Reklama

úterý 26. ledna 2021

Čemu slouží „Bettina“

Marek Adam

26.1.2021 přišlo do redakce

Do redakce Nové republiky přišel příspěvek našeho dlouholetého čtenáře, který jsme se rozhodli otisknout. Jsme přesvědčeni, že úlety, manipulace a prohřešky organizace, která žije z našich koncesionářských poplatků se mají veřejně diskutovat a že máme jako plátci právo žádat nápravu. Panu Markovi do jižních Čech pak děkujeme za uveřejněný text a posíláme pozdrav.


V posledních nedělních večerech nám ze soudku post sametové kulturní tvorby nabídla naše veřejnoprávní televize sondu ze života obrozenecké spisovatelky Boženy Němcové. V hlavním vysílacím čase svátečního večerního programu tak může česká televizní veřejnost sledovat „popularizaci“ života a díla této ikony českého vlasteneckého života 19. století.

Musím se vší otevřeností konstatovat, že veřejnoprávní televize, financovaná z našich daní, opět „nezklamala“!!!

Na první pohled se zdá být záměr autorů oné série ušlechtilou snahou. Jak jinak přiblížit, zejména mladým studentům, reálie doby a prožívání epochy národního obrození, než právě „bulvarizací“ soukromí spisovatelky, jejíž utopické představy o spravedlivější společnosti údajně „vykradli komunisté“? Redaktoři Blesku mohou jen tiše závidět a učit se od profesionálů!

Jediné, co mohu na filmové sérii ocenit, je skutečně ona „popularizace“ autorky, jejíž knížky, „infikované myšlenkami komunismu a nacionalismu“ leží zaprášené v knihovnách a „prakticky nejsou ke čtení“, na rozdíl od Pánů prstenů či Harry Potterů…

Ano, Božena Němcová nebyla nejctnostnější domácí hospodyňkou pokorně a oddaně čekající na příchod svého věrného manžela domů. Jejich domovy a lože byly vzdálené a odcizené. Němcová nebyla ani věrnou manželkou. Nebyla však ani šťastnou ženou - v manželství se starším mužem, horlivým, ale také ne úplně šťastným vlastencem. Hledala cit, lásku, něhu, vášeň, sociální spravedlnost, pochopení, domov, naději, ideál.

Kladu si otázku. Jak onen obraz obrozenecké spisovatelky bude vnímán, dobového kontextu neznalým, divákem samotným?

A nalézám motivy, vedoucí k tomu, proč takové pojetí vlastenky a utopické socialistky vůbec v takovéto podobě vzniká. Hledání provokativní pravdy o „genderově korektní feministce“ to (zřejmě) v prvé řadě nebude.

Je na místě povšimnout si několika tendencí, jimiž je výsledná podoba série motivována:

1) vylíčit hrdinku vlasteneckých kruhů jako promiskuitní „děvku“, které jde jen o živočišný sex, nikoli o citové strádání a hledání duchovního porozumění  - přeneseně: vlastenecké Češky jsou děvky, 

2) vylíčit národní spisovatelku jako „vlastně Němku – Betty“, jejíž pravou, skutečnou a první „vlastí“ není česká země, nýbrž nadnárodní konglomerát rakouský či pangermánský, 

3) zasadit obrozence do kontextu „jediné kvalitní německé literatury“,  dehonestovat osobu a „prosovětské postoje“ (tento termín se objevuje ve zprávě BIS) obrozence Františka Ladislava Čelakovského - nemohou mu za Boha odpustit jeho Ohlas písní ruských.

