Reklama

pátek 22. ledna 2021

Jak EU předstírá boj s daňovými ráji

 

Ivan David
22. 1. 2021

Dnes máme programu pléna Evropského parlamentu závěrečné hlasování o rezoluci vyzývající k rozšíření seznamu daňových rájů vedeném EU. Kolegové z různých frakcí věnovali spoustu času výrobě pozměňovacích návrhů, kterými chtějí do rezoluce přidal další krásně formulované věty. Mnozí se určitě na sociálních sítích budou chlubit, jak to dnes „nandali“ nadnárodním korporacím, které vydělávají velké peníze ve všech členských státech EU a v žádném z nich je nezdaňují. Této „šaškárny“ jsem se odmítl účastnit a ani dnes rezoluci v konečném hlasování nepodpořím.

Připisování vybroušených formulací do této rezoluce považuji za obdobu gravírování filigránských vzorů na pušku, která nestřílí. Usnesení europarlamentu v tomto případě rozhodně není kanónem, před nímž by se vlastníci nadnárodních korporací roztřásli strachy a vzdali se praktik, s jejichž pomocí se vyváděním peněz do daňových rájů vyhýbají zdaňování svých miliardových zisků v členských státech EU.

Seznam daňových rájů vedený EU je totiž jen kus popsaného papíru. Manažeři nadnárodních korporací si jej mohou vytisknout a každé ráno si jej při snídani přečíst místo anekdoty, aby si zlepšili náladu. K tomuto seznamu totiž neexistuje žádné obecně závazné nařízení ani směrnice EU, která vlády členských států zmocňovala k postihování firem, jež pomocí finančních transakcí s podniky z daňových rájů krátí daně v členských státech EU.

Přirovnal bych to k situaci, jako by v Trestním zákoníku neexistoval paragraf umožňující odsoudit k trestu odnětí svobody pachatele prodávajícího drogy. Bez ustanovení zakazujícího prodej omamných látek na volném trhu, obsaženého v § 283 - nedovolená výroba a jiné nakládání s psychotropními látkami a s jedy - by soudce nemohl poslat za mříže žádného drogového dealera. Samotný seznam narkotik – byť sebedelší a se sebelepším popisem jednotlivých sloučenin – by mu byl úplně k ničemu.

V oblasti boje s daňovými úniky je v EU situace ještě horší než v případě drog. Právo EU nejenže neumožňuje postihovat firmy a jejich majitele, kteří se vyváděním peněz do daňových rájů vyhýbají placení daní v členských státech. Unijní legislativa je záměrně napsaná tak, aby tyto činnosti co nevíce podporovala, protože zakazuje základní nástroj k boji proti dnovým podvodům. Podle pravidel EU je členským státům zakázáno zdaňovat dividendy, které jsou odesílány z firmy působící v některém členském státě do mateřské společnosti formálně usazené v jiném členském státě. 

Z ČR takto loni odešlo do jiných zemí EU 350 miliard nezdaněných dividend. Při zdanění 15% sazbou platnou pro dividendy českých firem by stát vybral do rozpočtu o 52 miliard korun více.

Některé členské státy jako Holandsko nebo Lucembursko přitom nastavením svých vnitrostátních zákonů působí jako „průtokový ohřívač“ peněz. V těchto zemích je nulová sazba daně z dividend. Každoročně z nich na účty v bankách formálně usídlených v daňových rájích, které jsou na to slavném seznamu EU, odchází tisíce miliard eur. V Lucembursku papírově sídlí mateřské společnosti milionů firem, které podnikají po celé EU. Kdyby každá z nich musela mít ve vlastnictví nebo v nájmu aspoň jednu kancelář v níž by za jedním stolem seděl jeden člověk, muselo by být celé Lucembursko pokryto mrakodrapy minimálně stejně vysokými jako jsou ty v New Yorku.

Vše je podle legislativy EU stejně legální jako byly v 90. letech obchody s lehkými topnými oleji, pro něž nebyla v zákoně o spotřebních daních stanovena žádní sazba daně. Proto mohl tehdejší ředitel odboru spotřebních daní Ministerstva financí Martin Denkstein v televizi Nova pronést dnes již legendární větu: „Lehké topné oleje jsou legální formou daňového úniku“.

22 komentářů :

 1. Njn, tak to prostě je. Po událostech v Americe jsem nějak ztratil důvěru v to, že něco jde změnit. Čím více znáte jak tento cirkus funguje, tak tím více chápete, že vlastně nic nechápete, protože to nemá s logikou nic společného. Ale zase je u toho spousta vznostných žvástů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NPV 13/00

   dokud nebudete premyslet hlavou a budete psat,ze nic nejde tak to tak bude.Nic nepujde zmenit!
   Dal jste uz do vzoroveho Navrhu Programu Volicu NPV,alespon jeden vlastni bod?

   Jak jste NPV rozumel?

