Reklama

pátek 29. ledna 2021

Euronews: Stavba Nord Stream 2 finišuje navzdory sankcím a tlaku

Naděžda Dryaminová a  -rp-
29. 1. 2021 
Euronews a PrvníZprávy

Plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko a Německo, je připraven na více než 90 procent. Ale v obavě ze sankcí USA 
několik evropských společností z projektu odstoupilo.

(Na snímku loď Fortuna, kladoucí potrubí Nord Stream 2 v Baltickém moři)


Vláda Donalda Trumpa v posledních dnech svého prezidentství uložila omezující opatření proti lodi Fortuna, která kladla potrubí, která však nedávno obnovilo práci v Baltském moři.

S příchodem Joe Bidena do Bílého domu se nezměnil postoj USA k této otázce.

„Jak uvedlo americké velvyslanectví v Berlíně pro Euronews, USA  jsou nadále odhodlány podniknout všechny příslušné kroky k zastavení výstavby plynovodu Nord Stream 2, který ohrožuje zásadní národní zájmy jejích evropských spojenců a samotných Spojených států,“ informovala Kate Bradyová, korespondentka Euronews.

Neočekávaně převzaly projekt záchrany orgány Meklenburska-Předního Pomořanska v Německu. Vytvořily „Fond na ochranu klimatu a životního prostředí“, který nakupuje vybavení a materiál potřebné pro stavbu pro budoucí použití, čímž zbavuje dodavatele hrozby sankcí.

Christian Pegel, ministr energetiky, infrastruktury a digitálních technologií německé spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko k tomu řekl: „Myšlenka je následující: nadace získává zařízení a materiály a může je posílat k uskladnění. Předává je firmám provádějícím stavební práce .“


Odkud však peníze pocházejí?


Asi 250 tisíc euro přišlo do fondu ze státního rozpočtu. A první příspěvek ve výši 20 milionů euro poskytla akciovka Nord Stream-2 AG.

Místní nevládní organizace „Unie ochrany přírody a biologické rozmanitosti“ Deutsche Umwelt Hilfe podala na fond žalobu.

„Činnosti tohoto takzvaného Fondu pro ochranu klimatu jsou z 99% financovány společností Nord Stream-2, dceřinou společností ruského Gazpromu. Víte, kdo je tu odpovědný. Nord Stream-2 kontroluje všechny ekonomické operace. Hlavní úkol tohoto fond je - dokončení ropovodu, nikoli ochrana životního prostředí. “ uvádí Sasha Müller-Kraennerisp. Ředitel neziskové organizace Deutsche Umwelt Hilfe

Německé orgány se také zajímají o dokončení Nord Stream. Podle vlády je ruský plyn potřebný k zaplnění mezery vytvořené postupným ukončováním jaderné a uhelné energie. Kritici jsou přesvědčeni, že projekt není zapotřebí a je absolutně neslučitelný s cíli energetické a environmentální politiky Evropské unie.

Po zatčení vůdce ruské opozice Alexeje Navalného a protestech, které následovaly, byly výzvy k zastavení výstavby potrubí ještě hlasitější.

„Německé úřady požadují propuštění Navalného, ale stále nemění svůj postoj k ropovodu. Vláda tento týden oznámila, že neexistuje žádný vztah mezi projektem Nord Stream 2 a případem Navalny," dodává Kate Bradyová.
17 komentářů :

 1. https://www.t-online.de/nachrichten/deutschland/id_88898492/-querdenker-demo-in-leipzig-teilnehmer-greifen-polizisten-mit-pyrotechnik-an.html 8.11.2020.
  „Na náš řetěz byl velký tlak,“ řekla později policejní prezident Torsten Schulze. Policejní šéf by to dokázal vydržet jen s okamžitou silou. Vyvstala otázka přiměřenosti prostředků: „Nemuseli jsme používat sílu.“ Prostředky: Policie to vzdala a oznámila, že otevře ulici. Na sociálních sítích existují obvinění, že by policie v Sasku zasáhla při levicové demonstraci velmi odlišně. Účastníci dříve mírové demonstrace prorazili policejní řetězy a zaútočili na policisty a reportéry. Novinářská unie DJU, která patří Verdimu, hlásila 32 útoků a cílené překážky novinářům, zejména účastníky shromáždění „laterálního myšlení“. Při útoku na pravicové extremisty policie použila pepřový sprej a obušek. Během zakázaného pochodu „ postranních myslitelů “ s útoky na policii a novináře nebylo možné vidět vodní děla rozmístěná v Lipsku . Byly použity pouze večer, když levicoví extremisté zapálili barikády v okrese Connewitz. Ministr vnitra Wöller uvedl, že policie není odpovědná za řešení problému s koronou. „Proti koronové pandemii nelze bojovat policií ani policejními opatřeními, ale pouze se zdravým rozumem,“ řekl politik CDU z Leipziger Volkszeitung. Ostře kritizoval Vyšší správní soud v Budyšíně: „Je nezodpovědné umožnit takové shromáždění se 16 000 lidmi v době koronové pandemie v centru Lipska.“ V neděli dodal: „OVG schválila největší koronovou párty s 20 000 účastníky.“ Soud zrušil zákaz shromáždění „laterálního myšlení“ v centru města u města Lipsko. Navzdory pandemické situaci umožnila shromáždění 16 000 účastníků na centrálním náměstí Augustaplatz. Ve skutečnosti mělo město krátce po začátku akce více než 20 000 lidí. Výzkumná skupina „Counted Through“ na univerzitě v Lipsku dokonce předpokládala, že 45 000 účastníků se schoulilo v jevišti na náměstí. Většina účastníků se chovala klidně, šťastně a bezstarostně, ale nezáleželo jim ani na požadavcích na nošení masky nebo na dálku.

