Reklama

pátek 8. ledna 2021

Bellingcat jako předsunutá organizace CIA a MI6 nechtěně obnažila slabou stránku těchto zpravodajských služeb a tím i propojení s nimi


8. 1. 2021 EXANPRO

Souhrnné hodnocení (12093)


Skupina Bellingcat se stále více dostává do popředí zájmu západních médií a s tím pochopitelně i médií ze států bývalého socialistického bloku, které se po kolapsu Sovětského svazu přeorientovaly na Západ (zapomněly být samy sebou, ale to už je trochu jiné téma). Tato média od skupiny Bellingcat přebírají „pozoruhodné“ výstupy, jenže už jaksi nerozlišují mezi fakty* a subjektivními či domnělými hodnoceními (domněnkami*), které tyto výstupy obsahují. 

Skupina Bellingcat postupuje tak, že ve svých výstupech čtenářům předhodí několik zajímavých faktů, načež vytvoří závěr, který ale není uvedenými fakty přímo podporován. Média pak tyto závěry přebírají, ale už překvapivě a laicky přehlížejí, že mezi uvedenými fakty a učiněnými závěry jsou velké nevyplněné mezery (chybí souvislosti a přímá návaznost).

Jeden z posledních pochybných výstupů skupiny Bellingcat se týká telefonního rozhovoru, během kterého se měl příslušník ruské bezpečnostní služby* FSB* neúmyslně přiznat k vražednému komplotu proti politickému aktivistovi Alexeji Navalnému. K tomuto konkrétnímu tématu se ale dostaneme v jiném zpravodajském produktu*. Nyní pro demonstraci podivných výstupů Bellingcatu s mezerou mezi fakty a výsledným hodnocením uvedeme jiný známější případ.

Názorným příkladem mezery mezi fakty a učiněným závěrem je kauza údajné otravy bývalého ruského dvojitého agenta* Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Bellingcat čtenářům podsouvá závěr, že Skripala a jeho dceru otrávili dva příslušníci ruské vojenské zpravodajské služby* GRU*, kteří používali krycí doklady* včetně krycích jmen* (krycí doklady mohou být vydány i na pravé jméno s pozměněním jiných údajů – více viz Zpravodajský výkladový slovník). Bellingcat tento závěr podsouvá jenom na základě toho, že v den incidentu byli dva zmínění zpravodajští důstojníci* GRU v jihoanglickém Salisbury neboli ve městě, kde pobýval Skripal. Jenomže personál Bellingcatu se zcela záměrně ani náznakem nedotýká jiných pádných důvodů, proč mohli být příslušníci GRU v Salisbury. Nikde nezaznělo, že Skripal začal znovu spolupracovat s Rusy. Proto také častěji navštěvoval ruské velvyslanectví v Londýně. Náhle se nám celá kauza rýsuje jinak. Zpravodajci* z GRU tedy mohli do Salisbury přijet, aby prověřili stav Skripala například po přerušení kontaktu s ním. Nebo tam mohli přijet na žádost samotného Skripala, který se cítil v nebezpečí, ale nikoli z ruské strany. A dokonce mohla být připravována takzvaná exfiltrace* nebo extrakce* Skripala zpět do Ruska, a to právě kvůli zvyšujícímu se nebezpečí, s čímž Skripal mohl předem souhlasit a k čemuž mohla být využita i návštěva jeho dcery, která za svým otcem přijela z Moskvy. Avšak v té době byl Skripal pečlivě sledován, čímž se do záběru mohli dostat i zpravodajci z GRU, a tím přimět skutečné pachatele k určitému jednání, kde roli nehrála žádná nervově paralytická látka, nýbrž jiný jednodušší prostředek (podrobněji viz produkt 12036 „Jaký motiv měli Rusové, aby eliminovali bývalého člena GRU Sergeje Skripala? Ve hře zůstávají Britové či třetí strana“ a produkt 12039 „Útok na bývalého dvojitého agenta Skripala jako nepovedená operace pod falešnou vlajkou“).

