Reklama

neděle 31. ledna 2021

Neohánějme se babičkami

Daniela Kovářová
31. 1. 2021 blog autorky

Prý jde zejména o ně, o seniory. To kvůli nim údajně zakazujeme vycházení a vztyčujeme ploty, pro jejich dobro a životy zamykáme kavárny a nařizujeme zákaz sdružování. Senior jako ohrožený druh, seniorka jako symbol největší ochrany. Jenomže odpovídá realita všem těm vzletným slovům? 


Co jsme jim to jenom udělali? Nemyslím těm aktivním šedesátiletým seniorům, kteří běhají v parcích, na běžkách a ve Stromovce nebo co se každou zimu otužují ve Vltavě. Ti mají tak vytrénovanou imunitu, že ji nám středněvěkým z kanceláří mohou rozdávat. Myslím na ty nejstarší a nejubožejší. Ty, kteří v dřevních dobách bývali nejváženějšími.

Na jejich rozhodnutí se čekávalo, o jejich slovech se přemýšlelo, žili jsme z jejich zkušeností, rad, vrásek a doporučení. Pak přišel rok 2020, a všechnu úctu jsme hodili do kanálu. Pořád si slovo „senior“ jako horký brambor přehazujeme z úst do úst, neustále se jím na veřejnosti oháníme a kovidová opatření obhajujeme právě jejich zájmy. Ve skutečnosti jsme nad nimi zlomili hůl a odsoudili jsme je k nejtvrdšímu trestu – k osamělému doživotí.

Co jsme to jenom našim rodičům, dědečkům a babičkám, tetám a strýcům udělali? Ty, co s námi na jaře žili v jedné domácnosti, jsme odvezli na venkov a do hor, do míst, kde lišky dávají dobrou noc, na samoty a do vysokých kopců, a tam jsme je jako vyvrhele zanechali. Jen ať se o sebe sami postarají, hlavně ať se probůh nestýkají s našimi dětmi, ať se k nám do měst nevracejí, ba dokonce ať nám ani dveře neotvírají. Tak přece máme největší klid, jen jim co 14 dní hodíme ranec jídla za dveře, čímž jsme se celého problému zbavili, a ještě čekáme metál na hruď, jak jsme starostliví a plni zájmu a pozornosti.

Senior, teror, mor z hor

Vedle odsunutých však existují i městští senioři, co dříve chodili do kaváren a do divadel, houfovali se na lavičkách a krmívali racky. Těm jsme zalepili pusu rouškou, abychom jim zhoršili dorozumění, zamžili jsme jim brýle a zavřeli místa, kam chodívali, zakázali jim sdružování, čímž jsme je jako trestance odsoudili k životu zavřenému doma, protože do lesa se nedostanou a coby nejstarší ročníky nesportují. A tak si doma pustí televizi, z které se na ně dvacet čtyři hodin linou děsy, nemoci, smrti, smutné zprávy, strachy a deziluze. My však pro ně máme jen tu jednu radu: nauč se s internetem a připoj se na sociální sítě, abys byl, milý důchodče, podobně jako my in, plnohodnotný a bezfejkově informovaný.

A co teprve skupina nejohroženější, kterou se zaklínáme nejhlasitěji: babičky a dědové v ústavech a zdravotnických zařízeních. Uzamkli jsme je v jejich noclehárnách jako v doživotních celách společně s jedním či dvěma cizími lidmi, které si sami pro soužití nevybrali. Zakázali jsme jim vycházet a jejich blízkým jsme znemožnili je navštěvovat, což je ve věznicích odnepaměti trestem nejpřísnějším. Už skoro rok živoří na samotce podobně jako vrahové na Mírově. Často špatně vidí nebo nedoslýchají, sedí nebo leží na stejném místě. Zatímco my máme venku aspoň občas rozptýlení, naši nejstarší po sto padesáté sledují Chalupáře, zatímco jejich spolubydlící o postel dál chrčí a jeden po druhém umírají. Nemají žádnou budoucnost ani naději, protože skutečný život pro ně skončil, zatímco my je v těch čtyřech zdech zamykáme prý pro jejich vlastní dobro.

