Reklama

úterý 26. ledna 2021

Ami, go home!

Stephan Wertheim
Stephan Wertheim a Zbyněk Fiala
26.1.2021  VašeVěc

Vrátit se k jaderné dohodě s Íránem, zastavit rozšiřování NATO, stáhnout se z Afghánistánu a časem i z Jižní Koreje, radí novému prezidentu Bidenovi zahraničně politický expert Stephen Wertheim v obsáhlém příspěvku do Foreign Affairs na téma „iluzorní dominance“.

Pokud jde o přínosy období prezidentování Donalda Trumpa, najdou se. Na jeden poukazuje zásadní příspěvek Stephena Wertheima k úvahám o další orientaci zahraniční politiky USA:


„Trump odhalil mělkost domácí podpory pro vznešené abstrakce, pro které zahraničně politické elity posílají vojáky do boje, a pak žádají občany, ať to zaplatí.“

Jinými slovy, vojenské cíle „washingtonské bažiny“ jdou proti zájmům občanů, kteří mají jiné starosti, a pak to dají najevo ve volbách.

Wertheim o tom píše na stránkách prestižní zahraničně politická revue Foreign Affairs, která často slouží jako jako odborný mluvčí Demokratů. Sám Wertheim je náměstkem ředitele pro výzkum a principy politiky na Quincyho institutu pro odpovědné státnictví na Columbia University v New Yorku. Berme to proto jako nabídku expertní sféry k zásadnímu obratu. Vychází z varování, že představy o návratu ke světové dominanci jsou pouhou iluzí. Je to prošlý, dnes už nedosažitelný cíl, a Biden by se o to neměl ani pokoušet.

Nová administrativa zatím trochu šilhá. S úlevou byl přijat návrat k Pařížské klimatické dohodě nebo ke spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) či k obnově jaderné dohody s Íránem, ale zároveň se rozezněla silácká slova na adresu Číny a Ruska a pučí snaha vrátit se k násilnému exportu amerických receptů na lidská práva a liberální demokracii. Na jednu stranu zazněla nabídka k obnově transatlantického partnerství, ale na druhou stranu – jak zaznamenaly Financial Times - je chystán program „kupujte Americké“, který bude vyžadovat stanovený podíl domácí produkce ve federálních veřejných zakázkách. Evropská větev atlantického partnerství se tak utuží, ale zároveň pěkně vyhladoví.

Pokud chce Biden uspět, musí svou politiku postavit na solidnějších základech. Podle Wertheima zdědil dlouhodobou strategii, která systematicky selhává a nelze ji napravit nějakým jemným doladěním:

„Všichni prezidenti posledních tří desetiletí – Trumpa nevyjímaje – pokračovali v šíření amerických válek, budování dalších vojenských základen a přijímání obranných závazků sledujících celosvětovou vojenskou dominanci. Touto honbou za světovou dominancí místo pouhé vlastní obrany si však Spojené státy vytvořily svět protivníků. Existence protivníků pak dále zvyšovala náklady a nástrahy dominance. Nakonec zahraniční politika USA selhávala v tom nejdůležitějším: snižovala bezpečnost Američanů.“

Wertheimova slova do kamene tesat a příslušnými sloupy osadit i parkoviště před zahraničními ministerstvy spojenců. Proto autor Bidenovi připomíná, že úmysl obnovit vedoucí postavení země ve světě je v přímém rozporu s dalšími naléhavými prioritami, ke kterým se nový prezident také přihlašuje – napravit demokracii doma, zastavit masové umírání v pandemii, nedopustit domácí chaos a oživit americkou diplomacii.

Pokud chce Biden skoncovat s nekonečnými válkami a posílit roli diplomacie na Středním východě, má pro to dvě časově omezené příležitosti hned v prvních 100 dnech vlády. Především je to návrat k jaderné dohodě s Íránem z roku 2015, aby se předešlo nějakým křečím před červnovými íránskými prezidentskými volbami. A pak je to dodržení dohody s Talibánem z Doha, že USA v květnu stáhnou všechny zbylé vojáky z Afghánistánu.

Íránská dohoda byla obětí toho, že i za Obamy se tato země vydávala za velkou hrozbu pro Spojené státy. To se kompenzovalo dodávkami zbraní americkým spojencům a podporou saúdskoarabské války v Jemenu. A Trump pak z toho odvodil potřebu dohodu s Íránem úplně zrušit a nahradit ji sankcemi.

