Reklama

neděle 24. ledna 2021

Jaroslav Bašta: Doba mezi konspirační teorií a praxí se zkracuje


Jaroslav Bašta a -rp-
24. 1. 2021    PrvníZprávy

Žijeme v opravdu zajímavých časech a každý, kdo se snaží najít bližší historické analogie k současnému dění, se musí vrátit zhruba o sto let zpátky do období konce I. světové války, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jaroslav BaštaNejen kvůli epidemii tzv. Španělské chřipky, jež během dvou let usmrtila desítky milionů lidí a na čas ochromila západní ekonomiku, ale hlavně kvůli dopadům na politické uspořádání světa. Dnešní módní výraz Klause Schwaba The Great Reset se tenkrát uskutečnil poprvé v praxi.

Nic nevlastním, nemám soukromí a život nikdy nebyl lepší!

Nejvíce v Evropě, kde definitivně zanikly tři ze čtyř velkých říší, které zahájily světovou válku – carské Rusko, Rakousko – Uhersko a císařské Německo. Velká Británie jako jediná dočasně přežila. Rozvaliny dosavadního uspořádání Evropy se staly živnou půdou pro dvě částečně příbuzné totalitní ideologie, komunismus a nacismus. Obě chtěly zničit prohnilý starý svět (tedy resetovat ho), lišily se však v tom, pro koho chtějí vybudovat ráj na zemi. Jedni pro proletariát v budoucí beztřídní společnosti, druzí pro panskou rasu, která ty podřadné zotročí nebo rovnou vyhladí v novém feudalismu.

Pozoruhodné bylo, že ideologové obou hnutí dlouhodobě zcela otevřeně předkládali své vize o novém uspořádání budoucnosti, ale kromě jejich stoupenců jim to nikdo nevěřil. Přístup většiny společností, které se měly stát obětí obou utopií (či dystopií), by se dal shrnout do optimistického přesvědčení, že něco takového nikdo nemůže myslet vážně.

Nacisté rozpoutali zatím nejstrašnější válku v dějinách lidstva a v roce 1945 byli spojenými silami prakticky celého světa poraženi, takže rasismus ve všech svých formách se na dlouhá desetiletí stal nepřijatelným. Za dalšího půl století se tiše a bez krveprolití zhroutil nejstarší a největší výtvor komunistické ideologie, Sovětský svaz. Pro Západ nastala nová éra, v níž totalitarismus zůstal jen nepříjemnou vzpomínkou. Nikoho z nás tehdy nenapadlo, že obě dystopie stihly otrávit budoucnost svými dračími vejci zkázy.

Před našima očima téměř v přímém přenosu se prosadila nová ideologie, která používá syntézu toho nejhoršího, co přineslo dvacáté století – kombinuje principy třídního boje s rasismem. Již neexistující proletariát nahradily menšiny a méněcennou rasou zatíženou neodstranitelným dědičným hříchem své minulosti se stali běloši. Jejich největším proviněním je vznik a existence evropské civilizace. Proto ve jménu pokroku a historické spravedlnosti je nutné odvrhnout a vymazat naši minulost, kulturu a dosavadní způsob života.

Musíme se smířit s tím, že naše země není naše, ale patří všem. Protože dnešní barva pokroku již není rudá, ale černá, pod pojmem všichni je třeba rozumět hlavně mladé muslimy z Afriky a Blízkého východu. To oni dovedou Great Reset do zdárného konce. Všichni budeme šťastně a skromně žít v novém feudalismu v takovém souladu s přírodou, o kterém se nesnilo ani Gretě Thunberg.

Pokud se někdo pokusí před tímto vývojem varovat, obvykle bývá označen za stoupence konspiračních teorií. Na druhou stranu lidé, kteří prosazují postupnou likvidaci evropského průmyslu, či přechod Evropanů na vegetariánskou stravu doplněnou hmyzem a červy, dlouho o tom hovoří zcela otevřeně, a již podnikli postupné kroky k realizaci svých plánů v rámci Nového zeleného údělu.

Bohužel, lidé dnes uvažují stejně jako před sto lety, a odmítají podobným informacím uvěřit, v bláhové naději, že podobné šílenosti nemůže nikdo myslet vážně. Když zjistí, že ano, už bývá pozdě na jakoukoliv obranu. Doba mezi konspirační teorií a praxí se v kritických obdobích dramaticky zkracuje, končí komentář Jaroslav Bašta.33 komentářů :

 1. No a co? To je běžný způsob evoluce v přírodě. Neschopný druh vyhyne. To chce jen čas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zustane jeden druh a ten zdegeneruje.

