Reklama

čtvrtek 14. ledna 2021

Brusel jedná o zákazu rebarbory a řešetláku – další na řadě může být zelí a hrášek

 

 Ivan David
14. 1. 2021

Máte rádi vepřo-knedlo-zelo? Tak si jej uvařte. dokud to ještě lze! Na seznamu zakázaných potravin se celkem rychle může ocitnout zelí. Je to zelenina, které hrozí zákaz kvůli tomu, že obsahuje hydroxyanthracenové deriváty. U této látky sice v mnohaletém řízení před Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) nebylo spolehlivě prokázáno, že by ohrožovala život nebo zdraví člověka. Evropská komise však mezi Vánocemi a Silvestrem vydala prováděcí nařízení, kterým by bylo zakázáno v potravinách používat hydroxyanthracenové deriváty vyráběné jako extrakty z rebarbory, řešetláku a aloe vera. Zelí a hrášek které tuto látku také obsahují, mohou být další na řadě.

Evropský parlament má nyní do března lhůtu, ve které může tento nesmyslný předpis zrušit. K tomu je však nutné, aby na plenárním zasedání nadpoloviční většin poslanců schválila námitku proti tomuto předpisu. Komise se při vydání prováděcího nařízení odvolává na pravomoc svěřenou jí nařízením 1925/2006 o přidávání vitaminů a minerálních látek a některých dalších látek do potravin. Toto nařízení dělí přírodní látky do 3 kategorií:


a) mohou být obsaženy v potravinách bez omezení množství v přepočtu na kg,
b) mohou být obsaženy v potravinách, ale pouze v takové koncentraci, aby člověk při běžné konzumaci nepřekročil maximální denní dávku této látky – sem patří např. vitamíny,
c) zakázané látky - kam doposud patří například methylalkohol, u nás známý z tzv. metanolové aféry.


Nařízením 1925/2006 je Komise zmocněna zařazovat na seznam látek, jejichž používání je v potravinářství zakázáno a další sloučeniny, pokud se spolehlivě vědeckým zkoumání prokáže, že ohrožují lidské zdraví nebo dokonce život. Komise může prováděcím nařízením na základě spolehlivých vědeckých poznatků stanovit i limity koncentrace některých látek v potravinách, aby při jejich běžné konzumaci nedocházelo k otravám v důsledku předávkování.


EU si za účelem provádění správních řízení o stanovení maximálních denních dávek různých látek obsažených v potravinách a na koordinaci vědeckovýzkumné práce o oblasti bezpečnosti potravin zřídila Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Tento úřad, sídlící v italské Bologni, přijímá ročně tisíce podnětů k řízení o přezkumu bezpečnosti různých sloučen pro lidské zdraví. Na jejich základě zadává různým laboratořím studie o účincích těchto látek na lidský organismus.


Řízení o hydroxy-anthracenových derivátech bylo úřadem EFSA zahájeno v roce 2013 poté, kdy byla zveřejněna studie upozorňující na možnost , že by tato látka mohla způsobovat rakovinu, nebo nepříznivě působit na plod v těle matky. Tato studie ovšem obsahovala upozornění, že nebyla prováděna na lidech, ale na jiných druzích živočichů. EFSA na jejím základě zadal několik vědeckých studií o účincích této látky na člověka. Žádná z nich neprokázala, že by tato látka byla nebezpečná. EFSA proto v roce 2016 odmítl návrh na zařazení této látky do seznamu složek zakázaných v potravinách. 


Současně však nechala dále probíhat pokusy, jejichž cílem bylo stanovit maximální množství této látky, jejíž denní konzumace je pro člověka bezpečná. Výzkumů se účastnila i Italská toxikologická společnost, což je lékařský spolek sdružující odborníky a pracoviště zabývající se otravami. Z jejich řad se výzkumu účastnily 3 špičkově vybavené laboratoře, které pro státní orgány dodávají znalecké posudky i v případě podezřelých úmrtí. Přestože na výzkumu pracovala řada nejlepších kapacit v oblasti otrav, ani po několika letech pokusů se nepodařilo prokázat podezření, že by tato látka obsažená v zelenině – např. hrášku, byla pro lidské zdraví nebezpečná byť i v malém množství.


EFSA tyto skutečnosti počátkem prosince písemně sdělil Komisi v rámci vnitřního připomínkového řízení. Vedení úřadu Komisi v dopise navíc upozornilo, že podle práva EU má Komise řízení o zákazu jakékoli látky v potravinách zahajovat na její podnět a nikoli svévolně. Úředníci Komise však věcné připomínky odborného úřadu zcela ignorovali a koncem prosince vydali nařízení o zákazu této látky.