Bidenovi to nabízí poučení – spolu s obnovením dohody s Íránem se musí vrátit i k normálním diplomatickým vztahům s touto zemí. Biden by měl zároveň ukončit americkou podporu saúdskoarabské intervence v Jemenu, omezit dodávky zbraní saúdskému království a omezit pomoc Izraeli. Jedině tak lze obnovit roli diplomacie na Středním východě. „V této souvislosti je třeba změnit samotné základy strategie USA v tomto regionu a přestat se přehnaně hlásit k jedné konstelaci místních aktérů proti druhé.“

Hlavně by se Biden neměl nechat přemluvit, aby v Afghánistánu přecejen nějaké vojáky ponechal „s protiteroristickými úkoly“, přestože žádný zahraniční teror z této země už nehrozí. Pokud by Biden porušil dohodu, kterou od Trumpa zdědil, Tálibán od ní odstoupí také a vrátí se k boji.

Biden by neměl přistoupit ani na názor, že stažení amerických vojáků je třeba oddálit, aby se poskytlo více času jednání mezi vládou a Tálibánem. Ti přece mohou jednat i bez Američanů. Americká přítomnost navíc zkresluje představu afghánské vlády o vlastní síle. V neposlední řadě, zdržování amerického odchodu obnoví tlak domácích kritiků v USA, kteří budou prosazovat setrvání amerických sil za každých okolností: jednou, aby uhájili těžce vydobyté zisky, a podruhé zas, aby zabránili větším ztrátám.

Jakmile bude na Středním východě dosaženo prvních úspěchů, může být stejná logika uplatněna i jinde. Například ve vztahu k Severní Koreji. Když se nepodařilo tuto zemi přimět k jadernému odzbrojení, lze to zkusit zcela jinak. Nějaký čas lze akceptovat severokorejský jaderný status a věnovat se raději budování míru na Korejském poloostrově a přechodu k normálním vztahům. To by jednou mohlo Spojeným státům umožnit, aby stáhli své jednotky i z Jižní Koreje. Byl by to nejlepší způsob, jak se vyrovnat se severokorejskou hrozbou, protože by ztratilo smysl, aby Pchjongjang zaměřoval rakety na USA.

S Ruskem a Čínou to bude podle Wertheima složitější. Biden už naznačil ochotu spolupracovat s Pekingem v oblasti veřejného zdravotnictví a životního prostředí a s Moskvou při kontrole zbraní. Ale tady by se znovu mohla postavit do cesty strategie nadvlády, ve které Spojené státy usilují o dominanci ve všech regionech a rozdmychávají tak intenzívní bezpečnostní soupeření s nastupujícími nebo asertivními mocnostmi. Velmocenské soupeření je prostě třeba zrušit.

První Bidenova národní bezpečnostní strategie by měla uznat, že pandemie a klimatické změny představují mnohem větší přímou hrozbu pro americkou veřejnost než celý rejstřík vojenských útoků soupeřících států. Tato nová strategie by měla zároveň zdůraznit, že Čína, která je světovou velmocí číslo dvě a je největším výrobcem nízko-uhlíkových energetických technologií, zůstává základním partnerem při zvládání obou zmíněných výzev.

V Evropě by měl Biden vyzvat k zastavení rozšiřování NATO. V posledních třech desetiletích tak vznikla Spojeným státům spousta závazků, které nelze zaručit, a přitom to poškozovalo vztahy s Ruskem a ochromovalo evropskou iniciativu. Po opatrném ústupu by bylo možné dospět k soužití Spojených států s Čínou a Ruskem a nalezení takového mixu soupeření a spolupráce, který svědčí americkým zájmům.

Biden si je vědom toho, kolika existenčním výzvám musí čelit Spojené státy doma. Američané očekávají, že vláda přispěje ke zlepšení jejich životů a posílení skutečné demokracie. Avšak strategie vojenské nadvlády sleduje pravý opak – udržuje animozitu ve světě, vybičovává strach z cizinců a smyšlených vnitřních nepřátel a utápí více než polovinu federálních volných výdajů v Pentagonu. Škrtí tak šance domácí rekonstrukce.