Tvůrci výstupů ze skupiny Bellingcat na svém webu 20. září 2018 zveřejnili výstup, ve kterém uvedli, že u dvou Rusů podezřelých z otravy Skripala a jeho dcery byla potvrzena příslušnost ke GRU, ale už zapomněli uvést, na základě jakých důkazů jsou označováni za hlavní podezřelé z útoku proti Skripalovým. Příslušnost ke GRU ani přítomnost v prostoru místa činu v inkriminovaný den nestačí (můžeme namítnout, že se v prostoru pohybovali také příslušníci britské bezpečnostní služby MI5*). Na webu EXANPRO jsme již 18. září 2018 (o dva dny dříve než Bellingcat) v produktu 12048 prezentovali, že „podezřelí“ Rusové vystupující pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov jsou příslušníky GRU, k čemuž jsme následně zveřejnili tři produkty, v nichž jsme tento závěr podrobně zdůvodnili (viz produkty 12049 (díl 1), 12050 (díl 2) a 12051 (díl 3)). Jenže zároveň jsme ve stejném produktu odpověděli záporně na otázku, zda mohli dva zmínění Rusové provést útok za použití nervového toxinu proti Skripalovi a jeho dceři, a to způsobem popisovaným britskými úřady. Podrobné odůvodnění tohoto zamítavého závěru jsme ještě nepublikovali, ale zveřejnění ve srozumitelné podobě je v plánu zpravodajské produkce*. Nejdříve se ale vraťme ke skupině Bellingcat, která si zasluhuje bližší pozornost.

V následující části produktu vysvětlíme, proč vznikla skupina Bellingcat, respektive ve spojení s jakými událostmi ve světě se tak stalo, dále proč byl zvolen název Bellingcat, proč je tato skupina předsunutou organizací výzvědných služeb* CIA* a MI6* a proč nechtěně obnažila slabou stránku obou zmíněných zpravodajských služeb*. Práci skupiny Bellingcat nastíníme na příkladu známé tragické události, kdy Bellingcat ještě v den události disponoval zajímavými informacemi. Taktéž vysvětlíme, proč pro skupinu Bellingcat upřednostňujeme termín předsunutá organizace* před termínem krycí organizace*.

Poznámka: O skupině Bellingcat jako zdánlivém investigativním webovém portálu a jejím napojení na západní zpravodajské služby jsme se zmiňovali již v srpnu 2019 v produktu 11110 „Podíl České republiky na informační válce“. Tento produkt je shrnutím obsahu diskutovaného v rámci Debatního klubu.

Přístup k celému produktu získáte po uhrazení předplatného. Předplatit.

24 komentářů :

 1. Hlavně ukázali angláni Ruské turisty a vydávali je za agenty ty jejich lži jsou směšné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád, že i mezi důstojníky českých zpravodajských komunit se najdou charakterní vlastenci a že našli platformu v Agentuře EXANPRO. Díky za vaši práci!

   Smazat
  2. Je otazkou v dnesni dobe padelani dejin, jestli toto neni opet jaka si hricka medii na vytvoreni chybne domenky v ocich verejnosti. Dnesni Anglie se otctnula opet na strance ne prilis pratelske Nee-marxismu. Ja si nejsem vubec jisty jakym smerem se ubira dnesni Anglie i Rusko Neomarxistickym ci Authocratickym.

   Smazat
  3. Unknown: dejiny se neuci z medii, televize, ucebnic nebo poslouchanim indoktrinovanych doktoru kteri se boji o praci, titul a finance pro svoji katedru.
   Ucil jsem se dejiny v nekolika jazicich, na zapade, vychode a jihu. Je to hromada lzi ktere si akademici cituji navzajem, z generace na generaci.

   Smazat
  4. Ovšem Exanpro je agentura vlastenecká z pohledu starého Rusa. Rozhodně ne Čecha ani mladého Rusa.

   Smazat
  5. Martine, můžete svoji úvahu trochu rozvést:

   Proč z pohledu Rusa a ne Čecha.
   Co je na práci Exanpro nečeské?

   Nebo je to od vás jen takové plácnutí do vody?

