Reklama

úterý 5. ledna 2021

Pod vlajkou institucionálního násilí

Leo

5. 1. 2021  KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Použitý nadpis není ani jednoduchý, ani výstižný. Před patnácti lety bych napsal „Pod pirátskou vlajkou.“ Jenže časy se změnily a název Piráti si privatizovala politická strana. Tím zmizela z češtiny možnost jednoslovně vyjádřit situaci, kdy pravda musí (sic!) být jednoduchá jak rána pěstí. Nebo ještě lépe pro bývalé čtenáře Rodokapsů a dnešní hráče Cyberpunku – „Pravdu má jenom bouchačka!“


Začalo to nenápadnou změnou západem prosazené deklarace lidských (a také dětských) práv na nevyvážený, údajně světově univerzalistický, právní dokument a končí to (zatím) uměle vytvořeným sexismem, který klasifikuje muže a ženy jako tvory stejné úrovně, ale odlišného druhu. Nesahat, nedráždit! Komunistická emancipace vyjádřená vizí ženy na traktoru ji ponechala aspoň to ženství. Individualistická výzva k rovnosti bez diskuse ji bere i to. Výchova k úctě k ženám, ke gentlemanství je zapomenuta a odložena jako nepotřebné haraburdí. Tak zvané rovnosti je obětován i nesporně větší díl ženami investované péče do pokračování lidského druhu. Současná feministická ideologie vede naprosto bezpečně k zániku národa.

Nelze pominout ani zavržení fair play principu světového obchodu a jeho nahrazení principem „spojenci“ (pro ty, které mám v ekonomickém područí) a „nepřátelé“ (pro ty, jež se staví proti). Slovo ideologie, je nejenom nevýstižné, ale také urážlivé zneužitím slova idea (myšlenka). Se spojenci a s nepřáteli také úzce souvisí hojně diskutovaná a s ideologií nedílně spjatá nenávist na internetu. Respektive to, co je za nenávist vydáváno.

Skutečnou nenávistí je vášeň, mánie, zápal a tedy nemoc charakteru. Jde o deficit empatie a poruchu emotivity čili o výchovnou chybu při utváření charakteru. Je silně fortifikovaná současným individualismem a takřka chybějící mravní výchovou ve společnosti. Soudím, že jde o vzešlé jedovaté sémě jmenované ideologie. Ale ať je původ nenávisti jakýkoliv, připadá mi snaha potlačovat nemoc zákonem přinejmenším za poněkud nepřiměřenou. Ne tak Němcům, Francouzům a (světe podrž se) Rakušanům!

Rakouská vláda představila návrh zákona zaměřený proti nenávistným projevům na internetu – Zákon o opatřeních na ochranu uživatelů na komunikačních platformách – který, pokud bude schválen, omezí v zemi svobodu slova. Rakouská vláda tento zákon zdůvodnila takto:

„Hlavním důvodem pro přípravu tohoto zákona jsou obavy z vývoje na internetu a v sociálních médiích. Kromě výhod, které tyto nové technologie a komunikační kanály poskytují, jsou na vzestupu také nové formy násilí a nenávisti na internetu ve formě urážek, ponižování, falešných zpráv a dokonce vyhrůžek násilím a smrtí. Tyto útoky většinou souvisejí s rasismem, xenofobií, misogynií (nenávistí k ženám) a homofobií. Je potřeba přijmout komplexní strategii a soubor opatření od prevence až po sankce. Tato strategie je založena na dvou pilířích: odpovědnosti platforem a ochraně obětí. Navrhovaný zákon zajistí odpovědnost platforem.“

Vzorem pro rakouský návrh zákona je hodně kritizovaný německý zákon NetzDG, také známý jako cenzurní zákon, který začal platit v lednu 2018 a který dává sociálním sítím 24 hodin na smazání nebo zablokování „očividných porušení zákona“ a 7 dní na vypořádání se s méně zjevnými případy pod hrozbou pokuty až 50 miliónů eur. V květnu 2020 přijala podobný zákon také Francie. Tento zákon je známý také jako „zákon Avia“ a i pro něj byl vzorem německý zákon NetzDG. „Zákon Avia“ požaduje po online platformách do 24 hodin odstranit nahlášený „nenávistný obsah“ – podněcování k nenávisti nebo diskriminující urážky na základě rasy, náboženství, etnicity, pohlaví, sexuální orientace nebo zdravotního omezení – a to vše pod hrozbou pokuty až do výše 1,25 miliónu eur nebo do 4 % z globálního obratu platformy.