Na tento podivný předpis poslance Davida upozornila Česká asociace pro speciální potraviny, která sdružuje výrobce potravinových doplňků. Vstupem tohoto nařízení v platnost by musel být ukončen prodej přírodních prostředků proti zácpě, které obsahují hydroxy-anthracenové deriváty z rebarbory. Zákaz by však dopadl i na výrobce pečiva, které extrakty z rebarbory používají jako ochucovadlo do ovocných koláčů. Bouři nevole vzbudilo nařízení v Itálii, kde jsou velmi oblíbeným nápojem aperitivy jako Campari nebo Cinzano. Ty by musely být od března stařeny z trhu EU, protože jako aromatickou látku obsahují rovněž výtažky z rebarbory.


Ptal jsem se kolegů, kteří se dodnes účastní farmaceutického výzkumu a provádí měření toxicity různých látek, co podle jejich názoru mohlo Komisi vést k vydání takto nesmyslného předpisu. Odpovědi mě jako veterána medicínského výzkumu ani příliš nepřekvapily. Jedné z obřích nadnárodních farmaceutických společností vadí přírodní přípravky na regulaci střevní činnosti. Již dlouho usiluje o jejich stažení z trhu. 


Hydroxy-anthracenové deriváty jsou obsaženy mimo jiné i v lécích prodávaných v lékárnách. Protože však tyto nejsou podle práva EU považovány za potraviny, zákaz by se jich netýkal. Jinak řečeno - hodně to „smrdí“ korupcí. Proto jsem ve Výboru pro životní prostředí EP společně s italským europoslancem Sergiem Berlatem podal návrh, aby výbor doporučil ostatním poslancům na plenárním zasedání zneplatnit tento právní paskvil formou námitky podle článku 112 Jednacího řádu EP. Dnes o tomto návrhu budeme ve výboru jednat. Držte nám palce, abychom i nadále mohli jíst rebarborové koláče, řešetlákové zavařeniny, hráškovou kaši nebo již zmíněné vepřo-knedlo-zelo.

40 komentářů :

 1. Já bych v tom však Bruseli nijak nebránil!
  Čím víc takových "kravin", které beztak nebudou dodržovány, nadekretuje, tím větší odpor proti sobě vyvolá.
  A jak už tuhle zmínil Hegel, pokud je něčeho (přes)příliš, přejde to do jiné kvality. Lidi tu Unii nadnár. mocipánů odvrhnou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:23 Moc tady nekecej a neomlouvej tu zpropadenou eu. Pan David tam je tak ví co se děje nebo snad chceš říci že neví o čem hlasuje. To je zase odpad z totalitní eu.

   Vymazat
  2. 10:23 Kravina jste vy a to ještě máte volební právo! Podle češtin, jak píšete, jste tady pečený, vařený!

   Vymazat
  3. Pane Opluštil, ano jsou to nesmyslné hovadiny ale také potrava pro nikam nevedoucí debaty. JE TO POTŘEBA UKONČIT, protože skutečný existenční problém je: Šílená drsná pravda o chování migrantův Evropě, najdete to na YT.

   Vymazat
  4. Unknown: Slovane ty nacisto.Zeptej se baby z Bavorska nebo Zapadniho Pruska na nemeckej pravopis. Nebo Itala ze Sicilie a Itala z Veneta. Nebo Chorvata z Istrie a Chorvata z Dalmacie.
   Diky takovejm ubozakum jako jses ty, ted mame 30 jazyku a ne jeden. Nulo.

   Vymazat
  5. Nějak nerozumím těm idiotum, pokud reagují na neexistující přispevek.udajně v 10:23

   Vymazat
  6. 9,53
   Zadrž Abraháme, Bůh tě jenom zkouší.
   Podobný názor jsem do nedávna zastával také. Po "volbách" v USA, které s EU skutečně jenom zdánlivě nesouvisí, jsem rychle změnil názor. Vám to asi ještě nedošlo, ale my jsme skončili. Demoblok tlačí na pilu, aby už příští volby mohli proběhnout korespondenčně. Kdo není úplně pitomý musí vědět, že by to byl definitivní konec. Už by jsme neměli ani teoretickou cokoliv změnit. Kdokoliv přijde s myšlenkou na opuštění bruselského gulagu, bude téměř bez šance kandidovat, a pokud se nějakým zázrakem ke kandidatuře dostane, systém zapracuje podobně jako v USA.
   Jsme v prdeli a není z ní úniku. Alespoň ne nekrvavou cestou.

