Reklama

pátek 1. ledna 2021

Informační válka bez odkazu na zdroj

Vera Zelendinová

1. 1. 2021     russiapost
Během velké tiskové konference, konané 17. prosince, Vladimír Putin nazval skutečnými autory vyšetřování o "ruských hackerech" a otravě Alexeje Navalného ministerstvo zahraničí a zvláštní služby USA. Tímto byl označen zásadní rozdíl mezi nekvalitními "kompilacemi", v nichž je "všechno nahrnuto na hromadu", a cílenou "legalizací materiálů amerických zvláštních služeb".


Informační útoky na Putina začaly 9. srpna 1999 – tedy ihned poté, co jej Boris Jelcin jmenoval předsedou vlády a nazval ho svým nástupcem, a samotný Putin v odpovědi na otázku novinářů potvrdil svůj úmysl kandidovat na funkci prezidenta. V prvním období dělali z Putina "hrozbu": "kagebešnik v Kremlu", "všechny zavře" a tak dále. Nazývali ho budoucím tyranem, potlačovatelem demokracie, Bonapartem a Pinochetem. Pouštěl se do oběhu kompromitující materiál, týkající se působení v Německu ("německý špion") a práce na magistrátu v Petrohradu ("korupčník").

Po řadě výbuchů domů v Bujnaksku, Moskvě a Volgodonsku se objevila verze, že "FSB odpaluje Rusko", aby bylo zajištěno zvolení Putina na vlně strachu, který zachvátil zemi.

Živelný charakter útoků na Putina v prvním desetiletí tohoto století

Jakákoliv událost v zemi se stávala důvodem pro novou spirálu informační války proti Putinovi. Nesl vinu na zkáze "Kurska" (2000), na obsazení Nord-Ostu (2002), za smrt dětí v Beslanu (2004). Nazývali jej objednatelem vražd Sergeje Jušenkova (2003) a Anny Politkovské (2006), byl odpovědný za korupci a chudobu, vzniklou v 90ých.

Odpovědí na odstraňování oligarchů a politiku konsolidace strategických zdrojů a systémy tvořících podniků (vytvoření státních korporací) se stala diskreditace okolí prezidenta: "přátel Putina" v družstvu "Ozero", "bývalých čekistů, kteří se stali novými oligarchy" a tak dále.

Jednotným náporem na Putina útočila Západem podporovaná nesystémová opozice, velkými podnikateli financovaná média a "liberální veřejnost", která se k nim připojila. Ale do konce prvního desetiletí 21. století měly tyto útoky převážně živelný, sporadický charakter. 


Britské zvláštní služby ve válce proti Putinovi a Rusku

Přeměna útoků na Putina v nástroj války proti Rusku začala v roce 2006 otravou Alexandra Litviněnka, který patřil ke svitě do Londýna uprchlého Borise Berezovského. Rozsáhlá rezonance byla podmíněná dvěma faktory: styky Litviněnka s britskými zvláštními službami a tvrzením, že na otravu bylo použito radioaktivní polonium-210.

Na základě výsledků desetiletého vyšetřování rozhodnutí britského soudu hlásalo, že Litviněnko byl zabitý v důsledku speciální operace FSB, schválené jejím ředitelem Nikolajem Patruševem a prezidentem RF Putinem. Rusko bylo tedy uznáno státem, schopným takových trestných činů.

Útoky na adresu Putina se prudce transformovaly na válku proti Rusku po halasném případu s otravou Alexandra Litviněnka.

Po dvou letech téma pokračovalo případem s otravou bývalého spolupracovníka GRU Sergeje Skripalja a jeho dcery. Tentokrát šlo o využití bojové otravné látky třídy "novičok", který se od té doby změnil na symbol "zločinů Putinova režimu", což vytvořilo předpoklady pro skandál v souvislosti s otravou Alexeje Navalného.