   Smazat
 2. Mne samozrejme zajimaji ty veci skryteudalosti, latentni.
  Duch Svatej atd. Mezi nebem a zemi.
  Tak se objevilo proroctvi a prokleti indianskeho nacelnika
  Tecumseh. Potom.
  Kdyz zase smlouvy byly poruseny a indiani nasilim vyhnavani atd.
  To se tyka umrti necekana,US presidentu a kazdych 20ti let, se opakujici od roku 1840, utoky,co nepreziji a nebo jsou vazne zraneni atentaty. Tady ,Jen dva priklady,Reagan a nekdo hodil na Bushe ml. granat , ktery nevybuchl.
  Jednoducha reseni.
  Clenstvi navstevniku ve statu nepratelskych organizaci se resi,neudelenim viza. Uz byly zkusenosti predtim.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hodní Američané pod vedením demokratické vlády demokraticky vyvraždili na územ Ameriky - nyní USA - cca 100milionů Indiánů !

   Smazat
  2. Ale no tááák...
   V době kdy Kolumbus objevil Ameriku bylo v Severní Americe mezi s bídou deset mega - spíše o polovinu méně - v Jižní a Srřední maximálně šedesát mega. Nevím, kde se ta cifra - sto mega - vzala, ale je to blbost ad absurdum

   Smazat
 3. Nas svet je neuveritelne potouchlej/sly/ s epidemiemi schvalnosti,/kdo s cim zachazi.../, chaos neni nic zase neobvykleho, ale kdyz vlada a stat dava jeden trilion rocne na svoji bezpecnost se ukazuje /uz dlouho a casto!!/zaroven a chaoticky, nanejvys nebezpecne..
  Boj s nebezpecnym virem, nekteri kvalifikuji,poukazuji,ze virus prenasi lide, jinak by se nevyskyt..
  Zvysuje se nebezpeci a zaroven snizena schopnost obrany pred Ruskem a Cinou.
  Muzou s pomoci prave vlad USA a zapadu prerust pres hlavu nejen teoreticky a prehanenim..
  Vyskyt se dotaz novinare,ze by Rusko mohlo znicit svet za pul hodiny.Putin odpovedel :"Driv"!
  A stih to za 15 let,s rozvracenym statem..
  Efektivni Spoluprace zapadu /nejen Ciny/,s nejhorsim nepritelem se neda zapirat.Vycpavaji Rusko,horem dolem.
  Indianskej potlach /a trampskej/,s nima,by prisel skoro zadarmo.
  Mozny je navic hospodarsky pokles,/hospod ubyva vsude na svete/,jiz poklesly ve svete spojenych nadob,s vyhodou,ze na valky, nebude pomysleni.
  Kde na to vzit, kdyz neni kde ukrast.
  Korporace sice vydela,ale musi se delit s akcionarem.
  Vzroste nespokojenost z nedostatku ?
  Rus valci levne proti demokratickym silam vseobecneho osvobozovani v Syrii, akorat neco milionum nezbyva, nez prchat s hruzou pryc.
  Aby se zachranili pred svobodou zavrazdeni.
  V Syrii budou zase volby..
  Omezenej na duchu a rozumu, nerozumim a tak hledam a vidim umysle jinde /mezi nebem a zemi/,nez jen tady.

  OdpovědětSmazat
 4. Co KABALA měla připravené pro neposlušné Američany....
  https://amg-news.com/fema-martial-law-hydrogen-cyanide-operation-rex-84-femas-killlist-trains-of-death-guillotines/
  Společnost FEMA objednala 102 000 vagónů s okovy a gilotinami - proč jsou moderní gilotiny na vojenských základnách po celé Severní Americe.
  Od roku 2008 budou tyto vlaky odstaveny všude v Americe, dokud se nerozjedou v roce 2019. Existuje 102 000 těchto vozů, každý se třemi podlažími. Přibližně 300 lidí se může posadit na každé patro k přepravě. Celkem ± 900 na vůz.