„Já nechci žít odteď za dva roky,“ říká moje matka. „Já chci žít teď! Každý den se budím s tím, že zítra umřu.“ Že přeháním a tomu všemu nerozumím? Cituji ze slov přítelkyně, sociální pracovnice Aničky Šochové: „Bojím se, že jsme uvězněním seniorů tak vážně poškodili jejich imunitu, že nám do léta umřou i bez Covidu. Nemají pohyb a společnost ostatních, chybí jim doteky, zakázali nám akviziční činnost, jež by jim udržela hybnost a ducha a pomohla jim ve zlepšení. Nikdo nepochopí rozdíl mezi vlastním bytem a pokojem v sociálním zařízení. Senior má hypotetickou společnost vrstevníků, ovšem za cenu ztráty vlastních rituálů a reálně je vlastně sám.“ Kdosi mi napsal na Facebook, že to teď musíme rok nebo dva vydržet zejména a hlavně kvůli nim. Že právě oni, ti nejstarší a nejohroženější, potřebují naši nesobeckost a solidaritu. Otázkou je, zda o ni stojí. Nemohou dokonce ani vstát, ani se najíst, kdy by chtěli. Nemohou rok nebo dva čekat, než virus přejde. Rok nebo dva totiž nemají. Žijí pro dnešní den, tady a teď.

Tak se na ně, pěkně prosím, nevymlouvejme. Lockdowny je totiž nezachraňujeme; osamělostí a izolací je už rok zabíjíme.


43 komentářů :

 1. Už to tady někdo napsal, je to ta dlouho očekávaná důchodová reforma. Nikdy by mě za komoušů nenapadlo, že se dožiji takového lepšího koncentráku a mám pocit, že to ani za dva roky nekončí. Nějak nás přestaly informovat o migrantech. Ono by to vlastně protiřečilo jejich lockdownům. Nebo nás zavírají doma aby mohly migranti snáze cestovat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu. Psala jsem již před několika měsíci, že je to "geniální" reforma důchodového systému spolu se zdravotní reformou. Důchodci ještě před kovidem živořili, neměli na jídlo, léky, vládě to bylo kdesi. Dokonce se ozvalo, že důchodci nouzi snesou, protože jsou zvyklí..a najednou tak velká starost o ně? Nevěřím vládám již několik desítek let. Za 30 let neudělali pro obyčejné lidi zhola nic. Jen jim ukrajovali výhody, které jim zajistil minulý hrozný režim.

   Vymazat
  2. Dovolím si připomenout, že o několik článků dříve někdo, koho nechci jmenovat, tvrdil, že komunisté snesli dračí vejce zkázy. Prý je to autor NR. Pánové, nějak se před volbami vybarvujete. Pro takové názory je dostatek prostoru mimo NR. V pořadí čeká na publikaci Kužvart na úvahu o mýtech. Na OM už o něj žádný diskutér nezakopne.

   Ve zprávách jsem si všiml, že váš úspěch v povinném podílu potravin od českých výrobců v parlamentu zaříznou. Senát je proti, poslanci za ANO přeběhli a budou hlasovat proti. Komunisté dokážou aspoň něco na Babišovi vymoci. Vy nesvedete nic. Vás straší Kateřina Konečná. Zastávám se ji, protože bydlí nedaleko a jejího otce znali někteří moji známí jako slušného člověka.

   Vymazat
  3. Dnes 13:33
   jz, Novinky, ČTK
   Kdo ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko bude odmítat nařízenou karanténu, skončí ve speciálním detenčním zařízení, píše server týdeníku Focus. Spolková země v pondělí otevřela první detenční zařízení v celém Německu. Je součástí nevyužívaného vězeňského ústavu pro mladistvé Moltsfelde v Neumünsteru. Zadržování osob, které odmítají karanténu, umožňuje německý zákon o potírání infekčních chorob, rozhodující slovo má ale soud.
   Ve stopách Šlesvicka-Holštýnska se chce vydat také Sasko.