  OdpovědětSmazat
 2. Jenom se divím že neuvalily sankce na všechny státy co se snaží o vlastní vakacínu na covid, protože to také ohrožuje jejich zásadní národní zájmy. Co na to napíší naši vlezdoamiřitníci? Jak budou obhajovat volný trh /potraviny/ co všechno sám vyřeší pomocí neviditelné pařáty trhu.

  OdpovědětSmazat
 3. Na začátku pořadu 60 minut je reportáž z Putinova paláce u Soči
  https://www.youtube.com/watch?v=rlMUVgQiyT8

  Palác se staví už 6 let Putina na stavbě neviděli. Dělníci tvrdili, že znají Putina z televize. Když v Ostravě stavěli šoping centrum Karolina, tak televize udělali reportáž ze stavby, kde se dělníků ptali, co to staví? Ti odpovídali, že o tom nesmějí mluvit. Do reportáže připojili technika v bílém laboratorním plášti, který měřil radioaktivitu. Bylo naznačeno, že se tam staví uprostřed města jaderná elektrárna. Ostraváků se můžete zeptat místo toho kde je Karolína, také kde je Fukušima?

  Kdo uvěří vládě, televizi nebo rozhlasu? Skoro všichni nebudou domácím zprávám věřit a jejich šiřitelé budou mít za idioty.

  OdpovědětSmazat
 4. Jupí. Zakázali plynovod a udělali tím ohromnou radost státům EU a ekologům. Loď, vezoucí plyn z USA na cestě do Evropy a zpět ujede cca 10 000 Km. Cestou vyprodukuje desítky tun zdravého a prospěšného CO2. Takových lodí budou muset být desítky, aby alespoň z části pokryly spotřebu EU. Nevím tedy, proč jsou omezovány automobilky a lidé z EK nám tady vypráví o ekologii. A navíc ten plyn z USA bude stát o polovinu víc. Ale koho občané EU zajímají. Jourovou jistě ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O logiku tu nejde. Bohužel, tu už většina obyvatel Evropy dávno opustila. Jinak by se svých volených zástupců i ekologických aktivistů ptali. Ptali by se, proč nám musejí denně dovážet tisíce kamionů potraviny, které jsme si ještě před nedávnem dokázali vyrábět sami. Vždyť ty traktory vykouří plus mínus stejně u nás, jako v zemích původu. Proč k nám dováží přes půl světa hadry, boty, elektroniku,..? Vždyť i ty jsme do nedávna vyráběli v Evropě. Já znám důvod. Za dva dolary denně by v Evropě už asi nikdo nedělal. Ale považuji za vrchol drzosti autorů výroků a vrchol idiocie jejich posluchačů, zdůvodňovat toto počínání ekologií.
   Skutečně, demence Evropanů postupuje rychleji, než se zdálo.

   Smazat
 5. V oblasti jaderné energetiky si ale ruská nebo čínská firma u nás ani neškrtne, my jsme jiní frajeři. A takový Petříček je doslova superman! No, moc to k smíchu není, když si člověk uvědomí, kolik se v české politice najde kriplů, kteří si dovolí z voličů dělat idioty a celkem nezakrytě škodit republice od rána do večera. Jsou neuvěřitelně drzí, protože si myslí, že jim všechno projde, ale zapomínají, že v této zemi v celkem pravidelných intervalech dochází k převratům. A pak to může celkem dost lidí bolet...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknowne ty HOVNIVÁLE, ty jsi mi demokrat, nebo domakrad. Přece základní poučkou kapitalizmu je Silnější pes jebe. Na to stačí ta neviditelná pařáta trhu.Jenže ty jsi prostě vezdoamiřitník.

   Smazat
 6. USA škodí národním zájmům nejen evropských, ale i jiných států. A nestačí, to takhle pojmenovat, je třeba se podle toho i chovat. Už konečně !