Epigon Karel Hynek Mácha je v sérii „ovlivněn“ hlavně německým básníkem a spisovatelem Heinem. (Kde zůstal Angličan Byron??? )

4) vylíčit kritika starého mocnářství a všelijakých „Švarcenberků“, Karla Havlíčka Borovského, jako burana a šovinistu ,

5) postupovat přesně v intencích „čučkařů“, ve snaze překreslit dobu národního obrození a pokřivit obraz vlastenců, včetně osoby Josefa Němce, a to podle „dějepisně korektních befelů z Bruselu“, 

6) podat velmi nelichotivý a „výchovně nepříkladný“ obraz české vlastenecké rodiny, 

7) vytvořit iluzi zdání, že město Mnichov a vše „s ním spjaté“ nám dává naději na lepší život a přináší jakýsi „evropanský nadhled“ ,

8) v souvislosti s tímto městem vzbudit zdání, že Češi jsou Němcům cosi dlužni,  

9) implikovat v divákovi podprahové vnímání závěru života autorky v tom smyslu, že největší osudovou chybou Boženy Němcové bylo opuštění její „původní německé vlasti“

Herecké obsazení komentovat nebudu, neboť je výhradním a plným právem scenáristovým a režisérovým. Náhodné jistě není.

Jen bych chtěl v závěru podotknout, že je opravdu dobré tuto sérii zhlédnout. A ještě lepší je „prohlédnout“ ji v pravdě.

Laskavý divák promine, pozorný čtenář se zamyslí: Čemu slouží „Bettina“?Mgr. Marek Adam
Táborští vlastenci52 komentářů :

 1. Co říci? Mám rád myšlenky ve zkratkách. Umím si je rozvinout.

  Mám rád jihočechy, umí myšlenky nadhodit a stát za nimi, už hodně století.

  OdpovědětSmazat
 2. Dívat se na dobu Národního obrození pohledem člověka z roku 2021 není skoro možné! My vůbec nechápeme, kde byla tehdy veřejná morálka a vztahy mezi lidmi, úloha jazyka a náboženství, to prostě nejde, jako těžko pochopíme dobu husitskou , která je nám také předkládána jenom jako období ničení a zmaru!! To jsou všechno mediální zkratky, které mají něčemu sloužit, ale je to lichá volba!! Důležité u Němcové , je produkt, který vytvořila!! Babička je stále ještě nejpřekládanější česká literatura a hned druhý je Dobrý voják Švejk!! Babička je krystalicky čistý příběh lidské lásky a dobroty, což se sice Němcové příliš nedostávalo,což je do Babičky "vtěleno" a proto je Babička tak stále úspěšná a čtená po celém světě!! Švejk jako skvělá karikatura vojenské blbosti je také světové veledílo!! K natočeném díle se nechci vyjadřovat, protože to neumím! V každém případě zůstane Božena Němcová zapsaná zlatým písmem ve světové literatůře, bez ohledu na to, co o ní kdo natočí!! Jenom bych se tak pozeptal, co to je za dobu, kdy zde nemáme významné spisovatele? Kde jsou dnes ti nějací "Hrabalové, Čapkové, Kunderové" a mnozí další? Nějak se nám ta doba "distorzuje" a kvalita odchází! Toho by si měli televizní tvůrci všímat, B. Němcovou už ani nikdy nepokoří ani nepozdvihnou!! Ta už na literárním světovém nebi září jako hvězda první velikosti na věky a nějací televizní šmokové v roce 2021 jí nemohou ublížit!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas, etika, morálka, právo se z naší společnosti vytratilo díky honbě za "mamonem", díky tomu, že lež se vnucuje za pravdu a opačně, díky pokřivování historie, díky prachmizerné výuce mladé generace ať ve škole či v rodině, skutečné hodnoty jsou zatracovány a tak se nedivme co za paskvil je schopna ČT financovat. Takto vykreslit B. Němcovou může pouze ignorant skutečných hodnot a duševní chudák

   Smazat
  2. Hodný člověk, perfektní zhodnocení díla BN. Gaislerová je vulgární typ, na tuto roli se vůbec nehodí. Co takhle natočit skutečný životopisný film o VH. Snad tady ani neexistuje herec, který by takový hnus zahrál.

   Smazat
  3. Hodny clovek Jo skvěle popsáno to jsou naši Český lidi. A hnusná proti Česká pakáž zase dehonestuje a lže.

