Reklama

neděle 17. ledna 2021

Amerika pod cenzurou Twitter blokuje určité hlasy a myšlenky. Prezidentství Bidena potvrzeno, svoboda projevu může zmizet

Catherine Shakdam

17. 1. 2021    GlobalResearch, překlad Zvědavec

„Je-li ztracena svoboda projevu, tak hloupí a mlčící mohou být vedeni jako ovce na porážku.“ - George Washington

Ke dni 6. ledna 2021 se Twitter rozhodl natrvalo zablokovat účet amerického prezidenta Donalda Trumpa, jen aby ho prakticky umlčeli, protože už JE nebavilo brát v potaz jeho politické tirády. Přestože mnozí budou tvrdit, že takováto opatření k umlčení pana Trumpa byla použita v nejlepším zájmu veřejnosti, v kontextu násilí, které jsme všichni tuto středu viděli v okolí Capitol Hill, ráda bych, abyste na chvíli zvážili důsledky tohoto jednostranného kroku.


Pokud to někomu z vás uteklo, Kongres včera (článek vyšel 7.1.) večer oficiálně potvrdil prezidentství Joe Bidena.

Twitter, jakkoli osobní se tato platforma stala, navždy zůstane soukromým subjektem, korporátním orgánem, který si však nemůže nárokovat, že bude uzákoňovat, nebo v tomto konkrétním případě ovládat, naši realitu tím, že umlčí a zablokuje určité hlasy a/nebo myšlenky. Takové pravomoci jsou příliš velké na to, aby je jednotlivci nebo korporace mohli uplatňovat bez jakéhokoli dozoru a zákonných postihů. Není možné jen tak jednoduše zablokovat názory demokraticky zvoleného prezidenta na základě toho, že jsou v rozporu s osobními názory a zájmy generálního ředitele.

Nepředstírejme, že Twitter byl pobouřen středečním násilím... nebuďme tak slepí a naprosto naivní, abychom věřili, že se Twitter považuje za ochránce všech ctnostných a spravedlivých věcí - jako je svoboda, demokracie a občanské svobody. Další věcí je, abychom nezapomínali, že není úkolem Twitteru zmírňovat naše názory a formovat naše myšlenkové procesy. Pokud máme být svobodní a skutečně chceme zůstat svobodní, pak bychom měli hájit svá práva na svobodu projevu – i když někdy může být takovýto projev hnusný.

Umlčet někoho znamená diktovat, a jakákoli forma diktátu je v rozporu s demokratickými principy.

Budu zde citovat Harryho S. Trumana, dalšího amerického prezidenta, který ve svém projevu na půdě Kongresu varoval:

„Jakmile se vláda zaváže k principu umlčení hlasu opozice, má před sebou pouze jednu cestu, a to je cesta stále represivnějších opatření, dokud se nestane zdrojem teroru pro všechny občany a nevytvoří zemi, kde budou všichni žít ve strachu.“

Samozřejmě hovořil o požadavcích státních agentur „monitorovat“ a „ovládat“ určité disidentské hlasy, aby byla zachována integrita státu, ale podstata jeho projevu zde platí perfektně - až nyní se zdá, že moc k umlčování, monitorování a potlačování lží mají nyní v rukou korporace na rozdíl od státních agentur. Tato představa je pro mě trochu znepokojující...

Můžeme si o Trumpovi myslet cokoli: můžeme ho nenávidět, nesnášet, vysmívat se mu, uctívat ho, podporovat, zbožňovat, ale neměl by být umlčen, aby hlasy ostatních mohly být více slyšet a dominovat. Takhle nefunguje zdravá demokracie, tohle není způsob, jak chránit demokratickou budoucnost národa, a rozhodně to není příklad, který chcete dát světu a přitom stále tvrdit, že Amerika je země svobodných a domov statečných lidí.

Profesor práv Kyle Langvardt z univerzity Detroit Mercy napsal v roce 2018 na webu Georgetown Law Journal komentář, související s touto záležitostí. Uvedl: „Zdá se mi zřejmé, že dělat obchody je pro liberální společnost nepřijatelný způsob... Znepokojuje mě, že pověřujeme pár prospěchářských technologických společností, které nenesou odpovědnost, aby řídily internetové diskuse.“

Twitter rozhodně překročil své hranice, čímž vytvořil precedens, proti kterému se jen pár lidí obtěžovalo vznést námitky, protože ostatní jsou rádi, že cílem byl Trump. Často žasnu nad schopností lidí odůvodňovat si nedostatek intelektuální soudržnosti... říkejte tomu poznávací nesoulad, pokud chcete. Držet se zásad svobody projevu znamená souhlasit s tím, že uneseme jedovatost protichůdných stanovisek a mínění.

