Reklama

pondělí 11. ledna 2021

Otrokářský volební zákon

Zbyněk Fiala
11.1.2021 VašeVěc

Byl útok na Kongres jen projevem nespokojenosti voličů, které prezident Trump přesvědčil o neférovosti voleb, nebo šlo o pokus o převrat, který měl kombinovat zohýbané parlamentní procedury a násilí? A proč je volební systém v USA tak komplikovaný?

Foto: Ashli Babbit, narozená 1985, veteránka Letectva spojených států a Národní gardy, zastřelená za ne zcela jasných okolností na Capitolu. Stala se první obětí zákroku proti demonstrantům. 

Co všechno se odehrálo v tříkrálovém Washingtonu bude podrobně pitváno už v úterý ve Sněmovně reprezentantů, kde chtějí spustit druhý pokus o impeachment prezidenta Donalda Trumpa. Možná, že to odloží. Demokraté si uvědomují, že jediným výsledkem by bylo přenesení politických zmatků do rozběhu Bidenovy administrativy. Možná, že se to svěří jen soudnímu vyšetřování. Demokraté chtějí definitivně ukončit Trumpovu politickou kariéru, protože by je mohl ohrozit svým vlivem už za dva roky ve volbách v mezidobí, a není vyloučeno, že o dva roky později i přímo v prezidentských volbách.

Napřed se tedy bude muset zbavit podezření, že akce 6. prosince nebyla pokusem o zvláštní typ převratu, kdy vlády se zmocní samotný prezident. Takhle ta věta zní nesmyslně, ale stačí dodat, že prezident měl vyřadit svobodnou vůli Kongresu, který ho chtěl zbavit moci na základě výsledku voleb. Kdoví, jak to bylo doopravdy, ale takhle to mohlo být také.

Bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger (takové nekorektní jméno!!) přirovnal vpád do washingtonského Kapitolu ke „křišťálové noci“ z roku 1938, když nacisty povzbuzený dav demoloval synagogy. Byla to tenkrát, jak řekl, „nacistická obdoba Proud Boys“. Pronesl to na videu, které má podle New York Times sedm milionů shlédnutí na twitteru (bez Trumpa, který už tam nesmí).

Realističtěji zamrazí nad zprávou, že mezi 13 osobami, které policie zadržela, je také jakýsi Cleveland Grover Meredith, který to sice z Colorada nestihl a v Kapitolu nebyl, ale našli mu před hotelem přívěs plný zbraní. Dokonce poslal přátelům bezstarostnou esemesku, že veze tunu průbojné munice („a ton 5,65 armor piercing ammo“. Zmiňoval se nevlídně o předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi a pronesl varovnou věštbu pro období před nástupem nového prezidenta: „Předpovídám, že během 12 dní v naší zemi mnoho lidí zemře.“

Může to být pouhý pošuk, byť po zuby ozbrojený. Ale už v den nepokojů přišla zpráva, že v národních centrálách obou stran, kousek od Bílého domu, byly nalezeny trubkové bomby a Molotovovy koktaily. Zajímavý byl začátek vpádu do Kapitolu, když nejnápadnější útočník v kůžích a rohaté přilbici vyloženě velel. Vojenské zkušenosti mohlo mít hodně osob na kongresových schodech, v Americe není nouze o veterány. Zejména ty zklamané z toho, co prožili, a co je čekalo doma.

Prezident Donald Trump dost spoléhal na viceprezidenta Mika Pence, že v Kongresu využije své exekutivní pravomoci, zruší pověření některých volitelů a zamění je za Trumpovy lidi. Pence to odmítl, ale protesty ho mohly přimět ke změně názoru. S tím se mohla pojit Trumpova výzva, když posílal lidi před Kongres, aby „ukázali sílu“. V Kongresu pak byly slyšet hlasy, které vykřikovaly Penceovo jméno.

Kdyby Pence vyměkl a pokusil se zvrátit volební výsledek, a kdyby ve Washingtonu vypuklo násilí, pro které se tam ty zbraně a výbušniny dopravily, nebyl by čas na dlouhé debaty. Venkovští stoupenci Trumpa by mohli nepokoje rozšířit, a teprve pak by Trump vystoupil a vyzval ke klidu, neboť náprava volebních podvodů už je vyřešena.

Roku 2000 v takovém konfliktu o výsledek voleb (pravda, počítala se pouze natržená kolečka u nedoštípnutých volebních lístků z mechanických hlasovacích strojů) ustoupil Al Gore a dal přednost klidnému předání vlády Georgi Bushovi před vleklými soudy a ústavními zmatky. Možná se tedy počítalo s tím, že Biden se zachová stejně a ustoupí, aby zachránil zemi před násilím i vrcholící pandemií. Takový román určitě někdo napíše.

Úvahy o falšování amerických prezidentských voleb nemusejí vycházet z konkrétních důkazů, stačí, že to, čím argumentují, systém teoreticky umožňuje. Teoreticky možné však neznamená běžné. Systém je pod kontrolkou jak volebních úředníků, tak funkcionářů a aktivistů obou stran. Těch je opravdu hodně a nejedná se jako u nás o netečné důchodce, jejichž jedinou kvalifikací je volný čas. Všechno se také odehrává plynule v jediném volebním dni, takže tam není volná noc před druhým dnem, o které si mohu myslet cokoliv.

Volby jsou nejsledovanějším americkým národním sportem. Ty kongresové jsou vypsány každé dva roky a předchází jim rok primárek, takže se volí prakticky pořád. A když se jednou za čtyři roky přidají volby prezidenta, je to příležitost pro masovost i pro rekordy.

Není to nic levného, další úkol představuje potřeba běhat od domu k domu s kasičkou a vytrvale otravovat telefonem. Dobrovolníkům, kteří se této práci věnují, se říká „canvass“, snad že se k vám tulí jako v kanafasu. Avšak mnoho aktivistů získá profesionální úroveň a může přejít k aktivní politické kariéře jako Alexandria Ocasio – Lopezová, aktivistka z volebního štábu demokratického kandidáta Bernieho Sanderse z primárek k volbám 2016.

