Reklama

pátek 29. ledna 2021

Atlet a praprapravnuk milence Němcové se nečekaně obul do tvůrců minisérie: Z Boženy udělali couru

Václav Dvořák
29. 1. 2021

Kritika všeobecně odsuzovaného seriálu České televize Božena přišla i ze strany, odkud by to málokdo čekal.  Seriál představil spisovatelku a národní buditelku především v životních scénách, které se v hodinách literatury nevyučovaly. A jak e ukazuje, mnohdy ani neodpovídají realitě. Pro bulvární Blesk to tvrdí stříbrný medailista z ME 2016 v desetiboji Adam Sebastian Helcelet, praprapravnuk Jana Helceleta, vlastence a postavy příběhu z 19. století.

(Na snímku desetibojař Adam Sebastian Helcelet)


Helceleta měl s Boženou Němcovou seznámit Karel Havlíček Borovský. Podle scenáristek a režisérky seriálu pak vše skončilo v posteli jako náhodné sexuální dobrodružství. Bulvární důraz na promiskuitní chování a erotické scény jsou nedílnou součástí televizního díla.

"Podle jednoho z dědiců rodové linie Helceletů se ale epizoda mezi Němcovou a vlastencem takhle rozhodně neodehrála," píše Sport a pokračuje, "Dvojice se neseznámila v Praze ani přes Karla Havlíčka Borovského a rozhodně to oba nebrali jako jednorázové sexuální povyražení." 

„Byl to paskvil," citoval Blesk atleta Adama Sebastiana Helceleta. Ten opakovaně odkazoval i na bohatou korespondenci, ze které se vydalo i několik romantických sbírek. Desetibojař Helcelet se podivuje, že potomky jednoho z hrdinů příběhu o Boženě Němcové nikdo z televize neoslovil.

„Když si je (dopisy) přečtete, pochopíte, jak (Němcová) vnímala city a toužila strašně po lásce. To pro mě v seriálu nezaznělo. Místo toho z ní udělali takovou couru! Podle mě si to jako jedna z největších Češek a vlastenka nezasloužila. Stejně jako to, co udělali z praprapradědy," uvedl Helcelet. Sportovec dále uvedl, v čem se scénář díla zásadně rozchází s realitou. Výmluvy autorek, že seriál není dokument, z čehož asi má vyplývat, že mají právo si z historickým odkazem naší největší národní buditelky dělat co chtějí, u rozumných lidí nemohou obstát.

„Takhle to vůbec nebylo. Ve fikci minisérie se Božena s Janem potkali v Praze a seznámil je Karel Havlíček Borovský. Ten se ale ve skutečnosti s Helceletem potkal jen párkrát. Určitě nebyli ani takoví kamarádi, aby ho představoval Němcové. V Praze se ani nepotkali poprvé. První setkání proběhlo v Brně, když cestovala do Uher za manželem. Jejich románek vznikl až v Brně a představil je Klácel, který založil českomoravské bratrstvo. Božena, Jan, a dokonce i její manžel byli členové," pověděl Adam Sebastian Helcelet redaktorům Blesku.

Helcelet opakoval, že k pochopení celé záležitosti je třeba přečíst jejich dopisy, kde si vylévala srdce a projevovala lásku.

„Jelikož to režírovala žena, tak jsem si myslel, že to bude víc vnímat jako žena. Tak to na mě nepůsobilo. Nejvíc mě dopálilo, že měla sex s Nebeským někde na ulici v podchodu, to mi přišlo moc. To se mi prostě nelíbilo," protestoval v Blesku atlet. Bylo zřejmé, že ho seriál nemile překvapil.

Desetibojař Helcelet zpochybňuje i další závěry, které z televizního dílka vyznívají. „Jak se o tom (vztahu) mohla bavit celá Praha, když on (Jan Helcelet) v ní ani nebyl a nikomu to neřekl. Jediné, komu to přiznal, byl jeho kamarád z bratrstva Hanuš. Proč by se chlubil, když měl doma děti a manželku. To bylo jejich tajemství a takhle to v tom filmu nebylo vůbec zobrazené. Není to pro něj vůbec důstojné. On byl vlastenec, národní buditel, zastupoval Moravu mezi pražskými vlastenci. On byl jeden z těch hlavních, kteří se snažili probudit národ," řekl Helcelet a dodal před vysíláním posledního 4. dílu série:

„Budu doufat, že už tam praprapraděda vůbec nebude, protože bych se bál, že by z toho udělali něco horšího. Takhle to stačilo."

