Reklama

sobota 9. ledna 2021

Iščenko nazval zničení Ukrajiny otázkou bezpečnosti pro celý svět

Grigorij Jegorov 
9. 1. 2021      rueconomics
Politolog Rostislav Iščenko se vyjádřil o riziku technogenní katastrofy na Ukrajině a připustil, že se jí lze vyvarovat, když stát přestane existovat. Podle slov Iščenka Ukrajina prodlužuje životnost provozování jaderných elektráren pouze na papíru. Pokud hráze hydroelektráren i další nejaderné objekty infrastruktury může Kyjev "záplatovat" bez zvláštních následků, tak prodlužovat životnost atomových elektráren bez Ruska nelze - k tomu jsou zapotřebí předepsané práce, které Ukrajina a Západ nejsou schopni provádět.

Z tohoto činí politolog závěr, že papírově prodlužovat fungování jaderných elektráren ukrajinští atomoví fyzici budou, "než se rozpadnou na prášek".

Iščenko podotknul, že záruka vždy neodpovídá skutečné životnosti. Ku příkladu, při uvedené záruce 60 let mnohé panelové domy v Rusku a na postsovětském prostoru zůstávají spolehlivými a nevyžadují demolici. Nicméně pokusy Ukrajiny experimentovat s jadernými elektrárnami mohou zkrátit dobu jejich životnosti, a to hrozí katastrofou nejen zemi, ale také celému kontinentu.

"Když se bude experimentovat a budou se zasouvat palivové tyče Westinghouse do sovětských reaktorů, jako je tomu na Záporožské jaderné elektrárně, která je proto stále poruchová, je možné to dotáhnout k Fukušimě, Černobylu nebo i mnohem hůře. Stát se to může kdykoliv. Když sedí opice s granátem, nikdo neví, kdy vytrhne závlačku", řekl expert.

Zachránit Ukrajinu a celou Eurasii před "novým Černobylem" může změna státní moci na Ukrajině nebo zmizení státu v současné podobě, domnívá se Iščenko. Bez adekvátního vedení se pravděpodobnost rozsáhlé technogenní mimořádné události zachová, a ke katastrofě může dojít kdykoliv, ba co víc, politolog se obává, že nová státní moc nebude mít dost času na nápravu situace.

"K technogenní katastrofě může na Ukrajině dojít kdykoliv. Nyní o tom mluvíme, ale může vzniknout. Může za pět let, ale může za 20. Teoreticky je čas a možnost ji odvrátit, možná Ukrajina prostě tak dlouho nebude existovat a nová adekvátní státní moc se bude touto záležitostí zabývat", konstatoval Iščenko ve vysílání Ukrajina.ru na YouTube.

Kyjev se pokouší použít palivo Westinghouse na Záporožské a Jihoukrajinské jaderné elektrárně. Nákup výrobků západních společností se děje kvůli politice odmítání Ukrajinou všeho ruského. Kromě mimořádných událostí na uvedených elektrárnách se příznaky "nového Černobylu" projevily na Rovenské jaderné elektrárně, jejíž první energetický blok byl nouzově odpojen v prosinci minulého roku.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

63 komentářů :

 1. Chudáci Ukrajinci, mafie z USA je používá jako klacek na Rusko, je to nechutné.

  OdpovědětVymazat
 2. Zde musí jít politika stranou, zrovna tak jako u nás!! Americké palivo je do VVER nevhodné , tyče se před koncem "vyhoření" kroutí a musí se předčasně z reaktoru vyjmout!
  Je zcela slabomyslnné hledat v tomto zcela technickém problému nějakou politiku!! Reaktor musí být bezpečný a proto se musí "plnit" pouze palivem, které vydrží podmínky provozu po celou dobu "hoření"! Po praxi u nás je kriminální čin, používat palivové tyče Westinghouse do reaktorů VVER!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to vůbec nevadí, všechny problémy a poruchy se svedou na Rusáky, to naše mafie umí na jedničku.

   Vymazat
  2. To jestli začnou experimentovat s našimi reaktory tak to bude o hubu. Hlavně političtí kádrováci demožumpa a pyjáti.

   Vymazat
  3. 19:28 víte o tom totálně kulový, ale hlavně že máte potřebu o této problematice psát. Nedostatky byly jen ze začátku, teď se to obrátilo v prospěch paliva Westinghouse. Ruské nejen že nemá ty teplofyzikální vlastnosti, ale vykazuje velké množství nehermetičností, během provozu se deformuje a to hlavní, nelze měnit poškodené palivové články. Tím se provoz stává dražší, nebezpečnější a radiačně zatěžující. Alespoň jednou zkuste absolvovat přednášku na toto téma třeba na ČVUT. V Temelíně mají zatím palivo smíšené, ale protože s tím ruským jsou velké problémy, kampaň po kampani se přechází na americké. Úplná zavážka bude za dva roky, pak se od ruského ustoupí úplně. To samé se děje i v Dukovanech.