Je to tedy stále se opakující dvouletá závodní sezóna. Začíná okresním přeborem v agitaci, když se uchazeči o kandidaturu utkávají v místě. Následuje krajský přebor v primárkách. Do finále nakonec postoupí dva nejlepší týmy a po předvolebních debatách a lavině reklam následuje společný volební den s navazujícím sčítání hlasů, kdy je třeba hlídat zájmy strany ve volebních komisích a sčítacích štábech. Všichni umějí zhruba totéž, ale na špici smějí jen opravdoví mistři. To je argument pro to, že takové volby budou nejspíš férové. Kvílení některých republikánských pozorovatelů, že nebyli připuštěni až ke stolům s hromadami odevzdaných hlasů, mluví spíše ve prospěch férovosti voleb, protože do nich nezasahovaly další prsty.

Zatímco samotné volby jsou pod dohledem obou stan, něco jiného je běžná politická praxe mezi volbami, která může výsledek ovlivnit. Tam je důležité, kdo zrovna v daném státě nebo okrese vládne. Relativně bohumilé je rozdávat „sudy vepřového“ („pork barelling“) v podobě různých rozpočtových zvýhodnění do váhajících okrsků, aby se posílil zájem o kandidáty „dávající“ strany. Poslední dobou začala být vedle peněz důležitá i data, a tak vstupuje do hry spolupráce volebního štábu vládnoucí strany s nějakou obzvláště vydařenou analytickou agenturou, pro kterou byla vytvořena pravidla na míru. Dozvíme se o nich až v nějakém povolebním skandálu.

Voliče, kteří hlasují nesprávně (nehlasují pro nás) je třeba včas odehnat od uren. Nejjednodušší je dělat problémy s registrací, podpisy, požadavkem trvalého bydliště v delším období a se spoustou dalších drobností, které v souhrnu dávají naději na nižší volební účast určité (obvykle méně vzdělané a hůře situované) kategorie.

Dalším trikem je manipulace s hranicemi volebních okrsků („gerrymandering“). Smyslem těchto změn je připojit kousky území s voliči protivníka k území spolehlivých voličů vlastní strany. Nebo může jít o to, že sousední okrsky, připravené o část skalních voličů, zůstanou naředěné. Systém je většinový, vítěz bere vše, takže ve vyrovnaných okrscích může naředění rozhodnout.

Jinou technickou jemnůstku představuje taková změna hranic okrsku, aby izolovala spolehlivé voliče protivníka v ostrůvcích s maximálními počty občanů pro daný počet mandátů. Tohle dělají republikánské vlády ve městech s převahou barevného obyvatelstva, které pak sice přinese drtivé vítězství Demokratů v daném okrsku, ale moc si nepomůžou, poslanců je tam pořád stejně. To je mimochodem taky jeden z důvodů, proč Demokraté ztratili spoustu křesel v Kongresu, přestože v závěru volební kampaně měli dvouciferné vedení v celostátních volebních preferencích.

Avšak to, co mohlo v městské voliče odehnat od uren nejspolehlivěji, byl koronavirus. Kdo si na jaře prohlížel mapy infekce, nemohl přehlédnout místa s vysokou míry nákazy na východním i západním pobřeží. Trpěla hlavně největší města, zatímco vnitrozemí s rozptýlenou sídlištní strukturou bylo poměrně nedotčené. Tam, kde byla na volebních mapách modrá, tam byla na mapách s epidemií červená. Koronavirus tak měl jasnou politickou visačku: kdyby platily jen hlasy vhozené rukou ve volební místnosti, vyhraje Trump, protože Demokraté se neodváží z domu.

Proto se odehrál takový boj o korespondenční hlasování. Přitom samotná kalkulace s nerovnoměrným rozložením infekce nakonec ztratila svou jednoznačnost, v době voleb nejvíc trpěly vnitrozemské státy. Nicméně podstatná část hlasování na dálku i v předstihu (bez front) už proběhla. V přímém hlasování Joe Biden vyhrál o rekordních sedm milionů hlasů. Jenže napřímo se v amerických prezidentských volbách nehraje. Proč?

Systém volitelů prezidenta Spojených států vznikl na základě úvahy, že tyto volby jsou příliš důležité, než aby se daly svěřit obyčejným lidem. Systém byl přijat roku 1787 na ústavním konventu ve Filadelfii i jako součást kompromisního ujednání, které mělo posílit vliv jižanských otrokářských států. Patřila k němu „klauzule tří pětin“, podle které byla kvóta zástupců jižanských států ve Sněmovně reprezentantů a v komoře volitelů posílena o tři pětiny každého otroka bez volebního práva.

Po zrušení otroctví po válce Severu proti Jihu byly tyto přepočty zrušeny, ale oddělení voličů od konečného rozhodování o osobě prezidenta zůstalo. Když se tedy americký volební zákon označuje za archaický, může to být vnímáno jako doklad délky demokratické tradice, ta se však nedokázala odpoutat od období, na které už se snažila zapomenout. Loni bylo toto černé dědictví vytaženo ze záhrobí hnutím BBL a je možné, že tím byly Spojené státy postrčeny do nové ústavní sezóny.

Samozřejmě, ústava je Pandořina skříňka. Sáhnete na volitele a vyvalí se hejno draků. Rozpoutá se bitva o zbraně, o zdravotnictví, o peníze na volby, možná i o sociální sítě a internet. V hluboce rozděleném národě se těžko dochází ke společným řešením, ale všechno se také nemusí řešit hned přes ústavu. Užitečné může být už to, že klíčová témata jsou otevřena a narůstá potřeba je nějak rozštípnout.
86 komentářů :

 1. Už totalitní rádoby demokraté podali na Trumpa žalobu za podněcování vzpoury. Cíl je jediný aby už nikdy nemohl kandidovat do žádné politické funkce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 22:28 Vůbec na mě nemluv.