Ještě bych ráda zmínila jeden bod, kterým se obtěžovalo zabývat pouze minimum lidí. Lidé byli tak zaneprázdnění, že obvinili pana Trumpa z chaosu, jehož jsme byli všichni svědky na našich obrazovkách. Obviňovat je jedna věc, ale dokázat to mimo vší pochybnost je věc druhá. Tito „agenti provokatéři“, kteří, jak jsme všichni viděli, páchali činy vandalismu a násilí, možná nebyli Trumpovou armádou „Vytvořme znovu skvělou Ameriku!“... dokud to nebudeme vědět jistě, neměli bychom se to domnívat; zejména proto, že to tak příhodně zapadá do samotného příběhu, který odůvodňuje cenzuru.

Ale potom podstata tohoto obviňování byla přesně tato: pomíchat polovinu faktů s rychle učiněnými závěry, aby bylo možné lépe manipulovat s veřejným míněním a ospravedlnit tak rozhodnutí svévolně umlčet pověstnou „opozici“ - v tomto případě Trumpa a jeho příznivce - aby se vyčistilo pole.

Uvažujte chvíli nad slovy Johna Stuarta Milla - nepochybně jednoho z největších myslitelů našeho západního filozofického kánonu.

Hlavní podstata jeho argumentu o svobodě projevu je vysvětlena v pozoruhodně výstižné podobě v následující pasáži jeho eseje O svobodě:

„... zvláštním zlem umlčování vyjádření přesvědčení je, že okrádá lidskou rasu; okrádá příští generace, stejně jako ty stávající; okrádá ty, kteří nesouhlasí s míněním, a to dokonce ještě více, než ty, kteří přesvědčení zastávají. Pokud je mínění správné, přijdou o možnost vyměnit chybu za pravdu; pokud je mylné, ztratí to, co je téměř stejně velkou výhodou - jasnější vnímání a živější dojem pravdy, což bylo způsobeno střetem s chybou.“
51 komentářů :

 1. https://www.lidovky.cz/svet/brazilsky-regulator-odmitl-schvalit-ruskou-vakcinu-sputnik-v-nesplnuje-pry-ani-minimalni-kriteria.A210117_075755_ln_zahranici_lijk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za prvé kecáš, unk Howne, za druhé je mi u prdele co stojí v Lidovkách, a za třetí to nemá s článkem co do činění. Takže zabal si noty a zalez zpět do Serešové řiti.

   Vymazat
 2. Brazilský regulátor odmítl schválit ruskou vakcínu Sputnik V, nesplňuje prý ani minimální kritéria:
  https://www.lidovky.cz/svet/brazilsky-regulator-odmitl-schvalit-ruskou-vakcinu-sputnik-v-nesplnuje-pry-ani-minimalni-kriteria.A210117_075755_ln_zahranici_lijk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My víme, že nesplňuje, proto se neaplikuje ani v Rusku. Jen někdo si neustále myslí pravý opak.

   Vymazat
  2. Tapetujete a jste směšní. V Rusku se vakcinuje nejen Sputnikem-V, ale i Kovid-Vakem co výrobní kapacity stačí.

   Vymazat
  3. Vendeline, vtip je v tom, ze vyrobni sily nestaci a povinna je vakcina pro vojaky zakladni sluzby, kteri az se vrati do civilu, tak si prinesou ze sluzby pro vlast vysledky vedlejsich ucinku. Proste strana a vlada zaveleli:-)

   Vymazat
  4. 9:48- Vy si jistě dáte vakcínu v Izraeli, protože jich přednostně dostali hodně. Dejte jen pozor, aby nebyla vyrobena v Číně nebo v Rusku pod "západní" značkou.

   Vymazat
  5. Povolny, vy jste hodne zoufaly, kdyz tady pisete takove nesmysly. Izrael zacal hodne brzo vyjednavat o nakupu vakcin. A protoze jsou Zide opravdovi mistri sveta v obchodovani, pouzili ruskou vakcinu pouze na to, aby stlacili cenu vakcin Pfizer a Moderna. Izraelci nikdy nezamysleli koupit ruskou vakcinu, protoze moc dobre vedi, ze ruska vakcina nefunguje. Rusove zafungovali pouze jako uzitecni idioti.