Tyto tři odstavce jsou doslovně překopírovány z Neviditelného psa (26.12.2020), který promítnul do českého prostředí článek z Gatestone institute. Domnívám se, že všechny tři zmíněné zákony jsou útokem proti zvláště cenné svobodě slova pod falešnou vlajkou obrany lidských práv. Vynechme víceméně filosofickou úvahu, zda tyto (a jim podobné) zákony mají vůbec schopnost nenávist odstranit ať už z jakéhokoliv popudu. Vynechme proto i oprávněné zděšení, že cenzura má být privatizována.

Jsem přesvědčen, že všechny prohřešky vůči lidským právům jsou způsobeny tím, že nikde neexistuje deklarovaný soubor povinností, ze kterých lze tak zvaná lidská práva odvodit. Kdyby tak, jak jsou monitorována lidská práva, byly monitorovány také těm právům předcházející povinnosti, nemuseli bychom se dostávat do bludného kolečka, kdy nedemokratické a nevolené organizace zasahují v cizím státě do tamního dění aniž by přiznaly čí zájem za tím stojí. V tomto konkrétním případě jmenovaných zákonů by byl daleko účinnější postup, kdy by jakýkoliv obsah s sebou nesl markér původu. Tedy aby každá zpráva byla nepochybně (a neodstranitelně) autorizovaná. Tak jak je (měla by být) autorizována v tištěných médiích. Aby svoboda slova byla svázaná s odpovědností za sdělené.

Pod článkem v Neviditelném psu je, jako obvykle, dán prostor čtenářům, aby vložili „svůj názor.“ Vůbec nechápu proč se to nazývá diskusí, když jde o monology. Jako příklad, proč jsem slova svůj názor vložil do uvozovek, přikládám jeden z nich:


K. Křivan 26.12.2020 9:47

Je nenávist neopodstatněná, stará, prastará, a levicovými vládami tolerovaná. Nenávist vzniklá ze závisti k těm lepším, vzdělanějším, pilnějším a inteligentnějším. Nenávist k Židům. Tu všichni levičáci tolerují a omlouvají.

Je nenávist opodstatněná, 14 století stará, opodstatněná čtrnácti stoletími výbojů, válek, vražed, ničení civilizací a kultur, vraždění na ulicích, atd….atd.

Proti této opodstatněné nenávisti vytáhly levicové, fašistické vrchnosti (je rozdíl mezi vrchností a vládou) do zuřivého boje. Nic nového pod sluncem. Protektorát, ČSSR, SSSR, …. trest smrti za poslouchání zahraničního rozhlasu. Nepřítel naslouchá, …. i dnes. Jenže dnes je za to placen. Novinami, televizí, rozhlasem. Cenzoři.

Pokoj lidem dobré vůle, běda tomu, skrze koho pohoršení přichází.


Pokud jméno K. Křivan není jenom často měněnou přezdívkou, víme při příštím setkání, že je zbytečné s ním zavádět řeč na politická témata nebo „jeho názory“ číst. Protože je zcela zmanipulován propagandou (obsese levicí) a ten vyjádřený slovní Eintopf nedává jako celek žádný smysl. Nejlepší obranou proti takovým slovním gulášům je nereagovat na ně. Ale vytvářet kvůli nim zákon nebo je dokonce pronásledovat; není to typický příznak totalitní společnosti? V jednom z předchozích článků jsem citoval Františka Šamalíka, který před padesáti dvěma lety napsal:

...Máme ovšem za sebou dlouhodobé dědictví autoritativního režimu, jež se u nás doma prostřednictvím různých sil také podílí na této dramatizaci a diskreditaci, neboť stále ještě vidí nebezpečí ve všem, co není oficiální, co je samostatné, iniciativní atd. Je to přirozené […] Intenzita našich obav musí však odpovídat významu těchto sil — nemůžeme z izolovaných a nevýznamných (nevýznamných, pokud nenacházejí sociální odezvu) extrémů vyvozovat taková protiopatření, která omezí možnost svobodného projevu […]demokratů…