   Anketa
   Uvítali byste vznik detenčního zařízení pro odmítače karantény i v Česku?

   Ano 49.1 %
   Ne 50.9 %

   Celkem hlasovalo 5724 čtenářů.

   Vymazat
  4. Bábrle měla takové heslo: "do nebezpečí čelem."
   Já ho vzal za své a páč mě to intenzivní strašení už začalo enormě nasírat, rozhodl jsem se s tím "nebezpečím" vyrovnat po svém a podrobil sebe sama dle hesla Co tě nezabije, to tě posílí" pokusu.

   Intezivně jsem se po tři dny - pá,so,ne - stýkal s pozitivním koroňákem - zmákli jsme spolu koupelnu a předsíň, při mírné konzumaci pivínka hráli šachy a ve zbývajícím čase trousili moudra - takže by mě, jako rizikáče - 70 járů, od 5 let chronikum bronchitis - měl covid skolit.
   Covide, vylez srabe, chci se s tebou porvat!

   Vymazat
  5. Covid na vás vyleze odněkud jinud, poněvadž ten známý, který s vámi opravil koupelnu a předsíň, měl ten známý chybný výsledek testu. Nebo je bezpriznakovej. Držím palce, zůstaňte zdráv aspoň do voleb, ne, demokrate. Risk tu není zisk, to vím na tuty ze zkušenosti, i kdyby to měla být chřipka, konečně na jménu té nemoci houby záleží.

   Vymazat
  6. 18.59
   "Pandemie" která má na triku 2.23 mil. nebožtíků ze 7.7 miliard světové populace za rok?!
   Co potom byl mor, černý kašel, tzv. španělská chřipka a další?
   Celý ten humbuk mám zkrátka za grandiózní manipulaci - jsem pevně přesvědčen, že s celou "pandemií" by si bez problémů poradilo naše zdravotnictví. Skutečných odborníků, kteří by si to mohli vzít na povel také nemáme málo - jen je nechat dělat jejich práci.
   Jó, jasně, lůžka jsou přeplněná! Aby taky ne, když za covidlůžko klopí pojišťovna několikanásobně víc než za normální lůžko!
   Víte kolik je takových "pozitivně testovaných" co jim vlastně nic není? Většina!
   Samosebou že někoho sem tam covid zle poznamená, ba i usmrtí - ale kolik z těch mrtvých na covid - a jen na covid! - bylo před tím zdravých, s dobrým imunitním systémem? To se nikde nedohledáte.
   Jdu od toho.

   Vymazat
 2. Jak trefné, co slovo, to rána kladivem. Děkuji za profesionální zhodnocení skutečnosti. Nabízí se srovnání se společenským postavením mládeže, která si neuvědomuje komu by měla být vděčná za to, že může v klidu hlásat hesla "po trávě se nechodí, tráva se hulí".Nechci všechny házet do jednoho pytle, ale jednoho se bojím, komu dají huliči hlasy při volbách, nabízená odpověď mě děsí.

  OdpovědětVymazat
 3. Dělá m ve službách, kdy hlavně chodíme po bytech a už léta kolikrát nechapeme v čem, respektive v jakém nepořádku lidí dokážou doslova hnít, kdy nejde jenom o přestárlé spoluobčany,ale i poslední dobou o děti a mládež. Bohužel spousta lidí už rezignovala na příč populačním spektrem a málo kdo používá kritické myšlení, které se mocipánům nechodí,děkuji paní Kovářové za něj. Spoustu důchodců je ovlivneno televizi na tolik že se v nich začala projevovat agresivita a sobeckost vůči vlastním vnoučatům a kolikrát ještě trvají na tom ať jsou školy dále zavřené atd. Korona se zneužila na prohloubení příkopů, které půjde těžko zasypat a projevila ve většině lidí to nejhorší co v nich je. Na druhou stranu je tady snad většina naší starší populace, která by byla ráda, aby mohla začít žít a v rámci možností si důstojné užít zbytek života, protože mnoho z nich neví kolik má času.