Američané by měli posílit národní jednotu tím, že stáhnou své ozbrojené síly ze zahraničí. Široká veřejnost – a plné tři pětiny válečných veteránů – podporují návrat amerických jednotek z Afghánstánu nebo Iráku. Odpovědnou roli ve světě mohou Spojené státy sehrát jedině službou vlastnímu obyvatelstvu, uzavírá strategickou analýzu Stephen Wertheim.


xxx

K tomu moje poznámka (ZF): Na zdi se často psávalo Ami, go home!, nyní by to tedy bylo i ve smyslu Wertheimovy výzvy. Ale to „ami“ lze vnímat také jako „přítel“ (z kmene „amical“). Přátelé, dopřejte si času a sil na vlastní starosti, pak se budeme mít o to radši.

Ani my se nenechme zatahovat do her, kdy veřejnost je mámena fanatickým fundamentalismem, aby kývla na přefouklé vojenské rozpočty. U zbraní se - jak známo - na cenu moc nehledí, a kdo se zaslouží o zakázku, má právo na odměnu. Pak se někde střílí do lidí, aby se zbraně ošoupaly, munice došla a mohlo se v nákupech pokračovat. To není hezké.(zf)

23 komentářů :

 1. To je starý problém , ale zbrojaři potřebují svoje zisky a na ty jim není možné sáhnout, protože zase vyvolají někde ve světě nějaký konflikt, protože "penízky" jsou kulaté!! To je stejné jako u nás, proč dnes v době krize , když je propad státního rozpočtu cca 400 miliard potřebujeme nakupovat francouzská dalekonosná děla v počtu cca 50 kusů!! Teda proti komu tady v EU v současné době tato děla potřebujeme! Nejsem nějaký vojenský expert, jenom mně to hlava nebere!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:32 ty nevis proc ceska hrdinna armada potrebuje expandovat a proti komu je treba se ozbrojovat? no preci proti rusku to jen ciha na prilezitost aby mohlo rozsirit sva uzemi a pak zpivat sojuz nerusimyj

   Vymazat
 2. To jsou všecno hezké "dobře míněné rady" ale Bidet o ničem nerozhoduje, nic neřídí, jen za některé vykonané skutky ponese odpovědnost...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ridi to "vyvoleni" rotschildaci rockerfellaci warburgaci morganovci aj

   Vymazat
 3. Pan Biden určitě nepotřebuje rady různých chytráku, má dostatek svých schopných poradců. Proč neustálé snahy dehonestovat Pana Bidena.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože to loutka-biorobot a velká NULA..
   https://beforeitsnews.com/alternative/2021/01/was-it-fake-hillary-clinton-or-fake-bill-clinton-or-fake-both-at-clone-bidens-fake-inauguration-3740308.html
   Byla to falešná Hillary Clintonová nebo falešný Bill Clinton, nebo falešný obojí, při falešné inauguraci klonu Bidena ?!
   Může někdo prosím otevřít dveře? https://www.nytimes.com/2021/01/21/us/politics/biden-white-house-usher.html Byl to vrcholný okamžik předání moci: prezident Biden a první dáma, Jill Biden, ve středu vyšli po příjezdové cestě do svého nového domova, vystoupali po schodech do severního portika, zamávali davům jako vojenská skupina zahrál „Zdravas náčelníkovi,“ otočil se k hlavě dovnitř - a přišel tváří v tvář se zavřenými dveřmi.
   Joe Biden byl nelegálně, nelegitimně zvolený „prezident“ nad zkrachovalou společností US Corporation, Inc. bez skutečné moci. Výkonné příkazy Bidena nebyly zaznamenány do Federálního rejstříku, protože odpovědní zaměstnanci vlády věděli, že budou zahrnuti do zrady správy Bidena, včetně toho, že budou spolu se zbytkem Bažiny zatčeni a stíháni na vojenských soudech. Aliance tento obraz podvodného prezidenta prozatím udržovala naživu jako zástěrku pro bezpečnost všech a pro další práci v zákulisí.

   Vymazat
  2. 19 :52
   To jste vymyslel sám,nebo opsal z různých hloupých webů.
   Jak rád někdo věří nesmyslum a ještě druhým tyhle nesmysly předkládají jako fakt.

