Reklama

sobota 16. ledna 2021

Odbornice na zemědělství naložila pirátovi s titulem Bc. z polytechnické školy. Ale jak

Rozhovor s Ing. Jarmilou Dubravskou
16. 1. 2021 ParlamentníListy

„Myslela jsem si, že v Parlamentu jsou vlastenci. Ale mýlila jsem se. Jsou placeni z našich daní, pro koho tedy pracují? Zákaz opět jen pro české chovatele,“ varuje před úplným zákazem klecových chovů slepic odbornice na zemědělství a členka EHSV Jarmila Dubravská.


Nedávno se v Poslanecké sněmovně řešil zákaz chovu slepic v klecích. Takzvaný klecový chov. Jak se na tento zákaz díváte vy, jako odbornice přes zemědělství a potravinářství? 

Myslela jsem si, že v Parlamentu jsou vlastenci. Ale mýlila jsem se. Chtějí nám ublížit. Ale proč? Vědí, co činí, nebo je to záměr? Jsou placeni z našich daní, pro koho tedy pracují?

Viděla jsem Aktuality seriálu Potraviny z domoviny. Je to seriál na YouTube, ale najdete ho i na celoplošné regionální televizi, taky na Praha TV i TV Brno. Osmnáctý díl je zaměřen na zákaz chovu nosnic v obohacených klecích. To, co mě štve nejvíc je, že zákaz platí jen pro Českou republiku. Navrhla ho skupina poslanců, českých poslanců, prý vlastenců...

... Ale ten zákaz platí jenom pro české chovatele – tedy vejce, které se k nám dovážejí z jiných států EU, jsou a budou z obohacených klecí, dokonce i z klecí, které se oficiálně od roku 2012 nesmí používat... Vejce z třetích zemí, kde se téměř všechny produkují v původních, tedy neobohacených klecích, budou nadále ve výrobcích. Ani o tom spotřebitel neví, že si kupuje buchtu, kde je vejce, nebo vaječná směs, co pochází od slepic, které je snesly v kleci na Ukrajině, nebo v Albánii, Americe, či Brazílii, Číně nebo v Koreji.

Opět jenom naši chovatelé, malí i velcí, nebudou moci produkovat vejce z obohacených klecí. To podle mě to opravdu není vlastenectví.


Počkejte, takže v České republice zákaz bude, ale jinde v Evropě neplatí? 

Pojďme po pořádku. Vysvětlím vám to. Nejprve se vyjádřím k tomu, o čem mluví v uvozovkách odborník na chov nosnic pan poslanec Pošvář (za Piráty, pozn. red.).

V roce 2012 byl v celé Evropské unii zakázán chov nosnic v neobohacených klecích. A víte, kdy se začalo o zákazu původních neobohacených klecí jednat? Bylo to už v roce 1999, tedy ještě jsme nebyli členy EU. Staré státy EU, stará patnáctka, se tedy mohla začít připravovat na změny, které měly nastat od roku 2013.  Od 1. ledna 2013 se měly měnit podmínky pro všechny nosnice, a tedy všichni chovatelé nosnic ve všech 28 členských státech měli chovat nosnice v obohacených klecích. A realita? Výjimky pro staré členské státy, ale taky pro Polsko, které si vyjednalo výjimku do roku 2018, protože vědělo, že to budou investice po chovatele, a zejména že to prodraží produkci a sníží její objem. Ale Česká republika, a tedy všichni naší chovatelé, museli dodržet zákaz. A pan poslanec tvrdí, že si prý vyjednali nějaké výjimky pro Českou republiku. Proč mluví, když neví, jak to skutečně bylo?

My jsme, na rozdíl od mnohých států EU, zákaz dodrželi. A výsledek? Do České republiky se zvýšil dovoz levnějších vajec ze zemí EU, která se zde prodávala. U těchto nosnic například se k výkrmu používala masokostní moučka, což se u nás doma neděje. Dovážela se k nám také vejce z třetích zemí, kde podmínky chovu nosnic byly dokonce horší, než v původních neobohacených a již zakázaných klecích. Protože chovatelé mimo ČR chovali nosnice v původních klecích, tedy neinvestovali peníze do nových klecí, jejich produkce byla levnější a k tomu ještě měli vyšší dotace na svou produkci od mateřských zemí.

Pro pochopení uvedu příklad. Počet nosnic v hale, kde jsou původní klece, je přibližně o 20 procent vyšší, také produkce z haly s neobohacenými klecemi je výrazně vyšší. Prostě a jednoduše, na metr čtvereční je vyšší počet nosnic, a tím je i vyšší počet vyprodukovaných vajec z této plochy. A s tím vším souvisí cena produkce. 


Pokud upustíme od toho, že nám je slepic v klecích líto, jak je to s kvalitou? 

