Reklama

pátek 22. ledna 2021

Expert: Ázerbájdžán, Turecko a Pákistán budují "nový pořádek" na Kavkazu

Anar Gusejnov

22. 1. 2021 eadaily
V těchto dnech se v Islámábádu konalo setkání hlav ministerstva zahraničí Ázerbájdžánu, Turecka a Pákistánu. Na základě výsledků strany podepsaly řadu dohod ve sféře vojensko-technické spolupráce a provedení společných vojenských cvičení za účasti speciálních útvarů těchto tří zemí. Zda je možno považovat tak úzkou spolupráci Baku, Ankary a Islámábádu za začátek vytváření nového třístranného vojenského svazu? Korespondent EADaily hovořil s ázerbájdžánským politologem Tofigem Abbasovem.

Jak hodnotíte výsledky třístranného setkání hlav ministerstva zahraničí Ázerbájdžánu, Pákistánu a Turecka?

Je to druhé setkání v tomto formátu. První setkání se konalo v Baku. Fakticky byly vyznačeny nové obrysy třístranné součinnosti, a není náhoda, že strany kladou důraz na otázky bezpečnosti, vojensko-technickou spolupráci. Je tomu tak proto, že sledujeme zvýšení rizik v našem regionu. Jak je známo, region je to složitý, turbulentní, to se týká nejenom jižního Kavkazu, ale celého Kavkazu.

Ale nejdůležitější otázkou je to, že spojovací cesta mezi Evropou a Asií je plná rizik a nebezpečí kvůli mnoha příčinám. Takové země, jako jsou Čína a Indie, plánují pozemní koridor s Evropou. V tomto ohledu probíhá jedna z perspektivních tras naším regionem. Ázerbájdžán a Turecko berou na sebe odpovědnost za stabilitu a mír v tomto regionu, vystupují jako garant bezpečnosti. Jedna z těchto cest půjde přes Pákistán, Afghánistán, Turkmenistán do Ázerbájdžánu, a dále už do Turecka a Evropy.

Samotný Pákistán je jednou z rostoucích ekonomik s velkým potenciálem a potřebuje osvědčené spojence. V tomto ohledu může být takový třístranný svaz velkým přínosem pro regionální stabilitu a bezpečnost tras.

Plus ke všemu je třeba říci, že tento svaz je akceschopný. Proto bych zvláště chtěl zdůraznit úlohu Ázerbájdžánu, který vlastními úsilími udělal mnoho důležitých kroků směrem k integraci mezi islámskými a evropskými zeměmi.

Celkově bych rozdělil muslimské země do tří kategorií: jsou země aktivní, jsou průměrné země, a jsou zaostávající země. První jsou lídři, druhé jsou ty země, které se aktivně zúčastňují ve vytvořených konfiguracích, a třetí jsou země, jež vyčkávají a nevědí, co si mají počít.

Ázerbájdžán, Turecko a Pákistán jsou skupinou zemí lídrů, jsou s to vytvářet nový pořádek v regionu, který bude odpovídat zájmům a očekáváním sousedních zemí, které jsou znepokojeny existencí rizik a výzev. Tyto země jsou naladěny na to, aby realizovaly nové možnosti, nový potenciál. Zdá se mi, že proces se vyvíjí nadějně.

Tento formát setkání bude častým formátem. Nevylučuji, že na určité etapě je možné, že se bude konat setkání lídrů těchto zemí, na kterém budou podepsány nové dohody, které upevní tento svaz.

Jednou z dohod mezi státy se předpokládá uskutečnění společných vojenských cvičení speciálních jednotek. Je možné říci, že se postupně vytváří nový třístranný vojensko-politický blok?

Nemyslím si, že pro realizaci snah o zabezpečení míru, ve světle existujících a nových hrozeb ve světě, je nutno vytvářet bloky. Jde o to, že pouhá politická vůle tři zemí stačí, aby se v potřebném okamžiku ocitly v trojici na potřebném místě. Nesporně, některé země a síly budou nazývat tyto snahy pokusem o vybudování vojensko-politického bloku. ...