  OdpovědětVymazat
 4. Já bych to zcela odblokoval, zrušil všechny omezení. Tak za šest let by byl věk dožití 55 let, ty starší by ukazovali. Nemocnic by byla třeba třetina dnešního stavu, taky na co?? A peněz by bylo i na elektroauta a větrné elektrárny na Letné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaro, jste nakažen nějakou mutací koronaviru postihující mozek? Chápu to správně, že jste právě vyřešil důchodovou, zdravotní i uhlíkovou reformu jedním vrzem?

   Vymazat
 5. Dobrý článek o falešné operaci korák stačí jak ten hnus gejc vykřikuje že už to nikdy nebude jako dřív. Takže kdo v tom má asi prsty.

  OdpovědětVymazat
 6. Kašlu Vám na chřipečku ,zrušte Vaše blbá nařízení chci žít jako dřív ,na chřipečku už dávno nevěřím...........

  OdpovědětVymazat
 7. Paní Dr. Kovářová mi mluví z duše. Ne kontravirus zabije nás seniory, ale právě omezení a vybízení pasivitě, k nevycházení z domovů. Ano to je způsob jak snižovat imunitu a tím nás vystavovat nemocem. Právě naopak je potřeba, pokud nejde o naši likvidaci co nejvíce pohybu a otužování. Sám to dělám. Každý měsíc našlapu v přírodě v blízkosti bydliště km pěšky (více než najezdím autem) a jednak mi to přináší radost z pohybu v přírodě a zvyšuje to moji imunitu. Navíc tím si udržuji přiměřenou hmotnost a procvičování kloubů. Nebolí mne žádný kloub, ani páteř a záda. Což je dalším prospěchem pohybu. Také lékaře navštěvuji jen na plánované kontroly a moje účty pro zdravotní pojišťovnu jsou poloviční oproti celostátnímu průměru. O svém pohybu si vedu od roku 2007 evidenci a tak jsem dosud našlapal 25 000 evid. km a lékaři se nestačí divit jak jsem vitální. Samozřejmě, trápí mne jediná nemoc, kterou jsem si nezavinil a to je srdeční arytmie, na kterou se umírá náhle. Žiji s ní už více jak 20 let a právě pohybem se mi jí daří zadržovat. Jediné co respektuji je, že nosím roušku, avšak odmítám testování a očkování americkou vakcínou.

  OdpovědětVymazat
 8. Dan Landa: Nebudu skákat, jak pískáte. K dnešnímu Václaváku

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dan-Landa-Nebudu-skakat-jak-piskate-K-dnesnimu-Vaclavaku-652359

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knize Svatopluk měl pravdu s jeho pruty. Lidi zapomínají.

   Vymazat
  2. 10:40 Přesně tak jak píšete Češi jsou bohužel nejednotní asi bude muset být hůř aby se vzpamatovali.

   Vymazat
 9. Pandemie existuje, i když tuto realitu část společnosti nechce, nebo nemůže přijmout. Logicky se národ rozdělil na egoisty a solidarizující. Nikdo z nich není odborným virologem a čerpají jen z protichůdných zdrojů. Přitom, stačí si uvědomit, že jde o rozdělení a rozeštvávání lidí a v podstatě je za vším jen politika. Proto se to tohoto boje nezapojím, nehodlám nikoho přesvědčovat, každý si to musí srovnat sám. V tomto názoru mne utvrdil dnešní přenos demonstrace z Václaváku. Prapory, názory, hymna a " kdo neskáče není Čech ".

