Reklama

sobota 30. ledna 2021

Drahá tvář

Lenka Procházková
30. 1. 2021


ARCHIV
Lidové noviny 27. srpna 1993


Nová pětistovka se prý nelíbí. Mně ano. Pokaždé, když jí platím, mám dobrý pocit, že jsem účastna na zarovnávání starého dluhu. Můžeme tomu také říkat Vyšší spravedlnost. Ale je v tom i kus českého smyslu pro absurditu, když tvář ženy, která rozdávala bohatství ducha a zemřela v naprosté bídě, je s půvabným poloúsměvem zobrazena na naší druhé nejvyšší bankovce. „...Prosím Tě, Lotinko, nehněvej se, nemohu zas dnes přijít. Mám jen jedny botky letní a jsou špatny a venku je bláto. To je příčina…“


Časem mi to zevšední, ale dnes si při každém pětisetkorunovém nákupu představuju, co by za tu sumu (v tehdejší měně) dokázala pořídit ona. „...příspěvků mám je 12 zl. a to nestačí ani na obědy, to ostatní musím si vypsat, a teď jsem tak churavá. Kde pak je ostatní, činže a oděv. To prošení se mne omrzelo už, raději jsme o hladu…“ 

Představivost mě vede dál, takže například, když platíme pětistovkou za svátečnější večeři pro dva, jako by u toho rohového stolku seděla s námi, upíjela chladivý rizlink, žasla nad kořeněným masem nabíraným čínskými hůlkami a při tom na chvíli zapomněla, že zítra je prvního a činže za dveřmi. „...Jsem tuze – tuze mrzutá a věřte mi, že takové živobytí dále vést nemohu. Teď mi dali právní výpověď, že jsem hned první dni nesložila činži…“

V méně kořeněných dnech je poslední pětistovka (Boženka) v peněžence pro mě výzvou. Dokážu s ní přes týden vyjít, aby se rodina najedla a nejezdila metrem načerno? Je to pracné, vaření „chudých“ jídel je časově náročnější, než opéct flák masa na pánvi, ale já jsem soutěživý typ. A když je nejhůř, pomůže mi Boženka překousnout hrdost. „Prosím Tě, Lotinko, nehněvej se, že Tě obtěžuju, ale to víš, že se nemáme kam obrátit. Půjč mi jen as 40 krejcarů, já Ti je zítra přinesu, Josef Fričů mi vzkázal, že mi přinese zítra 4 fl. Už kolí dní nemohu nic vařit…“ I já splácím dluhy stejně rychle a stejně ráda. Ale místo od Friče, od Lotinky Staňkové a od Purkyněho si půjčuju od dobrých sousedů, které zde pochopitelně neuvádím.

„… jestli nevydělám, musí se ze zastavárny dosadit…“ Další výborná rada! Muž pod lampičkou zkoumá lučavkou můj řetízek. Sedím vzpřímená v křesle, Boženka stojí sestersky za mnou, takže se ani nečervenám. Dostáváme dvě šustivé bankovky s jejím portrétem a spěcháme do blízké tržnice.

V její staré korespondenci jsem našla i toto vyznání: „Já kdybych měla volit, tedy bych si přála narodit se znovu as za dvě stě let…“ Takže se zaživa nesejdeme, ale třeba, až potom zase dostane nějaký honorář, bude na ni z bankovky spiklenecky mrkat Karel Havlíček. A ona bude přemýšlet, proč je jí ta tvář tak drahá.31 komentářů :

 1. třetí nejvyšší ... 5000, 1000..

  OdpovědětSmazat
 2. Odpovědi
  1. Hezký fejeton, měl by každého zastavit a otevřít mu oči. Bohužel se domnívám, že ho většina dnešní populace, zničená médii miliardářů a mafiánskou ČT, vůbec nepochopí. Když dochází peníze na zbytečné nesmysly, zaplatím přece kartou a je to. Všechny problémy vyřeší Dominik Feri a dredatý Bartoš. Bude muset být mnohem hůř (a bude) aby výše uvedené věty začali dnes lidé chápat.