   Smazat
  4. praděda26. ledna 2021 20:48

   Naprostá pravda. Tu zhovadilost o VH natočenou ve vykrášleném naivním duchu po vzoru mnohé socialistické kinematografie, ve které se taktéž ta nevzdělaná ale politicky fundovaná Gaislerka snaží hrát Olgu, tak na tu se nedá ani pomyslet, natož za ni zaplatit.

   Smazat
  5. Moc toho nepamatuji, ale nějaký film z totáče o BN jsem vyděl. Byl natočen jako BN bojující a pro mne taky nic moc. Naopak se vydařily obě Babičky (černobílá i barevná). Investice TV do tohoto serialu jsou vyhozené peníze, povrzuje to i realisovaná vize režizéra a opovídající obsazení. Prosím veřejnoprávní ČT, točte si seriály, ale Boženě Němcové už neubližujte.

   Smazat
  6. Mnohem kvalitnější hodinový hraný dokument má název Obrazy ze života Boženy Němcové s výbornou Lenkou Vlasákovou v hlavní roli (s pracovnicí Geislerovou absolutně mimo jakékoli srovnání), natočila ho taky ČT ještě před nástupem (myslím) dosazeného pana řídicího, Herr Treuhändera Dvorzaka, je k dispozici v archivu ČT (zatím) a také ke stažení na známém serveru s příponou .to.

   Smazat
  7. Cekam ,ze si Geislerova zahraje taky Havla. A Hrusinky nejakou dalsi korektni postavu na propagandu,
   Kurvakultury.

   Smazat
 3. Celkem by mne potěšilo, kdyby se v seriálu objevil např. její postoj k "židům". Publikovala o nich a proti nim pár článků . Hitler by zezelenal. Ostatně nebyla sama, i např. Karolína Světlá, Bedřich Smetana atd....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako ceska vlastenka, byla vzdy proti Habsburkum a tim i proti bankerum, kteri od 16.stoleti financovali utlak naseho naroda a habsburske valky..

   Smazat
 4. Cokoli co zplodí tento režim je bezcenný paskvil.

  OdpovědětSmazat
 5. Věude je Geislerová . To už se bez ní neobejde žádný film či seriál co produkuje ČT. Máme málo skvělých hereček? No vlastně proč ne? Taky mohla hlavní hrdinku hrát třeba Holubová a to by byl teprve odvaz. Bredy
  PS je to můj názor ,někomu se jako herečky líbí . Holt proti gustu žádný dyšputát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Soucast pri nejmensim tendecni propagandy. Jak autor clanku vykresluje, popisuje tendence jsou pri nejmensim toxicke.
   Dedictvi kulturni a spolecenske se nemisi s detailnimi osobnimi zalezitostmi protagonistu.
   Nezili ve vzduchoprazdnu a tech problemu s kterymi se potykali /diky take cinnosti pro narod/,jim nikdo nezavidi dodnes.
   Jejich odkaz je absolutne nezbytny. Think big.
   A kdy solidarita s nimi nebyla..Nebo jen trochu.
   Havlicek se domnivam, nabyl podstatne dulezitosti po napadeni a bombardovani Prahy, kdy zacaly a musely zacit ty odstredive akce k odtrzeni naroda od brutalniho zdegenerovaneho agresora..
   Nebylo jine cesty. A nebyl to ani prvni pripad.
   A je toho stale vice co oni nam dluzi..
   Zahledl jsem TV serial z okupace o cinnosti nasich Tri kralu, jejich odboje pri nejmensim evropskeho formatu a kdyz celkem do dobre vykreslenych situaci,byly do deje nasilne vnuceny sequence z nejakeho baru a tanecnicemi provokujicimi nejnizsi pudy atd.
   Tedy hrube snizujici a zbytecne a nevkusne pri nejmensim,zduraznovani pochybnych okolnosti
   zpodobneni nasich hrdinu.
   Zatim si nejsem jist nazvat tu herecku pani, je skutecne velmi dobra v epizodnich rolich ale jestli by "utahla", hlavni roli, daleko vetsich naroku remesla, si nejsem tak jist..
   Kriklouni by meli nejprve se uchazet a osvedcit o clenstvi v politickem deni do ktereho se snazi nezodpovedne a casto sproste pokrikovat z dalky, velmi hulvatske to pocinani..A pri nejmensim poklesle opiceni a napodobovani ze zahranici..
   To je spojuje nejak s dalsimi Novotnymi a Jandy..
   Tezko muze dojit oceneni..

