Reklama

neděle 24. ledna 2021

Kdo jak hlasoval o novele zákona napravující znevýhodnění českých zemědělců vůči EU

24. 1. 2021   JCKurýr a Zvědavec

Poslaneckou sněmovnou prošla 20.1.2021 těsnou většinou novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích. O klíčovém bodu se muselo hlasovat dokonce nadvakrát. Nyní míří do senátu. Zde však není nic jisté.Klíčovým bodem novely zákona bylo ustanovení o povinném podílu českých potravin na našich pultech. Bod se projednával pod pořadovým číslem 10.

Po prvním hlasování č. 49 návrh přijat nebyl. Při 102 přítomných, bylo zapotřebí, aby pro přijetí novely hlasovalo nejméně 52 poslanců. Výsledek hlasování však dopadl: pro 49, proti 34. Návrh přijat nebyl.

Výsledky prvního neúspěšného hlasování č. 49 naleznete zde.

Toto hlasování však zpochybnil pan poslanec Roman Kubíček slovy „Já zpochybňuji hlasování, hlasoval jsem pro. Na sjetině mám zdržel se. Zpochybňuji hlasování.“

Následovalo hlasování č. 50 o tom, zda bude poslanci Kubíčkovi vyhověno. Ze 104 přítomných, bylo pro 99 poslanců. Jediný, kdo byl proti opravnému hlasování, byla paní poslankyně Pavla Golasowská.

Opětovně se o návrhu povinného podílu českých potravin na našich pultech hlasovalo pod pořadovým číslem 51. Hlasování bylo tentokrát přítomno 100 poslanců. Minimální počet hlasů pro přijetí novely byl v tuto chvíli 51.

Výsledek opravného hlasování byl 57 hlasů pro, 35 proti. Toto hlasování již nikdo nezpochybnil, novela zákona byla tímto přijata.

Kdo jak hlasoval v druhém opravném hlasování č. 51 je k nahlédnutí zde.

K usnesení portál tn.nova.cz napsal:

Poslanecká sněmovna na středečním jednání schválila návrh SPD ohledně stanoveného minimálního podílu tuzemských potravin v obchodech s plochou nad 400 metrů (nejméně 55% českých potravin). Schválila také pokutu až 50 milionů korun za prodej potravin dvojí kvality. Tedy podobných jako výrobky ze zahraničí, ale s jiným, často „horším“ složením. Novelou se bude nyní zabývat Senát.


Europoslanec za SPD MUDr. Ivan David CSc. na portálu Nová republika mimo jiné přijetí novely zákona komentoval slovy:


„Novela zákona dnes prošla v Poslanecké sněmovně. Stále ještě většina poslanců dokáže jednat ve prospěch občanů vlastní země. Největší média ovšem patří zastáncům té menší poloviny. A právě tak Senát zvolený většinou z 16% voličů.“

„Návrh podpořili poslanci SPD, ANO, ČSSD a KSČM – a někteří nezařazení.“

„Kdo hlasoval proti českému zemědělství a ve prospěch zahraničních dovozců a obchodníků? – Abychom věděli, k čemu by vedlo jejich vítězství ve volbách: Byli to poslanci ODS, Pirátů, Lidovci, TOP09 a Starostové. Budeme si to pamatovat.“

Dále přijetí klíčového ustanovení komentoval: „Bakalovy Hospodářské noviny bijí na poplach. Bijí se jako lvi za cizí zájmy a proti zájmům České republiky.

Bakalovy Hospodářské noviny jsou protektorátní tiskovina bojující za upevnění nadvlády nadnárodních firem, které na naší republice parazitují.„


Hospodářské noviny k usnesení uvedly titulek: Čeští poslanci schválili kvóty na prodej českých potravin navzdory „bezprecedentnímu“ varování klíčových zemí EU

Pod ním čtenáře mimo jiné informují: Nejdůležitější země Evropské unie varují Česko, aby nezavádělo povinné kvóty na podíl českých potravin v obchodech. Podle klíčových států EU včetně Německa, Francie či Polska by se ale jednalo o jasnou diskriminaci zahraničních výrobků, která je na jednotném trhu v rámci Evropské unie nepřípustná.