   Smazat
  3. 22:28 souhlas at jsi kterykoliv unknown

   Smazat
  4. Nikdy nespi tupe hledi ,ruku on ma v poklopci
   vzdelani ma dostatecne ,4 ctyrky v pomocne
   Rikali jim mongoloidi, dneska jsou to autiste
   ale stale stejna chatra pouzita ,tot je jiste.

   Smazat
 2. ted jsem sledoval projevy donalda a v tom pred capitolovym rika:
  "go get them dont hurt them"!

  OdpovědětSmazat
 3. uz jsem slavny jako donald blokli mi FB amazon i twitter

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no pavle o:08 to je ta prdel za NIC dokonce se mi FB omluvil ze muj koment je v poradku ale BAN na 30 dni mi curaci nechali!😂😂😂😎🤑

   Smazat
 4. Klaus ml. odpálil „bombu“. Koronakrize ukázala, že Sněmovna dokáže fungovat v provizorním stavu, takže...

  Pozice některých politiků – „ Já nejsem Čech, já jsem Evropan.“ – je mi bytostně cizí a odporná.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Klaus-ml-odpalil-bombu-Koronakrize-ukazala-ze-Snemovna-dokaze-fungovat-v-provizornim-stavu-takze-649902

  OdpovědětSmazat
 5. Pan Fiala nám tady líčí, že byly ty volby ok a jak to tam je pod drobnohledem, že ani myš neproklouzne.
  Na internetu už byly napsány stohy článků, jak ty volební podvody probíhaly a najednou přijde pan Fiala, který snad celou dobu spal zimním spánkem?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nehledě k tomu, že ono rohaté individium, co to mělo na povel, je herec - otázkou pak zůstává kým placený, že? - a ti dva po jeho boku jsou z Antify. Ať si Fiala na YT nakline: Martin Dzuriš a projde si jeho reportáže z Kapitolu - dost se dozví.

   Smazat
  2. 23:11 ano uz nam hlasi ze QAnan shaman byl herec

   Smazat
  3. ted nevim jestli dat "Qonanovi"
   3 Oscary nebo 3 mesice jail???😂

   Smazat
 6. Autor Zbyněk Fiala zcela přehlíží rozsáhlé volební podvody, které v některých rozhodujících státech znamenaly otočení výsledku a tak i celkové otočení výsledku.

  OdpovědětSmazat
 7. Rikejme mu ufoun ,mozna i tak vypada ,mozna ma i 3 oci

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne dle dnesniho Hollywoodu mezi nohama,pouziva ho k smirovani ,tam kde to nikdo neceka.Jeho ruka hbita stale se mu kmita ,je to proste Nezmar

   Smazat
 8. Byste neřekli, že jen tak camrám. Přenáším a ponechávám bez komentáře.

  ČeskoAktuálně.cz

  A je to venku! Americký generál odpálil bombu! Donald Trump se zřejmě dostal k datům z ukradeného počítače Nancy Pelosi v Kongresu a ta doslova šílí jako nepříčetná, podle generála jsou v počítači důkazy proti ní ze spáchání velezrady!

  Proslýchá se, že komunikovala z počítače s důstojníkem čínské zpravodajské služby! Mezi Antifou byli zamícháni členové speciálních jednotek! Nancy kontaktovala šéfa sboru náčelníků a tlačila na něj, aby jí pomohl odvolat prezidenta, protože Trump tato data z jejího počítače určitě použije ještě před koncem svého mandátu 20. ledna!

  Donald Trump přechází do protiútoku a je už jasné, proč čelní představitelé Demokratické strany tak zoufale usilují o impeachment Donalda Trumpa, přestože do konce jeho funkčního mandátu zbývá už jen 11 dní. Nikdo to vůbec nechápal, jaký má smysl odvolávat prezidenta, když stejně za pár dní končí. Dnes už to víme a je to naprostá bomba. 
  Včera v pátek večer proběhl ve Washingtonu D.C. galavečer amerických veteránů a reportérce hnutí We The People se podařilo udělat rozhovor s vysloužilým generálem US Air Force, Thomasem McInerneyem.

  Tento starý pán si pustil jazyk na špacír a řekl reportérce, co mu řekl senátor Chuck Schumer, šéf klubu Demokratické strany v Senátu. Nikdo v Kongresu až do včera nechápal, co se to sakra děje, co je to za nesmysl usilovat o odvolání a impeachment Donalda Trump, když ten už stejně končí 20. ledna, tedy za pár dní. Nikdo nechápal, proč v čele tohoto honu a šílenství stojí Nancy Pelosi. Teď už to víme, díky generálovi.
  Konec citace.

  Vím, je to bulvární styl, také mi nesedí, nicméně, i na hnoji vyroste růže.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2:32
   Na tyhle bláboly, nesmysly, lež by měl pamatovat zákon. Potom se divte, že se tak ubohé a podobné konspirace mažou !!
   Já jen nechápu proč lidé tohle dělají, proč se uchylují k neověřeným zprávám, chtějí být zajímaví, nebo někoho pošpinit ??!
   Nejdříve napíšou - a je to venku, odpálil bombu - a dále PROSLÝCHÁ SE - .
   Už vy mazalové těchto nesmyslu pochopte, že Trump končí, finito, nic nikdo nezmění na tom, že bude pr. USA řádně zvolen pan Biden, tečka !!!
   Já se tak těším na příští volby v Rusku, tam to bude "" určitě hodně zajímavé "" kdo vyhraje, dnes si nedokáže nikdo ani tipnout !!co.

   Smazat
  2. Zvolený prezident USA zjevným podvodem, je pro USA do budoucna velice nebezpečné!!

