Reklama

středa 6. ledna 2021

Srbský prezident Vučič pomohl Rusku vyhnout se plynovému vydírání Ukrajiny

Alexej Toporov

6. 1. 2021      politnavigator
Srbsko, které plánovalo odevzdat svůj úsek plynovodu Turecký proud ne dřív než v březnu-dubnu, na požádání Ruska dokončilo všechny potřebné práce už v prosinci, aby se Moskva nemusela obracet na Kyjev ohledně prodeje dodatečné tranzitní kapacity. Kontrolu nad pracemi ve zrychleném tempu převzal osobně prezident Srbska Alexandr Vučič. Jak oznamuje korespondent PolitNavigatora, v souladu s projektem se plynovod Turecký proud skládá se ze dvou větví (potrubí o velkém průměru), schopných propouštět 15,75 miliardy krychlových metrů plynu ročně každá. První větev je směřována na turecký vnitřní trh, druhá – na trhy jihovýchodní a střední Evropy.

"Podle původního úmyslu se veškerý objem plynu druhé větve přepravuje tranzitem přes Turecko na hranice s Bulharskem, kde postupuje do modernizovaného bulharského plynového přepravního systému, který po modernizaci a rozšíření bude schopen předávat přibližně 12 miliard krychlových metrů plynu ročně na hranice se Srbskem, komentoval situaci politolog Oleg Bondarenko. Na území Srbska se staví nový plynovod-interkonektor, který znamená rozšíření národního srbského plynového přepravního systému, přijímajícího plyn na hranici s Bulharskem a dále přepravuje jeho část pro spotřebu na vnitřním trhu Srbska (a Srbské Republiky Bosny a Hercegoviny), a zbývající část tranzitem na hranice Srbska a Maďarska.

Původním plánem se předpokládala synchronizace termínů ukončení prací, spojených s výstavbou plynovodu Turecký proud a rozšířením národních plynových přepravních systému v Bulharsku a Srbsku. Bylo to navrženo na konec roku 2019. Koncem prosince 2019 byl Turecký proud vybudován a uveden do provozu.

Práce v Srbsku se realizovaly, ale byly v počátečním stádiu, v Bulharsku však, nehledě na podepsání EPC-kontraktu se saúdskou společností Arkad, práce prakticky neprobíhaly".

Podle slov Bondarenka se v Gazpromu předpokládala pravděpodobnost zdržení výstavby plynovodů v Bulharsku a Srbsku, ale společnost, jako spolehlivý dodavatel, rezervovala na rok 2020 pro dodávky plynu do Srbska kapacitu pro jeho přepravu ukrajinským koridorem, což bylo pro Rusko i hospodářsky, i politicky nepříznivé.

V roce 2020 výstavba plynovodu v Srbsku pokračovala, na jaře v prvním kvartálu roku 2020 byla aktivizována práce i v Bulharsku. Nicméně na podzim se ukázalo, že v důsledku řady různého druhu okolností je spuštění plynovodu v Srbsku možné ne dříve než v březnu-dubnu roku 2021.

Znamenalo to, že pro organizaci dodávek ruského plynu do Srbska v roce 2021 se musí Gazprom znovu obrátit na ukrajinskou stranu se žádostí o poskytnutí dodatečné tranzitní kapacity, což znamenalo podstatná statusová, politická a ekonomická rizika.

"Řešení dané krizové situace si vyžádalo intervenci na nejvyšší úrovni. V listopadu roku 2020 byla vytvořena rusko-srbská pracovní skupina, pracující pod bezprostřední kontrolou prezidenta Srbska Alexandra Vučiče. Úsilím pracovní skupiny se tempo výstavby plynovodu v Srbsku, a také získání potřebných povolení mnohonásobně zvýšilo. Práce v režimu bez víkendů a čtyřiadvacet hodin denně přinesla výsledek, a 1. ledna 2021, tak jak to bylo naplánováno, se konala první obchodní dodávka ruského plynu do Srbska po nové trase – plynovodem Turecký proud a národními plynovými přepravními soustavami Bulharska a Srbska", vysvětlil Bondarenko.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

19 komentářů :

 1. Skvělé a gratuluji Srbsku , že to jde , když se jedná o spolupráci s bratrským Ruskem. Ukrajina pomalu vyklízí pole a buduje jen nacionální chudý státeček.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ukrajina už nebuduje vůbec nic. Až bude totálně vydrancovaná oligarchy a těmi různými Bideny ml., tak se rozpadne a každý ze sousedních států si vezme svůj díl.

   Vymazat
  2. Re (17:21):
   K vaší gratulaci se připojuji!
   Karavana kráčí dál! Vzdor výkřikům rusofobních prvoků, co zde tapetují své "argumenty" na úrovni první signální.

   Vymazat
  3. Správně tak by to mělo být spolupráce Slovanských bratrských národů. A nenechat se okrádat západními korporacemi.