  OdpovědětSmazat
 7. "USA jsou nadále odhodlány podniknout všechny příslušné kroky k zastavení výstavby plynovodu Nord Stream 2, který ohrožuje zásadní národní zájmy jejích evropských spojenců..."
  **********

  Neuvěřitelná drzost Američanů!!! Kdo je pověřil tím, aby rozhodovali za Evropské státy co je v jejich zájmu a co ne.
  Jestlipak nějaký významný politik EU najde odvahu a ohradí se proti této drzosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA nemá žádné evropské spojence. USA má nepřátele, to jsou země které se nechtějí nechat dobrovolně vyplundrovat, a vazaly. Mezi vazaly patří všechny země Evropy.

   Smazat
  2. USA mají pouze jednoho spojence. A tím jsou USA. Ostatní státy dělí na otroky a nepřátele. Ale už snad ani nejde o tu rouru samotnou. Do Evropy vede už jeden plynovod z dob SSSR, dále SP I. a nyní i Turecký proud. Německo, pokud by se cítilo tlačeno Ruskem se může kdykoliv přepnout na další dodavatele, od Norska po Katar. Takže ani argument přílišné závislosti na Rusku neobstojí. Zaražení SPII. by sice bylo velmi nepříjemné a ztráty by byly ohromné, ale nikoliv fatální. Jde spíše o jinou věc. SPII (spolu s SPI.) by dala Německu do rukou kohout s rozhodujícím energetickým zdrojem pro celou Evropu. Nejlevnějším a nejspolehlivějším. A tím by značně zesílila pozice Německa jako rozhodující kontinentální velmoci. A to ve spojení s Ruskem. To by značně oslabilo pozici USA v Evropě, protože by byly nejvýše na druhé koleji. A pokud by se do spolku zapojila i Francie, tak na odstavné koleji. A právě o mocenské postavení se zde hraje podle mně více než o ekonomické. I když i to je v předních řadách. A Rusko začalo budovat Sílu Sibiře II. pro Čínu.

   Smazat
 8. Stavba se již nenechá zastavit! Je to politicky neprůchodné, kdo obhájí před veřejností zastavení stavby skoro již hotového plynovodu a potom také v investici jsou moc veliké peníze, aby je bylo možno jenom tak "smáznout"!!!

  OdpovědětSmazat
 9. USA = VLÁDA TEMNA končí
  https://www.facebook.com/112158460708243/posts/163412568916165/
  Nemohu tomu ani uveřit, jestliže toto bylo v TV, odkaz posílám hned jak jsem dostal, nemohu ho zrovna najít na jejich knihovně.
  Jestliže je toto již v TV Prima (vlastněná CNN), tak se opravdu začínají dít věci.

  GEORGE SOROS - NEJVĚTŠÍ ZLO, KTERÉ SLOUŽÍ SATANOVI
  Díky podpoře médií, liberálních lokalit a skrze své ′′ základy ovlivňuje nejen prezidentské volby USA, v tomto případě stála za manipulací nasazení Hillary Clintonová a využila papeže.
  Pozoruhodne rezignace po celem svete. aktualizace k 29.1.2021

  OdpovědětSmazat
 10. Pozoruhodne rezignace po celem svete.
  aktualizace k 29.1.2021
  https://www.resignation.info/list&p=1


  Bankéři jsou na sebevraždu. Vzpoura obyčejných lidí v USA drtí Wall Street. Přišel hodně špinavý krok
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bankeri-jsou-na-sebevrazdu-

  OdpovědětSmazat
 11. No, já zase musím obdivovat tu úžasnou předvídavost ze strany USA.

  Ono dotlačit ne jeden, ale rovnou dva státy do pozice "buď - anebo" - buď to dostavíme, nebo navždy ztratíme tvář jako světový hráč v případě RF,
  buď to dostavíme, nebo ztratíme tvář jako suverén a budeme provždy za lokaje v případě SRN - vyžaduje vskutku notnou dávku politické prozíravosti a obratnosti.

  P.S. Kristovanoho!
  Takhle blbej jako američtí zákulisňáci nebyl snad ani Josef II. reformátor, když tlačil v monarchii co jediný jazyk němčinu!
  To jsou hybatelé dění v zákulisí "vlády" USA skutečně taková tupá hovada, že jim pojmy jako interakce a zpětná vazba nic neříkají?!
  Nebo mají za to, že v RF je u kormidla stále ještě Jelcin?
  No, v každém případě si vstřelili grandiózního "vlastence", to tedy jo.

  OdpovědětSmazat
 12. Mafie lže, vydírá, vraždí, okupuje, nabízí placenou ochranu. Kdo to je ?

  OdpovědětSmazat
 13. Jo sice kapitalismu nefandím ale tento projekt je pro Evropu dobrý.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.