   Vymazat
  4. Mimochodem Ukrajina má výhradně jen americké palivo a vyřešila tak všechny dosavadní problémy s tím ruským.

   Vymazat
  5. Indický rudý běžci od Pirátů, co funguje 30 let ? U nás 35 let funguje jaderná elektrárna Dukovany a 18 let Temelín, obě jsou sovětského typu. Snaha nahradit palivové tyče ruské americkými se ukázala jako velmi nebezpečná a musela být proto rychle opuštěna. Piráti stejně jako celý demoblok chtějí, aby rekonstrukci Dukovan a Temelína nemohl dělat ruský Rosatom a podporují americký (dnes už kanadský) Westinghouse. Pokud k tomu dojde, bude naše země vystavena smrtelnému riziku.

   Vymazat
  6. Rozehnale, proč lžete? Vy pracujete v jaké oblasti? Zkuste svoje "poznatky" říct komukoliv z branže okolo paliva Temelín-Dukovany, a uvidíte jejich reakci. Jak jsem už psal. Najděte si na internetu některou z nesčetných přednášek na toto téma, zkuste porozumět a pak diskutujte. Já se účastním osobně.

   To vaše "smrtelné riziko"... to je už úplné drama.

   Vymazat
  7. Temelín se rozjížděl s palivem dodaným Westinghausem. Tato firma ovšem pro takto vysoké výkony reaktorů palivové tyče nevyráběla a k nám dodané se ukázaly jako nevyhovující. Proto se přešlo na dodávky z RF. Problematikou se nezabývám a nesleduji, zda Westinghouse nyní produkuje reaktory temelínského výkonu, či vyvinul nové produkty pro reaktory VVER.
   V RF je dnes přístup ke ve světě zavedených technologií a produktů. Platí tam tržní vztahy a nevládnou zde bolševici s jejich dementním hospodářsko-politickým systémem. To vše umožňuje zkvalitnit stávající zařízení a nutí i k odpovědnější práci lidí. Je to bezvadně vidět v jejich současném stavebnictví i jinde. No a pokud v jaderných elektrárnách byli Rusové ne právě dokonalí, pak na Ukrajině tomu bylo násobně hůře. Obrázek jsem si udělal po přečtení knihy Serhii Plokhy - Černobyl, historie jaderné katastrofy. Jací jsou dnes Ukrajinci organizátoři kolem JE, to je dobře patrné z posledních kapitol této knihy. Pochopitelně i z jejich posovětského hospodářského vývoje. Doporučuji přečíst všem!!!

   Vymazat
  8. Proč by po tom všem co tu napsal J.J. zaváželi Temelín ruskáým palivem, když mají k dispozici to "úžasné" od Westinghouseu? Do Temelína bylo ruské palůivo navezeno a osazené v březnu loňského roku. Co tady nehraje? Palivo z Ruska nebo jaderný technolog - amatér J.J.?

   Vymazat
  9. https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/temelin-dokoncil-navozy-cerstveho-jaderneho-paliva-pro-oba-bloky-81210

   Vymazat
  10. Jaderná elektrárna Dukovany získá do budoucna od firmy TVEL nové palivo takzvané třetí generace s označením RK-3+. Společnost, která patří ruské státní společnosti Rosatom a vlastník elektrárny, polostátní firma ČEZ, podepsaly dohodu o použití tohoto paliva v dukovanské elektrárně. (29.7.2019)

   Vymazat
 3. Americke loutky u moci na Ukrajine maji provokace Ruska a ostrelovani vychodu Ukrajiny v popisu prace. Zabijeji civilisty a deti i pres Minske dohody. Ty chteji zrusit. Chazarum se nepodarilo postvat do sebe Ukrajinu a Rusko, ani vtahnout Rusko do valky v Karabachu. Zkousi to neustale na hranicich Ruska vsude, kde maji sve loutky u moci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dejte Václave pokoj s Chazary!!! Vaše rasistické výplody nebudeme otiskovat a skončíte jako Unknown nebo Indický Běžec.

   Vymazat
 4. "Když se bude experimentovat a budou se zasouvat palivové tyče Westinghouse do sovětských reaktorů, jako je tomu na Záporožské jaderné elektrárně, která je proto stále poruchová, je možné to dotáhnout k Fukušimě, Černobylu nebo i mnohem hůře. Takové pokusy byly prováděny v Temelíně, rovněž z polit. důvodů. Většina politiků jsou nevzdělaní, ale prodejní šílenci. Už aby BOUŘE dorazila .......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VVER hůř než Černobyl? Tak to dopadá, když se někdo s humanitním vzděláním vyjadřuje k technickým záležitostem. A Záporožská JE není o nič viac poruchovější než jaderky u města Saratov v Rusku. Možná méně. V každém případě ty ruské vykazují nižší kvalitu ohledně netěsností, které jsou nejhorší na světě.

