Reklama

pátek 15. ledna 2021

Přichází digitální imperialismus! Svoboda slova skončila!

15.1.2021 SvobodnéNoviny

Španělský sociolog Manuel Castells si na počátku tisíciletí uvědomil, že síťová komunikace je nejdůležitější mocností na světě. Tvrdil, že moc se vždy odvozuje od toho, co si lidé myslí a o čem mluví, a v dnešní době se tento diskurz odehrává nikoli výlučně, ale téměř výhradně na platformách sociálních sítí.


Předpokládá, že ten, kdo získá kontrolu nad těmito sítěmi, bude mít nevyhnutelně moc, a z toho přímo vyplývá, že političtí a ekonomičtí aktéři v systému mezinárodních vztahů nyní bojují o tuto síťovou moc, neboť jen ti, kdo ovládají vytváření smyslu a reality, mohou vyhrát v první linii. S touto mocí mohou účinně zničit možnost nepřítele čelit narativům, zejména jakmile se tyto narativy stanou drtivě dominantními.

Zatímco Facebook a Twitter v posledních téměř dvou desetiletích dobyly svět, přičemž všechny slibovaly rozšíření svobody projevu, minulý týden bylo jasně řečeno, že v boji za možnost vytváření sítí jsou si všichni uživatelé rovni, někteří uživatelé jsou si rovnější než jiní. A konečné pozastavení profilu Donalda Trumpa také zdůrazňuje marnost moci, která se na těchto sítích projevuje, když je vše navázáno na platformu ovládanou nepřítelem.

Prezident měl na Twitteru 88,7 milionu sledujících, zatímco nově zvoleného prezidenta Joea Bidena v současnosti sleduje 23,7 milionu uživatelů.

To ale nic neznamená, protože vlastníci soukromých technologických gigantů ze Silicon Valley určují, jaké skutečné příležitosti máme, abychom mohli mluvit do prostoru, který ovládají. A nyní také ukázali, že i demokraticky zvolený – a stále v úřadu – prezident vedoucí světové mocnosti může být v mžiku umlčen, pokud si to jiné zájmy přejí. Teď to však chtěli, protože vůdci těchto technologických společností, podobně jako hollywoodské hvězdy, které také hrají významnou roli při formování názorů, jsou téměř všichni kumpáni Demokratické strany, kteří mnohokrát prokázali svou loajalitu.

Jen si vzpomeňte na samozřejmou přirozenou lehkost, s jakou tyto společnosti zabránily šíření zpráv o Hunteru Bidenovi a jeho spojení s korupčními případy na Ukrajině, které loni zveřejnil New York Post v týdnech před prezidentskými volbami, což bylo pro Bidenovu rodinu jednak kompromitující, jednak krajně nepříjemné.

Situace je nyní podle nich jiná, protože minulý týden „Trumpovi přívrženci“ obléhali budovu Kapitolu, symbol americké liberální demokracie, a „hrozilo nebezpečí, že prezident vyvolá další násilí“. Byl to předpoklad, který sloužil jako výborná záminka k trvalému zbavení prezidenta práva na komentování na síti a vyjadřování svého názoru a s tím spojené moci.

Mohou to udělat a nikdo je nemůže hnát k zodpovědnosti, neboť podle současných zákonů mají plné právo utvářet pravidla hry tak, jak uznají za vhodné ve své síti, i když tak otevřeně činí ve prospěch těch, kdo spadají do kategorie „rovnějších“. Svědčí o tom přinejmenším skutečnost, že Kamala Harrisová se ještě loni v létě mohla radovat jako kandidátka na viceprezidentku Black Lives Matter, přestože dav řádil ve městech, pálil, raboval, a dokonce vraždil nevinné. Desítky tisíc amerických podniků byly zničeny, ale moc těchto sítí umožnila Black Lives Matter vzkvétat navzdory její prominentní roli v ničení.