  OdpovědětVymazat
 10. Kovářová je bývalá výstřední ministrině spravedlnosti za ODS co měla s resortem problémy. Na veřejnosti v té době proslula vyprávěním,že píše erotické příběhy. Ta její kritika postavení seniorů v době války s virem nemá logiku,stejně tak jako kdyby byla válka a nejvíce zranitelnější by byli zase senioři a děti. Její kritika není v pořádku. Ta bude na místě až budeme boj s virem moci zhodnotit za delší dobu. Já se seniory soucítím,ale její psaní obecně o tom,že my mučíme ty nejstarší rouškami je pitomost - jen inspiruje štvaní proti komukoli. Proč raději něco pozitivního neudělá pro seniory sama a nenapíše o tom.
  Ten článek se mi nelíbí a nechápu motiv proč byl napsán a co má vyřešit. Senioři mají přednost, existuje důvod proč a to je v pořádku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeste pripomenu causu Tesarek a jeho propusteni na svobodu, ikdyz bylo jasne, ze zdrhne (Prepadeni vozu s penezi) Rika se, ze ji Tesarek ukrojil z kolace

   Vymazat
  2. Nechápu, proč se bývali členové vlád za posledních 30 let ukazují na veřejnosti a studem je nefackuje hanba.

   Vymazat
 11. na počátku bylo slovo, bohužel už si nepamatuji, kdo ho poprvé vyřknul, že o této chřipce mladí vědět ani nebudou, jen nám to ty starý to na tomto světě vyhubí, a odtud pak pošla ta sobeckost mladé generace, oni mají v hlavě zafixováno, že ten virus je vlastně naše dobrodiní, zbaví nás těch starých darmožroutů na tomto světě a pak už skutečně bude líp. Něco ve stylu, "šiř virus, posílíš mír". A proto také jsme světová třída v šíření Covidu, protože jsme mládež v této republice pod heslem svoboda, demokracie a lidská kráva za oněch 30 let vyučili nezměrné sobeckosti, která ve světě nemá obdoby.

  OdpovědětVymazat
 12. Autorka správně poukazuje na důležitost sociálních mezilidských vztahů.A ony se horší i bez koronaviru.Přesto všechno neztrácejme naději, ono třeba to, že pustím ze zastávky vyjíždějící bus...a on mi bliknutím poděkuje, nebo když už zůstanu za volantem, chodci chtějí přejít, nejsou si jistí tak bliknu oni přejdou a zvednou palec...nebo to obyčejné lidské pozdravení se při procházkách.
  Je v nás jak dobro tak zlo. Je otázka co v nás v kterou danou chvíli zvítězí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas a 6:38. Je to jiný pohled na problém, než který denně přináší média, je dobré ho znát a je to jedna realita.
   Otevřít domovy? Vzhledem k nemožnosti "opravného testu" je filozofická otázka, co by si člověk podruhé vybral: zda být zavřen (sociálně odloučen) nebo se pomalu topit ve svých tekutinách na plicním ventilátoru? To je ta druhá realita.
   Třetí realita? Další problém výběru řešení seniorem jsou jejich světlé a temné dny. Ty by jejich aktuální volbu také nezanedbatelně ovlivnily.

   Takže? Upřímně nevím... Své nejbližší jsme odložili do ústavů. Když umírají, umírají většinou bez přítomnosti blízkých ve sterilních prostředích nemocnic nikoliv doma. Také se nám v tom honění se za mamonem jaksi vytratil cit.

   Vymazat
 13. Nebudu se k Unknown 5:42 a 5:43 vyjadřovat. Mé mlčení vůči jejich názorům neznamená souhlas s nimi, já se jen prostě nechci bavit s idioty.

  OdpovědětVymazat
 14. "Na jejich rozhodnutí se čekávalo, o jejich slovech se přemýšlelo, žili jsme z jejich zkušeností, rad, vrásek a doporučení. Pak přišel rok 2020 ..."

  Danielo, Danielo. Méně je někdy více. Opravdu myslíte vážně, co jste napsala - že až do roku 2019 jsme si v ČR seniorů ohromně vážili skorem jak paní Božena své babičky, a úplně najednou se to takhle změnilo ??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 7:31. Daniela to jen nešťastně formulovala. Obecně bývala ke starším úcta. Do "sametu" se starší pouštěli "povinně" sednout v MHD. Postupně úcta ke stáří eroduje a eroduje s uctíváním osobních práv na jedné straně a odmítáním osobních povinností.
   Co však nám přinesl rok 2020? Covid. A ten omezil naše svobody a i svobody seniorů. Do hlavy autorce nevidím :-), ale myslela to asi takto.