   Vymazat
  2. Podle mě se ten druh sám vyhubí a ta zdegenerovaná část se na to bude těšit, protože v TV o tom bude reportáž

   Vymazat
  3. Clanek pana Basty je presny a je varovanim,kteremu pry nikdo nechce rozumet.

   Pokud nikdo nebude chtit proti tomu svemu fyzickemu "vymazani"nic delat,dojde k nemu i kdyz tomu nikdo nechce verit a historie se bude opakovat,pokud ovsem si to obcane neuvedomi a budou proti svemu zniceni a zniceni

   SVOBODY A OBCANSKE PRIME DEMOKRACIE!.

   Vymazat
  4. Průšvih bude, jestli všeho schopný druh přežije. Pak tu zůstanou jen krysy.

   Vymazat
 2. Parazity je potřeba ničit včas, jinak se přemnoží a nakonec zlikvidují i sami sebe. Stačí přemýšlet hlavou.

  OdpovědětVymazat
 3. Nešel by nějak oddálit konec světa? Navrhuji SMAZAT TOHO KRETÉNA!

  OdpovědětVymazat
 4. Jaky je rozdil mezi konspiraci a pravdou? Konspirace se vetsinou stava po case pravdou. I pres lzi a mlzeni. Bastovi se spravne zda, ze ten cas od konspirace k pravde se zkracuje. Ze by lidi byli chytrejsi? Nechce se mi verit, potkavam tolik tvrdolinu a zabednencu az mne to sokuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi budu trochu šťoura. Ale abychom nezaměňovali pojmy a lépe si rozumněli a lépe komunikovali. Konspirace je spiknutí, nic jiného.
   V článku se správně porovnává konspirační teorie s praxí. Tady je možné mluvit o pravdě či nepravdě. Nebo o tom (jak uvádí pan Bašta), že mnohé konspirační teorie se ukazují jako pravdivé, a to v kratším a kratším čase. To příliš nemůže souviset s tím, zda jsou lidé chytřejší nebo tupější než před 50, 200, 500 ... lety, ale především s tím, že se společenské dění urychluje.

   Vymazat
  2. 19:57 upresnuji rozdil mezi konspiraci a pravdou? nekolik let mesicu i tydnu viz Ufo Jfk
   9/11 atdatd

   Vymazat
 5. Když jsou to nesmysly, určitě to USA vyvrátí nebo máte vy důkazy? Pokud jste z CIA, jistě víte, že tajné organizace disponují hotovostí, o které ani jejich vlády neví.

  OdpovědětVymazat
 6. Pane administratore, dejte tomu kretenovi tacet!

  OdpovědětVymazat
 7. Moderatori, proc tady dal trpite toho trolla, ktery soustavne komentatory urazi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedá se zatím nic dělat. Buď zavřít diskuzi nebo toho idiota ručně mazat. Viz systém Blogger.

   Vymazat
  2. Prý se to změní až přijde den s pěti dvojkami v datu, povídala Vanga. A to bude už za necelý měsíc. No, to se dá ještě vydržet ...

   Vymazat
  3. Lidovi komentatori,trottli se nedaji vymytit,jsou to Nanucovaci.

   Budou vzdy jen diversanti a nikdy nic jineho.
   Budete li chtit jejich odoperovani navrhnete to tak,aby byla videt jejich signatura,cas a opakujte tu cast textu,ktera se VSEm nebo jen vam skodi.

   tak tu bude dokumentovano naveky nejen jak skodi verejnosti a jak nic neumi navrhnout v jeji prospech ,krome nadavek a nikomu nepotrebnych caglovin.

   Vymazat
 8. Článek se mi velmi zamlouvá. Nemyslím si ovšem, že lidé byli (a jsou) neteční, protože by něco podceňovali, ale prostě proto, že jsou pasivní. Na duševní úrovni především. To ostatně dává prostor pro objevení se "nemyslitelného". Takže ona pasivní většina rozhodně není z obliga za to, jak to ve světě vypadá.
  Někteří tu asi budou rozladěni oním házením principu třídní nenávisti a rasové nadřazenosti víceméně do jednoho pytle. Ale uvědomte si, že pan Bašta má v tomto ohledu svatou pravdu!

  OdpovědětVymazat
 9. Máte pravdu unkhovne 19:39!