Zvláštní pikantnost námětu se Skripaljem přidává skutečnost, že ten od roku 1995 pracoval pro britskou rozvědku, byl odsouzený v Rusku za špionáž a, když se ocitnul ve Velké Británii v důsledku výměny za v USA zatčené ruské rozvědčíky, pokračoval v práci pro britské zvláštní služby. Nejen to, pokud máme věřit publikacím v anglických médiích, Skripal byl v kontaktu s bývalým pracovníkem MI-6 Kristoferem Stilem, autorem "ruského spisu" o účasti ruských zvláštních služeb ve zvolení Donalda Trampa. A probíhalo všechno v Salisbury, nedaleko střediska pro výzkum chemických a biologických zbraní Porton Down. 


Přechod k systémové válce proti "putinovskému Rusku"

Zásadní rozhodnutí o nutnosti přechodu od bodových útoků na Putina a jeho okolí k systémové informační válce proti Rusku, směrované z USA, bylo schváleno na základě výsledků událostí roku 2008 v Jižní Osetii.

Na úlohu lídra opozice a vedoucího výrobny protiputinovských a protiruských vhozů byl vybrán Alexej Navalný, který již měl zkušenosti v této činnosti. Po zaškolení na Jelské univerzitě v programu pro přípravu nových světových lídrů Yale World Fellows se vrátil do Ruska a v roce 2011 vytvořil Fond pro boj proti korupci (FBK).

Objekty vyšetřování FBK jsou "přátelé Putina", členové Jednotného Ruska a úředníci. Přitom udivuje rozsah podchycených odhalení (od otrav žáků v Moskvě po korupci na Severním Kavkazu a kartelové paktování v jiných regionech) a sugestivní dokumentační základna pro každé téma.

Ale hlavní jsou dalekosáhlé závěry, zamířené ne na trestání a vyobcování z úřadů konkrétního zloděje nebo korupčníka, ale na celkový restart "putinovského Ruska" s výzvou k silovým strukturám, "aby nebránily tuto kriminální moc".

Samostatnou otázkou je způsob získávání dokumentů a kdo platí celý tento banket? Před několika lety se usuzovalo, že dokumenty Navalnému dodávali minoritní akcionáři a konkurenti odhalovaných objektů, ale dnes zlé jazyky tvrdí, že údaje o nemovitostech se jednoduše kupovaly na katastru nemovitostí, a další dokumenty se stejným způsobem získávaly v příslušných rezortech. Přidáme sem nekonečné cesty Navalného a jeho svity po zemi a mzdy pracovníků FBK, jejichž počet někdy dosahoval čtyř desítek osob. Při takovém rozmachu není donátorů nikdy dost. 


Navalný "pohořel" – pošlete dalšího

Podle údajů Vyšetřovacího výboru RF v letech 2016-2018 prošla přes účty FBK minimálně miliarda rublů, došlá organizaci od nezjistitelných osob. Výsledkem se stalo zahájení v srpnu 2019 trestního vyšetřování o legalizaci (praní) finančních prostředků, získaných kriminální cestou jinými osobami (čl. 174 č. 4 TZ RF). Následně Ministerstvo spravedlnosti RF zařadilo FBK do seznamu zahraničních agentů. Obraz doplnilo rozhodnutí Arbitrážního soudu Moskvy o výplatě jednomu z objektů odhalení, společnosti Moskevský školák, více než 87 milionů rublů jako odškodnění za ušlý zisk a kompenzaci za škody utrpěné na profesionální reputaci. Jako odpověď Navalný přijal rozhodnutí o likvidaci FBK.

Obrovská pokuta a trestní stíhání za praní finančních prostředků pochybného původu je dostatečný podklad pro to, aby byl Navalný vyřazen ze hry. V podstatě se to tak i stalo: přesně za měsíc poté, co byl zrušen FBK, začala epopej s otravou Navalného.