   Vymazat
  3. https://www.youtube.com/watch?v=iprgEI__y40&feature=youtu.be

   nastavit titulky česky a pak přemýšlet o příspěvcích

   Vymazat
  4. Zalezitosti zakladniho smeru,kam se stat ma ubirat ,co ma delat a co nema, je asi nejlepsi resit v celonarodni diskusi..
   Aspon se to praktikuje v nekterych zemich..
   Ale i pandemie, je prilezitost resit problemy celosvetovou diskusi, ta zatracene schazi..
   A je to videt.
   V WHO /svetove zdravotnictvi/ udajne nerozhoduji doktori, lekari a specialiste, dale kvasi v Nemecku velky skandal,kdyz tamni opatreni rozhodli nejaci "lekari" s falesnymi doktoraty a ted to ma prijit na povrch..
   A je to videt.
   Ty obrovsky stamilionovy urady na zdravotnictvi ,ktery maji vest, nejsou ani videt ani slyset..
   To vede k domnenkam,ze jde o korupci politickou,kdy lidska prava rozhoduji kdo bude v cele tech organizaci + zhorseni byrokratizace a nikoliv odbornici.
   Potom a zakonite do vakua vstupuje mimo jine,
   Obrovsky Vakcinancni Bordel.
   Jednu chvili se zdalo,ze vakciny zacinaji soutezit s pandemii..
   Proti pacientum.
   Velky celky se ovsem rozpadava snadneji, maly nemaji poridit rozpad z ceho.
   Do velky miry valka na teror byla uzitecna pro Rusko, ale po skonceni napr. v Afganistanu se muze imperialistickej islam od 7.stoleti opet zacit sirit napr. smerem na sever a na vsechny strany..
   V Syrii je asi 6 tisic teroristu z EU a 250 z USA.
   Nikdo nevi co s nima a s dalsima az tam skonci..
   Prispevky tez informuji zde a poukazuji na castou nejednotnost zajmu mezi korporacemi a zbytkem sveta a zda se ze vlady statu se stridaji prave s nimi o rozhodovani, vetsinou zivelne a "kazdej chvilku chce tahat pilku"..
   Tedy K.Capka, pejsek a kocicka zase pecou ten dort..
   Je zrejme taky,ze velka cast odborniku informuje o problemech, ktere nema problemy videt skoro kazdy..

   Vymazat
 4. lide ctete bdete a sirte musik na googlu:
  Ježíši Kriste, představ si, na co to musí vydělávat
  Jesus Christ, imagine what it must be earning

  Kdo je nejsilnější
  Who is the strongest

  Kdo je nejlepší
  Who is the best

  Kdo drží esa
  Who holds the aces

  Východ
  The East

  Nebo Západ
  Or the West

  To je svinstvo, které se naše děti učí
  This is the crap our children are learning

  Ale oh, oh, oh, příliv se obrací
  But oh, oh, oh, the tide is turning

  OdpovědětVymazat
 5. Nebude nakonec tenhle Stephan Wertheim nějaký Ruský nebo dokonce Putinův osobní agent rozvraceč? Musíte si připomenout, že je to země neomezených možností a zázraků. Teď teprve dává smysl ta Ruská manipulace s volbami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:35 jasne russian hackers a putin "cinkli" ty volby v usa! v capitolu 6.1. radili Cerni a inaugurace je neplatna bo tam nebyl pseudovitez voleb Duck! a ja proc je tolik blbych lidi ve "state danskem" jdu blit
   🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑

   Vymazat
 6. Pokud chceme na této zemi žít v míru a ve zdraví, musí se svět včetně USA (ne First Amerika) vrátit k Chartě OSN, která jednoznačně vyzývá všechny státy světa k mírové spolupráci a odzbrojení. NATO převést pod patronát OSN a odpojit od USA. NATO využít pro nesmiřitelný boj s terorismem a proti každému, kdo by chtěl napadnout jiný stát s cílem jej okupovat. Stáhnou všechny vojska z cizích území, kde nehrozí nebezpečí vojenské konfrontace. Je potřeba odstranit všechny nevalné a válkychtivé uličníky z funkcí, rozbít nadnárodní monopoly a veškerou moc převést na suverénní státy. Snad si každý státník dovede představit co by se stalo, kdyby byly napadeny raketami jen energetické zdroje. Nastal by nevídaný chaos v komunikaci ve světě a zhroucení sociálních a komunikačních systémů. Nepomohly by ani bunkry, které si bohatí budují jako úkryty před válkou. Kdyby byla poničena energetická struktura světa, bunkry by posloužili jen k udušení všech, kteří by se v nich nacházeli. Pokud nedojde k mezinárodní spolupráci, nastane skutečně konec světa a vesmírem pak bude plout mrtvá planeta Země.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tatran Rusové mají zbraně že by je dostali i v těch bunkrech a určitě vědí kde jsou. To co jste napsal by bylo dobré řešení bohužel na to nejsou lidi.