   Vymazat
  2. V Temelín se rozjížděl s palivem dodaným Westinghausem. Tato firma ovšem pro takto vysoké výkony reaktorů půvoidně palivové tyče nevyráběla a dodané se ukázaly jako nevyhovující. Proto se přešlo na dodávky z RF. Problematikou se nezabývám a nesleduji, zda Westinghouse produkuje reaktory temelínského výkonu, či vyvinul nové produkty púro takové reaktory.
   O kvalitě jaderných reaktorů v RF mám představu asi takovou: Téměř na všem je vidět, že je to takové sovětské, tedy odfláknuté. Chci věřit, že dostupnost světových technologií a produktů, ale i tržních vztahů, se projevuje i ve vyšší kvalitě dnešní produkce, tedy i údržby. Je to bezvadně vidět v jejich současném stavebnictví i jinde. No a pokud v jaderných elektrárnách byli Rusové ne právě dokonalí, pak na Ukrajině tomu bylo násobně hůře. Obrázek jsem si udělal při po přečtení knihy Serhii Plokhy - Černobyl, historie jaderné katastrofy. Jací jsou dnes Ukrajinci organizátoři, to je dobře patrné z posledních kapitol této knihy. Doporučuji všem!!!

   Vymazat
  3. qidog: kde jste viděl ruské reaktory nebo elektrárny zblízka? Myslím konkrétně postavené Rusy..

   Vymazat
 5. General Electric a Westinghouse buduji spolecne atomove elektrarny. Opozice uz je vybrala a vylucuje Rusko a Cinu ze souteze.
  Obe firmy mely financni problemy, technicke vybaveni od Westinghouse je poruchove. Rusove postavili Dukovany, ktere jedou bez poruch. Je to malo? Elektricka energie jeji vyroba je zpolitizovana. Nas kolonizator ma sve zajmy a kasle na nase zajmy jako je cena, technicka vyspelost a spolehlivost zarizeni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dukovany jsou zastaralá technologie a to, že GE a WH budují nové supermoderní jaderné bloky je snad dobře, ne? Nevím o tom, že by Rusko disponovalo progresivní technologií v této oblasti.

   Vymazat
  2. Re (09:47):
   Doplňte, prosím, kde jsou dnes firmami GE či WH budovány JE a také i to, jaké podst. rysy mají jejich (super)technologie.
   Pokud je mi známo, v Rusku se dnes projektují reaktory 5. generace, které mají mít vyšší energetickou účinnost, výtěžnost paliva a také i nižší nároky na obsah U235, tj. dovedou zužitkovat i jiné nuklidy přítomné v palivových článcích.
   Lepší by proto bylo, pokud bychom nějakou dobu vyčkali, až budou dostatečně provozně ověřeny. To by se ovšem plánovači výstavby museli řídit nezaujatým střízlivým úsudkem a nikoliv svým ideologickým viděním či pokyny z US ambasády.
   O reaktorech US provenience toho mnoho nevím. Stejně tak ani o těch čínských ...

   Vymazat
  3. Ukazovali v Rusku plovouci na lodi,reaktor.

   Vymazat
 6. kdysi se to zkoušelo i u nás a bylo to fiasko...

  OdpovědětVymazat
 7. Černobyl se nestal jen tak z ničeho, jen se nepředpokládala katastrofa takového rozsahu. Komu to sloužilo a slouží? Ostatní i starší běží bez problémů dál. Co se stalo určitě někdo ví, nebo tam zahynul.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:54 - co se stalo v Černobylu se samozřejmě ví a na základě těchto poznatků bylo vyhotoveno mnoho nových bezpečnostních opatření, včetně vzniku organizace WANO.

   Vymazat
 8. Chci se zeptat, to je článek za článkem a pro provokatéry zde, nejen na této stránce, ale chrlí se to ze všech stran a jednou to vše co se děje, to co vše nazývate konspiracemi atd, Vás a nás jednou dožene a budeme litovat. Čtu tady hrozně věci, ať to je EU posraná, USA kde si minimálně polovina národa cítí povedená, ale spíše více než polovina, tady problém takový, jinde zase jiný, Jugoslávie a Bělorusko Katalánsko různé agendy a úmluvy, které jsou mimo úplně. Co ale budeme dělat? Nyní nám chtějí vzít to poslední a to je "svoboda" alespoň v této formě, a budou nám říkat, že to jsou privilegia pro očkované a poslušné. Co ale budeme dělat? Tady to nevyřešíme asi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak otázkou dnešního bití je co můžeme dělat, všechny ostatní problémy se nyní zdají být malicherne.

