Reklama

sobota 30. ledna 2021

Jiří Kobza: Co je a není dnes v Česku pravice

Jan Kobtza a -rp-

30. 1. 2021 PrvníZprávy

Úvodem je třeba říci, že proměna pojmů pravice a levice není jen nějakou českou specialitou, píše Jiří Kobza v komentáři pro Prvnizpravy.cz.


Jiří Kobza, poslanec (SPD)Pravice, ale vlastně i levice, se v tom ustáleném slova smyslu mění v celém euroatlantickém prostoru. Historicky vzato, pravicovou politikou se vždy mínilo hájení konzervativních hodnotových registrů a jejich promítání do praktické politiky. Nebylo to vždy stejnoměrné a jednoduché. Jistě byl jiným pravičákem uhlazený Neville Chamberlain se svou zbabělou ústupovou politikou vůči arogantnímu plebánovi Hitlerovi, a jiným zas Winston Churchill, mající občas zvyky a návyky chlápka z ulice, ale díky mj. jeho politické jasnozřivosti vyhráli spojenci válku nad Hitlerem a hitlerismem. Jistě byl jiný pravičák Ronald Reagan, nesmiřitelný, i když trochu teatrální, ale důsledný bojovník s Říší zla, a docela jiný pravičák byl mladý Bush, rozehrávající nezodpovědné válečné dobrodružství v Iráku jen v zájmu o svou sebezáchovu ve funkci. Na tom věru není nic pravicového.

Kdybyste se zeptali experta na politické proudy, co je podstatné pro pravicové, resp. konzervativní myšlení a jednání, odpověděl by vám: klíčem ke všemu je osobní svoboda jednotlivce opřená o jeho osobní odpovědnost za své činy. Pravověrný konzervativec vám na otázku, čeho si cení víc, zda svobody, či dobra, odpoví bez mrknutí oka: Samozřejmě svobody, protože ta je jen jedna, nemá žádné výklady a interpretace, kdežto dober je nespočetně a jsou relativní: pro někoho něco dobro je a pro jiného není. Někdo vidí v tom či onom vyšší dobro, a jinému se to může zdát jako nepodstatnost. Navíc se svobodou se nedá kšeftovat, není na prodej, kdežto s „dobrem“ se obchoduje od rána do večera – neziskovky všeho druhu by mohly vyprávět.

To, že u nás (obdobně jako v západní Evropě a dnes, jak vidno, i v USA) mizí konzervativní pravice, je důsledkem odideologizování politické praxe. Politika, má-li být službou obci, a ne jen vlastní kapse, musí mít ideový, ideologický, myšlenkový, hodnotový registr, který určuje, jaké kroky v praktické politice lze a nelze učinit, aby to neprotiřečilo systémovým vzorcům, jež byly vodítkem pro voliče a jsou také měřítkem věrohodnosti té či oné strany. Položme si tedy otázku: která ze stran na našem záhumenku vůbec nějakou ideologii, tedy hodnotový a myšlenkový pilíř, má?

Nejraději se za pravicové prohlašují ODS, TOP09 a KDU-ČSL. Jenomže – podívejme se na politiku těchto stran – všechny se tak či onak od roku 2006 do roku 2017 v různých vládách různou měrou podílely na vládnutí v této zemi. Jaké za nimi jsou výsledky, míněno ve smyslu pravicovém? Dotace, investiční pobídky, zvyšující se daně, kšefty se solární energetikou, korupční kauzy při nákupech vojenských dodávek atd atd. Kde v tom všem hledat konzervativní práci pro obec? Trio Fiala – Pekarová – Jurečka nejsou ani v jednom případě příslibem, že by se to mohlo změnit. Jde jim jen o zpětné dosažení moci, a tedy státních zakázek, provizí, desátků…

Ještě před volbami roku 2017 se za relativně pravicově konající stranu vydávali STAN. Kde jsou dnes? V účelovém spojenectví s ultralevicovou partou Pirátů. Ale ani u nich nelze mluvit o nějaké výrazné hodnotové orientaci. Žádná významná sociálně ochranná opatření, zlepšující život chudým a ohroženým, jak by se na levici slušelo. Vidíme jen trapné papouškování bruselských frází a donášení tamtéž na místní politickou konkurenci. Dokonce i socialisté (už od časů V. Špidly) a dnes už i komunisté (pod křídly V. Filipa, ale se stále dominantnější K. Konečnou) se transformovali v jakousi amalgámovitě nečitelnou eurolevici, o níž snad ani její sami členové (natožpak voliči) netuší, co má napsáno ve svém programu, má-li jaký.