   Vymazat
  7. Zapomněl jsem dodat. Jsem přesvědčený, že nadpoloviční většina EU už odvrhla. Ale nemají šanci na vyjádření. Jediný, kdo dlouhodobě prosazuje zákon o referendu, mimo jiné i o našem členství v EU, je Okamura. Ale pro většinu to ještě stále není nosné téma. Bohužel, často i proto, že si nedokáží spojit celou škálu negativ s naším členství v EU.

   Vymazat
 2. Cár Nikola vydal bolšój manifest , zbytek ať si každý doplní sám.
  Koukám , že bábě Leyenový nestačilo , že z Bundeswehru udělala Wehrmacht model 1945 , teď nabyté zkušenosti bude aplikova i na nás.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leyenovou si vybrali mocipani, aby delala co chteji. AKK pravzala od Flinten Uschi jeji job s mantrou s Ruskem je neutne jednat z pozice sily. Rusove se uz smejou, jak muze to hovado v okupovanem state Nemecko s atomovkama pod palcem US Army neco takoveho vubec vyslovit. Nemcko samo zadnou silu nema, je to podrztaska USA v Evrope a slouzi k devastaci Evropy.

   Vymazat
 3. Verejnost neni schopna dosahnout na konopi. Kdo si ho pestuje, je kriminalnik. Povolili jenom CBD, protoze nenasli argument proti. Mastickari se snazili prirodni produkty patentovat a nepodarilo se, na stesti.
  Resetlak rakytnikovy pestuji a delam z neho ruzne veci. Je to nesmirne cenna rostlina pro zdravi.
  EU jenom zakazuje prirodu na ukor chemie a ruznych Ecek v potravinach.
  Stejna blbost jako rovne okurky a omezeni vykonu vysavacu. Jak dlouho si lide nechaji tenhle diktat blbu v EU komisi libit?
  Nahnali nas lzemi do ohrady EU, aby nas dojili a ovladali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdeze ty casy jsou kdyz Andulka konopi močila.

   Vymazat
  2. Václave, trošku se o léčivky zajímám - mám rakytník řešetlákový, řešetlák počistivý mi roste za zahradou, ale řešetlák rakytníkový jsem nikde nenašla. Kde se dá získat sazenice, co se z něj užívá a s jakými účinky?

   Vymazat
 4. Pane Dvořáku zablokujte unkovna na "věky", nechť tady rozbíjí diskusi. Možné to je, neboť na novinkách jsem uveřejnil článek o skutečných příčinách katastrofy v našich jehličnatých lesích a oni mě zablokovali NAVŽDY.

  OdpovědětVymazat
 5. Cesi zvednou prdel od piva jenom kdyz jim zakazou veproknedlozelo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani tak ne.Budou žrát hambace a jeste budou mlaskat.

   Vymazat
  2. Václave za komoušů /dnešní elity/ se říkalo: Žádná vláda si nedovolí zdražit pivo, a vidíte cinkači to pod praporem PRAVDY A LÁSKY dokázali. A nechci slyšet že to nejde!

   Vymazat
 6. Běž se proběhnout, ať se ti prokrví mozek, ať tady nečteme ty trapné výbl.tky! Musíš mít hodně jednoduchý život, ty EU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každá diskuze má svého šaška ale ty jsi jen jeho přirození.

   Vymazat
  2. Drahý soudruhu, jak je na Zlatém vršku? Je mi Vás líto. Mít mozek v anální oblasti, genitál mezi očima a řiť pod ním, musí být vskutku celoživotním frustrujícím utrpením! Ale nezoufejte! Co třeba se ještě intenzivněji věnovat samostudiu sebenahy, LGBT problematice, genderu n-tého pohlaví (však se Vás to úzce týká)? Apropó, nebyl jste vloni v tom Gájprájd Pražském průvodu, jak tam některé entity klimbaly přirozením a děsily děti náhodných kolemjdoucích? Páter Lhalík jistě již také čeká s prdelkou připravenou, tož neváhejte a šupajděte na večerní přednášku VÚMLu, prý tam budete mít jako bonus Mikuldu Minářů v duhových slipech. A zde se alespoň slušným komentujícím uleví.