   Smazat
  3. 10.02
   Tak si to "proslýchá se" zkoukni naživo, "zákone". Hlavně dbej, by tě netrefil šlak.

   https://www.infovojna.sk/article/video-trump-prechazi-do-protiutoku-americky-general-odpalil-bombu-dkazy-o-velezrade-z-pocitace-predsedkyne-americke-snemovny-reprezentant-nancy-pelosiove

   Hele, ten Vláďa Putinů tě hodně sere, viď?
   Ty máš, chlapče, zkrátka rád bordel, neb jen v něm se uživíš. No a Vláďa lehkoživivky vykopal. Chápu tvou nenávist. Co kdyby to potkalo tebe?

   Tady nejde o Plechovou Hubu, troubelínku, ani o Senilu, ale o zákon, kterého máš plnou hubu, a o princip demokracie.
   Smazat
  4. 10:11 whoa to je neprijemne😂😂

   Smazat
 9. Kdyby USA nebylo a nekdo chtel spousty valek, kolonizace,mrtve, bezpravi,nekonecne tlaceni na pilu zhorsovani, tak kdo by si takovy stat musel vymyslet..
  Kdo asi. Duch svatej ne.
  Protoze stale existuje jednoduche reseni..
  Nenechat Trumpa bezprizorne pobihat,jako kdyz je utrzenej z retezu..
  Vytahuje se ,ze je mistr Deal,/vysledek vyjednavani ,kdy jsou vsichni spokojeny/, tak s nim dealovat. Vyjednavat.
  Ani si neumel vybrat patricne,loyalni osoby do sve vlady.
  V tom nekteri vynikaji a takoveho a nej poslat.
  Nejprve naslibovat,TV,radio stanici/aby se vykecal/ a co chce, kandidovat v dalsich volbach atd..
  Potom v zajmu dohody,aby jinde povolil.
  Dohody jsou nahody a predevsim nehody. Dlouho nevydrzi.
  Tedy prave appeasment,/povolnost,jako kdyz s devcetem pomaha,trochu kecu a neco piti/, jako to delali s Dolfem.
  Kdyz uz T.tak nazyvali.
  Brnknout na strunu jesitnosti narcisisty, to zadnej takovej dlouho nevydrzi..Maze se med kolem huby.
  A necha se jen liznout.
  Neignorovat,vysledek je pak urazena jesitnost a tak nepredvidane kriceni/i dite v tom vynika/ a skutky zadne..
  Posledni hracku ,Twiter mu vzali.
  Zaroven,nespechat,prestat na cas obecne drazdeni, provokace a poburovani.
  Veci protahovat az do "ztracena".
  Cas je lek a leta jdou.
  Nespokojenych /deplorables/,je hodne a neni zdrave kolem voleb, do nich hrube stourat..
  Nesetrit na nich v nepravou chvili ,misto 2000 jen 600.
  Veci ty vylozene nepratelsky, hnaly na ostri noze prave ty vzbourene zlazy taky velmi urazene jesitnosti nedavno povysenych,Hillary a spol. od zacatku.
  A skoro 5olet praxe, politicke posluhovacky,Bidenda. /Desatych,nejmin kol u vozu/. Ted bude jednat s Amerikou jako s Ukrajinou...Uz zacal.
  Ale vysoky vek zucastnenych nuti k bezhlavemu spechu.
  Ted zadna zhilarovana feministka neni ve vlade.
  Nikdo ani nepomyslel od zacatku na pokojne reseni problemu.
  Schwarzenegger verejne vyhlasil T.,za nejhorsiho presidenta vubec.
  Jeho kvalifikace, 30 let /az 12 hodin/stravenych v telocvicne, podivne krouceni na podiich vsude, role ve filmech plnych nasili a masakru a scvrkly koule asi jako hrasky ,v dusledku prehnane kulturistiky. Kompenzovane ,pochazenim a hojnym strilenim z kanonu,na misto koltu.
  /Aby se zalibil,tem v zastydle puberte/.
  To je ten pravej.
  Ze kultura jako ty koule zmizela pak je logicke..
  O Bidenovi prohlasuje,ze je ten nejlepsi. Tak ukazuje a dokazuje,co je a co neni ani nemuze byt,ze?
  Nikdo nepomyslel /velmi sobecky/,ze v sazce je udrzet jeste chvili klid a nohy v teple, aby se povest USA nezhorsila tak rapidne..
  Cina mela koupit z USA,asi za 145 miliard,ale nakoupila jen za 88 miliard.
  Nektery,kdyz se porad tahaji za nohu, jsou pak vylozene zli. Doma i jinde.
  Buh a Duch, vrchnost, vychovatele a ucitele maji radi a snad nejradeji, polepsene hrisniky /a darebaky,vim to dobre/.
  Tedy poskytnout aspon moznost "polepseni" sobe i Trumpovi.
  A slibovat napravy vseho a zatloukat.Kdyz se veci provali zase slibovat a zatloukat.
  Nikoliv zatloukat Ameeriku do zeme. Je moc velka.

  OdpovědětSmazat
 10. Jako vzdy pri techto revolucich a prevratech stoji stejni .Ti o kterych se jiz nesmi mluvit zle ,jsou vzdy v pozadi . Poradi pomohou ,nikdy se nerozciluji a klidne podriznou krk V tomto videu mluvi odbornik a ku konci vysvetluje na prikladu Ceskoslovenska 1946az 52 jak komuniste postupne obsadili vyznamne posty a a finalne to prevrhli do zverstev diktatury Jakesu a Salcmanu . Zapomnel vsak se zminit o jejich puvodu a jak s nimi spoluvrazi zatocili jen po kratkem procesu . Presne stejny scenar je v USA ted

  https://www.youtube.com/watch?v=8YtJyFotqaw&feature=youtu.be

  OdpovědětSmazat
 11. Vzdy mne fascinuje, kolik ochotnych blbcu se chce bit za sveho vudce jako jsou Trump, Putin, Okamura:

  https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/prisny-trest-pro-vsechny-kdo-utocil-na-kapitol-zadaji-americka-media-40347513