Portál Pravý prostor přinesl k přijaté novele komentář Lubomíra Vylíčila, který mimo jiné zveřejnil kopii výhružného dopisu zaslaného v prosinci Jaroslavu Faltýnkovi

Ten začíná slovy: „V souvislosti s dnešním projednáváním návrhu na povinný podíl českých potravin v obchodech, vyplaval na povrch jeden zajímavý dokument. Jde o dopis, odeslaný počátkem loňského prosince Jaroslavu Faltýnkovi. Osm velvyslanců velkých zemí EU mu v něm hrozí, že v případě schválení podobného návrhu by Česko mohlo čelit žalobě za diskriminaci zahraničních výrobců. Která je v solidární a rovnoprávné EU nejen neslušná, ale i příslušnými zákony zakázaná.“

Dále mimo jiné komentuje: „Navrhovaná novela zákona, o kterou ve sporu jde, se má týkat jen cca. 120 základních položek. Tedy zhruba jednoho procenta sortimentu, nabízeného potravinářskými obchody. A přesto tolik křiku. Proč? Inu, zemědělci v zemích západní Evropy mají až čtyřikrát vyšší dotace než zemědělci v České republice. Kam asi míří jejich nadprodukce, kterou nelze doma prodat, a to za ceny, kterým nelze v tuzemsku konkurovat?“


Článek vyšel 21.1.2021 na www.jckuryr.cz


22 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Provokatére, otázka: za německé okupace udával prosím tě kdo?

   Vymazat
  2. a krást v DNA kapitalistů

   Vymazat
  3. Mozna,ze se nas Parlament roztrese strachy nad svou odvahou

   a pri opravdovem "novem" hlasovani se slozi,ackoli zapad krivi konkurenci 4x vetsimi dotacemi,ale i v tomto pripade to bude prvni vlastovka vitezstvi a to se uz nikdy nepujde zapomenout!
   Pani ANNA husita z KSH tj Krestansko Socialnich Hodnot poukazuje na to,ze polit.subjekty ktere jsou ocividna Netahla(viz hlasovani) by chtelo pro nepotrebnost prestat volit nebot si smoli do vlastniho hnizda a tak prokazuji,ze ztraceji vlastni rozum!

   Vymazat
  4. Unknown 12:13.. Jaké udává í máte na mysli ? Poslanecká sněmovna je volena lidem a lidu je zodpovědná. V jiných zemích to není nijak vyjímečné - zveřejnění hlasování.
   JFK.

   Vymazat
  5. Unknown 12:13.. ( Oprava textu) Jaké udávání máte na mysli ? Poslanecká sněmovna je volena lidem a lidu je zodpovědná. V jiných zemích to není nijak vyjímečné - zveřejnění hlasování.
   JFK.

   Vymazat
  6. Unknown24. ledna 2021 12:13

   V jednom dokumentárním filmu jsem zaslechl, že v totalitním režimu se udává. V demokratické společnosti se ale jedná o oznámení... Takže podle tebe teď máme totalitu? No a mj.: komu, kdo a kam co udal??? Zatřepej si hlavou před použitím.

   Vymazat
  7. To se mě líbí o tom udávání dnešní udavači mají název pyjáti v bruselu bonzují až to není hezké. Jinak se divím že to podpořila čssd petříček prohlašuje že do koalice s ANO ani náhodou.

   Vymazat
 2. Samozřejmě , že v podnikání nejsou rovné podmínky , to je snad známo již 30let každému , kdo přemýšlí. Že západ má 3x větší výhodu ve všem ,dokazuje naše tragické zaostávání např. investic do družstevního bydlení,kvalitního školství(zvláště učňovského) atd. atd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. První člověka napadne, že tento marast jde na účet minulé i současné poslanecké garnitury. To je ale jen část pravdy: málokdo si uvědomuje, že 30 let absolvujeme "demokratické" volby, kde si sice volíme své zastupce, ale ti, po zvolení, jsou následně zkorumpováni nikým nevolenými vlastizrádnými neziskovkami, které tyto zkorumpovance následně řídí. Takže poslanec, který vám tvrdí, že něco nejde, že to EU nedovoluje, je přesný etalon zkorumpovaného "našeho" zástupce, který bere peníze od nás, ale je řízen eurohujerskými neziskovkami a slouží ne vlasti, ale EU,která, díky takovým, si udělala z naší republiky kolonii.