   Vymazat
  6. Časopis Lancet, Mekka všech lékařů, označil Sputnik V i ty čínské vakcíny, jako zcela bezpečné a velmi účinné (98 procent)! Unknowne, už těch lží a blbostí od tebe bylo dost. Nemyslíš?!

   Vymazat
  7. 12:15- Já s Vámi souhlasím, udělali si vyjímku pro Izrael a ztrátu si musí nahradit ve světě zákazem těchto vakcín.

   Vymazat
  8. 12:15 totez udělali i Maďaři.

   Vymazat
  9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  10. Nikdy jsem se až tak nezabýval lidskou psychikou a z toho plynoucím zdravím jedince. Vy ale pane neznámý musíte být psychopat a mentální zrůda. Na takové organismy se v padesátých letech používalo DDT.

   Vymazat
  11. Pardal 12:16
   Přesně tak, ale co čekat od primitivního nacisty Unkhowna, než bláboly a lži? Izrael ví, proč si kupovali Sputnik. Teprve dodatečně pod nátlem farma lobby si pořídili nějaký Pfizer. Po čase ho možná pošlou Palestincům nebo rybičkám do moře. Tam ho Unkhowni alias Nacističtí běžci budou moci zachraňovat, když jsou Pfizerem tak posedlí. :-)
   Ale zpět k tématu:

   LIBERÁLNÍ ZÁPADNÍ TOTALITA bude časem zavádět cenzuru všude - třeba i do přijímání do práce
   LIBERÁLNÍ ZÁPADNÍ TOTALITA bude časem zavádět cenzuru všude - třeba i do přijímání do práce

   LIBERÁLNÍ TOTALITA NASTUPUJE
   LIBERÁLNÍ TOTALITA NASTUPUJE

   Podle všeho byl útok na KAPITOL UMOŽNĚN, aby se prosadilo masové MAZÁNÍ a PRONÁSLOVÁNÍ LIDÍ a Trupm nemohl kandidovat za 4 roky

   A debilní Nacističtí běžci a Unkhowni a Jandové a Kartousové se můžou po.... nic víc stejně neumí. :-))

   Vymazat
 3. Nereagujte na provokatéra Unknowna

  OdpovědětVymazat
 4. "... Můžeme si o Trumpovi myslet cokoli: můžeme ho nenávidět, nesnášet, vysmívat se mu, uctívat ho, podporovat, zbožňovat, ale neměl by být umlčen, aby hlasy ostatních mohly být více slyšet a dominovat... "

  Pokud někdo propaguje násilí a vyzývá k němu, musí být přece nějakým způsobem regulován.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, musí být regulován.

   Ale ptám se, copak v nějakém svém projevu Trump vyzval k násilí? Já jsem žádný takový nečetl ani neslyšel. Prosím o zdroj vaší informace. Děkuji.

   Vymazat
  2. J.J. A to je jen vnitrostátní "regulace". Nastane z jednoho centra i světová? I když si myslím, že již je řízená filiálkami "světové informační války" Deep State USA!

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Omlouvám se Milanu ze Zahrady Čech, blbec, na kterého reagujete byl smazán.

   Vymazat
 5. To bylo kecu, jak je sputnik dobry a ted takova rana. Soudruzi, zase to dopadlo jako obvykle. Tak snad do Brazilie vyvezete aspon valenky a rubasky:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:57- tady se projevuje Vaše povaha v plné nahotě.
   Znáte ten vtip/bajku o přání lidí Vašeho typu "aby chcípla koza sousedovi"?

   Vymazat
  2. Povolny, Rusum nema co chcipnout, kdyz se to ani nikdy nenarodilo:-)

   Vymazat
  3. Lituji Unknowna. Na žádosti o uvedení zdrojů a argumentů neodpovídá. Asi je nemá. Ale Rusy bytostně nenávidí jako opravdový rasista. To se snad ani zdravému člověku nemůže přihodit, to už je duševní porucha.

   Vymazat
  4. 12:15- a víte že zde nejde o Rusy ale o Vaši povahu?

   Vymazat
  5. Co mají, kreténe mnohojediný unk Howne, tvé příserky společného s článkem?
   No, ale přesvědčil jsi mě, přesvědčil. Původně jsem si totiž myslel, že jsi ztratil rozum. Jenže, jak správně tvrdíš, nelze ztratit cos nikdy neměl.
   Chuděro blbečku.

