Reklama

sobota 23. ledna 2021

Ivan David: Senát není určitě zbytečný, může například škodit

Ivan David a -rp-

23. 1. 2021   PrvníZprávy

Po schválení novely Zákona o potravinách a tabákových výrobcích se vyrojily komentáře pisálků, kteří buď z vlastního perverzního přesvědčení, nebo za zvláštní odměnu, napsali velkou spoustu lží, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Ivan David.

(Na snímku Ivan David, europoslanec)

Proč? Buď pevně věří, že další poškozování českého zemědělství je to nejlepší, co si můžeme přát, nebo jsou podplaceni zahraničními obchodními řetězci, které nemravně bohatnou na předražených dovážených potravinách. Neprodejné přebytky nakupují pod výrobní cenou, což je v mezinárodním obchodě označováno jako nekalá obchodní praktika. Ale v Evropské unii je to „normální“ metoda, jak likvidovat konkurenci, která se nemůže takovým praktikám bránit, protože to je prý proti zásadám „volného trhu“.

Oni mají volnost k nám dovážet potraviny za ceny, za které by je nikdy nemohli vyprodukovat a jejich řetězce mají „volnost“ je prodávat za ceny s libovolnou obchodní přirážkou běžně nad 100%. Jinými slovy, hrubá nerovnost postavení našich zemědělců proti západní konkurenci je prý ta správná eurounijní zásada, za kterou je třeba bojovat. Myslí si to poslanci za ODS, KDÚ-ČSL, TOP09, Piráty a Starosty. Někteří tito zemští škůdci zde působí 15- 30 let, někteří se teprve rozcvičují. Aspoň už teď vidíme, kam by pod jejich vládou směřovalo české zemědělství.

Na závěr zahraniční cesty poslanců Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova ve Francii jsem vystoupil na společné tiskové konferenci, a mimo jiné jsem řekl, že se mi jeví jako nehoráznost, když zemědělská politika Evropské unie nese název „Společná zemědělská politika“ (Common agricultural policy), ačkoli je to politika západních zemí proti východním zemím, k ovládnutí jejich trhu. Kdyby šlo opravdu o společnou politiku, pak by se musela řídit stejnými pravidly pro všechny. Ale západní země mají až 4x větší zemědělské dotace než východní země. To nejsou rovné podmínky a takovou zemědělskou politiku nelze označit jako „společnou“. Nastala chvíle hlubokého mlčení. Uvědomil jsem si, že na obhajobu této nerovnosti se dá sotva co říci. Pak promluvil mladý nizozemský poslanec, chovatel mléčného skotu. Pravil: „Všichni nemohou mít stejné dotace, protože Evropa je rozmanitá. Teď v říjnu ve Finsku padá sníh a na Sicílii je pořád teplo.“ Již dříve jsem měl podezření, že je to hlupák.

Když v roce 2004 Česká republika do Evropské unie vstupovala, dostali jsme slib, že do roku 2013 se dotace v Evropě vyrovnají. Nevyrovnaly se dodnes, a podle schváleného rozpočtu se nevyrovnají ani za dalších 7 let. Jak to s těmi dotacemi vlastně je? Dotace na hektar máme na úrovni 91% unijního průměru, to by se dalo vydýchat, kromě toho Ministerstvo zemědělství ČR smí vyplácet „národní dotace“ ve výši 35% dotací na hektar. Oněch 35% ze státního rozpočtu ale nebylo nikdy dosaženo, protože jsou přece důležitější potřeby, jako podpora politických neziskovek nebo nákup zastaralé vojenské techniky.

„Národní dotace“ se používají na podporu „citlivých komodit“ (brambory, chmel, atd.), Některé země ale mají národní dotace až 100% a podstatně větší rozpočet. To ale není všechno. Dotují platy zemědělských dělníků, mnohem více platy středo- a vysokoškoláků, dotují výrobu mléka kravského i kozího, dále odchov dojnic, odchov každého telete, každé prasnice, dotují likvidaci kejdy, likvidaci uhynulých zvířat, podporují každého plemeníka zapsaného v plemenné knize, podporují koně, zvlášť ještě plemeníky, zvlášť hříbata, každou ovci, vakcinaci zvířat, likvidaci odpadů z jatek, každou tunu zpracovaného masa (různě podle druhu masa), výrobu másla za každou tunu, pěstování olejnin a obilnin za každou tunu, nákup nafty, kromě toho dotují vývoz zemědělských produktů a zvlášť dopravu - za každý kilometr (čím větší vzdálenost, tím více se to vyplatí).