Zbývá zde tedy hnutí SPD s jasně formulovanými hodnotami, ochranou osob, majetku, zajištění vnitřní i vnější bezpečnosti a maximální míry možnosti rozhodování každého o sobě samém, tzn. přímý protiklad státního dirigismu, který je ústřední charakteristikou bez výjimky všech výše řečených stran. To je také jeden z důvodů, proč je SPD v miřidlech většiny mainstreamových politických stran a médií: má své priority, které neprodává výměnou za nějaké pochybné pašalíky. S principielním partnerem se těžko hraje betl – prokoukne vás. Jak kdysi napsal básník Ivan Diviš o jazzu: „Jazz je dozajista velký, proto je tak nenáviděn“ On to napsal o jedné hudební subkultuře v éře nekulturního marasmu vrcholící totality. My to můžeme říci o enfant terrible naší politické scény dnes. Smysl je týž.

Pravda, zapomněli jsme v této inventuře na nejsilnější vládní stranu, tedy hnutí ANO. Důvod je zřejmý: jde o množinu velmi často nesourodých a protichůdně konající jednotlivců, spjatých pouze osobou svého lídra, který už ve dvojích volbách do Poslanecké sněmovny dokázal získat nespokojené protestní voliče, jimž věta „Bude líp!“ zní rajsky, protože naznačuje, že hůř už bylo. Nevím, zda bude líp či hůř, nevím, jak dopadnou podzimní volby, scénářů je řada, ale je velice pravděpodobné, že to poslední, co v nich sehraje nějakou roli, je ideologie jednotlivých stran. Většina bude sázet na obecnou kritiku včerejška a chimérické sliby zítřejšího dobra. A pak to může dopadnout podle Járy Cimrmana: moment očekávání je vystřídán momentem zklamání.

Čekají nás volby a s nimi tuny zaměnitelných slibů, lží a frází. Jen těch myšlenek bude pomálu. Volič bude těžko vybírat mezi jedním a druhým koridorem do tmy. A tak jediná otázka, která v této souvislosti dává smysl, zní takto: Dokáže někdo skutečně nahlas praštit do stolu a vyzvat k návratu ke skutečným hodnotám a myšlenkám? Nebo už je pozdě a o toto zboží přestal být zájem? To je, oč tu běží!
25 komentářů :

 1. Nebloudi pan Kobza ve vesnici Nevsimakov?

  Zna on vubec program sve strany SPDß Proc nechce ve svem extempore doplnit zminku o tom jak fandi volici programu SPD zejmena c.10,kde se zada razantni zmena rezimu,coz nema v programu zadna strana krome SPD.

  Jaky je to politik,ktery zda se jakoby nechtel

  PRIMOU OBCANSKOU DEMOKRACII A TO IHNED

  jako se tady ta ona vrbi na Nove republice,kdo se ho na to zepta,jak to vlastne je?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Clovece Kobza,kdyby byla Konecna co k cemu,objevila by se tady na NR uz dnes mezi nami

   V cem je tedy dominantni ta pani,co chce
   volice,kterych je pro tuto padajici stranu stale mene a zbytek povrazdi stejne kapitalisti svym virem C19 a bude po vtakach!

   Co vy na to lidovi komentatori,je to pravda a slvo do pranice, nebo ne?
   Dejte signal pani Konecne,kde hraje muzika,aby opravdu prevzala prvni housle a zacala lepit program strany,ktery pry je tak blby,ze ani neexistuje.

   No ni?

   Smazat
  2. Plebiscit máme zakotvený v ústavě, jen není prováděcí zákon. O jakou "změnu režimu" se tedy jedná?

   Smazat
  3. Pro zmenu rezimu,kteru ma jedine OK SPD v programu je treba vetsiny v parlamentu

   sousede to maji v jejich zakladnim zakone pod nazvem SOIALNI STAT
   My muzeme mit neco podobneho pod nazvem SOLIDARNI STAT.
   To stejne bude jednoho dne nutne,protoze,jen osli mohou dale tahnou starou karu kapitalismu bez privlastku vychazejiciho z gangsterismu,ktera jim krade dve tretiny platu a je instalovana byvalym presidentem ODS

