda SPD Radim Fiala i správce facebookové stránky hnutí SPD.

Evropa, coby nositelka osvíceneckých tradic, se nám ztrácí

Ivan David
14. 7. 2020
Biskup Augustinos, hlava řecké pravoslavné církve v Německu, řekl k přeměně chrámu Hagia Sophia na mešitu: „Evropa se vzdává sama sebe. Je-li v Evropě stavěna jedna mešita za druhou, je-li postavena obří mešita v Kolíně nad Rýnem, a pak islám, ať už má kdekoli slovo, zničí všechno, jako je naše kultura, naše křesťanská kultura, lidská práva, historie, všechno - to není dobré znamení!“

Reálný socialismus: Co to bylo a proč? (2. díl)

Petr Kužvart
14. 7. 2020 

Podtextem frakčních bojů dvacátých let byl proces, jímž se uskupení byrokracie postupně zbavovalo dědictví revoluce (zavrhlo původní bolševickou tradici), aby se stalo svébytnou, sebe si uvědomující panující třídou.

Reálný socialismus: Co to bylo a proč? (1. díl)
Petr Kužvart (p.kuzvart@email.cz)

Po koronaviru další otřes: Němcová nevylučuje kandidaturu na prezidentský úřad


Lubomír Man
14. 7. 2020
Ty nebolestnější události vám setrvávají v hlavě i se všemi obrazy, které je doprovázely. Vracel jsem před sedmi lety v rychlíku Leo z Prahy do Ostravy a hleděl na televizní obrazovku, umístěnou na stěně vagónu metr nad mou hlavou - šly tam zrovna zprávy ČT – a hned ta první mi vyrazila dech z těla. Po pádu vlády Petra Nečase navrhuje ODS za premiérku Miroslavu Němcovou a její nejbližší usednutí do premiérského křesla je prý už hotovou věcí.

pondělí 13. července 2020

Nebijme do soch a nebudeme na kolenou


Patrick Ungermann
13. 7. 2020
Zločinec a také černoch George Floyd podlehl policejnímu zatýkání. 25. května kolem osmé večer zaplatil cigarety bankovkou, prý padělanou. Přivolaná policejní hlídka měla co dělat, aby muže dostala z jeho vozu. Vsadit ho do policejního vozu se mužům zákona nepodařilo. Na záběrech ze zadržení podezřelého mi neušlo, že policisté působili oproti zatýkanému jako střízlíci. Kdyby Floyd s policisty do vozu usednout chtěl, případ by se určitě vyvíjel jinak. Policista v každém případě Floyda zaklekl za krkem, zatímco druhý muž zákona se pokoušel znehybnět ho zezadu. 


Ještě horší... Zbořil ke ,,konci" Kalouska

Politolog a historik Zdeněk Zbořil
Rozhovor se Zdeňkem Zbořilem
13. 7. 2020  ParlamentníListy

„Už jsme takových překvapení dávaných do souvislosti s panem exministrem zažili dost…“ Politolog Zdeněk Zbořil reaguje na oznámení předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který se rozhodl v příštích volbách do sněmovny už nekandidovat. „Pro jeho způsoby je lepší, když na ně není vidět, pro občany ČR nikoliv,“ dodává politolog. Ke schválení rekordního schodku státního rozpočtu podotýká: „Helikoptéry asi budou a tři sta volů a hřiven stříbra do Němec, jako za svatého Václava, asi také.“ Politolog přidává i komentář k vyjádření bývalého brněnského zastupitele. „Jarek Nohavica není jen Čech, ale Moravan, nebo ještě lépe Ostravák, který vydrží i vulgarity pana Hollana.“

Nezastavitelný justiční ping pong

Zdeněk Jemelík
13. 7. 2020 ZdenekJemelik a Chamurappi
V článku Sedm rozsudků nestačí z 25. května 2020 jsem se zabýval závěrem sedmého kola zrůdného trestního řízení, v němž státní zástupce a odvolací senát donekonečna pronásledují tři obžalované, podnikatelku E.R. a úředníky Ministerstva zahraničí M.S. a V.M. (oba dlouhodobě v postavení mimo službu). Včetně přípravného řízení jejich stíhání probíhá od března 2011 a nalézací soud dříve vydal šest zprošťujících rozsudků, jejichž osud se opakoval.


Brusel zvýšil migrační výpalné Turecku o půl miliardy eur

Ivan David
13. 7. 2020
Evropská komise v pátek na návrh předsedkyně Ursuly von der Leyenové schválila zvýšení migračního výpalného, které EU každoročně platí Turecku, o dalších 485 milionů eur. Podle smlouvy z roku 2016 bylo letos již odesláno Turecku 6 miliardy eur. Původně měl roční objem peněz vyplácených Turecku za „neposílání migrantů“ dosáhnout 9 miliard eur. Nyní se podle rozhodnutí Komise ještě zvýší. A to přesto, že na jaře se turecké bezpečnostní složky spolu s armádou pokusily násilím protlačit přes Řecko do EU asi 150 tisíc migrantů, a že turecký ministr vnitra Süleyman Soylu avizuje, že po skončení epidemie koronaviru v Turecku bude na řecké ostrovy vysláno ještě více migrantů.
 