   Smazat
 3. A pak že není, nebo je malá, inflace. Proč asi šly, až po roce 1993, do oběhu pětitisícovka a dvoutisícovka? Se současnou tak zvaně dvouprocentní inflací je to stejné. Čekejme 10 ooo - ovku.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak zlatý komunisti za nich 500 byly peníze teď je to slabota aby aby nebylo hůř.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. cablíku, musíte porovnávat cenu práce k ceně výdajů. Nůžky se nepřiměřeně a nespravedlivě rozevřely.Ještě stále lze používat inflační pomůcku 1:10. Často z ní vyplývá, že za socialismu bylo dráže, z různých příčin.
   Např. rohlík, máslo, maso ap.,0.30/3, 5/50, 20/200...
   Rozdíl tedy je, má-li někdo příjem v tisících nebo v statisících. Inu ráj není pro každého. Hůř ovšem může být.

   Smazat
  2. 10:53-protože zde sedíme oba, tak se máme oba dobře nebo špatně, co myslíte?

   Smazat
  3. Pane Povolný že máme net tak to je výhra v loterii? Dnes je velká drahota a u nás je vše nejdražší bydlení atd. Jako dělník jsem měl v socialismu 2500 výplatu nájem 300 a jídlo bylo levné jinak máte pravdu ráj je jen pro třetinu národa.

   Smazat
  4. Je dost lidí, kteří se mají dobře. Já to nezkrývám ale ostatním to neradím.Koupíte si trochu luxusnější auto a za chvíli vám to někdo obejde s kovovou měnou...Doba rovnostářství v nás přežívá. Jak vyčouhneš, hned tě sejmou. Němcová psala v duchu sociálního romantizmu. Věřila v soužití chudých a bohatých, vis hodná paní kněžna, což ovšem opravdu nejde.Být všichni chudí tak to ještě snad a být všichni bohatí? To se ještě nestalo a nestane to je opravdu utopie hodná výroku Klause...

   Smazat
  5. cablíku 13:09- Net máme, abychom se domluvili co s tím!

   Smazat
  6. kutnohorský 13:25-závist a prostituce jsou staré jako lidstvo. Jde o přiměřenost zásluh o kmen, stát v jeho prospěch a jak to hodnotit. Jakou zásluhu mají politici, kteří jdou proti? A jiní, kteří pobírají cizí peníze, sic zdaněné ale škody pro celek jsou vyšší? Důchody jim ale bude vyplácet stát z našich daní, ne od Bakaly a Soroše, abych vypíchl některé?

   Smazat
  7. Pane Povolný, moje babička v 70 letech, to jí bylo 90, říkávala: Žijete rozmařile a čeká vás za to trest. Kdyby žila v současnosti tak by řekla : Zešílely jste dočista a není vám pomoci. Jako když to slyším. Myslíte, že smyslem života je exhibice.

   Smazat
  8. Pradědo dovolím si vstoupit. Nejde o to žít rozmařilým životem, nebo exhibovat. To ani nemusíte takto provokovat. Stačí mít o málo víc než ti ostatní, jedno jestli k majetku přijdete poctivě nebo švindlem a závistivci, většinou ti co záviděli už za komunistů, si vás stejně najdou! Věřte, že vím, o čem píšu.

   Smazat
  9. Pradědo, něco jiného je životní standard v daném prostoru, možná na úkor jiných částí planety. Odmítněte dětem mobil, PC a pošlete je do pocitu méněcennosti s možnou patologickou reakcí.

   Něco jiného jsou "zlatá mládež" a jejich papínci, tam ta exhibice je na místě. Kde se obě skupiny dělí, poznáte podle "pohledu dolů".