   Smazat
 6. Cokoliv udělá ČT,tak popmluvíme. Pokud nic neudělá, špatně,pokud natočí něco lepšího,taky špatně. Co vím,tak ČT dostává mnoho dopisů, které ČT za tenhle počin chválí. Tohle je už ubohý hon na ČT.
  Věřím,že několik málo podobný "" spisovatelů "",nemá na dobré fungování ČT žádný vliv.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to nemáš pravdu ,že tady všechno z ČT dehonestujeme. Třeba pořady s Václavem Moravcem patří mezi špičku v nabízených zábavných pořadech které předčály i takové díla jako byli komici na jedničku nebo čundrkántryšou. Bredy

   Smazat
  2. Pokud by tento bezcenný seriál za něco stál, jistě by jej lidé nekritizovali. Zvládla jsem sotva 1 díl a měla jsem toho dost. Raději si číst povídky B. Němcové, nežli se dívat na tupou napodobeninu dobrého díla.

   Smazat
  3. 19:56
   Tímto jste udělal ze sebe jen troubu. Pan Moravec je naprostý profík, málo kdo je tak dobrý jako on.

   Smazat
  4. Já vím. Vždyť o tom taky píšu.Bredy

   Smazat
  5. Pro 19:40
   Bohužel, máte pravdu, že lidi, kteří znají historii a právem se bouří proti takovému seriálu, který záměrně manipuluje s divákem, neovlivní vysílání ČT. Od dětství je dnešní generaci vštěpováno, že vlastenci jsou zrádci, kteří brzdí mladé lidi v rozletu a tedy i globalizaci. S tím souvisí i jejich neuctivé vyjadřovaní vůči lidem 50+. Snahy o degradaci ČR souvisí i s pokusem o změnu české hymny, všechny její verze jsem si poslechla a s původní českou hymnou nemají nic společného, prznění státního znaku (lva) na dresech sportovců, zlehčování pravopisu a vůbec češtiny jako takové, záměrné zapomínání na naše skvělé spisovatele, básníky a jejich díla. To vše jenom potvrdil tento nový seriál o Boženě Nemcové, tak asi tak….

   Smazat
  6. Moravec je profík - aktivista, který ve veřejnoprávní televizi nemá co dělat!!

   Smazat
  7. Unknowne ty HOVNIVÁLE, ty dopisy napsala množina Indiánů a Unkhownů, proto to tak dobře víš.

   Smazat
  8. 20:39
   Co dělá pan Moravec tak špatně, vždy udržel debatu v mezích , vždy dokázal vést debatu seriózně až do konce.

   Smazat
  9. 19.40

   Věřím,že několik málo podobný "" spisovatelů "",nemá na dobré fungování ČT žádný vliv.

   Tak to máš pravdu, unk Howne. Nemá. Proto jsem bednu před pěti roky vyhodil.

   Smazat
  10. Pánové Dvořáku, pradědo a další. Zase jste sedli unknownům, anonymům a podobné verbeži na lep a stavíte se tak na jejich úroveň. Nediskutujte, vyschnou na nezájem. Systém webu je špatný, přihlásil jsem se z pracovního účtu google a ejhle. Jako anonym. Tak jsem to smazal a teď jsem tady přihlášen z blogwebu pod svou řádnou přezdívkou.