Kvalita produkce? Vrátím se k tomu, co říká pan poslanec Pošvář, český programátor a politik, který získal titul Bc. na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě... Ten totiž popírá vědecké údaje a studie, které publikuje paní profesorka Ing. Eva Tůmová, CSc., která na rozdíl od něho celý svůj profesionální život zaměřila na chov hospodářských zvířat, zejména na chov drůbeže. Pan poslanec nevěří domácím, ale ani zahraničním vědeckým pracem, zato věří takzvaným dotazníkům od chovatelů z jiných zemí, nevadí mu, že tyhle země měly výjimky na používání neobohacených klecí. Popírá studie publikované v  odborných publikacích a statisticky průkazná data.

I zdravý selský rozum nám říká, že když je vejce na podlaze v podestýlce, asi nebude stejně čisté a bez bakterií či virů. Je rozdíl, jestli je propustná skořápka čistá a po snášce se vejce odkutálí z haly na třídírnu,  nebo je vejce v hale, kde jsou tisíce nosnic, několik hodin, nebo i dní, kde je jiná vlhkost, prašnost prostředí. Prý propustná skořápka  nemá vliv na bílek a žloutek uvnitř. To snad nemyslí tento pán vážně.

A řeči to tom, jak po tom, co zakážeme chov v klecích v České republice, tak budeme diskutovat s jinými zeměmi, aby zakázaly používání obohacených klecí svým chovatelům, jsou gólem do vlastní branky. Odezva ministrů zemědělství ze zemí EU je prý pozitivní, namátkově Dánsko,  Francie, tedy země, které produkovaly i po vstupu zákazu klecových chovů vejce a vozily je k nám. To je výhra, mít zákaz dopředu. Prý budeme mít náskok před ostatními zeměmi, které o zákazu zatím neuvažují. Pan poslanec Pošvář mluví mimo mísu.

Prý některé obchodní řetězce v mnohých státech EU řekly, že nebudou odebírat klecová vajíčka a nebudou je prodávat ve svých obchodech. To je však hezký nesmysl. Přece ve výrobcích jsou stále vejce a vaječná hmota z klecí neobohacených, a když bude vajec nedostatek, budou se vozit nejen z jiných zemí EU, ale i z třetích zemí. Už dnes jsou u nás na pultě a ve výrobcích vejce ze třetích zemí, kde nevíme nic o podmínkách chovu, o kvalitě prostředí chovu, o kvalitě krmiv, o ošetřování chemickými látkami. Takže místo jistoty byla zvolena nejistota.

(Celý rozhovor najdete ZDE)

17 komentářů :

 1. Babička měla slepice a já jako kluk jsem je občas zaháněl na noc do kurníku. To je vše co o slepicích vím a vejce jím pořád i když byla doba, že se "tvrdilo" nejsou zdravá, nebezpečí cholesterolu. Odborník od Pirátů je příkladem,jak v současné době jsou tací "odborníci" na svých místech. Připomělo mě to padesátá léta, kdy ředitele šel dělat dělník, ale i ten si vzděklání doplnil, alespoň měl praxi. Po přečtení článku již nechci vejce z "podestýlky", ale z klecí , ale našich. Důvody jsou z článku patrné proč. Že poslanci i europoslanci většinou nejsou vlastenci, to víme z jejich názorů a hlasování. Co mě z toho všeho co bylo v článku uvedeno vyplývá, vystoupit z EU, bohužel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já kupuji jen česká a proto se vždy neopomenu podívat na vajíčko v krabici, i když jí musím otevřít, jestli je na něm razítkem vyznačen symbol CZ. Je to důležité protože na krabici může být také symbol CZ a ten může značit, kde bylo vejce z Ukrajiny, Polska nebo Francie zabaleno.

   Vymazat
  2. Rozehnale, ale tady je řeč ještě i o tom, že vejce máte i v jiných produktech.

   Vymazat
  3. Jistě J.J. 16. ledna 2021 20:21. A on tady někdo zpochybňuje, že vejce odkudkoli jsou v kde čem?

   Vymazat
 2. Však typický Pirát, ne?
  - lžou
  - ničemu nerozumí, minimální znalosti
  - prosazují cizí zájmy jako otroci
  - na svém debilitě a otročení si zakládají a myslí si, že jsou "úžasně proevropští", protože to je IN a jediné správné
  - oslavují poškozování obyvatel ČR
  - lezou do zadku korporacím, viz jejich obhajoba cenzury
  - lžou

  OdpovědětVymazat
 3. Známá v Bavorsku testovala kvalitu vajec z kleci, z hal, a ještě odnekud je to tak 15let. nejlepsi kvalitu měla klecova vejce. Výsledky studie se nezverejnily. Slepice v halách se pry navzájem uklovavaji k smrti. Jejich den má myslím 16 hodin, 8 hodin den, 8 hodin noc, takže snesou víc vajec. Za 2 roky jsou slípky zhuntovane, vybite, a přivezou se nové a jede se dal.