Některé země navíc podporují chov ryb, mořský rybolov, skladování komodit, chladírny (každý kubík), pěstování zeleniny a ovoce, vína, výstavbu závlah, obalový materiál, poradenství (nebo ho stát poskytuje zdarma), náklady na energie, příplatky na reklamu, hygienická opatření a dokonce umístění v obchodech mimo vlastní zemi („regálovné“) V každé zemi Západu trochu jinak a v trochu jiné výši, ale mnohem víc než v ČR. Pak se vyplatí vyvézt třeba neprodejné brambory nebo vepřové maso.

Vyvézt do České republiky je výhodnější než kompostování nebo kafilerie. Brambory za těchto podmínek dodané za 1 Kč za kg řetězec ochotněji koupí než české za 5.-Kč za kg. Oboje pak prodává za 19 Kč. Na těch nakoupených pod výrobní cenou ovšem vydělá víc, že ano. A tomu se říká „volný trh“ a „společná zemědělská politika“. Není divu, že si západní země tyto podmínky chrání a francouzský komisař pro vnitřní obchod píše dopis. Co si to dovolujeme vyrovnávat jejich zvýhodnění? I poslanci za ODS, TOP09, KDÚ-ČSL, Piráty a Starosty jsou tím pobouřeni. Výhody západních protektorů je přece třeba chránit! Na českém zemědělství nezáleží. Zásada je zásada a pravidla byla přece schválena…

Předseda ODS Petr Fiala je rozhořčen a slibuje odvetu. Rovné podmínky byste chtěli holoubkové? Nikdy! Cituje předsedu senátorského klubu ODS Zdeňka Nytru, bývalého ředitele hasičského záchranného sboru. Ten trvá na tom, že jde o zásah „proti pravidlům evropského volného trhu“, dokonce prý „proti zdravému rozumu“. No jistě, bránit se proti znevýhodnění domácích producentů je vyloženě nerozum.. Prý na to doplatí spotřebitelé. Jak na to přišel, to neuvádí. Myslím, že se tomu teď říká „fake news“. Řetězce si stanovují ceny libovolně. Možná je s nimi domluven, že jako odvetu ceny zvýší.

Senátory volí 16% voličů, ke zvolení tedy stačí 9%, to je jen pár tisíc voličů. Ale Senát není zbytečný, může například škodit, dodává Ivan David.25 komentářů :

 1. Brilantní a vtipný článek k věci, která je mimořádně vážná. "Devíti procentní senátoři" by ve skutečně demokratické zemi museli být zrušeni pro bojkot voleb občany ČR. 9% procent účasti na zvolení vypadá skoro jako podvod. Pan David zasluhuje podporu ve všem co za své voliče dělá. Jak je možné ,že velká část politiků TOP,ODS,KDU,Starostů a ČSSD kašle ma podvody v zemědělství? Jaký mají asi k tomu motiv. Dostanou snad nějaké bonusy od dovozců brambor z Peru ? Rodiče je doma málo v mládí řezali a tak z nich nakonec vyrostli protistátní drzí škůdci. Fuj jim.

  OdpovědětVymazat
 2. Nebudu komentovat výše uvedený článek, ale chci se vyjádřit k práci MUDr. Ivana Davida. Osobně si takto nějak představuji práci europoslance, který v Europarlamentu , ale i mimo něj, pracuje pro občany své země. Díky za odváděnou práci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja si myslim,ze pan dok David je jeden z mala,ktery zachranuje EU pred rozpadem

   kazdy prece vidi.ze pani Jurova je cenzutni agent,ktery tam bojuje v EK politbyru, proti Svobode a obcanske prime demokracii.
   Neplni se sliby,ze budeme mit stejne dotace do r.2013 a rabovani republiky ukradenim dvou treti nasich platu kapitalismem bez privlastku ma pokracovat,ackoli je znamo,ze rezim podporovany zmetky v parlamentu vychazi z gangsterismu!
   Pujde li to tak dale nebude treba zadat vystoupeni z EU nebot se sama rozpadne.

   Vymazat
  2. Pani Unknowni se nam tu schvalne schovavaji,aby nemuseli komentovat

   straslivy clanek z casopisu NATURE ze dne 9.11.2015 ktery popisuje jmenovite, kdo nam vyrobil virus,ktery v prirode neexistoval a jak,kdo platil granty na coz Jourova zavadi cenzuru v EU.
   Jen si prectete jeho nadpis v prekladu a potom uvazujte,zda se nema EU rozpadnout,ted nejen o potraviny,ale i o vakcinu se musime postarat sami nebot virus zkonstruovali tak,aby MUTOVAL a proto nam dali i nedodelky vakcin,aby nas vsechny pry "preceda"otravil a nedal nam vakcinu pana cara Putina,ktera chrani 2 roky imunity,nebo co nebo jak?
   Tak ten nadpis je fakt desivy