   Smazat
  11. Moravec a ten jeho široký ansámbl zve jen lidi z jedné strany, od komoušů pak Dolejše. Okamura tam nebyl 6 let! A je to předseda jedné z parlamentních stran a místopředseda Sněmovny. Další politici a novináři z alternativy vůbec. To je čistý aktivizmus.
   Jeho debaty nejsou žádným reprezentativním střetem názorů ale žvaněním jedné party "kluků, co spolu mluví".

   Všichni ti moravcové ze Zpravodajství ČT budou jednoho dne velmi překvapení, až budou muset s hanbou odejít.

   Smazat
 7. Včera jsem náhodou viděla po dlouhé době Dr.Soukupa na TV Barrandov…čekala jsem na koncert André Rieu…a on rozebíral inteligenci DT…,musela jsem to přepnout….to se fakt nedalo poslouchat, …asi taky dostal na své dluhy. Vladimír Kapal. Já jsem přestala sledovat i MaP. Nesnáším kecy toho estebáka Svatoše.
  Před časem jsem na některé jeho porady ráda koukla-mela jsem pocit,že se něco – třeba v Kauzách dovídáme…už si to nemyslim.
  Mějte mysl nastavenou konstruktivně! Vždyť ničím jiným nemůžeme prispet!!!
  Buďte zdraví,veselí a připraveni na ty bublinky!…Ovce nejsou nebezpečné jenom sobě, dnes hlavně druhým, probuzeným a myslícím lidem. Lépe je je ignorovat včetně všech cabalmédií kde ČT jasně vede HOV.

  OdpovědětSmazat
 8. Věra Chytilová toužila natočit o Boženě Němcové velkofilm, bohužel, jí nebylo přáno. Asi by nebyl tak korektní jako tenhle blbý seriál.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Ale a hlavně - Věra Chytilová měla Boženu ve úctě a vážnosti, až se mi chce říci, že ji milovala. Věčná škoda, že jí nebylo přáno. Co jí - nám všem. Ztratili jsme, co jsme neměli - pěkný nonsens, že? Přesto zvláštním způsobem pravdivý.


   Smazat
 9. Naštěstí jsem seriál nesledoval, neboť si dokáži představit co může (jestli se nemýlím) Hřebejk vypotit. A zejména, když jsem se doslechl, že tam hraje ta rezavá rozhoďnožka Aňa a k tomu Boženu Němcovou, tak jsem se na to nedíval a jak vidím udělal jsem dobře. Je všeobecně známo, že žádný světoznámý vlastenec či umělec či umělkyně nežili cnostným životem, živočišný pud je vlastní každému lidskému tvoru, ale zdůrazňovat tyto neřesti ve filmovém díle, které má odhalit vlastenecké cítění a kladné lidské hodnoty ČLOVĚKA je zhovadilost. O takové nevalné umělce nestojíme. Dokonce život nám Američany vybraného prezidenta byl tak nemravný, (alkoholismus, promiskuita, hrabivost) že tyto vlastnosti vlastně převyšují to kladné (zda nějaké existuje) co udělal.
  Prostě nevalné jak film tak Aňa!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tatran26. ledna 2021 21:18

   Bohužel mýlíte. Hřebejk v tom tentokrát nejel. I když..., moc bych se nedivil, kdyby našeptával.

   Smazat
 10. Film je urážkou a to nejen Boženy Němcové. ,,Opět jsme dostali facku". Přestal jsem to sledovat.

  OdpovědětSmazat
 11. Ti Táborští vlastenci je taky asi pěkná sešlost imbecilů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč nadáváš, sám na jiném místě napomínáš a vyzýváš ke slušnosti, ale jak vidět, je to od tebe jen přetvářka. Jsi jen obyčejný sprosťák, nevážící si hrdinů naší historie. Primitiv. Provokatér, Troll.