   Vymazat
 9. Neřekl bych, že ukrajinští odborníci na jadernou energetiku jsou zrovna cosi jako opičáci s granátem, ale co mají dělat!??
  Faktem je, že jsou tamními politickými představiteli a neutěšenou ekon. situací zatlačeni hodně do kouta.
  Autor Iščenko má pravdu v tom, že riziko představují nákupy US jaderného paliva (palivových článků), na kterých se zároveň dělá výzkum a optimalizace kompatibility - což samo o sobě hraničí s vysokým rizikem, že odmítají kooperace s ruskými společnostmi na periodické údržbě a že dochází k drastickému šetření již i tak osekaných výdajů na modernizaci technicky či fyzicky zastaralých uzlů.
  To vše ale nemá s černobylskou havárií nic společného, je to ohrožení nového druhu. Jen následky se tomu ukrajinskému Černobylu mohou podobat jako vejce ...
  ---
  Tehdy za katastrofu mohl neuvážený experiment a šílená rozhodnutí kolektivu operačního řízení reaktoru, dnes to má ve svých rukou tamní vláda. A podle toho, že ji řídí bývalý klaun/komik, bych se při tom předem až tak nesmál.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaká kooperace s údržbou, a čeho? Každý dodavatel má svoje postupy. Rozdíl mezi ruskými a americkými dodavately je ten, že Americané nastupují do 12ti hodin a problém řeší, Rusa celý rok neuvidíš, zato se s tebou bude hádat. A ještě k tomu roztrubovat, že Westinghouse = Černobyl. Poněkud směšné, jelikož Černobyl je ruská technologie.

   Vymazat
 10. Pane Opluštil, za katastrofu mohl neuvážený experiment a šílená rozhodnutí kolektivu. Mám tomu rozumět, že Černobyl řídila parta dobrodruhů? Nebo se nějakým "opatřením" chybička vloudila. Moje zkušenost z tamními lidmi je taková, že za dostatečný chabar se udělá vše. Poslední zkušenost: mladík z Rivne se dostal před třemi roky do Itálie a našetřil na dodávku. Protože v současnosti neměl zakázky, začal vozit migranty. Když ho laply, všechno mu zabavily a šel do basy. Doma to považují za neštěstí. Je to v nich.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (21:29):
   Experiment měl ověřit, zda-li je i při výpadku el. energie možno dochladit grafitový kanálový reaktor pomocí doběhové kinetické energie generátorů el. proudu. Na tom nic až tak dobrodružného nebylo. Pokud by se drželi pův. plánu.
   Problém byl v tom, že ten experiment se jim z nějakého důvodu nedařilo úspěšně dokončit, a tak se kolektiv těch operátorů rozhodl (záměrně) odpojit/vyřadit řídicí bezpečnostní automatiku reaktoru. A jeho samotnou funkci se z nějakého nevysvětlitelného důvodu rozhodli řídit "ručně". Jenže to nezvládli (jak by taky ano!, člověk není dobrým regulačním automatem), a důsledky už známe ...
   Ano, chybička se vloudila, ale byla tak velká, že i transoceánský parník je proti ní malý. Říkat o někom chytrém a vzdělaném, že se úplně zbláznil, se nemá, ale ti operátoři k tomu neuváženému "zbláznění" tehdy měli fakt docela blízko.

   Vymazat
  2. Opluštil, tím důvodem byla potřeba navýšení výkonu během ranní a odpolední směny požadovaná dispečinkem. V té době se už začala projevovat xenonová otrava a méně zkušený operátor ještě všemu klesl s výkonem hluboko pod požadovaných min. 700 MW. Tehdy se měl test napájení HCČ z doběhu turbogenerátoru zastavit a pokračovat v odstávce. Jenže to by tam nesměl být Ďatlov anebo by musel mít nad sebou takovou autoritu, kterou by byl ochoten respektovat. Před 4.blokem tento experiment úspěšně tuším dva bloky zvládly.

   Vymazat
  3. Problém byl v tom, že Ďatlov ani nikdo jiný neměl tušení o možné otravě reaktoru a o jeho chování v takovém stavu. Že se takto použitý reaktor může otrávit, to bylo ze všech výukových materiálů odstraněno díky zásahu KGB, která nechtěla připustit, že by v něčem mohl být tento reaktor nebezpečný. K havárii došlo nikoli chybováním obsluhy, ale všudypřítomnému lhaní a pokrytectví v bolševickém systému.

   Vymazat
  4. Píšete nesmysly. Vedení elektrárny v Černobylu šlo do riskantního technologického experimentu, aby ho mohli realizovat, odstavili síť ochrany reaktoru, řídilo ho ručně a nezvládlo krizový stav. Vše se dělo jako závazek k 1. máji.

   Vymazat
  5. qidog: ne, že bych nedejbože chtěl obhajovat režim SSSR, ale není pravda, že nebyli informováni. Fyziku různých typů JE běžně probírali studenti všech technik, zvlášť těch specializovaných, a pokud někdo nastoupil na post operátora, odkud se pak postupovalo i na vyšší pozice, prošel opravdu důkladným školením. To samé bylo u nás.

