Reklama

úterý 5. ledna 2021

Emír Islámského státu plánoval vražedné útoky ve Francii a Švýcarsku

 

Ivan David
5. 12. 2021

V Paříži probíhá za nevalného zájmu médií z EU proces se skupinou islamistů, plánujících útoky v Evropě, především ve Francii a Švýcarsku. Jedním z hlavních obžalovaných je mladý muž s občanstvím Švýcarska a Bosny. Občan M. žil naposledy v kantonu Neuchâtel a byl zatčen ve Francii v listopadu 2017 současně s několika údajnými spolupachateli a se svou kolumbijskou manželkou, která byla zatčena ve Švýcarsku.

Vlastní šetření zpravodajství švýcarské televize SRF „10vor10“ ukazuje, že M. prý diskutoval o celé řadě možných útoků prostřednictvím chatu. Útoky měly být vedeny proti švýcarské federální prokuratuře nebo nejmenovanému starostovi nebo také účastníkům party na cestě domů.

M. ovšem popírá, že by skutečně jednal, prý to byly jen fikce. Vyšetřování ukazuje, že byl už roky notně radikalizován a v některých případech udržoval blízké vztahy s dalšími švýcarskými sympatizanty Islámského státu (ISIL). Až nedávno vyšlo plně najevo, jak široce rozvětvená je síť vztahů obžalovaného M.. V polovině září zaútočil jistý islamista na mladého muže v kebab fast foodu v Morges, v kantonu Vaud, a smrtelně ho zranil. Švýcarské úřady hovoří o údajném prvním džihádistickém útoku v této zemi. Brzy se ukázalo, že atentátník z Morges a podezřelý z terorismu ve francouzské vazbě byli ve vzájemném kontaktu po několik týdnů před zatčením M.

Spojení mezi nimi je ale pouze jedním prvkem francouzsko-švýcarského protiteroristického vyšetřování. Nyní se bude v Paříži konat soud s mužem, který vyrostl v Yverdonu. Hlavní důraz je kladen na rozhovory s dalšími sympatizanty ISIL z Francie prostřednictvím aplikace Telegram. Tato obvinění lze číst v soudním dokumentu, do nějž mohla SRF nahlédnout. M. se provinil teroristickými aktivitami, zejména udržováním kontaktů s členy ISIL v Sýrii a Iráku, verboval další, aby se připojili k ISIL, také sledoval a šířil propagandu ISIL a v roli vůdce – „emíra“ se podílel na přípravě násilných aktivit.

Vyšetřovatelům se podařilo rekonstruovat chatovací provoz skupiny kolem „emíra“ ze Švýcarska. Píše o „Švýcarově“ posedlosti chtít zabíjet „nevěřící“. Podle spisů také svěřoval své násilnické fantazie své manželce. Řekl jí: „Každý, kdo si dělá legraci z náboženství, si zaslouží, aby mu uřízli hlavu.“ Útok vozidlem nebo noži považuje za příliš slabý; jsou prý nutné útočné pušky, kterých se údajně chtěl zmocnit. Jako vzor měly sloužit útoky z 13. listopadu 2015 v Paříži.

Podle spisů se také pokusil vyrobit bombu a experimentoval se střelným prachem. Zmínil také možnost uložení pytle s výbušninami na švýcarském nádraží. Další možné cíle jsou diskutovány v chatovací skupině. Objevují se názvy měst, například Nice, party v Mentonu, ale také francouzská armáda. V průběhu vyšetřování obžalovaný M. popřel závažnost těchto diskusí a nazval je „žertováním mezi mladými lidmi“.

Ve Švýcarsku bylo rovněž zahájeno trestní řízení proti M. Podle informací švýcarského Federálního státního zastupitelství je stále vedeno. Je možné, že po výkonu možného trestu odnětí svobody ve Francii bude M. obviněn také ve Švýcarsku. Dosud není známo, jaký trest požaduje francouzský státní zástupce.
Partnerka M., která byla rovněž zatčena v listopadu 2017 a se kterou je podle islámského obřadu ženatý, byla v roce 2018 deportována do své domovské Kolumbie.

Dovětek zpráv švýcarské televize „10 vor 10“ zněl, že obžalovanému hrozí za plánování teroristických akcí až 30 let vězení. Uvidíme, jak soud rozhodne Rozhodně mu ale nehrozí 175 let v izolaci jako Assangeovi. Není "terorista" jako terorista. Někteří jsou nebezpeční elitám, jiní lidem na ulicích. Ti první to mají výrazně těžší.

6 komentářů :

 1. Kazdy den a kazdou noc si opakujte suru 4-89 o "kafirech"to jsme my pry "neverici"!
  TA ZNI:

  A jestlize se k vam obrati zady pak je chytte a zabte kdekoli je naleznete!

  A nebetre si mezi nimi nikdy, ani pratele ani pomocniky.
  Toto nam chteji vnutit nami voleni neomarxiste?
  Pry je to nova idelogie tzv DIKTATURY HUMANISMU!

  FUJ,fuj,fuj to je hnuj!

  OdpovědětSmazat
 2. Dík pane doktore. Nejen za tento, ale za všechny Vaše články.

  OdpovědětSmazat

 3. Trump prohlasil"..so dead people voted"..
  A byli to desitky tisic mrtvych lidi napr. z mesta Raqqa v Syrii.
  Prisli na radu po Belehradu treba.
  Po americkem bombardovani se mesto podoba necemu mezi Hirosimou a Drazdany./Mestu se tak nepodoba/.
  "..so dead people voted"..

  OdpovědětSmazat
 4. nevím proč píšete "emít islamského státu" když žádný islamský stát neexistuje,musíte napsat "emír který zastává muslimské názory" čili je MUSLIM nás křesťany chtěl pozabíjet ,to je už více objektivní,ale asi by vám to nepovolili pustit mezi lidi...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (08:43):
   Žel, islámský stát stále žije. Když už ne na papíře map a mezinár. smluv, tak ve hlavách a plánech těchto fanatiků. A taky pro jeho uskutečnění dost dělají ...
   Měl by si to připustit každý z tuzemských dobroserů, a to ještě před tím než bude ty "běžence" zvát sem, aby jimi a jejich konáním "obohacoval" zdejší kulturu a tradice.

   Smazat
  2. Vladimír Oni si furt volí svého lídra a tihle náboženský fanatici jsou nebezpeční. Média eu to nezajímá oni se semknou až zase fanatici budou vraždit s tím můžou jít k šípku.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.