  OdpovědětVymazat
 4. Rudý škorpión16. ledna 2021 17:27, ještě bych doplnil - udávání do Bruselu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano.
   - udávání ČR v Bruselu
   - a ještě rozkrádání veřejných financí v Praze, kde si přihrávají zakázky nebo různé pašalíky spřízněným firmám a dokonce přímo desítkám členů Pirátů.

   Vymazat
  2. A plné huby demokracie a svobody.

   Vymazat
 5. Člověk neví,jestli se má smát nebo zvracet..... Slovo idiot není adekvátní Též bych zvracel.....
  Ze srazu LGBT v San Francisku Piráti je pozvali do Prahy
  Ze srazu LGBT v San Francisku Piráti je pozvali do Prahy
  Tak co na tento karneval říkáte? A tato 'sociální skupinka 'je teď v Praze a navíc od primátora Hřiba dostali 1 milion korun. Celý stát musí šetřit, ale buzeranti a populace LGBT si bužírují za společné peníze!!! Tak jsou Piráti volitelní??? Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!! Otázka zní -proč současná hybná síla společnosti zavádí tuto formu prezentace jako příklad a etalon SVOBODY ??!!..
  Podívejte se, co je na tom inspirativního a příkladného pro každodenní život???!!! Na tyhle exoty prachy jsou, ale na matky samoživitelky v době karantény, kdy nemohly od dětí do práce, tak pro ty není nic. Prostě na blití, vykopat celé Piráty od válu!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Spomínam si na tie preteky medzi štátmi V4, kto skôr splní kapitoly pri prístupových rokovaniach s EÚ. A bolo že to radosti, keď na Slovensku narátali vyše 50% občanov, ktorí sa zúčastnili referenda. Neviem, koľko tam Dzurinda musel pripočítať, ale tomu číslu tu nikto neveril.
  Proste, Západ nás tam potreboval mať a my sme sa tu z toho ešte aj radovali.
  Trápnosť nad trápnosť. V RVHP nás aspoň nikto nenútil riešiť idiotské agendy LGBTI, prdenie kráv, či pohlavnú rovnosť, ktorej teda nerozumiem, lebo dodnes vedci nezabezpečili, aby otehotnieť, rodiť a kojiť mohli aj muži.

  OdpovědětVymazat
 7. Piráti je svoloč dosazená EU placená sorosem. Naštěstí ta lumpárna již končí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale nekonci,voli je ti,ktere jsme my vychovali,kteri vystudovali ve skolach, ve kterych my ucime,ktere jsme nechali my kopat do lidi kdyz jsme pestovali jejich osobnost,ve skolach,kde se reditel boji odmitnout neziskovku kazajici bludy,aby neprisel o praci.Ve skolach,kde zaci nadavaji ucitelum a vedi,ze rodice jim vynadaji take a tak dale!! Mame co jsme chteli,je to vratne jen nejakou katastrofou,oni totiz budou stejne vychovavat deti svoje!

   Vymazat
  2. Přesně tak toho eu slouhu nějaké zemědělství nezajímá ale prosazuje jejich přání.

   Vymazat
 8. Běda těm, kteří nařízení EU (EVROPSKÉHO UTRPENÍ), povýší na své náboženství, běda těm !

  OdpovědětVymazat
 9. Ke klecové drůbeži asi tolik.
  Tento trend byl ve světě zaveden na zvýšení produkce, snížení nákladů na "výrobu" vajec a tím větší zisky korporací. Vedlejším efektem byla likvidace konkurence (družstevních drůbežáren a soukromých kurníků) a tím monopol na cenu a dodávky (jsi neposlušný? nekoupíš si ani vejce!). Pokračováním bude zákaz domácího chovu drůbeže a povinné nahrazování vajec syntetickými sračkami a moučnými červy (pochopitelně pro plebs, šlechta bude mít na vejce pštrosí i křepelčí). Doufám, že pan Dvořák pozitivně ocení, že pojem gojim nahrazuji pojmem plebs (ikdyž nevím zda tím neurážím římany).

  OdpovědětVymazat
 10. NOVÝ MANIFEST ZEMĚ https://interetpourtous2.blogspot.com/2020/12/le-manifest-de-la-nouvelle-terre.html#more
  Ministryně spravedlnosti je netvor justice. https://www.youtube.com/watch?v=gf9mz4W3CpM Mlnisterka lhala v přímém přenosu, je evidentní, že něco kryje, nemá tam co dělat, okamžitě odstoupit.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.