  OdpovědětSmazat
 12. Z raních zpráv: teda když už ČT informuje o tom, že se ve všech (!) státech USA připravují demonstrace proti výsledkům voleb a na podporu Trumpa!? Že je ve Washingtonu vyjímečný stav, tak to asi už bude čóro.Pak se v tomto dokonce ztrácí důležitá zpráva, že USA opět zařadilo Kubu na seznam teroristických států... Zřejmě je tam ohrožen ten kousek demokracie, co tam mají a bude jim časem třeba pomoci. Hezké, že mají stále starost o jiné. Na rovinu, dnes už to zní trochu přihlouple. Autorita USA v tomto zřejmě celosvětově v pr.eli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kundohorsky, ty jsi opravdovy rudy buditel:-)

   Smazat
  2. Člověče, člověk tě ani nestačí dohnat. Děkuji, že mne podrobně studuješ. Samozřejmě, že respektuji tvé podnětné názory. Když rudý buditel tak rudý buditel!

   Smazat
  3. Unkhovne, my tady víme, že smajlík je tvá teplá značka jevropských novnot a jákob džanda tě odmění za rozbíjení diskuze na NR protáhnutím komína.

   Smazat
  4. Chrchlo, tebe to ale nejak rajcuje? Takhle to delate pri sezeni na UV SPD?-)

   Smazat
  5. Unknowne, tebe mazat je málo. Rodiče tě evidentně zanedbali.

   Smazat
 13. CENZURA PŘITVRZUJE I TADY V ČESKU!!!
  Od listopadu kdy jednali Merkel Macron-že se musí mazat DEZINORMACE na netu a vše,trvale mi mažou příspěvky např.na seznamu..Trvale vyvolávají a podněcují nespokojenost,chaos.Gloriikují pomatené demonstranty!!!Když napíši že všude ve světě jsou lidi na tom kvůli pandemii stejně,že vedou kampan volební a proti vládě,hned mne smažou.Žiji i ve Vídni,když napíši,že tam media nevyvolávají protesty proti vládě,kancléř vyzve aby např.se lidi nestýkali ani ve společném domě,..Lidi neprotestují.Je tam disciplína ,zodpovědnost..Tady v Česku hnus..Opravdu jsou tu potomci Gottwalda-lid snadno manipulovatelný.....Děsím se průběhu voleb....Propaganda,.Můžete dehonestovat vládu,premiéra,ač má víc než 30%voličů,ale nesmíte napsat nic proti propagandistickým médiím.proti opozici...Zažila jsem diskriminaci STB,v rodině politický věten...A ted.......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:37
   Vy kritizujete mazání příspěvku ??? A co zde, včera jsem k tomuto článku napsal 3 slušné příspěvky, dnes ??? ani jeden. A tak to je zde i s jinými příspěvky o ruzných pisatelu !! Jiný, než stejný názor Dvořáka, tady nemá šanci. Demokracie na Ruský zpusob, tedy ŽÁDNÁ !!
   Demokracie soudruha Dvořáka končí se sebemenší kritikou Ruska, tady přes to vlak nejede !!

   Smazat
  2. Indický jezdče, tvoje hysterické výlevy plné nenávisti a nadávek tady nemají co dělat. Buďto změníš slovník, přestaneš urážet, vypustíš rasizmy, povýšenectví a povedeš v ě c n o u debatu, nebo tu nebudeš.

   Smazat
  3. 9:56
   Dvořák, co je na mém příspěvku v 9:39 hysterického, nenávistného,urážlivého. Jen jsem napsal PRAVDU, jak to tady chodí. Mažeš moje příspěvky ať jsou slušné nebo ne, tobě vadí jiný názor, nic víc !!

   Nikomu laskavě nevyhrožuj, to dělali soudruzi před r.89. a jek dopadli.

   Smazat
  4. TY nejen že nediskutuješ, ale stále vyhrožuješ, urážíš, ponižuješ, podouváš. Jestlipak víš, co je to BAN?

   Smazat
  5. 10:19 Dvořák
   A ti co zde uráží, sprostě nadávají jiným, jen za jiný názor, ty ještě podporuješ a to se nezmiňuji o některých příspěvcích, ze kterých přímo stříka nesmysl, lež, konspirace, odkazy na totální nesmysly, jako arfa, aronet a pod.nesmysly, to se zde nechá, vidíš sám co jseš zač!!
   Tak nenávistného, zaslepeného, zlého člověka jako tebe Dvořák, bych velice rád poznal.
   Co dělá primitiv,jen vyhrožuješ zablokováním, jak ubohé !! Buď budeš psát jak ti řeknu já, nebo tě mažu !! Tak je to správně ??

   Smazat
  6. Blátošlape I., bacha by ti nerupla žilka! Nenafukuje se ti hlava?

   Smazat
  7. Běžče, všechny tvoje sprosťárny, nadávky a psychopatické úlety jsou v redakčním archivu kdykoli k dohledání. Tak ze sebe nedělej oběť a najdi si pro tu svou zvrhlou mánii jinou platformu. Tady jsi zkrátka vyloučen z diskuze, ať už napíšeš cokoli.

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 14. USA si vždy poradí. Buď si zastřelí prezidenta , nebo v dnešní době z něj udělá blázna . Kde je demokracie ?