A ještě malý dodatek redakce Nové republiky: Paní režisérka Wimmerová na sebe vše prozradila v rozhovoru pro známé dezinformační médiu Aktuálně.cz, když zavzpomínala:

"Já jsem vyrůstala v době, kdy bylo národní obrození zneužívané ve jménu komunistické ideologie, což můj pohled na Boženu Němcovou hodně zkreslilo. Když jsem v 80. letech chodila na gymnázium, učila nás docela pokroková češtinářka, která si ten ideologický nános dobře uvědomovala, sama měla nějaké disidentské snahy, takže ani pro ni nebylo období národního obrození příliš zajímavé. Věděla, že jiná než bezvýhradně oslavná interpretace díla Boženy Němcové a jejich současníků není možná, takže se studenty národní obrození vždycky nějak proběhla a moc se u něj nezastavovala.

 

Na snímku z tiskové konference k minisérii Božena (zleva) ředitel ČT Petr Dvořák, herečka Aňa Geislerová, producent Michal Reitler, herečka Anna Kameníková, režisérka Lenka Wimmerová a jedna ze scenáristek Hana Wlodarczyková.

Odkaz národního obrození je pro režisérku Wimmerovou a pravděpodobně i pro scénáristku Wlodarczykovou "zneužit komunistickou ideologií" a to je jaksi opravňuje vyprávět příběh natruc nepravdivě, což má být asi jakými disidentský odboj autorek zpožděný o víc jak třicet let. Tvůrkyně zřejmě mají představu, že módní "bourání mýtů" je projevem odvahy. Ve skutečnosti se pouze přizpůsobily žádanému trendu upozadit vše, co souvisí s vlastenectvím a národním cítěním. Nebylo by spíš odvážné vzepřít se tomuto směřování diktovanému našimi dnešními kulturtrégry?

A vyvstává řada dalších oprávněných otázek:

Je to důvod, proč z příběhu buditelky jsou vypreparovány a překrouceně interpretovány intimní stránky spisovatelčina života a proč zcela úplně chybí její dílo?  

Jak může dramaturgie České televize pověřit zpracováním tématu národního obrození osobám, které přinejmenším nemají k národnímu obrození a jejím hrdinům vztah, natož aby jeho smysl a význam vůbec pochopily? 

Je vůbec divákům po shlédnutí miniseriálu Božena jasné, čím přesahuje osobnost Boženy Němcové i mnohé její mužské současníky, a to dílem i odvahou?  Porozumí diváky po shlédnutí seriálu, kde se vzalo ryzí české vlastenectví v dívce, vychované v zámeckém prostředí, které ovládali cizinci a němčina? 

Bude si český televizní divák vůbec vážit svých předků, jejichž zásluhou tu jsme jako dosud svébytný národ s velkou kulturou?

Není právě falšování a přepisování historie cestou, jak nás odzbrojit a zbavit hrdosti, síly a touhy po lepší budoucnosti, jak z nás dělat poslušné a nemyslící?


Zdroje ZDE,  ZDEZDE 

34 komentářů :

 1. Smysl a povahu toho "dílka" již výstižně popsala paní Neudorflová.
  Atlet Helcelet to (jen) dokumentuje na detailu. Co asi na takovou "tvorbu" říká slovutná rada pro RTvV???
  To dílko už není jen ostudným selháním tvůrců, je to cílená podlost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Je to o přeshubu, jak říkal děda.
   Nemohu si pomoci, ale opět v tom vidím další overtonovo okno; salámovou metodu manipulace.
   Qui bono?

   Vymazat
  2. Za toto musí padnout hlava ředitele ČT Dvořáka! Politici se už do toho musí obout, toto není možné!

   Vymazat
 2. Vážení čtenáři, mějte pochopení, Geislerová ráda souloží před kamerou. Z Jana Masaryka udělali také sexuální mašinu. Promítali ten film po 22,00? Já ten film neviděl. Proč se ozval atlet a ne naši licencovaní vlastenci?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak ať hraje německou štětku za okupace to by byla role pro ní a přidat holubovou a bylo by to tak akorát. A strýčka heydricha jak houpe vénu na kolenou. Žádné pochopení pro tohle nemám.

   Vymazat
  2. Dílo jsem viděl ve zrychlené verzi. Vidím v něm stopu protektorátní propagandy spojené s promiskuitním jménem Moravec (herci a dabérovi M. Moravcovi se omlouvám, je jednou z výjimek). Tvůrci by měli být oceněni Čestným štítem Protektorátu Čechy a Morava s orlicí sv. Václava (Ehrenschild des Protektorats Böhmen und Mähren mit dem Herzog-Wenzel-Adler). Dílo je koncipováno jako ryze proti národní.