   Vymazat
  2. Pane Bureš a TožTak, postupně třicet let eroduje morálka všech lidí a nejvíce je to vidět u mladých, protože se k tomu připojuje špatné vzdělávání. Začalo to hned v 89 nástupem pokrytců z minulého zřízení. Šmelináři, zelináři, uzenáři, K anci, CH artisté, vše umělci, paraziti všech stupňů a chameleoni za všech režimů. Parazité všech zemí spojte se.

   Vymazat
 15. Paní autorka sice miluje nikým a ničím neomezovanou svobodu (a kdo by ne!?), ale ...
  Snad i ona by ve svém pečovatelském "rozletu" mohla brát v úvahu prostý fakt, že koronavirus se vyznačuje poměrně vysokou mírou své virulence (jeho britská mutace ještě i vyšší), a že na něj umírají lidé. I kdyby jen polovina z těch, kteří to onemocnění nepřežili, nikdy neonemocněli, mohli zde být mezi námi. Ti jsou ovšem pod jejím rozlišením, protože (zřejmě) vnímá jen svobodu svou. Ač se rétoricky ohání i svobodou pro jiné.
  Každému uvažujícímu je jasné, že zdraví (a život samotný) je na nejvyšším místě, a proto by měl být i schopen přenést se přes časově omezená restriktivní opatření. Je to sice nepohoda, ale nikoliv tragédie, jak ji vidí autorka.
  Snad tu (omezující) situaci napomůže pořešit rozjížděná vakcinace, a snad přitom dostane i vláda rozum, aby se při výběru výrobců vakcíny neřídila svou ideologií a sentimentem, ale střízlivou odpovědností za zdraví republikové populace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Článek považuji za blábol - nejde přeci jen o seniory, ale všechny rizikové skupiny, které v součtu mohou znamenat až třetinu dospělé populace - takové množství lidí ani nelze účinně izolovat a ostatní neomezovat. Dokud není populace chráněna očkováním a není specifický lék, tak záleží na přístupu každého jednotlivce, jakým způsobem přežijeme - ti silní (a silní jsme jen chvíli) i ti slabí a potřební. Situace posledních týdnů je alarmující - množící se projevy odporu proti nařízením jsou částečně pochopitelné zmatečností opatření a organizačními kiksy, ale co vidím jako mnohem horší, že opadá nejen mezigenerační solidarita (dlouhodobě), ale ochota dodržování těch nejzákladněších (pro soudného člověka samozřejmých) pravidel ochrany před šířením infekce, tj. ochrana dýchacích cest, omezení kontaktů umožňujících šíření infekce a dodržování hygieny. Demonstrace, veřejné výzvy "celebrit" k odporu, dehonestace poslušných "ovcí", načerno provozovaná zařízení s porušením všeho, slábnoucí vláda a opoziční hyenismus při objektivně se horšící pandemické situaci. Další polarizace se zdá být nevyhnutná až do stadia ostrých střetů - nebo to vidím příliš černě ?

