Reklama

sobota 30. ledna 2021

Porucha kyvadla

Jan Keller
30.1.2021  ČeskéNárodníListy

Události, které doprovázejí inauguraci 46. prezidenta Spojených států, a také celková atmosféra, která přitom vládne, ukazují ve zvlášť dramatické podobě, že s volebním kyvadlem je něco v nepořádku.

(Na snímku profesor Jan Keller, sociolog, bývalý europoslanec)

Podle obvyklé představy se měla politika přinejmenším v ekonomicky vyspělých zemích vyvíjet vcelku ustáleným způsobem. Voličské preference se víceméně pravidelně vychylovaly ke stranám pravého a levého středu. V tomto rytmu střídavě pravice prosazovala větší míru deregulace ekonomiky, zatímco levice se zasazovala o vyšší míru sociální spravedlnosti.

Výsledkem mělo být směřování ke společnosti, ve které stát nebude dusit ekonomiku a ve které zároveň nebudou příliš narůstat sociální nerovnosti. Důraz levice na rovnost a pravicový akcent na volnost se navzájem nevylučovaly, což vedlo po čase až k jakémusi bratrství stran střídajících se u moci. Někteří toto bratrství považovali za stabilizující faktor demokracie, jiní za výraz korupce politické třídy.

Také u nás vidíme, že volební kyvadlo se jaksi zaseklo. Sociální demokracie jakožto strana levého středu momentálně nemá sílu vychýlit hlasy ve svůj prospěch. Občanští demokraté se musejí spojovat se stranami nad propastí, aby vůbec mohli dýchat na záda pirátům.

Ve Spojených státech i u nás se kyvadlo vychyluje z osy. Místo toho, aby měřilo čas vymezený vládě pravice a vládě levice, ukazuje zcela jiným směrem. Osciluje mezi těmi, kteří se považují za jediné demokraty (v USA si tak říkají, u nás svůj blok za to vydávají), a těmi, kdo prý jsou nepřáteli demokracie a měli by být z politiky odstraněni.

Není třeba vysvětlovat, jak je takový trend nebezpečný. Očividná neschopnost pravého a levého středu získávat na svoji stranu střídavě většinu voličů na sebe bere masku boje skutečných demokratů proti silám zla.

Zlo ovšem zvítězí teprve tehdy, pokud se údajným silám dobra podaří kyvadlo zablokovat.

18 komentářů :

 1. Jistě, zablokovat se dá jedině silou, tedy nástupem -izmu. V USA k tomu spěje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. GR TV a dalsimi ohlupovadly na sracku zdemolovana OS(Obcanska spolecnost)

   se stala apatickou,jakoby ty ovecky,ktere cinkaly zvonecky se vydaly do systemu kapitalismu bez privlastku pro vlnu byly, vydeseny a zklamany ,ze jim tu jejich vlnu kapitalisti zacali holit a ted ty ony behaji bezhlave vsude nazi sokovane tak,ze vubec nevedi co delat a zivi je pry to vegetovani,kteremu stasne tleskaji a vyzbrojuji se, jen hlubokou frustraci,ktera je jim tak akorat a jedine na howno!.

   Presto,zustava snad kazdemu jasne,ze po vice nez 30 letech doslo vlivem informacni revoluce k novym moznostem,dostava narod po hlave znovu se vracejicim totalitarismem a brzy nebetycnou cenzurou,ktere tleska do kroku, zda se cely paralyzovany Parlament.
   Vypada to tak,ze jedine taborovy recnik pan OK SPD by mohl,kdyby chtel, bojovat ucinne za svobodu a obcanskou primou demokracii IHNED,kdy Nova republika jeden z pokrokovych webu se stava svobodomyslnym webem,pomahajicim mu k potrebne vetsine v Parlamentu bez niz budou vzdy temer vsechny,zvlaste dobre navrhy, smeteny se stolu politiky,kteri se zakousli pevne do svych koryt a jejich programy jsou jen prazdnou makulaturou,kterou temer nikdo necte a v posledni dobe i skoro nikdo nechce.

   Vznika otazka,ktera se doterne vnucuje kazdy den a kazdou noc.
   Jsou vubec takove politicke subjejekty,ktere odmitaji dat si do svych bobkovych listu pozadovat stejne jako SPD bod c.10 tj rasantni zmenu systemu volicum vubec potrebne a hlavne na co?