   Vymazat
  3. Božena zapadá do šuplíku kolaborantského "umění", které má přeformátovat myšlení české společnosti. Sem patří i film Habrmanův mlýn, vyložená protičeská lež!

   Vymazat
 3. Pokrokova cestinarka si uvedomovala, kdyz mela ty disidentske snahy /nepochybne vzor Havel a spol.!!!/, ze taky musi zprznit samotnou B.Nemcove ,zbabele jako vzdy, az kdyz ta se nemuze branit..
  A tak ani "reziserka" /jedna ze stada/,nemuze zustat jako poslusna zakyne pozadu.
  Zobrazit ze B.N. se menstruace zpozdila o 3 dny napriklad?
  V zajmu pravdive kurvakultury.
  Opak je pravdou film O.Vavry a dvojdilna televizni inscenace
  scenar Pavlicek a rezie Moskalyk,patri k nejlepsim vubec.
  Dalsi filmy nejsou vubec treba. A kdyz tak.
  Jen za ucelem CT vyhazovani penez.
  Aby si nastenkovi propagandiste nasakli miliony.
  Napatlanim dalsiho od 89, "pokrokoveho" plakatu.
  Vypada to jako snazivy zamer vsech zucastnenych si vyslouzit co nejvetsi pohrdani od vsech.
  Kdy nejsou schopni pochopit ani ty nejednodussi zakladni zalezitosti naseho naroda..
  Snazi stahnout za nimi vsecko do stoky,kde mentalne zivori.. Zatim se ukazuje ,ze nic jineho neumi.

  OdpovědětVymazat
 4. Jen tak dál, milí tvůrcové! Nebudete natáčet životopis K. H. Máchy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo Žižky, který propagoval volný sex a tím šokoval spořádané německé křižáky, když jeli do Čech učit Čechy číst a psát, takže se dali na útěk před tou dekadencí a rozvalem vzdělání. Tato dekadence však nadchla českou spodinu, aby všemožně rabovala a ukájela se v hodném a pokrokovém Německu a u katolíků. Nakonec už to otravovalo i většinu Čechů s rodinami, kteří se nechtěli furt zabedňovat před sexuchtivými husity, takže se od radikálních husitů odvrátili a pak je porazili u Lipan. Poté konečně skončila zvrhlost v Čechách. :)

   Ovšem nikoliv pokrok, na to jsme museli čekat až do Bílé hory...

   Vymazat
  2. Škorpione já se z vašeho komentu poseru smíchy.

   Vymazat
  3. Žižka naopak byl náboženský puritán, sektu adamité s jejich anarchizmem a volnou láskou zlikvidoval dost nevybíravým způsobem. Rudý škorpióne, měl byste si o tom něco přečíst, než začnete pouštět "humory" na net.

   Vymazat
  4. Skorpion👍. A vůbec, v zap. Evropě by za zneužití jmén opravdovych osob hre bejkovi už chodily žaloby od žijících potomků postav. Jestli se chce chlubit nahatou anou, tak má použít uplne jiná jména. Omlouvat zneuziti jmena spisovatelky na porno tzv. Bouráním mýtů a tradicne"zneuzivanim komunisty" by u soudu nemuselo obstát.

   Vymazat
  5. Teda omlouvám se za blbost, on to nenatocil hřebejk. Ale názor zůstává.

   Vymazat
 5. Inu, nepřítel opět vysílal!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dejte film o levobočkoj Havloj, ale po pravdě,ne ten pro pravdoláskaře....

   Vymazat
 6. To nebyl seriál o Němcové, to byl seriál o prostitutce Geislerové.

  OdpovědětVymazat
 7. Největší americká automobilka chce vyřadit vozy na benzinový a naftový pohon

  https://cz.sputniknews.com/byznys/2021012913117986-nejvetsi-americka-automobilka-chce-vyradit-vozy-na-benzinovy-a-naftovy-pohon/

  Představitel tálibů promluvil o reakci na porušení dohody Spojenými státy

  https://cz.sputniknews.com/svet/2021012913118066-predstavitel-talibu-promluvil-o-reakci-na-poruseni-dohody-spojenymi-staty/

  OdpovědětVymazat
 8. ČT zneužívá ročně 7 miliard ze kterých financuje škvárové seriály a filmy různým matlalům. Vrcholem jsou prasárny kde jsou falšovány skutečné příběhy podle gusta šmejdů - tak jak to udělali např. ve filmu Habrmanův mlýn s postavou hodného sudeťáka, nebo milionový příspěvek na naprostý propadák Marhoula - Nabarvené ptáče. Povedl se jim i nahatý Eduard Beneš v seriálu o první republice. Ta mizerie žije jen proto, že ji zásobujeme z daní. Musíme se spojit a ČT ukáznit. Už to horší být nemůže.