   Ďatlov ignoroval postupy i předpisy, i když v té době se i u nás používal jiný typ předpisů než dnes. To je úplně to samé, jako kdyby dopravní pilot tvrdil, že vůbec netušil, že letadlo může i spadnout, když během letu vypne všechny motory. Obvinit z něčeho podobného režim, to si mohl dovolit jen proto, že se SSSR rozpadl. U mě tím spíš je tento člověk ještě méně akceptovatelný.

   Samozřejmě, probrat všechny aspekty, které k havárii vedli, by bylo zdlouhavé, jenže Ďatlov má svůj nesmazatelný vnos.

   Vymazat
 11. Chorvatsko/Slovinska hranice.
  Nuklearka Krško
  Vyrobil Westinghouse
  Doba trvani max do 2023
  Za posledni tejden prez 100 zemetreseni a porad se třese.

  OdpovědětVymazat
 12. Černobyl, jako největší šlendrián ruska, opravdu odborníci, ani dřevěný hajzl venku si nenat od nich opravit.
  Za Fukushimou nestál člověk, tak jako za Černobylem, ale příroda, rozume .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Černobilskou elektrárnu neobsluhovali Rusové, není v Rusku.

   Vymazat
  2. Ale ale Dvořáku. Když už nevíte, jak z Rusů smést zodpovědnost, tak ne takovým způsobem. Na konstrukci, výstavbě a provozu samozřejmě pracovali všichni lidé SSSR. Tedy i Rusové. A ten hlavní viník, Ďatlov, byl rodák z Krasnojarska. O národnosti žádné poznatky nemám a nikdy mě to nezajímalo.

   Vymazat
  3. Takže Jandův Joujo, jak to tedy bylo?

   Je Černobyl v Rusku? Není.
   Byla elektrárna dílem Rusů? Nebyla.
   Byla dílem občanů mnohonárodního státu SSSR? Ano, byla.
   Byli v SSSR vedle Rusů i Ukrajinci, Bělorusové, Gruzíni, Kazaši, Litevci, Lotyšci, Estonci...? Byli.
   Byl Černobyl i jejich díle? Byl!

   Tak co to má znamenat, to tvoje "Ale ale..." Cos nám chtěl Jandův Joujo sdělit?

   Vymazat
  4. Pardále, tohle je opravdu mimo mísu. Takže havárie ČB byla dílem Kyrgyzů, Ukrajinců (těch ze Lvova, určitě ne z Donbasu!), Litevců, Jakutů, Dagestánců... ale V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ RUSŮ. Jestli chcete podobně reagovat i nadále, není divu, že vás každý smete. Je to trapná reakce už i proto, že já jsem jasně napsal, že mě národnost nikoho z nich nezajímala, tudíž ani Ďatlova, a celou záležitost považuju za ohromnou tragedii, z níž jsme se doufám poučili. Tedy alespoň v jaderné energetice.

   Vymazat
 13. Černobyl se odehrál za doby SSSR, takže reaktor obsluhovali občané SSSR a zrovna šéf té směny , která "poslala" reaktor k výbuchu byl Rus. Fukušima byla také chyba člověka, projektant nezahrnul do bezpečnosti možnost vysoké vlny tsunami, která je v Japonsku možná a z této JE stále vytéká velké množství radioaktivní vody do oceánu, takže škoda Fukušimi je daleko horší než Černobylu a bohužel nikdo neví jak únik chladící vody zastavit a to je na celá desetiletí!!! Rusové jsou ve výzkumu využití JE nejdále na světě a myslím, že se budeme hodně divit! Cesta je v malých zdrojích, které jsou dokonale uzavřené a není zde tudíž žádný jaderný odpad! Velký zdroj se u nás stavět nebude! Za 170 miliard se postavit nedá a pokud bude podstatně dražší, je KW z takového zdroje neprodejný! Malé zdroje do 50MW jsou ve vývoji na celém světě a jsou daleko příznivější pro ekologii a bezpečnost!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Následky Fukušimy ani zdaleka nedosahují těch černobylských. Ve Fukušimě zůstala aktivní zóna uvnitř kontejmentu, ta černobylská byla nejen rozmetána výbuchem po okolí, ale únik umocnil ještě i požár grafitu.

   Současné úniky z Fukušimy to je v podstatě jen tricium, což není vůbec žádná tragédie. Samozřejmě, pokud TEPCO něco netutlá. Ovšem ani jedna organizace, co slídí okolo, zatím nic nového nezjistila.

   Narozdíl od vás já nejsem velký příznivec malých volně přístupných JADERNÝCH zdrojů, a to především z bezpečnostních a ekologických důvodů. Ale jsem pro distribuci malých elektráren především z obnovitelných zdrojů nebo paroplynu.

   Vymazat
  2. Z Fukušimy uniká radioaktivní voda do moře. To je nic?