Ten autoritativní režim ve Francii a v Německu – jak vyplývá ze Šamalíkova projevu – není nonsens. Francie má poměrně velké procento přistěhovalců převážně z frankofonní Afriky, kteří přišli ekonomickým vývojem v EU o obživu. A sociální napětí a nejistota příštích dnů má na svědomí, že se navracejí k jistějšímu náboženství svých předků, které je neměnné, jednou provždy Bohem dané a diktuje jim pevný řád a nějaké východisko. A v sociálně rozeštvané společnosti republikánské Francie nikdo nenachází lepší protizbraň. Německo, už z tradice, dlouhodobě a nekriticky fandí jednoduchosti a víře v zelenou budoucnost. Zelenou ideologii musí v Německu respektovat každá strana. Že pravda je vždycky složitější, nechce zelená společnost slyšet. Má paradoxně v pluralitní společnosti monopol.

Ale pro nás platí, že svoboda slova je příliš cenný demokratický artikl na to, aby ji ohrozila nějaká menšina. Jde-li však o významné kverulování jež má velkou sociální odezvu, odpovídalo by demokratickému duchu zamyšlení jestli k pravdě nemá blíže druhá strana.
19 komentářů :

 1. Takze o cem tu mame diskutovat?

  Snad o tom,ze velkokapitaliste po zmizeni delniku a rolniku vymysleli novou ohlupovaci doktrinu a nazvali ji NEOMARXISMUS?
  Dav ohlupeny GR TV nyni i vcetne "precedy" ma akceptovat vladu mensiny a tak ma dojit k totalnimu krachu SVOBODY a obcanske prime demokracie,kdyz nyni vladnouci rezim kapitalismu bez privlastku vychazejici z gangsterismu ma pokracovat dale v tvorbe smolit si pro sebe vadne zakony ,typu exekucniho (skoro s milionem exekuci),coz se bude kvuli C19 rasantne zvysovat ,nyni uz nejen policejniho statu al hamajdy CSSD,ale i s vyuzitim pandemie, chteji nejen zacpat pusy uz vztekle protestujicim masam,ktere nyni ztraceji svou Stredni tridu. Ta nyni ma byt beztoho,aby mohla protestovat, vykradena na plech?

  Tak ty zlodeje dvou tretin nasich platu mame tedy dale nejen volit,ale tleskat jim za to,ze na sve volice pośtvou navic ideologii teroru,kryjici se pry nabozenstvim,ktere nejen ,ze nabozenstvim neni,ale ma za cil vyhladit nasi krestanskou kulturu a jeste i tomu mame tleskat jako banda skokanu na spek, stejne jako za diktatury komunismu?

  Ma to byt pry nova ideologieneomarxismu a ve skutecnosti diktatura zlodejskych piratu,kteri bez skrupuli prosazuji jeste horsi diktaturu s krycim nazvem pry "humanisticka"?!

  Tak to je pekne fuj,fuj,fuj to je hnuj!
  Kdo si mysli ze je tomu jinak, at to tu napise a zduvodni proc!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. El Comandante Topo, posílám Vám a členům vaší partaje přání všechno nejkrásnějšího v Novém roce 2021 !!!

   Gustáv Hnusák z Termitiště u Letiště
   El Presidento ČSSR

   Smazat
  2. El presidento,

   vykvet z certovy zahradky dekuje za blahoprani a jasny signal zivota na misto,kde hraje dnes muzika.
   ANNA husita z obrany krestanu zdravi rovnez termitiste,je nazivu,natahuje si pasku pres oko,aby nahradila bratra ZIZKU,ktery hraje ve stejnojmennem filmu a i ona bude bit proklete krizacke zrudy palcatem pres drzku!

   Miru zdar v roce 2021,anebo taky ne!

   Smazat
  3. Ach Krtečku, je tak těžké psát s interpunkcí, jako Čech? Co to máš za stroj? Jinak souhlas. Zafod je
   podivný element.