Závěrečným akordem se stalo vyšetřování, které se objevilo tento týden, o tom, jak se tři a půl roku tým pracovníků FSB o osmi lidech bez vedení, honil za Navalným po zemi v bezúspěšných pokusech jej otrávit stále týmž "novičokem".

Předložené skutečnosti – trasy pohybu "travičů", druhy dopravy, jejich adresy, telefony a fotografie – nás nenechávají na pochybách o tom, že dodavateli těchto informací jsou západní zvláštní služby. A to nás zase navádí na úvahy o původu údajů, které byly použity v jiných vyšetřováních.

Po odhaleních Edwarda Snowdena není pro nikoho tajemstvím, že Národní bezpečnostní agentura USA sleduje všechny po celém světě, a tímto způsobem nahromaděné údaje se používají podle potřeby v zájmu USA. Takže Navalný a jeho tým vystupují v roli translátorů cizích informací a dělají to v zájmu země, v jejíchž doktrinálních dokumentech je Rusko nazváno "nepřítelem číslo jedna".

Ve věcném plánu je to ještě horší. Ve svém vyšetřování se Navalný odvolává na takové odiózní zdroje, jako jsou Bellingcat a The Insider Romana Dobrochotova. Tyto zdroje údajně odhadly veškeré Navalným předložené skutečnosti na základě zkoumání fakturace telefonních hovorů, údajů o nákupu lístků a další oficiálně neveřejné, ale za určitý poplatek přístupné informace.

Ale závěr, že pracovníci FSB, bezprostředně podřízené prezidentovi, používají zakázanou otravnou látku pro odstranění moc kritizujícího opozičníka, dělá sám Navalný, když fakticky opakuje rozhodnutí britského soudu v případu Litviněnka.

Takže i v tomto Navalný vystupuje jak translátor cizího, odpůrci Ruska vytvořeného obrobku.

Existuje verze, že Navalného ruské zvláštní služby skutečně sledovaly, ale s opačným cílem než byl ten, co je prezentován ve "vyšetřování". Opozičník "byl vedený" kvůli ochraně – aby ho nenechali zabít. Zdá se, že operace nebyla příliš úspěšná. 


"Projekt": ve věci FBK budou pokračovat profesionálové

V situaci, kdy se nad Navalným začaly stahovat mraky v podobě občanských žalob a trestních případů, ale on sám se stále více nořil do problémů reálné politiky ("chytré hlasování" v regionech), vyvstala otázka o vytvoření ještě jednoho zdroje pro provádění vyšetřování.

Tento úkol se řešil přesně tak, jako v případě s Navalným a jeho FBK. Na úlohu vedoucího byl vybrán Roman Badanin, jeden z autorů vyšetřování o dceři Putina a jejím bývalém manželovi Kirilu Šamalovi (RBK) a seriál "Piterskie" o okolí Putina (televizní kanál Dožď). V roce 2017 byl Badanin pozvaný na Stanfordovu univerzitu k programu John S. Knight Journalism Fellowships (stipendium John S. Knighta v oblasti žurnalistiky). A v srpnu 2018 spustil nový zdroj s názvem "Projekt".

"Projekt" má 20 pracovníků. Všichni mají praxi v takových médiích, jako jsou Echo Moskvy nebo Dožď, Novaja gazeta nebo Ruská služba BBC, RBK nebo Vedomosti. Někteří si stihli zastudovat v zahraničí nebo se zúčastnit mezinárodních programů pro novináře-vyšetřovatele. A všichni alespoň jednou stihli získat měsíční cenu Redkollegija, zřízenou v roce 2016 fondem Sreda Foundation Borise Zimina pro podporu svobodné žurnalistiky v Rusku.