Hitlerovi pochybní dědicové a následníci - 19. kapitola esejů o českém národě

Profesor Mojmír Grygar
Mojmír Grygar
13. 7. 2029

1. 
Pohnutku k napsání této kapitoly poskytlo několik aktuálních činů, které podivným způsobem vyhrabávají Hitlera z rumiště jeho zbořeného a zasypaného bunkru: na pultech knihkupectví se objevuje nákladně vydaná kniha Hitlerových proslovů a kalendář věnovaný předákům Třetí říše; mezi suvenýry někdo podstrčí hrníčky zdobené portréty těchže válečných zločinců; na internetu kdosi nabízí překlad odporné antisemitské knížky pro děti vydané v Německu v roce 1937; na statku ve východním Německu neonacisté zavádějí vzorné lidové společenství (Volksgemeinschaft) a na rozcestníku uvádějí směr a vzdálenost od Hitlerova rodiště Braunau. (Poznámka k neonacistické kolonizaci chudého kraje – na vině jsou ti, kteří dovolili jeho nezodpovědné vylidnění, pokoření a devastaci.) 

neděle 12. července 2020

Hra kouře a zrcadel

František Kašpárek
12. 7. 2020
„Nu, byl bych raději nešťastný, než abych měl žít v takové falešné, prolhané blaženosti, jakou zde máte.“  (Aldous Huxley – Krásný nový svět)
Kdy nastal ten okamžik, kdy se svět vychýlil od normálu a začal naplňovat chmurné představy takových autorů, jakými jsou Huxley, Zamjatin nebo Orwell? Odpověď je nasnadě. Stalo se to ve chvíli, kdy jsme začali přijímat všechny výdobytky a sociální experimenty z dílny elit, které se označily za liberální, což asi bude jejich specifický druh humoru.

Hned po revoluci Havel naštval Slováky jednou větou, vzpomíná Čarnogurský. A přidává moment z voleb, kdy zklamal i jeho

Ján Čarnogurský
Rozhovor s Jánem Čarogurským
12. 7. 2020    Parlamentní listy

Někdejší premiér SR, ministr vnitra a ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz komentuje současnou slovenskou politiku, zastává se aktuálního premiéra Igora Matoviče, vymezuje se proti politické korektnosti a vzpomíná na Václava Havla a Václava Klause. Samotné USA, podle něj, odhalily především hloubku své vlastní krize a jako o strategickém partnerovi by o nich momentálně vůbec nepřemýšlel.


Generální tajemník OSN a německé předsednictví Evropské rady pískají k Libyi podle tureckých not

Ivan David
12. 7. 2020

Generální tajemník OSN Antonio Gutierrez a spolkový ministr zahraničí Heiko Maas, který vystupoval za Německo, jež v současné době předsedá Evropské Radě, ve společném prohlášení vyzvali k vytvoření demilitarizované zóny kolem libyjského města Sirte. V „nediplomatické“ řeči jde o požadavek na stažení vojáků Libyjské národní armády (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar, kteří brání město před útoky turecké armády a džihádistů z vlády národní shody (GNA) samozvaného premiéra Faíze al-Sarrádže.

Svět ruskýma očima 567

Zajoch 
12. 7. 2020   Outsiermedia

Rusko pamatuje na své nástupnictví po Sovětském svazu * Sibiř jako další Aljaška * Děti doplácejí svými životy na běsnění výtržníků v USA * Světovou hegemonii dolaru budou zachraňovat s pomocí digitálních peněz

Ruská ústava

Nová ruská ústava
Oskar Krejčí
12. 7. 2020  NovéSlovoSk

Politolog Oskar Krejčí ve své glose stručně informuje o některých nejzajímavějších úpravách Ústavy Ruské federace, přičemž hlavní pozornost věnuje těm, které se týkají mezinárodních vztahů.

Rodina Schwarzenberga vydělá 2x na zbouraném vepřínu v Letech u Písku

12. 7. 2020   PrvníZprávy, Muzeum romské kultury

Nejstarší poslanec v zemi Karel Schwarzenberg ještě před rokem kritizoval každého, který kritizoval vládu za rozhodnutí o zbourání vepřína v Letech u Písku a další náklady převyšující půl miliardy korun za odstranění stavby. Jeho rodina na odstranění vepřína a po zřízení zalesněného památníku totiž vydělá 2x.

Komu nejvíce smrděl vepřín v Letech u Písku poslanče Schwarzenbergu?


Jaroslav Bašta: Když se ucho utrhlo, aneb pomsta za ricin


Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
12. 7. 2020  PrvníZPrávy

Tento týden se do historie česko – ruských vztahů zapsal zadržením údajného spolupracovníka českých tajných služeb Ivana Safronova, bývalého novináře a poradce šéfa Roskosmosu Dimitrije Rogozina, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.