  OdpovědětVymazat
 9. Režisérka a scénáristka nám odhalily hloubku a šířku své duše. Co potom od nich možno očekávat? Jejich obzor je dán úrovní coury a skrytou touhou rajcovat se pornografií. Je to úroveň naší současnosti. Ušlechtilost, vlastenectví, sociální cítění, to se přece dneska nehodí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli ono to nebude tím, že jim mozek spadl do vagíny.
   Aspoň to tak vypadá.

   Vymazat
 10. Doporučuji shlédnout film Horoucí srdce z roku 1962 - pak teprve zjistíte, jakou šmírou je nová Božena. herci, a především BN v podání Jiřiny Švorcové https://www.youtube.com/watch?v=rnvgYNzserk&t=2165s.

  OdpovědětVymazat
 11. Indiáne ty pako, my tě máme také na háku. Ovšem lepší by asi bylo na tom Jánošíkovo.

  OdpovědětVymazat
 12. Na obrázku bubáci s maskami na hubách, když to vidím chce se mi zvracet velebnosti.

  OdpovědětVymazat
 13. ale pan Helcelet již odpověděl sám: " ... jedna z největších Češek a vlastenka ..."
  Češka a vlastenka! Nutno dodat, že bílá a hererosexuální. Takže těžšího zločinu se již vážně nemohla dopustit ....... no tak z ní uděláme couru. No prostě ČT.

  OdpovědětVymazat
 14. Jsem rád, že se najde dost lidí, kteří se nad seriálem pozastavují, nelíbí se jim jeho účelovost. Ale bohužel je mnoho lidí, kteří jej berou jako seriál z určité doby a nepozastaví se nad tím co říká, v čem lže. Učili se o té době od podobných učitelů (disidentů) jako režisérka. Mnoho mladých už ani nebude vědět kdo byla B. Němcová a takovýto seriál jim to určitě neřekne. spíš ji zařadí mezi kurtizány.

  OdpovědětVymazat
 15. Nebudu hodnotit přínos ČT v investici do umění. Jen mám podezření, že hanobit naše národní obrození se dnes někomu náramně hodí. Je smutné, že za pár stříbrných se najdou "vlastenci", kteří hanobí naší historii a nejen Boženu Němcovou. Navíc já, jako blbec koncesionář na tyto podrazy, musím přispívat formou uzákoněného televizního poplatku pro tzv "veřejnoprávní" ČT. Tak jsem vmanipulován do tohoto svinstva jako spolupachatel. Doufám, že přetekla trpělivost diváků, Rady pro ČT a i poslanců a minimálně budu zbaven financovat tyto cizí zájmy.

  OdpovědětVymazat
 16. Film horouci srdce mi krasne vyplnil včerejší covidovy večer, režisér je O. Vávra. Na youtube je vůbec dost filmů, podotýkám špatných neboť predsametovych. Urcite se na ne nedivat. K tvurkynim: o němcové se učilo na zš, na střední už jen informace, protože byla tato látka notoricky známá. Na oslavnost a zamlcovani jeji sexuality si nepamatuji, na učitele s neoficiálními názory ano. Ze by někdo měl vubec potřebu dehonestovat cechy z minulého stoleti, to mi uniklo. Podle mě ta ženská kecá. Jinak, viditelně tvurkynim chybí chlap. A když je ve filmu geislerka, tak už snad je předem jasně, o co půjde ne. Odpovedi na další oprávněné otázky z konce textu:jo. Právě proto.ne.ne.ne. jo.

  OdpovědětVymazat
 17. V zájmu zachování duševního zdraví a protože mám vkus současnou tvorbu ČT nesleduji.
  Z těch pár okamžiků, které náhodou spatřím (nekonečné stupidní seriály, otřesné kriminálky) mám dojem, že herci vymřeli (máme už jen komedianty) a hlavně vymřeli kvalitní scénáristi a režiséři.

  OdpovědětVymazat
 18. CO SE MŮŽE CHTÍT OD IDIOTŮ CO OVLÁDLY KAPITALISTICKOU MEDIÁLNÍ MAŠINERII. MĚLI BY SE PŘESTĚHOVAT ZA VEKOU LOUŽI, PROTOŽE TAM JE VĚTŠINA BLBŮ.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.