   Smazat
 12. Pánové čtěte abychom taky tak nedopadli:

  Slovenský migrační úřad má nového ředitele. Blaha s reakcí neváhal

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2021012613107161-slovensky-migracni-urad-ma-noveho-reditele-blaha-s-reakci-nevahal/

  OdpovědětSmazat
 13. Uboha zneuctena Bozena Nemcova,ani branit se nemuze.Serial ČT je spatny.Počinaje primitivnim scenarem,pres amaterskou režii až ke špatne Geislerove,ktera ač obsazovana do vsech filmu a serialu neumi jako "herecka" ani mluvit."Božena" drti hloupe texty primitivni sufrazetky jako na predvolebni schuzi-predstavy scenaristek o velke spisovatelkce čpí smésí porna a čítanky .Cele veledilo nema uroven ani maturitniho slohu.Bagoun.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Bagoune, se vším, co jste tak expresivně napsal nelze než souhlasit. V seriálu mi chyběl hlavně přerod děvčete z německy mluvícího prostředí, která hodně chvil prožila v zámeckém prostředí panstva, naučila se hrát na klavír, číst lepší literaturu v němčině a náhle, za pár let na to je ikonou českého národního obrození. Je tenhle hlavní moment jejího života v inkriminovaném seriálu? Není!

   Smazat
  2. Kultura má vést lidi k mravnosti a morálce. V současnosti převládají samé návodné oplzlosti. Za morální poklesky se máme stydět a ne je oslavovat.

   Smazat
  3. Pane Dvoraku,ani nemuze byt.Hodne lidi umi noty,ale jen malo se stane Bachem,Mozartem a Beethovenem.Vsichni znaji pismena,ale jen nekdo je umi pouzit jako Macha,Nemcova a Neruda.Zdravim Bagoun

   Smazat
  4. Prof. Cerny , kdyz vyhozen napsal velmi chytrou studii o Babicce a jejim zivote..
   C.Televize natocila kdysi velmi dobrou inscenaci Babicka rezisera Moskalyka , stoji za videni.

   Smazat
  5. praděda27. ledna 2021 8:31

   Ano, souhlasím. Jenže to neplatí pro zvrácenou společnost, kde zločinci mají větší cenu, než jejich oběti. Kde vlastenec je nepřítel a vlastizráce hrdina. Kde zlodějům předávají trafiky a poctivé propuštějí z práce, ekonomicky je likvidují a prodlužují důchod. Kdy politikům není stydno si odsouhlasit navýšení jejich stopadesáti tisícových platů...

   Smazat
 14. ČT tvorbu vidím velmi kriticky. Je vypočítaná na efekt a podle přání "smetánky" která tam přerozděluje 7 miliard ročně. ČT netvoří nic pozitivního ,slušného a zajímavého jen chce šokovat lidi aby u sledování neusnuli.
  Doslova odporné jsou rozhovory s tvůrci a herečkami propaguje -li se nějaký další předražený škvár za peníze občanů. Nechápu jak se ta televize mohla ve všem tak zprasit. Je to samozřejmně v lidech. Já už neznám v ČT ani jednu osobnost která by mne zaujala. Jediné co občas sleduji jsou retro pořady z doby let 1965 - 1969.
  Bohužel neexistuje žádný kritický doklad co na ubohou ale drahou tvorbu ČT říká většina poplatníků. Například u Moravce je známo že v každém svém tlachání vždy napadá zvolenou vládu,prezidenta a premiera. A k tomu si zve vhodné týpky - stále stejné. To není publicistika ale
  mizerná a vlezlá reklama ,štvaní a vydírání. Proto to řeším změnou názvu pana Moravce . Už dlouho ho nazývám televizním "Hlodavcem."
  S článkem souhlasím. Boženu Němcovou má rád a kromě Babičky
  jsem byl vychováván i dvěma díly Pohádek. Ty pohádky
  vypovídaly o povaze spisovatelky . Všechny měly dobrý konec.
  Z ČT ale dobro očekávat nelze. Vrcholem je výběr herečky
  povětrné,která představu diváků o Boženě Němcové nasměruje
  do skoro do porna. Fuj takovému "umění."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1:36
   Naše rodina fandí A.Zárybnické a Počasí, ale už dlouho postrádáme pana Zákopčaníka. Jinak nemáme žádné oblíbené osobnosti a Pořady ve veřejnoprávní.