   Vymazat
  3. Re (11:02):
   Jak jste, prosím vás, došel k názoru, že z fukušimské JE uniká v podstatě jen tritium???
   Cožpak je ta fukušinská JE fúzního typu??
   Patrně se jedná o klasický typ štěpné JE, z níž unikají štěpné produkty či produkty sekundárního ozáření chladiva primárního okruhu, a to podle toho, jak hluboká je destrukce jaderné zóny, tj. zda-li je porušen containment primárního nebo (jen) sekundárního okruhu.
   Dost dobře nechápu, proč máte nutkání cos zlehčovat?
   Zásadní chybou byla chyba v projekci té JE, která s dostatečnou bezpečnostní rezervou nevzala v úvahu rizika plynoucí z polohy toho energetického zařízení. Tj. seismiku oblasti a seismikou indukované přívalové vlny.

   Vymazat
  4. Pan J.J. prostě plácá bez ohledu, že by něco věděl a znal! Je zcela jisté , že do vody uniká celé spektrum izotopů radioktivních látek, jenom je štěstí , že oceán je obrovský a brzo od vypuštění dojde k velkému zředění, takže nejde o tak strašnou katastrofu! Pokud se radiačně pohlídá "výtok" a kontaminované organismy, tak se nic tak katastrofického neděje!! Problém je blízké okolí /desítky kilometrů / zakázaného území , asi jako kolem Černobylu, i když i tam se především starší obyvatelé vracejí,ale jde o zdravotní riziko.

   Vymazat
  5. Z Fukušimy, pokud vím, přefiltrovaná voda ne že uniká, ale vypouští se. Obsahuje tricium. Dukovany a Temelín také vypouští triciovou vodu do řeky i s malým obsahem dalších radionuklidů. Proto nepovažuju triciovou vodu za nebezpečnou, zvlášť když to ředí Tichý oceán, což je proti Vltavě poněkud větší masa vody, kterou navíc nikdo nepije.

   Opluštile, jak jste přišel na fúzní typ? Ve Fukušimě se jednoduše pročistily kubíky vody a zbylo jen tricium, toť vše. Bežný proces. Samozřejmě není vše v pořádku, protože v kontejmentu je stále rozpadlé palivo a radioaktivita je tam natolik vysoká, že až nedávno se podařilo zkonstruovat roboty schopné vykonávat obhlídky, ale zatím je tohle vše uzavřeno. Alespoň podle zpráv provozovatele. A jelikož, jak jsem psal, okolo šmejdí různé ekoorganizace hledající potravu pro svou existenci, věřte, že jestliže by se cokoliv našlo, okamžitě bychom se to dozvědeli.

   Komentář tvora, jenž sebe označuje jako "hodný", nechám bez odpovědi, protože narozdíl od něj něco o tom vím a přesto mě označuje za pitomce. Ale přesto, jestliže máte jakekoliv informace o "katastrofické kontaminaci", sem s tím. A rád bych podotknul, že v žádném případě neobhajuju Japonce, protože oni mají na triku taktéž nedávný případ z Tokaimury. Ve vašem případě je ještě jedna věc - navzdory tomu, že Černobyl (bohužel) byla nehoda vyššího řádu než Fukušima, přesto máte mně nepochpitelnou tendenci věc zlehčovat. Zřejmě proto, že se JE ČB nacházela na území bývalého SSSR.

   Vymazat
  6. Re (20:36):
   Jak jsem přišel na tritium? Je to palivo pro fúzní typ reaktorů. Který je ovšem je ve fázích zákl. výzkumů, takže jako palivo není pro fukušimskou JE relevantní. Proto ta moje otázka.
   Opětuji také jednu: a sice, jakými pochody je tedy v containmentu reaktorů vytvářeno to tritium? Které se samosebou obtížně na výstupních ionexech zachytává (to na rozdíl od ionických ra-sloučenin) ...

   Vymazat
  7. Prosím vás, nastudujte si něco třeba o řízení štěpné reakce. Odtud je to tricium. Při fúzi by tricium nevznikalo, ale naopak spotřebovávalo. Od té doby, od doby havárie, jsou kvanta přefiltrovaných triciových bod v nádržích a divím se, že to už dávno nevypustili.

   Vymazat
  8. Re (06:20):
   Mě opravdu nemusíte příliš školit v tom, že tritium při jad. fúzi nevzniká, ale zaniká!
   Ta japonská havárie mě v minulosti nijak zvlášť nezaujala, a proto jsem se o ni ani nezajímal.
   Takže ani nevím, do jaké míry jsou poškozeny ochranné stavby (containmenty) zasažených reaktorů. A po přečtení vašeho jednoho příspěvku mi bylo divné, že by z radiační zóny štěpného typu jad. reaktoru mělo unikat to tritium.
   To, že nepatří mezi štěpné produkty, je snad jasné i školákovi ...
   Studovat to asi ani nebude nutné, domnívám se, že se jedná o produkt interakce tepelných neutronů (vznikající štěpnou reakcí) s deuteriem moderující těžké vody (ale opět opakuji, nevím, jak je ta fukušimská projektována) anebo i vodíkem/deuteriem, které by tam mohly vznikat při kontaktu vody (těžké vody) se žhavým palivem(??). Toky neutronů tam mohou být docela vysoké.
   Jistě sám dobře víte, že tritium je izotopem radioaktivním, a žádný kulturní člověk (jako např. Japonci) jej bude jen tak uvolňovat do živ. prostředí, aby tak svou svévolí vyvolával nežádoucí radiační zátěž pro tamní ekosystémy.
   To proto se o tu záležitost zajímají ochránci přírody, protože i oni znají své pappenheimské ...
   Jsem si ale jist, že se s tím Japonci úspěšně popasují.