   Smazat
  4. Pane Bubaku,dostal jsem zasilku vyrazenych pocitacu

   ze zahranici,ty interpunkce tam nejsou a leze mi to samemu do nerva.
   i kdyz tam je cestina fuguje to tak blbe,ze bych musel nektery z dalsich pocitacu zkusit opravit.
   No snad to jednoho dne pujde,ovsem chcete vy darebaci a kvitka z certovy zahradky necim pohnout, neco dat do kupy a venovat se obsahu clanku misto kritiky meho srotu?
   Jednoho dne ho vyhodim z okna a bude klid!

   Smazat
  5. Míru zdar soudruzi zpátečníci!
   Za mě Dr. Gustáva Hnusáka nebylo možný ° aby si někdo (kurwa hoši na to je para-graf) psal bez háčku a čáreg - otporuje to normě ČSN 01 6910
   Ale tady mi to newa.

   Smazat
 2. milovnik teplousu a pervertu president Brasilie ,ten ma koule
  https://www.youtube.com/watch?v=SOvfXEuZ0fA

  Cislo 2 je president Filipin ten zlocince nechava primo likvidovat

  OdpovědětSmazat
 3. Boj proti šíření nenávisti? Tak co to tedy je 6let štvaní 50 médií proti Babišovi Zemanovi dříve proti Paroubkovi i ČSSD ?a co tak ty výhrůžky a urážky různých lidí od Pavla Novotného? vždyť ho soudy ještě podporují!!!a to vyhrožuje oběšením,úmrtím atd.to není šíření nenávisti?

  OdpovědětSmazat
 4. Krtečku velmi dobře. Všem co se dařilo 30 let parazitovat nikdy nepřemýšlely kam to vede. Rozklad rodin, úpadek mravnosti už od dětství a sex všeho druhu jako životní styl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dekuji za pochvalu pane "pradedo",vsak i vy to tady sadite jak spravny valecnik

   jak to tady roste a zlepsuje se komunikace,je pro vsechny potesujici.
   Uvidime,zda nas vsechny pozabiji,porad se najde nekdo,kdo si chce smolit do vlastniho hnizda a zkazi vsecho co se zkazit da...!

   Smazat
 5. Něco dělají špatně liberální soudruzi tak musí cenzurovat. Nebude lepší se vrátit k konzervativním hodnotám.

  OdpovědětSmazat
 6. USA posílají útočné drony do Rumunska

  https://cz.sputniknews.com/svet/2021010513013361-usa-posilaji-utocne-drony-do-rumunska/

  OdpovědětSmazat
 7. Svému synovi jsem já jako rodič určoval lidská práva sám. Jestliže dostal od nějakého učitele pohlavek nebo facáka, po přečtení poznámky ode mne dostal popřípadě ještě druhou. Za každý větší prohřešek následoval trest. Učil jsem respektu, zdvořilosti a úcty k ženám, homosexualitu jsem mu vykládal jako úchylku z normálu, a že je třeba ji tolerovat. Myslím, že jsem vychoval dobrého a slušného člověka, který mne překonal nejen výškou ale i vzděláním. Má samozřejmě nejen klady ale i nějaký ten zápor. Bezchybný je u nás jen Kalousek...

  OdpovědětSmazat
 8. Dnešní přestárlá mládež kolem 40 let má v pirátech sen o počítačové hře , proto to zkouší i v politice. Předseda Pirátů má vzhled uslintaného Vetřelce z US filmu a Pirát hřibovitý co by primátor duhového města se již dostatečně předvedl jako mudr.lant neschopný , ale schopný všeho.