   Smazat
  10. Pane kutnohorský a Povolný, jenže tohle všechno vzniká čím dál ve větší míře právě na těch nemorálních rozdílech. Ano i idioti se rodí v normální rodině, to právě musí být odstraněno výchovou k morálce a ne stále větším úpadkem.

   Smazat
 5. Koho by kdy napadlo, že koruna, naše česká koruna, se stane jednou nejmenší mincí, za kterou se nedá vlastně nic koupit.
  Ale to není podstata myšlenek z fejetonu, kdy při čtení až zamrazí v zádech, jak je nadčasově pravdivý.
  Kdo se dokáže vžít do pocitů mámy, která se stydí požádat o příspěvek na obědy dětem ve škole, na které jí prostě nezbývají peníze. Aby se nějaké hovado neposmívalo dětem, že jsou socky. Řeší dilema, jak zaplatit lístek na autobus do práce, a ještě nakoupit něco k jídlu. A nejsou to ojedinělé případy. Ano, i dnes, v současné době.
  Při čtení fejetonu samozřejmě probleskne i myšlenka na rozdíl mezi skutečným životem B.Němcové, a zcela nedávno uvedeným televizním zpracováním. Boj o živobytí a zachování lidské sebeúcty, a ve filmu sexu chtivá mašina,ztvárněná příznačně vybranou, nevzdělanou amorální herečkou. Chudoba se prostě nenosí, není cool ani free.

  OdpovědětSmazat
 6. Prostě jsi tupec,dost často vulgární.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tupec Unknown byl smazán. Takhle to vypadá, že reagujete na pana Skalenského, což jistě není pravda, že?!

   Smazat
 7. Euronews: Zatímco v Evropě je karanténa zpřísněna, do Moskvy se vrací noční život

  https://cz.sputniknews.com/svet/2021013013122127-euronews-zatimco-v-evrope-je-karantena-zprisnena-do-moskvy-se-vraci-nocni-zivot/

  OdpovědětSmazat
 8. Hodnota naší měny,České koruny se projevila nepotřebností mincí menších nežl koruna.Už jen očekávám,kdy zmizí 1 Kč a 2 Kč,protože za ně nekoupíte ani zápalky.Obloukem jsme se vrátili do časů protektorátu,kdy jsme měli také 1 Kč a nikoliv 1 Kčs

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protektorátní byla z dražšího kovu, dnešní je železná. Pozor na zrezavění deseti a dvacetikoruny, špatně se pak udávají.

   Smazat
  2. Ona byla koruna též papírová...

   Smazat
  3. Dovolil bych si upřesnit: protektorátní měna se začila jako “k”. Kurz byl pevně a nevýhodně stanovený vůči říšské marce.
   Mince byly ze zinku, který podléhá oxidaci, bylo možné je zničit octem. Ty, které se dožily v dobrém stavu do dnešních dnů, ty jsou považovány za vzácné. Konkrétně 1k byla taková temná a ponurá, u číslice 1 byl motiv s lipovou větvičkou a s křížky.

   Smazat
 9. Vzhledem k inflaci očekávám emisí 10000covek s portrétem 1.prezidenta ČR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by bylo zajímavé z hlediska budoucnosti. Pamatuju, že jak byl na chechtacich klema, do roka a do dne tu něco skoncilo.

   Smazat
 10. Hlavne si nedajte tú korunu vymeniť za euro.
  A ten fejeton - pekný a nadčasový.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste to udělali, veliká škoda. Přitom vaše mince 1sk se mi moc líbila.

   Smazat
 11. Kde jsou ty časy, když naše nejvyšší bankovka zelená stokoruna byla zařazena co se týče umělecké hodnoty mezi nejkrásnější bankovky světa. Pamětníci vědí, co se za ni dalo koupit!
  Podívejte se na eurobankovky. Umělecká hodnota žádná. Skutečná hodnota se rychle blíží také k NULE !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mýlite se, největší ocenění ve světě získala naše dvacetikoruna, přesto, že tam měl husita dvě ruce levé!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.