   Vymazat
  9. Takže ještě jednou Františku Opluštile. Tricium většinově vzniká během štěpné reakce jako produkt interakcí neutronů s borem/lithiem. Nechte deuterium deuteriem. A nesnažte se prosím ze mě dělat pitomce, že bych řadil tricium mezi štěpné produkty. Podle vašich úvah to spíš vy byste si měl doplnit poznatky předtím, než začnete diskutovat a pohrdavě se vyjadřovat na něčí adresu.

   Kontejmenty zatím vypadají v pořádku, takže zafungovaly jak měly, jenže je otázkou na jak dlouho. TEPCO a Japonci všeobecně o sobě neradi pouštějí nepříjemné informace (kdo taky rád), ale jak jsem už dvakrát psal, oblast je kromě Japonců pod kontrolou organizací WANO a různých komisí OSN. Nemluvě o dalších eko organizacích různého druhu.

   Možná (a velmi pravděpodobně) se tam vyskytuje i malé množství štěpných produktů i aktivních radionuklidů z konstrukčních materiálů, ale nejvíc je tricia. To jsou moje informace. Tricium (plus malé množství dalších radionuklidů) se po změření a naředění vypouští. V Rusku se tricium ani neměří, jen naředí a vypustí. Řekněte, kde vidíte problém?

   Pokud máte jakekoliv info, že vypustili nějaký bordel z havarovaných bloků, sem s tím.

   Vymazat
  10. O čem je řeč? Tritium je plyn lehčí vzduchu. Nemluvíte náhodou o tritiové vodě?

   Vymazat
  11. Dvořák: samozřejmě, že o vodě, vždyť je řeč o kapalných výpustech. Pokud tedy v této souvislosti budeme mluvit o vypouštění štěpných produktů, myslí se tím jejich soli ve vodných roztocích. V případě rádioaktivních výpustí nás ovšem nezajímá až tak chemická forma (ta až ve druhém sledu), ale konkrétní radionuklid. Proto mluvíme o stronciu, plutoniu, triciu, jodu...

   Vymazat
  12. Re (09:55):
   Díky za informaci k tvorbě onoho tritia. Nevěděl jsem, a ani nepředstíral, že nevím.
   ---
   K vaší konverzaci s p. Dvořákem si dovoluji doplnit, že to tritium může být v odpadních (kontamin.) vodách přítomno i jako neionická částice. Podobně jako bývá i radon přítomen ve spodních vodách tam, kde vzniká přirozeným rozpadem z těžších radionuklidů, uranu apod.. Tomu spíš nasvědčuje i to, co jste zmiňoval, totiž, že Japoncům se nedaří separace tritia tak, jak u dalších (ionických) nuklidů. Na tom záleží! I plyny se ale ve vodě rozpouštějí, jejich separace z vod pak musí být řešena další samostatnou separační operací (zpravidla sorpcí na specifických sorbentech nikoliv ionexech).
   Ale ono je to jedno.
   ---
   Ten původní článek byl totiž věnován dost jinému tématu, jmenovitě novodobým rizikům, která pro nás vyvstávají z "posláblého" provozování JE na Ukrajině i z toho, že tam (jen) z politicko-ideologických důvodů snad až neuváženě "experimentují" s neoriginálním palivem.
   Celá naše konverzace k Fukušimě byla jen odbočením od tématu zn. "Ukrajina", které se našeho žití zde dotýká daleko palčivěji než u moře na Dálném východě.

   Vymazat
  13. 12:39 ano, od tématu Ukrajina jsme opravdu hodně daleko a určitě se nás dotýká mnohem více. K tomu triciu jen ještě tolik, že fakticky nelze separovat z vodního roztoku. Existuje sice nějaký proces "elektrostatické zahušťování", nebo tak nějak, ale používá se jen v laboratorních podmínkách.

   Vymazat
  14. Japonsko neni spatnej socialismus SSSR ?
   Nejen s tsunami,nepocitali ,ale tez zemtreseni jsou tam a casta.