   Vymazat
 7. No tak po takovych radach tento pan asi doexpertoval a donamestkoval. Na to jsou mu zvedavi-prestat dodavat zbrane proti jemenu a dalsi pikantnosti. Pripomina svejka, jak filozofoval na zač. 1.svetove v hospode, ze jsme nemeli turkum tu b.hercegovinu brát, ale spojíme se s rusama a dame to tam do pořádku. Biden chce obnovit vývoz západního pojetí demokracie, stalo dnes na nějakém médiu, tak to leží a běží.

  OdpovědětVymazat
 8. Ono by to mělo být normální že by se us soldateska měla vrátit domu ze všech zemích. Nevěřím že bidet něco takového udělá to mu loutkovodiči neumožní.

  OdpovědětVymazat
 9. at je tam donald nebo pepa je treba pochopit, ze v USA a na Zapade leta vladnouci neocons a jejich ideologove, kteri ovladaji nejen financni a zbrojarsky sektor, jsou vetsinove pohrobci imigrovanych evropskych zidobolseviku a trockistu ,kteri pouze prevlekli kabat, mocenskou politiku ale praktikuji uplne stejne jako komunisti a fasisti.jmenujme jen ty nejvetsi Rockerfellery Warburgy Rotschildy a Morgany! a jine zlodeje kteri ridi nas i svet! amen

  OdpovědětVymazat
 10. Okamura: Současný ekonomický systém vede k tomu, že obrovská část lidí má jen minimální úspory

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Okamura-Soucasny-ekonomicky-system-vede-k-tomu-ze-obrovska-cast-lidi-ma-jen-minimalni-uspory-651721

  OdpovědětVymazat
 11. Ten pan Wertheim to má v hlavě asi trochu pomotané. Teda aspoň já jsem si vůbec nevšiml, že by Trump za dobu svého vládnutí zahájil nějakou válku. Na rozdíl od svého předchůdce a paradoxního nositele Nobelovy ceny míru Obamy, který za své vlády zahájil nejvíce válek ze všech dosavadních amerických prezidentů.

  OdpovědětVymazat
 12. Prej kazdych 12 minut padaly nekde americke bomby zakernych utoku. Z nouze ctnost.
  A kde by chtel valcit Trump neni vubec jasne, kdyz USA zaostava ve mnoha smerech vyvoje..
  A kde na to vzit , kdyz pomalu neni kde a co ukrast.
  O ostudnych valkach lepsi nemluvit v USA.
  Tradicne jejich generalove jsou zdaleka nejhorsi dodnes.
  Mc Arthur,Clark, Lukas../Admiralove byli daleko lepsi/.
  Kdyz prijde na vec.
  Pripad nejvyssiho generala, ktery v OSN tvrdil neuveritelnosti,pri nejmensim, je stale v povedomi.
  A potom ta valka vypadala dle toho a stale vypada.
  A tak ze se veci nezlepsuji..
  Kdyz nejde sedlak na chalupu, jde chalupa na sedlaka se rika a asi nejlip vystihuje pripad a nasledky mocenskeho vakua, prave uskutecneneho a dovrseneho chaoticky bezcilnou vladou prave Trumpa.. Za jeho recma nebylo skoro nic a dodaval falesny nadeje, ze neco dela a ze je schopen..
  A tak domnenky,nejsou opodstatnene, ze kdyby byla jeho vlada rizena odjinud jak se rika ,veci by meli asi nejaky smer a nejaka cinnost viditelna a zmatek by byl asi daleko mensi..
  Typicke nasledky demokracie,vlada si odejde a problemy,ktere natropila, zbudou na jine.
  Pro uplnost je treba dodat,ze Trump zdedil obrovske a zrejme tezko resitelne prusery v mnoha castech sveta i uvnitr zeme..

  OdpovědětVymazat
 13. Maršál Koněv před 76 lety osvobodil Osvětim. Ale kdo si to dnes pamatuje? Názor

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2021012713109844-marsal-konev-pred-76-lety-osvobodil-osvetim-ale-kdo-si-to-dnes-pamatuje-nazor/

  OdpovědětVymazat
 14. Ja osobne som za demokraciu, ale oni sú dve
  Jedna je grecká druhá americká a za tú nie som

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.