Středem pozornosti "Projektu" jsou významné postavy ruského byznysu a politiky: Sergej Naryškin, Sergej Čemezov, Jurij Kovalčuk, Sergej Sobjanin, Viktor Zolotov, Arkadij Rotenberg, a také milenky a nemanželské děti některých z nich. Message programových materiálů jsou zřetelně akcentovány: "proti zvláštní službě, která je přímo a bezprostředně podřízena prezidentovi, je de facto vzneseno obvinění z politického terorismu" (o vyšetřování FBK pokusu otravy Navalného), "ázerbájdžánská mafie vnucuje svá pravidla hry ruským elitám" (projekt "Rok Ázerbájdžánu v Rusku"), "Putin se ukrývá v bunkru v Soči" (o přemísťování prezidenta) a tak dál.

Předkládání materiálů je zaměřeno na masové auditorium: na rozdíl od FBK nejsou texty přetíženy dokumenty, hlavní smysl každého námětu je rozvinut v 15-minutovém šotu. Ale existují otázky ohledně zdrojů informací ohledně Madagaskaru a Afriky (námět o Prigožinovi), ohledně vnitřní korespondence mezi pracovníky kanálu RTVI (námět o Čemezovi), není jasný původ některých fragmentů řady videí (projekt "Rok Ázerbájdžánu v Rusku").

Celkově vzniká dojem, že "Projekt" je více profesionálnější než FBK, stroj pro zpracování, šíření a tvrdé ideologické traktování informací, získaných způsoby, jež jsou vzdáleny metodám novinářského vyšetřování. Aby se samostatně získala veškerá předkládaná fakta, pracovníci "Projektu" musí být supermany, ale, podle jejich portfolia, představeném na serveru, tomu tak není. Znamená to, že údaje pro náměty dodávají nějaké další, na podobnou činnost orientované struktury. Pokud vezmeme v úvahu spojení Navalného s americkými zvláštními službami, demonstrovaném posledním vyšetřováním FBK, je přirozené předpokládat, že "Projekt" pracuje podle téhož schématu. 


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


19 komentářů :

 1. MUŽ, jehož nevěděli ZABÍT. https://www.youtube.com/watch?v=CFLfpg5-DaU

  OdpovědětVymazat
 2. Paraziti se soustředily na Rusko, kde komunisti skončily v 90 roce a vypěstovaly si kapitalistické komunisty z Číny.
  Rozvíjející se socialistická revoluce s Trevorem Loudonem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusko bylo zrazeno trockisty ala Gorbačov či Jelcin atd. Komunisté byli odstraňování průběžně trockisty ala Chruščov a spol. Trockistů je v Rusku stále hodně a chtějí ho prodat za každou cenu Velké Británii a USA. Všimněte si trockistky Merkel. Typická jako Gorby.

   Vymazat
 3. Současné generace se dostatečně drasticky přesvědčili co je to výkladní skříň "americké demokracie". A proto je "First America" ztracený projekt. A vše co se děje pod jménem USA je dokladem zločinů USA, které ve světě napáchly a páchají více jak 2OO let. Proto nevěřím ani americké vakcíně, protože i to je zmetek, jako vše Made in USA.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak to je po převratu neustále falešné operace bez důkazů a celý západ je stejný pak jim nejde nic věřit.

  OdpovědětVymazat
 5. Lidový obéza v rudém svetru a jeho chujoviny. PR slušnost Drahoše a generála Pavla. Silvestrovský speciál Tomáše Vyorala

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Lidovy-obeza-v-rudem-svetru-a-jeho-chujoviny-PR-slusnost-Drahose-a-generala-Pavla-Silvestrovsky-special-Tomase-Vyorala-648998

  Ještě mrazivější začátek roku: Lučanského prý na cele zbili, málem vykopli oko z hlavy. To nejhorší se teprve mělo odehrát. V nemocnici

  https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Jeste-mrazivejsi-zacatek-roku-Lucanskeho-pry-na-cele-zbili-malem-vykopli-oko-z-hlavy-To-nejhorsi-se-teprve-melo-odehrat-V-nemocnici-648985

  Česká média už dávno nejsou česká. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej, krčí rameny poslanec Zdeněk Podal

