Reklama

neděle 17. ledna 2021

Klonování Angely Merkelové

Ivan David 

17. 1. 2021

Dnes proběhly v Německu volby nikoli celostátní ba ani zemské, ale přesto velmi významné. Volby digitální, které musí být ještě posvěceny korespondenčně - volby nového předsedy a předsednictva CDU. Tedy německé vládní strany, za kterou je Angela Merkelová kancléřkou pomalu stejnou dobu, jaká jinak náleží většinou papežům v čele katolické církve. Od roku 2005 je jednou z nejvýznamnějších světových političek i politiků. A její éra bude pokračovat i nadále, i když zprostředkovaně – jejím nástupcem v čele Křesťansko-Demokratické Unie (CDU) se dnes stal její favorit Armin Laschet, předseda vlády Severního Porýní – Vestfálska. Většina delegátů tedy volila podle jejího doporučení. Titulek Neue Zürcher Zeitung (NZZ) zní jasně: „Armin Laschet zvolen předsedou – hlavní vítězkou je ale Angela Merkelová“


Laschet je představitel „progresivního“ křídla ve straně. Ve svém domovském Porýní- Vestfálsku vládne spolu se Svobodnými (FDP) a netají se tím, že budoucnost Německa vidí v černo – zeleno – žluté kombinaci, zvané „Jamajka“, tedy CDU, FDP a Zelení. Jak se píše ve zmiňovaném článku NZZ, „AfD má nyní svého oblíbeného protivníka.“


Konzervativní část strany a především členské základny, jejímž představitelem je Friedrich Merz, advokát, bývalý europoslanec a bývalý šéf unijní frakce v Bundestagu, tím asi nadšena není. Merz kandidoval do vedení už v roce 2018, kde se umístil druhý, stejně jako dnes. Tehdy ho předstihla Annegret Kramp – Karrenbauer, jejíž hvězda zasvítila jen krátce a ona ohlásila v podstatě konec své kandidatury na kancléřku po sérii porážek v zemských volbách a odstoupila i z vedení CDU.


Merz je vnímán jako konzervativec, ví se o něm, že není dvakrát nadšený z úprku od automobilového průmyslu a že kritizuje energetickou politiku současné německé vlády. Proto rozhodně nebyl současnou kancléřkou doporučen. Nakonec prohrál těsně v druhém kole – se ziskem 47, 2 %. Laschet získal 52,8 %. Merze podporuje podle průzkumů uvnitř strany i křesťansko- demokratická mládež. Nicméně - o šéfovi strany rozhoduje především funkcionářská lobby.


Třetím kandidátem na post šéfa CDU byl Norbert Röttgen, velký kritik jaderné energetiky a „expert“ CDU na zahraniční politiku. Ten dnes dostal v prvním kole 22% hlasů.


NZZ píše: „Norbert Röttgen dosáhl více než úctyhodného úspěchu. Skutečnost, že tento odborník na zahraniční politiku získali v prvním kole hlasování více než 22 procent hlasů, ukazuje, že CDU oceňuje také kouzlo výrazného outsidera. Laschet vyhrál, protože dokázal delegáty pevněji uchopit za jejich křesťansko-demokratickou duši. Zároveň byl ale kandidátem, který se téměř ve všech průzkumech popularity či kompetencí držel vzadu. Ať už byli dotazováni oddaní příznivci CDU, nebo celá populace: Laschet nebyl schopen přesvědčit žádnou skupinu lidí. Před nimi byl téměř vždy Friedrich Merz, pro kterého mluvila všechna regionální sdružení Junge Union. Laschetův triumf je vítězstvím stranických funkcionářů. Už teď se za Merzem houfuje zklamané, někdy velmi jedovatá reptání.“, konstatuje NZZ.


Strana je tedy prakticky štípnutá vedví. A už zaznívají hlasy, že Merz neumí prohrávat – píše např. Welt – protože odmítl kandidaturu do předsednictva strany a místo toho se chtěl stát ministrem hospodářství a energetiky, které má ale „pronajaté“ Merkelové věrný Peter Altmaier, který je stejně jako Röttgen odpůrce jádra a jedním z prvních zmocněnců Merkelové pro uprchlickou politiku v roce 2015.


Žádná změna tedy nenastane. Bude pokračovat Willkommenskultur, tedy podpora uprchlické politiky. Známý je Laschetův předvolební pobyt v táboře Moria na ostrově Lesbos, který musel být přerušen z bezpečnostních důvodů. Tábor se krátce nato „samovznítil“. Energetika se nadále ponese ve stylu Zeleného údělu a elektroauta budou zřejmě vlajkovou lodí německého automobilového průmyslu. A i pokyny pro českou vládu budou tedy nadále stejné.