  Taková nehorázná lež a bolšánská propaganda. Prý 4 milardy, a doláčů k tomu! To by nestačilo ani našemu (soc)/(šef)satanovi, natož ruským oligarchům. Počítám, že ten (kons)pirát(or), co to na NR napsal, schválně škrtl jednu nebo dvě nuly, aby to nevypadalo, že doláče jsou jenom papírové smetí.

  OdpovědětVymazat
 10. Admine unkhovn 19:39 zmizel a místo něho to schytal kamarád praděda. Když mažeš, tak zanech stopu, aby bylo možno vnímat souvislosti a chronologii, z čehož pramení kauzalita (důležitý faktor vnímání a prokázání pravdy).

  OdpovědětVymazat
 11. Basta je snad nejhloupejsi clovek, jakeho jsem kdy potkal. Jeden milibasta je soucet hlouposti poloviny zemekoule:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unkrovne, Baštu jste nikdy nepotkal. Mezi takové lidi se nedostanete. Co máte konkrétně proti panu Baštovi? Ty vaše reakce jsou tak směšné a zbytečné. Povězte jak já mám jako diskutér na váš příspěvek reagovat? No když mám vás porovnat s panem Baštou...!?

   Vymazat
 12. Žit dle Kon-u
  Žit za Kon-em

  Kon + pir = dychat pravdou, duch/dech pravdy i ja

  Konspirasija = Svata/svetla/duch Pravdy zVitězi, i ja s ni.

  Zlo zije za Kon-em, ne dle Kon-u.

  Mate na Gardčanech katedralu SvatoVida.
  Vida usmažily genocidove Řimany a ted vam pisou za-kony, stavej sloupy pred Husem a rikaji co je a neni "kon-s-pir".

  Carky, hacky, diakritika, pravopis, gramatika, tituly, zakony, parlamenty, akademie, vojsko, cirkev, banky, prachy, technika zde uz nepomuzou.

  Teorie relativity = samozrejmost.

  Za 12000 let snad nekdo bude zit dle RA Z UM-u, dle Kon-u.

  OdpovědětVymazat
 13. Fašismus jede:

  Fox: Boj amerických demokratů s domácím terorismem znepokojil ochránce lidských práv

  https://cz.sputniknews.com/svet/2021012413098095-fox-boj-americkych-demokratu-s-domacim-terorismem-znepokojil-ochrance-lidskych-prav/

  OdpovědětVymazat
 14. Pan Bašta je jako vždy přesný. Přiznám se,že je mi nepříjemné číst emočně rezolutní jednonázorové komentující výkřiky s jedinou správnou "pravdou". Ani jsme ještě nedohlédli složitosti ustrojení a vývoje suspersystémů a již toužíme po přehledných a rychlých řešeních. Právě z takových tužeb vyrůstají totalitní ideologie.

  OdpovědětVymazat
 15. basta nar.5.5.48 v plzni ktyci jmeno student dalsi spolupracovnik kluku stb
  tak to je dobra sestava tady! ja vim nemusim zde byt!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad Dobrák.
   Vy jste skutečně " dobrák " .

   Vymazat
  2. adonis ja jsem a jen chci poukazat ze zde (i v CR) neni vse "kosher"
   jak se "chce" ukazovat! no a hlavne ze je tu stale mnoho bolseviku, spolupracovniku, prevracecu kabatu mezi nami kteri nam hlasi ten bullshit o pravde a lasce!
   apropo adonis vypadas skutecne jako "adonis"?

   Vymazat
  3. 16:01
   Nikoliv jen mám vztah k petrklíči, který má lat. název Adonis Vernalis. Ke krasavcům mám daleko. Jen pro vysvetlení, proč jsem vždy na straně obviněných uvedu, že jsem u kamaráda zažil jedno nařčení a vím jak se to na něm podepsalo i když se pak prokázala nevina. Doufám, že vy vážíte svá slova.

   Vymazat
 16. Proč se oháníte dokumenty zločinecké organizace?

  OdpovědětVymazat
 17. ABSCR je zlocinecka organizace?jj vam se to nelibi ze tam jsou jmena od bartosky havla horacka ajinych spolupracovniku/donasecu! a kdyz jim napisu tak me bloknou mazou a pisou ze to je hoax!!! a neni to od cibulky!!!
  faktem zustava ze v tech zaznamech jsou!!!!

  OdpovědětVymazat
 18. VD vsak se tu bojuje za "ciste" obcany ne? ze vasek lahvac je "nemohl" zrusit v 89 tak proto zde name byvale bolseviky vsude od politiku az po businessmeny!tam se ohanejte ahledejte zlocince a PROC tu stale jsou dik!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.