  OdpovědětSmazat
 5. Bellingcat je pouhou agenturou pro mediální přepracování narativů (pohádek pro dospělejší) k infantilním operacím pod faleš. vlajkou (FalseFlagOps.) režírovaným z MI6, CIA či Mossadu. Stejnou byla např. i ta s boeingem (MH17) nad Ukrajinou či jidášem Navalným v Omsku.
  Ti nemají s novinářskou profesí společného téměř nic. Snad jen tolik, že se ocitají na stejných výplatních listinách spolu s novináři dalších "renomovaných" agentur, jako jsou Reuters, AFP apod.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až na to, že MH17 vyšetřovala mezinárodní komise a otravu Skripalových zas britská policie. Ale podle vás jsou všichni úplně hloupí a ještě k tomu organizovaní v tajemné kabalistické skupině s cílem ovládnutí planety. Měl byste přestat s četbou konspiračních teórií a věnovat se víc faktům.

   Smazat
  2. Re (15:50):
   Nejsou všichni úplně hloupí a nečtu konspir. teorie. Věnuji se faktům.
   Nemusíte mi podsouvat, co si myslím či nemyslím.
   A nekádruji vás.
   ---
   Ke všem mnou uváděným FalseFlagOps. se v té či oné míře vyjadřovali mj. i ti "investigativní" ze skupiny Bellingcat. Vesměs jen proto, aby mínění veřejnosti usměrnili tím "správným" směrem.
   Svět ještě netušil, že Navalný byl v Omsku hospotalizován, a kterýsi z Bellingcatu byl (jistě jen čiročirou náhodou) právě v tom Omsku kdesi na Sibiři, kam se nikdy předtím nedostal a nikdy poté nepodívá. Tedy, pokud k tomu nebude "investigativní" důvod.
   Nepřijde vám to úsměvné? To není konspirace!...

   Smazat
  3. Milý JJ, možná, že u vás v práci se mluví, kdoví co, ale zkuste si poslechnout tyto dvě videa
   https://www.youtube.com/watch?v=LkYbvbDEPmo
   https://www.youtube.com/watch?v=aS0c4uBVPOQ
   První je o sestřelení stíhačkou a druhé popírá sestřel BUKem. Co na to ten váš soud v Holandsku?

   Smazat
  4. Incognito, měl byste vědět, že k verzi Buk se hlásí i oficiální ruské vyšetrování. Všechny spekulace se stíhačkou jsou tak nedůvěryhodné, že stoupence této verze zesměšňují. Podobně jako tzv. svaz ruských inženýrů, kde nedokázali rozlišit snímek z velké a krátké vzdálenosti. Jestli chcete být alespoň trochu akceptovatelný, držte se verze Buk, třeba podle nazorů Almaz Antey, vše ostatní je stejně trapné, jako "zaruceně očití svědci" jaderného výbuchu v New Yorku 11.9.2001.

   Smazat
  5. Re (08:49):
   Svou reakci sice adresujete pisateli/-lce incognita, ale dovolím si zapojit se.
   Rusové nejenže připustili, že boeing MH17 byl (pravděpodobně) sestřelen raketou systému BUK, ale také i potvrdili, že jeden z fragmentů hlavice nalezený kdesi na trupu letounu náležel podle jeho výr. čísla k jeho výrobně starší verzi, jaká se v Rusku již po desetiletí nepoužívá. Leč je stále ještě ve výzbroji ukr. ozbroj. sil. Odborníci pro oblast systémů PVO potvrzují, že letouny na letových výškách ca. 10 km není možno sestřelit pomocí jedné komponenty celého systému (tj. jen toho vozidla, které ukři jsouce odplachtované a bez 1 rakety) vozili po Petropavlovsku (kontrolován ukry!, dokonce je identifikována i ulice, kde to nafotili), aby to Bellingcat mohl "zdokumentovat"!!
   K tomu je totiž údajně minimálně nezbytné i další vozidlo s přesným radarem a systémem rdl. navádění. A je prý vyloučeno, aby toto vše mohla zvládnout osádka nespecialistů, za jakou by jinak mohl člověk považovat kohokoliv z vojáků donbasské domobrany.
   To, co učinili Rusové nedlouho po té obludnosti, bylo, že na tiskové konferenci adresovali Ukrajině i USA svých 10 jednoduchých otázek. Po Ukrajině např. žádali vysvětlení, proč (z jakého důvodu) aktivovali v několika po sobě jdoucích dnech víc a víc radiolokátorů ze systémů BUK (od 3 do 5), když domobrana vůbec nemá žádné stíhací ani bombardovací letectvo, vč. dne sestřelení. Aby ihned poté všechny deaktivovali a odsunuli. Jsou o tom doložitelné záznamy! ... Stejně tak vyžádali záznamy o komunikaci osádky s řízením letového provozu v Kyjevě. Nikdy nic takového. Vše zničeno, stopeno. Pár zúčastněných lidí z Ukrajiny zmizelo bez stopy ..
   A od USA Rusové vyžádali, aby mezinár. vyšetřovatelům ihned vydali primární soubory jejich družicových snímků, se kterými se USA po spáchání toho svinstva pochlubily, jakože s důkazem viny domobrany či dokonce Ruska! Dodnes je nikdo neuviděl!, a to ani po intervenci nizozemského soudu!
   Já vím, viník je jasný - BUK BUK BUK Rusko bu bu bu.
   ---
   Jen jedna otázka se tu vkrádá, a sice, kdo je tu trapným jak ten jetel. Incognita to ale není.