   Vymazat
  6. Zalezi,kdo to v Brazilii odmit. Argentina uz si bere dalsi zasilky.
   V Rusku se rozjizdi po testech celonarodni ockovani.
   Erdogan byl asi ockovan cinskou vakcinu,kterou kupuje Turecko.
   Egypt kupuje od rusu..
   Ale na Pfizer vakcinu umiraji lide ve stale vetsich poctech. Nejsou s tim ani tajnosti.

   Vymazat
 6. Názory autorky textu zcela sdílím. Různí unknowni si nebezpečné důsledky potlačování svobody projevu sice neuvědomují, nebo jsou spíše placeni za to, aby odváděli pozornost od těchto důsledků, ale ostatní by si měli uchovat "intelektuální soudržnost" a nikdy se nesmířit s likvidací možnosti svobodné výměny názorů.

  OdpovědětVymazat
 7. Nikdy jsem si nedělal iluze o „demokracii" v usa. A teď když jdou do kopru se to jen potvrzuje korporátní fašismus zvítězil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, jestli už definitivně zvítězil, ale rozhodně se pěkně maskuje. Zatímco za Ády se pyšnil uniformami a okázale dával svou moc najevo, dnes se fašismus ukrývá třeba za výrazem svobodomyslného pirátství. To mě jen tak napadlo při sledování toho týpka z Twitteru.

   Vymazat
  2. kolokol Souhlasím tak to bohužel funguje maskují se za pravdu a lásku pakáž jedna.

   Vymazat
 8. Ten trotl bude celý den blíti o Sputniku ten samý žblebt, pod jakýmkoli článkem - nechte býti tohoto intelektuála.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, Já Jo.
   Tož si tu svou pravdu zabalte, převažte ji mašlí od Sereše, a táhněte z diskuze, prolhané jednosměrno.

   Vymazat
 9. Hysterický unknown se chytá jakéhokoliv "fejku". Proč asi se Sputnikem V fúzuje Oxford? (Jak se zhusta píše v místních médiích).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Študente, teď vidím moudrost redakce Nové rpeubliky, že tě maže. Nic nového, mimo hlouposti, pubertální nedospělosti a nenávisti jsme se od tebe nedočkali.

   Vymazat
 10. Tak to je bomba! Vakcina sputnik nefunguje. Uz se chysta vylet pro jejich autory na Sibir!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-brazil-sputnik/brazil-health-regulator-sends-back-sputnik-v-vaccine-emergency-use-request-idUSL8N2JS003

   Vymazat
  2. Vážení : lidské tělo je božsky dokonalé a samoopravitelné. Pokud bychom my lidé měli možnost nakoupit a jíst skutečně ZDRAVÉ a ČERSTVÉ potraviny, Civilizační "choroby", spíše otravy nejen z potravy,ale z chemtrejovzduší, přiotrávené vody, VŠECH kosmetických a "zkrásňovacích přípravků, dokonce i dětské zubní pasty mají opačný účinek než je nám denně reklamami vnucováno. Chovali se jako HOMO-SPIENS čili člověk rozumný nastal by skutečný RÁJ v našem hotelu ZEMĚ. Jsou ovšem TEMNÉ SÍLY,jež toto nechtějí neboť by nemohli na nás lidech PARAZITOVAT = VEMI BLAHOBYTNĚ ŽÍT. Rakovina je přeci ten NEJLEŠÍ BIZNIS zdravotnických a farmaceutických LOBY-SPOLEČNOSTÍ. Mají dnes už větší MOC než všechny vlády světa. KABALA ovládala po staletí vše. Její moc se hroutí a vítěztvím p. Trumpa se VŠE ZMĚNÍ. VĚŘTE!

   Vymazat
  3. Unknown očividně nechápe psaný text.
   Jak se v textu píše, Brazílie odmítla zaregistrovat Sputnik V protože podklady k registraci nesplňovaly stanovená minimální kritéria.
   Představitelé brazilského úřadu pro kontrolu léčiv již dříve informovali, že schválení vakcíny Sputnik V v Brazílii je podmíněno tím, že látka bude v zemi podrobena třetí fázi klinických testů.

   Nepíše se tam nic o tom, že by odmítli registraci proto, že vakcína neúčinkuje.

   Vymazat
  4. Proste Rusove pro jistotu, aby se vyhnuli blamazi, radeji nechteji projit treti fazi testovani, protoze sami vi, ze touto fazi neprojdou.