   Vymazat
 14. Havárie černobylské jaderné elektrárny nastala
  Čas: 01:23:40 MSD
  Datum: 26. dubna 1986
  Stát: Sovětský svaz okrajina Kijev
  Příčina: sabotáž pokusu o oživení prvního harpu na světě
  provedená mosadem. Došlo k extrémnímu přetížení reaktoru a po jeho ručním odpojení od sítě k explozi. Experiment se nezdařil a SSSR z tratil stovky miliard dolarů, tisíce občanů a mezinárodní prestiž (tu nezachránil ani závod míru v Kijevě.
  Krytí příčiny: Aby SSSR nemusel zahájit III. WW, rozšířil pomocí CIA tuto dezinformaci:
  Na 25. dubna 1986 bylo naplánováno odstavení reaktoru bloku číslo 4 pro pravidelnou údržbu. Bylo rozhodnuto využít této příležitosti k otestování funkce regulátoru magnetického pole rotoru (předešlé zkoušky v letech 1982, 1984 a 1985 skončily neúspěšně[7]). Zkouška měla ověřit, zda v případě současného výpadku zdrojů elektrické energie bude turbogenerátor při svém setrvačném doběhu schopen ještě zhruba 40 sekund napájet hlavní cirkulační čerpadla nezbytná pro chlazení reaktoru.[8] (Elektrárna disponovala záložními dieselovými generátory, ale trvalo asi 75 sekund, než po spuštění dosáhly dostatečného výkonu.)

  Podle plánu experimentu měl být reaktor použit k roztočení turbíny, poté měla být turbína od reaktoru odpojena a měla se dál točit jen vlastní setrvačností. Výstupní výkon reaktoru měl být snížen z normálních 3,2 GW na 700 MW tepla, aby test probíhal při bezpečnějším nízkém výkonu.Kvůli pomalému mechanismu spouštění regulačních tyčí (18–20 sekund do ukončení operace[13]), jejich specifické konstrukci[pozn. 1] a dočasnému odpojení chladicího okruhu došlo ke zvýšení rychlosti reakce. Zvýšená produkce tepla způsobila deformaci šachet regulačních tyčí. Po zasunutí asi do jedné třetiny se tyče zasekly a nebyly proto schopné zastavit reakci. V 1:23:47 vzrostl tepelný výkon reaktoru na asi 30 GW, tedy desetinásobek normálního provozního stavu.

  Prudce zvýšený tlak páry způsobil velkou parní expanzi, která odhodila víko reaktoru o hmotnosti 1 000 t (některé zdroje udávají 2 000 t) a potrhala chladicí potrubí. Po několika sekundách následovala druhá, silnější exploze. Pravděpodobně vybuchl vodík a oxid uhelnatý, vznikající v přehřátém reaktoru reakcí uhlíku s vodní párou. Síla druhé exploze se odhaduje na ekvivalent 10 tun TNT. Došlo ke zničení horních pater a střechy celé haly.[16]

  Střecha elektrárny byla pokryta hořlavým asfaltem. Ten se vznítil od žhavých trosek vyletujících z reaktoru. Hrozilo, že se požár rozšíří i na 3. blok. Toto nebezpečí bylo odvráceno za cenu toho, že mnozí z hasičů dostali vysokou dávku radiace. Požár ovšem přispěl k rozptýlení radioaktivního materiálu a celkové kontaminaci vnějších oblastí.


  Havárie fukušimské jaderné elektrárny
  Čas:nenalezen
  Datum: 11. března 2011
  Stát: japonský protektorát juesej
  Příčina: sabotáž umělou tsunami po výbuchu vodíkové bomby v Tohoku (východním moři cca 110 km od východního pobřeží japonska (zkrátka ABBE odmítl zachránit dolar výpalným cca 2 biliony doláčů).
  Severovýchodní Japonsko se vlivem zemětřesení posunulo o 2,4 metru k Severní Americe. Části Japonska nejblíže k epicentru, v délce 400 km, poklesly o 0,6 metru, což významně umožnilo šíření tsunami do vnitrozemí. Pacifická deska se posunula na západ až o 20 metrů. Zemská osa se posunula o 10 cm, což způsobilo změnu délky dne i naklonění planety Země. Den se zkrátil o 1,8 mikrosekundy.

  OdpovědětVymazat
 15. Vážený pane Dvořáku!
  Všechna fakta o haváriích jsou převzata z vikipedie až na první věty uvedené v odstavcích "příčina". Ty se pochopitelně nemohou objevit nikde, protože jsou hluboce utajené (jako depstate, který je jejich autorem) a vysoce nekorektní (bohužel ve svých 72 letech již několik desetiletí chápu co že to je korektnost (sviňská ctnost)) a proto ji nerespektuji.
  s úctou Ďuro Trulo

  OdpovědětVymazat
 16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 17. Bylo by vhodné aby odborníci ukázali statistiku kolik kdo vybudoval za posledních 20 let JE, o jakém výkonu a též statistiku dosud funkční JE ( určitě je toto známo ). Výše uvedené diskuse jsou zbytečné a v samém důsledku matoucí. Nutno postupovat dle faktů včetně finančních a ideologii nechte Pirátům a Pekarové a podobným chytrákům - ať si vykládají co chtějí !!!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.