Také skutečnost, že Hillary Clintonová ještě dlouho po prezidentských volbách v roce 2016 zpochybňovala Trumpovo volební vítězství na sociálních sítích, byla zesílena a aktivně propagována.

Vedoucí představitelé digitálního imperialismu dali nyní jasně najevo, že pouze oni rozhodnou, co je demokratické a co ne!
28 komentářů :

 1. Vám připadá normální,pokud Trump burcuje přes internet lidi k takovému bordelu jaký byl v Bílém domě,s pěti mrtvými??
  Jenom pro to byla jeho blokace, tohle snad pochopí každý.Jen Blbec ne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vám připadá normální tak hrubě porušovat svobodu slova, navíc u člověka, kterému svého času a možná že i opakovaně dal o svůj hlas víc než 50 procent voličů velké země? Vám se jeví v pořádku tvrdé okleštění základních demokratických instrumentů? Vy souhlasíte s podvodnými korespondenčními volbami? Mimochodem, kde máte citát Trumpa, že v něm nabádá k násilí a vtrhnutí do Kongresu? Schválně nám sem dejte zdroj a co říká.

   Vymazat
  2. Brutální propaganda od "objektivních médií" o burcování Trumpa prý ke vzpouře může oslovit pouze nemyslící Unknowny hltající pouze ta správná média

   Vymazat
  3. Dvoraku, jak byly volby zfalsovany? To tvrdil Giuliani, ale i hloupoucky Trump uz ted prozrel a videl, ze se z nej Giuliani pouze snazi vytahnout 20tis.USD denne, ale neni schopen nikde u soudu s jeho smesnymi zalobami uspet. Proto ted Trump Giulianiho vyhodil.

   Vymazat
  4. Pátý pádem voláme Dvořáku, rozumíte, podobně voláme "hlupáku" atpod.

   Dejte od jakéhokoli vyhledávače na planetě heslo jako např. "USA falšování voleb" a počtěte si. Neměl byste být odkázán jen na český prolhaný mainstream a manipulativní papouškující Zpravodajství ČT.

   Vymazat
  5. 14:13- mám rád logiku, proto s Vámi souhlasím, že je nenormální aby Trump jako prezident měl jediné médium k dispozici a i to blokované!

   Otázka tedy zní jinak.Kdo jsou ti, co jdou proti svému, legálně zvolenému prezidentu, ještě stále ve funkci?
   I zde s Vámi souhlasím, jen blbci neví, "vo co go".

   Vymazat
  6. Pro 14:13... Trump někdy někoho vyzýval k násilnému vniknutí do kongresu USA ? Tak přiložte odkaz kde je to zřejmé. Vyzval lidi k demonstrací u kongresu. Nikdy k násilnému vniknutí. A co ti členové z Antifa, kteří provokovali lidi k vniknutí do kongresu ? A co ti rozbíječi oken na které příznivci Trumpa provolávali zastavte Antifa..?
   J.F.K.

   Vymazat
  7. 14:36... Volebními podvody, které měly řadu svědků a důkazů se nezabývaly v USS soudy proto, že tito soudci se sami obávali co by tím způsobili. Možná by se museli obávat i o své životy. To není jako tady soudit někoho za vykradenou benzinku. Sledujte autentické informace přímo v USA a potom budete i blíž objektivitě.
   J. F. K.