   Vymazat
  2. nikdy v historii nevzesel zadny politik z rad "pisalku" vzdy to byl dobry orator!!! rekl AH

   Vymazat
 2. Nad lidmi, co ovládají EU člověk musí žasnout. Auta znečisťují ovzduší a limity EU tlačí skoro nesplnitelně dolů, bez ohledu na automobily. A ti samí moulové se snaží prosadit americký zemní plyn, který se dováží na lodích, které denně vyprodukují desítky tun CO2 než dovezou plyn z USA do EU.

  OdpovědětVymazat
 3. Ivan David na Hrad! Proklestit si cestu tou džunglí paragrafů,směrnic a kvót je výkon borce! A navíc se z toho nezcvoknout...

  OdpovědětVymazat
 4. Důkazy, že pandemie byla plánovaná mnoho let dopředu. Tak lidi pospíchejte raději POMALU........
  http://www.nwoo.org/wp-content/uploads/2020/10/D%C5%AEKAZ-%C5%BEe-pandemie-byla-pl%C3%A1nov%C3%A1na.pdf
  https://rumble.com/embed/v9lkhw/?pub=4&fbclid=IwAR0tnBRKuqnommJT8ZJ8iJ8Im_9PljL3mtvOJ7tAuaLajhqZhuCM28qYDOo
  PCR testy s nanotechnologií – http://tapnewswire.com/2021/01/exposed-nanotechnology-in-the-covid-19-swabs-test-in-egypt-this-swab-up-the-nose-was-a-punishment-for-slaves-excellent-videos-must-see-friday-january-15-2021-1831/
  http://www.nwoo.org/wp-content/uploads/2020/10/D%C5%AEKAZ-%C5%BEe-pandemie-byla-pl%C3%A1nov%C3%A1na.pdf AŽ DO 2025??
  https://www.skrytapravda.cz/domaci/3748-cikrt-dal-pres-drzku-vakcinologovi-profesoru-beranovi-za-isoprinosin-teda-cikrtovy-expertky
  Pokud média zůstanou v područí cabaly. NIC se nedá ZMĚNIT. Lidi jsou natolik zmasírováni, že dobrovolně půjdou kam je navedou. Za 2. války také šli dobrovolně do "sprch". Jenom místo vody byl puštěn plyn. Současné značkování-očkování je toho důkazem. Komu není rady, tomu NENÍ POMOCI! Vlády to vědí a GENOCIDA úspěšně začíná....

  OdpovědětVymazat
 5. No jo podstata kapitalismu vše pro pracháče a daně vydřeme z normální většiny.

  OdpovědětVymazat
 6. Taktéž báťuška car Vladimirovič má svůj byznis registrovaný v daňovému ráji. Kdoví kde, Kypr, Bahamas, Man... ?

  A zde je jeho letní sídlo v Gelendžiku. Ohromné, otřesně drahé a odporně nevkusné.

  Zaměstnává tam několik tisíc lidí včetně soukromé armády. K tomu započítejte apartmány a domy po celém světě, flotily lodí a letadel, ostrovy, celá území i s tamními obyvateli, přičemž všude je přítomná neproniknutelná ochrana v podobě stíhaček, protivzdušné obrany, ponoriek, korvet...

  Říká se, že Ermitáž je je už z poloviny prázdná a exponáty se nachází v depozitech báťušky Vladimiroviče. Kdoví kde je má uložené? Možná v New Yorku nebo Dubaji, kde má i několik desítek tun zlata a diamantů vytěžených v Jakutii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stojí zato si přečíst diskusi. Za dva dni 70 milionů shlédnutí a skoro dva miliony příspevků a jakých! Nejvíc z Ruska a ti lidé jsou opravdu hodně a hodně naštvaní.

   Vymazat
  2. J.J. ty si tu breptáš jen pro sebe. Docela zábavné.

   Musím ale připustit, že to lhaní a celý spektákl má úspěch. Z politického nýmanda a defraudanta bez valné podpory vyrobili docela známou osobu a doufají, že i mučedníka...

   Vymazat
  3. No pokud A.Navalný zemře, tak asi kdo v tom bude mít prsty a proč, hm? O tom, že je defraudant tvrdí skorumpované soudy ovlivněné těmi, kterým jde Navalnyj po krku. Vy komu sloužíte, že tohle nevidíte? Trochu divný ten váš postoj.

   Vymazat
  4. No samozřejmě, že když Navalný neuspěje jako rozvraceč Ruska, tak ho zabijeme aby posloužil aspoň jako mučedník. Jak prosté, Jakube Jando.