   SARS-SKUPINA netopyrich koronaviru demonstruje potencial prechodu na cloveka

   Vymazat
 3. Paráda ! Proto jsem již 15 let nažhaven do běla , co demokracie provádí s naší zemí. Západ okopíroval socializmus po svém a z nás udělal protektorát EU potažmo Německa. Fuj a proto volím Rudou hvězdu s kladivem !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spartaku,

   dejte vzkaz KSCM ze jste pro to kladivo,ale oni vas tu nechaji samotneho bojovat a ti strejcove z KSCM se tu mezi nami neobjevi a tise sedi na vejcich v domneni,ze nespadnou do propasti zapomneni,kdyz se budou dale line vyvalovat a nechaji vas tu samotneho!

   Vymazat
  2. Chybu delate,hvezda s kladivem je záležitost dávno minulá. Jsem skalopevne přesvědčen, že existují i jiné varianty přestože s Vámi souhlasím.

   .

   Vymazat
  3. spartak Nemáte šanci ti co mají u nás „srp a kladivo" jsou zaprodanci bruselu. Nejlepší je volit vlastenecKou SPD.

   Vymazat
  4. DEJTE MI DO RUKY CO NEJVETSI KLADIVO A JA VAM UKAZI,

   ze vsechny vase problemy budou hrebiky.
   To by jste mel pane Spartaku napsat k tomu jmenu kdysi silne a slavne strany,ktera nyni uz nema co ztratit a dost mozna se da z parlamentu pry i vyhodit!?
   Ale mohou obcane, volici dat nekomu,kdo je zarazen hluboko hlavou v pisku,sve hlasy?
   KSCM nyni,ruku na srdce, necha brzy vybit sve postarsi cleny a "sympatizanty"viry z C19,20 a brzy prijdou dalsi vlny viru a NIC nedela?

   Prestoze drzi hrazdu vlade, klickujicich neomarxistu a pry i "ANO,BUDE LIP" nema odvahu se razne ozvat a zarvat.

   PROC NECHCETE PREDSEDO VLADY DURAZNE POZADAT O DAVKU VAKCINY SPUTNIK V,

   aby jste jednal podobne jako Orban a chtel okamzite obstarat dodavku te vakciny "SPUTNIK" ,kdyz nejste schopen zajistit jeji vyrobu v republice.
   Toto totiz neni posledni vlna te "chripky",ktera zkosila v Ameru 400 000 nasich ami pratel a bude jich vic,ne ze ne ANO!
   Zda se,ze by meli opravdovi komunisti pojist trochu vice papriky a mela by jim do ucha dorazit zvest,ze Orban pry dostane DVA MILIONY TECHTO VAKCIN!
   Poslal totiz sve emisary primo k nasemu caru Putinovi do jeho prepychoveho hnizda a je to!!
   Toho se nas preceda neodvazil a radeji si da tancovat neomarxisty na nose.
   Je to pravda nebo ne,tady by se mohlo cekat na cerstve ovoce!?

   Vymazat
 4. 19:15 hm ,fasista unknown posila nekoho do zdaleka ne fasistickeho ruska....

  OdpovědětVymazat
 5. Unknowne, myslet si samozřejmě můžeš kdejakou hloupost kterou si vycucáš s prstu, ale nás výplody tvého chorého mozku nezajímají! Nech se léčit, udělá ti to dobře, uvidíš.

  OdpovědětVymazat
 6. Na likvidaci soběstačné a dle ČSN kvality produkce potravin se podepsali vlastizrádci KDUČSL-Lux za přispění ODS. Polabí s vybudovanými podzemními závlahami, které komunisti nekompromisně chránili jako veškerou OP ROZPRODALI a zabetonovali. Kařdoroční dvě úrody zeleniny si levněji dovážíme. Úroveň kvality každý vidí-spíš nevidí, neboť neví jak vypadala skutečně čerstvá zelenina. Hodně málo lidí pamatuje jak chutnal špekáček dle ČSN, nebo skutečně ŽIVÝ jogurt ve skle s kousky skutečného ovoce. ZÁRUČNÍ DOBA 3-7 dní!!! To byla MANA potravina. To co má záruku měsíce je MRTVÁ potravina jež více škodí než prospívá. Dnešní desítky druhů jogurtů, uzenin a všeho ČSN kvality NEDOSAHUJÍ. VIZ pořady A DOST...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zato dnes máte v německých obchoďácích vždy čersvě přinešené maso, uzeniny atd, jež bylo třeba měsíc zaplynované. Jak ho rozbalíte začíná rychleji hnít. Neinformované ženy ho dávají třeba i do mrazáku....
   Kdo si koupil a zkoušel naloži na uzení tak to ví.
   Tož tak to je. Známost vždy byla a je víc než peníze.Za socíku to bylo v malém. Po "demokratickém" Majdanu se to rozjelo v milionech a ti "nejschopnější" v miliardách! Jsme přece jenom lidé..