   Smazat
 2. Politika byla je a bude vždy o: ROZDĚL A PANUJ. Máme si z čeho vybrat jako v SUPER MARKETU. Nekonečné množství druhů chleba, salámů, nudlí, mýdel, sexualit, politických stran atd atd. Základem tohoto SUPER SYSTÉMU je parazitizmus všech stupňů. Vyberte si partaj: občanskou, demokratickou, lidovou, sociální a přitom je to všechno podvod. Exhibicionizmus ve všem, barák, bourák, barbína, Bahamy, sexualita, celý státní aparát, soudnictví, advokacie, armáda a na konec filantropie. Kdosi kdysi řekl: Za každým velkým majetkem je zločin. To platilo kdysi, dnes je tam potřeba místo zločin dát parazitizmus. Nejhorší na tom je, že to většině lidí nevadí a už je i dost takových co to považují za cnost. Minulý režim začínal po 2SV jako všechny nastupující moci terorem, podobné to bylo i v té vysněné americe, moderní otroci a i ten Voskovec byl internovaný. Jenomže ta vrozená touha na někom parazitovat nás dostala do stavu v jakém jsme. Komu to vyhovuje? PARAZITŮM. Jenže to nejde provozovat do nekonečna. Každý člověk má nezcizitelné právo a podíl všeho co člověk nevytvořil. Jeden neví co by žral, co ještě nevlastí, kde ještě nebyl a druhý má problémy obhájit pouhý život. Jakým právem si kdokoliv přivlastnil jeho podíl na tom co člověk nevytvořil? Něco mě probudilo, kouknu na NR a čtu, pravicový, levicový, přední, zadní, horní, dolní, Je to k posrání, dopiji čaj a jdu spát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano mate pravdu pane Pradedo 02/02 polit.subjekty si dopsud

   vztekle rodmitaji vsimnout,ze bude brzy treba respektovat vuli jejich volicu a nevymlouvat se,ze volici nevi co chteji a proto to zalepi 31 lettrvajici zlovuli, jak se jim zachce a pak se divi,ze "jako"je nevolili a proto jsou volici a vsichni obcane spatni a proti nim.
   Teprve v posledni dobe se transformuje uz lhostejna,zdeptana,cenzurovana a spatny vyvoj ignorujici OS-obcanska spolecnost na ČSV tj Ceskou spolecnost volicu a ta uz na nic neceka a zacina formulovat sve body vzoroveho programu volicu z nehoz jsou znamy uz prvni 3 body a ty politici vsemi silami ignoruji.
   Musi preci videt,ze je zle,ale oni si kupuji snad slepecke hulky nebo co?
   Je dost s podivem,ze tento vyvoj ve svem clanku takovy politik jako pan Kobza ignoruje a nevidim,ze ho ve svem clanku newvidi,nebo dokonce videt nechce.
   To se stale nese celou scenou politiku,kteri tak ocividne o tom prozatim nepisi zrejme ze strachu,aby se obcanska prima demokracie IHNED dale nerozsirovala a VSECHNY polit.subjekty otevrely BEZBARIEROVY pristup na sve veby tak,aby tam meli VSICHNI jejich volici pristup a mohli zastavit priliv vadnych zakonu a zacit sami propagovat to co je potreba.
   Doposud tu byly vymluvy,ze diversanti typu unknovn,jj,a dalsi to budu dynamitovat a to tk dlouho,az admin,ktery stoji na miste pokroku jim zvedne mandle.
   Jak je to mozne,ze to jde na webu Nova republika jako vzor a na strane nasich zastupcu narazi obcane volici na prekazky nastavene do cesty nasimi tzv "zastupci",kteri se v obsade doposud existujicich subjektu nyni zacinaji stavat nepotrebni.
   31 let tu mame kapitalismus bez privlastku vychazejici z gangsterismu,rabujici nase mzdy a republiku a ti politici ze sebe delaji pstrosy strkajici hlavy do pisku krome OK SPD!

   Smazat
  2. Na prvom mieste by bolo potrebné zrušiť všetky príspevky zo štátneho rozpočtu pre tzv. neziskové organizácie, ktoré sa priživujú na štáte bez toho, aby sa preukázali nejakým programom pre prospech občanov. Súčasne by sa mala ustanoviť povinnosť preukázania použitia všetkých dotácií a subvencií zo štátneho rozpočtu. Ak neziskovka nepreukáže zmysluplnosť svojej činnosti v prospech vlastného štátu, mala by byť zrušená a nemali by jej byť poskytnuté žiadne finančné prostriedky. Pozná niekto stranu, ktorá by toto mala vo svojom programe?

   Smazat
 3. V destinaci, která je pouze objektem vnějšího řízení, nyní bez skutečné národní suverenity mi spor o levost či pravost praxe existujících politických spolků připadá směšný. Nejprve by bylo nutné vytvořit sjednocující sílu, která by usilovala o postupné navrácení části bývalé národní (státní) svrchovanosti při zachování dostatečně funkčního společenského konsensu, v podmínkách i v budoucnu existujícího (zřejmě objektivně nutného) faktu vnějšího řízení. Je otázkou, zda-li již není pozdě a i toto není již pouhou chimérou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. offreude 08/12

   mate spravny nazor a takto o nem nepochybujte.
   Nikdy neni pozde do toho priteli!