   Vymazat
 16. Já mám pod okny sídlištní fotbalové hřiště a tam se hraje téměř nepřetržitě fotbal, děti nejdou do školy, aby nedostali covid, ale ve školní dobu se jich tady prohání 10 při fotbale. Proto já mluvím o sobeckosti nové generace. Mimoto, já stále mohu říci, že jsem většinu svého života prožil za socialismu a zdálo by se mi absurdní, abych nenáviděl důchodce za to, že jim zvýšili důchod. Já si pamatuji dodnes, jak když zjara přijeli kolotoče a babička mi dala 10 Kč, abych se šel zatočil, tak jsme byli šťastni oba dva, ona že mi těch 10 Kč může dát a já, že se můžu točit. To, co zabíjí důchodce, paní Kovářová, je to, že v nich pěstujete pocit provinění za to, že ještě vůbec žijí. To je opravdu, paní Kovářová, od vás zrůdné. Kolik důchodci museli strpět ponižování a urážek zejména od ODS za to, že dostali oněch 5 tis. Kč jednorázového přilepšení? A tato nenávist pocházela od ODS, vždytˇ si pamatujeme tu bouři v parlamentu od ODS kvůli těm 5 tis. Kč. Když se přidávalo 10 miliard na zbrojení na příští rok, tak ten křik byl od ODS také, ale v obráceném garde. Na zbraně musí být, i kdyby na nic jiného nebylo,to je vaše politika. Ten váš ideologický guru Pehe zveřejnil po prohraných volbách Schwarzenberga na prezidenta, že do 5 let, tedy do příštích prezidentských voleb, prý zemře 400 tis. důchodců a prý profil voličů už bude jiný dávající šanci vašemu kandidátu ty příští volby vyhrát. Nevyhráli jste je, ale rád bych se zeptal Peheho, jestli těch 400 tis. důchodců, jak o nich mluvil, má sepsány i jmenovitě, a jestli to moje jméno tam má také? A já doufám, že budu žít ještě dlouho, paní Kovářová a pane Pehe, a berte to ode mne jako moji velkou zlomyslnost, že jsem stále tu, a že budu poctivě chodit k volbách hlasovat proti ODS. Vy jste zavedli v této zemi u důchodců pocit studu, za to, že jsou stále ještě tady. Jak jsem uvedl, že by mě nikdy nenapadlo, abych měl důchodcům za zlé, když ji vláda přidala na důchodech, tak můj syn už mi to vytknul, vám prý pořád přidávají peníze, a máte je prý nanic, toto mi řekl. Já mu na to odvětil, proboha, přestaň už sledovat tu ČT, nebo mě jednou také přijdeš zaříznout nožem. Tak hloupý článek, jako tento, jsem už hodně dlouho nečetl. Já jsem se včera byl podívat na Václaváku, co je to za lidi, co ji vadí být ohleduplný ke svému okolí, jsou to milionoví chvilkaři, kteří si oblékli beránčí rouno, aby jím přikryli svůj anti-Babišovský přístup. Zneužíváte všeho možného,i covidu, jen abyste se opět dostali k lizu a mohla začít znovu ta vaše "malá domů". Fuj, je mi z vás nevolno. Tož takto, paní Kovářová, a nechte už ty babičky na pokoji. Ani se nenadějete a budete v tom domově důchodů také, paní Kovářová.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (08:45):
   Vystihl jste ji i její pokrytectví naprosto přesně! ...

   Vymazat
 17. Děkuji své dceři, která mi několkikrát za týden volá"nikam nechodˇ, opatřím ti co potřebuješ, ale pochop, že se o tebe bojím", děkuji Zˇivotu 90 za telefonní "kontrolu",děkuji i městské knihovně za zavolání, děkuji FF UK za distanční výuku U3V. Děkuju i našemu obvodnímu lékaři, který tvrdí, že by psa dával stařenkám na recept, aby nekoukaly na televizi a šly se psem ven.A to je asi to nejlepší, co můžeme - a těšit se, až otevřou výstavy a divadla.

  OdpovědětVymazat
 18. Stárnutí a vysoké "dožití" a velké počty starých lidí je obecný problém , ale je svým způsobem "rasismus" házet všechny staré spoluobčany do jednoho pytle!! Je možné doložit čísly, jak se starší generace podílí na ekonomice! Kolik starých lidí stále dochází do práce,ačkoliv by měli být již v důchodu a pracují, protože to je "léčivé"!!! Mám příbuzného, je mu 75 let a stále maká a do důchodu se nechystá!! Jsou různě "staří" lidé a to by se mělo brát v úvahu!! Výpady proti starým lidem jsou vrcholně nechutné a sprosté!! Všichni mladí se narodili a "čerpali" cca 20 let "pomoc" společnosti!!! Nikdo je nenechal chcípnout, takže je na místě něco splatit těm starším, kteří je zplodili a cca 20 let se o ně starali!!!!