   Pani ANNA husita z KDU tj krestanko socialnich hodnot a prvni antineomarxistka v republice to sleduje a vi

   KDO JSOU SKUTECNI NEPRATELE KAPITALISMU

   Precetla si to totiz na Outsidermedia,kde je o tom clanek,ktery v ramci hledani nove ideologie doporucuje precist i vsem statecnym valecnikum alternativy,pokud budou chtit...

   Toz tak!

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oprava textu: Při vší úctě a respektu přirovnání pana profesora není úplně přesné. Zatímco v USA se kyvadlo vychýlilo patrně jenom kvůli volebním manipulacím, u nás je už druhé volební období vychýleno doleva, a to i při gigantické mediální masáži ve prospěch pravice a pochybné levicovosti hnutí ANO. Podle mě je důvodem to, že volič má stále před očima dobu druhého temna v českých dějinách, hrůzovládu ODS a TOP09 s Koniáši v podobě Klause, Němcové, Topolánka, Nečase, Kalouska, Němcové coby věčné kandidátky, Drábka, Drobila, Dalíka (tři D) atd. Lze jenom doufat, že útok virů na voličské mozky tuto drsnou zkušenost nepřekryje.

   Smazat
  2. Padouch privazal devce na desku a nad nim dal do pohybu velke kyvadlo a to se kejvalo, nabrousene vespod a kejvalo stale se kejvalo nize, aby devce prerizlo vejpul..povidka E.A. Poe.

   Smazat
  3. muze mi nekdo z ctene audience vysvetlit jak se stali Pirati, TOPaci a STANisti levicaky????

   Smazat
 3. Tak to bohužel je žádná levice a pravice ale vláda jednoho názoru tzv „demokratů". Hlavně aby se nedostali k moci u nás. Nebo si navozí nové voliče a pak to můžeme zabalit a celý Český národ taky.

  OdpovědětSmazat
 4. 90% bohatství světa vlastní pár oligarchů a jejich banky a
  u nás se hovoří o vládě levice ? Jaká levice ? Ta ve zbytečném senátu do nedávna vedeném pytlíkem Štěchem co zničil odbory ? Nebo kluci z ČSSD kteří namísto Zemana volili Klause a vytvářeli koalice s protistátními Lidovci,Zelenými a podobnou náplavou ? Když tu vládne levice - jak je tedy možné,že máme třetinové platy, nemáme
  už schopnost koupit byt a státní správa je z doby vlád
  ODS a její amnestie pro zloděje tak zkorumpovaná , že justici už ani nepotřebujeme. Ta velké zlodějiny a prasečiny politiků nesoudí - ale odkládá a bere za to obrovské platy.Stát slábne,je destabilizován našimi" petříčky,historiky a právníky",příšernou protistátní ČT a školstvím s inkluzí - ale bez kvalitní výuky a učitelů. Atd.

  OdpovědětSmazat
 5. sociální spravedlnost je vágní a neurčitý výraz.

  /bral bych výraz sociální SMÍR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sevecek,nebojte se napsat,ze OK SPD ma v programu zmenu rezimu a priteli

   TO JE TOTIZ ZMENU NA SOLIDARNI STAT

   terminus techikus podobny pravicovemu socialnimu statu u sousedu,ktery plati 10 eur na hodinu a z toho tam davno vsichni bohatnou a vykukuji z tlustych mercedesu co jsou to za blbci ti Cesi,kteri hakuji za tretinu mezd a sumi jim pena u pusy stestim,ze se pry NIKDY nemeli tak dobre,
   .
   O tom nam tu poreferujte a napiste,ze jste proti neomarxismu strany a vlady.
   Tady bratre pomuze jen navrh vzoroveho programu volicu,kdyz 31 let ho nejsou schpni nasi zastupci ani okopirovat natoz svymi dubovami kedlubnami pochopit a to prosim ma PRVNI TRI BODY zare na konci pracujicich tunelu!

   Smazat
  2. Pane Sevecek a ostatni.Zda se mi,ze bude treba,aby se OS

   zacala ucit nejen pozadavkum na rasantni zmenu rezimu,ale i razne diskusi.
   Odvazil by se nekdo na vec odpovedet slovem do pranice na pr.?
   Krtecku ty zvire,chces nam namluvit,ze jsme za komunistu ty chybejicu dve tretiny mezd nejak dostavali?
   Na to nam nasi intelektualove totiz dluzi odpoved!
   Mel by to snad napsat pan Keller nebo co nebo kdo?