  OdpovědětSmazat
 15. Klid v USA mohl být zcela jednoduše zastaven vyvrácením pochybností o kontrolním přepočítáním hlasů-jak jednoduché, pokud by došlo ve sporných státech k přepočítání za přítomnosti obou stran byl by klid na obou stranách. Proč "demokraté" bránili této kontrole musí nutně vyvolávat dojem, že podváděli a podvádějí nadále prostřednictvím uplacených médií a bojí se, bojí se až tak, že zavádějí hon nejen na Trumpa ale i jeho příznivce čímž věrně kopírují praktiky komunistů 50. let, tento fakt by měl celý svět odsoudit namísto toho "demokratům" z USA poklonkují, každý soudný člověk musí tyto praktiky odsoudit bohužel naše média v čele s ČT, která odmítají vidět objektivně (a to již dlouhou dobu nejen v tomto případě) pouze potvrzují, že se budoucnost naší společnosti bude odvíjet stejným směrem - bohužel, jednoho toho "správného" názoru jsme si užili 40 let a měli plné zuby - tak sakra kde se stala chyba?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toto je jeden z mála nezaujatých a seriozních příspěvků. Ano, přepočítání hlsů všude tam, kde byly sebemenší pochybnosti a případně opakování voleb - to je slušná a přijatelná cesta pro všechny. Nepřijatelné je to pouze pro podvodníka, protože by se přišlo na to, kdo hraje fér a kdo šidí. V tomto ohledu na mne prezidentské volby v USA zrovna spravedlivě nepůsobí. Bez ohledu na to, zda je tam demokracie nebo nějaká diktatura. Tyto volby se dnes dají srovnat pouze s tolik kritizovanou Ukajinou, Venezuelo, Běloruskem apod. A kdoví, zda by nakonec nebyly volby na Ukrajině demokratičtější.

   Smazat
  2. pink floyd - the Tide ls Turning

   Smazat
  3. Wendy 12. ledna 2021 8:43, na tom je nejsmutnější zjistit, že ten jediný názor, který se nosil oněch 40 let se ukázal pravdivý a ze své podstaty správný.

   Smazat
 16. Trumpuv sympatizant Bill Belichick odmitl Trumpovu medaili. To je teda pecka, uz se s nim nechce asociovat ani on. Ackoli je to uspesny fotbalovy coach (z velke casti tim, ze za jeho tym hral nejlepsi quarterback vsech dob) nevim proc tu medaili zaslouzil, asi je to jako obvykle u Trumpa, pochvalne se vyjadris o nem, a on te podrbe zpatky. Presne ten transakcni zpusob chovani, ktery kritizoval Mattis.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hm, Unknown12. ledna 2021 9:45, coach, quarterback ..., zadne hacky a carky. Jak moderní! Pán je anglosas?

   Smazat
 17. Tolik nesmyslu a ruzných konspirací, co se zde dočtu, je neuvěřitelné. Všichni ti, co přesně vědí jak armáda vše obsazuje, zřejmě píší přímo z místa !!
  Zvláštní dopisovatel Kutnohorský,má takové info. co nemají ani v samotném USA. Rádio JEREVAN, je proti těmto, jen regionální vysílač.
  Nechte USA na pokoji, oni si vyřeší dnešní problémy i bez vášich blábolu a nesmyslu !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To víš, chlapče, v Kavárenských Rozhledech ani v Pod Pirátskou vlajkou se toho mnoho nedočteš.
   A hodně-li tě sejří pan Kutnohorský? Hele, prázdnoto, kdy, kde, a o čem informoval pan Kutnohorský lživě?
   No, ještě že tě USA mají!
   Panebože, ta jsi vůl...

   Smazat
 18. a přesně pro takové, jako je Fiala, se dělá celé divadlo. Videí, kdy policajti lákali stoupence Antify do Kapitolu nebo je doprovázela po chodbách, je dostatek.Přerušení jednání Trumpovi moc nenahrávalo. Nakonec i kreslený seriál Simpsonovi předpověděl útok včetně postavičky s bizoní hlavou, stejně jako 11. září nebo zvolení Trumpa prezidentem :)))

  OdpovědětSmazat
 19. 9:49
  A co je potom podle vás pravda ?? Jen zdrženlivostí ochranky zemřelo v Bílem domě 5 lidí, pokub by začali do těch magoru střílet, tak jsou jich desítky. To by bylo teprve od vás křiku !! Žádná Antifa, jen zpovykovaní lidé Trumpem !!
  11. září je podvod, hm, ty dvě letadla co narazila do budov byl jistě hologram co !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen chladnokrevností ozbrojené osoby v civilu byla na Kapitolu zavražděna paní Ashli Babbitová. Podle záběrů nikoho neohrožovala, takže o nutné sebeobraně nemůže být ani řeči.

   Smazat
  2. Ashli Babbit i pres upozorneni cohranky Capitolu lezla rozbitou sklenenou vyplni zabarikadovanych dveri do dalsi chodby Capitolu, ktera vedla ke kancelarim senatoru. Navic mela na zadech batoh, o kterem se ochranka domnivala, ze tam ma bud vybusniny nebo zbrane. I pres opakovanou slovni vyzvu ochranky lezla dal a tak ochranka zasahla.
   Proc lzete Dvoraku?

   Smazat
  3. 10:40 tady souhlas sledoval jsem tuto reportaz na Fox news(btw) je to domaci stanice republikanu

   Smazat
  4. Omluva, opravdu paní Ashli lezla do okna.

   Na ostatním trvám - první rána má jít mimo lidi, má to být varování. Za tohle střílení každý policista v jakékoli zemi jde před soud.

   A ta poznámka o batohu je směšná.

   Smazat
  5. Jeste jednou. Ochranka vyzvala nekolikrat verbalne Ashli Babbit, aby nikam nelezla. Ona mela na zadech batoh, o kterem ochranka predpokladala, ze tam ma zbrane, vybusninu. Navic ostatni zpovykovani a rvouci nasilnici se snazili rozbit vedlejsi vypln dveri, nasilim otevrit zabarikadovane dvere.
   Proc Dvoraku lzete?

   Smazat
  6. Já věřím svým očím a ne nějakým klvaňům. Vidím neozbrojenou ženskou jak leze okna a proti ní několik lidí v uniformách a jeden dva v civilu. Civil bez varování střelí rovnou do ní a rovnou do hrudi. K takovému jednání ho žádný předpis ani rozkaz neopravňuje. Chladnokrevně zavraždil. Asi idiot bez výcviku.
   Proč lžete vy?