   Vymazat
  8. Unkraut 14/13 tu prichazi propagovat Klause SCHWABA

   a zdejsimu diskuznimu foru nesmi napsat jake je to neomarxisticke svinstvo,kteremu chtel pan president Trump zabranit a proto ho museji neomarxisti a sluhove komunisticke Ciny dat za kazdou cenu zlikvidovat i s celou rodinou.
   Pry daji vsem brzy ten Nepodmineny zakladni prijem,lide se budou radovat,ze nemuseji pracovat.
   Kdo si bude ,ale na neco stezovat tomu vygumuji plastik kartu a pojede pod most,protoze hotovost nebude existvat.
   Tzv Stredni vrstva,pokud zbytky jeste existuji bude dorasovana na ssracku,moc prevezme tzv 1% svetove elity.
   Chovy hospodatskych zvirat budou zakazany, nebot pry nici ozon vyrobou hnoje a lide museji zacit,temer okamzite, byt vsichni podle zeleneho udelu, vegetariani.
   To jim naridi pry ta Svedka "utrinoska",ktera zakaze i vlastnictvi aut a musite sedet doma ve vecnem lockdofnu.
   Protoze v NZP bude jen almuzna penez, je pry od 1.1.2021 EU uz povolen chov cervu,ktere se pomelou do potravin,kde se bude jejich mnozstvi kontinuelne zvysovat.
   Moc prejde uplne do rukou obrovskych korpraci.
   Ty uz zisk nebudou potrebovat nebot penez si mohou vytisknout stejne kolik chteji.
   To je nova "spolecenska objednavka na toho SCHWABA" z elity,ktera usiluje o totalni moc, zavedeni otroctvi a vladu nad svetem.
   Prozatim o tom pise jen Protiproud,ale ten psal i co se dohodlo dne 29.3 2019 u banksteru,ale nikdo tomu nerozumel,proto to proslo bez povsimnuti.
   Nyni tento proces uz zacal,ale opet tomu nikdo nechce verit a proto neni uz snad nikdo,kdo by stal v ceste nejvetsimu svinstvu,ktere kdy kdo vidrl..

   Tak at ten nevzdelany podpindostnik Unkraut o tom napise,kdyz bude ten locktown uz navzdy a on z toho vylizovani kastanu velkokapitalistum ma natahnou backory a nevi o tom.
   Zacali o tom psat uz vsichni,ale nesmi se to zverejnit,mozna ten podpindostnicky neomarxista trockista ma jeste na to licenci,nez ho zabijou jeho kamosi a on prejde na stranu ODPORU!!.

   Vymazat
  9. Perte se a žerte se! Pro mě a za mě ať se
   Amíci kopou do p.delí, je mi to jedno. Rozhodně se za ně tady bít nebudu. Spíš z toho mám škodolibou radost. Vrásky mi to nedělá...

   Vymazat
  10. Správně, unk Howne 14.13.
   Jen blbec nepochopí o co jde.

   Vymazat
  11. V Bílém domě se nic nedělo, máš to v té hlavě hooodně popletené

   Vymazat
 2. Pro Drdavida je dulezitejsi, ze skonci knedlo-vepro-zelo:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč píšete hlouposti? Lidi vámi vnucovanou falešnou agendu "ochrany blaha zvířátek" nevezmou, protože mají rozum, na rozdíl od vás. Zvířátka nejsou lidé, mají jiné potřeby a my také. Kvůli takovým nerozumům, jako vy, máme téměř vyhubené pstruhové revíry chráněnou vydrou, desítky farmářů rezignovalo na chov ovcí, protože jsou napadány chráněnými vlky, ve městech zmizelo drobné užitečné ptactvo, protože město okupují velké havranovité druhy, které malým ptákům vybírají hnízda(vejce i písklata). To je všechno dílo "zelených" ke kterým se dnes hlásí i piráti. Pan David jen uveřejňuje fakta z úpadkové organizace jménem Evropská unie, kde demokracie a pravda nejsou doma. Ostatně ta fakta si můžete osobně prověřit na stránkách EU a Parlamentu EU.

   Vymazat
  2. Dvoraku, vcera tady Drdavid siril poplasnou zpravu, ze EU svymi prikazy zakaze knedlo-vepro-zelo. Ty mas alzheimera?-)

   Vymazat
  3. Dvoraku, proc pises uplne mimo tema? Proc tady pises v reakci na muj komentar o ochrane zvirat, kdyz jsem o tom nic nepsal? Dokazes podobne jako myslenku udrzet i moc? Nebo pouzivas bazanta?-)

   Vymazat
  4. Pánové Unknowni, vy jste psali k tématu článku? Nikoli. Taky drže pysk.