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ceska-media-uz-davno-nejsou-ceska-Koho-chleba-jis-toho-pisen-zpivej-krci-rameny-poslanec-Zdenek-Podal-649018

  OdpovědětVymazat
 6. Putin ma osobnost.Jako magnet.
  Osobnost ma nevyhodu,ze se neschova.
  Dostava dle zasluhy pozornost.Taky ma takovy schopnosti,ze se mu vycita,ze neni genius.
  Je obvinovan,ze ma pomerne maly vliv na nezamestnane mlade spanely,brazilce.
  Ctenar si jiste vzpomene na Ducha Svateho a jeho nedavny citat z bible.."chudi duchem, nebot nevedi co cini".. a jak to s P.zamavalo...
  Ne kazdymu se zavdeci.
  Magnet.Schuzka na 20 minut Putina s Trumpem se nekonecne protahovala,nic nepomahalo. Vyslali nakonec iTrumpovu slicnou manzelku, ale i ta byla bez ceremonii,odkopnuta.
  Rus a Rusko uz po staleti jsou vylozenej zlocin a trest. Provokovali psanim spisku napr. Besi.Spisovateluv denik.
  Trvalo to dlouho, nez si zvykli. Asi maj to vedeni..
  Deje se kupodivu neco podobneho i mezi obyc lidem, ale zatim, pouze ve vtipech.
  Velkej chlap mlati dite. Dite krici,jde kolem zenska a pta se. Proc to dite sakra tak mlatite,co udelal ?
  Chlap, nic,neudelal!!
  Zenska dostane zachvat a krici ,neco vo surovcich primitivnich, atd.
  Chlap doda. Je bit za to,co teprve udela.
  Mam s nim, zkusenosti.
  Rus udela jeden krok,zlocin.Jinej dostava slavu a medajle za masakry. Jsou s Ruskem Zkusenosti?
  Rusko zacalo valku s Hitlerem!!!
  Ciha ale nebezpeci, ze prehanenim ,vytvori z nej mucednika a kdyz spilani a nadavky se nelepi a ukazuji se falesne, nekdy ziska takovy mucednictvi znacny vliv.
  Polsko bylo nedavno jeste slusnej narod.
  Z papeze Vojtyly, si chteli turci udelat cednik.
  To zapricinilo jeho rychle a zaslouzene povyseni do funkce vyznamneho mucednika.
  Zajel si jednou takhle do Polska,jenom na navstevu..
  Stav Veci. Stava se ze silna osobnost,nic netuse ,zmeni nekoho, nekde do nekritickeho obdivovatele.
  Kdyz ten ziska dojem,ze se jeho vzoru atd. stava krivda,
  jde picne do nekoho.
  Nebo vojacek se zmeni v litou san,z nepritele dela sekanou, na coz, pred chvilou jeste ani nepomyslel..
  pod vedenim takoveho cloveka.
  Neni nezajimave ,ze vyhlaseni Amerika first,ve skutecnosti znamenalo,projekt ,The Last !
  Stastne a vesele strizliveni preje. P. /Je z ceho/.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trošku bych vás poopravila. V bibli je citát !blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské".

   Vymazat
  2. Je zajímavé, že tento citát z Bible je vykládán hloupě, jako by blázni a duševně choří měli předplacené nebe.

   Ale smyslem je to, že ti, kteří se dobrovolně po svém rozmyslu zbavili bohatství (chudí duchem) mají nebe jisté.

   Vymazat
  3. Vysvetleni .Duch byl ale statej..Na rozdil ode mne.

   Vymazat
  4. Farizejske kecy Dvoraku- blahoslaveny duchem je ten, kdo se zbavil bohatstvi a jen ten prijde do nebe? Odkud vedi ti Kecalove, ze existuje nejake nebe? Flandaci jako US lhari: Musite nam verit!
   Podle Bible prijde do nebe tedy jenom cvok. A je jedno, jestli vrazdil, kradl, ci zil ctnostne podle prikazanich Bozich.