   Smazat
  6. Opluštil: podle specialisty AA nebyla potřeba na tento druh cíle kromě samostatné odpalovací jednotky už žádné další zařízení. Byť na hraně, tzv. SOU by si s tak lehkým cílem poradila i na tu vzdálenost.

   Fragment hlavice mohl být klidně podvrh. Zvlášť, když dokázali podle účetních knih dopátrat majitele.

   Aktivace RL. To, že šachťori žadné letectvo neměli, je jedno, cvičení PVO se dělalo kvůli ruským letadlům.

   Snímky existují, to je už dokázáno. Jen jsou důvody, proč budou předloženy pouze soudu, vyšetřovatelům a prokuratuře.

   Zmizene záznamy nejsou jen v Kyjevě, ale také v Rusku.

   Zkuste si pozorně prostudovat občanský web Bellingcat a tam uvidíte vše podstatné. Soudu má navíc k dispozici 106 svědků.

   Smazat
  7. Re (10:38):
   No, považovat web toho Bellingcatu za informační zdroj, tak to může snad jen pomatenec. Díky!!, to s chutí přenechávám jiným.
   ---
   A mimochodem, vaše argumenty jsou slabé, chatrné. Ale už se k tomu nemíním vyjadřovat, je to marnost nad marnost ...
   Svět se i tak bude točit dál, a mediálně-politická tahanice před nizozemským soudem se snad i dobere nějakého konce.

   Smazat
  8. J.J. houževnatě diskutuje, ale článek jistojistě ani nezačal číst. Kdyby ano, nepsdal by takové zcestné návody směřující na "občanský web Bellingcat".

   Smazat
 6. Belingcat je produkt CIA a MI6. Ukolem je podporit verohodnost tvrzeni politiku a medii pri false flagg operacich, zejmena proti Rusku jako byly otravy Litvinenka, Skripalu, Navalneho, pri sestrelu letadla nad Ukrajinou, pri otravach civilistu v Syrii.
  Velitele B. meli uz zavrazdit, jeho smrt uz oficialne oznamili. Muze to byt i hoax, spolupracoval s CIA i MI6.
  Stejny prubeh otravy, okamzite obvineni Ruska bez dukazu a uvalene sankce na Rusko dokladaji, ze se jedna o britske false flaggy, dokazujici britskou podlost a prolhanost. Protoze dosud pachatelum vse proslo i u vazalu USA, pripravuji se urcite uz dalsi podobne provokace za ucelem dalsich ocerneni a sankci na Rusko. Vsechno ma sve meze. Rusko poslalo k brehum Anglie valecne lode s Cirkony. Uz toho ma medved dost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádnou loď Rusko k Anglii neposlalo a už vůbec ne se Zirkony, které jsou ve stádiu testů. Vaše výmysly jsou vysloveně dětinské.

   Smazat
 7. Jestlize ruske lode provedou uder na Porton Down, kde je laborator na biologicke zbrane a jedy, zamori se pul Anglie.

  OdpovědětSmazat
 8. Co se deje a co na nas chystaji:
  http://www.nwoo.org/2021/01/09/great-reset-a-co-s-tim-ma-co-spolecneho-covid-roboti-americke-volby-a-antifa-prvni-cast/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.