   Vymazat
  2. 22:04
   Zapoměl jste na draze zaplacenou vodu v onom "čerstvém mase". Jen si zkuste udělat přírodní řízek.

   Vymazat
  3. 20:33
   Anonyme, jak si pamatuji zabíjačky u jedné z babiček, tak i vámi obhajovaná úplná čerstvost masa není to nejlepší. První se konzumovaly ovary a jitrnice s jelity. Kotlety a řízky se nechaly vždy pár dnů odležet. Samozřejmě, nechat mimo lednici dlouho je nesmysl. Vnitřnosti jsou ohrožené jako první. Kvalitní hovězí vydrží déle, ale doporučuje košem jej, aby nevyschlo, pomazat olejem před uložením do lednice.
   Příběhy o kovbojích, kteří si hovězí dávali pod sedlo a dlouho nechali dozrávat, bez lednice, beru s rezervou. Vzhledem k současné ceně se tyto úvahy většiny netýkají.

   Vymazat
 7. Pane Davide, děláte dobrou práci. Pravidla trhu narušují především USA. Copak zakázat výstavbu Nord Stremu 2 není totéž co se děje s potravinami?. Podkopávání obchodu s ČÍNOU, zákaz nakupování čínských výrobků a vůbec veškeré sankce, které USA "udělují" jiným zemím je narušování nejen zásad volného trhu, ale také veškerých zásad Charty OSN? Nebo zasahování USA do vnitřních záležitostí Ruska - výzvy k demonstracím v Moskvě, to není v rozporu s Chartou OSN atd. A samozřejmě ČT (je ještě naše není americká) vydává zkreslené zprávy o demonstracích jako hlavní zprávy, a vůbec nikomu nevadí, že nějaký ruský ožrala, podporovaný USA má mít v Rusku volnost a svobodu? Neví ČT a přátelé USA, že v minulých dnech takové, kteří neuposlechli policii jednoduše zastřelili (zatím je známo o 6 lidech a kdoví kolik jich je) a v Rusku nezastřelili nikoho, ba naopak toho ožralu otrávili agenti USA. Přece nejváženější a nejmoudřejší prezident ve světě PUTIN si bude špinit ruce s americkou loutkou!

  OdpovědětVymazat
 8. Nikoliv "Senát může škodit", ale prokazatelně, a dlouho, už škodí. Podle mého soudu je to důsledek dlouhodobého podceňování voleb do Senátu, které logicky vychází z většinového pohrdání touto institucí. Ovšem pokud se složení senátorů nezmění, nelze s ním nic moc udělat.
  K cenotvorbě dovážených(nejen) potravin by, podle mého soudu, bylo nanejvýš důležité zpracovat, možná opsat ve Francii či podobné zemi, zákon o maximální marži. Přičemž by neměly být zahrnovány do základu procentního výpočtu položky, jako doprava, a dotace. Procenta marže (hrubého zisku), třeba oněch 25% , by měly vycházet pouze z nákupní ceny výrobku. A pokud by v zemi původu měl konkrétní výrobek výrazně vyšší podíl dotací než u nás, měl by být zatížen dodatkovou vyrovnávací daní. Daňové zákony se upravují každý rok. Soudím, že by stálo za pokus tam nějaký "pozměňováček" šoupnout, třeba jako poslaneckou iniciativu. Možná, že by se nějaké podpora dala i předjednat. Ovšem letos jsou volby, takže se obávám, že moc vůle a šancí není. Třeba se po volbách najde příznivá konstelace.

  OdpovědětVymazat
 9. Hlavně, přátelé, nezapomeňme, kdo Senát založil a při své žvástochvále na odchodnou se tím hrdil.

  OdpovědětVymazat
 10. sebežvástochvále.
  (Ježíš! To je patvar! Ale vystihující, tak co.)

  OdpovědětVymazat
 11. Lidi nesmí dostat právo demokraticky odsouhlasit zrušení senátu, to je nepřípustné. Je třeba živit zasloužilé a jinde se nehodící politiky, kteří mohou nejen být k ničemu ale dokonce i škodit, jak trefně vyjádřil pan David. A to se přece vyplatí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, tak to má být, co by dělal chudáček Štětináč.
   Ani by nemohl na Tai wan..
   Senát zachovat, on se stejně zalejnuje sám.

   Vymazat
 12. Stačí (bez kvót) prosadit větší vlastní dotace a zároveň maximální marži.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.