   Vymazat
  5. Dvoraku, bohati nikdy duchem chudi nemohli byt. Leda v Cesku, kdyz rozkradli po sametu stat. Stacily jim styky a znamosti, aby se stali oligarchy.

   Vymazat
 7. Náboženství a to v širokém smyslu, byly vždy využívány k ovládání lidstva a nemají se skutečným duchovním životem nic společného. Věř a víra tvá tě uzdraví. Pokud se jedná o Bibli, je to soubor všech nejstarších lidských pověstí a proto i s chybami. Vykladači jsou jako penězoměnci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pradedo, jsem uz skorem praded taky. Mas pravdu. Tahle zidovska Bible co si prisvojili krestane a pribajili i Novy zakon jsou vsechno instrumenty mocnych k blbovani lidi, jejich drzeni v poslusnosti v pocitu spatneho svedomi, ktere musi byt vyzehleno penezi za odpustky a u zpovedi. Cirkev zadnou tajnou sluzbu nepotrebovala, verici ji vsechno sami ve zpovednici vytroubili. O sobe i o jinych!
   Dukazem je cinnost cirkve po staleti - vzdy na strane mocnych tohoto sveta, ackoliv vsude kazou chudobu a odrikani. Sami chlastaji ovsem ne vodu, ale vino a pri msi vykonavaji kanibalismus pod oboji zpusobou.
   Bibli opsali ze starych zdroju o Horusovi a z jinych pramenu, Podobne zazraky zrozeni mel i nabozensky Budha, jehoz otcem byl bily posvatny slon. Kazdemu podle jeho vkusu.
   Lidstvo se nabozenstvi nezbavi, je to jeho opium. Jsem verici a ctim stvoreni, ne papeze v Rime.

   Vymazat
  2. Václave děkuji a podotýkám, že jsem také věřící. Ctím Všemohoucí přírodu.

   Vymazat
  3. Constantin Donation.
   Kdo se povysuje,byva ponizen.

   Vymazat
 8. Mam pro vas dobrou zpravu, ktery tenhle deprimujici clanek trochu da na spravnou miru. Po zabezpeceni obrany statu se Putin zacal venovat rozvoji ekonomiky a zvyseni zivotni urovne. Sice ho neustale zamestnavaji konflikty kolem Ruska, ale i s nimi si poradil!
  3 lety plan znamena socialismus v Rusku, nejenom pro mocipany jako driv za komousu. Ohromne investice a kontrola plneni planu digitalizaci. To ocisti spravu od nepratel Ruska a zboznovatelu zapadnich penez a degeneratu. Jejich Nahrazeni zradcu Ruska, sabotujicich Putina a vladu skutecnymi vlastenci!
  Drzme jim palce! Uz vidim, jak se chazari vztekaji! A nemaji ted na Rusa cas. Jde jim vsechno do rite.
  Putin a Sojgu ochranili Evropu likvidaci zapadem stvoreneho ISILU pred exodusem 9 milionu Arabu do EU. Podarilo se Merkelove a Macronovi usalasit 'zatim jenom' 2 miliony.

  OdpovědětVymazat
 9. Putin oznamil skonceni budovani obrany, posledni 3 roky trvajici.
  Vysledky jsou na mrtvici,pro nektery.
  Zahlid sem neco vo ponorkach a to stacilo.
  Ted se vrha na dalsi plan.
  Hospodarstvi je dalsi obeti a neni nadeje,ze by se neco aspon trochu v Rusku zhorsilo.
  Merkel a spol oznamili dalsi zvyseni v miliardach Erdoganovi. Zvyseni ceho? Pomoci na ceste do hrobu.
  Neni nadeje,ze by se neco aspon trochu zhorsilo.
  Zhorseni musi byt co nejhorsi? Jawohl.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.