   Smazat
  7. Dvoraku, budova kongresu je federal property a vstup na ni neni povolen bez oficialni propustky. Jeste jednou - byla nekolikrat slovne upozornena, at dal neleze. Presto tak s batohem na zadech udelala. Predtim podle tebe "mirovi" protestanti prolomili policejni zabrany pred Capitolem, rozmlatili okna Capitolu, kterymi vlezli dovnitr.
   Cemu nerozumis?
   Ja se jen divil, ze tam ochranka nepostrilela daleko vic tech zvirat. Ale chapu, ze to bylo politicky motivovane rozhodnuti, protoze kdyby se tak stalo, tak ty a dalsi rudi myslitele byste tady rvali, jak strileli do "nevinnych".

   Smazat
  8. Jak vás tak čtu, tak si říkám, že je škoda, že mladí muži neprošli vojenskou službou. Kdybyste si jen čichnul k armádě nebo policii a ne jenom k angličtině, tak byste věděl, že paní Ashli byla zavražděna civilistou, který nedbal zákonů, předpisů a ani neměl i dostatečný výcvik.
   Prohlédněte si záběr ze schodů, které vedou k místu zastřelení. Ty madam Fridrichová a spol. schválně neukázali. Uvidíte spoustu uniformovaných policistů, kteří se snaží demonstranty zastavit, diskutují s nimi, přesvědčují je. To je profi přístup. Vaše schvalování vraždy je otřesné. Psát o protestujících lidech jako o "zvířatech" je zvrhlost.

   A to "rudí myslitelé" je opravdu ubohé podsouvání, na které se zmůže jen opravdový ubožák. Ne každý, kdo má názor, je "rudý". (Nepíši schválně spojení "jiný názor", protože papoušek názor nemá.)

   Smazat
  9. "Demonstranti" (v tomto pripade domestic terrorists) nedbali upozorneni ochranky. Jestli ty Dvoraku v moment, kdy se ti nekdo vloupa do domu s nim zovialne klabosis a nechas ho, at nici zarizeni prip. jeho casti si odnasi domu, tak jsi pekny trouba.

   Smazat
  10. Papoušek Unknown (on se neumí ani podepsat) papouškuje nesmysly ze CNN.

   Smazat
  11. Pan Unknown 12. ledna 2021 12:19 "domestic terrorists", který nezvládá hacky a carky, neumí natolik česky, aby rozuměl co se mu říká. On je anglosas, vlastenec, nechápe, nechce, nemá smysl mu něco vysvětlovat.

   Smazat
 20. 10:29
  Zase špatně Dvořák. Ta paní stála u dveří, kdy se lidé okolo ní dobývali do do místnosti, tušim Senátu, ochranka bránila přítomné lidi a vyšel výstřel, zasáhl zrovna tuhle Babittovou, smula, co tam pohledávala,pokud by nevnikla do prostor B. domu,tak se ji nic nestalo !!
  Včera na ČT24 bylo o tom video.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Pánové, laskavě si prohlédněte videa z toho incidentu. Jasně ukazují, že paní Ashli nikam nelezla, nikoho neohrožovala, že byla chladnokrevně zavražděna civilistou. Mimochodem, vy dva psychopati, za urážky už jste byli mnohokrát smazáni. Jak vidět, chcete pokračovat, že?!

   Smazat
  3. ano poprve musim kladne hodnotit 168 minut na CT

   Smazat
  4. 10.42
   Geblsíčku, myslíš, že když ten nesmysl budeš stokrát opakovat, stane se pravdou?

   Jak chceš okecat fakt, že ochranka Kapitolu čítá 2000 kousků a nedokázala zadržet pár desítek lidí?! Proč mi na tuto otázku, kterou ti opakovaně pokládám, neodpovíš?

   Jo, a veteránku nezastřelila ochranka, ale civil! A nebylo to "náhodou", ani "nevyšel výstřel" - co je to proboha za kydy?! - ale bylo namířeno a vystřeleno. Civilem!!! Koukni se pořádně na video!

   Smazat
  5. Vážený pane Dvořáku,v USA a ve W.DC jsem byl dlouho a bohužel zde nemáte pravdu, zákon USA o ochraně federal bulding a f. pozemků je jasný, ochrana může střílet bez výzvy na vetřelce, je však cvičená na eliminaci / má el. tasery a střílí na nohy / , nikoliv na zabití! Nechci tady ani komentovat ty dva psychicky narušené grafomany, jako je unknown a Indický běžec, ti jsou zralý na ránu mezi oči!! Jenom chci poznamenat , že vniknutí davu do Kapitolu proběhlo velice "poklidně" a beze škod!! Pokud by ochrana Kapitolu střílela, bylo by těch mrtvol hodně a to se nestalo! Zastřelení té paní byla spíše nešťastná náhoda při špatných okolnostech, v Kapitolu opravdu neměla co dělat, byla tam nezákonně a agent v civilu vystřelil, na což měl právo!!"Zemřelý" policista umřel na mrtvici a ostatní tři oběti, měli také nějaké těžké zdravotní poruchy! Celé vniknutí davu do Kapitolu je nafouknuté až běda!! Co se vlastně stalo, rozbité okno a dveře , rozházené papíry v kanceláři , odcizené notebooky, nevím kolik kusů, suma sumárum , žádná škoda!!! Jak jsem viděl , tak po vniknutí do Kapitolu si spíše lidé prohlíželi krásnou a mohumentální výzdobu Kapitolu a k nějakému masívnímu ničení nedošlo!! Nejlepší demonstrant byl ten starší chlapík, co si sedl do Pelosi křesla u ní v kanceláři, dal si nohy na stůl a zapálil si cigáro!!! To byl panečku "ničitel"!! Také bylo vidět, že policisté, když viděli , co tam demostranti dělají, že bloumají po chodbách, tak je nechali, ať si Kapitol prohlédnou a potom je vyhodili ven!! Mimo úmrtí té paní vlastně k žádným větším škodám nedošlo, jde spíše o morální pád USA, kdy si rozzuření občané jdou vyřídit svoje námitky do Kapitolu, kde před nimi poslanci zdrhnou "atomovými" únikovými chodbami pod Kapitolem!!! To je smutný příběh, kam to dopracovala "demokracie" v USA a to vůbec nejde na hlavu prezidenta Trumpa!! Naprostým politickým propadákem už po několik desetiletí je v USA stranická politika, která již většině občanů nevyhovuje a proto volili Trumpa, to byla jasná "protestní" volba a proto byl Trump tak ze všech stran osočován elitami ze všech táborů a směrů!!! Ani zvolením jeho oponenta problémy v USA neutichnou , spíše ještě porostou a násilím se je nepodaří uklidnit, na to jsou USA stále ještě "revoluční"!! Lidé si nenechají "svobodu" vzít, to se prostě v USA nestane, takže budou "kravály" a pořádné!! Proti tomu vniknutí do Kapitolu nic není!!