9 komentářů :

 1. V tom Německu to ale vedou do ...., křesťanští demokraté dělají nekřesťanskou politiku ..
  Celý Západní Svět je postavený na hlavu, je načase, aby ten Západ Donald postavil zpátky na nohy jako Napoleon, na Východě Josif Vissarionovič a u nás Kléma ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ANNA husita z KSH si mysli,ze sousedi,krizaci,pokud neporazi C19 mohou mit pri dalsi vlne C19

   dosti velke problemy a nasadi toho SCHWABA s jeho velkym pochodem neomarxistu.
   Rovnez se zacne hroutit dluh USA a to bude turbulence k nezaplaceni!
   Meli by jsme se zacit starat o sebe a drzet si klobouky.
   ten kdo si mysli,ze nebude potreba v CR NPV tj Navrh programu volicu se muze i dost zmylit.

   Smazat
 2. Zajímavý článek na PL k Západní a Německé pomatenosti, popisované ruským "Rasputinem" A.G.Duginem, vyšel současně ..

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Politologicky-fasista-velkorusky-nacionalista-a-novy-Rasputin-vysel-opet-v-cestine-Jeho-prvni-knizecku-o-valce-kontinentu-si-odnesla-policie-650534

  Věta vystihující celých posledních padesát let našich dějin ...

  Vedení NATO bylo zavedeno do naprostého omylu, takže nebylo s to včas zareagovat - a přece na reakci NATO v zásadě spoléhal Goldstücker i jeho kreatury Dubček, Havel a jiné. To mimo jiné píše ve své brožůrce Velká válka kontinentů ruský politolog a ideolog takzvaného euroasijského hnutí Alexandr Geljevič Dugin

  OdpovědětSmazat
 3. Jo přesně tak a naši havloidi hýkají radostí a tomu se říká u nich demokracie. Budeme se nadále bránit skopčáckým rozkazům.

  OdpovědětSmazat
 4. http://v4novaevropa.cz/federalni-ustavni-soud-ve-sve-podstate-oficialne-potvrzuje-ze-nemecko-jiz-neni-ustavnim-statem/
  Má víra v právní stát a demokracii v Německu byla až do roku 2011 neotřesitelná. Po mém návratu do Německa v roce 2012 utrpěl první trhliny. Od roku 2015 masivní trhliny. Letos se úplně zhroutila. Na každém kroku zažívám Ruské dežaví. A stejně jako tyhle, Děsí mě, že si mnozí z mých spoluobčanů nevšimli zcela zřejmého kolapsu demokracie a právního státu. Nebo si toho nechtějí všimnout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo stejné jako v usa vláda korporátního fašismu.

   Smazat
 5. Zlo v USA. Spustili děsivou akci. Zpravodajec rozkrývá

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zlo-v-USA-Spustili-desivou-akci-Zpravodajec-rozkryva-650679

  OdpovědětSmazat
 6. Nic ve zlém, říká se, že minulostí nelze žít. Ale minulost ovlivňuje současné dění někdy víc, než je zdrávo. Nemyslím tím minulost pokroucená účelově dnešními "demokraty", kterým se mnohé z minulosti nehodí do krámu a proto účelově vymývají mozky mladé generaci. Nečekejte od národa, který rozpoutal dvě světové války, že najednou bude jiný. Stále tam žijí potomci esesáků, vrahů, kteří fanaticky vraždili a podmaňovali cizí národy. Že to zní tvrdě? Ano, ale je to pravda. Nikdy jsem neslyšel, že by se Německo omluvilo našmu národu za ponížení po zradě z Mnichova. Naopak,/ konečně už také proklínaný/ Havel se klaněl Německu až padal na hubu. Moji prarodiče zažili ponižování od ordnerů v pohraničí, nikdo se jich nezastal při vyhnání z domovů při vytváření životního prostoru Německa. Ano, je to dávno, ale je to fakt a tvdá realita ne tak dávné historie. Že vyvolávám vášně a rozbroje?To si nemyslím, jen poukazuji na fakta. Od národa s fašistickou minulostí nečekejte férové jednání, pořád mají za zády kudlu a noc velkých nožů je stálou výstrahou. Ano, spolupracujme, nic jiného nezbývá, ale proč se při tom máme hrbit a chovat vazalsky? Důvěra je nutná pro budoucnost, ale minulost budiž výstrahou. Nenávist k Ruské federaci je víc než zřejmá, ale tam dostali náckové právem a pořádně napráskáno a to se jim dodnes nelíbí, mohli se tam roztahovat a žít otrokářským způsobem, trocha pokory vůči RF by neškodila.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.