   Smazat
 4. Ta tzv levice jsou jen poskoci bruselu jsou čitelní dost a proto je lidé přestali volit. Opravdová pravice pro Čechy je SPD a Trikolora. Spíš by se malí podnikatelé měli zamyslet koho volí s nimi se v NWO též nepočítá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozrejme SPD je pan OK,ale lide se presvedcili,ze Trikkolora nema v programu zaklad a to ZMENU SYSTEMU.
   Chce pry pokracovat v rabovani republiky a snizovani dani bohacum a koncernum,ktere se uz tak i v dituaci prazdne prijmove casti rozpoctu dale vyhybaji zdaneni

   A TO JE SPATNE!

   Smazat
  2. Je treba jasne napsat,ze mali a stredni podnikatele budou bez milosti vybiti ve prospech koncernu.
   Mame tu n to dokonce jejich vynalez C 19,brzy 21,22,23 a ne,ze ne ANO!
   Na case je rovnez zacit cist programy tzv.politikych subjektu a pokud nebudou ve shode s pozadavk volicu tak neni videt duvod proc by meli byt vubec voleni.
   Skonci totiz stejne po kratkam intermezzu v parlamentu stejne v popelnici,coz se uz stava u podvodniku z tridy politiku vice nez casteji.
   Nezapomente polit.subjekty vznikaji a zanikaji,vetsinou hlouposti svych "precedu",ale volici budou VECNI!!

   Smazat
  3. takze kluci dame ANO a proc? no vono nic lepsiho nemame na sklade! mozna z toho odpadu by sa dalo vybrat SPD-tot muj nazor!

   Smazat
  4. dobrak Každý Český vlastenec by měl volit SPD ANO je pro brusel.

   Smazat
  5. no ja preci jen Ano Spd bude second choice

   Smazat
  6. 9.32
   S Trikolórou mám, od té doby kdy se Klaus jun. vyžvejkl že odchod ze Čtrté říše evropské národa německého by byl v současné době dětinkostí, problém.

   Smazat
 5. Pane Kobzo, ve vší úctě, je život pravicový nebo levicový ? Nesmyslná otázka - stejně jako tvrdošíjné lpění na pravo-levém vnímání hodnot a naivních tvrzeních o prodejnosti či neprodejnosti svobody a relativizaci dobra. Absolutní svoboda neexistuje, a i ta svoboda reálná má ve společenském kontextu své mantinely - i ta pravičáky zbožněná individualita a osobní svoboda končí tam, kde překračuje hranice práv a svobod jiného člověka - tj. ani ta odpovědnost není dána jen úsudkem jednotlivce, ale vymezena společenskou úmluvou - právo, zákon. Program politických stran, jak je známo z praxe, bývá spíše zbožným přáním a nástrojem předvolebního boje, povolební konání potom naopak přináší něco zcela jiného - slovy Járy Cimrmana "chvíle očekávání se střídají s chvílemi zklamání". Detailní rozbor souvislostí by vydal za knihu či více knih.

  OdpovědětSmazat
 6. Marine Le Penová před volbami slibuje zákaz hidžábu a konec islamistické ideologie. Její rating rekordně stoupá

  https://cz.sputniknews.com/svet/2021013013124133-marine-le-penova-pred-volbami-slibuje-zakaz-hidzabu-a-konec-islamisticke-ideologie-jeji-rating/

  OdpovědětSmazat
 7. Resit pravici ci levici nema zadnou hodnotu.

  Vsimneme si jako obcane,jak vypada nanejvys kuriozne,ze CSSD pouziva taktiku "nasmolim si do vlastniho hnizda",clenove strany to budou stejne trpet jinak je ze strany vyhodim a volici jsou tak blbi,ze me stejne budou volit znovu a znovu,jinak jim povesim na cumak svuj policejni stat a cenzuru o ktere se kdysi komunistum ani nesnilo.
  Predseda CSSD je totiz i zaroven ministr vnitra a volici maji vzrustajici podezreni,ze je to on,ktery tady posila sve diversanty typu NEOMARXISTA namisto,aby je pchytal a vsadil do basy..
  Ten preceda clen Aspen institutu sedl na lep ideologii zla,ktera chce tzv.pochodem institucemi zajistit rozbiti statu,vznik chaosu a kdyz toho budou mit domorodci dost,tak lepe prijmou pana MARXE, nebot v tom bordelu se nebude dat zit a musi se mu vzbourit.
  Ten davno volice ignorujici politik vubec nechape,ze se nic takoveho nestane namisto toho bude brzy instalovana koncerny diktatura banksteru a jeho policejniho statu a volici budou obrani o svobodu,svoje aktiva a dokonce zmizenim hotovosti i o vsechny penize.
  Aby se pry usetrilo na "novy hacek a spek" na ktery mame skocit tak je tu "zeleny udel"pri kterem "budou muset" volici trpet rozemlete hlisty a cervy,ktere dostanou do vurtu i s tzv Eckem,aby bylo jasne,ze svine a kravy dali politici vybit.