Celkový potenciál těchto tři zemí je úctyhodný a nutí, aby se s ním počítalo. K tomuto formátu se mohou připojit opravdu i další země, protože tento svaz nikoho neohrožuje a má mírové cíle. A mohou se společně účastnit i různých operací za účelem upevnění míru, zachování stability a bezpečnosti, kvůli svým geoekonomickým, geostrategickým cílům.

Proti komu se buduje tento svaz? Proti Indii? Rusku? Íránu? Jaké zahraničněpolitické úkoly má řešit?

Jde o to, že není třeba na někoho ukazovat jako na nepřítele a brát ho na mušku. Jsou hrozby terorismu, a Pákistán samotný je zemí, která silně trpí kvůli terorismu. Je nazýván islámským, ale je to chybné, protože zdravý islám, správný islám nemá nic společného s terorem, naopak, vždy odsuzuje tento nástroj politiky. Islámský teror je kreatura západních zvláštních služeb a řady blízkovýchodních zemí, které skáčou jak globalisté pískají.

Pákistán hraničí s Afghánistánem, který se dusí různými extremistickými seskupeními. Afghánistán je vůbec změněn na jeden velký polygon pro tato seskupení. Afghánistán a Pákistán jsou oběťmi teroru. Nyní, aby s úspěchem bojovaly s terorem, země potřebují společné úsilí. Proto není tento svaz zaměřený proti nějaké zemi, ale je zaměřen proti těm silám, které vytvářejí umělé napětí v různých regionech a na hospodářsky důležitých cestách.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

16 komentářů :

 1. Njn, to je tak když některé země, kterým neradí USA jak to mají dělat, začnou ekonomicky prosperovat. Arménie má HDP asi tak přibližně stejně velké jako Ázerbájdžán vojenské výdaje. Pro ně je ekonomická spolupráce s Ruskem výhodná, ale jistě se tady najde nějaký myslitel co sice ví lejno, ale jeho názor je pevný.

  OdpovědětVymazat
 2. Takže tři islámské země. Přitom Pákistán je členem jaderného klubu. Takže nejen ekonomický a konvenční potenciál. Všechny jmenované země mají výborné armády zkušené v bojích s nepřítelem. Nejen teroristickými bojůvkami. Ale i v polních bitvách. Turecko válčilo v Sýrii, Pákistán s Indií a Ázerbájdžán s Arménií. Mají zkušenou a velmi aktivní rozvědku i kontrarozvědku. V Pákistánu mají i jaderný potenciál. Ázerbájdžán vlastní energetické zdroje. Především ropu. Ve spojení s vírou mají spojení v podstatě s celým světem. Teror neteror - když islám zavolá, ´věřící poslechne. Ať je kde je. Navíc obyvatelstvo těchto zemí je zvyklé na válku a umí snášet její strádání. Žijí v ní permanentně desítky let. Takže tento triumvirát by mě být brán s plnou vážností. Protože bude hrát pouze a jenom na svoje zájmy. Snaha některých kruhů na Západě využít je proti svým nynějším protivníkům, jako je Rusko nebo Čína a doufat, že se vzájemně oslabí a pak se podvolí je scestná a nebezpečná. Už tu něco podobného bylo. Naposledy pak Osa Berlín - Řím - Tokio. Podpisem v Mnichově podepsali Francouzi ortel nejen Československu, ale i sobě. A Británie přišla o půl miliónu padlých mladých mužů. V Evropě, v Africe, v Asii. A o velmocenský status. Válka s Arménií, turecké zapojení se do války v Sýrii, otevřené vojenské napadání Řecka, vyhrožování EU, podpora banderovského režimu na Ukrajině, neochota dostát svým závazkům v Sýrii ukazuje na to, že se do hry o moc ve světě zapojuje další mocný subjekt. A i masová migrace je vidět v dalších souvislostech a v daleko ostřejším světle. A nejhorší je, že Západ se utápí v ultralevičáckých fantasmagoriích a všespasitelských utopiích o absolutní svobodě jedince. Společnost ve smyslu společenství ("polis"), pro kterou je nutno něco udělat, nebo dokonce obětovat je vymazána ze slovníku ve všech formách: Stát, národ, rodina. Tím padá i odpovědnost a povinnost za jejich stav a přežití. A tak a nemá Západ nic, co by tomuto soustředěnému tlaku postavil. A ten tlak bude narůstat. Začíná docházet na slova "otce - zakladatele" USA jejich budoucího prezidenta Adamse, která pronesl za války za nezávislost: "Buď potáhneme všichni za jeden provaz, nebo budeme každý viset na svém vlastním!". Čím dříve si to uvědomíme a začneme podle toho jednat, tím lépe. A začněme u voleb. Víme, kdo hlásá "více Evropy", EURO, migraci, LGBTIQ (už ani nevím, co všechna ta písmena znamenají), zničení rodiny, gendrové fantasmagorie a další nesmysly. A strany, které se tomuto sebevražednému kurzu hodlají postavit tu jsou. Nebudeme sami. Vidíme příklad Maďarska.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Absolutní souhlas. Taky mně z toho spojenectví, u vědomí euroatlantické zabedněnosti, běhá mráz po zádech.