   Smazat
 15. ČT má očividně pošpinit a pohanět vše české, čeho jsme si vážili a měli za vzor.Na film se nekoukám, to, že tu, která - byla krásná až to k víře není - hraje nevzhledná, utahaná coura s německým jménem, mě dostatečně odradilo!

  OdpovědětSmazat
 16. Seriál Božena = naprostá sra*ka! Po všech stránkách. Nemá cenu vypisovat jednotlivosti. Pustil jsem si německý film o BN "A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu" (Durch diese Nacht sehe ich keinen einzigen Stern) je ke stažení na "ulozto" . Smutný, depresivní, ale krásný. Kdo si chce napravit dojem ze sra*ky vyrobené ČT - doporučuji. M.j. tam hraje spousta českých herců...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Natočeno podle scénáře - rozvracečů národních hodnot a morálky, kteří to mají v náplni práce. A ti se činí činí čím dál tím více.

   Smazat
 17. Kdyz kulturni zivot ani politici nejsou schopni, nebo nechteji se zabyvat problemy soucasnosti (asi zadne nejsou), tak pokazde vytahnou a oprasi nejakou postavu z ceskych dejin a daji ji pritom ten podle nich spravny nater. Vzdy provokujici a poklesle urovne.
  Co je ukolem serialu? Odvest pozornost, nastvat obcany a jeste vic rozdelit spolecnost.

  OdpovědětSmazat
 18. Tenhle dehonestační protičeský paskvil s příšernou, uvěkanou hnusnou Geislerkou se nedá srovnat s dřívějším hodinovým hraným dokumentem Obrazy ze života Boženy Němcové taky z ČT v hlavní roli s vynikající Lenkou Vlasákovou, v něm je Němcová a vůbec obrozenecké prostředí podáno mnohem citlivěji a samozřejmě objektivněji, je (zatím) k dispozici v archivu ČT a dá se taky stáhnout na známém serveru pro stahování s příponou .to. Dnešní scénáristé (pokud se tenhle odpad tak dá nazvat) se libují v různých bizarnostech a ignorují dějinnou realitu. Mnohem lepší je o ní si něco přečíst, čtivě a fundovaně se jí u nás věnuje zejména historička Helena Sobková.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V dobe adorace liberalismu se nemuzete divit, ze takove paskvily vznikaji. Jsou poplatne nasim mocipanum, od kterych tecou nase penize ke tvurcum. Neni to dokument, je to 'umelecke zpracovani' osudu Nemcove, kde je dovoleno vse. Lide to ovsem vnimaji jako historicky verne podani udalosti. A v tom je ta osidnost. Jako treba film Mozart Formana neodpovida historickym faktum. Treba ze Salieriho udelal Forman Mozartova vraha, jen aby zvysil dramatickou pusobivost filmu. U vetsiny divaku je ted Salieri vrahem. Ovsem Forman exceloval.

   Smazat
  2. Většina lidí bohužel dá přednost tomuhle bulvárnímu zpracování, na tom je špatně snad úplně všechno, od zkreslené skutečnosti po scénář i herce, hrůza. Hrozné je, že lidi tuhle manipulaci a vulgární slátaninu přijmou jako objektivní ztvárnění dějinné reality. S..e mě jen to, že tuhle dehonestaci mají sami "tvůrci" ambici vydávat div ne za zázrak filmové tvorby, ještě by mě hodně zajímalo, kolik nás tenhle hnus stál a honoráře těch "neherců" a degenů, co se kolem toho motali. Což se samozřejmě nikdy nedozvíme.

   Smazat
 19. Nenechali niť suchou na Jiráskovi a Nejedlém a teď dělají to samé ,jenom v obráceném gardu!!!Fuj,fuj,fuj!!!

  OdpovědětSmazat
 20. Naše babička říkala, že není ptáka, který by ?kakal? do vlastního hnízda....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.