  TAK TAKOVE POLITIKY NEOMARXISTY MAME VOLIT?Fuj to je hnuj!

  a jeste k nim pry mame pridat chasku nedovzdelanych Piratu tj novych kandidatu na zlodeje a lapky,kteri prosadi konzumaci travy i pro nase deti a neomarxismus jeste hrubsiho zrna,ktery vydavaji za svoje kredo!
  I oni tady dost pravdepodobne posilaji unknovny a dalsi nechutne diversanty,aby ukradli moc dokonce i chudakovi Babisovi,ktery uz nic nezvlada ani neumi obsatarat dost vakciny SPUTNIK V,majici pry 2 roky imunity a cpe nam tu mRNA,ktere pry ma jen 5 mesicu imunity,jdou upozorneni,ze je to smrtici nedodelek a dokonce zadnou vakcinou neni, Ten "preceda" neukaze ani ministrovi vnitra za jeho nenavist k volicum dvere!

  Dovolme si konecne jako volici konecne vzit slovo a sestavovat dale vzorovy program nas obcanu a ne jejich politickou korektnost coz je jine slovo pro LEZ nasich nyni stale vice nechutnejsi tridy politiku.

  OdpovědětSmazat
 8. Pri protestoch v Rusku som si všimol na jednej fotke demonštranta, ktorý držal ceduľu s nápisom „Jeden za všetkých, všetci za jedného.“ To je ekvivalent hesla WWG1WGA. Myslím si, že tie protesty boli dymová clona. Nedávno odtajněné dokumenty ukazují, že FBI záměrně ignorovala důkazy ve prospěch, které podkopaly podvod mezi Trumpem a Ruskem. FBI vědomě a úmyslně LIED u soudu FISA, aby špehovala Trumpovu kampaň. „Existuje jasná hranice mezi demokracií a tyranií, mezi samosprávou a diktaturou. A tady je tato hranice. Tato hranice je vaším svědomím. To nemohou překročit. „Vláda má plné právo vám říkat, co máte dělat. Žádná demokratická vláda vám nikdy nemůže říci, co si máte myslet. Vaše mysl patří vám a je vaše a vaše jediná. „Jakmile se politici pokusí ovládnout to, o čem si myslíte, že už nejsou politici - jsou to podle definice diktátoři. A pokud se jim podaří ovládnout to, čemu věříte, už nejste občanem, nejste svobodným mužem, jste otrokem.

  OdpovědětSmazat
 9. 12:13 V americe nikdy o žádná skutečná demokracie nemohla existovat. Do 68 roku tam byla zákonná rasová segregace a v tomhle světle i ten 68 rok u nás byl pokus o podvod, začátek kapitalistického parazitizmu s ďábelskou tváří a propagátoři to věděly nebo byly tak blbý že to nechápaly. Tehdejší režim co si říkal socialistický šlo vylepšovat, to co je tady nejde vylepšit ničím. Prostě parazity je potřeba omezovat.

  OdpovědětSmazat
 10. Pan Kobza trpí také Kateřinofobií. Doufám, že se mu nezjevuje ve spánku a netrýzní ho nevhodnými otázkami.

  OdpovědětSmazat
 11. Ač nevzdělán, fyzika a matematika mně bavila. Od té doby vím. že "kyvadlo" lze vychýlit jen silou z jedné či druhé strany. Pokud se vychýlí moc bude arytmie a to pro zdravé tělo je nezdravé. Vrácení do zdravého rytmu potřebuje léky. Čím pravidelněji bije, tím je tělo/stát/ zdravější.

  Léčení šokem se ovšem nevyhýbám. Vysušit bažiny, které arytmii způsobují, také ne.

  OdpovědětSmazat
 12. 20:53
  Na kyvadlo asi platí zákon akce a reakce. Pro rozlišení levice a pravice si házím mincí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Adonisi já také, proto nejsem rád, když se strany nahrnou na jednu stranu a kyvadlo se rozkmitá "ode zdi ke zdi.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.