   Vymazat
  2. Dobře napsané. EU a USA se potýkají s ultralevičáctvím, které je ovšem předmětem výchovy společnosti vedené jistými elitami. U nás to vidíme už v obsahu rámcově-vzdělávacího programu základních škol, který by si měl každý přečíst. Evropské státy prakticky nemají armády, nemají střežené hranice a jsou bezbranné. Turecký ministr zahraničí právě jede do EU a Německa jednat o dalším výpalném za nevpuštění miliónů migrantů. Zatím je k nám posílají jen pozvolna v kamionech a po loďkách. V západní Evropě už pátou kolonu mají.

   Vymazat
  3. Pane danny perfektně popsaná situace. Je skutečně potřeba vyvinout mimořádné úsilí, aby se v nastávajících volbách prosadily politická uskupení, která prosazují zájmy ČR. Situace se značně zrychluje v neprospěch ČR. Jsem volič SPD, ale vnímám jak všechny ostatní partaje stále jenom osočují Babiše a Zemana, aby zakryly veškerou svojí vlastizrádnou činnost od 89. I parazitům je jasné co se děje, jenom jejich parazitická povaha je nutí za každou cenu bojovat proti skutečné sociální spravedlnosti.

   Vymazat
 3. Brilantně napsané, mám jen jednu připomínku. Kdyby EU nechtěla imigranty tak by je Turecko nemělo kam posílat. Imigranti nejsou jen z Turecka, že? No a pokud jde o ten optimismus autora o tom, že se musíme EU postavit jako Maďarsko, tak na to si počkám.

  OdpovědětVymazat
 4. A co se divit ve světě kde neplatí mezinárodní právo to jinak nejde a takových spolků bude časem víc.

  OdpovědětVymazat
 5. Frakce Evropského parlamentu vyloučila poslance kvůli homofobii

  https://cz.sputniknews.com/svet/2021012113085629-frakce-evropskeho-parlamentu-vyloucila-poslance-kvuli-homofobii/

  OdpovědětVymazat
 6. Dějiny se stále opakují. Tak jako v minulém století tehdejší Evropské mocnosti "neviděli" nebezpečí čím dál víc se tvořící v Německu, dnešní EU je naprosto slepá ke nebezpečí, které nám roste hned za humny v Turecku. Jak by Turci zase rádi prožívali znovu "Velkolepé století". Najde se ale ještě dnes v Evropě nějaký princ Savojský?
  Nesouhlasím v článku napsaném, že je nějaký "hodný" a "zlý" islám. Islám je jen jeden a ten rozhodně není hodný. Islám není náboženství, ale ideologie. Špatná ideologie. Tak jako fašismus.

  OdpovědětVymazat
 7. No verit Turkovi se nikdy v dejinach nevyplatilo.....
  Ze by se to zmenilo? ...... Ba ne nikdy nezmeni....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Turecko je sebranka kterou vladl vzdy nekdo ze strany. Dle toho se i vyjednavalo.
   Do Kosovskeho boje
   Do smrti Mehmed paše Sokolovića a infiltrovanim benatčanu, řeckych ekumenistu a židu
   Do Ataturka
   Do Erdogana
   Dle toho se i vyjednavalo a valčilo.