   Smazat
 21. Někde jsem tady docela nedávno zaregistroval výzvu k zrušení diskuzí- alespoň na nějakou dobu.
  Myslím, že by to stálo za pokus.
  Jednak tady lezou psychicky narušení jedinci, kteří se ukájejí nad tím, jak na ně najednou ostatní reagují, a v té jejich každodenní fádnosti, ne-li bezvýznamnosti jim to dělá dobře, z druhé strany si mnozí diskutující neuvědomují, nebo nedokáží srovnat s faktem, že nejlepší způsob jak tyto provokatéry dostat z jakýchkoliv diskuzí je nereagovat na ně.
  Velmi se těším na to, až dostane Nová republika nový kabát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To,ze si Kazdy vleze kdykoliv do USA a dela si tam co chce,je jiz davno v plnem proudu..
   Vcetne poletovani uloupenymi letadly a cele dlouhe pripravy .
   Proc by Kapitol mela byt vyjimka, kde jich jsou hromady..
   Tezko muze byt Saman s rohama terorista.
   To je asi vylouceny. Mohl byt mozna "sideshow", tedy nekdo ,kdo ma za ukol byt stredem pozornosti a tak odvest pozornost od jinych. Od jejich akci.
   Nebo poskytnout nezvykle obrazky k zapamatovani.
   Videl jsem TV reportery se svymi staby,kteri bezstarostne chodili vsude ,vyptavali se,vyzvidali, zadne obavy.
   Vedeli neco,dopredu,co se ted nema vedet?
   Skoro nikdo nemel rousku,tedy zadny nekaly umysl,na rozdil od jinych akci jinde uplne teroristickych.
   Kde jsou skody aspon nekde, za miliardy dolaru.
   Tech, ktere nikdo nehleda?
   Smesna tvrzeni v soutezi o nejsmesnejsi postavu v USA.
   Typicky priklad "over-reaction".
   To je mozne v produkcich na divadle a ve filmu.
   Nikoliv ve vlade.
   Velke prehaneni s umyslem obvinit za kazdou cenu, z neceho,co nebylo..
   Naopak,srovnej s reportazemi, prirozene ustrasenych TV reporteru, daleko od "pokojnych mirovych demonstraci" s obrovskymi pozary mest,z delsi vzdalenosti
   za nimi...
   Tedy ,navsteva Kapitolu jako pouhe reakce lidi na chovani vlad. Jejich spontani obrana,kazdy reaguje trochu jinak, pred hrozbami ztraty zivotu,pred utoky a provokacemi vseho druhu..
   Rozdavani obrovskych "odmen" do zahranici..
   Benderovcum napr.do Ukrajiny.
   Chovani jejich medii uz davno divne, kdyz reportaz o utoku a zboreni 3 budov, ukazala "zricenou" budovu stale neporusenou. Pak nazev fake media,je opravdu jen konstatovani, upozorneni na rozdily ve spravnosti zprav.

   Smazat
 22. NOVÝ MANIFEST ZEMĚ https://interetpourtous2.blogspot.com/2020/12/le-manifest-de-la-nouvelle-terre.html#more
  Ministryně spravedlnosti je netvor justice. https://www.youtube.com/watch?v=gf9mz4W3CpM Mlnisterka lhala v přímém přenosu, je evidentní, že něco kryje, nemá tam co dělat, okamžitě odstoupit.

  OdpovědětSmazat
 23. Doufam, ze tuto diskuzi sleduji bezpecnostni organy CR, protoze Dvorak se dopousti podpory terorismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  4. ufoun hejka ,proste spravny kolaborantsky smejd udavac a praskac Vzdy na tyto hyeny doslo a bude to i v brzke budoucnosti

   Smazat
 24. Moc hezký bonmot!, ... volby jsou příliš důležité, než aby se daly svěřit obyčejným lidem.
  Měli by ho všude přitesat do kamene hned vedle vzletné preambule lidských práv (tj. toho známého: Člověk se rodí svobodný a ...)
  Je však otázkou, proč tamní obyvatelstvo zarputile považuje tento (giga)penězi cinknutý volební šaškec za demokracii??
  A spolu s ní se vkrádá jedna další, a sice: Jak se vlastně dělá taková lobotomie, která dokáže lidi zbavit úsudku v tak masovém měřítku?

  OdpovědětSmazat
 25. Vsechny tyto demokraty zname z Jugoslavie. Jezdili k nam nacvicovat toto. Akorad byly vo 20-30 let mladsi. Ted to delaji doma. Zname jejich proslovy, firmy a kolaboranty. Nepotrebujem jejich media abychom vedeli co nam vsem pripravujou. Jsou to lide ktery nedodrzujou podepsane, nemaji uctu k nikomu a nicemu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jovan Upravda 12. ledna 2021 15:09, naprostý souhlas.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.