  OdpovědětSmazat
 9. muslim piraten?🤑🤑🤑🤑🤑

  OdpovědětSmazat
 10. Zakony uvedeny, maji zakazovat veci ze zivota.
  A zkriminalizovat,kazdou zminku. Prilitla jednou holka do hospody U rakvi,vydrena,ze ji zbalil masochista a musela mu nekde hazet botu svoji a on ji v zubech aportoval po schodech zpatky.
  Pridala se do debaty starsi zena, ze prej mela podobny drive s milionarem. Musel dostavat rozkazy a hrozby trestu.
  Aportovani,samozrejme, na verejnosti musel chodit 3-5 metru za ni. Musel ,prat,varit,kvuli nadobi a prej byl moc rad zahnanej k drezu .Atd. Na dotaz odpovedela,ze se to nedalo,pres fin.vyhody, vydrzet.
  Obrazek se clankem Leynova,jinde ,ukazuje jak jeden jde daleko za ni. Asi ani tam nechybej. Proto ty zakono-zakazy.
  Nekdo rek,ze by sadista si uzil svoje.
  Nebylo jisty,ze by masochista prezil.
  Ti a podobni,jak je videt,ani milionari nic takoveho nekoupi.Lidi utecou. Jednou cestou je politika a vidina moci.Slibi jako kandidat vse,s tim ze si to poridi,moci a vlivem a navic zakaze i zminky o sobe..
  Tyhle veci se nedelaji na verejnosti samozrejme..
  Prozrazeni je zakazane.
  V Anglii je justicni system tzv.libel. Novinar neco uverejni a musi to dokazat. Jinak tresty.
  Nekdy i kdyz poda dukazy,soud vynese trest.Na novinare.
  /Vrchnost drzi pri sobe/. Vychova.
  Vyssi vrstvy odkopnou potomka i v USA,v 5-6 let veku do internatni skoly a tam je obet tyrani ze vsech stran.
  Za rok ,dva uz sam tyra ty nove zacky.
  Kdyz to nedela je obet sadismu.
  Postezovat si neni komu. Rodicum uz vubec ne.
  Vychova vede k sadomasochizmu. Dotycny,kdyz dospeje, tyra sve podrizene a prijima to same jako samozrejmost od nadrizenych. Stane se to nutnosti. A prikladem pro dalsi eunuchy k nasledovani,napodobovani.
  Kdyz nema dost,zajde si do bordelu na to zarizenych.
  Tam dostava "kapky". Kdyz to nestaci !
  Pacha daleko horsi zlociny.Vi ze ma ochranu nad sebou.
  V tom nasili besneni v ulicich,jsou samozrejme drogy, /penize vod bohacu/ a zivelne nekontrolovatelne ukajeni sadomasochismu, casto videt.
  Nasledky. Uz se nesmi daleko vic,nez se smi.
  Prakticky kazdej porusuje zakon denne.
  Nejvic porusujou sami clenove vlad,zakonodarci a staby justice.Policie. Tajne sluzby,tedy ti co maji zakony branit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale.
   "Na Vlachovku kazdou sobotu, tahne parta frajeru,zavadis nekomu vo botu, muzes prijit k maleru"..Krasna lidova pisen,takhle zacina..
   Vypravi o tom,ze co si nekteri dovoli tady,by si nedovolili v hospode..Nasledky,by to melo,ze by se dotycnej vratil domu asi tak za tri dny s botama vod snehu...

   Smazat
 11. Obama byl minulý rok zatčen a popraven za zradu.
  https://www.sfagi.gr/psemmata-i-syllipsi-toy-mparak-ompama-obama/
  Obamovy obrazy jsou zobrazovány prostřednictvím CGI a duplikují jejich osobní vzhled, aby lidé věřili, že existuje a má normální život, jak ho známe. Skutečný Joe Biden, Kamala Harris byla také popravena, je již v zátoce Guantánamo (GITMO).

  OdpovědětSmazat
 12. Za povsim stoji sikovne klickovani Babise. Chodi a pokrikuje; nejsou vakciny ,neni mozny vockovani.
  Melo by nasledovat az budou. Jsou vakciny,ale neni kdo by ockoval. Nejsme tak bezohledny,abychom pisteli o pomoc.
  Svet ma daleko vice treba jich ve svych zemich..
  Doma tohle pouzivam s uspechem.
  Vylezu z pelechu,rozhlidnu se a rikam, tady je vsude bordel,kdo to uklidi.
  Odpoved. Nejsou lidi. Mam zakazany bejt lid od 89.
  Za chvili.Je to vo presdrzku, pomlouvat prikladny poradek.
  Kterej vidim kam se podivam..

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.