   Vymazat
  5. J.J. 22. ledna 2021 14:56, často jste budil dojem docela inteligentního a tak nějak, i když hloupě, opravdu přesvědčeného člověka. Vaše docela dobrá čeština ovšem co chvíli ukazuje, že nebude vaším rodným jazykem. A tentokrát, tentokrát jste to přehnal. To všechno co Putinovi připisujete, to v reálném světě nelze zorganizovat. Dokonce i těžko zaplatit.
   Při počtu, síle a moci páně Putina odpůrců, protivníků a nepřátel, by jakýkoli pokus o vybudování soukromého imperia tohoto typu, kohokoli na vrcholném politickém postu, takového politika spolehlivě o takový post, pokud ne o svobodu, nebo i život, připravil. Takže milý J.J., máte smůlu, že vás pan Dvořák nesmazal. Tímhle jste se dokonale znemožnil.
   Za takové, dokonale hloupé podcenění čtenářů, vám ze srdce děkuji. JiH
   PS pokud lze, pozdravujte na U.S. Embassy

   Vymazat
  6. 11.50
   Pokud je Já Jo skutečně Honibrk evropská hodnota, pak si dovoluji o tom přesvědčení dle úsloví čí chleba jíš, toho píseň zpívej, s úspěchem pochybovat, neb jediná hodnota kterou vyznává, je dobře namazanej krajíc za každou cenu.
   I za cenu prahandlování sebeúcty a respeku za chechtáky, ať již jde o masturbaci před kamerami, nebo o manipulaci a vrdlouhaní (no, není ta naše mateřština nádherná?) jménem prospěchu vlastní kešeni.

   Honibrkovi Já Jo
   Hele, Honibrku, nepíše se skorumpovaný ale zkorumpovaný. Já a ostatní diskutující se můžem překlepnou, i používat slang, neb my se nemáme za lepšolidi masturbující si ego a nehrajeme si na mentora "hodnot" za prachy.

   Vymazat
 7. JAkube Jando, nějaký odkaz na zdorj vašich fantasmagorií by nebyl. Nebo je to výpotek vlastní dílny zn. "Lhář a manipulátor"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Václave Dvořáku, máte tam link na to obří sídlo v hodnotě několik desítek miliard dolarů a ohledně dalšího majetku najdete na blogu třeba A.Navalného, ale i jinde. Berte to tak, že máte do činění s největším zlodějem všech dob, hodně vychytralým zlodějem, co pro vlastní obohacení neváhá používat armádu vlastní země. O Rusko se mu vůbec nejedná.

   Vymazat
  2. Copak nevidíte, že se jedná o podvod vytvořený ve virtuálním studiu - počítačová iluze. A Navalného stránky jsou připravovány v zahraničí podobnými manipulátory a lháři jako je parta Belingcat (britská MI6). Cílem je rozvrátit dnešní ruskou vládnoucí elitu, která má zatím vysokou podporu voličů i médií.
   Za ty manipulace e jejich šíření byste se měl stydět.

   Vymazat
  3. Vy o mně tvrdíte, že já jsem lhář. Tady máte jasný důkaz, jenže vám to nestačí. Už v minulosti se objevovaly zvěsti o nesmírném majetku V.Putina, pro vás to je fejk a Photoshop. Vše, co se vám nezamlouvá je fejk. Nadáváte, mažete. iDnes, Aktualně a Seznam jsou pro vás desinfoweby. Zvláštní, ale mají podstatně větší navštěvnost než ten váš, i když myslím, že je to škoda, protože lidé by měli číst i vás a umět porovnávat. Klidně mě smažte - od slova smazat ne smažit. Já jsem zas sklamán vámi, protože některe články a témata jsou zajímavá.

   Vymazat
  4. Mně lhaní a manipulace opravdu nestačí.

   Koho a za co zde mažeme vy velmi dobře víte. Tak dejte pokoj.

   Vymazat
  5. 11.17
   Honibrku Já Jo!
   Uvědom si jedno - nám je u prdele Putinův majetek, to je věc Putinových voličů, ne českých!
   Ale není nám u prdele, kdo rozesírá naši vlast!
   Za sebe - i kdyby si Putin koupil Carskoje Selo, je mi to šumák - mě zajímá co dělá, jako státník, pro svou vlast a své občany, zoufalé Prodejno, dokážeš to pochopit, hlupče?
   Dokážeš pochopit, že to, co předvádí "západní demokracie" vás, apoštoly globalismu, zbavuje práva na kecání do správy věcí veřejných?

   P.S.
   Jsem zklamán tvým sklamáním. Až budeš mít mezi tím ušikrmením drobet času, našprtej si, kdy se píše s a kdy z, jo? Jednou se může jednat o překlep, ale opakovaně? Sklamal jsi mě, ty skorumpovaná "hodnoto".

   Vymazat
 8. Včera na BBC World dokonce moderátorka nazvala Navalného dokonce leaderem opozice, což je hodně přes čáru pro blogera pochybného charakteru s tří procentni podporou. No pokud je Navalný skutečně vůdce opozice tak se nemá Putin čeho bát.

  OdpovědětVymazat
 9. Ježíšmarjá!
  Ještě aby se tak spojil s našim leaderem Minářem! To by panečku byla síla! Ještě by mohli rozpoutat revoluci!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.