   Vymazat
 3. Soběstačný ekonomický systém. Náhradu za parazitní EU a genocidní NATO máme. Tohle provokatéři nikdy nepochopí.I jim zvoní poslední zvonění.

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Dvořák i pro pana Davida.
  Tohle všechno není problémem Českého zemědělce.Každý zemědělec prodává dvou produkci,velkým odběratelům,ať je to obilí do velkých sil,maso do masokombinátů a ti rozhodují,co se dostane na náš stůl a co se vyveze.Vyveze se kvalita a doveze šmejd,který se teprve u nás zpracovává.V mlíku bychom byly soběstační,jenže,také se hodně vyváží a dováží komponenty do trvalého mléka.U vajec to samé jak mléko.Proto bych nevinil,nehanil České zemědělce,ale neviditelní ruku trhu,na všem vydělat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lukáši ta Rakouska i za První republiky existovala odbytová družstva, které se mohla svou silou postavit odběratelům, kteří tlačili ceny výkupu co nejníž. Byla to družstva producentů. V Německu jsou dodnes. Není tohle jedna z cest, jak se postavit řetězcům a jejich cenovému diktátu? Např.

   Vymazat
  2. Pane Dvořík.
   Má to logiku,oprášit aspoň ty komunistické výkupny,jednota,aspoň pro ty menší zemědělce.Velkovýroba má jiné náklady,než malý zemědělec,tak nízkou cenu výkupu jinak unesou,některý velkoproducenti přímo spolupracují se zpracovateli,tak si to vynahradí jinak.Budou se muset malý zemědělci lépe domluvit a něco v tom udělat,jinak se jejich produkce nedostane na trh,aspoň pro menší prodejny,hlavně po vesnicích.

   Vymazat
  3. Ano, vesnické samoobsluhy by měly přednostně odebírat od místních zeměedělců, pekařů, sýrařů, uzenářů, řezníků atd.
   Ale to je zlomek spotřeby. Trh ovládají nadnárodní řetězce a ty je třeba donutit prostřednictvím státu a zákonů.
   Ještě podotknutí, "velcí" v zemědělství jsou často akciovky tvořené vloženým majetkem drobných vlastnůků půdy. Proč chcete trestat tihle lidi za to, že se spojili dohromady, aby jim šlo podnikání lépe?

   Vymazat
 5. Na Českém rozhlase plus hovořila redaktorka s panem Ondřejem Houskou z Bakalových HN. Když se ho zeptala, zda by nebylo záhodno zvýšit samostatnost ČR poté, co na počátku i v průběhu pandemie Covidu si státy EU musely pomocí s rouškami sami, odpověděl že nikoli. Řekl, že ty kvóty usilující o vyšší samostatnost ČR mu připomínají poměry v Severní Koreji.....Tak tohle se asi dalo čekat od HN, který vlastní zločinec Bakala.

  OdpovědětVymazat
 6. 16:14Unknown, zrejme chlapec star asi 15 az 16 jar, je vlastne obet naseho inkluzniho a genderove nevyvazeneho skolstvi.Patrne si neni ani jist svym pohlavim (zda se jedna o c1 nebo c2.) To ho vede k tomu aby se neustale zesmesnoval. Proto se take zajiste ucastni i tez pochodu LBGT Prahou. Je to spise politovani hodny pripad

  OdpovědětVymazat
 7. Unknown24. ledna 2021 18:40

  ...a ty jich máš už plný šuplík, co?

  OdpovědětVymazat
 8. Zajímavé, jak krásně kvičí o diskriminaci cizích potravin u nás. Prý to porušuje zákony EU. A proč nejsou české produkty na pultech v ostatních státech EU? Proč tam nejsou naše potraviny? Tam diskriminace být může? To není porušení zákonů EU?

  OdpovědětVymazat
 9. Zajímavé je, že většinj voličů KDU tvoří venkov, ale v jeho prospěch neudělalo KDU ani "ň".

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.