   Vymazat
 7. Zase jen nesmysly hloupého Davida, zase jen pomluva EU k získání nějakých bodíku FAŠOUNSKÉ SPD !!!!!
  Počkejte, jak vám pravice natrhne tu vaši rudofašounskou prdel !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rada pro Neguše - Jakov Kedmi, bývalý šéf izraelské vojenské speciální služby NATIV: „ Na vyjádření se idiota má právo reagovat pouze psychiatr nebo psycholog.

   Vymazat
  2. Praskla mu cevka tak nechápe význam slov.

   Vymazat
  3. Indický běžec, je druh kachny.
   Velmi vyhledávaný v gastronomii ale jinak hloupý pták.

   Vymazat
  4. Laco 12:56 To je úžasná hláška! Děkuji. 😁

   Vymazat
  5. Ty jsi pravice asi jako tvá řiť tulipán, Blátošlape.

   Vymazat
 8. Magor na ulici

  https://navratdoreality.cz/magor-na-ulici-12640.html

  OdpovědětVymazat
 9. Upřímně, EK by mohla rovnou zakázat vepřo-knedlo-zelo a další šmakulády české kuchyně a Česko tak konečně přejít na normální civilizovanou stravu...
  Myslím to samozřejmě jako vtip, ale to by nemohl být Ivan David, aby i v obyčejné věci neviděl hned nějakou konspiraci. Vůbec nechápu, co mají s rebarborou velké nadnárodní farmafirmy, kterým jde primárně o zdraví jejich zákazníků. Jen tak se získává důvěra, větší počet nakupujících a víc peněz. Jednoduché.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jste opravdu na omylu, jestli si myslíte, že nadnárodním farmaceutickým firmám jde o zdraví jejich zákazníků. Jim jde jen a jen o kšefty a zisky, a ty se budou hýbat tehdy, když se lidé budou pořád "léčit" jejich přípravky. Pokud by se vyléčili, nebudou kšefty ani zisky. Bylo-li by primární snahou těchto farma firem vyléčit lidi, tak si sami pod sebou podřezávají větev.

   Vymazat
  2. J.J. 12:13 V jste ten článek nečetl. Jinak by jste nemohl napsat EK by mohla rovnou zakázat vepřo-k-z. Proč asi byly hned po SaRe /sametové revoluci/ zrušeny naše státní normy v podstatě na všechno.

   Vymazat
  3. Prdede, jasny, socialisticke normy stanovovaly, jak a z ceho se ma varit knedlo-vepro-rudodedo, a predevsim rozmisteni knedliku, zeli a masa na taliri:-) Pres to nejede ani vykolejeny Balduv vlak:-)

   Vymazat
 10. Kompetence Bruselu a jeho rozhodnutí, nebudu "předsudečně" považovat za nadržování bohatým státům na úkor chudých. Leč v každém případě je mi často rozhodování EU nesrozumitelné a odehrává se v jakési černé bedničce. Že to nebude jen můj názor dokázala Británie, která určitě nepatřila mezi chudé příbuzné a dokazuje, že půjde pravděpodobně o rozhodovací procesy.

  OdpovědětVymazat
 11. Drahý soudruhu, jak je na Zlatém vršku? Je mi Vás líto. Mít mozek v anální oblasti, genitál mezi očima a řiť pod ním, musí být vskutku celoživotním frustrujícím utrpením! Ale nezoufejte! Co třeba se ještě intenzivněji věnovat samostudiu sebenahy, LGBT problematice, genderu n-tého pohlaví (však se Vás to úzce týká)? Apropó, nebyl jste vloni v tom Gájprájd Pražském průvodu, jak tam některé entity klimbaly přirozením a děsily děti náhodných kolemjdoucích? Páter Lhalík jistě již také čeká s prdelkou připravenou, tož neváhejte a šupajděte na večerní přednášku VÚMLu, prý tam budete mít jako bonus Mikuldu Minářů v duhových slipech. A zde se alespoň slušným komentujícím uleví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Xerigordone, asi jste si mne splet, ve vaší straně jsem nebyl, neb jsem od narození bezpartajní. Problémy s VUMLem i LGBTem neřeším, tak si povídejte s někým jiným. Zdravím...

   Vymazat
 12. Léčení bylinkami je tak staré jako lidstvo samo a na tom "kominterna" z Bruselu nic nezmění!! Také je jasné, že výběr potravy je velmi důležitý pro zdravotní stav organismu!!

  OdpovědětVymazat
 13. 21:18 Člověče vy píšete takové kraviny, až to zprvu vypadá, že je to ten druhý Unknown, který si dělá srandu.

  OdpovědětVymazat
 14. Drdavid bude servirovat burty-pivo-nenavist.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.