   Vymazat
  4. Souhlas se všemi. Jak to jde bez Unkhownů či Ukhownů. :) I když Turecko pod Erdogangsterem rozhodně není náš spojenec ani spojenec Evropy ani Ruska, tady musíme být realisté. I ten Nord stream 2 nakonec bude dostaven, to už si německé a ruské společnosti ohlídají.

   Mimochodem, i naše vláda tvrdí, že se v budoucnu zvýší odběr plynu od Ruska. I když to ten německý lokaj Babiš říká jako by znepokojeně. A víte, že nám přeprodává plyn právě Německo, protože naše vlastní potrubí nám nepatří? Místo abychom měli infraktrukturu vlastní a brali přímo od zdroje, tak platíme německé ceny. Takže to vypadá, že i takové chudé Bulharsko na tom bude v některých věcech lépe než my, banánistán Německa a EU.

   Vymazat
 2. Ukrajina? Co chcete po státě složeném ze samých unknownů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsem mu chtěl, ukhownovi, odpovědět taky, ale vy jste mě včas rozesmál.

   Akorát - šče ne zmerla Ukrajina- až tak zlé to tam snad není. Ukhownů je tam sice povážlivě, jsou vidět a vřeštějí, jak už to ukhowni umějí, teď třeba se zrovna chystají s pochodněma před izraelskou ambasádu, ale pořád věřím, že ta lepší část nakonec vezme vrch. Aspoň někde.

   Vymazat
 3. Je to dobrý a Srbsku zvedám palce. Jen do budoucnosti mám obavu aby pro změnu nevydíralo Turecko. Když se divám na toho jejich nařvanýho debila v čele, mám z toho divný pocit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já taky, ale ten už vydírá dneska a takový prostě vydírat bude. Ale ten je "hratelný". A taky to asi není až takový debil, spíš prevít vychcaná. Pokud mu úplně nem*dne nebo mu někdo jako Luca Brasi v globálním hábitě nebude držet kalibr u palice.

   Daleko největší riziko je pořád pátá - šestá kolona v samotném Rusku. I když loni prý dost ostrouhala. Mimochodem na ruských diskusích tohle hodně jede při hodnocení loňského roku - jestli to na jaře - v létě byl zmařený pokus o převrat proti Putinovi, či co se jim to tam vlastně událo.

   Vymazat
  2. 19:15
   No, jak to tak sleduju, tak si začínám myslet, že ho Vláďa Putinů skrytě drží za koule. Dovolí mu dost, ale jakmile začne mít Recept dojem že je má už volný a začne kout pikle které by RF poškodili, v tu chvíli Vláďa stiskne.

   Vymazat
  3. 1:41 Mám podobné pocity, jen ta metafora mě nenapadla!!! 😂😉😀

   Vymazat
 4. Erdogan byl jeden z mála, který uměl poslat USA do zadní části těla, já se mu hluboce klaním. Vzpomínáte na Sobotku "zeptejte se Merkelové, co by v tom mém projevu chtěla slyšet". To byla nízkost, takto by se Erdogan nesnížil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Se vytahuje,Eeee, kdyz tam chodej kanalama.
   Gratulace smerem k panu Ladovi.

   Vymazat
 5. A to male prave pravicove zvire co porad krisi toho neboztika HAWLA,(vzdy pravdomluvneho)kde je?
  Ten darebak patri mezi ne!
  Radsi obrat kabat ty neomarxisto a zacni spolu s nami prosazovat SJEDNOCENE ten SOLIDARNI STAT!
  Napis proc jsi proti,namisto prazdnych cancu!
  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proc jsi zmizel zbabely Unknote to platio pro tebe,ktery nic neumi nic SPD a Nove republice neprinasi a jen nadava vsem NAM lidovym komentatorum a valecnikum,vzal te cert?

   Vymazat
 6. Ukrajinsky fasouni maji ted smytec. Jejich loutkovodic z USA jim da taky kulovy.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak moc mi připomíná tehdejší pokojna ,prosperující, blahoytna Ukrajina obchodujici dlouha leta spokojene s Ruskem dnesni Slovensko po prevratu,resp svržení vlády v důsledku vraždy novináře a jeho partnerky....

  Do te doby oba státy žily v relativní harmonii, Ukrajina s Ruskem a Slovensko s V4+.

  Od chvíle, co se do těchto zemí začal vrtat západ, (odmítnutí asociační dohody Ukrajinou a na zapade kvůli tomu bylo hned zlé a vyvolali majdan). A na Slovensku potřeboval západ vyměnit prezidenta za nějakého sorošo ce, tak v obou zemích se vraždí a země se rozpadají....

  Proto nesmíme západu u nás dovolit stejný či podobný scénář!!!!!
  Jinak to bude nás konec, vážení...

  OdpovědětVymazat
 8. Unknowne 0:41, souhlas. Lze si povšimnout, jak to mnohým tady diskutujícím nedochází. Zato se můžou zvencnout z tupého Čínského běžce s jeho doprovodným Unknownem až se dovolávají maminky "ať je vezme pod sukni".

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.