   Vymazat
  5. Bomba zasáhla Unknowna do hlavičky a teď kecá nesmysly!!

   Vymazat
  6. Kurva, přátelé, proč na to tomu kreténovi, mnohojedinému unk Hownovi-Blátošlapovi, naskakujete?!
   Což nevidíte, že úmyslně odvádí pozornost od článku?

   Vymazat
  7. Říkám to pořád. K tomu, aby tady nějaký unknovvn rozbíjel a znehodnocoval diskusi, stačí mu pár velice stupidních příspěvků. A pak už jen aby se našli takoví, kteří chtějí dokazovat, že jsou chytřejší. A je vymalováno. Kecy od veci, nebo vzájemné nadávky. K čemu to?!

   Vymazat
 11. Tak uz se ta ostuda s nefunkcni ruskou vakcinou dostala i do Ceske televize. Ted budou Rusove vehementne tvrdit, ze jejich vakcina funguje a ten shit pichat za kazdou cenu do vlastnich lidi. Naprosta genocida vlastniho naroda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknown očividně nechápe psaný text.
   Jak se v textu píše, Brazílie odmítla zaregistrovat Sputnik V protože podklady k registraci nesplňovaly stanovená minimální kritéria.
   Představitelé brazilského úřadu pro kontrolu léčiv již dříve informovali, že schválení vakcíny Sputnik V v Brazílii je podmíněno tím, že látka bude v zemi podrobena třetí fázi klinických testů.

   Nepíše se tam nic o tom, že by odmítli registraci proto, že vakcína neúčinkuje.

   Vymazat
  2. 15.11. Fakt jo, až do čt? Tak to je poprvé, co promluvili o ruské vakcíne. Na sibiř chci už dlouho, kdy otevřou hranice a zruší víza?
   Clanek:autorka by neměla mluvit o trumanovi (mc carthismus). Anebo nepoužívat citát toho Milla o zapominani po umlcovani. Je pravda, co on říká, je to zlo a často účel. Autorka je toho dokladem, protože ji nic zrejme neříká ten mc carthy.

   Vymazat
  3. Mnohojediný unk Howne Blátošlape!
   Chtě nechtě, musím ocenit, žes dokonale odvedl pozornost od článku.
   Ale ne mojí a pár dalších.

   Dotaz - tvou mysl blokuje cenzura, autocenzura, nebo omezenost zrozením?

   V každém případě chápu tvou mnohojedinost.
   Je totiž vyloučené, aby byl jeden tak blbej.
   Jo, k té Si

   Vymazat
  4. Ach jo...
   Jo k té Sibiři. Nádherná země.

   Vymazat
  5. 20.47. Mezi námi naprimeny demokrate, ten článek není až tak objevny, takže provokační ukoun to tu trochu oživuje. Někdy se zasmeju jeho poznámkam, toť vše. A už vím, co je rozdíl mezi námi 2. Ja mam názor a vy máte většinový názor. Ale opet-beru to s klidem. Ta sibiř a okolí...sen.... snad se mi to jednou zadaří, rusové pry vyžadují zvací dopisy, že jo, což je blby nebo i drahy. No, tak až se vyrovname s tou nemoci, půjde navsteva kaliningradu.

   Vymazat
 12. Když si uvědomíme, co to je USA, tak nás mnoho věcí těžko může překvapit. Je to stát, který využil II. sv. válku ke světové expanzi. Na jejich území nespadl ani brok. Ano, měli konflikt s Japonskem, ale co tam měli co pohledávat? V podstatě okupovali Perl Haber. To ale neomlouvá Japonce za jejich krutosti. Souhlasím s tím, že Japonce zdecimovali, ale co se dělo dál ve světě už není taková čistá hra. Svinstvo páchané ve Vietnamu,rozvrácení Evropy a vojenská rozpínavost, válka v Iránu, rozeštvání Sýrie a dalo by se pokračovat. Minulost ve vyvražďováním původních obyvatel Ameriky, neustálé rozeštvávání např. Venezuely, srabácká blokáda Kuby, vyvážení zbraní do celého světa a tvorba vojenských základen na cizím území, to vše jsou/ sice nepříjemná/, ale nepopiratelná fakta. Nedivme se pak, že národ s takovou mentalitou postupně dospěje tam, kde je dnes. Ona ta trvalá nenávist se nakonec obrátí proti strůjci samotnému.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.