   Tohoto zduvodneni se neodvazi ani nynejsi komuniste,kteri nechapou,ze se budou muset pohnout!
   Nemaji ani nahradu za nynejsi "verchusku"!
   Kdyby tam byl nekdo k necemu tak by se tu mezi nami objevil a zacal vysvetlovat,jak se stalo,ze se z nich stala strana nicoty,ktera ani nevi co je neomarxismus a je jim proto rozmasirovana na fasirku!

   Smazat
 6. Brzy mi bude 80 a skoro celý aktivní život jsem pracoval na stavbách různých průmyslových závodů. Stranický průkaz jsem nepotřeboval, psaní a mudrování také moc ne. Podle mých zkušeností tohle bádání, při vší úctě k panu prof. Kellerovi, v současné situaci je na h...o. Prostě parazité všech stupňů se přemnožily, zdegenerovaly, zvrhly se a jde o naší existenci. Je potřeba velmi aktivně chodit mezi občany a vysvětlovat jím, že bez hlasů pro SPD nás čeká pohroma. I když vyhraje SPD nebude problémům konec, protože tak radikálně jako v 48 to už snad nikdo nedokáže a paraziti všech velikostí mají obrovskou moc podpořenou zdegenerováním velké většiny mladých lidí. Zásadní uvědomění si podstaty existence je: Co občané nevytvořily, nebo vytvořily v prospěch všech občanů, nesmí být nikdy soukromým vlastnictvím. To bude opět kardinální problém.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo zna 6 pririt k ovladani sveta vi,ze prvni prioritou,je

   Totalni zdemolovani vzdelani a ideologicke ovladnuti mladych piratu tj lapku a pokracovatelu ve zlodejnach,kteri od pana Babise dostavaji darecek za pokrik Babise do kose.

   Jejich deti a oni totiz budou nuceni platit dluhy,ktere ONI SAMI vyvolavaji svym zivotem podpindostniku,kteri nechteji zmenu rezimu a i kdyby chteli jsou tak zblbli,ze nevi na jakyzeto hrnec ve kterem by se dala varit chutna kasicka!

   Smazat
  2. Valentin Katasonov, ekonomický a finanční expert: „Jaký zdroj je v tržní ekonomice nejcennější: ropa, půda dělníci, kapitál….? Nejcennějším zdrojem je HLUPÁK. A protože se v přírodě hlupáci rodí velmi zřídka, jsou jich jen zlomky procent, musí se vytváření hlupáků přesunout na výrobní pás. V současnosti tento výrobní pás začíná v mateřských školách.“ Toť v Rusku. U nás je ten výrobní pás protažen až do vysokých škol.

   Smazat
 7. Na izmy už nevěřím a rozdělení na pravici a levici platilo v minulém století, dnes už ne. Jediné co platí je rozdělení na bohaté a chudé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostá pravda. Hry na demokratické volby po komedii v USA končí v celém světě. Byla ukradena část důkazů o podvodech. Pravděpodobně dojde ke zdržení NE k zastavení PLÁNU na VELKÉ změny.
   Americká armáda na zatýkacím kongresu v Bílém domě.
   https://beforeitsnews.com/politics/2021/01/us-military-at-the-white-house-arresting-congress-3224466.html
   Jednotky zvláštních operací (SOF), včetně 4 000 zastupovaných vojáků Národní gardy působících jako američtí maršálové, vznesli obvinění nebo se chystali zatknout 67% Kongresu. Brzy po ráno 25. ledna mezi 3 a 6 hodinou ráno došlo ve Washingtonu k výpadku proudu kolem Bílého domu . Podle dvou samostatných videí nahraných na místě činu byli policisté a američtí vojáci všude ve tmě. Vojenské dodávky, autobusy a policejní vozy dorazily do Bílého domu, naložily cestující, snesly je dolů po silnici a přes most a pak se některé dodávky vrátily prázdné, aby to zopakovaly. Když to skončilo a zdánlivě na Q, ohňostroj rozzářil oblohu. Zprávy od lidí na místě tvrdili, že později ten den byl Bílý dům těsně uzavřen a zůstal tak jako nyní.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.