  OdpovědětVymazat
 19. Vtip roku číslo jedna!!!
  Baví se dvě bílé laboratorní myšky, už ses nechala očkovat tou vakcínou? A ta druhá ji říká, jsi normální, počkám až se to pořádně vyzkouší na lidech.

  OdpovědětVymazat
 20. Víte, co je cílem té protidůchodcovské štvanice, kterou tu vede ODS? Připravit vás na to, že se zprivatizují důchodové fondy, až se tito šmejdi dostanou zase k moci, tak zase nastane akce tzv. privatizace důchodových fondů, už se to málem stalo, jak za to ten Rusnok z ČSSD tenkrát loboval. Naštěstí padla díky Šlachtovi vláda Nečase a už to nedotáhli do konce. Pak už teoreticky vám důchodcům nemusí nikdo vyčítat, že žijete jako darmožrouti na úkor státu a ostatních občanů, už budete placen z privátních fondů, které jste si ovšem nejdříve sám zaplatil. Samozřejmě že to bude uděláno tak, že když nějaký ten majitel privátního důchodového fondu (třeba někde z Kypru s akciemi na doručitele) vybere prachy z fondu a zmizí za Koženým na ostrovy, tak to, co on si sebou odveze na ostrovy, nakonec zaplatí stát z daní ostatních občanů, aby nám tu důchodcové neumírali hlady. Takže staré známé, kapitalizace zisků a socializace ztrát. Pak budete důchodci chodit po státních institucích a prosit, aby vám stát to, o co jste přišli v privátních důchodových fondech, aby vám ten stát zaplatil. Máme zkušenosti z kampeliček. A to ponížení důchodců pak bude ještě daleko větší, než ted´, že se vám ani nechce ven, protože česká televize celý večer pouštěla přenos, jak se hádali poslanci v parlamentu, jestli vám těch 5 tis. Kč dají a nebo nedají. Takže může být ještě hůře, než je ted´. Když jsem včera viděl na Václaváku ty chvilkaře, jak tam zase řvou "demise", tam mi to došlo. Když se nepodařilo ODS shodit vládu přes Milion chvilek, tak to zkouší teď přes roušky. Zase tam byly ty kecy o demokracii a lidské krávě, a demokracie v jejich podání je chovat se sobecky vůči okolí.

  OdpovědětVymazat
 21. Unknown tu neustále propaguje určité vakcíny. Tak pro informaci.
  USA je napřed a už se očkuje v Guantanámu...
  https://nypost.com/2021/01/29/khalid-sheikh-mohammed-to-get-covid-19-vaccine-in-guantanamo/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (13:14):
   To ovšem není motivováno snahou pomoci či ochránit.
   Jen snahou o využití pokusného materiálu, který tam drží bez soudu v klecích jako morčata.

   Vymazat
  2. Proč ta zbytečná rozprava o vakcínách, vzhledem k celosvětovému rozsahu je vakcinace nezbytná. O kvalitě jednotlivých se brzy dozvíme (nejen z letáčků, ale i z reálné vakcinace). Pro mne bude například zajímavÿ výsledek v Izraeli a Německu.

   Vymazat
 22. Demokracie je, když si myslíš to co vláda. Dlouho to netrvalo. FEMA camp v Německu?
  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nemecko-ma-prvni-detencni-zarizeni-pro-odmitace-povinne-karanteny/1990273

  OdpovědětVymazat
 23. Karel VON se probudil a promluvil. Možná nechtěně omylem "vysadil nějaké prášky" nebo selhalo "dálkové ovládání".
  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/schwarzenberg-vztahy-s-ruskem-je-treba-vyresit-nez-bude-pozde/1990173

  OdpovědětVymazat
 24. Pravda je, že sme jediný druh, ktorý svojich starých zatvára do starobincov (odkladišťa).

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.