   Vymazat
 8. Kasteláne, je to ve výkladu. Je zajímavé, že za CCCP a současného Ruska o problémech s muslimy není moc slyšet. Křesťané také pořádaly hony na čarodějnice, nevěřící a křižácké výpravy. Současné problémy katolické církve jsou až neuvěřitelné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nějaké problémy byly i v současném Rusku, nechci dělat chytrého a fakt pořádně nevím o co tam šlo především, ale Čečenci do toho tak jako tak nějaký islám taky tahali. Možná že Rusové buď umí ty síly držet na uzdě, nebo prostě vybudovali stav, který vyhovuje jim i muslimům, je fakt, že tam byl a je docela klid. Každopádně islám, tak jak se poslední léta prezentuje není nic dobrého pro normální společnost. Nedávno jsem se díval na nějaký dokument o Afghanistánu a jak to tam vypadalo před padesáti léty, normální společnost, byby v tričkách a šortkách bez šátků a burek...to samý Sýrie...a co s tim islám udělal, to je návrat do středověku. Západ se do toho neměl montovat, to jenom posílilo ty špatné síly.
   Jenže to je jedna strana problému, druhá je dnešní prezident Erdogan. Do nedávna normální stát Turecko najednou vyhrožuje sousedům, dokonce těm co s ním jsou v jednom vojenském paktu, vydírá Evropu, která mu de fakto platí výpalné a to je špatné. Co s tím? Trochu se bojím, že u toho nezůstane, s jídlem roste chuť

   Vymazat
  2. Turecko je umelej stat, s umelym jazykem, udrzovanej nazivu v nadeji ze bude jeste jeden Drang nach Osten.
   Srbove, Rasove a Armeni proti Albancum, Turkum a Aserskych Bajancum.

   Kolektivni vzpominka narodu proti periodickymu vymivani mozku.

   Aja Sofija, deleni ukrajinske cirkve, srbska pravoslavni cirkev v Černy Hoře a Kosovu i Metohiji.

   Vatikan a islam jsou proti pravoslavcum vzdy spolu. Bylo je a bude.
   Tam kde vladne vatikan, tam vladne i nevedomi.

   Omlouvam se za pravopis.
   Živo i zdravo!

   Vymazat
 9. Proto zlatý kůň je pokaždé kádrem sionistických bankéřů, což je skutečný zdroj bohatství a peněz, kterými kůň disponuje. A proč jsou zlatí koně nezbytní? Aby nevznikly bouře a nepokoje v národech gójů, kdyby oficiálně a transparentně židovské banky vlastnily všechny sociální sítě, všechny korporace ve Forbes 500, všechny “centrální” banky téměř všech zemí světa, všechny televize, všechna média, všechny banky, všechny velké potravinářské a ropné společnosti, všechny farmaceutické společnosti, všechny soudy, všechny vlády, kterým půjčují peníze. Bylo by to otřesné a strašné, kdyby vlastníkem a majitelem byla oficiálně jedna jediná rodina a jejich příbuzní z okruhu Rothschildova impéria. Gójové by se vzbouřili a položili by si otázku, proč jeden bankovní klan vlastní de facto celý tento svět? A tak je potřeba tohoto vlastníka zamaskovat, a k tomu slouží zlatí koníci, dětičky vychované v rodinách s židovským původem, kterým je v rané či pozdější dospělosti svěřen do ruky dohled nad částí majetku celosvětového sionistického bankovního kaganátu. Proto se nedivte, že za každou “úspěšnou” globalistickou firmou je člověk židovského původu, že každý prezident je židovského původu, a pokud není, alespoň si nasadí čepec a prohlásí sebevědomě o sobě, že je Žid, případně sionista. Zlatí koně mají mnoho podob, mnoho rolí, mnoho úkolů, na mnoha pozicích. Pokaždé je ale snadno poznáte, pokaždé se odkopou, když se zavede řeč na Izrael, na banky, anebo na majetky všeho druhu.
  TAK skutečně funguje SVĚTOVÉ VĚZENÍ po staletí. TŘI MUŽI J.F.K.,Trump a Putin byli kýmsi pověřeni VŠE ZMĚNIT a ZMĚNÍ!

  OdpovědětVymazat
 10. RS-28 Sarmat, vzkaz skrz čas a prostor.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.