   Vymazat
  5. Proc se zacinate bavit s tim saska lesticem? On na to ceka jako cekal na kazdou reakci podobny idiot z Floridy .Jsou to debilove bez rozhledu vedi jen co jim predhodi propaganda typu Soros .Lzou vedome a znalosti chabe neb malo ctou a kdo necte je jako kul v plote ,cili vul . Zacina sem opet chodit mene a mene lidi a stale se resi vyplody jakehosi ufouna ktery nejenze nevi, on je skutecny smejd a ksindl havloid ktery mozna trochu prikradl v malem (mozna bily konik) a ted ten system vycinkany zblblymi lidmi vychvaluje

   Vymazat
 3. 14:13 vy musíte být veliký Blbec, když tady píšete takové nesmysly!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy musíte být ubožák,když ani tohle nevíte!'A proč se tak ztrapňujete ?!

   Vymazat
 4. Mnozi se lide bez duse, svedomi a zodpovednosti.
  Kupodivu i zodpovednosti sami k sobe.
  Stanou se zmeni se vlastne pres noc, oligarchove /vladnouci od vzniku USA/,do dalsich Trocky, Leninu a Stalinu a treba Pinochetu.
  Co umlcovali,utlacovali,masakrovali 80 let vychodni blok.
  A zavede tedy zbytek ostatnich statu sveta s demokracii a bez,
  vysilani dalsi Svobodne Evropy ted na stranu druhou.
  Do Ameriky???
  A jak z USA umlci asi vetsinu sveta..
  Zakazou cestovat.
  Silene zavody ve zbrojeni se ted rozsirily a zavody v bezhlavem silenstvi.
  Ve vsech oblastech zivota.
  Jako dobytek se nesmime ani zvolit poradnou vakcinu.
  Nadesel cas.

  OdpovědětVymazat
 5. Zmíněné projevy digitálního imperialismu jsou dalším z mnoha viditelných důkazů toho, že se řítíme do obrovského průšvihu. Mladí budou nakonec závidět starým...Dobře jsem rozuměl slovům Alaina Delona, který před časem prohlásil v reakci na různé připitomělé a hysterické kampaně, že tento svět opustí bez lítosti...

  OdpovědětVymazat
 6. jen kratce doplnim v r. 2016 hilary rvala ze volby byly "cinkle" hackery z ruska pod vedenim putina presne jako ted rval donald
  😎😂😎

  OdpovědětVymazat
 7. Tam jsou volby od založení cinklé deklaraci a protože je potřeba nějak zabavit darmožráče, tak z té komedie postupně vznikla tahle fraška.

  OdpovědětVymazat
 8. Jak se výrobci pravdy snaží manipulovat myšlením lidí je vidět denně v médiích. Od skutečností jsou často vzdáleni na světelné roky... A řečnická otázka. Nebudou se třeba u nás nakonec zakazovat trampské písničky, protože mají částečnou příbuznost se jménem Trump ? Když v USA navrhují, aby s tímto pojmem nebylo nikdy nic spojeno...? Ani ubohá lavička v parku...
  J. F. K.

  OdpovědětVymazat
 9. Dnes už je veřejně známo, že divadlo zvané volby jsou cinkané v 78 státech světa. Vítězství Trumpa je více než přesvědčivé.Probíhá BOUŘE, která VŠE začne měnit a ZMĚNÍ !!!

  OdpovědětVymazat
 10. Krátký komentář:
  1. Vážení nekrmte zbztečně trolla. Tříští a odvádí diskuzi jinam a pak se vám směje.
  2. Jen ten, kdo je schopen a oprávněn garantovat (a také vynutit) svobodu projevu podle Listiny svobod, práv a povinností, může provozovat sociální sítě, internet,atd.
  A to je STÁT - nikoliv soukromá firma...

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.